PDA

View Full Version : За и против свободния обмен на данни по интернет!



thecleaner
27-04-2010, 19:52
Колеги отново клекнахме и подписахме "меморандум за сътрудничество в борбата с пиратството". http://bnt.bg/bg/news/view/27426/borba_s_intelektualnoto_piratstvo
Личното ми мнение е че отново искат да погазят едно от правата ни, а тоест да ни ограничат една от малкото ни свободи-интернет пространството ни. Преди излизаха с номера че се извършват престъпления спрямо личноста, докато сега се заговори открито за интектуална собственост на софтуер и филми. Дали масово хората ще започнат да си закупуват софтуер или да ходят на кино, дали ще спрат да ползват тракерите или другите алтернативи за обмен на информация? Не вярвам колеги това да стане и съм страшно разочарован от нашите управляващи какви подлизурковци са. Ето и ответната страна с изявлението си по казуса. http://www.europe.bg/htmls/page.php?id=28695&category=5

fred
27-04-2010, 19:57
На практика това не е пиратство, пиратството е ТИ самият да продавш данни, в съвременното ни ежедневие това са пълни глупости.Тоест против тая борба с така нареченото пиратство съм.Правя забележка, че не тегля филми почти от подобни сайтове.Аз съм от старата школа, гледам си платени канали, купувам си дискове на промоция, които ме интересуват и чат пат да сваля нещо, колкото да не е без хич.

Mind_Control
27-04-2010, 21:56
Колеги отново клекнахме и подписахме "меморандум за сътрудничество в борбата с пиратството". http://bnt.bg/bg/news/view/27426/borba_s_intelektualnoto_piratstvo
Личното ми мнение е че отново искат да погазят едно от правата ни, а тоест да ни ограничат една от малкото ни свободи-интернет пространството ни. Преди излизаха с номера че се извършват престъпления спрямо личноста, докато сега се заговори открито за интектуална собственост на софтуер и филми. Дали масово хората ще започнат да си закупуват софтуер или да ходят на кино, дали ще спрат да ползват тракерите или другите алтернативи за обмен на информация? Не вярвам колеги това да стане и съм страшно разочарован от нашите управляващи какви подлизурковци са. Ето и ответната страна с изявлението си по казуса. http://www.europe.bg/htmls/page.php?id=28695&category=5


А бе човек, сам си го казал- НИЩО няма да се промени. МВР го знае. Какво лошо да си натрупат малко червени точки :)

ФЕРАРИСТ
27-04-2010, 22:14
Трудно някой би успял да контролира нета......

pent
27-04-2010, 23:03
Аз не се сещам държава където интернета да е 'свободен'. Дори напротив, нищо свободно няма и не трабва да има. Колкото по-рано приемат тези мерки толкова по-добре.

Derry
27-04-2010, 23:36
Всяко действие си има противодействие, винаги ще има вратички.

nhg
27-04-2010, 23:41
Абе хора, не разбрахте ли че ПР-а на 'новите управляващи' е на ниво?!...

Ladjov
28-04-2010, 10:28
Добре съгласен съм че трябва да и тия дето правят програми , филми и всичко което може да бъде свалено от 1 торент сайт трябва да ядат те това работят и с това се издържат ОК . До тука всичко добре ама да попитам кварталната библотека не е ли също в нарушение на този закон и не работи ли на същия принцип взимаш 1 книга от там четеш я връщаш я , чете я друг и тоя връща и така много хора го правят така не се ли погазват правата на авторите на книги и тяхната интелекуална собственост вмсето да са продали примерно 100 книги те продават 1 не ли същото с въпросните торент сайтове а пък библиотеки от кога има

gigi
28-04-2010, 11:07
Споко, нали знаеш че тука всяко чудо за три дни. От 2001 слагат тол такса на магистралите, а да и ги довършват. От 98г затягат контрола с техническите прегледи и ако си махнеш катализатора лошо. Примери сто. Още няколко месеца и ще се спрат с глупостите защото ще им свърши ресурса, па и на хората ще им стане безинтересно и така или иначе рейтинга им е обречен. По принцип мене винаги ми е било смешно като почнат да бучат как се накърнявали правата на някой който има 10мил ама заради пиратството има нереализирани печалби от още 500хил.
Е наще изпълнители са по засегнати ама па те и имат една продукция........

morfius
28-04-2010, 11:12
Вече го писах веднъж, пиратството е само оправдание за въвеждане на цензура върху Интернет.
- Медиите са доволно цензурирани, нета е единственото място където може да се обменя информация сравнително свободно (някой да си спомня за опасните, ДАНС и чуковете... и за случая с Иво Инджев и бТв?).
Но и тази свобода е на път да приключи...

DerMeister
28-04-2010, 11:18
Все ми се струва, че и обратното си е вярно. Защитава се пиратството като борбата срещу него се определя като "цензура".

morfius
28-04-2010, 11:28
Все ми се струва, че и обратното си е вярно. Защитава се пиратството като борбата срещу него се определя като "цензура".

Да правиш разлика м/у пиратство и споделяне?
- Пиратство е да крадеш труда/мат. ценности на някого - по нашето законодателство това е нелицензирана употреба с комерсиална цел (продажба или косвени приходи).
- Споделяне е всичко което няма комерсиална цел... дали ще ти извадя книга от библиотеката си да четеш или ще ти пратя мп3 е все тая.

Цялата материя на правата за копиране (авторски друг път... copyright е английската дума... да виждаш в нея автор?) е сбъркана до безобразие, това е единствената част от правото уреждащо комерсиални отношения в която картелизацията и монопола са на пиедестал, а не забранени.

DerMeister
28-04-2010, 11:36
Много добре знаеш какво имах предвид под пиратство, не влагам буквалния смисъл. И тук не става въпрос само за крайния потребител на "пиратския" продукт, ами за цялата схема. В анкетата съм гласувал "Не, твърдо съм против.", така че може да не се палиш. Идеята ми е, че обратната страна също не е цвете за мирисане.

morfius
28-04-2010, 14:21
И да посолим манджата :evil:

Цитат от блог:

От доста време се водят спорове около «интелектуалната собственост» от хора, които никак не разполагат с нищо интелектуално. Само че, нали спорът си ни е хоби и национален спорт, та всеки тарикат реши да налее малко вода в продънената делва на брутния ни интелектуален продукт. Не се притеснявайте, безплатно е, а и няма да ви бият!

От много препирни покрай моралната страна на въпроса обаче забравихме да проверим какво, аджеба, печелят заинтересовани страни – музикални къщи, изпълнители и т.н. И доколко печалбите са разпределени справедливо. Дали пък някой не ощетява нашите любимци повече от пиратите в интернет?

Скъсах се да търся, но най-накрая намерих точна статистика за разпределянето на печалбите при продажбата по интернет на една песен за 99 цента ВЪВ ФРАНЦИЯ :-)

Става въпрос за статия на уважаваното френско икономическо списание "Challenges" (номер 17 от 5 януари 2006, страница 30), а самия текст барабар с процентчетата можете да намерите и в интернет на следния адрес.

http://www.challenges.fr/magazine/analyse/0017.014735/?xtmc=repartitionmaisondedisques&xtcr=1

Значи, ето кой какво взима от 99 евро-цента:

61 цента - Музикалната къща (Сони-Мони и т.н.)

19 цента - ДДС (във Франция е 19,6%)

7 цента – «Задругата на авторите-композитори» (SACEM e френско дружество, което по принцип би трябвало да разпределя справедливо между всички музиканти натрупаните от такси средства, но според сметната палата въпросното дружество поглъща 79% от средствата за собствени нужди... Абе, комунизъм!)

6 цента - Платформа за даунлоудване

3 цента - ТОВА Е ЛЪВСКИЯТ ПАЙ НА ИЗПЪЛНИТЕЛИТЕ

1 цент - Телекомуникации (връзка с интернет)
1 цент - Технически лиценз (защита срещу пиратиране и т.н.)
1 цент - Банкови разходи за превод на авторските права...



Взето от:

http://sandolino.blogspot.com/2010/03/blog-post_23.html

Лично проверих дали сайта дава същата информация - превода от френски с Гугъл не е отличен но става за доказателство.

Mind_Control
28-04-2010, 14:40
От много препирни покрай моралната страна на въпроса обаче забравихме да проверим какво, аджеба, печелят заинтересовани страни – музикални къщи, изпълнители и т.н. И доколко печалбите са разпределени справедливо. Дали пък някой не ощетява нашите любимци повече от пиратите в интернет?


61 цента - Музикалната къща (Сони-Мони и т.н.)


3 цента - ТОВА Е ЛЪВСКИЯТ ПАЙ НА ИЗПЪЛНИТЕЛИТЕ


Чакай, бе, джингиби (този, който е писал блога). Нали се сети, че правата се държат от къщите, така че е нормално те да оберат печалбите. Ако искат повече % изпълнителите, нека си дистрибутират сами песните и да си прибират печалбите. Но тогава по- далече от кварталната кръчма едва ли ще стигнат.


А отностно споделянето- изобщо не е все едно аз да дам назаем едно ЦД, защото ако си взел назаем от мен ЦД, то можеш да го слушаш само докато е в теб. След като си го взема обратно ще слушаш дедовия. И всяко копиране на ЦД-то е забранено.

morfius
28-04-2010, 14:53
Чакай, бе, джингиби (този, който е писал блога). Нали се сети, че правата се държат от къщите, така че е нормално те да оберат печалбите. Ако искат повече % изпълнителите, нека си дистрибутират сами песните и да си прибират печалбите. Но тогава по- далече от кварталната кръчма едва ли ще стигнат.


А отностно споделянето- изобщо не е все едно аз да дам назаем едно ЦД, защото ако си взел назаем от мен ЦД, то можеш да го слушаш само докато е в теб. След като си го взема обратно ще слушаш дедовия. И всяко копиране на ЦД-то е забранено.

Айде по точки...

- Тогава да си ги наричат монополни издателски права и да не плачат за автори... че ако отпочна нашенци (особено книгоиздателите... дето вземат поредици, издават една или две книги и после само държат правата) трябва да се върнем до основите на това що е монопол, картел и диктатура.

- Копирането от диска ти НЕ Е забранено... но само ти можеш да си го копираш, нарича се резервно копие.
Подобно понятие има и при софтуера, особено при Майкрософт които имат споразумения с фирми ползватели даващи право служителите им да ползват такова копие на домашните си машини.

Mind_Control
28-04-2010, 15:30
Айде по точки...

- Тогава да си ги наричат монополни издателски права и да не плачат за автори... че ако отпочна нашенци (особено книгоиздателите... дето вземат поредици, издават една или две книги и после само държат правата) трябва да се върнем до основите на това що е монопол, картел и диктатура.

- Копирането от диска ти НЕ Е забранено... но само ти можеш да си го копираш, нарича се резервно копие.
Подобно понятие има и при софтуера, особено при Майкрософт които имат споразумения с фирми ползватели даващи право служителите им да ползват такова копие на домашните си машини.


Е така де, така, в интернет като дадеш на хххх човека да си копират, твойто копие, колко копия стават, май не е само едно за бек ъп? Така, че си е чисто пиратство това и никакво споделяне не е. Аз обаче твърдо го подкрепям :) 30 лв за диск няма да дам.

morfius
28-04-2010, 15:48
А ако го пусна в колата докато съм на паркинга и го слушат още ХХХ души какво става бре :evil:

Тая материя е толкова мътна, че не е за приказване...

Mind_Control
28-04-2010, 15:58
А ако го пусна в колата докато съм на паркинга и го слушат още ХХХ души какво става бре :evil:

Тая материя е толкова мътна, че не е за приказване...

Дори така да е, в момента в, който си спреш радиото и слушателите ти окапват. Те отново нямат копие от музиката. Докато свалайки песен от торент, ти вече имаш копие (нелегално).

В крайна сметка да му мислят те.

Fear
28-04-2010, 16:06
Tочно пък за изпълнителите или тези, които реално създават продукта са се замислили, как ли пък не!:ranting:
Това по-горе с 3-те цента е много показтелно - срещу "пиратите" реват именно тези, които трупат милиони на гърба на музикантите.

Май миналата година беше, когато някакъв руски "разпространител" oт тези, много ощетените, беше осъдил Deep Purple, че изпълняват СОБСТВЕНИТЕ СИ песни на концерт! :brickwall:

ИНФО (http://www.contactmusic.com/news.nsf/story/deep-purple-fined-for-performing-their-own-songs-in-russia_1108677) :screwy:

souze
28-04-2010, 21:25
Нема да се плашите. Това се случва всяка година по това време :smile:. Оня с голата глава ще затвори един-два тракера, като преди това ги изкара виновни за световната икономическа криза, след това ще миряса. В нашия форум има един пич дето при една от тези показни акции си беше пуснал компа от терасата, :hehe: няма го казвам кой е, че може да го е срам. От тогава насам не ми прави впечатление да е особено затруднен даунлода.... Та на всички, които са против така наречените пирати пускам един интересен скрийншот. :Tease: :shoot:
Крадеца вика: Дръжте крадеца!!! Както обикновено се надупихме на посланика на САЩ, естествено :brickwall:.

Pastora
28-04-2010, 21:40
Когато конвертираш диска от оригиналния формат към МП3 или какъвто и да е друг формат, на нещата се гледа като твое авторско право над новия формат. Проблема идва, когато търгуваш с него. Е тук им е проблема на всички - реално за филми и музика с торент обмен нищо не могат да ти направят, ти просто сваляш, слушаш и ако ти хареса тичкаш уж да купиш. А пък p2p обмена си е абсолютно легален, единствено могат да затворят тракер, защото не е съблюдавал дали нещо не е наистина авторско(ама собствениците на лиценза трябва да му пратят писмо със съответните документи). Естествено, че винаги има начини за натиск.Макар да не го признават, много продукти толерират пиратството, защото иначе кой щеше да ползва Уиндоус, ако не е толкова разпространен с пиратска дейност? Хората се учат на него и после се притискат корпорациите да закупят продукта, защото хората им са вече обучени на него. Така е с всичко. На запад проблема е решен в много случаи радикално и тоталитарно - филтър и няма торенти :)

fred
28-04-2010, 22:56
Добре съгласен съм че трябва да и тия дето правят програми , филми и всичко което може да бъде свалено от 1 торент сайт трябва да ядат те това работят и с това се издържат ОК . До тука всичко добре ама да попитам кварталната библотека не е ли също в нарушение на този закон и не работи ли на същия принцип взимаш 1 книга от там четеш я връщаш я , чете я друг и тоя връща и така много хора го правят така не се ли погазват правата на авторите на книги и тяхната интелекуална собственост вмсето да са продали примерно 100 книги те продават 1 не ли същото с въпросните торент сайтове а пък библиотеки от кога има

не е същото, защото напечаната книга която ти четеш е има цена, в която влиза и хонорара на автора.А ако четеш книга, която някой друго е преписал от оригинала и ти си дал пари за нея, това е пиратство, това е тезата ми че и торента не е пиратство.
Пиратство е, когато някой напраска дискове и ти си ги плащаш, но парите отиват само за него, а за автора остава едно голямо нищо.

morfius
29-04-2010, 00:14
На запад проблема е решен в много случаи радикално и тоталитарно - филтър и няма торенти :)

Я пак... че тогава що пиратския залив стана исторически, ако беше толкова лесно?
А да ти казвам ли, че тия тракери и програми поддържат криптиране на трафика, иди разбери какво има в него.

Единствените места които филтрират наистина трафик са корпорациите, не заради това какво ще теглиш, а заради цените на гарантираните канали които ползват.

Pastora
29-04-2010, 06:08
Имам предвид, че филтрират сайта за обмен, не торентите:)

morfius
29-04-2010, 10:32
Е това пък е толкова лесно заобиколимо, че даже не мисля да задълбавам.

Pastora
29-04-2010, 11:54
Дам, но повечето юзъри си нямат идея.

DarkKnight
29-04-2010, 11:59
Никой не е казал, че българските граждани ще бъдат следени, каза вчера началникът на сектор "Компютърни престъпления" към МВР Явор Колев.

В общи линии отново прах в очите ама айде...

Източник (http://www.kaldata.com/comments.php?catid=3&id=54348)

А по темата - против съм. Има доста неща, които не се намират по пазара, а по тракерите ги има. КОгато осигорят нормален пазар (човек да може да си набави всичко без да заплати солено за това) съм съгласен да има промени и да спрат тракерите.

morfius
29-04-2010, 12:07
А защо да ги спират... все едно да ти спират кабелната, вместо това да го направят като там, абонаментче от което се плащат правата... и си тегли на воля.
Но тогава как ще трупат свръхпечалби разпространителите?

DarkKnight
29-04-2010, 13:46
А защо да ги спират... все едно да ти спират кабелната, вместо това да го направят като там, абонаментче от което се плащат правата... и си тегли на воля.
Но тогава как ще трупат свръхпечалби разпространителите?

Тогава обаче няма да е трякер ;) Все пак всеки качва нещо и другите го теглят после го трие но остава в пространството чрез другите. Т.е. след като вече няма от кой да го изтеглиш остава само заглавието му. Освен това няма как да знаят кой какво ще качи за да купят правата му ;)

morfius
29-04-2010, 14:22
Грешиш, не е толкова трудно да се проследи какво се качва и сваля, дори без да се следи трафика.
А тракери се ползват и за легални разпространения на платени продукти или фрий такива... просто там право да качват имат само определените лица/фирми.

DarkKnight
29-04-2010, 15:58
Грешиш, не е толкова трудно да се проследи какво се качва и сваля, дори без да се следи трафика.
А тракери се ползват и за легални разпространения на платени продукти или фрий такива... просто там право да качват имат само определените лица/фирми.

Не ми схвана идеята. Едно е да има трякер в който да има всичко, друго е тракер, в който производителите/авторите да качват нещата си. И не става въпрос когато е качено вече, а предварително да се знае. След като известно време няма сийдари, какво става с продукта - изчезва ;)

morfius
29-04-2010, 16:28
Тракера е само удобство, технология и няма причина да се дели.
Проблема е по-точно в това, как да се реши проблема с малоумните правни норми.

Stoyan Georgiev
29-04-2010, 17:43
аз викам да направим така, че да не ни пука от факта, че трябва да плащаме за филми и мп3-ки, да ?

morfius
29-04-2010, 17:52
Аз викам да почнем да правим така, че управниците ни да не търсят всеки начин да ни слагат юлара.
Тогава твоето ще се появи като възможност пред много повече хора...

Stoyan Georgiev
29-04-2010, 17:57
Аз викам да почнем да правим така, че управниците ни да не търсят всеки начин да ни слагат юлара.
Тогава твоето ще се появи като възможност пред много повече хора...

и ти право говориш :)

Sm0k
02-05-2010, 01:49
и ти право говориш :)

Абе и morfius е прав, ама ти си по-прав ;) Ако не ни бъркаше да дадем 5-10 лева за билет в киното (пък то в много градове и кина няма), нямаше да плачем за филмите в торент тракерите, като девственица за ... ;)

Иначе тая тема е доста спорна и границата между пиратство и свободен обмен е доста тънка, както и между опазване на интелектуалната собственост и цензура на интернет пространството, ама друг път ше се изказвам "авторитетно" по въпроса ;)

morfius
03-05-2010, 11:58
Да се върнем на темата... или как се процедира с тези данни у нас:

Блог:
Противозаконно искане за трафични данни от МВР (http://blog.peio.org/?p=5715)

в-к Сега:
МВР се опитва да контролира интернет форумите (http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?sid=2010041900040000401)

Всеки да си прави изводите за себе си...

thecleaner
02-08-2010, 23:55
Айде малко да дигнем темата. http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=160147&pid=1762585&st=0&#entry1762585 Пак се почва с милиционерските номера.

Ramsezsh
03-08-2010, 00:06
Трудно ще им бъде да осъдят замунда по смисъла на ЗАПСП. За да могат да го направят ще трябва първо закона да се промени. Това, което прави Замунда и останалите торент тракери заобикаля понятието "разпространение".

търтей
03-08-2010, 00:31
Нали не бъркаме свобода на разпространение на информация по принцип и разпространение на информация с авторски права. ;)

Ramsezsh
03-08-2010, 00:39
Не бих казал.

thecleaner
03-08-2010, 01:05
Нали не бъркаме свобода на разпространение на информация по принцип и разпространение на информация с авторски права. ;)

На кое авторски права, това в тракерите няма нищо общо с авторски права. На всичкото отгоре се разпостранява и безплатно.

Fear
03-08-2010, 09:23
На кое авторски права, това в тракерите няма нищо общо с авторски права. На всичкото отгоре се разпостранява и безплатно.
Torrent тракерите нищо не разпространяват. :)
Те просто дават възможност на много потребители да споделят файлове. ;)
Така че, Zamunda ще ги осъдят... ама друг път. :hehehm:

търтей
03-08-2010, 09:26
Това че е безплатно не го прави легално, бе. Аре стига глупости.
Плюс че не толкова безплатно, щото замунда печели и то добре от тая работа.
Ако искат ще ги осъдят точно както осъдиха Пиратския залив.

Ramsezsh
03-08-2010, 09:37
За да ги осъдят преди това трябва да се промени Закона за авторското право и сродните права. Иначе в момента единствените нарушители са сийдърите.

Fear
03-08-2010, 10:01
Това че е безплатно не го прави легално, бе. Аре стига глупости.
Плюс че не толкова безплатно, щото замунда печели и то добре от тая работа.
Ако искат ще ги осъдят точно както осъдиха Пиратския залив.
За легално, никой не спори. Въпреки че, като прочета НЕЩО ТАКОВА (http://money.ibox.bg/news/id_1756265264) някакси моментално ми изчезват всякакви угризения, че съм "пират".
А Zamunda предполагам печели от рекламните банери, което е съвсем законно - аз като потребител не съм дал и 1 стотинка, така че от мен не печелят.

Що се отнася до "Залива", той си работи идеално, снощи си дръпнах някои работи. :hehehm:

търтей
03-08-2010, 10:27
Могат да ги осъдят и сега. Стига да искат. Има за какво.
Въпросът е дали всъщност искат?

morfius
03-08-2010, 10:36
И пак отначало...
Търтей, хайде да не бъркаме авторски и разпространителски права моля.

И да не забравяме, че в торентите няма само филми... докато с развлекателната индустрия ситуацията отива към приемане на правилото - плащане на всяко ползване (което ще доубие четенето например), то в софтуерната има малка проста истина, нелицензираното ползване води до последващи печалби (то и в развлекателната го има - но още не са дозрели да го схванат... или просто ги дразни факта, че не могат да продават преоскъпен боклук ако има споделяне). Я вижте за пример Майкрософт ... най "пиратстваната" компания.

Никой никого не иска да съди... у нас всичо е ПР и ритане на конкуренция... а пиратския ги осъдиха когато имаше интерес да ги купят - странно съвпадение ми се чини.

И за десерт, я помислете какво става с така наречените - компенсаторни възнаграждения.

Fear
03-08-2010, 10:37
Естествено. Само че нито ще ги спрат, нито нещо...
Пък и рабира се, това тракерите са най-голямото зло в държавата и трябва да бъдат унищожени.
Заедно с разни виртуални библиотеки и други ужасяващи престъпници. :brickwall:

morfius
03-08-2010, 10:38
Естествено. Само че нито ще ги спрат, нито нещо...
Пък и рабира се, това тракерите са най-голямото зло в държавата и трябва да бъдат унищожени.
Заедно с разни виртуални библиотеки и други ужасяващи престъпници. :brickwall:

Виртуалната библиотека направи това което Труп и сиела не можаха ... без пари и без щатове. И Труп им прати ЯК.
А министерството на "културата" вместо да провери кой и как е дал изключителни права в/у родни класици на 1 издателство ги облизва отзад.

Fear
03-08-2010, 10:41
Виртуалната библиотека направи това което Труп и сиела не можаха ... без пари и без щатове. И Труп им прати ЯК.
Именно.
В 21-ви век, като не можеш да се приспособиш - умираш.
Само че за някои е по-лесно да действат на принципа "нет читанка - нет проблем".
Не, че им се получи де, библиотекта продължава да си работи, че и спечели популярност.. :hehehm"

morfius
03-08-2010, 10:49
Да добавя още малко за споделянето и свободата... някой да знае що е то ДРМ?
- Е оказва се, че тия пусти трикове уж за ограничаване на нелицензираното разпространение реално не служат изобщо за това, а за следене на легалните ползватели, рекламни цели и колекциониране на лични данни!

За това и доста онлайн магазини отчитат драстично нарастване на продажбите на по-скъпи но необременени с ДРМ файлове.

В нета матрял по темата бол...

търтей
03-08-2010, 15:15
Авторски и права за разпространение е едно и също ;) Виж закона.
Това са подробности обаче. В случая трябва да се гледа къде е интереса.
Читанката не е библиотека щото в закона дефениция за онлайн библиотека няма. Пропуск.

Последващата печалба от пиратски теглен фостуер е ясна. Мого е лесно да се направи софт дето не може да се хакне. ;)

morfius
03-08-2010, 16:17
Авторски и разпространителски права са различно нещо по дефиниция... ако в нашия закон са слети в едно - това е поредния пропуск в него.
Че по тая логика - нямало онлайн дефинирано в закона... има ли нещо законно в интернета у нас бре?
Инак самата читанка си е библиотека, по дефиниция... и проблема не е с нея а със закона и по-точно с мераците за свръхпечалби от умишлено затриван сектор.

търтей
03-08-2010, 16:26
Ммм
Проблемът е че някои люде искат да изкарват много пари, плащат си за протекции и прочее.
Та нещата не опират изобщо до свободно разпространение на данни.

Авторско и разпространение навсякъде е едно и също - копирайт ;)

Pinky
03-08-2010, 16:30
Има и копилефт. Успешен. Виж гугъл.

Ramsezsh
03-08-2010, 23:02
Авторско и разпространение навсякъде е едно и също - копирайт ;)

Правото на разпространение е само едно от т.нар. имуществени права на носителя на авторското право върху произведението.

търтей
03-08-2010, 23:09
Правото на разпространение е само едно от т.нар. имуществени права на носителя на авторското право върху произведението.

Тъй, тъй. Но то може да се продава/преотстъва, докато авторството е неотчуждимо.

Ramsezsh
03-08-2010, 23:12
Тъй, тъй. Но то може да се продава/преотстъва, докато авторството е неотчуждимо.

Точно така. Това е от абсолютните, наречени още неичуществени права на автора.

morfius
04-08-2010, 00:42
И сега уточнете колко от пискащите по темата "пиратство" са носители на неимуществено авторско право и колко са прекупвачи на имуществено разпространителско такова и може да си дойдем на думата.
Да знаете случайно колко % от сумарните печалби в развлекателния сектор отиват при авторите?
Да сте чували за патентни тролове?
А за РИАА и ПроФон не ща и да отпочвам...
Много поздрави от Г. Г. Маркес.

търтей
04-08-2010, 01:20
Лошото е, че моралът и правото са различни неща, които често нямат допирни точки.

Pastora
04-08-2010, 01:22
И тук тези точки са в различни равнини.

morfius
04-08-2010, 02:19
И морала и правото обаче могат да се променят... до преди 20 години имахме в правото един член 1. :)
А т. нар. авторско право се е зародило като юридически инструмент за цензура.

търтей
04-08-2010, 09:35
И морала и правото обаче могат да се променят.

Еми в тази посока трябва да се работи, а не да се вика - искаме си безплатното съдържание с крадени неща.