PDA

View Full Version : Подневни санкции за липсваща ”Гражданска отговорност”



Bonev
19-05-2010, 10:12
Подневни санкции за липсваща ”Гражданска отговорност”

19 май 2010 / Nеws.dir.bg

Въвеждане на подневни санкции за липсваща "Гражданска отговорност" и следене с камери на пътя - тези мерки обмислят от Комисията за финансов надзор.


Целта е да се справим с все по-големия брой шофьори, които отказват да си направят задължителната полица, съобщи пред Дарик радио зам.-председателят на комисията Емил Атанасов.

Той съобщи, че в момента 24% от автомобилите се движат без застраховката. Само от декември до май обхватът на "Гражданската отговорност" е намалял от 80 на сто на 76 на сто.

"Трябва да има по-сериозно следене от страна на компетентните органи на водачите, които управляват автомобилите си без сключена застраховка, включване евентуално на камерите, които използват, за да могат да бъдат разпознавани, съответно санкционирани", коментира Атанасов.

Председателят на асоциацията на застрахователите Орлин Пенев коментира, че това е много сериозно намаление.
"Напълно съществува възможността да ни сложат граничен контрол. Ако ни сложат граничен контрол, това означава, че трябва да носим зелени карти".

Засега обаче не е ясно дали подневните санкции не противоречат на закона. Според Пенев тази мярка, както и следенето с камери няма да доведат до нужните резултати:
"На всички, които им липсват такива застраховки, трябва да бъдат сваляни номерата на колите и след като отидат да си вземат номерата, да оставят валидна застраховка за една година".

Той бе категоричен, че цената на задължителната полица ще се покачва бавно, но не се ангажира с конкретни цифри.

Kuker
19-05-2010, 10:16
Това с камерите не го разбрах.Камери за стикерите ли що ли!?

ФЕРАРИСТ
19-05-2010, 10:16
На запад следят за винетки с камери, но тука не виждам как ще стане тва......камерата засича че някой няма ГО и кво - съобщава на патрулка да оди да го гони ли?

Bonev
19-05-2010, 10:18
Сигурно ще преследват...

Kuker
19-05-2010, 10:20
На запад следят за винетки с камери, но тука не виждам как ще стане тва......камерата засича че някой няма ГО и кво - съобщава на патрулка да оди да го гони ли?Знам за на запад, някой си беше правил експерименти с тая работа.Даже не беше ли ти?Не знаех че в Бг. има такива.

Pepo
19-05-2010, 10:24
Знам за на запад, някой си беше правил експерименти с тая работа.Даже не беше ли ти?...
Същият 'убавец :-D

santo_traficante
19-05-2010, 10:25
На запад следят за винетки с камери, но тука не виждам как ще стане тва......камерата засича че някой няма ГО и кво - съобщава на патрулка да оди да го гони ли?
Камерата засича по ДКН дали имаш валидна застраховка ГО която е обявена в надзора:)
И никой няма да те гони....всичко става по служебен с призовка:)
Ако те гепят на място че нямаш ГО ти свалят номерчето и така.

bager
19-05-2010, 10:29
Винаги съм си мислел, не е ли по-правилно шоферите да имат "гражданска отговорност", а не колите? И тя да бъде обвързана с възраст, стаж зад волана и "чиста книжка"!
Така или иначе една кола се кара от човек и по този начин винаги ще има "отговорен"!
Във Великобритания мисля е така.

Защо ако имам две коли, трябва да плащам и за двете, а реално съм само с едната на пътя?

Kuker
19-05-2010, 10:30
Същият 'убавец :-DАбе помня аз.:tooth:

Pepo
19-05-2010, 10:31
Абе помня аз.:tooth:
Бъбрек, братче, бъбрек :gruebel:

raiders
19-05-2010, 10:33
Винаги съм си мислел, не е ли по-правилно шоферите да имат "гражданска отговорност", а не колите? И тя да бъде обвързана с възраст, стаж зад волана и "чиста книжка"?
Така или иначе една кола се кара от човек и по този начин винаги ще има "отговорен"!
Във Великобритания мисля е така.

Всичко е възможно, но не само като гледаме къде как е, трябва да е съобразено с това, че сме в България и с нашите конкренти изисквания и условия, за мен метода по кубатура е добър и за сега няма да има промяна.

Санкциите са доста солидни за хората решили да карат без ГО, поне за София това ми се вижда излишно да се споменава. Нещо което е задължително и доказано необходимо, коментара е излишен. Освен това можете да я разсрочвате на 4 вноски през 3 месеца и парите не са фактор за неправеното.

bager
19-05-2010, 10:43
... за мен метода по кубатура е добър и за сега няма да има промяна.

Братле, все пак ти гледаш нещата от "другата страна" и си заинтересован да се плаща на кола. Аз обаче , както и много хора не са съгласни да имат по две коли и да плащат излишни пари на застрахователите.
Пак казвам, ако имам две коли и съм на пътя само с едната, защо трябва да плащам и за другата?
На паркинга тя не може сама да предизвика ПТП, нали?
Но както сам каза, живеем в България и интересите на обикновените хора не се защитават от тези, които трябва да го правят, виж застрахователите имат доста голямо лоби, обаче!

rusiq86
19-05-2010, 10:47
Какъв парадокс при мен, свършва ми застраховката и треба да направя за 5 дена, след това ме няма дълго и няма да се кара колата, е това не е ли наботвация за 5 дена да платя 50 лв!

Stoyan Georgiev
19-05-2010, 10:52
особено аз съм съгласен с багер, щото при 4 коли си е направо доста демидж......


освен това от какъв зор гражданската да е обвързана с кубатурата по дяволите ?!

еко такса хубаво... ама гражданска отговорност ?!

RPWWD
19-05-2010, 11:07
особено аз съм съгласен с багер, щото при 4 коли си е направо доста демидж......


освен това от какъв зор гражданската да е обвързана с кубатурата по дяволите ?!

еко такса хубаво... ама гражданска отговорност ?!

Тук си прав и ще дам пример с един клиент, който има Паджеро 3000 V6, което е 150 к.с. и Мазда RX-7 с ванкелов двигател, която е 1,3 и мисля, че беше между 180 и 200 к.с. ;-)

gigi
19-05-2010, 11:09
особено аз съм съгласен с багер, щото при 4 коли си е направо доста демидж......


освен това от какъв зор гражданската да е обвързана с кубатурата по дяволите ?!

еко такса хубаво... ама гражданска отговорност ?!

И аз съм съгласен с Багера
Па относно втория ти въпрос надали някой може да ти отговори, може би с 3.0 шестак колата е по тежка и нанася повече щети:ph34r::ph34r: Българска работа.
А чичо манчо на село няма коя камера да го принуди да плаща, а 90% от неплатените граждански са именно такива, надали някой идеот ще кара в София и големитне градове без.

Pepo
19-05-2010, 11:12
Камерата засича по ДКН дали имаш валидна застраховка ГО която е обявена в надзора:)
И никой няма да те гони....всичко става по служебен с призовка:)
Ако те гепят на място че нямаш ГО ти свалят номерчето и така.
Обявява се в надзора до 3 дни (стикерът също), но ако е 1 или 2 ден и все още е необявена?
Няма система, която да навърже камера, дкн и проверка в надзора заедно (чисто софтуерно)
Иначе физически могат да си проверяват колкото си искат :-)

santo_traficante
19-05-2010, 11:12
надали някой идеот ще кара в София и големитне градове без.
карат..:-D

ФЕРАРИСТ
19-05-2010, 11:13
Чесно казано засега плашат, това на практика в момонта със сегашната обстановка в БГ няма как да се приложи.......

Bonev
19-05-2010, 11:13
И аз съм съгласен с Багера
Па относно втория ти въпрос надали някой може да ти отговори, може би с 3.0 шестак колата е по тежка и нанася повече щети:ph34r::ph34r: Българска работа.
А чичо манчо на село няма коя камера да го принуди да плаща, а 90% от неплатените граждански са именно такива, надали някой идеот ще кара в София и големитне градове без.


Аааа баце, имам един познат който си кара без граждаска. На въпроса ми "Защо?" той отговори - " Ти полуде ли, тия не ги плащам аз..." Без коментар!

santo_traficante
19-05-2010, 11:15
Обявява се в надзора до 3 дни (стикерът също), но ако е 1 или 2 ден и все още е необявена?
Няма система, която да навърже камера, дкн и проверка в надзора заедно.
до 6 дни трябва да се обяват:)
да не говориме че някой и по 6м не ги обявяват ....:)
ЗК в случая плаща глоба за необявени полици в срок /мисля беше 20лв на полица/
А ти ще се разкарваш да обясняваш имаш ли сестра или не...

gigi
19-05-2010, 11:17
Сметай........
За туй хубаво каско та ако недай си боже те цъфне такъв, после да му цъфнат дупарата.

Stoyan Georgiev
19-05-2010, 11:18
Тук си прав и ще дам пример с един клиент, който има Паджеро 3000 V6, което е 150 к.с. и Мазда RX-7 с ванкелов двигател, която е 1,3 и мисля, че беше между 180 и 200 к.с. ;-)

240 коня е въпросната мазда мисля

именно - добър пример...


това по кубатура да определяш задължителната застраховка....


то ясно, че каското ще ти е по-скъпо за по-голям двигател, щото хем е по-скъп хем е по-голяма вероятността да я потрошиш колата... но все пак ?!

santo_traficante
19-05-2010, 11:22
Сметай........
За туй хубаво каско та ако недай си боже те цъфне такъв, после да му цъфнат дупарата.
Спомих си навремето ВИС2 изпращаха писма на причинилите птп застраховани при тях автомобили:)
И вежливо ги приканваха в срок доброволно да заплатят ремонта....:-D

RPWWD
19-05-2010, 11:26
240 коня е въпросната мазда мисля

именно - добър пример...


това по кубатура да определяш задължителната застраховка....


то ясно, че каското ще ти е по-скъпо за по-голям двигател, щото хем е по-скъп хем е по-голяма вероятността да я потрошиш колата... но все пак ?!

Каското си зависи от годините на колата, там мотора не играе роля, но мисля че би трябвало да се определя на база досието на обичайния водач, чрез проверка в системата на КАТ.

Stoyan Georgiev
19-05-2010, 11:40
Каското си зависи от годините на колата, там мотора не играе роля, но мисля че би трябвало да се определя на база досието на обичайния водач, чрез проверка в системата на КАТ.

мислех на глас както се казва, не казвам, че е така, ами как би трябвало да е и как е в други страни...

ves_v8
19-05-2010, 13:40
В България гражданската отговорност е една пълна пародия. Не ти покрива никакви щети, нито разходи. Те гледат да скътават от Автокаско, та гражданската ще плаща. Това е като един "гнусен данък", защото се прави за да може ЗК-тата да лапат кинти и куките също покрай тях. В Унгария се проверява за винетки и гражданска по ДКН. Има камери по магистралите и първокласните пътища които ти сканират номера и само за няколко секунди вече се знае имаш ли, нямаш ли. Сигнализира се на най-близкият патрул по пътя и те спират...дупе да ти е яко като си без винетка и застраховка! Но там с кеф си правиш застраховка и с кеф дават 12 Евро за винетка! И простащината като "рутинна проверка" от която се почват опитите за крънкане на кинти я няма!!
Бонев, евала на твоя приятел дето "тия не ги плаща"! ако имах достатъчно кураж и аз нямаше да ги плащам, защото няма смисъл:furious:

RPWWD
19-05-2010, 14:00
В България гражданската отговорност е една пълна пародия. Не ти покрива никакви щети, нито разходи. Те гледат да скътават от Автокаско, та гражданската ще плаща. Това е като един "гнусен данък", защото се прави за да може ЗК-тата да лапат кинти и куките също покрай тях. В Унгария се проверява за винетки и гражданска по ДКН. Има камери по магистралите и първокласните пътища които ти сканират номера и само за няколко секунди вече се знае имаш ли, нямаш ли. Сигнализира се на най-близкият патрул по пътя и те спират...дупе да ти е яко като си без винетка и застраховка! Но там с кеф си правиш застраховка и с кеф дават 12 Евро за винетка! И простащината като "рутинна проверка" от която се почват опитите за крънкане на кинти я няма!!
Бонев, евала на твоя приятел дето "тия не ги плаща"! ако имах достатъчно кураж и аз нямаше да ги плащам, защото няма смисъл:furious:
Добре, че е Гаранционният фонд, че като те удари един от "тия не ги плащам" и евентуално нямаш каско, ще те питам кво щеше да правиш ;-) Идеята на тази полица е да пазиш другите, а не своята кола... тези които карат без нея са опасност за твоята кола например ;-)

mochko1
19-05-2010, 15:35
Винаги съм си мислел, не е ли по-правилно шоферите да имат "гражданска отговорност", а не колите? И тя да бъде обвързана с възраст, стаж зад волана и "чиста книжка"!
Така или иначе една кола се кара от човек и по този начин винаги ще има "отговорен"!
Във Великобритания мисля е така.

Защо ако имам две коли, трябва да плащам и за двете, а реално съм само с едната на пътя?

Във Великобритания застраховките са на шофьора ,но за определена кола ! С моята застарховка не мога да карам колата на комшията ;) Можеш в твоята полица да си добавяш шофьори ,но това се плаща.

ЕDIT: Цената на застарховката се определя от много фактори ,кубатура ,мощност ,стаж на водача ,предишни провинения или ПТП-та и още доста други.

Аз искам да знам ,защо в милата Българийка не мога да си направя застраховка за един месец само ,а трябва да е за цяла година ?!? Тука в Англия има и еднодневни полици дори ;)

Stoyan Georgiev
19-05-2010, 15:56
Във Великобритания застраховките са на шофьора ,но за определена кола ! С моята застарховка не мога да карам колата на комшията ;) Можеш в твоята полица да си добавяш шофьори ,но това се плаща.

ЕDIT: Цената на застарховката се определя от много фактори ,кубатура ,мощност ,стаж на водача ,предишни провинения или ПТП-та и още доста други.

Аз искам да знам ,защо в милата Българийка не мога да си направя застраховка за един месец само ,а трябва да е за цяла година ?!? Тука в Англия има и еднодневни полици дори ;)

сигурно щото сме в по-далаверска държава и не правят разследвания......

ves_v8
19-05-2010, 17:12
Добре, че е Гаранционният фонд, че като те удари един от "тия не ги плащам" и евентуално нямаш каско, ще те питам кво щеше да правиш ;-) Идеята на тази полица е да пазиш другите, а не своята кола... тези които карат без нея са опасност за твоята кола например ;-)
колега аз знам, че гражданската отговорност се прави, за да може когато удариш някой, или причиниш материални щети на някой застраховката да ти покрият щетите, които ти си нанесъл. Проблема ми е в това, че премиите които получаваш при случка на ПТП са много смешни. Те оценяват пребоядисване на броня на лек автомобил 2002 година на 17лв. Това според теб нормално ли е? според мен не! и това е една доста голяма ЗК, чието име няма да цитирам от чисто човешки съображения. Аз с удоволствие бих си платил, стига да знам, че ако недай си Боже ми се наложи, не трябва да ходя 2 седмици по мъките за да си взема 20-те лева с които само мога да се напия от мъка! Да има и друга страна на нещата в крайна сметка по-добре процент от нещо, отколото 100% от нищо, но цените на гражданските в БГ са много високи за това, което предлагат компаниите реално. това си е лично мое мнение...не казвам, че съм прав:)

raiders
20-05-2010, 00:31
Братле, все пак ти гледаш нещата от "другата страна" и си заинтересован да се плаща на кола. Аз обаче , както и много хора не са съгласни да имат по две коли и да плащат излишни пари на застрахователите.
Пак казвам, ако имам две коли и съм на пътя само с едната, защо трябва да плащам и за другата?
На паркинга тя не може сама да предизвика ПТП, нали?
Но както сам каза, живеем в България и интересите на обикновените хора не се защитават от тези, които трябва да го правят, виж застрахователите имат доста голямо лоби, обаче!

Съгласен съм с мнението на всеки, където има дискусия накрая ще се вземе най-правилното решение.

За това как ще се плаща и дали аз гледам от другата страна не съм съгласен, винаги съм на страната на клиента, за мен той е важен. Иначе щом можеш да си позволи човек 4 коли значи има възможност и едни ~150-170лв. на година не виждам да са му голям проблем, една кола има много други разходи, и маже ГО да не се плаща, ако не се кара колата, може да се разсрочи, според мен не това е проблема. А има още над 20 вида застраховки който правя, не само тази е задължителна.

Малко вътрешна информация, без да казвам конкретно комнания, от ГО е на загуба наистина, и за мен беше чудно, но премиите и плащането по щети си е доста и надвишава приходите, но не се дигат цените защото няма да има плащане. Това е за сега от мен.

Stoyan Georgiev
20-05-2010, 01:56
логиката "той явно може да плаща, нека да плаща повече" е адски нечестна и направо отива на дискриминация ...

bager
20-05-2010, 10:21
... Иначе щом можеш да си позволи човек 4 коли значи има възможност и едни ~150-170лв. на година не виждам да са му голям проблем, една кола има много други разходи, и маже ГО да не се плаща, ако не се кара колата, може да се разсрочи, според мен не това е проблема.

Влади, това е несериозно според мен, все пак говорим за застраховка, а не за някакъв данък!
Факт е, че на застрахователите не им изнася да осигурят "по- разумен продукт" за потребителите. Те искат да прибират колкото се може повече и това е нормално.
Но тук вече държавата, в лицето на народните представители трябва да се намеси и да задължи застрахователните компании, да предложат няколко варианта на този тип задължителна застраховка.
А възможности има , не е като да няма.
Примерно застраховка на лице, а не на автомобил( е да ама не им изнася, защото малко са такива, които са двама а имат една кола,в повечето случаи един човек има няколко коли, независимо че само с едната може да е на пътя).
Нека тази застраховка е обвързана с нарушенията на водача, със стажа му като шофьор, с възрастта и т.н.
Друг варианте е да има краткосрочни полици, за месец, или за седмица. По този начин ако имам примерно ретро автомобил или кола за писта, нама да ми се налага да плащам застраховка за цяла година, а за времето когато ще я изкарвам на пътя.
Това е нещо като купуването на билет за влак, самолет или автобус, за да пътувам си купувам такъв и той ми е застрахователната полица от превозвача. Ако не пътувам нямам нужда от нея, нали така?
Идеята ми е, че трябва да има варианти, които да обхванат различни случаи. Така ще е по-справедливо за потребителите, но за съжаление тяхното лоби(разбирай самите народни представители) не си вършат работата като хората.

raiders
20-05-2010, 10:41
За мен и сега варианти има и цената не е висока, това няма как да не го кажа и повторя няколко пъти. Сигурен съм, че каквото и друго да се реши като начин на плащане няма цената да е по-ниска, за мен това е важно, и сега можеш за 3 месеца да платиш, за 6, никой не може да те накара и санкционира, ако не караш през останалите 9 месеца и не плащат, даже има и за 1 месец застраховки за автокъщи или нов внос коли, различни ситуации.

За мен ГО не е несправедливо или скъпо нещо, има по-важни проблеми, цени на горивата, акцизи, това е нещо което ползвам всеки ден и ми пречи повече, плосък данък 10% за всички, пенсионото осигуряване, здравното..., но това са други теми вече. Аз искам всички да са по-богати и да плащат и получават повече, ние сме държавата и ние сме важни.

А депутатите не знам какво и как решават, аз съм когато нещо не се харесва на хората да се излезе и да се протестира, рано или късно нещата се променят, евала за това нещо на Гърците.

RPWWD
20-05-2010, 12:10
Малко вътрешна информация, без да казвам конкретно комнания, от ГО е на загуба наистина, и за мен беше чудно, но премиите и плащането по щети си е доста и надвишава приходите, но не се дигат цените защото няма да има плащане. Това е за сега от мен.

Имаш предвид компанията на Трактора ли? Всяка компания с 95% портфейл от автозастраховане рано или късно има сериозни затруднения ;-)

mochko1
20-05-2010, 14:07
За мен и сега варианти има и цената не е висока, това няма как да не го кажа и повторя няколко пъти. Сигурен съм, че каквото и друго да се реши като начин на плащане няма цената да е по-ниска, за мен това е важно, и сега можеш за 3 месеца да платиш, за 6, никой не може да те накара и санкционира, ако не караш през останалите 9 месеца и не плащат, даже има и за 1 месец застраховки за автокъщи или нов внос коли, различни ситуации.



Цените са ниски ,съгласен съм с теб ,но стандарта на живот в България всички го знаем какъв е и просто няма как да ги направят двойни ,тройни застарховките.
Автокъщи ,нов внос ,бла бла ,ами обикновенният гражданин в мое лице как да си кара колата ? Имам възможност от не повече от месец в годината да си я повръткам с удоволствие и за това трябва да си платя нещо което няма да ползвам ! It's not fair ! :no:

viki
20-05-2010, 14:19
Цените са ниски ,съгласен съм с теб ,но стандарта на живот в България всички го знаем какъв е :
Ах,...стига моля ти се:Topic-is-closed-bg:
Като нямаш пари са поддържаш кола-ще се возиш с рейса(не лично ти-принципно говоря).
Тук първо се взима кола(с кредит или на лизинг ),удря се калпака в земята и чааак после започва да се мисли(ако изобщо започне),че тази кола струва n лева на година.Недай си боже нещо да се счупи:lupe:
Манталитет явно...Поне с такова впечатление съм останала.Стоки от първа необходимост за българина са : кола,лаптоп,телефон,плазма... :no::jason2:

Bonev
20-05-2010, 14:21
Ах,...стига моля ти се:Topic-is-closed-bg:
Като нямаш пари са поддържаш кола-ще се возиш с рейса(не лично ти-принципно говоря).
Тук първо се взима кола(с кредит или на лизинг ),удря се калпака в земята и чааак после започва да се мисли(ако изобщо започне),че тази кола струва n лева на година.Недай си боже нещо да се счупи:lupe:
Манталитет явно...Поне с такова впечатление съм останала.Стоки от първа необходимост за българина са : кола,лаптоп,телефон,плазма... :no::jason2:

Хахахахаха лелееее, колко си права самоооо. Винаги съм се чудил, как така ще изтеглиш кредит с който ще си купиш кола, но после като стане време за плащане - олеле майко...

RPWWD
20-05-2010, 14:28
Ах,...стига моля ти се:Topic-is-closed-bg:
Като нямаш пари са поддържаш кола-ще се возиш с рейса(не лично ти-принципно говоря).
Тук първо се взима кола(с кредит или на лизинг ),удря се калпака в земята и чааак после започва да се мисли(ако изобщо започне),че тази кола струва n лева на година.Недай си боже нещо да се счупи:lupe:
Манталитет явно...Поне с такова впечатление съм останала.Стоки от първа необходимост за българина са : кола,лаптоп,телефон,плазма... :no::jason2:

:rotfl: Това за стоките от първа необходимост кърти мивки, колежке...

mochko1
20-05-2010, 14:29
Има един лаф "Ии ,бедните да го духат" ,нали така ? Мен цената на застарховката никога не ми е пречила и пак казвам ,че е ниска ! Не всички българи имат лаптопи плазми и скъпи коли ,на повечето българчета им липсват тези неща. Нека ГО стане 500 лева на година и да видим кво ще стане тогава ? Едно е сигурно ,трафикът по улиците няма да намалее...

morfius
20-05-2010, 14:35
Като се има предвид, че градския транспорт бе и все още е умишлено съсипван за да се облагодетелстват таксита и маршрутки, тия лафове за рейса моля на някой друг.
Проблемите в автозастраховането не са само от това колко струват застраховките, а главно от това, какво има насреща.
И за да добавим още солчица... да се замисляте случайно, че наличните пари за обслужване на автомобилите няма да се променят, но вдигайки застраховките, хората ще почнат да ги пестят тия пари от гуми или ремонти и ще последват повече и вероятно по-тежки ПТП?
Но сме си стадо, заслужаваме си стригането с кожата и сланината... където е останала.

mochko1
20-05-2010, 14:39
Нагледен пример за Англия http://www.computerquoteinsurance.com/motoring-news/campaigners-and-government-tackle-drivers-without-insurance-nav12-114
Средната цена на застраховките е 700 паунда и не е като да вземат 300 лева заплата ;)

viki
20-05-2010, 14:42
Не ,колега.Който го влече духането и богат да е -пак го прави.:holiday2:
Ставаше дума за това,че човек трябва да се простира според чергата си.:notify:
За да притежаваш автомобил какви са ти разходите :
данък
каско
гражданска
преглед
винетка
гориво
едни 10 % от стойността на автомобила за поддръжка.И тези пари да можеш да ги извадиш всеки един момент,без да се лишаваш от нещо друго :)
Смяташ и мислиш,преди да си я купиш;)
Това е според мен !
п.п.
като си с 300 лева заплата ....'ква кола?????:jason2:
Моля ти се :dunno:

mochko1
20-05-2010, 14:56
Ставаше дума за това,че човек трябва да се простира според чергата си.:notify:
За да притежаваш автомобил какви са ти разходите :
данък
каско
гражданска
преглед
винетка
гориво
едни 10 % от стойността на автомобила за поддръжка.И тези пари да можеш да ги извадиш всеки един момент,без да се лишаваш от нещо друго :)


Вики много си права и аз не го отричам ,дискусията в темата е как да ни пораснат на всички чергичките за да ни е по лесно ,а не да се плаща допълнително за очеизвадни глупости ! А тези който им харесва да си пръскат парите за нищо ,ги призовавам поне да помогнат с тях някаква благородна кауза ,а не частните изедници.

bager
20-05-2010, 15:01
Застраховката ТРЯБВА да се плаща, това е ясно и никога не ми е минавало през ума да не го правя(плащам си и Каско, разбира се...а и застраховка живот имам...ама не за това говорим, де)!
Аз си мисля че ще е по-справедливо да е организирана във варианти като винетките. Седмица, месец, година и съответно със стикер от дата до дата.
И все пак не разбрах защо не може да е на човек, а ТРЯБВА да е на автомобил? Не е ли само заради финансовата изгода на застрахователите?
Не трябва ли ШОФЬОРЪТ на колата да има застраховка, все пак колата не се движи сама а някой я кара?
Нещо може би изпускам, не знам, аз все пак съм доста далече от този бранш?
Някой ако разясни като за лаици ще съм му много благодарен.
Поздрави!

RPWWD
20-05-2010, 15:10
и застраховка живот имам

Браво! Най-после да видя някой в този форум (нищо, че е автомобилен), който да не свързва застраховането само с куп ръждиви тенекии на 4 колела :big_bow_down:

morfius
20-05-2010, 16:10
Колега, темата е за автозастраховането и по-специално за принудителната му част.
А горчивото в устата е не само от цената... а от отношението към "клиента", което все така напомня на позабравените "застраховки" с които стартираха повечето компании.
Значи за неплащащи граждани всякакви санкции, а за компании търсещи всякакви телета само и само да не платят, няма такива?

RPWWD
20-05-2010, 16:29
Колега, темата е за автозастраховането и по-специално за принудителната му част.
А горчивото в устата е не само от цената... а от отношението към "клиента", което все така напомня на позабравените "застраховки" с които стартираха повечето компании.
Значи за неплащащи граждани всякакви санкции, а за компании търсещи всякакви телета само и само да не платят, няма такива?

Компании на пазара - бол, недоволните от дадена такава винаги могат да пробват в друга. Казва му се саморегулиране на пазара, що трябва да си давате парите на мутрите от "Инс"-овете. Те са по прибирането, не по плащането.

santo_traficante
20-05-2010, 16:53
Компании на пазара - бол, недоволните от дадена такава винаги могат да пробват в друга. Казва му се саморегулиране на пазара, що трябва да си давате парите на мутрите от "Инс"-овете. Те са по прибирането, не по плащането.
затова еин френд адвокат води дело с/у твоята любима компания за откраднат мерцедес за който си правиха оглушки за плащането....:rotfl: и те едни плащачи та нема що:cry:

RPWWD
20-05-2010, 17:11
затова еин френд адвокат води дело с/у твоята любима компания за откраднат мерцедес за който си правиха оглушки за плащането....:rotfl: и те едни плащачи та нема що:cry:

Чаках те да се обадиш, бе Росенчо ;-) Айде да не си говорим за разни случки с твоите любимци от двете ЗК с които работиш, че свят ще ти се извие ;-) Не забравяй, че имам разни внедрени агент-провокатори в тяхната система и ми казват разни пикантерийки ;-) Гледам, че малко по-нагоре от магазинчето ти са открили офис на "любимата" ми компания и почвам да правя връзка между неприязънта ти към нея и това събитие ;-)

fiore
20-05-2010, 17:13
Винаги съм си мислел, не е ли по-правилно шоферите да имат "гражданска отговорност", а не колите? И тя да бъде обвързана с възраст, стаж зад волана и "чиста книжка"!
Така или иначе една кола се кара от човек и по този начин винаги ще има "отговорен"!
Във Великобритания мисля е така.

Защо ако имам две коли, трябва да плащам и за двете, а реално съм само с едната на пътя?

Някой имат по повече:))

viki
20-05-2010, 17:26
З Не е ли само заради финансовата изгода на застрахователите?


Може и така да е:)
Обаче,не знам някъде другаде ,да се прави застраховка с цел да "изкяриш".
Разбирай -дал си парите,ама после ако трябва сам ще си потрошиш нещо по колата ,за да ти го платят.Да си ги "избиеш":):):):)Колегите,които се занимават със застраховане съм убедена,че могат да ни заринат с примери по темата:):):)

santo_traficante
20-05-2010, 17:42
Гледам, че малко по-нагоре от магазинчето ти са открили офис на "любимата" ми компания и почвам да правя връзка между неприязънта ти към нея и това събитие ;-)
като им гледам събраните премии и виждам една много опасна конкуренция в бранша:rotfl:

RPWWD
20-05-2010, 17:55
като им гледам събраните премии и виждам една много опасна конкуренция в бранша:rotfl:

Оня ден по новините даваха наградите на Асоциацията на застрахователите - познай кому връчиха наградата за най-голям дял изплатени обезщетения ;-)

---------- Post added at 14:55 ---------- Previous post was at 14:53 ----------

Ние с тебе още малко ще вземе да се бъзикаме из тоя форум като Блек ейнджълс и Екстрийма... Спокойно, не съм тръгнал да правя кинти чрез форума, просто много мразя мутренския капитал ;-)

Bonev
21-05-2010, 00:20
Оня ден по новините даваха наградите на Асоциацията на застрахователите - познай кому връчиха наградата за най-голям дял изплатени обезщетения ;-)

---------- Post added at 14:55 ---------- Previous post was at 14:53 ----------

Ние с тебе още малко ще вземе да се бъзикаме из тоя форум като Блек ейнджълс и Екстрийма... Спокойно, не съм тръгнал да правя кинти чрез форума, просто много мразя мутренския капитал ;-)

Е то у таа държава друг капитал има ли? Само питам.:innocent:

bager
21-05-2010, 09:09
...
Обаче,не знам някъде другаде ,да се прави застраховка с цел да "изкяриш".


Хехе, застрахователните измами не сме ги измислили ние, вярвай ми! По света е пълно с хора, които се чудят как да измуфтят по един или друг начин. Но за това хората си имат изградени механизми за справяне с мошениците и може да не е на 100 %-та, но действат.
Други ми бяха въпросите, но май отговорите без да са казани директно, са ясни за всички!
Както и да е, пак ще правим каквото ни кажат, това е - мутренска държава!

RPWWD
21-05-2010, 10:26
Е то у таа държава друг капитал има ли? Само питам.:innocent:

Чуждият ;-)

raiders
21-05-2010, 11:00
Е аз писах какво друго да Ви кажа. Според мен бъркате ГО с каско, и проблемите който имате или са парвени "измами" са по скоро насочени към каското. От ГО ЗК са на загуба, или поне за тези дето знам аз.

Не мога да разбера какво не Ви харесва сега? Цената ли?

А за хората със застраховка "Живот" казвам само браво!:bravo:

bager
21-05-2010, 11:16
...

Не мога да разбера какво не Ви харесва сега? Цената ли?



Не ми харесва това, че трябва да плащам за три коли(примерно). Искам да има вариант да платя застраховка на мое име и да си карам която кола искам, това е! Като карам едната другите две стоят на паркинг и там не им трябва застраховка! Елементарно е( но не и изгодно, нали)!

RPWWD
21-05-2010, 11:20
Друже, когато си купуваш втора, трета, пета и т.н. кола нали не си мислиш, че ще спестиш пари чрез тях ?!?

bager
21-05-2010, 11:31
Друже, когато си купуваш втора, трета, пета и т.н. кола нали не си мислиш, че ще спестиш пари чрез тях ?!?

Нищо не си мисля, аз казвам какво искам. И се надявам някой да ми обясни защо не може, това е. Защото аз стигам само до идеята, че на застрахователите така им изнася и това е основната причина.

cufti
22-05-2010, 18:07
Аз пък мисля,че застраховката трябва да е на автомобила и причината е много проста.
Да предположим,че имам 2 автомобила.Паркирам единият на не подходящо място, създавайки предпоставка за ПТП.Качвам се надругата кола и отпрашвам към морето.
В този момент малко училищно автобусче се блъска в първата ми кола и става мазало.
По същото време на магистралата нацепвам /недайбоже/ влачещият се пред мен пенсионер и пак става мазало.
И какво правиме сега.С една застраховка съм причинил два инцидента.
Няма застраховател ,който да пкрие две щети с една полица.

mochko1
12-06-2010, 22:49
Най-новата простотия на простотиите :drinking:

Новите цени на застраховката Гражданска отговорност за 2010 година

Новите цени на застраховката Гражданска отговорност за 2010 година вече са факт! Компанията ДЗИ вече пусна в действие нови цени по застраховката ГО за 2010 г. Основната новост е разделение на застрховките според възрастта на собственика - с възраст до 25 години и над 25 години.

Цената на годишната застраховка Гражданска отговорност за автомобил 1600 куб., собственик под 25 години и еднократно плащане вече е : 471 лева

Цената на годишната застраховка Гражданска отговорност за автомобил1800 куб., собственик под 25 години и еднократно плащане вече е : 514 лева

Цената на годишната застраховка Гражданска отговорност за автомобил 2000 куб., собственик под 25 години и еднократно плащане вече е : 543 лева

За същите автомобили но със собственик над 25 години цената е:

Гражданска отговорност за автомобил 1600 куб. със собственик над 25 години и еднократно плащане : 194 лева

Гражданска отговорност за автомобил 1800 куб. със собственик над 25 години и еднократно плащане : 212 лева

Гражданска отговорност за автомобил 2000 куб. със собственик над 25 години и еднократно плащане : 224 лева
http://zastrahovki.info/component/content/article/164--2010-.html


И сега искам да питам великите създатели на законите ,колко пари ще е застраховката за тези ,които придобиват шофьорските си книжки на 30 години ??????
Ами служебните автомобили ??????

v1play3r
12-06-2010, 23:14
пф .. ставам пешеходец :screwy:

tokata_pz_flex
12-06-2010, 23:35
Тия са откачили нещо ...
Това с годините е голяма глупост ... на 24 съм и правя по 40 000 км. годишно ... а има хора на по 50-60 които цял живот няма да ги направят !

haljscho
12-06-2010, 23:45
Не ми харесва това, че трябва да плащам за три коли(примерно). Искам да има вариант да платя застраховка на мое име и да си карам която кола искам, това е! Като карам едната другите две стоят на паркинг и там не им трябва застраховка! Елементарно е( но не и изгодно, нали)!
Твоята гледна точка е правилна, за теб.......:respect:
Но в някое друго семействи например, има само един атомобил. И него го ползват, мама, татко, кака, батко и т.н.
Е колко според теб застраховки трябва да плати това семейство за един автомобил????!!!!!!!!!:clap:
И още един въпрос. Имам туристическо ремърке.
То самостоятелно НЕ може да се движи само /трябва нещо да го тегли/ е защо тогава трябва да му се плаща ГО, та нали автомобила който го тегли си има ГО и то става част от него............
Определено цените на всякакви задължителни неща, трябва да бъдат съобразени със стандарта в държавата, минималма заплата, пенсия, майчинство...........

eli89bg
02-02-2011, 14:26
Здравейте колеги. Искам да използвам темата, за да не пускам друга. Имам питане. Преди малко повече от 2 месеца си купих алфа 146 от една автокъща. Хората от автокъщата ми предложиха да ми напишат една Гражданска отговорност, за регистрацията в КАТ. Казаха, че за нови коли се пише ГО със задна дата, за да ти важи в деня, в който си купил колата. Но наскоро гледах новините и там казват, че е незаконно да се пише със задна дата и такива полици са невалидни.
И сега съм пред дилема дали да си внасям втората вноска от полицата, тъй като не знам дали е валидна :dunno:
На всичкото отгоре на полицата пише, че не съм виновна за ПТП, а аз съм. :evil::bouncing_smiley:
Моля за съвет от някой по-разбиращ.

rusiq86
02-02-2011, 14:29
Карай си, това, че са ти дали ГО с дата, няколко дена по рано от регистрацията не е проблем мисля. А това дали имаш вина за птп, скоро това ще започне да оскъпява ГО. Карай и си свиркай!

eli89bg
02-02-2011, 14:32
Въпроса е, че на полицата пише, че влиза в сила от (примерно) 08.10.2010, а е сключена на 09.10.2010, което казаха по новините, че е грешно

rusiq86
02-02-2011, 15:29
Не вярвам да е проблем, към коя компания е полицата!?

morfius
02-02-2011, 15:49
Тая автокъща да не са дилърчета на някой застраховател... щото ми намирисва на опит да метнат клиента да си вземат комисионната?

santo_traficante
02-02-2011, 16:16
Въпроса е, че на полицата пише, че влиза в сила от (примерно) 08.10.2010, а е сключена на 09.10.2010, което казаха по новините, че е грешнохаха ако е вярно това дето казваш ходи и си направи нова полица:)Нищо не губиш нали си на вноски:)

morfius
02-02-2011, 16:21
хаха ако е вярно това дето казваш ходи и си направи нова полица:)Нищо не губиш нали си на вноски:)

Я кажи тогава какво се случва, ако си правиш нова преди да е изтекла старата, не се ли води, че дължиш парите за вноските по старата?
И що да дава още 15 кинта за фонда...
Не е ли по-логично да ходи да иска анекс, който да указва коректна дата на полицата?
И да пита застрахователя, на какво основание негов дистрибутор лъже и въвежда в нарушение клиентите му.

santo_traficante
02-02-2011, 16:28
Я кажи тогава какво се случва, ако си правиш нова преди да е изтекла старата, не се ли води, че дължиш парите за вноските по старата?
И що да дава още 15 кинта за фонда...
Не е ли по-логично да ходи да иска анекс, който да указва коректна дата на полицата?
И да пита застрахователя, на какво основание негов дистрибутор лъже и въвежда в нарушение клиентите му.
Нищо не става.Гар.фонд е 11.40лв към 1 ва вноска. Пуска си нова полица и няма грижа:)Старата след 15 дневен срок от вноската се анулира.Но като гледам по това което казва и анекс няма да го оправи:)По добре нова полица:)Тея със измислените дати ги сключват в една измислена компания:)Пак казвам по добре нова полица и назад 11.40лв:)
Или провери си тук валидноста на полицата.
http://www4.fsc.bg/insn/
Ако е валидна може да си платиш 2 вноска.

lordliness
02-02-2011, 16:37
http://www4.fsc.bg/insn/ тук може да си проверите дали ви е валидна гражданската,ако имата полица и не се виждате тук, значи ли, че агента си е прибрал парите за себе си и вие реално сте без застраховка.А ако имам 2 коли и с едната блъсна другата -какво става?Ако това за годините е в сила -никой под 25 няма да има кола на негово име и ще кара колите на баща си или майка си-нали!

rusiq86
02-02-2011, 16:43
Интересен сайт, аз съм застрахован в ЛевИнс, и преди няколко дена дори си оправх едни документи и съм на 100% уверен, че вс по ГО ми е ок. Според сайта аз нямам застраховка, или набирам нещо некоректно или сайта е леш!

kolev
02-02-2011, 16:44
на колежката, най-вероятно са и направили ГО когато си е купила колата, но са я пуснали да влиза в сила няколко дена по-късно. то си пише на полицата.

ПП
на сайта ми излиза информация само с рамата на разширено търсене.

lordliness
02-02-2011, 16:52
Интересен сайт, аз съм застрахован в ЛевИнс, и преди няколко дена дори си оправх едни документи и съм на 100% уверен, че вс по ГО ми е ок. Според сайта аз нямам застраховка, или набирам нещо некоректно или сайта е леш!
сайта е точен -моите коли са там,но имам приятели и техните ги няма.моите застраховки са правени в централен офис -техните при квартални дилъри??!!И ИЗЛИЗАТ МИ ВСИЧКИ ЗАСТРАХОВКИ ОТКАКТО Е ВНЕСЕНА КОЛАТА И Е РЕГИСТРИРАНА ЗА ПЪРВИ ПЪТ.

santo_traficante
02-02-2011, 17:17
Сайта си е напълно редовен!
От момента на пускане на Г.О. до 5 дни след това я виждам на сайта на КФН като активна:)

eli89bg
02-02-2011, 17:46
Ами според сайта нямам ГО :throw: Ще си направя нова май.
Полицата ми е към Лев инс и от автокъщата казаха, че са им брокери.
пффф тъпа работа :wallbash:
то добре, че не е станала катастрофа, да ме хванат без валидна ГО

lordliness
02-02-2011, 17:53
Да те измамят така е доста опасно.В сайта имаше поле да им пишеш за нередности-нищо не губиш,може дори да предпазиш други хора.Може да провериш някоя кола на познат да видиш какво се вижда,или произволна кола от паркинга.

eli89bg
02-02-2011, 18:00
Все пак преди да обвинявам ще видя дали с рамата няма да излезе нещо и ако и тогава нищо не стане ще ги докладвам.
Благодаря, колеги, за оказаната помощ.:cheers:

lordliness
02-02-2011, 18:29
Все пак преди да обвинявам ще видя дали с рамата няма да излезе нещо и ако и тогава нищо не стане ще ги докладвам.
Благодаря, колеги, за оказаната помощ.:cheers: това го пише в сайта- Липсата на данни или неточните данни за Вашата полица „ГО” на автомобилистите не я правят невалидна и биха могли да се дължат на обстоятелството, че сте въвели символи на кирилица, малки букви или разделител, или, че данните по нея не са подадени незабавно от Вашия застраховател.

rusiq86
02-02-2011, 18:39
Преди да правиш др. полици, защо не отидеш да провериш в ЛевИнс дали иамш или не !!
Еми на мен ми излиза, че нямам, ма аз съм сигорен, щото в Кат ми проверчваха полицата, заради друга причина.
Пробвах регестрация, рама...

renyx
02-02-2011, 21:03
И аз съм към лев инс и на мен не ми излиза.Началото на януари си внесох последната вноска и то в офиса им на Павлово.Пробвах и с разширеното търсене ама ...

eli89bg
02-02-2011, 23:42
Казусът е решен - по рамата ми излиза, че имам ГО и смятам да не се занимавам да си правя нова. Благодаря, колеги :)

kolev
03-02-2011, 10:27
абе пак българска работа. да си пишеш номера , който е на кирилица на латиница. търсете по рама.

bager
03-02-2011, 11:39
абе пак българска работа. да си пишеш номера , който е на кирилица на латиница. търсете по рама.

И откъде знаеш че е на кирилица ;) ? Казаха това на хората, но реално си е латиница, нито един "кирилски" символ няма в номерата.

morfius
03-02-2011, 11:53
И откъде знаеш че е на кирилица ;) ? Казаха това на хората, но реално си е латиница, нито един "кирилски" символ няма в номерата.

Компютъра прави разлика м/у символите... нищо, че графично са еднакви :)
А на теория номерата ни са на кирилица, но за съвместимост се ползват само тези букви които графично не се отличават от латинските.
Но за СМС, WWW и т.н. - латинските...

bager
03-02-2011, 12:03
Компютъра прави разлика м/у символите... нищо, че графично са еднакви :)
А на теория номерата ни са на кирилица, но за съвместимост се ползват само тези букви които графично не се отличават от латинските.
Но за СМС, WWW и т.н. - латинските...


И защо тогава това е така?

"Регистрационен Номер
Главни латински букви
без разделител "


Както сам каза "на теория" !

kolev
03-02-2011, 12:26
тая проверка по номер я няма в английската версия на сайта което значи че чужденец не може да я ползва. това прави решението да се ползват латинските еквиваленти изключително объркващо и тъпо. още повече ,че след въвеждане на номера на кирилица, не ти дава грешка а излиза съобщение за невалидна гражданска. с две думи - българска работа :)
иначе на латински работи :bowdown:

morfius
03-02-2011, 13:36
И защо тогава това е така?

"Регистрационен Номер
Главни латински букви
без разделител "


Както сам каза "на теория" !

Щото както казах - компютрите и телефонните системи разграничават символите въпреки графичната съвместимост.
А някой програмист го е мързяло да напише 10 реда код, да проверява чарсета и да не го бърка, главни ли са, малки ли, кирилица ли, латиница ли или UTF8

CrazyElement
03-02-2011, 18:43
Във Великобритания застраховките са на шофьора ,но за определена кола ! С моята застарховка не мога да карам колата на комшията ;) Можеш в твоята полица да си добавяш шофьори ,но това се плаща.

ЕDIT: Цената на застарховката се определя от много фактори ,кубатура ,мощност ,стаж на водача ,предишни провинения или ПТП-та и още доста други.

Аз искам да знам ,защо в милата Българийка не мога да си направя застраховка за един месец само ,а трябва да е за цяла година ?!? Тука в Англия има и еднодневни полици дори ;)

Поредният монопол колега, имаш ли друг вариант , искаш за 1 ден предлагат ти за 1 год, искаш не искаш правиш, същата работа е и с Винетките няма за 1 ден за леки коли

The_Game
03-02-2011, 23:01
Поредният монопол колега, имаш ли друг вариант , искаш за 1 ден предлагат ти за 1 год, искаш не искаш правиш, същата работа е и с Винетките няма за 1 ден за леки коли


Правиш я на 4 вноски и плащаш само 1 вата и имаш за 2-3 месеца само

morfius
04-02-2011, 00:14
Правиш я на 4 вноски и плащаш само 1 вата и имаш за 2-3 месеца само

И ако ти трябва повече колата, плащаш 2, 3 или 4 пъти вместо 1 за гаранционен фонд... :)