PDA

View Full Version : Компютърен въпрос



S_G_M
10-05-2010, 13:50
Проблема ми е от следния тип: Имам PC с конфигурациq МB: ASUS - A8N SLI ; CPU AMD ATHLON 3000+/ s939 ; RAM 4X512MB DDR400 ; VC: ASUS EAH 4350/silent 512MB ; ATX - FORTRON 350W ; HDD 500GB + 80GB. Та проблемът е : при пускане на филми с високо качество насичат , процесорът ми забива на 100% от всички видове програми за сваляне на торенти , също така забива и като се отворят повече на брой браузери. Бъпроса е : дали проблемът е в процесора , има ли смисъл да се подмени с двуядрен ? Знам че за този цокъл трудно се намират двуядрени процесори , та има ли смисъл от подмяна и ако има , някои може ли да помогне с намирането ? В ebay си намерих на 50 паунда ... ако някои има излишен да помага .
Мерси предварително
PS OS: WINDOWS XP2

DarkKnight
10-05-2010, 15:47
Проблема ми е от следния тип: Имам PC с конфигурациq МB: ASUS - A8N SLI ; CPU AMD ATHLON 3000+/ s939 ; RAM 4X512MB DDR400 ; VC: ASUS EAH 4350/silent 512MB ; ATX - FORTRON 350W ; HDD 500GB + 80GB. Та проблемът е : при пускане на филми с високо качество насичат , процесорът ми забива на 100% от всички видове програми за сваляне на торенти , също така забива и като се отворят повече на брой браузери. Бъпроса е : дали проблемът е в процесора , има ли смисъл да се подмени с двуядрен ? Знам че за този цокъл трудно се намират двуядрени процесори , та има ли смисъл от подмяна и ако има , някои може ли да помогне с намирането ? В ebay си намерих на 50 паунда ... ако някои има излишен да помага .
Мерси предварително
PS OS: WINDOWS XP2

А какъв торент клиент ползваш? И декодери качил ли си си и какви с коя програма се пробваш да гледаш? ХР ама какъв сървис пак?
На конфигурация с 2GHz селерон и с 2х512МБ рам тръгват само трябва да се изчаква когато превърташ.

EDIT: А видеото е ати реадон 9600

AR147
10-05-2010, 15:59
Какво имаш предвид под Филми с Високо качество?
HD ли?
Като ти гледам конфигурацията не би трябвало да имаш проблем да гледаш HD дори ONLINE:
1920x1080
1280x720
са HD Frame Size
16:9 е стандартния Aspect Ratio или пропорция на обектите.

Погледни как стои въпроса с Драйверите за видео картата и съотвено с Видео кодеците.

Ass
10-05-2010, 16:26
Слаб процесор, слаба карта - проблеми с HD! Не си заслужава да наливаш пари в тази конфигурация. Събирай за нова. С определени плеари и кодеци може и да има малко подобрение, но като цяло грозната истина е, че всичко си има ресурс и той рано или късно се изчерпва.

AR147
10-05-2010, 16:50
Слаб процесор, слаба карта - проблеми с HD! Не си заслужава да наливаш пари в тази конфигурация. Събирай за нова. С определени плеари и кодеци може и да има малко подобрение, но като цяло грозната истина е, че всичко си има ресурс и той рано или късно се изчерпва.
Този проблем го няма при новите Adaptive Streming на HD Online.
Microsoft имат Smooth Streaming,проектираха го за излчване на живо на Олимпииските игри през 2008.
Идеята на Smooth Streming е че конфигурацията ти може и да е една от най-слабите и въпреки всичко ще гледаш видео дори без да забие,само трябва да имаш интернет от поне 300к.Оттам нататък се следи бързината на връзката и конфугурацията и се доставя най-доброто видео за моментните условия при клиента.

zloster
10-05-2010, 16:51
Слаб процесор, слаба карта - проблеми с HD! Не си заслужава да наливаш пари в тази конфигурация. Събирай за нова. С определени плеари и кодеци може и да има малко подобрение, но като цяло грозната истина е, че всичко си има ресурс и той рано или късно се изчерпва.
Съгласен съм с колегата. Можеш да погледнеш тук http://ixbtlabs.com/articles2/video/hdvideodisk1-page1.html
Особено за филми кодирани с H.264 и плеър, който не поддържа хардуерното декодиране вградено във видеокартата, няма как да стане.

Walker
10-05-2010, 19:44
A видеокартата каква е?

Пробвай да и качиш последния наличен драйвър.

S_G_M
10-05-2010, 20:15
Видео картата ми е ASUS EAH3650 http://uk.asus.com/product.aspx?P_ID=NHQQdfgpONVNNmzA За торентите ги свалям с utirrent или с BitComet . ОС windows service pack 2 ; видео програми MV2 , Windows media player , BS player , Portable BlazeHDTV 2.5 и други програми ... за кодеци съм с последните версии на K-lite . Браузери IE и FireFox. С 2 Гб рам и 1 Гб виртуална . Честота на процесора -реална 1.8 Ghz модел Athlon 64 3000+ . RAM на 4 канала по 512МБ . Ако отворя биткомет или др програма за сваляне , процесора забива на 100% . Дори да отворя 4-5 страници на мозила -пак така . При ИЕ , нещата са по- добре. Антивирусна : NOD32 Smart Security 4.0....
Вирус ли е , слаб процесор , кофти операционна система , руткит или друго .....

AR147
10-05-2010, 20:24
Махай го тоя BitComet,ползвал съм го и като се посъберат повечко торенти почва да бави и забива.
От както съм с uTorrent ,проблеми никакви....

Nimi
10-05-2010, 20:54
Относно 100-те % на процесора... вероятно е от настроиките на антивирусната. Там за торент клиентите се пипаше на едно място в настроиките.
С посочената конфигурация не трябва да имаш никакви проблеми с 1280x720... за 1920x1080 не съм сигурен.
Кога ти е инсталиран Windows-а?

S_G_M
10-05-2010, 21:00
Преди 6-7 месеца ... но всеки месец си му правя профилактика .

Walker
10-05-2010, 21:51
Добре де, свалил ли си последния наличен драйвър за видеото?

Свали си vlc (http://www.videolan.org/vlc/) и виж с него как ще е.

detelazurno
10-05-2010, 22:07
Иска си малко отпимизация състояща се в кодеци, плеъри, хардуерно ускорение и тем подобни и ще тръгне. На далеч по-слаба машина подкарваях 720p. За 1080p е слабичка, но 720р би трябвало да успееш да ги плейваш.

sen7
11-05-2010, 00:18
сложи си кодеци и почети за настройки за hd филми на по-бавки компютри , макар твоя да не е точно такъв.

thecleaner
11-05-2010, 00:30
Съвета е от мене е да ползваш Avira за антивирус и KMplayer за филмчета, с вградени кодеци е и е най-лекия за HD филми. За торренти естествено UTorrent, проверено и тествано. Ако забива пак CPU то е за смяна. Двуядрен процесор за 939 е добре но са адски дефицитни. С кое ядро е процесора ти че има не лоши бройки които държат на 2,5 -2,6 тактова честота но с 4ри плочки рам е мисията невъзможна да го клокнеш прилично ;)

DarkKnight
11-05-2010, 08:40
Съвета е от мене е да ползваш Avira за антивирус и KMplayer за филмчета, с вградени кодеци е и е най-лекия за HD филми. За торренти естествено UTorrent, проверено и тествано. Ако забива пак CPU то е за смяна. Двуядрен процесор за 939 е добре но са адски дефицитни. С кое ядро е процесора ти че има не лоши бройки които държат на 2,5 -2,6 тактова честота но с 4ри плочки рам е мисията невъзможна да го клокнеш прилично ;)

Горе долу колегата е прав, но преди да хвърлиш процесора пробвай да си преинсталираш уина ;)


И както каза detelazurno

Иска си малко отпимизация състояща се в кодеци, плеъри, хардуерно ускорение и тем подобни и ще тръгне. На далеч по-слаба машина подкарваях 720p. За 1080p е слабичка, но 720р би трябвало да успееш да ги плейваш.

Важно е да си с най-новите драйвари за видеото (не излязли от производителя, а специално за твоето видео, защото понякога най-новите пакети не поддържат по стари видеокарти ;))

EDIT: Сега като го прочетох това за видеото и на мен не ми стана ясно (а аз съм го писал :blush:). Идеята е да е най-новия пакет драйвари, който поддържа твоята видео карта :)

S_G_M
11-05-2010, 09:35
Точно това и ще направя , windows7 + new drivers :bash:

detelazurno
11-05-2010, 09:37
Добро решение, което вече са ти предложили е KMPlayer. Много богат набор от вградени кодеци с възможност за използване на "външни", много настройки, много лек...какво повече да искаш от един плейър?!
За кодеци....едни от доказалите се кодеци за HD на слаби машини са CoreAVC. Изчистваш всички кодеци, които имаш слагаш CoreAVC, ffdshow и мисля, че ако не пропускам нещо от към кодеци е това. От тук нататък са експерименти с настройките, за да намериш най-добре работещите за теб. Аз лично на слаба машина с такива комбинации подкарвах 720p като ако не ме лъже паметта мисля, че използвах изцяло вградените кодеци на KMPlayer-а. Други плеъри, с които може да експериментираш са Media Player Classic Home Cinema и VLC. Това поне са тези, с които аз си играх и постигнах добри резултати. Естествено не пречи да ексеприментираш и с разни други. Другото, което можеш да направиш е да се заровиш тук (http://hardwarebg.com/forum/showthread.php?t=92849) и да се опиташ да си подкараш хардуерното ускорение


Точно това и ще направя , windows7 + new drivers :bash:

А щом смяташ да правиш това, значи директно действай и всичко ще си заспи на мястото. Аз 7-цата от както съм я качил ни един кодек не съм качил и нито един формат до сега не е отказал да тръгне.

DarkKnight
11-05-2010, 09:38
Точно това и ще направя , windows7 + new drivers :bash:

Няма да си очарован от седмицата на тази конфигурация ;)
По-добре си остани на XP, но го преинсталирай.

detelazurno
11-05-2010, 09:41
Няма да си очарован от седмицата на тази конфигурация ;)
По-добре си остани на XP, но го преинсталирай.

Що да не е очарован? Няма да лети, но пък няма да пуска ранзи графични глезотии и тем подобни и ще върви прилично.
Иначе ако ще седи на ХР поне SP3 да сложи.

DarkKnight
11-05-2010, 09:47
Що да не е очарован? Няма да лети, но пък няма да пуска ранзи графични глезотии и тем подобни и ще върви прилично.
Иначе ако ще седи на ХР поне SP3 да сложи.

'щото аз не бях очарован на подобна конфигурация без всичките му глезотии и ми се струваше много тромав, за сметка на другия компютар, на който върви перфектно. Просто седмицата си иска хардуер :)
Иначе перкаме на един лаптоп с подобна конфигурация и седмица стартер едишън, но го ползваме само за програми ;)

S_G_M
11-05-2010, 22:45
До 2-3 дена трябва да съм го инсталнал , ще го видим как е , ако ли не пак на ХР ама 3-ка . Поразбазиках малко настройките по компа и видео картата и има минимални подобрения по видео в ХДТВ 1080р , а 720р хвърка :th_up: