PDA

View Full Version : За тая ансърм, андаг, анлод и анапакс аважръд......



ФЕРАРИСТ
24-06-2010, 12:34
Мда, разбирам че ви се вижда много четене тва надолу, но пък на тоя етап четивото не е задължително.........
Прекарах приятно и пълно с бели, волни пакости и прочее изживявания детство в „града на мечтите” – Ямбол(щото уж всеки мечтаел да се махне оттам), епитет който аз не харесвам. Част от нашата махаленска дружина бяха едни близнаци, наричани за по кратко АА и ББ. Както често се случва, единия винаги смело кършеше клоните на комшийските череши с нас, докато другия долу малко по боязливо държеше отцепка, и чакаше сгоден случай да си плюе на петите.
Пораснахме, всеки го грабна живота, поразпиляхме тайфата наляво надясно, но се случи така че контактите ми с АА и ББ не секнаха, все се случваше така че я сме из един район или град, я случайно се срещнем, и неща от сорта. Бидейки не достатъчно често с тях, но не и доста нарядко, беше видима за мен трансформацията им с годините – пъзльото от под черешата беше станал доста по буен и своенравен, докато наглата гад чупеща с завидна сръчност черешовите клони беше станала тиха и съсредоточена натура.
По ирония на съдбата, колкото и странно да звучи, малко след казармата те срещнаха други 2 близначки, и както се казва тропнахме едно хорце на двойна сватба, след около година от това събитие през 2 месеца им се родиха и на двамата по един хайванин. Живеят във различни населени места, но винаги жилището на едните, е и жилище на другите.
И оттук започна съществената част:
АА, за когото рядко съществуваше чуждо мнение, и беше идеалното олицетворение на израза „тъп и упорит”, макар тъп да не го касаеше изобщо, отделяше значително време на организма си, правеше го по най опростените природни принципи, без да се съобразява с каквито и да било научни предписания.....който най вече идваха от ББ, който стана един от най младите професор или доцент в медицината в БГ изобщо(не съм сигурен кое точно е от двете), и който изгаряше в професията си, четеше всичко налично по всяка тема, ходеше на собствени разноски по конференции и семинари къде ли не по света, и правеше това само и с едничката цел за да бъде максимално полезен на хората. Всеки пациент имал работа при него беше истински късметлия, виждайки че бива третиран от него не като пациент, а поне като английската кралица..........
АА възпитаваше и отглеждаше сина си по свой образ и подобие, същото правеше и ББ.......жената на АА в началото имаше възражения, но бързо се отказа да се меси в ситуацията.....може би в този случай изключителна тежест и значение има факта че и двете деца са от родители с еднакви гени, нещо много съществено за последвалия резултат от различния начин на отглеждане на децата.......
АА си грабна детето същия ден след като жена му го роди, и взе да го гледа така, както баба му се е грижела и отглеждала 4те си деца......разби с глава носа на някакъв доктор, задето си позволил да бие някаква уж задължителна ваксина на бебето, едвам се отърва от съд и прочее......
Ааа(така ще обозначавам синът на АА) беше кърмен около 5-6 месеца, горе долу толкова мисля че се каза и за Ббб(синът на ББ). Ббб беше щателно медицински обслужван първите си 3-4 месеца, в скъпоплатени и реномирани заведения, правеха му се щателни изследвания, даваха му се само най модерните и фешън ваксини, медикаменти, витамини и прочее, ако дори само кихнеше не както трябва, моментално ББ сформираше лекарски екип да разследва причината.
Почти 3-4 години Ббб беше отглеждан във жилище със 4 климатика и постоянна температура на въздуха от 28 градуса и зиме и лете, и надали дотогава е знаел какво е да си изпотен. Ааа за разлика от него беше редовно подлаган на вякакви природни стихии, баща му имаше специално пригодена за него раница на гърба си, и го разнасяха къде ли не, тригодишен вече той можеше да плува два стила, и беше много приятно да се наблюдават фейсовете на ужасените лелки на централния варненски плаж който втрещено наблюдаваха един пролетен майски ден как един див мърсол с писък се хвърля срещу малките вълни, и с писък и изкрящи червени бузи изскача от морето и се търкаля в пясъка, докато само малцина възрастни го правеха..... а неговия връстник и братовчед Ббб беше под 2 ката фанели, и гледаше отстрани с желание и завист........
Ааа имаше изключително опростен режим на хранене, включващ прости и в повечето случай сурови храни, абсолютно никакво месо под каквато и да било форма и вид, и никакви други течности освен вода. 1-2 пъти месечно се пиеше безалкохолно с някакъв чипс, снакс или нещо от сорта, защото според АА организма не трябвало да отвиква от отровите, а и така той ставал резистентен към нея. Малко преди първи клас Ааа беше принуден от тате си да изпуши веднъж за наказание (уж) 2 цигари една след друга – бях очевидец, принципно подкрепям метода, но АА го приложи изключително брутално, имах чуството че лапето може и да не се освести. Скоро след това е имало подобно наказание, но със мастика........бих бил много по изненадан ако един ден жената ми изневери, отколкото да разбера че някога Ааа ще пропие, или пропуши.
След като двамата хайванина тръгнаха на училище започнаха честите ядове и кахъри за ББ – синчето му беше през 2-3 дена болно, изреди почти всички детски болести, и въпреки нечовешките грижи който се полагаха за него, нещата нямаха и капчица подобрение. Отново всекидневно му се даваха всякакви имуностимуланти, витамини, следеше се за обмяната на веществата му, желези, и прочее прочее неща от който ББ истински разбираше......но нищо не можеше да направи.
Разказвам всичко това както като пряк очевидец, така и като страничен наблюдател, тъй като и с двете семейства подържам чести и постоянни контакти, виждаме се при всяка удобна възможност, те самите са изключително близки като семейства, и въпреки различията в характерите на АА и ББ, не познавам по добър пример за братско чуство, обич и себеотдаване. За тях нямаше тайни един от друг, всеки правеше всичко по силите си за другия, няма как да опиша с думи това.
Преди около година, след като не бяхме се чували и виждали почти месец, по телфона АА не особенно ясно, и много набързо ми спомена за големи проблеми за ББ, но като цяло не успях да схвана за какво иде реч. Знаех че след около 3-4 дена ще съм на вилата им и ще разбера какъв е проблема.
Но не бяхме както обикновенно 3 семейства, а само 2. И не беше почивка, а тягостно прекарване на събота и неделя – Ббб имал злокачествени образувания в гърдите, първоначалните изследвания не давали повече от половин година живот. Тях ги нямаше естествено, ББ беше разсипан, правеха се дълги, продължителни изследвания, проби, анализи, терапии и прочее неща дето никой не иска да прекарва. И никой в БГ не даде по различна диагноза и прогноза от първоначалната.
Пръснаха се маса пари, ББ излезе в отпуск и двамата първо ходиха в Германия, после в САЩ, като междувременно минаха през Израел. Нищо. Ама нищо.
С оглед на прогнозите и напрегнатата обстановка почти не се чувах с никой от двамата, за 2 месеца им писах 2 смс-а, просто така за да знам че нещата още са такива. След още месец близо докато се прибирам към СТЗГ по Цариградско, виждам ниско прелитащата кола на ББ – той е метър и 90 висок, жена му е 1.60 – не видях водач зад волана, и предположих че или колата му се кара сама, или е жена му........тя по принцип е кофти драйвер, и ми се видя странно........юрнах се след колата му, с риск за нея и показах през прозореца че аз и звъня по телефона, за да го вдигне, щото помислих че е нещо спешно или извънредно.
ББ се връщал от Австрия, отивала да го вземе.
На следващия ден му звъннах и научих следното – от близо 2 месеца контактували със Христо Проданов(създателя на лекарство против рак, наскоро Мартин Карбовски прави предаване с него), давали на Ббб от неговото лекарство, затова ББ ходил до Австрия. Естествено веднага попитах за резултати и ББ със присъщия си скептицизъм към всичко непризнато от официалната медицина ми заобяснява как се е появило минимално подобрение, което било нормално за фазата и етапа на развитие. Но скептично или не, ясно звучеше човека хванат за сламка, готов и на пазарлък с дявола за душата си, за да спаси сина си. Опитваше се да говори по начин по който може би искаше да убеди себе си в нещо, а не мен.
ИЗвесно време отново не се чувахме с никой от двамата, докато един ден не ми звънна АА и пита дали ми е удобно да взема колата на ББ и да го взема със сина му от Букурещ.....невъзможно му било, а и му е доста далече......връщали се от Германия отново, но някакъв вулкан изригнал и едвам сварили за два дена да стигнат сухоземно поне до Румъния. Резултатите били много добри. Съгласих се повече от интерес, макар че не ми беше кой знае колко свободно тогава. Взех ги живи мъртви, особенно лапетията – 4 дена из Европа с какъв ли не транспорт. След 5 часа хвърлихме Ббб да спи у нас, щото решихме че могат да спят в СТЗГ и на сутринта росни и пресни към СФ, отколкото още път, макар че бяха на финала.
Отидохме с ББ на нещо средно между бар и кръчма, като ме изненада че иска на такова място, по принцип не е пияч. Последното изследване в Герм не показало и капчица образувания, нарочно отишъл и на 2 други места, където просто е направил изследвания, уж че са профилактични, нищо че било 3к евро допълнителен разход. Нищо. Все едно не е било нищо.
Гледах ББ как обяснява всичко това с много термини който са ми напълно непонятни, и като цяло ми беше все тая, дали това е чудо или не, аз знам че няма нелечими болести, има нелечими хора......това което си мислех през цялото време е какви чуства вълнуват ББ – не дали мисли думите който казва, а дали сам им вярва......според мен в него се бореха всеотдайния но, праволинеен лекар перфекционист здраво прегърнал идеята че медицината е само това което е в рамките на лечебните институти и академии, и всичко друго е шарлатания и вещерство, и от друга страна неоспоримия резултат, не особенно съвместим с логиката на първото понятие.
Слушах го как уж обяснявайки ми всичко това на мен, той всъщност си играеше сам със себе си на адвокат и прокурор, като ту заемаше едната теза, ту оправдаваше другата. Нямаше как да разбера какво точно мисли и вярва той, тъй като той самия не знаеше.
Когато след седмица се върнаха и от Израел, където той имаше много добър личен познат специалист, по негови думи човек на когото вярва, който също беше потвърдил липсата на каквото и да е опасност, ние с АА и фамилия ги чакахме пак на въпросната вила, щото доста напрежение трябваше да си отиде......изградения ми навик да ставам рано ме сблъска с ББ на мястото където сутрин човек цока кафенце. И където той на моето „Добрютро” отвърна след кратко мълчание – „От този момент повече никога няма да работя за тая мръсна, гадна, долна и скапана държава”.......Мътният му непоколебим и твърд поглед докато казваше това, беше нещото което може би ме накара да напиша целия този ферман........
Не беше нужно да се усъмня и за секунда в намерението му, тъй като знаех че за него е много по голямо удволетворението от един успешно излекуван и доволен пациент, от една точно и навреме поставена диагноза, отколкото месечната му заплата от хиляда и кусур лева, и работа в престижно заведение. За него беше непонятно как може заведения с такъв огромен човешки и медицински ресурс, с такъв богат опит, практика и резултати, да не постигнат и 1% от това което е направил 1 човек, неразполагащ и с 1% от ресурсите на гореспоменатите. И как още повече всички те да не признаят и да не дадът на човечеството това, което може да помогне на толкова хора. И как ние като държава не правим нищо по въпроса, който може да донесе толова много на страната ни и медицината като цяло. Всичко това беше сериозно поизкривило праволинейното му лекарско виждане.
АА беше изключително доволен от ситуацията, може би тайничко се надяваше ББ да възприеме част от неговите методики, защото дотогава никой от тях не се месеше във нещата на другия, братската обич ограничаваше всичко до мълчаливо неодобрение от възгледите на другия, но може би той беше видял възможност за дебат по тема по която имаше повече опит......Ааа научи само за 2 дена Ббб да плува, за всеки случай ББ беше държан в невидение, тъй като все още имаше съмнения за достоверноста на думите му, а и Ббб никога не беше влизал в басейн, имало толкова много бактерии и вируси вътре, а за хлора да не говорим. ББ нае малко кабинетче в скромно софийско кварталче, и е убеден че удоволствие от упражняване на професията му могат да му докарат и двете бабички на ден дето да му минават през ръцете......но е непоколебим че никога няма да направи нещо за тая „мръсна, гадна, долна и скапана държава”, която не прави нищо за да спасява живота на децата си........

ПиЕс – реших че заглавието ще пасне ако е наобратно - много неща тука са така.....

pr_00f
24-06-2010, 12:49
Ебаси и фермана.
Направо ме изкърти.
Добре че се е оправило детето.

digitalundgrd
24-06-2010, 12:57
Наистина добре, че детето е ОК :)
Принципно аз съм в сферата на Медицината и мога да кажа, че в БГ нещата са супер пародия и никой не те възприема като пациент, а като "клиент" който да изнуди, одере жив итн. Лекарите не са това, което трябва да бъдат...не им пука за живота на хората, а само за това колко пари ще вземат за операцията, нищо че са мнооого на ясно, че примерно операцията няма да подобри нищо в състоянието на пациента...Ама дай да го прекараме по всички възможни клинични пътеки, да му искаме рушветче за операцията, да земем парата итн итн пък ако му е писано ще оцелее ...

Много животоспасяващи лекарства са открити, но нарочно не са изнесени за масова употреба, защото много пари ще се изгубят от други лекарства уж за поддържаща терапия, която е с години или дори до края на живота ;)

Stoyan Georgiev
24-06-2010, 13:02
digitalundgrd е дал кратко с няколко думи за какво става въпрос

ПП: чета го въпреки всичко

ППП: радвам се за благополучната развързка

ПППП: потресен съм от историята

ППППП: съгласен съм с извода на ББ

ПППППП: трябва да се направи нещо за това лекарство, защото наистина е неверятно ТЪПО ГЛУПАВО НЕНОРМАЛНИ И т.н. да се стои със скърстени ръце докато близки до нас умират :( (загубих дядо ми, с който бях много близък, от рак миналата година)

digitalundgrd
24-06-2010, 13:08
2 ма братя близаци имат по едно дете (момченца). Едното се гледа като писано яйце не дават прашинка да го докосне пие витамини, бият му ваксини итн итн, другото се гледа на обратния полюс...Плува в студена вода, не пие лекарства не се ваксинира итн

Първото заболява (рак) и му дават няколко месеца живот, след ходене по най-разилчни лекари в крайна сметка го водят при Христо Проданов (в Австрия) и пробват неговото лекарство и чудото става...Детето се излекува!

Peter_63
24-06-2010, 13:24
Аз пък разбрах историята малко по-различно. Четох я с голям кеф. Ники, смятам, че имаш дарба на разказвач. Ако малко пооправиш стила и словореда, си готов да пишеш. :D :thumbup: Не съм съгласен със заглавието на разказа ти обаче. Аз мисля, че ББ не е напуснал престижната работа заради скапаната ни държава. Тази му крачка е част от по-фундаментална промяна на вътрешната му същност и ценностна система. Промяна, която човек прави често след преживяване на екстремни обстоятелства. И сега това ще е за негово добро, защото от прекомерно праволинеен човек, сега ще бъде човек с по-широка душа и разбирания, и ще бъде по-щастлив, ще се доближи малко повече до разбиранията и ценностната система на брат си. И тази промяна той щеше да направи не само защото е българин, живеещ в България. Той щеше да я направи даже ако беше германец, живеещ в Германия.
Иначе, браво, че момчето се е оправило. Това е важното. Да е живо и здраво.

Stoyan Georgiev
24-06-2010, 13:29
петър 63 е прав

това се нарича гранична ситуация

граничните ситуации променят хората

ФЕРАРИСТ
24-06-2010, 13:32
Наскоро имаше пред НДК някакво мероприятие в подкрепа на Христо Проданов, с цел одобряване и признаване на медикамента му - това е може би единствената причина поради която ме е яд че не останах да живея в СФ.....

---------- Post added at 13:32 ---------- Previous post was at 13:30 ----------


петър 63 е прав

това се нарича гранична ситуация

граничните ситуации променят хората
Въпреки че познавам и двамата доста добре, и макар че не знам точно какво е в главата му, категорично съм убеден за това че е отвратен от системата у нас, а виж за другото найстина няма как да съм на 100% сигурен......казвам какво видях и прецених......
ПиЕс - сори че се чете трудно, но наблъсках малко излишни абзаци за по голямо удобство......
Не съм си поставял за цел да е художествено издържано, все пак предпочитам посланието пред Пулицър......

digitalundgrd
24-06-2010, 13:37
АКо се признае медикамента му нали се сещаш какви колосални загуби ще има за големите фармацевтични компании :) На това дори и супермен като Бат Бойко не може да се противопостави...

До колкото съм запознат курса с медикамента на Христо Проданов е много финансово изгоден (евтин). На другата крайност са лекарствата предлагани като поддържаща терапия (но не лекуват, само забавят развитието на болестта)....

mirchozo
24-06-2010, 13:38
Добре че детето се е оправило.
То като се замисля има ли нещо в Бг което да е наред. Аз работя в друга държавна сфера и там нещата са същата пародия.

Jivko7777
24-06-2010, 13:41
Да за пореден път се доказват няколко неща:

1. Глезенето на децата просто трябва да е в разумни граници!
2. Държавата ни не става за нищо - макар това да се доказва за пореден път...
3. Лекарството ако се приеме, може би най-голямото нещастие на света, с милиони заболели хора ще приключи...И знаете че това няма как да се случи по ред причини, колкото и да не искам да го казвам...

Важното е че детето се е оправило, но има едно но...то е от малкото деца които са имали късмет, защото ако бащата не беше доктор, човек който знае и разбира къде и какво да направи, разбира се да не забравяме и финансите които са необходими, детето нямаше да се оправи...

Но всичко в този живот е държи от СЪДБАТА...

Peter_63
24-06-2010, 13:47
... Но всичко в този живот е държи от СЪДБАТА...

Аве аз бих допълнил: "... и от акъла в ГЛАВАТА..." :D

търтей
24-06-2010, 14:11
Това, че детето е здраво е супер.
НО
Това не доказва, че лекарството работи. (ма това как да е)

Основното, с което силно не съм съгласен, е изводът от разказа. Държавата - товма съм аз, ти, той, ние. И само и едниствено то нас и общите ни усилия зависи да я наравим нещо хубаво, или да я осерем тотално. Мисленето "аз повече нищо няма да направя" е ужадсно вредно.

nhg
24-06-2010, 15:03
Хм, аз се замислих, че диагнозата е била еднаква във всички обиколени от ББ държави...
Напълно съм съгласен с Петър63; не мога да не се съглася и с ферариста обаче, че това тук е някаква измислица-пародия-тргикомедия (държавата имам предвид - като структура и администрация, за народа...по-добре да не пиша)
@digitalundgrd: ако това, което казваш за животоспасяващите медикаменти е вярно мисля, че ситуацията е направо страшна - това е просто търговия с човешкия живот! (само ще спомена, че подобна ситуация съм изпитвал на собствен гръб/на семейството от гинеколози...)
И накрая: браво на ферариста за разказа и идеята за темата!

Xman
24-06-2010, 15:13
Объркал си професията брат....историята ме разтресе...важното е, че всичко е завършило щастливо...а другото въпроса каква ни е държавата...това стана дилема за някой хора..

ФЕРАРИСТ
24-06-2010, 15:22
Държавата - товма съм аз, ти, той, ние.
Това е въпрос на широко тълкувание и обяснение.......аз лично се чуствам жител на България, а не поданник на държавата......ако я приемем като име просто.....държавата се опитва да създаде стадо, което винаги да може да се управлява от пъдар, независимо от цвета му....и успява перфектно, дресирала веднъж стадото че то трябва да върви след пъдаря, нищо че той се сменя от време на време......
По въпроса за действията - пъдарите отдавна насадиха чуството че каквото и да се прави, това ще е положението точно в тая част от народа която може да нададе вой.....
По въпроса дали бачка лекарството или не - ако изходим от максимата че един доволен казва на друг, а един недоволен на десетки, и при положение че става дума за живот, и поне 2000 лева, мога на сляпо и тъмно да заложа че няма грешка......

търтей
24-06-2010, 15:28
Поданици има монархията. В нашия случай говорим за граждани и така лелеяното глажданско общество.
"Всички са маскари" убива гражданското общество още в зародиш. А това е страшно.

За лекарството - аз също много искам наистина да действа.

morfius
24-06-2010, 15:34
Търтей, те наистина са маскари... защото ние им го позволяваме.
И от Финландия да си докараме политици, ще станат същите за 6 месеца... трябва ли да обяснявам защо?

Та стига с това - държавата и поданиците.
Държава няма, има феодална структура която се чуди как да се подсигурява и за бъдеще.
А поданици... пак ли ще се връщаме в оная тема за робското мислене?

търтей
24-06-2010, 15:47
А поданици... пак ли ще се връщаме в оная тема за робското мислене?

Еми ние то нея не сме излизали. Там ни е трагедията.

AR147
24-06-2010, 15:50
Поданици има монархията. В нашия случай говорим за граждани и така лелеяното глажданско общество.
"Всички са маскари" убива гражданското общество още в зародиш. А това е страшно.

За лекарството - аз също много искам наистина да действа.
По големи поданици от нас сега зраве му кажи.
Бачкаш като Катър ,да си покреш сметките и я останеш 1 месец без работа ,я......
Къде чезна буркан банк.
Гражданското общество нещо хич го нямаме.


Историята е много показателна, ББ за мен е прототип на новото общество,новия стил на живот,Хамериканския стил от тв.
АА си е българския мачо ,пуснал малкия да се рови из прахта с количка в ръка.

Важното е че момчето е добре.

milenamr
24-06-2010, 16:07
Наистина добре, че детето е ОК :)
Принципно аз съм в сферата на Медицината и мога да кажа, че в БГ нещата са супер пародия и никой не те възприема като пациент, а като "клиент" който да изнуди, одере жив итн. Лекарите не са това, което трябва да бъдат...не им пука за живота на хората, а само за това колко пари ще вземат за операцията, нищо че са мнооого на ясно, че примерно операцията няма да подобри нищо в състоянието на пациента...Ама дай да го прекараме по всички възможни клинични пътеки, да му искаме рушветче за операцията, да земем парата итн итн пък ако му е писано ще оцелее ...

Много животоспасяващи лекарства са открити, но нарочно не са изнесени за масова употреба, защото много пари ще се изгубят от други лекарства уж за поддържаща терапия, която е с години или дори до края на живота ;)

Дяволски си прав, има много други начини, както за лечение на тежки и коварни болести, така и за подържане на организма в добро здраве и всичките те със символична финасова стойност....за жалост на големия бизнес, наречен "медицина".
Преди 10-тина години се запознах с една прекрасна жена, отписана безнадеждно от рак на белия дроб.
И това отписване е било в далечната 90-та година, когато докторите и дали не повече от 2-3 месеца живот.
А жената и до днес е жива и здрава и изглежда и се чувства прекрасно.А нейният втори живот започва там, където свършват "грижите" на конвенционалната медицина.

##Ферарист,
благодаря за разказа, адски позната история.
Отдавна и на мен ми се искаше да напиша нещо подобно, понеже и аз имам 2 случая подобни на твоя, с които съм се сблъсквала и пряко и косвено.
Но след твоя изчерпателен разказ мисля, че е излишно да утежнявам хората с нови истории, които в крайна сметка отразяват същото, което си описал и ти.
И аз съм категоричен противник на лекарствата и на "изнежения" начин на живот, откакто съм се родила.Така съм и отгледана.
Благодаря на майка ми, че ме е калявала от малка и никога не ми е давала антибиотици, защото усилията и са били насочени в превантивни мерки против заболяването, а не в неговото лечение.
И до ден днешен лекарства не употребявам и това ми дава солидно количество свобода, защото знам поне 6 леснодостъпни начина(изключващи каквито и да било лекарства), които лекуват успешно и трайно изключително много заболявания.
Като се запознахме с мъжа ми, той имаше доста сериозен проблем с белите дробове и дихателните пътища и всяка година по 1-2 пъти минимум си развива бронхопневмония, която се развива до достатъчно тежка степен, че да стига всеки път до "потушаване " с антибиотик.
Е аз реших да водя войни с него и да го отуча веднъж завинаги от тези идиотски лекарства и така и стана, имахме доста конфликти в началото по лекарствено-медицинския въпрос, но в крайна сметка той сам се убеди в правотата на моето настояване.
Като най-добрия и доказателствен пример, се оказа драстично подобреното му здраве.И вече 5-та поредна година не се е разболявал дори от настинка, да не говорим за пневмонии, а лекарствата изчезнаха и от неговия живот:)

ФЕРАРИСТ
24-06-2010, 16:25
Първоначалната ми идея беше да акцентирам повече на начина по който живее, храни се, и прочее човек, защото здравето все пак е нещото което е най - важно за човека......но темата зазвуча малко по политически.......
Аз не отричам медицината като наука, но в съвременния и вид и приложение, както в БГ, така и по света, това е нещо много изгаврено......а още по лошото е че ако се абстрахираме от конкретния случай, много истински доктори, са принудени да загърбят съвеста си, за да бъдат "в крак" с някой неща.....

Old Fox
24-06-2010, 17:29
Това е въпрос на широко тълкувание и обяснение......

Никак не е даже а е много точно.
Тия същите долни, гадни и т.н. дето си ги наредил вечер също седят псуват как им е виновна държавата. Също мрънкат, също се кефят като успеят да прецакат системата. Те са точно като теб.
Като не ви айресва ми махнете се от тая пуста държава.
А по темата нали знаете "Като се знам какъв съм инжинер ме е страх да отида на лекар":-)

ФЕРАРИСТ
24-06-2010, 17:32
Като не ви айресва ми махнете се от тая пуста държава.

Отново имаме тълкувание - държава и родина......искам да се махна от държавата, но в никакъв случай не ми се напуска родината.....
А на теб харесва ли ти държавицата?

V@K@T@
24-06-2010, 17:37
Много трогателна история ... моята баба почина преди 13 год. от РАК ... и се хвърлиха маса пари за лекаства без никакъв ефект ...
искам да се махна от държавата, но в никакъв случай не ми се напуска родината.....
И аз съм така

Old Fox
24-06-2010, 18:34
А на теб харесва ли ти държавицата?
Тц и ако трябва да съм честен още по-малко докторите.
Но не се скатавам, не попържам.... различен мироглед просто.

ФЕРАРИСТ
24-06-2010, 20:39
Тц и ако трябва да съм честен още по-малко докторите.
Но не се скатавам, не попържам.... различен мироглед просто.
Това е добре, и аз не те съдя заради това, въпреки различното мнение което имам уважавам правото ти да третираш държавата както намериш за добре......както и ти надявам се......

търтей
25-06-2010, 00:41
М, не става така. Още Сартр е открил, че дори самото наличие на собствено мнение, вече е насилие над останалите да го приемат.

ФЕРАРИСТ
25-06-2010, 01:02
М, не става така. Още Сартр е открил, че дори самото наличие на собствено мнение, вече е насилие над останалите да го приемат.
Faith is to believe what you do not see; the reward of this faith is to see what you believe. (St. Augustine)

nhg
25-06-2010, 01:06
Faith is to believe what you do not see; the reward of this faith is to see what you believe. (St. Augustine)

Ммм, това е подписа на търтея...Много вярно!

milenamr
25-06-2010, 01:12
М, не става така. Още Сартр е открил, че дори самото наличие на собствено мнение, вече е насилие над останалите да го приемат.

Точно Сартр, за когото говориш казва, че
"Хората са безсилни единствено когато приемат, че са безсилни".
А това означава, че ние самите, чрез нашето собствено мнение, позиции и принципи можем да бъдем силни.
И когато приемем, че сме силни, то вече сме такива.
Единствено чинното, примиренческото мислене, може да ни накара да се чувстваме безгласни букви, нещо което хората с лично мнение и позиции рядко могат да почустват.

Xman
25-06-2010, 07:36
Тц и ако трябва да съм честен още по-малко докторите.
Но не се скатавам, не попържам.... различен мироглед просто.

Относно държавицата...всеки втори показва примиренчески дух...или ,,Мирна главица сабя не я сече".
Та какво ти харесва? Това,че си без работа ли, това че ако работиш вземаш шепа жълти стотинки, това че имаме добро здравеопазване, пътната инфраструктура или бюрокрацията и рушветчийството във всяка втора организация ли?

Old Fox
25-06-2010, 08:10
Относно държавицата...всеки втори показва примиренчески дух...или ,,Мирна главица сабя не я сече".
Та какво ти харесва? Това,че си без работа ли, това че ако работиш вземаш шепа жълти стотинки, това че имаме добро здравеопазване, пътната инфраструктура или бюрокрацията и рушветчийството във всяка втора организация ли?
Ти къде видя примиренчество, как разбра че съм без работа и жълтите ми стотинки т.н.?
Моето недоволство не се изразява в дребен тарикатлък и форумно негодувание.

Xman
25-06-2010, 08:21
Ти къде видя примиренчество, как разбра че съм без работа и жълтите ми стотинки т.н.?
Моето недоволство не се изразява в дребен тарикатлък и форумно негодувание.
Грешно си ме разбрал. Не визирах теб.

dimo
25-06-2010, 09:42
Историята разказана от колегата ферарист наистина е интересна, важното е че с щастлив край .
Безспорно ,начина на живот е от голямо значение обаче лично аз не вярвам той да е причината за заболяването на детето -по някога това просто се случва .
Държавата с лека ръка загърбва антималигноцита на господин Продан Христов при положение че има доста хора които твърдят че им помага. По-лошото е че дори не се прави опит да се провери в релно клинично изпитване има ли ефект или не