PDA

View Full Version : Турбо клапан проблем



mohi
14-06-2010, 08:02
Здравейте, от известно време колата не върви, т.е. турбото не надува. До сега свяляха деботимера и общо взето беше чист, но все пак го смених с нов. Да но това не оправи проблемът. Та вчера се установи, че една мембрана дето отваря и затваря турбото на принципа на вакум, не работи.
Разкачиха маркучето дето ходи от мембраната към един клапан (уестгейт ли е не съм сигуре, че не разбирам) а пък от този клапан пак с маркуче е вързан към общия вакум на двигателя (нещо такова ми обясниха) т.е. с едно по-дълъго маркуче прескочихме въпросния уестгейт клапан и турбото тръгна и засвири. Изкара разни чернилки (не пушеше попринцип) и майстора каза, че вероятно са се понаслоили разни чернилки докато не е работело турбото и сега ги изхвърля.
Та казах да ми поръчат едно такова клапанче, но пък с един приятел дето имаше ядове с турбото на един пасат, като му обясних какво не е работело, той ми спомена, че тоя клапан ако се барало нещо по него трябвало на стенд или нещо такова, понеже той определя кога да отваря за да работи турбото и естесвено кога да затваря за да прдпази турбото от високи обороти.

Стана дългичко, но дано сте ме разбрали. Та тоя клапан трябва ли ако го вземат (по данни на турбото и колата разбира се) трябва ли да се настройва на стенд или фабрично би трябвало да си е настроен.
Оставил съм я в ръцете на едни нашенски майстори, но те нямат апаратура и компютри за диагностика. А ме е шубе да карам до някъде другаде така, че вече имам навъртяни 200 и няколко километра (така се наложи да се прибера от път) и незнам какво може да се прецака.

dobromirski
14-06-2010, 09:01
Така , както го обесняваш, става въпрос за ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ? клапан, който управлява турбина с променлива геометрия . за колата от подписа ли става въпрос ? Някой по-запознат да кажа , дали тоз двигател е с такава турбина, за да не пиша тук ненужни работи.

trustworthy
14-06-2010, 09:03
@добромирски

С променлива е ;) И няма да е лоша идея да я видят дали не е запекла, преди са се купуват соленоиди за по някоя друга стотарка.

mohi
14-06-2010, 09:49
Ммм да, електрически е клапана. Звънях до "турбо механика ЕООД" та клапана е елктрически, и също така да не се притеснявам, че фабрично са си настроени за там съответната турбина.
Относно турбината, днес или утре би трябвало да пристигне въпросното клапанче, и като речът да го слагат (така или иначе ще свалят разни неща дето им пречат) ще накарам да свалят маркуча към турбото да го погледнем.
Възможно ли е нещо да съм го прецакал като съм карал така, най вече турбото.

SwappeR
14-06-2010, 11:26
Често проблемът може да е и в самите маркучета за вакуума. напукват се главно в краищата и дори да ти работи соленоида, геометрията на турбото не сработва. Майсторите сигурни ли са, че соленоида не работи? Доколкото си спомням при един друг колега от форума проблема беше, че е трябвало малко WD40 да се капне на клапанчето, защото заяждало. Мисълта ми е - да не стане като с дебитомера, да си дадеш парите напразно и пак да имаш проблеми!

AlfaMan
14-06-2010, 11:37
Както ти е казал колегата SwappeR маркучите са първото нещо, което трабва да се провери, защото много често се напукват и това в много случаи спестява пари за покупка на излипни неща.

mohi
14-06-2010, 12:43
Ами, ако не е проблемът в този клапан (соленоид) те ще си го върнат, т.е. няма да го купувам.
А за дебитомера аз съм си виновен, че си го взех на своя глава :), понеже колата с изключена букса на дебитомера вървеше осезаемо повече и аз реших, че може да е от него и си го поръчах.
А иначе след обяд ще скокна да им кажа да погледнат въпросните маркучета :)

dobromirski
15-06-2010, 09:09
Както колегите казаха, проверяваш мъркучите, след което откачаш лосчето, което изилиза от вакумният клапан към турбината, и проверяваш на ръка как се движи управлението на турбината. Трява да е без никакво усилие (все едно е разкачено) с ясно изразени крайни позиции (а не да заклинва и задържа). Ако условията са изпълнени , слагаш новият клапан и караш.
Можеш да си отвориш и почистиш и старият. Не го ръси с нищо, защото след време става още по-зле.

Mury
15-06-2010, 10:00
Може и да не е на ръка,просто трябва помпичка която прави вакуум,разкачат маркучето от гейта и създават вакуум,ако се движи нормално,значи проблема е в клапана или маркучета/те се тестват лесно,просто се пробват с уста дали правят вакуум,ако не правят се търси пробив/:mobile::mobile::mobile:

mohi
16-06-2010, 07:54
Оправихме го, тоя електромагнитен клапан/соленоид се беше прецакал/заседнал и взех нов. Всичко си работи нормално и турбото си е на 6, няма забележки по него.

BatVas
17-06-2010, 10:29
To това не се ли казваше EGR клапан или аз бъркам. Имам някакви спомени от на Петко по колата 147 JTD 8 клапанова, че май това клапанче сменяха.

SwappeR
17-06-2010, 11:20
Мисля, че в случая става въпрос за соленоида, управляващ геометрията на турбото. За сметка на това при мен обаче май назряват проблеми с пустия ЕГР, ще трянбва да се поизцапам тея дни :new_Eyecrazy:

dan4o_ludiq1
06-05-2011, 20:29
при мен това клапанче издава някакви звуци се едно че щрака ама колата си варви и надува нормално въпроса ми е това електро магнитно клапанче трябва ли да издава някакви звуци колата е 145 1.9 жтд 99година

KrIv
06-05-2011, 21:40
Колата ти не е с турбина с променлива геометрия и нямаш такъв клапан за който се пише в темата.Клапана за който пишеш е за EGR-a и е нормален звука който чуваш от него.

dan4o_ludiq1
07-05-2011, 18:23
днеска ми направи един проблем но май ще е по добре да пусна нова тема чаках 30 секунди на светофар и после и дадох ръчка да се изнеса по бързо но колата нещеше да наеме само къдеше чак като вклучих 2ра колата развартя турбината и след това се оправи защо се получи така