PDA

View Full Version : Катализатор



oinotnA
15-06-2010, 18:02
Здравейте колеги,има ли някой който да е премахнал катализатора(знам,че след 100 000км. трябва да се сменя,моята е на 130 000).Слагало се резонаторно гърне,но при някой автомобили има датчик на катализатора и когато се премахне,колата спира да върви...има ли някой с премахнат и какво е сложил,променила ли се е колата(разход,движение)и изобщо добре ли е да се прави,когато е заминал?Мерси

CrazyElement
15-06-2010, 18:49
Здравейте колеги,има ли някой който да е премахнал катализатора(знам,че след 100 000км. трябва да се сменя,моята е на 130 000).Слагало се резонаторно гърне,но при някой автомобили има датчик на катализатора и когато се премахне,колата спира да върви...има ли някой с премахнат и какво е сложил,променила ли се е колата(разход,движение)и изобщо добре ли е да се прави,когато е заминал?Мерси

Колега , да нямаш предвид ламбда сонда , ако говориш за нея , тя е преди катализатора , незнам точно наще коли 98-99 год. да имат датчик за катализатор , аз също тези дни ще го режа моя колата е на 191 000 км, и няма начин тоз катализатор да е вред.

mochko1
15-06-2010, 19:05
Аз имам лампичка на таблото за висока температутра в катализатора и даже един път ми се стори ,че светна за части от секундата. Незнам обаче дали тая лампичка си има специален датчик или взема някакви данни от ламбдата ?

Bobo
15-06-2010, 19:38
Аз имам лампичка на таблото за висока температутра в катализатора и даже един път ми се стори ,че светна за части от секундата. Незнам обаче дали тая лампичка си има специален датчик или взема някакви данни от ламбдата ?

Само да питам това на какъв автомобил е - защото незнам да има такъв с такава ламба произведен на ботуша :roll:

mochko1
15-06-2010, 19:42
Само да питам това на какъв автомобил е - защото незнам да има такъв с такава ламба произведен на ботуша :roll:

На GTV-то е. Може и аз да не съм наред с очите ,но лампата изобразява нагрято гърне. Нямам снимки в момента ,но след няколко дена ще постна :)

kalvach
15-06-2010, 21:01
Аз имам лампичка на таблото за висока температутра в катализатора и даже един път ми се стори ,че светна за части от секундата. Незнам обаче дали тая лампичка си има специален датчик или взема някакви данни от ламбдата ?
И аз не съм чувал за такова чудо.

А колкото до катализатора, аз моя съм го махнал отдавна и не съм усетил кой знае каква разлика, нито като разход, нито като вървеж.

oinotnA
15-06-2010, 22:21
И аз не съм чувал за такова чудо.

А колкото до катализатора, аз моя съм го махнал отдавна и не съм усетил кой знае каква разлика, нито като разход, нито като вървеж.

Не съм казал,че нашите автомобили имат такъв датчик,а,че има автомобили,който съм чувал,че имат и незнаех за нашите дали са такива...значи след като няма ефект след премахването му няма смисъл да го свалям...бяха ми казвали,че ако е заминал при премахването му колата почвала да върви по-добре и да гори по-малко,но явно не е така...или?Незнам какво да правя,да го махам или не?

mochko1
16-06-2010, 00:10
За това между инжекциона и маслото говоря ;)

http://www.metal-monkey.co.uk/acatalog/Alfa_SpiderGTV_PH1_import160mph.jpg

KaTsArA
16-06-2010, 15:23
Да махна катализатора е първото нещо кето правя като взема кола и разлика във вървенето има :dyrvo_v_kenefa:

koko156
16-06-2010, 17:12
Само да не е на психическа основа ,че върви повече с махнат катализатор!
личен опит,преди две години махнах на Бравата катализатора защото глъхнеше нещо(проблема беше на друго място) но реших да го махна.ефект нулев.

бравата е с1.4 мотор и броих досто пари за нея като двегател е слънце но разлика след махането на катализатора никаква.даже сам си го свалих и изчовърках керамичните клетки вътре докато остана само празно гърне.освен че след 3000 оборота стана малко по шумна все едно че съм със спортно гърне и припуква като WRC колите като и пусна газта друга промяна нямяше.сега съм намислил да отделя пари и да си взема резонаторно гърне или да набия идна тръба през цялото гърне поне няма да върти газовете вътре и да ми шуми.
така че въпрос на личен избор махането на катализатора.а и щом е с керамичен елемент вътре нищо му няма,виж ако е с метален елемент има вероятност да се стопи вътре и да пречи виждал съм снимки на стопен елемент.моя например даже не беше задръстен ,щото като надуш с уста и през клетките свободно си излизаше въздух.така че няма как да ти задръства колицата.друг е въпросът вече колко ефективно се справя с въглеродните емисий след 130 000 но тва е друг проблем.
преди два месеца се сдобих и аз със алфета 156 1.8 мотор чесно не бих и махнал катализатора освен ако някой не ми плати за резонансно гърне.;-)

KaTsArA
16-06-2010, 19:08
Значи не ти е бил запушен катализатора , като се запуши колата е мн мудна имах волво в40 2.0 турбо като му махнах катализатора имах чувстовто че съм му сложил чип :clap2:

teetrinker
28-06-2010, 16:30
Да се похваля и аз - днес разкарах катализатора на колата от подписа. Иначе я карам 30к км вече, пък колко км е колата едва ли някой знае... та майстора като ми показа на какво мяза лошо ми стана. Ефектите са два: пропуши черно /изчиства се явно/ и си дърпа до 4400-4500.. преди на 3800-3900 спираше да върви, само бучене. Иначе си дърпа по същия начин, просто по дълго, на 3та до към 120км/ч горе долу.. Мисля че си струваше операцията :cheers:

Bobo
28-06-2010, 18:14
На GTV-то е. Може и аз да не съм наред с очите ,но лампата изобразява нагрято гърне. Нямам снимки в момента ,но след няколко дена ще постна :)

Чак сега намерих време отново - та по темата значи ламбите които при контакт не светят означава че са неактивни и по-принцип няма ГТВ с температурен датчик на катализатора който да му казва кога е прегрял ;) Дори мойто което има 4 катализатора (имаше:)) няма такава ламба и като има проблем свети чека на мотора ;)

badmadafaka
28-06-2010, 20:40
не искам да споря с турбо човека, но в книгата на моята в описанието за иконките на таблото на въпросната лампичка пише следното: "Eccessiva temperatura catalizzatore"...
са не знам как я мери тая температура и какво е според него "ексцесивна" ама е факт и ако искаш ще ти донеса книгата другия път като идвам да го видиш :static:

mochko1
29-06-2010, 09:39
Чак сега намерих време отново - та по темата значи ламбите които при контакт не светят означава че са неактивни и по-принцип няма ГТВ с температурен датчик на катализатора който да му казва кога е прегрял ;) Дори мойто което има 4 катализатора (имаше:)) няма такава ламба и като има проблем свети чека на мотора ;)

Ясно ,но защо тогава са я сложили тая иконка там :notify:
Явно са имали намерение да я направят като хората ,ама нещо не им е достигнално и сме си отсанали само с иконката :tooth: