PDA

View Full Version : Въпрос?Харчене на и без ....



AlfaFen145
13-05-2010, 00:53
Въпросът е малко недодялан и неуместен ,но все пак питам ,защото се обърках вече.

Возих се в кола ,която има бордови комп и показва разхода на /100 и моментен.

тЪ ,въпроса ми е .

Колата ,в която се возих на надолнище на 5-та предавка показваше разход 0.3/100 ,а на неутрална 3.6/100.
От там тръгна спорът ,че когато караш по инерция на 5-та предавка колата харчи по-малко ,от колкото когато си на неутрална и се движиш по инерция ,пак.

Как харчи по-малко и защо?

Нали все пак ,когато си на предавка колата е в обороти ,тогава двигатела как работи?


Мерси предварително

yori
13-05-2010, 01:01
За студена или загряла кола говорим? Иначе и аз съм свидетел на същото нещо всеки ден и си мисля,че всичко идва от върнатото гориво,но това са само мой размисли.Ако някой може да обясни ще съм много благодарен.

AlfaFen145
13-05-2010, 01:03
Говорим за кола в Перфектно състояние ,с загрял двигател в перфектно състояние!

Stoyan Georgiev
13-05-2010, 01:06
като я бута тежестта, оборотите се поддържат с много по-малко усилие на двигателя, съответно по-малко гориво за да се поддържат всички включени неща

а когато е изключена от скорост все пак трябва да си захрани климатик, фарове, музика, уредчета и т.н.....

AlfaFen145
13-05-2010, 01:09
Обобщено,да карам винаги на предавка,защото колата ще ми харчи по-малко ,дори и със 140 да съм пак да карам на предавка ,така ли?

Stoyan Georgiev (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=2801)-мерси за отговора ,разясни ми се леко мъглата :clap:

thecleaner
13-05-2010, 01:10
Не беше ли нещо във връзка с дросела че на скорост и върната газ е затворен докрай :)

Jivko7777
13-05-2010, 02:32
Когато пуснеш газта трябва да ти показва не 0.3, а 0.00 ;)
Просто притокът на гориво се спира ;)
Или по друг начин казано това e fuel cut off ;) В момент в който си на обороти и отпуснеш газта дросела се затваря и горивото спира...Горивото отново започва да се подава на около 1700-1800 обороти при бензините или около 1100-1200 при дизела...
Или още по-простичко обяснено :) че да ме разбере абсолютно всеки :)
При спускане на скорост двигателя се завърта не от експлозиите на горивото от цилиндрите, а от кинетичната енергия, която се акумулира от колелата...
Та икономия ще има определено, но тук е важно друго...винаги си спомням едно златно правило казано от баща ми - наклон -> спускане на скорост :)
Тъй като нашите коли са с принудително мазане, тоест колко добре се маже двигателя зависи от оборотите на маслената помпа - при ниски обороти е ниско налягането на маслото и малко масло достига до главата, при средни и високи обороти налягането е високо - минава много масло през детайлите, което освен че ги смазва ги и охлажда, като по-този начин двг е защитен!

Та това е от мен...нещо се отнесах малко :) , но дано съм бил полезен!

bass
13-05-2010, 10:12
Тва за карането (особено спускането) на скорост го пише дори в книжките на повечето коли (за форума да не говорим :-) ).
Освен спирането на горивото има и друг много важен момент - ако колата загасне в движение на свободна, хидравликата на волана е чао, респективно и шоферът, ако "извади късмет" да е на къдрав участък.

yori
13-05-2010, 11:00
Благодаря и аз за подробното разяснение:cheers:

stelt
13-05-2010, 15:32
Двигателите с вътрешно горене имат няколко режима на работа. Един от тези режими се нарича режим на принудителен празен ход (ППХ). Това е режимът, при който колата се движи на включена предавка и вие сте отнели напълно "газта". В тоя режим целта е да се прекъсне по някакъв начин притока на гориво към двигателя, тъй като гориво не е нужно. Притока на гориво се прекъсва и на бензинови и на дизелови двигатели.Оттам идват и ниските показания на моментния разход на гориво в такъв режим. Също така в този режим двигателя и скоростната кутия се използвт за спирачка.
В тоя режим на ППХ обаче двигателите имат най-голям разход на масло. Защо ли :)

Mind_Control
13-05-2010, 15:57
В тоя режим на ППХ обаче двигателите имат най-голям разход на масло. Защо ли :)

По принцип няма логика, затова може да обясниш :)

crocodil
13-05-2010, 16:01
Аз съм с ГИ и съм нагласил да превключва на бензин на 4000 об/мин. Когато съм на 5та на 3500 примерно и върна на четвърта без газ колата качва над 4000, но не минава на бензин докато не натисна гаста. В смисъл без газ на високи обороти и на скорост, колата не изразходва почти никакво гориво.

Sm0k
14-05-2010, 02:36
Тва за принудителния празен ход е дискутирано във формума със сигурност и вероятно е повече от един път.

Пък и всеки който има книжка в днешно време би следвало да го знае и да е наясно че при спускане на скорост и без газ гори по-малко от спускане на неутрална :) В тая връзка съм учуден, че много хора (не само във форума ами по принцип) съм виждал да се учудват, като го разберат. Ако някой от колегите може да обясни защо, ще се радвам, да не би на по-старите коли да не е така?

zdravio
14-05-2010, 09:31
Да. Старите карбуратори(истински старите като концепция) нямат изход за отвеждане на излишния бензин. Но дори новите озони на ладите имат тази опция.

stelt
14-05-2010, 10:03
Тва за принудителния празен ход е дискутирано във формума със сигурност и вероятно е повече от един път.

Пък и всеки който има книжка в днешно време би следвало да го знае и да е наясно че при спускане на скорост и без газ гори по-малко от спускане на неутрална :) В тая връзка съм учуден, че много хора (не само във форума ами по принцип) съм виждал да се учудват, като го разберат. Ако някой от колегите може да обясни защо, ще се радвам, да не би на по-старите коли да не е така?

В България за съжаление повечето шофори са без никакви познания относно автомобила и това какво се случва с него при различните режими на работа. А тези неща ако не се учат на шофьорските курсове, вероятността да се научат в последствие са минимални.

rusiq86
14-05-2010, 10:28
Човек се учи докато е жив, лично аз толкова мн съм наувил от форума.

firedragon
14-05-2010, 15:12
Интересна работа.На наща кола(Шкода Фабиа 1.9 дизел)като е иключена от скорост показва раход на час не на 100 км и пак е от порядък на 1-2 литра.А ако кола гори на празен ход 3.6 л (това са между 850-950 оборота),то докато се кара трябва да е истинска ламя :D

DerMeister
14-05-2010, 15:37
А тези въпроси щяха да са напълно излишни, ако на курсовете се втълпява постоянно, че никога не се кара на изключена предавка. Ама пуста българска икономия от едно време на зил-ове и газ-ки, още държи влажно.

soldier
14-05-2010, 15:44
Аз винаги карам на скорост - спускане, изкачване, равно и понеже съм дизел не съм от тези дето се стремят да пестят от гориво. Но искам да попитам, трябва ли от време на време да изключвам от скорост за малко, за да "почине" двигателя или нещо подобно. Защото и това се коментира между хората.

stelt
14-05-2010, 21:48
Не, не трябва.

trustworthy
14-05-2010, 22:07
Карането на скорост без газ е полезно защото:
1. мазането е по-ефективно
2. охлаждането е по-ефективно
3. алтернатор, хидравлика, серво работят по-добре
4. разходът е нула

търтей
15-05-2010, 14:47
3. алтернатор, хидравлика, серво работят по-добре


Ехоууу, тия неща ако са наред, работата им не зависи от оборотите :scherzkeks:

ПП Разходът при ППХ е нула дори на кола с най-идиотския карбуратор ;)

raiders
15-05-2010, 16:30
Напълно съм съгласен с това, че колата по-добре да е на скорост и обороти при спускане, а те да са ~1700-1800

Аз имам малко по-лоши навици от карането ми на двутактови коли, вартбург и повече трабант. Няма как да забравя едно време как дядо ми, при спускне се гаси колата и се пести 100%, спирачките работят. Има и друго интересно при вартбурга се включва така наречен фройлаиф и при пускане на газта няма подаване на гориво и колата няма моторна спирачка, при трабанта до колкото съм запознат е само на 4 скорост.

Рядко още имам навика да спускам не на скорост, добре, че зимата карането ми е по стандартите и само на скорост.

AlfaFen145
16-05-2010, 11:34
# брей ма тука няколко човека се оказаха много умни ВЕ! ...явно тука винаги ще си останат няколко бройки дето винаги им знае устата ...
На колегите ,които обесниха спокойно ,мерси!:Silent::bg:

renyx
16-05-2010, 13:19
Когато си ходя до Берковица, разхода е един , а към София е по-голям.Петрохан го спускам на скорост без газ.При предишната ни кола беше същото.От дядо ми знам , че кола не се изключва от скорост, макар той варшавата да я гасеше при спускания.Когато дядо ми е карал шофьорските курсове закона е забранявал да се изключва от скорост колата , сега незнам как е.

detelazurno
16-05-2010, 22:40
Интересна работа.На наща кола(Шкода Фабиа 1.9 дизел)като е иключена от скорост показва раход на час не на 100 км и пак е от порядък на 1-2 литра.А ако кола гори на празен ход 3.6 л (това са между 850-950 оборота),то докато се кара трябва да е истинска ламя :D

Tова да показва на час е нормално. Защото тогава реално не се движиш и разходът ти зависи само от това колко време ще седи колата запалена. Но разход от 1-2 литра на час на празен ход е много. При мен се върти между 0,6-0,7. Говоря ти пак за дизел. Иначе има моменти, в които качва на 3,2 но това трае известно време, след което се нормализира. Аз лично така и не успях да разбера това защо го прави. Който и да питам всеки ми казва "нормално е" ама никой не може да ми го обясни просто и ясно с едно изречение. В сервиза ми казаха, че така се самопрочиствал филтъра за твърди частици ама на тия от сервиза на София Ауто са последните хора, на които бих повярвал та било то и официален!

bocko
16-05-2010, 23:39
Благодарности на всички обяснили всичко това,но аз имам едно питане!!!Откъде се спира притока на гориво в целия процес?Моля някой запознат да обясни,за да знаем ние/колегите от форума/ с обикновените ГО дали това важи и за нас.:help::notworthy:

stelt
17-05-2010, 00:01
Управляващия блок на двигателя спира притока на гориво, след като е получил информация от датчици, които следят какво се случва с двигателя.

bocko
17-05-2010, 00:05
Управляващия блок на двигателя спира притока на гориво, след като е получил информация от датчици, които следят какво се случва с двигателя.

Добре ама спира ли и притока на въздуха,защото при обикновена ГО точно от там влиза горивото

Jivko7777
17-05-2010, 00:46
Добре ама спира ли и притока на въздуха,защото при обикновена ГО точно от там влиза горивото

При обикновенната газова това не важи!

mordohy
17-05-2010, 01:48
Колега, когато се движиш на празен ход по нанадолнище, компа спира горивото.
Когато си с изключена скорост, компа дава гориво да бачка мотора на празен ход.
Това е!

търтей
18-05-2010, 21:40
Колега, когато се движиш на празен ход по нанадолнище, компа спира горивото.
Когато си с изключена скорост, компа дава гориво да бачка мотора на празен ход.
Това е!

Батеее, а като се хдвижиш на празен ход по нанагорнище ко става :pokey:
Пак същото :photo:

Ще се пробвам да обясня просто.
При работа на ППХ гориво не се подава (при карбуратор и инжекцион, на газ е друго).
При инжекцион при затворена дроселова клапа/ненатиснат педал на газта (според това което следи компа) и обороти над ~1500 (зависи от некои неща) се изключват дюзите.
При карбуратор (не че някой тук има кола с такова нещо, но за пълнота) - нещата се регулират от мембранната помпа. След напълване на поплавъковата камера (при ограничена консумация на гориво - затворена дроселова клапа) помпата спира да подава гориво. Дълго е да обяснявам как - механично е, освен това трябва и картинка като знам нивото на форума :devil:


Задачка за напреднали - що е то и как работи моторната спирачка :notify:

BO
18-05-2010, 23:04
.....
Задачка за напреднали - що е то и как работи моторната спирачка :notify:

Един картоф в ауспуха:spiteful:

pinko
18-05-2010, 23:09
При карбуратор (не че някой тук има кола с такова нещо, но за пълнота) - нещата се регулират от мембранната помпа. След напълване на поплавъковата камера (при ограничена консумация на гориво - затворена дроселова клапа) помпата спира да подава гориво. Дълго е да обяснявам как - механично е,

При карбурацията на ВАЗ 2105 (май Озон се казваше) управлението на системата за ППХ е напълнсо електрическо - с електромагнитен клапан, който затваря при отпускане на педала на газта и обороти над 1700 и отново отваря при падане на оборотите до около 1400.

търтей
19-05-2010, 00:15
При карбурацията на ВАЗ 2105 (май Озон се казваше) управлението на системата за ППХ е напълнсо електрическо - с електромагнитен клапан, който затваря при отпускане на педала на газта и обороти над 1700 и отново отваря при падане на оборотите до около 1400.

Тва озон трябва да го забранят със закон, а инженера му да го разстрелят публично. Карбуратор с компютър ... то бива идиотия, ама това е просто сбор от недостатъците на карбуратора и инжекциона и за капак руско ...