PDA

View Full Version : Идеалната температура...



milev86
13-06-2010, 20:21
Повечето от нас имат климатроници в "Белисимите" си! Което значи, че сами могат да настройват температурата, която да се поддържа в купето. Ясно е на всеки, че духалките трябва да НЕ са насочени към лицето и тялото, а към края или средата на купето! Но нещо друго ме интересува, за да може охлаждането ни през лятото да е хем приятно, хем безопасно! На каква температура би трябвало да бъде настроен климатроника?! И коя температура е хем приятна и прохладна, хем безопасна от истиване?!

ФЕРАРИСТ
13-06-2010, 20:35
Като имах климатроници, лятото всичко беше на максимален минимум, не трая на жега....

Бобби
13-06-2010, 20:39
Зависи от килограмите....:))...ако си по дебел препоръчително е по топло, за да свалиш някое кило :whip:...за по слабите на..LO....:idea2:

BoxerPower
13-06-2010, 20:41
Като имах климатроници, лятото всичко беше на максимален минимум, не трая на жега....

+1

INTEGRALE
13-06-2010, 20:45
Аз лично карам на 22-23 градуса и ми е най-добре. Хем ми е приятно, хем не се получава брутална разлика като излезна от колата.

mirchozo
13-06-2010, 20:51
Принципно безопасната температура не трябва да е различна с повече от 10градуса спрямо външната, но това не винаги е приятно ако навън е 40градуса. Аз лично карам на 24градуса, при тази температура хем не се потя, хем не е чак толкова различна от външната.
Трябва да се има предвид че някой климатици не винаги насмагат на зададената температура(просто имат нужда от дозареждане), тъй че първо прочетете темичката за проверка на климатика, мисля че Търтея беше писал нещо по въпроса.

пп Ето и темичката
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=8899

milev86
13-06-2010, 21:08
Принципно безопасната температура не трябва да е различна с повече от 10градуса спрямо външната, но това не винаги е приятно ако навън е 40градуса. Аз лично карам на 24градуса, при тази температура хем не се потя, хем не е чак толкова различна от външната.
Трябва да се има предвид че някой климатици не винаги насмагат на зададената температура(просто имат нужда от дозареждане), тъй че първо прочетете темичката за проверка на климатика, мисля че Търтея беше писал нещо по въпроса.

пп Ето и темичката
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=8899
Прекрасно обяснение...но не разбрах всъщност как се отчитат тези неща?! Знам, че датчика се намира над пепелника вляво, но как точно поддължа температурата?! От там духа с еднаква температура. Това значи, че регулира само силата на духане?! Забелязъл съм, че духането на спира никога...та ми е интересно как точно става поддържането на съотетната температура?!

mirchozo
13-06-2010, 22:48
Въпросния датчик е с моторче(вероятно при някой колеги се чува леко бръмчене когато се даде на контакт) и смуче въздух през решетката над пепелника, съответно казва на климатроника каква е вътрешната температура, а той вече командва клапите за студено/топло, също и силата на духане.
Прав си че никога не спира, явно е направено с цел да поддържа зададената температура когато достигне желаните стойности.

AlfaMan
13-06-2010, 23:28
Аз не знам за вас, ама при мен всичко е на макс Low. То и без това "климатика" на 156 е повече като пожелателно понятие (за FL-a незнам как е, може да са оправили нещата), отколкото реалност, така че не виждам как може да се уцелее в големите жеги, ако не духа макс студено.

Ladjov
13-06-2010, 23:40
ами то не спира защото вентилатора има различни степени примерно поставен на ауто вентилатора работи на различни скорости и така има различен топлообмен на изпарителя . При зададена степен на вентилатора примерно 3 вентилатора духа с една и съща скорост , но нещата се контолират от един експанзонен вентил който регулира притока на хладилния агент (фреона) към изпраителя и в този случай вентилатора върти в по-голяма част въздуха в купето.

old alfist
14-06-2010, 00:36
Ами идеалната температура е тази, която те кефи - позиционираш климатика на нея и след известно време я достига.

code
14-06-2010, 08:05
24

Bonev
14-06-2010, 08:46
За мен идеалната температура е 20 С

Pastora
14-06-2010, 08:47
Смята се, че при 22-24 градуса Целзий и 45-55% относителна влажност на средностатистическия човек му е добре по ризка с къс ръкав - това при леки натоварвания на тялото. Та важното е къде ти е температурата на усещане, която се влияе и от външната :) Има и едно друго нещо - климатика суши въздуха(ниска влажност) и дори при по-висока температура в купето, създава усещане за комфорт.

tokata_pz_flex
14-06-2010, 08:50
Вчера в Алфата бях на 20 и беше супер .
В Пежото го слагам на 18 и ми е добре ... Нося си и салфетки , да си бърша челото :big_heat:

trustworthy
14-06-2010, 11:42
Въобще не гледам температурите, а гледам да ми е хладно и да усещам лек повей от духалките. Тези климатроници ми идват прекалено умни на моменти (не говоря за 146-цата, споделям опит от служебните коли), защото духат откъдето им скимне, за да постигнат зададената температура, а през това време ти е горещо. Затова препдочитам сам да си задавам посоките и степените на вентилатора. Това с задаването на температурата е валидно за по-дълги преходи.


... Нося си и салфетки , да си бърша челото :big_heat:

Да не би да забравяш хард-топа свален нещо ? :)

tokata_pz_flex
14-06-2010, 11:45
В тия жеги всички тавани и прозорци са затворени :)
Сега я бях боднал на 20 градуса , при външна 31 ... и беше добре :)

bager
14-06-2010, 11:53
21-22(при по-големи жеги 23-24) градуса, струята насочена да обдухва стъклото, режим "auto", задните духалки насочени право нагоре и първите 100 метра на свалени прозорци за да се издуха горещия въздух от колата.
Така се спасявам аз!

trustworthy
14-06-2010, 11:54
Също така и клапата за рециркулация на въздуха я държа затворена лятно време.

Mind_Control
14-06-2010, 15:20
Външната температура минус 8 градуса- пишего в дебелите книги за климатизация. Това е безопасната температура. Вече е друг въпросът, на кого колко му е кеф и колко му е издръжлив организмът.

zdravio
14-06-2010, 15:23
Lo Lo Lo, НО само на извънградско иначе се получава парализа, като слезеш от колата.

Stoyan Georgiev
14-06-2010, 15:33
на Lo съм 99% от времето, но дори да не е на Lо когато съм в Бургас или където и да е било по морето задължително климатика е пуснат, защото не обичам влажния въздух когато съм в колата... много ми е прияно да е влажен въздухът когато съм навън, дали ще е докато вървя или седя някъде, но в колата се побърквам... а всички знаем колко е тежък въздуха през лятото покрай морето, особено вечер...

Derry
14-06-2010, 19:21
На 20 ми е студено, на 22 топло :) връкам си го постояно.

milev86
14-06-2010, 20:20
Принципно след като се издуха топлия въздух от колата е по-добре да се нагласи да върти въздуха в купето нали?! Или да го взима отвън?! И въобще каква е разликата между двете?

mirchozo
14-06-2010, 20:30
Ами разликата е че отвън се вкарва топъл въздух който се изстудява, а когато взима отвътре ползва частично охладения въздух, а също така малко спада влажноста на въздуха с времето.

fred
14-06-2010, 20:31
Принципно след като се издуха топлия въздух от колата е по-добре да се нагласи да върти въздуха в купето нали?! Или да го взима отвън?! И въобще каква е разликата между двете?

Ми като го върти вътре не ти влиза отвън, това вътрешното го пускам само след като съм спрял зад някой дизел :saint: