PDA

View Full Version : КАТ прехвърля неплатените глоби към НАП



Bonev
15-06-2010, 08:06
КАТ прехвърля неплатените глоби към НАП


12:05 / 14 юни 2010 / Общество Dir.bg

КАТ ще изпрати данните за няколкостотин хиляди неплатени глоби от шофьори в Националната агенция за приходите (НАП), за да могат дължимите суми да бъдат събрани.
Това съобщи пред Дарик радио началникът на Пътна полиция комисар Алекси Стратиев. От полицията ще прилагат това за нарушители, на които не са прибрани документите, но въпреки това отказват доброволно да платят глобите си за неправилно шофиране.

От НАП вече съобщиха, че ще продават колите на шофьори с неизплатени глоби към КАТ от над 1000 лв. Преди да пристъпят към крайната мярка, данъчните ще дават едноседмичен срок на длъжника да плати глобите или да представи обезпечение.

Стратиев уточни че акцията на НАП за изземване на автомобили за неплатени глоби е станала факт след размяна на пробни файлове с данни на неизрядни шофьори между двете институции. Петима били към момента нарушителите с неплатени глоби от над 1000 лева, съобщиха от приходната агенция.

От КАТ още веднъж апелираха към хората да плащат глобите си доброволно, за да не се стига до принудително събиране.

_____________________
Не си плащаш глобите, взимат ти автомобила... Те тава е баце.

ФЕРАРИСТ
15-06-2010, 08:38
От НАП вече съобщиха, че ще продават колите на шофьори с неизплатени глоби към КАТ от над 1000 лв. Петима били към момента нарушителите с неплатени глоби от над 1000 лева, съобщиха от приходната агенция.
Баси или това е нереално, или 2 годишната давност на актовете е много хубаво нещо.......

Bonev
15-06-2010, 09:09
Баси или това е нереално, или 2 годишната давност на актовете е много хубаво нещо.......

Малко нереално ми се струва толко малко хора да са длъжници!

pr_00f
15-06-2010, 09:22
Aми аз не че им хващам много вяра на тези от дир.бг, но все пак това ви е убягало



Стратиев уточни че акцията на НАП за изземване на автомобили за неплатени глоби е станала факт след размяна на пробни файлове с данни на неизрядни шофьори между двете институции

Аз поне го чета - това е само началото.

Bonev
15-06-2010, 09:25
Aми аз не че им хващам много вяра на тези от дир.бг, но все пак това ви е убягало




Аз поне го чета - това е само началото.

Ахаааа, да това наистина не съм го схванал.

Stoyan Georgiev
15-06-2010, 10:46
и на какво основание ТОЧНО пък колите ще продават ми не нещо друго...

не съм прекалено запознат със законодателството по темата, но ми се струва, че подобен ход е юридически неиздържан...

BatVas
15-06-2010, 10:58
и на какво основание ТОЧНО пък колите ще продават ми не нещо друго...

не съм прекалено запознат със законодателството по темата, но ми се струва, че подобен ход е юридически неиздържан...


Oсобенно ако нямаш твоя кола, а се води на фирма. Но пък те са казали че ще искат друго обезпечение за да са сигурни, че ще се платят задълженията.

AlfaFen145
15-06-2010, 11:41
Колкото и пъти да прочета инфото ,се е различно.
До колкото разбрах ти взимат колата(личната!).
Ами хубаво,мен ако личната ми е кола е "волга" и е на мое име ,а карам "бентлито" на името на майка ми примерно и имам задължения над 1000 лева?Нека заповядат с гордост ще им дам РускияМафиот :)

Jivko7777
15-06-2010, 13:11
Да интересно...Гледах го снощи по новините това, но да Ви кажа честно нищо няма да стане защото повечето коли не са регистрирани на самите виновни! Всички знаем как богаташите в България нямат почти нищо на тяхно име и винаги се води на роднини...Но въпреки това е някакъв напредък...

dobromirski
15-06-2010, 20:36
Ами чудят се как да сплашат хората да си платят глобите преди да им изтече ЗАКОННИЯТ давностен срок. Медиите станаха твърде големи дупедавци на правителството :gives[1]:. Има си юредически начин за принудително събиране на средства.

fred
15-06-2010, 20:53
Каквото и да е, в Европа има висока събираемост на глобите, която ще се приложи и у нас рано или късно.Късното няма да е много късно :)

търтей
15-06-2010, 20:59
Каквото и да е, в Европа има висока събираемост на глобите, която ще се приложи и у нас рано или късно.Късното няма да е много късно :)

Основните причини за ниската събираемост са:
- Лошо написан закон
- Лошо поставена пътна маркировка
- Ниски заплати на нискообразовани и нискоквалифицирани редови полицаи -> висока корупция, криене в храстите, откровено просене на пари
- Явна безнаказаност на определена група водачи
- Объркана система за събиране на глобите.

От което следва, че кат в сегашния си вид трябва да се закрие, а дейностите по издаване на книжки и номера, както и по описването на щети при ПТП могат да се поемат от произволни частни фирми. Контрол на движението, така или иначе, реално няма. За регулировчици също не стават, емпирично е установено, че най-големите задръствания са причинени от пипкав шапкар на пулта на светофара.

Мога още, ма май смисъл няма.

nblagoev
15-06-2010, 21:07
Това прехвърляне на данни вече е правено веднъж, мисля 2000 година.
Тогава немалко хора са изгорели!
Сега вероятността да бъдат подгонени тези хора, които имат регистриран в КАТ автомобил и не са си плащали данъците, е много голяма. ;)
И това всъщност е една от главните цели.