PDA

View Full Version : Колко развита е руската икономика



pavlin
24-06-2010, 23:09
Това е продължение на започнала дискусия в темата за атаката на хуманитарният конвой в Газа. Нека всеки който проявява интерес да сподели мнението си за руската икономика и по каквво си прилича и различава от българската и тези на най-развитите страни.

morfius
25-06-2010, 10:32
Русия в последните години живее само на износ (петрол, газ, диаманти), в момента в който на някой от тези ресурси цената падне руснаците побеляват като полярни мечки.
Който е чел сигурно още помни какви совалки имаше от Русия към ОПЕК да вдигне цените на петрола когато цената му удари дъното.
Всеки вижда как Русия върти номера с износа на природен газ и всячески иска да го монополизира.

Проблема им е, че нямат качествени стоки извън военния комплекс, а само на оръжия не се живее...

bouncer
25-06-2010, 10:36
мда. Типичен пример как една страна с ужасно много природни ресурси и потенциал да бъде водеща икономическа сила е порутена от изключително лошо управление и лоши политически решения.

Mind_Control
25-06-2010, 11:16
Ами защо да се потят, като майката природа ги е дарила с много ресурс. Забележете, че най- проспериращите държави нямат много природни ресурси.

mim
25-06-2010, 11:24
интересно ми е с гореизброените ресурси, колко от руснаците преживяват, защото това не покрива цялата им икономика
а и някак си да се лафи по тази тема, без човек "от вътре" ми е странно, само по слухове и капки новини, минали през 20 сита

fred
25-06-2010, 11:59
Русанците живеят може да се каже скотски на фона на богаствата си, не употребяват рационално ресурсите. Руската икономика е лошо структурирана, неефективна, тъй като е градена 70 години на принципа на идеологията, а на не пазара.Няма ефективни реформи. Ролята на човека в Русия винаги е била на второ място, след амбициите на господарите и.
Даже и арабите на базата на петрола са изградили добър стандарт за народите си.

търтей
25-06-2010, 12:03
русия излезе от робовладелския строй при Александър (който за тва му викат освободител) и сега тепърва развиват феодализма. След 1000 години може да се говори за икономика там. It's that simple.

JORDI
25-06-2010, 12:40
Явно не са за оплакване, щом масово купуват имоти у нас!:no:

Galeano
25-06-2010, 12:50
Тези които купуват имоти ,не са от средната класа руснаци.

търтей
25-06-2010, 12:51
Тези които купуват имоти ,не са от средната класа руснаци.

Че то средна класа руснаци няма

Derry
25-06-2010, 12:56
Само малката подробност, че бензина им няма акзиц и като цяло значително по-евтиния им начин на живот /без Москва и Петербург/ ме кара да мисля, че ако ще и никаква икономика да нямат пак ще са по-добре от нас. Русия не използва рационално собствените си ресурси, а САЩ ползва рационално ресурсите на почти целия свят.

Galeano
25-06-2010, 13:12
Че то средна класа руснаци няма

Мда, погрешно се изразих. Та тези дето пазарят тук са от богатата прослойка.

bouncer
25-06-2010, 13:38
не е баш така. Какт оу нас има много бедни, богати и много богати, така и в Русия има голям скок между класите. Абсурдно е да се говори че няма руска икономика. Смешно е.

Stoyan Georgiev
25-06-2010, 13:56
в русия също има средна класа, просто руската средна класа е много малък процент ;D

fred
25-06-2010, 14:07
Всъщност термина средна класа показва какъв е дохода на тази група, която е представителна за обществото, има средни доходи в еди какъв си размер и е гръбнака на икономическото активното общество.

търтей
25-06-2010, 14:17
Бъркате понятията и реалиите. Средната класа е необходима само и единствено при капитализма. русия е неофеодална държава. Съвсем друга бира.

pavlin
25-06-2010, 16:38
Няма нищо лошо в това една икономика да използва ресурсите си стига да може да си го позволи и да го прави разумно като продава готов продукт вместо сурови ресурси. Затова страните бедни на такива ресурси развиват високите технологии за да компенсират. Вярно е че голяма част от икономиката на Русия разчита на производството на нефт газ и метали но освен това те имат корабостроене, самолетостроене и автомобилостроене . Относно високите технологии големи инвестиции се влагат в развитието на електрониката, информационните, ядрените и нано технологии.
Значителен проблем на руската икономика е остарялата инфраструктура от социализма която трябва да се модернизира но това не може да стане от веднъж.
Русия за разлика от другите западни икономики няма голям бюджетен дефицит и даже успява да заделя пари за увеличаване на федералният резерв. Проблем все още е значително високата инфлация която 2009 година е била около 8% но това е значителен напредък от преди 5-6 години когато е достигала 20%.

---------- Post added at 13:38 ---------- Previous post was at 13:32 ----------


Бъркате понятията и реалиите. Средната класа е необходима само и единствено при капитализма. русия е неофеодална държава. Съвсем друга бира.

Това което казваш е най-малкото несериозно.

morfius
25-06-2010, 16:44
Колега твоя пост е несериозен.
Явно си чел през ред какво писах... нямат си качество, а не нямат си производство в Русия!
И за неофеодализма не си прав, съвсем сериозно е... същите номера ни играят тук руските възпитаници в момента пребоядисани.

pavlin
25-06-2010, 16:48
Като производство на оръжия, самолети, кораби и ядрени технологии са водещи в света и посочи ми какво от моят пост е невярно или несериозно.

morfius
25-06-2010, 16:51
Четенето през ред например... малко по-надолу съм писал, че само на оръжия (и други военни стоки, като самолети и кораби) не се живее.

pavlin
25-06-2010, 16:57
Аз не чета през ред ами за разлика от теб посочвам конкретни факти. Не виждам какъв е смисълът да спорим когато ще ми повтаряш едно и също нещо отново и отново. Тези самолети и кораби не са само военни. Относно износът на горива има специален резервен фонд който да компенсира спадът на пазарните цени, така че нека да си говорим сериозно. Аз не искам нито да защитавам нито да критикувам руската икономика, целта е да има дискусия която да покаже реалната ситуация.

morfius
25-06-2010, 17:07
Я да видя конкретен факт оборващ казаното за качеството?
Я да видя конкретен факт показващ руско превъзходство в производството на каквото и да е извън военната област?
Наличието на фонда не променя факта, че руската икономика изключая военната и част е базирана на износ на суровини.
Нито променя характера на енергийните проекти с които Русия се опитва да създаде зависимост от нея в Европа и у нас.

pavlin
25-06-2010, 17:20
Всяка икономика е базирана на нещо което и дава предимство спрямо останалите икономики това е нещо на което в икономиката му се казва абсолютно предимство и сравнително предимство. Русия като има суровини естественно че ще ги изнася. В тези отрасли които споменах качеството на руските стоки е по-добро от това на много други страни, никога не съм казвал че са най добрите а че са сред водещите в определени отрасли.

morfius
25-06-2010, 17:29
Е както и очаквах, факти нема... 8-)
Проблема с руската икономика не е, че изнася суровини, проблема е, че не успява на базата на многото си суровини да гради конкурентни производства, което я принуждава да търси начини да монополизира износа.

pavlin
25-06-2010, 18:00
Така както виждам ти продължаваш да си повтаряш едно и също нещо. Говорим за икономиката като цяло и фактите които посочих се отнасят точно за това. Как ще монополизира износът когато на световният пазар има свободна конкуренция и международни комисии и правила които регулират бизнеса. Аз ти посочих че се влагат инвестиции да се развиват други отрасли в които има потенциал.

tanatos
25-06-2010, 18:19
Да, руската икономика е много проблемна...Руския външен дълг е към 45 милярда, а Американския има нема 9-10 трилиона..Русия е такава държава, че може да се затвори и да оцелее сама, без да разчита на каквата и да е "външна помощ". Дали УСА го може тва или пък некой друга страна. Руската икономика е чудесно развита и необременена, развива се в много правилна посока от много време насам. Това е последната държава в света за чиято икономика бих се тревожил.. Русия може да съществува без останалия свят, но останалия свят неможе без Русия..Факт

pavlin
25-06-2010, 19:20
Вътрешният дълг на САщ е около 14 трилиона долара или около 95% от БВП а бюджетният им дефицит тази година се очаква да е около 1.3 трилиона, най-големият за всички времена.

fred
25-06-2010, 20:43
Да, ама руската икономика никога не е била и 1/10 от американската, да не говорим за брутен продукт и национален доход.
Износът на суровини е характерен за слаборазвитите икономики.Силната икономика използва суровината и изнася готов продукт, който носи много по големи приходи.

pavlin
25-06-2010, 21:20
Да, ама руската икономика никога не е била и 1/10 от американската, да не говорим за брутен продукт и национален доход.
Износът на суровини е характерен за слаборазвитите икономики.Силната икономика използва суровината и изнася готов продукт, който носи много по големи приходи.

По данни на Световната банка БВП на глава на населението за САщ около 45000 за Русия около 11000. Разликата е около 4 пъти. Освен това в Русия има слабо развити райони като Камчатка чукотка около тайгата където производството е слабо. А тези огромни дългове как мислиш те не влияят ли на БВП. Пак повтарям че не искам темата да се превърне в спор за това колко обичаме или колко мразим Русия ами да се даде една обективна оценка на икономиката й и на това с какво си прилича и с какво се различава от нашата и от тези на развитите страни.. Един продукт като природен газ как искаш да го преработиш, освен това една част от петрола Русия преработва и излишъкът изнася просто може би нямат капацитета да преработват цялото количество което добиват пък и не е целесъобразно.

Derry
25-06-2010, 22:16
Я да видя конкретен факт показващ руско превъзходство в производството на каквото и да е извън военната област?


Когато американците излитат в космоса се опитали да си записват бележки и се оказало, че химикалите не пишат в безтегловност да не говорим, че е невъзможно да се използват в открития космос. В резултата на това НАСА инвестира десетки милиони долари в разработката на джиджавка способна да пише в космоса. През същото време руснаците ползвали молив.

търтей
25-06-2010, 22:18
Когато американците излитат в космоса се опитали да си записват бележки и се оказало, че химикалите не пишат в безтегловност да не говорим, че е невъзможно да се използват в открития космос. В резултата на това НАСА инвестира десетки милиони долари в разработката на джиджавка способна да пише в космоса. През същото време руснаците ползвали молив.

Така като разказваш историята е невярна :no:

Derry
25-06-2010, 22:22
Да, ама руската икономика никога не е била и 1/10 от американската, да не говорим за брутен продукт и национален доход.
Износът на суровини е характерен за слаборазвитите икономики.Силната икономика използва суровината и изнася готов продукт, който носи много по големи приходи.

Това предоплагам го мериш в американски долари, които в момента се пачатат усилено и не се знае колко време ще укрякат. Твоята логика си я превеждам по следния начин. Все едно аз /русия/ имам къщичка с голям двор пълен със зарзават и разни провизий, комшито /сащ/има палат с Х6 отпред, но с пари назаем. И какво ще ги правиш тия големи количества пари?

---------- Post added at 19:22 ---------- Previous post was at 19:21 ----------


Така като разказваш историята е невярна :no:

Така я знам :) , разкажи я както трябва.[COLOR="Silver"]

търтей
25-06-2010, 22:25
There exists a common urban legend claiming that the Americans spent millions of dollars developing the Space Pen, and the Russians used ordinary graphite pencil.[1] Russian cosmonauts in fact used grease pencils on plastic slates until also adopting the space pen in 1969 with a purchase of 100 units for use on all future missions. [2] NASA programs previously used pencils (for example a 1965 order of mechanical pencils[1]) but because of the danger that a broken-off pencil tip poses in zero gravity and the flammable nature of the wood present in pencils[1] a better solution was needed. NASA never approached Paul Fisher to develop a pen, nor did Fisher receive any government funding for the pen's development. Fisher invented it independently, and then asked NASA to try it. After the introduction of the AG7 Space Pen, both the American and Soviet (later Russian) space agencies adopted it.


Существует городская легенда, согласно которой «NASA потратило несколько миллионов долларов, чтобы разработать специальную ручку, способную писать в космосе. Русские использовали простые карандаши.» Однако это несколько неверно. До второй половины 1960-х американские астронавты использовали для записей фломастеры, либо механические карандаши (пишущий узел брался из обычного карандаша, а лёгкий и прочный металлический корпус делался на заказ; с учётом малосерийного производства получалось около 100 $ за ручку). Советские же космонавты использовали карандаш-стеклограф. Однако у них были недостатки: в условиях невесомости, в случае поломки, мелкие детали могли причинить вред человеку, использовались легковоспламеняющиеся по своему характеру материалы (кабины американских кораблей заполнялись чистым кислородом)
Тем не менее, НАСА не выделяло никаких средств Фишеру и не субсидировало его на изготовление специального пишущего инструмента. Он изобрёл его самостоятельно, а затем предложил НАСА его опробовать. После этого AG7 Space Pen, стоившая по тем временам около 2 $, была принята американским и советским (впоследствии и российским) космическими агентствами для дальнейшего использования.

Derry
25-06-2010, 22:28
Браво, бърз и изчерпателен отговор.

търтей
25-06-2010, 22:28
Браво, бърз и изчерпателен отговор.

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=fact-or-fiction-nasa-spen

Те ти още по-подробно.

tanatos
25-06-2010, 22:32
Това предоплагам го мериш в американски долари, които в момента се пачатат усилено и не се нзае колко време ще укрякат. Твоята логика си я превеждам по следния начин. Все едно аз /русия/ имам къщичка с голям двор пълен със зарзават и разни провизий, комшито /сащ/има палат с Х6 отпред, но с пари назаем.


Я, взи ми думите от клавиатурата..Така наречените виртуални пари..УСА е балон, дето рано или късно ще се бодне на някои кактус. Ся що си мислите американците се мъчат да стояплят отношенията с Русия.Скоро ще опрат до Русия и ресурсите и. А там са буквално неизчерпаеми и са все БОГАТИ полезни изкопаеми.. Пак казвам Русия може да си съществува сама колкото си иска, докато всички останали държави са зависими от други.. Русия не се меси там където не и е работа, а американците...има ли смисъл да го пиша..

Да задам един въпрос. Щатите или Русия, кое е по добре за страната ни? Под крилото на УСА или на Русия?

Pastora
25-06-2010, 22:35
There exists a common urban legend claiming that the Americans spent millions of dollars developing the Space Pen, and the Russians used ordinary graphite pencil.[1] Russian cosmonauts in fact used grease pencils on plastic slates until also adopting the space pen in 1969 with a purchase of 100 units for use on all future missions. [2] NASA programs previously used pencils (for example a 1965 order of mechanical pencils[1]) but because of the danger that a broken-off pencil tip poses in zero gravity and the flammable nature of the wood present in pencils[1] a better solution was needed. NASA never approached Paul Fisher to develop a pen, nor did Fisher receive any government funding for the pen's development. Fisher invented it independently, and then asked NASA to try it. After the introduction of the AG7 Space Pen, both the American and Soviet (later Russian) space agencies adopted it.


Существует городская легенда, согласно которой «NASA потратило несколько миллионов долларов, чтобы разработать специальную ручку, способную писать в космосе. Русские использовали простые карандаши.» Однако это несколько неверно. До второй половины 1960-х американские астронавты использовали для записей фломастеры, либо механические карандаши (пишущий узел брался из обычного карандаша, а лёгкий и прочный металлический корпус делался на заказ; с учётом малосерийного производства получалось около 100 $ за ручку). Советские же космонавты использовали карандаш-стеклограф. Однако у них были недостатки: в условиях невесомости, в случае поломки, мелкие детали могли причинить вред человеку, использовались легковоспламеняющиеся по своему характеру материалы (кабины американских кораблей заполнялись чистым кислородом)
Тем не менее, НАСА не выделяло никаких средств Фишеру и не субсидировало его на изготовление специального пишущего инструмента. Он изобрёл его самостоятельно, а затем предложил НАСА его опробовать. После этого AG7 Space Pen, стоившая по тем временам около 2 $, была принята американским и советским (впоследствии и российским) космическими агентствами для дальнейшего использования.
Тук изби рибата :cheers: Каква технология, какъв замах ... :)

old alfist
26-06-2010, 00:09
Да задам един въпрос. Щатите или Русия, кое е по добре за страната ни? Под крилото на УСА или на Русия?
Под крилото на Швейцария - ставаме един от техните кантони.

nhg
26-06-2010, 00:10
Я........
Да задам един въпрос. Щатите или Русия, кое е по добре за страната ни? Под крилото на УСА или на Русия?

Колега, много ми хареса първата част от поста ти (и предишния), ама това май май ... Много деликатно го подхлъзна, май е за друга тема!
Аз ще си позволя да отговоря: нито едното, нито другото е добре за наш'та държавица; за 'братска Русия', дето даже в химна си я възпявахме се видя докъде могат да стигнат нещата; за хамериканският балон обаче също съм съгласен...
Вероятно "както обикновено истината е някъде по средата", като този път аз бих казал "встрани", или поне така би ми се искало!
Защо изобщо трябва да бъдем под нечие крило?!..

tanatos
26-06-2010, 11:18
Въпроса беше чисто провокативен, исках да видя реакция. Абсолютно съм съгласен. че България не трябва да бъде под ничие крило.Това се отнася за Балканите като цяло.. Но нещата не стоят така колкото и да ни се иска. Въпроса беше по-скоро коя от двете злини ще навреди по-малко на държавата ни. Просто си мисля, че външната ни политика от много време насам върви в грешна посока. Приличаме на онези китайските петлета дето много се ежат, ама до там.. Но това наистина е за друга тема.

old alfist
26-06-2010, 16:53
Явно никой не може да даде компетентно мнение - трябва е живял някой дълго там и да има икономически поглед към реалността.
От това, което се вижда и чува у нас може да се установи, че една богата на ресурси страна е бедна на хора имащи желание за естествено икономическо развитие. В момента се развиват с някакъви си техни странни пазарни отношения, при които монопола властва тотално.
Руснаците са душевно богати хора, но обременени от дългото съществуване на сбърканият обществен строй в който сме живели и ние, дошъл при тях направо след феодализма.

pavlin
26-06-2010, 20:44
Според мен икономиката на Русия не е толкова зле. През последните 7-8 години те имат постоянен ръст в БВП и равнището на среден доход е нарастнало около 8 пъти като този доход през 1999 е бил $80 а през 2008 над $600. Вярно е че износът на Русия 80 % се състои в петрол,природен газ и дървесина но ако тези пари се използват разумно в подобряване на инфраструктурата и стимулиране на други отрасли, положението ще стане още по-добро. Друг недостатък на руската икономика е че няма достатъчно средни и малки компании които да конкурират големите. Значително е намаляла корупцията и в стараната има политическа и финансова стабилност. В заключение можем да кажем че засега Русия върви в правилен път и ако имат добро управление икономиката ще се стабилизира още повече.

fred
27-06-2010, 19:23
Износа на петрол, газ и дървесина и някои други суровини, които са основни приходи за Русия, показва че те нямат нищо друго за изнасяне, което за държава с такива ресурси и размери е много показателно.

pavlin
27-06-2010, 19:57
Освен суровини Русия изнася и много готови продукти като части за самолети, автомобили, ел.двигатели и трансформатори, финни метали, ядрени продукти, рибни продукти, водка и др.. Така например търговското и салдо със САщ е в голям плюс за Русия и износът и през последните 7-8 години за тази страна се е увеличил близо два пъти.

old alfist
27-06-2010, 20:20
Освен суровини Русия изнася и много готови продукти като части за самолети, автомобили, ел.двигатели и трансформатори, финни метали, ядрени продукти, рибни продукти, водка и др.. Така например търговското и салдо със САщ е в голям плюс за Русия и износът и през последните 7-8 години за тази страна се е увеличил близо два пъти.
Повечето от тези продукти специално за Щатите надали, освен суровините.
Качеството на повечето готови продукти е съмнително, за това пазарите им са предимно към бившите републики.
Съмнителна е и ефктивността на производството - трудоемко и енергоемко.

Galeano
27-06-2010, 20:25
Изнасят и военна техника дето за нищо не става нарязана за старо желязо . И имат още много за рязане

pavlin
27-06-2010, 20:51
Повечето от тези продукти специално за Щатите надали, освен суровините.
Качеството на повечето готови продукти е съмнително, за това пазарите им са предимно към бившите републики.
Съмнителна е и ефктивността на производството - трудоемко и енергоемко.
Точно тези продукти с изключение на автомобилите се инасят за САщ и както вече казах търговският им баланс със САщ се е увеличил значително и е положителен. Като цяло спрямо останалият свят търговският баланс на САщ е отрицателен от дълго време.


Изнасят и военна техника дето за нищо не става нарязана за старо желязо . И имат още много за рязане

Тук май явно си се пообъркал или говориш на изуст. Военната промишленост на Русия е много конкурентна.

Galeano
27-06-2010, 21:03
Точно тези продукти с изключение на автомобилите се инасят за САщ и както вече казах търговският им баланс със САщ се е увеличил значително и е положителен. Като цяло спрямо останалият свят търговският баланс на САщ е отрицателен от дълго време.



Тук май явно си се пообъркал или говориш на изуст. Военната промишленост на Русия е много конкурентна.

Може и ти да си се пообъркал.;) Половината им ракети и подводници са с изтекъл срок.

pavlin
27-06-2010, 21:21
Може и ти да си се пообъркал.;) Половината им ракети и подводници са с изтекъл срок.

А ти това от къде го знаеш ако не е тайна разбира се.

old alfist
27-06-2010, 21:31
А ти това от къде го знаеш ако не е тайна разбира се.
A, ти откъде знаеш другото като се опитваш да бъдеш толкова убедителен.

pavlin
27-06-2010, 21:35
Кое например.
Почети малко и ще разбереш че Русия е вторият по големина износител на военна продукция след САщ. Ако имаш други факти посочи ги, както за военната индустрия така и за руския износ.

Galeano
27-06-2010, 21:48
Кое например.
Почети малко и ще разбереш че Русия е вторият по големина износител на военна продукция след САщ. Ако имаш други факти посочи ги, както за военната индустрия така и за руския износ.

И какво от това ,хората там са на същия хал като нас ,че и по зле,живеят гадно. Не знам къде я видя тая икономика, но руснаците скоро не ги виждам да се оправят.Поне не и след два живота. Та, те не могат един ковчег на "ЧЕРНОБИЛ" да сколасат,какво остава за непоправимо сгрешената им инфраструктура. Като се замисля освен зелени железа, не виждам какво друго произвеждат като хората.

Derry
27-06-2010, 22:37
И какво от това ,хората там са на същия хал като нас ,че и по зле,живеят гадно. Не знам къде я видя тая икономика, но руснаците скоро не ги виждам да се оправят.Поне не и след два живота. Та, те не могат един ковчег на "ЧЕРНОБИЛ" да сколасат,какво остава за непоправимо сгрешената им инфраструктура. Като се замисля освен зелени железа, не виждам какво друго произвеждат като хората.

Определено не са на същия хал, просто това което се изнася в медиите е подбарано, русия зле, запада добре.

http://www.census.gov/foreign-trade/balance/c4621.html

pavlin
27-06-2010, 22:45
И какво от това ,хората там са на същия хал като нас ,че и по зле,живеят гадно. Не знам къде я видя тая икономика, но руснаците скоро не ги виждам да се оправят.Поне не и след два живота. Та, те не могат един ковчег на "ЧЕРНОБИЛ" да сколасат,какво остава за непоправимо сгрешената им инфраструктура. Като се замисля освен зелени железа, не виждам какво друго произвеждат като хората.

Ами ако продължаваш да говориш на изуст естествено че няма да ги видиш.

old alfist
27-06-2010, 23:00
Ами ако продължаваш да говориш на изуст естествено че няма да ги видиш.
Що не идеш да погледаш малко сокър.

fred
27-06-2010, 23:00
Eдин от основните показатели на развитата икономика е високия жизнен стандарт, нещо, което в Русия не съществува-висок жизнен стандарт.Всичко друго е от лукавия :drinking:

pavlin
28-06-2010, 00:49
Що не идеш да погледаш малко сокър.
И сокер гледам не се притеснявай. Току що фаворита за титлата спечели срещу Мексико.


Eдин от основните показатели на развитата икономика е високия жизнен стандарт, нещо, което в Русия не съществува-висок жизнен стандарт.Всичко друго е от лукавия :drinking:

Жизненият стандарт се е повишил многократно пак през последните 7-8 години като средният годишен доход от около $2000 се е покачил на над $11000. За сравнение този в САщ е около три пъти по-голям а в Румъния където горе долу е и България около 2-3 пъти по-малък или около $4-5000. Това са данни за 2005 сега най-вероятно е различно.

Stoyan Georgiev
28-06-2010, 16:07
руснаците са в тази си позиция на износител на оръжия, защото пренебрегват не малко ембаргота и защото им е евтина техниката ;)

относно стандарта... има и бяло, има и черно. в големите градове се живее много добре, но останалата част от страната е дроб сърма

fred
28-06-2010, 19:18
И сокер гледам не се притеснявай. Току що фаворита за титлата спечели срещу Мексико.

Жизненият стандарт се е повишил многократно пак през последните 7-8 години като средният годишен доход от около $2000 се е покачил на над $11000. За сравнение този в САщ е около три пъти по-голям а в Румъния където горе долу е и България около 2-3 пъти по-малък или около $4-5000. Това са данни за 2005 сега най-вероятно е различно.

Не знам откъде взимаш тия данни, принципно на теория средногодишните доходи в Русия са малко по-големи от тези в България -данни към 2006 някъде, но ако се прибави сивата и черна икономика у нас, мисля че ги надминаваме. Португалия и Словения имат около 9 000 долара доход, сега да кажеш че в Русия стандарта е равен на тоя в Словения или пък в Португалия си е утопия, а за по голям е.....ще замълча :)
Става дума за сериозни данни а не от придворните агенции на Путин:
http://www.epochtimes-bg.com/2007-01/2007-11-15_07.html

pavlin
29-06-2010, 01:16
Ето тук е линка. А ти как мислиш в Русия няма ли сива икономика.

http://www.worldsalaries.org/

DerMeister
29-06-2010, 01:38
Много добре върви дискусията. Лафове от селски вечеринки... Не споделям мнението на pavlin, че руската икономика е в добро състояние, но чест му прави, че не се поддава на тъпите ви коментари. Някой да извади една данна:blah: поне или да сподели източник на твърденията си за ръждясалите ракети и невероятно ниския стандарт на живот във "феодална" Русия. Някой из българските села случайно да е минавал? Или да е чувал за американските гета и хората живеещи в каравани?

pavlin
29-06-2010, 06:47
руснаците са в тази си позиция на износител на оръжия, защото пренебрегват не малко ембаргота и защото им е евтина техниката ;)

относно стандарта... има и бяло, има и черно. в големите градове се живее много добре, но останалата част от страната е дроб сърма

Много евтина бе, знаеш ли колко струва един МИГ или пък една подводница. Освен това Миг е по-добър от американските изтребители.

Георги Савов
29-06-2010, 07:31
ти,колега Павлин откъде знаеш,че миг са по-добри самолети!!!!:rotfl:

CBET
29-06-2010, 07:45
А ти колега Савов, от къде знаеш, че не са?


Абе да вадим линийките и да ги мерим а? Ако ще си говорим така махленската ...

Stoyan Georgiev
29-06-2010, 08:55
pavlin, не знам защо си решил, че се купуват самолети и подводници.

това почти никой не може да си го позволи

а относно кое е по-добро - не са били съпоставяни реално до момента


относно кой самолет е по-добър - да руските са по-маневрени, но в днешно време се ползват F&F ракети от 100 км, до dog fighting не се стига почти никогиш


както и да е...

иначе съм съгласен, че нашия стандарт е доста по-нисък

моите твърдения са просто, че техния стандарт също е много нисък :)

fred
29-06-2010, 09:07
Ето тук е линка. А ти как мислиш в Русия няма ли сива икономика.

http://www.worldsalaries.org/

Ясно че има, ама в размитата руска необятност икономиката по села и паланки я няма никаква-ни черна ни бяла, колкото до твърденията, че нашите села били незнам какви си, то мога да ви кажа, че в Русия си има села и области, които не са мръднали от царко време, без вода, ток и какво ли не, просто не може да се сравнява азиатската изостаналост с тази, до която ни доведе пак Русия в крайна сметка с комунистическото устройство.
А просяци има и в Белгия, Даниия, Швейцария, къде ли не-всеки има право да живее както си иска, особено, след като измете улицата получи 1000 евро заплата.
И преди бях писал-никой или почти никой не емигрира в Русия, за разлика от ЕС, САЩ, Канада и т.н.
А самолети и ракети са толкова далечна и безмислена тема...но определено руските самолети не са търсени в цял свят, това е факт.

Mind_Control
29-06-2010, 12:22
А самолети и ракети са толкова далечна и безмислена тема...но определено руските самолети не са търсени в цял свят, това е факт.

Не са търсени, защото малко не се връзва държава от НАТО да купува руски самолети. Останалите си купуват, ако имат пари..

търтей
29-06-2010, 13:04
Я да видим колко тука са инженери и/или висши военни, и за капак знаят разликите между самолетите, па и са ги тествали и могат да ги сравняват компетентно ;)

Pinky
29-06-2010, 14:04
Аз за един се сещам в този форум, но май не се е обаждал в темата :)

pavlin
29-06-2010, 15:25
pavlin, не знам защо си решил, че се купуват самолети и подводници.

това почти никой не може да си го позволи

а относно кое е по-добро - не са били съпоставяни реално до момента


относно кой самолет е по-добър - да руските са по-маневрени, но в днешно време се ползват F&F ракети от 100 км, до dog fighting не се стига почти никогиш


както и да е...

иначе съм съгласен, че нашия стандарт е доста по-нисък

моите твърдения са просто, че техния стандарт също е много нисък :)

Те американците сами си признават че МИГ са по добри при близък бой и турбодвигателят им е по-издръжлив. Това е което знам не съм добре запознат но въпреки всичко МИГ се води като един много добър изтребител.
Относно това на кого продават, последният голям поръчител на руска военна техника е Индия и страни от арабския свят.

търтей
29-06-2010, 15:33
Те американците сами си признават че МИГ са по добри при близък бой

Алоу, батка, ВСВ свърши, Корея също. В 21 век няма близък бой :wierdo:

pavlin
29-06-2010, 15:36
Ясно че има, ама в размитата руска необятност икономиката по села и паланки я няма никаква-ни черна ни бяла, колкото до твърденията, че нашите села били незнам какви си, то мога да ви кажа, че в Русия си има села и области, които не са мръднали от царко време, без вода, ток и какво ли не, просто не може да се сравнява азиатската изостаналост с тази, до която ни доведе пак Русия в крайна сметка с комунистическото устройство.

Това е вярно че азиатската част е значително по-изостанала от европейската и това е един от проблемите на руската икономика. Аз и преди казах че последните 10 години руската икономика има значителен ръст и ако продължава така и не се провали в политическото управление руската икономика би се стабилизирала още. Просто имат голям потенциал и при едно разумно управление няма как да не постигнат успех.

търтей
29-06-2010, 15:37
Просто имат голям потенциал и при едно разумно управление нява как да не пстигнат успех.

Само че "руските държавни мъже са зверове и идиоти" :mobile:

pavlin
29-06-2010, 15:47
Алоу, батка, ВСВ свърши, Корея също. В 21 век няма близък бой :wierdo:

Като цяло не разбирам от самолети но съм чел доста мнения на специалисти че МИГ е много конкурентен и по някои показатели превъзхожда американските. Мисля също така че дизайнът му като цяло е по-различен и по сполучлив.

---------- Post added at 12:47 ---------- Previous post was at 12:41 ----------


Само че "руските държавни мъже са зверове и идиоти" :mobile:

Бъдещето ще покаже и относно Путин който е така критикуван от САщ съм говорил с руснаци които живеят тук и те го харесват и подкрепят защото е причина за голяма част от положителните реформи напоследък.

Stoyan Georgiev
29-06-2010, 15:51
драги, аз като един нищо-непретендиращ фен на авиацията (изчел съм бол литература и даже бях абониран 5-6 години за "авио клуб криле" - списанието) ти зявавам, че да говориш за дизайн на самолет относно колко е сполучлив и т.н. е несериозно

най-малкото ефективните форми са доста ограничени и са открити и в употреба от дълги години

самолетите си приличат изключително много без значение от кой са произведени именно по тази причина

показателите на МИГ са както и дойнов ти каза превъзхождащи единствено от към маневреност

откъм ракети и технологии доколкот осъм запознат американците и другите производители са на по-добро ниво от руснаците и се използват ракети, които се изтрелват от десетки даже стотици километри разстояние, тогава маневренеостта на един самолет ти е толкова полезна колкото тухла в морето ;)

да не превръщаме темата в спор за и против МИГ 29 / су-27 / миг-3инещоси ...

pavlin
29-06-2010, 15:59
Като дизайн МИГ-29 и Ф-16 се различават значително.

търтей
29-06-2010, 16:15
Ехаа, техника от средата на седемдестте. Що не пробваме с Ф22 примерно?

old alfist
29-06-2010, 16:24
Какво не ви харесват самолетите на Микоян-Гуревич - даже в Луфтвафе-то ги има все още на въоръжение.

pavlin
29-06-2010, 16:33
Ехаа, техника от средата на седемдестте. Що не пробваме с Ф22 примерно?

Дори и новите модели се различават значително по дизайн.

Stoyan Georgiev
29-06-2010, 16:49
един самолет как изглежда далеч не показва дали става за нещо :)

и ф117 изглежда мега готски ама не променя факта че е летяща щайга

та... сравнявай реално нещата, не както ти каза търтея неща от средата на 70те години :)

на братушките им липсват ресурси за развойна дейност вече, така че илюзиите за превъзходството на великата руска военна машина може да си ги избиете от главата най-накрая

CBET
29-06-2010, 17:02
Ей много русофили и русофоби ... ама русофобите са по-активни ... Интересното при тях е дали някога биха признали, че има нещо хубаво, което да не е направено в USA?

Stoyan Georgiev
29-06-2010, 17:12
не знам защо сте толкова тесногърди

това, че някой признава недостатъците на руснаците не значи, че се кефя на дебелите простаци отвъд океана


като цяло съм българофил

нито съм франкофон, нито русофил, нито американофонфилподръжник

CBET
29-06-2010, 17:24
Опаааааа ... с'я пък и тесногръди ... Като цяло едно от малкото хубави неща, които могат да се кажат за Русия е военно-промишленият им комплекс и неговото ниво на развитие (по мнения на хора, които са компетентни в тая област). И точно на тая тема да се пишат свободни съчиниения ... Търтея вече веднъж попита колко квалифицирани, технически грамотни и компетентни хора има от пишещите тук въпреки че и той се увлича?!

търтей
29-06-2010, 17:29
[QUOTE=CBET;729940Като цяло едно от малкото хубави неща, които могат да се кажат за Русия е военно-промишленият им комплекс и неговото ниво на развитие (по мнения на хора, които са компетентни в тая област).[/QUOTE]

Това, баш по мнение на тия хора, беше вярно преди 20 години. За това време светът е дръпнал напред и блядовете са драстично изостанали.
Га пуснат 5то поколение изтребител, харемиканосите ще вкарват вече 6то или 7мо. Това е тъжната истина.
Да не говорим за умни бомби, безпилотни апарати и прочее благини на 21 век.

pavlin
29-06-2010, 17:33
Фактът е че Русия имат втората по големина военна промишленост след САщ което говори достатъчно. А колегата Стоян първо твърдеше че няма разлика в дизайна, сега казва че дизайна не е рашаващ. На кое да вярваме в крайна сметка.

Stoyan Georgiev
29-06-2010, 17:33
Опаааааа ... с'я пък и тесногръди ...

ами да ме наричаш русофоб,защото изказвам негативно мнение относно нещо свързано с Русия как го наричаш ?

дай да видим/чуем къде са се изказали тези компетентни лица, че така звучи като много празно тъврдение

и аз мога да кажа, че някой много компетентен се е изказал в подкрепа на това, което казах аз

CBET
29-06-2010, 17:47
1. Аз казах "русофили и русофоби" ти сам се причисли към русофобите!
2. Не знаех, че русофил или русофоб са обидни думи!


П.С. Има едно авиоизложение, което се прави през две години в Бурже (на френски Le Bourget). Хайде малко вземете да попрочетете там какво пише преди някои да изцвъка поредният пост.

П.П.С. Нали всички се досещате, че както американците така и руснаците показват на масовата публика последните си "играчки" да ги наречем, само когато новите им разработки и проекти, които са дълбоко засекретени са поне с крачка, две или три напред!?

rossenvn
29-06-2010, 18:11
По данни на Световната банка БВП на глава на населението за САщ около 45000 за Русия около 11000. Разликата е около 4 пъти. .


Население на САЩ: 300+ млн.
Население РФ: 142 млн.

Математиката малко ти куца, ако са верни цифрите де :p
Около 8 пъти е по-малка икономиката на Русия.


http://bg.wikipedia.org/wiki/Сащ
http://bg.wikipedia.org/wiki/Русия


п.п. за една минута сте изписали хиляди страници :-)

pavlin
29-06-2010, 18:31
Не виждам кое ми куца. Ти какво сравняваш БВП като цяло или БВП на човек. Правилно е да се сравнява по БВП на човек. Даже по твоите данни разликата по-малко от 3 пъти което може би показва че тази разлика намалява понеже моите данни са малко стари.

old alfist
29-06-2010, 20:49
Не виждам кое ми куца. Ти какво сравняваш БВП като цяло или БВП на човек. Правилно е да се сравнява по БВП на човек. Даже по твоите данни разликата по-малко от 3 пъти което може би показва че тази разлика намалява понеже моите данни са малко стари.
Този БВП на човек е средноаритметична величина и не е реален показател - парите в Русия са разпределени така, че има около 5% свърхбогати и 95% бедни, като в частта с бедните има по-малко бедни и свърхбедни.

Derry
29-06-2010, 23:52
По тая логика изобщо и с цифри няма да се измери как е икономиката на руснаците. Едно окомерно горе-доло добре ще е отговор.

old alfist
30-06-2010, 00:16
По тая логика изобщо и с цифри няма да се измери как е икономиката на руснаците. Едно окомерно горе-доло добре ще е отговор.
Точно така - те са неуправляеми и неизмерими.

търтей
30-06-2010, 00:33
Как ще я мерите, като там няма нормална пазарна икономика. Има феодални отношения. Модерните феодали са известнни поименно и на децата.
В САЩ нещата са коренно различни.
Не може да се сравняват ябълки с круши. Щото кое е повече - три ябълки или три круши?

МИГ 29 бил хубав самолет. Да, ама ударението е на БИЛ. Преди 30 години. Сега е морално остаряло желязо. А по-нов нямат. Същото важи за целият им военно-промишлен комплекс. ВСВ може да е спечелена с идеята на Троцки за заградителните отряди, ама студената очевадно я загубиха. Щото успяваха да произведат нож, който не реже, и печка, която не топли.

Pinky
30-06-2010, 01:04
Струва си да се спомене


Голямо, жълто и не цъка. Що е то?

Компактна синя руска машина за цъкане.

Stoyan Georgiev
30-06-2010, 01:05
абе свет къде гледаш изложенията и въобще вникваш ли в това, което пиша ?

ДА, в близък бой някой си самолет може и да е по-маневрен, но когато изстрелваш от 100 км и забравяш не ти е нужна маневреност

викам да прекратим този безсмислен спор

pavlin
30-06-2010, 04:28
Как ще я мерите, като там няма нормална пазарна икономика. Има феодални отношения. Модерните феодали са известнни поименно и на децата.
В САЩ нещата са коренно различни.
Не може да се сравняват ябълки с круши. Щото кое е повече - три ябълки или три круши?

МИГ 29 бил хубав самолет. Да, ама ударението е на БИЛ. Преди 30 години. Сега е морално остаряло желязо. А по-нов нямат. Същото важи за целият им военно-промишлен комплекс. ВСВ може да е спечелена с идеята на Троцки за заградителните отряди, ама студената очевадно я загубиха. Щото успяваха да произведат нож, който не реже, и печка, която не топли.

Колега, пак се изказваш неподготвен най-новият руски изтребител е МИГ-35 и освен това МИГ-29 има многобройни модификации докъм 2006 година. За качествата на новият самолет няма да коментирам само ще препоръчам да прочетете мнението на специалисти в линка който прилагам: http://www.aviapedia.com/video/new-mig-35-ols-video

Относно вицовете за феодална Русия май само ти и още няколко като теб си вярвате. Все пак мисля че темата има полза за тези които искат да научат реално без пристрастие какво е състоянието на руската икономика и какви са плюсовете и какви са минусите и. Русия не е това което е била преди 20 години, много неща са се променили и предстоят да се променят.

---------- Post added at 01:28 ---------- Previous post was at 01:22 ----------


Този БВП на човек е средноаритметична величина и не е реален показател - парите в Русия са разпределени така, че има около 5% свърхбогати и 95% бедни, като в частта с бедните има по-малко бедни и свърхбедни.

БВП на човек измерва равнището на икономиката като цяло, отделно съм посочил линк за средният доход и равнището на заплати сравнено по страни. Това разпределение между бедни богати което даваш не е вярно.

CBET
30-06-2010, 08:12
Явно омразата на някои хора към Русия е толкова голяма, че тя им пречи за трезва оценка.

Миг29 бил старо желязо, а Ф16 и Ф18 какво са (давам пример с тях понеже те са американските аналози на Миг-а)? Не е ясно! Търтей, освен МИГ в Русия се произвеждат и СУ, ЯК и т.н. Е по-лесно е да се демагогства и да се пише ей така ...

Имало ракети, които като се изстреляли от 100 км и после си отваряш бира от хладилника да поливаш победата ... Интересно защо някои бойни самолети ги наричат "неуловимите" (пак казвам че има специализирани изложения за военна техника, 21 век сме, информация има навсякъде стига да можеш да я видиш и прочетеш). Колега Георгиев, компютърните игри (летателните симулатори) общо взето са доста далеко от реалността.

Иначе писанията ви са доста изкривени от емоции.

Мисля, че имаше един колега от форума, който работи в Русия и доста пътува (май 159-ка караше, така по спомен съм му засичал постовете), та ако той напише нещо ще е доста интересно да се прочете мнение от първа ръка.

old alfist
30-06-2010, 09:10
Павлинчо, като си голям фен на Русия що не живееш там, а ми си отишъл в Щатите.
Я, хващай самолета и от Маями бийч право в Чукотка - да видиш как е нарастнал БВП.

fred
30-06-2010, 09:13
А и аз това му викам :)

Old Fox
30-06-2010, 09:31
Какво не ви харесват самолетите на Микоян-Гуревич - даже в Луфтвафе-то ги има все още на въоръжение.
Имаха - вече ги подариха. ;-)
Ще се огранича до тук, че що работи са се изписали тук на тема авиация -оле майко, господи помилуй и амин.

П.П. Не издържах. Павлине, МиГ -35(научете се да го пишете именно така "МиГ" Микоян и Гуревич) далеч не е най-нов, нито пък е нещо принципно ново - това е претоплен МиГ-29. Виж потърси нещо за Сухой ПАК-ФА

търтей
30-06-2010, 10:29
МИГ 35 е модификация на МИГ 29 и все още си е изтребител 4то поколение - средователно е морално остаряло желязо. Успех с авиоизложенията и ретросамолетите. Русикият изцтребител от пето поколение е заложен за 2020, ако случайно спазят срока. Та стига говорили приказки от книжките за великта червена армия и супер въоражението й. Освен щрафбат и заградбат-овете (дано знаете кво са) нищо гениално не са измислили.

---------- Post added at 10:29 ---------- Previous post was at 10:26 ----------




Миг29 бил старо желязо, а Ф16 и Ф18 какво са (давам пример с тях понеже те са американските аналози на Миг-а)?

Добре е да си прочел какво съм писал :yes:


Ехаа, техника от средата на седемдестте. Що не пробваме с Ф22 примерно?

morfius
30-06-2010, 11:48
Уф тая тема отиде по дяволите... някои хора още не могат да се отърват от набитото им през детството безпрекословно преклонение пред всичко руско/съветско.
Ако от руския модел можеше да излезе свястна икономика и управление, нито те нито ние щяхме да сме на това дередже, цялата ни управляваща прослойка е обработена по техен табиет, ставащото у нас макар в по-малки мащаби е същото като там. И там и тук феодалите се знаят... останалото е за залъгване на овцете.
Ако на някой му е драго да е стадо... да си блее :sheep:
А който не иска да блее, да чете и да мисли - макар да казват, че вредяло - лъжат 8-)

Stoyan Georgiev
30-06-2010, 12:01
Явно омразата на някои хора към Русия е толкова голяма, че тя им пречи за трезва оценка.

Миг29 бил старо желязо, а Ф16 и Ф18 какво са (давам пример с тях понеже те са американските аналози на Миг-а)? Не е ясно! Търтей, освен МИГ в Русия се произвеждат и СУ, ЯК и т.н. Е по-лесно е да се демагогства и да се пише ей така ...

Имало ракети, които като се изстреляли от 100 км и после си отваряш бира от хладилника да поливаш победата ... Интересно защо някои бойни самолети ги наричат "неуловимите" (пак казвам че има специализирани изложения за военна техника, 21 век сме, информация има навсякъде стига да можеш да я видиш и прочетеш). Колега Георгиев, компютърните игри (летателните симулатори) общо взето са доста далеко от реалността.

Иначе писанията ви са доста изкривени от емоции.

Мисля, че имаше един колега от форума, който работи в Русия и доста пътува (май 159-ка караше, така по спомен съм му засичал постовете), та ако той напише нещо ще е доста интересно да се прочете мнение от първа ръка.

драги, за последен път ти отговарям и ще спазя добрия тон, както и ти го правиш (поздравявам те за което)

1. компютърни игри не играя - когато бях 15 годишен цъках по малко от време на време, но определено не са били симулатори

2. тези "неуловимите" ги имат и едните и другите, като на американците успешните им проекти са повече и реално тествани - блекбърд и ф117 са най-явните примери

3. въпросните оръжия тип fire & forget СА реалност и на въоражение.

4. въздушната аеробатика, също както авио-симулаторите нямат нищо общо с реалността. когато се стигне до близък бой обикновено са им свършили вече ракети и т.н. и се използват оръжията с малък обсег (може да почетеш/погледаш материали за войните на израел - там има много добри примери и обяснения от асовете им)

5. търтея ти каза да не сравняваш миг 29 с ф 16 защото ф 16 отдавна вече не е air-superiority самолета на армиите които могат да си позволят изтребители, които са 2 поколения напред. - за еквивалент - руснаците все още нямат нито един, който реално да е способен да замести миг 29 и подобните СУ-та

6. както казах вече, в никакъв случай не мразя Русия или обичам САЩ, аз обичам България и дискутирам най-обективно

7. емоции.... божке...

pavlin
30-06-2010, 13:22
Павлинчо, като си голям фен на Русия що не живееш там, а ми си отишъл в Щатите.
Я, хващай самолета и от Маями бийч право в Чукотка - да видиш как е нарастнал БВП.

Не съм фен на Русия просто се дразня когато се говорят неща които не са вярни и са плод на американската пропаганда. Тя между другото е толкова опасна колкото беше и комунистическата такава. Всичко което съм твърдял съм го подкрепил с факти и цифри, което не може да се каже за опонентите ми.
Относно самолетите МиГ ако не са най-добрите то поне са едни от най-добрите което потвръждава мнението ми че руската военна промишленост е една от водещите. Относно автомат калашников въобще няма да споменавам който макар и с опростена конструкция е по-ефективен от конкурентните си модели.

---------- Post added at 10:22 ---------- Previous post was at 10:18 ----------


Имаха - вече ги подариха. ;-)
Ще се огранича до тук, че що работи са се изписали тук на тема авиация -оле майко, господи помилуй и амин.

П.П. Не издържах. Павлине, МиГ -35(научете се да го пишете именно така "МиГ" Микоян и Гуревич) далеч не е най-нов, нито пък е нещо принципно ново - това е претоплен МиГ-29. Виж потърси нещо за Сухой ПАК-ФА

Вече споменах че нямам претенции да разбирам от самолети. Тезата ми беше че Русия произвежда конкурентно оръжие.

търтей
30-06-2010, 13:35
Вече споменах че нямам претенции да разбирам от самолети. Тезата ми беше че Русия произвежда конкурентно оръжие.

Тезата ти е погрешна, именно щото не разбираш. Те това е.

pavlin
30-06-2010, 13:50
Тезата ти е погрешна, именно щото не разбираш. Те това е.

С такъв лаконичен отговор въобще не можеш да ме убедиш.

old alfist
30-06-2010, 13:57
С такъв лаконичен отговор въобще не можеш да ме убедиш.
Какъв беше смисъла да откриваш тази тема - ти знаеш повече от всички или навярно да покажеш знанията си.

CBET
30-06-2010, 20:30
Самият факт, че модификации на МиГ 29 вече над 35 години продължава да е на въоръжение и да е конкурентно способен според мен е достатъчно показателен.

Колкото до изпитаните в реални военни действия американски самолети, хайде малко да помислим с главите си, а не да слушаме пропагандата!!! Свършиха "страхотна работа" в Ирак, Кувейт, Афганистан и в Косово изведнъж нещо им стана и ... един взе, че падна след "среща" с една от ония "простите" ракети, дето не ги пускат от 100 и повече километри и които не са от типа файър енд форгет ... Но форгет абаут ит дет' се вика.

PEACE!

Derry
01-07-2010, 00:29
В икономически план Русия е оценена на 12 позиция http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29

pavlin
01-07-2010, 00:30
Какъв беше смисъла да откриваш тази тема - ти знаеш повече от всички или навярно да покажеш знанията си.

Смисълът е че всички ние научихме много нови неща за Русия и за икономиката и.

Stoyan Georgiev
01-07-2010, 11:43
Самият факт, че модификации на МиГ 29 вече над 35 години продължава да е на въоръжение и да е конкурентно способен според мен е достатъчно показателен.

Колкото до изпитаните в реални военни действия американски самолети, хайде малко да помислим с главите си, а не да слушаме пропагандата!!! Свършиха "страхотна работа" в Ирак, Кувейт, Афганистан и в Косово изведнъж нещо им стана и ... един взе, че падна след "среща" с една от ония "простите" ракети, дето не ги пускат от 100 и повече километри и които не са от типа файър енд форгет ... Но форгет абаут ит дет' се вика.

PEACE!

ти си Капацитетът по темата. Ти си прав.

CBET
01-07-2010, 13:49
Колега, мисля че самият ти искаше да не се излиза от добрият тон. Аз никога не съм твърдял, че съм капацитет. Не аз претендирам колко години съм бил абониран за специализирани авио издания и колко литература съм изчел!



драги, аз като един нищо-непретендиращ фен на авиацията (изчел съм бол литература и даже бях абониран 5-6 години за "авио клуб криле" - списанието) ти зявавам, че да говориш за дизайн на самолет относно колко е сполучлив и т.н. е несериозно

най-малкото ефективните форми са доста ограничени и са открити и в употреба от дълги години

самолетите си приличат изключително много без значение от кой са произведени именно по тази причина

показателите на МИГ са както и дойнов ти каза превъзхождащи единствено от към маневреност

откъм ракети и технологии доколкот осъм запознат американците и другите производители са на по-добро ниво от руснаците и се използват ракети, които се изтрелват от десетки даже стотици километри разстояние, тогава маневренеостта на един самолет ти е толкова полезна колкото тухла в морето ;)

да не превръщаме темата в спор за и против МИГ 29 / су-27 / миг-3инещоси ...


Фактите са си факти. Аз на черното, бяло не мога да кажа!

Успех!

Stoyan Georgiev
01-07-2010, 13:57
именно.

фактите са си факти ;)

не виждаш или по-скоро не разбираш какво ти казвам и то е, че за аеробатика миг29 е невероятен, или пък су-27 още повече

обаче не живеем през 1960



2010

повтарям емнайсти път - F&F, безпилотни самолети и т.н.

Mind_Control
01-07-2010, 14:47
В икономически план Русия е оценена на 12 позиция http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29

А ние колко сме мизерни.. Няма нормална държава да е под нас в тази класация :)

Stoyan Georgiev
01-07-2010, 14:51
А ние колко сме мизерни.. Няма нормална държава да е под нас в тази класация :)

по-фрапиращо е какви държави има пред нас =[

станове разни, дето ги използваме за нарицателно на мизерия...

fred
01-07-2010, 22:09
Показателно е, че мизерията у нас е вследствие на съветското устройство на България, от страна, която е в първата 10 на Европа през 1939, стигаме на дъното на стария континент след рухването на комунистическия режим.Освен икономическата мизерия, комунизмът ни докара и още по голямата духовна мизерия, която ще ни съпътсва още поне 40 години.
Това са плодовете на комунизма по целия соц лагер, колкото си по близо до Москва, толкова са по горчиви.

CBET
01-07-2010, 22:33
http://wapedia.mobi/en/List_of_countries_by_GDP_growth_2000%E2%80%932007

old alfist
01-07-2010, 22:53
Показателно е, че мизерията у нас е вследствие на съветското устройство на България, от страна, която е в първата 10 на Европа през 1939, стигаме на дъното на стария континент след рухването на комунистическия режим.Освен икономическата мизерия, комунизмът ни докара и още по голямата духовна мизерия, която ще ни съпътсва още поне 40 години.
Това са плодовете на комунизма по целия соц лагер, колкото си по близо до Москва, толкова са по горчиви.
Фреди, много се увлече с политиката. Вярно, че икономиката и политиката са тясно свързани, но твойто вече бие на злоба - може би заради духовната част, но знай, че Русия е държява, в която християнството е на почит.

RPWWD
01-07-2010, 23:00
Понеже темата леко се е изменила спрямо заглавието си бих споделил своето мнение, че руските хора никога досега в своята история не са живяли нормално, и нон стоп са били тормозени от своите владетели. Употребявам думата владетели нарочно - Русия винаги е била управлявана от самодържец, който е решавал всички важни въпроси. Поредният в момента е Путин. При това положение за икономика не може да се говори, а за военната индустрия бих казал, че тя бе причината СССР да рухне - твърде много средства погълна...и допреди 20 години бе наистина добра! Сега е просто изостанала.

п.п. Уважавам руските хора, ненавиждам държавата им и обратно - презирам американските и немските хора, но уважавам държавите им.

kiko73
01-07-2010, 23:54
Докато тука се води спор кой е по-по-най, вероятно и двете "велики" са продали по няколко 10-ки самолетчета, които ако не ме лъже паметта струват по 100 млн. долара бройката... и двете имаха "велики" управляващи в лицето на пиялката Елцин и оня смешник Буш, дето започна да "изнася" демокрация, друг е въпросът дали тези, на които я изнесе я искат - племеникът ми е един от тези момчета, които ги отстрелваха в Афганистан.
Вчера докато се редях на поредната "демократична" опашка за да изпълня поредното изискване на "демократичното" законодателство чух много любопитно твърдение - един от опашката, очарован от висенето в "прохладните" посткомунистически мраморни мавзолеи каза: "К`во, за к`ва държава говорите бе - от 30 години България е само териториално понятие!" Вече втори ден си повтарям думите му - не знам за 30 - бил съм много малък, ама в последните 20 наистина на тази територия държава не е имало, все сме били на страната на този или онзи, зависи кой пореден наглец ни е управлявал... а руската икономика в случая е най-малкият ни проблем... все пак те като им писне врътват газовото кранче и всички останали икономики започват да ги подкрепят :notworthy: та в тази връзка ми е много интересно к`во ще постигне бате Бойко пъхайки пръста НИ (`щото това все пак си е нашия пръст - бате Бойковци днеска са тук утре ги няма) във въпросното кранче, както бате Серго пък пресече мераците на Хамериканците за АЕЦ....

pavlin
02-07-2010, 00:54
по-фрапиращо е какви държави има пред нас =[

станове разни, дето ги използваме за нарицателно на мизерия...

Не се шашкай, правилно е да се гледа БВП на човек, защото ако гледаш като цяло напред излизат държави с многобройно население.


Понеже темата леко се е изменила спрямо заглавието си бих споделил своето мнение, че руските хора никога досега в своята история не са живяли нормално, и нон стоп са били тормозени от своите владетели. Употребявам думата владетели нарочно - Русия винаги е била управлявана от самодържец, който е решавал всички важни въпроси. Поредният в момента е Путин. При това положение за икономика не може да се говори, а за военната индустрия бих казал, че тя бе причината СССР да рухне - твърде много средства погълна...и допреди 20 години бе наистина добра! Сега е просто изостанала.

п.п. Уважавам руските хора, ненавиждам държавата им и обратно - презирам американските и немските хора, но уважавам държавите им.

Колега трябва да гледаме в бъдещето и да мислим положително. Каквото е било било, нещата са се променили както в Русия така и в България така и в САщ. България би имала полза от връзки с Русия като и със САщ важното е да се оттърсим от предразсъдъците си от миналото и да защитаваме собствените си интереси.

RPWWD
02-07-2010, 15:50
В Русия нищо не се променя, сменят се само актьорите...Лошото е, че и в България е става същото.

fred
03-07-2010, 18:02
В Русия нищо не се променя, сменят се само актьорите...Лошото е, че и в България е става същото.

Става, откакто станахме задунайская губерния през 1944, сега се надявам с времето да престанат.

pavlin
04-07-2010, 16:19
Става, откакто станахме задунайская губерния през 1944, сега се надявам с времето да престанат.

Абе така ли не ви омръзна да повтаряте едни и също. Гледайте напред бе хора, търсете новото и положителното. Факт е също така че ние сами си унищожихме и конкурентните производства след падането на комунизма като роботостроенето и запаметяващите устройства в Стара Загора. Електрокарите в Ловеч или където бяха, производството на гуми във Видин и т.н.

fade
04-07-2010, 20:24
Абе така ли не ви омръзна да повтаряте едни и също.
За съжаление е така колега, реваншизма и нежеланието да се поема отговорност за собствени действия, винаги да се търси причината за лошото битие извън собственият свят (респ. държава)... типични черти на балканските нации може би.
Според мен СДС загуби електората и симпатизантите си именно заради този реваншизъм и неспособност с твърда ръка да пресече зараждащата се олигархичната, крадлива и полу-криминална пост-комунистическа "бизнескласа". Избирателите тогава очакваха точно това от тях, да направят така, че хората да имат наистина равен старт и състезание при еднакви условия, за съжаление това не се случи, а съчетано и с непопулярните мерки които се налагаше Костов да предприеме за да се завърти отново държавата... всичко това доведе до краха на основната идея на Демокрацията.

Гледайте напред бе хора, търсете новото и положителното.
Трудничко се гледа напред колега, когато си гладен и гледаш в краката си за някоя стотинка изпаднала от джоба на някой по богат от теб... (метафора за чуждите инвеститори)


Факт е също така че ние сами си унищожихме и конкурентните производства след падането на комунизма като роботостроенето и запаметяващите устройства в Стара Загора. Електрокарите в Ловеч или където бяха, производството на гуми във Видин и т.н.
Малка корекцийка колега, тези производства не са били конкурентно способни, но с много по-малко средства и енергия и при едно добро управление биха могли да станат! Вместо да се строят на ново, което както всички знаем е вече невъзможно. Така, че ще продължаваме да вървим с наведени глави и да се озъртаме за някоя стотинка... да не правя и друга метафора... да клечим с протегната ръка и да чакаме някой да пусне нещо в нея.
Тъжни неделни разсъждения, на човек видял как се събарят каменни къщи и опитващ се сега да строи кирпичена колиба на гола поляна.
Съжалявам за минорния тон, но поне не се опитвам да изкарам някой друг виновен, а и защото днес се опитах да залепя още един кирпич на колибата... за съжаление неуспешно, понеже някой си е купил джип предавайки поточната линия за тухли за скраб.

pavlin
04-07-2010, 21:56
Малка корекцийка колега, тези производства не са били конкурентно способни, но с много по-малко средства и енергия и при едно добро управление биха могли да станат! Вместо да се строят на ново, което както всички знаем е вече невъзможно. Така, че ще продължаваме да вървим с наведени глави и да се озъртаме за някоя стотинка... да не правя и друга метафора... да клечим с протегната ръка и да чакаме някой да пусне нещо в нея.
Тъжни неделни разсъждения, на човек видял как се събарят каменни къщи и опитващ се сега да строи кирпичена колиба на гола поляна.
Съжалявам за минорния тон, но поне не се опитвам да изкарам някой друг виновен, а и защото днес се опитах да залепя още един кирпич на колибата... за съжаление неуспешно, понеже някой си е купил джип предавайки поточната линия за тухли за скраб.

Точно това имах предвид че тези производства имаха потенциал и бяха стигнали до определено равнище на развитие. Това не е като да отглеждаш домати и краставици или пък да отваряш бакалия.

morfius
05-07-2010, 11:07
Той колегата вече точно го е казал, нямахме нищо конкурентно - такава беше конюнктурата, но никой извън нас не ни е виновен, че не си го ъпгрейднахме та да стане такова.
И понеже темата е за руската икономика, а там е подобна схемата... я прочети например АвтоВАЗ какъв зор виждат откъм осъвременяване на производството.

dimo
05-07-2010, 13:22
Точно това имах предвид че тези производства имаха потенциал и бяха стигнали до определено равнище на развитие. Това не е като да отглеждаш домати и краставици или пък да отваряш бакалия.
Да отглеждаш домати и краставици съвсем не е проста работа колега, въпреки че на пръв поглед изглежда лесно се оказва че не е за всеки
...факт е че нито великата руска икономика нито славната българска не са в състояние да се справят с доматите и за по лесно си ручат турски такива .

dimo
05-07-2010, 14:43
Относно автомат калашников въобще няма да споменавам който макар и с опростена конструкция е по-ефективен от конкурентните си модели..
По добре не споменавай нищо защото очевадно не знаеш нищо по въпроса и защото
автомата и Конструктора Калашников са продукт на комунистическата пропаганда и нямат много общо със създаването на добре познатото на всички оръжие АК-47 и производните му .
Автомат калашников е доработка на германската пушка StG-44 Sturmgewehr Създадена от Хуго Шмайзер който лично заедно с цялата си поточна линия е бил отведен в плен вСССР и заедно със още куп други германски оръжейни специалисти "доброволно" създават това което всички знаем като Автомат Калашников http://2.bp.blogspot.com/_32FEB60Zmv4/SZLiyv7fi4I/AAAAAAAAELw/Sq4wmx-43mc/s1600/AK-46_Stg44.jpgСамият Михаил Тимофеевич Калашников когато започва работа в ИЖевския завод 2 години след началото на проекта за ново армейско оръжие .
Към днешно време това оръжие вече се счита за остаряло дори от руските оръжейни специалисти .И не е фактор който влияе в развитието на икономиката на Русия .

pavlin
05-07-2010, 17:30
Да отглеждаш домати и краставици съвсем не е проста работа колега, въпреки че на пръв поглед изглежда лесно се оказва че не е за всеки
...факт е че нито великата руска икономика нито славната българска не са в състояние да се справят с доматите и за по лесно си ручат турски такива .

Колега да се научиш да отглеждаш домати и краставици е много по-лесно и изисква много по-евтино обурудване отколкото да произвеждаш роботи, гуми или електрокари. Тежко и горко ни ако икономиката на България зависи от производството на домати и краставици, в развитите страни в селското стопанство са заети едва 5% от работната сила.

търтей
05-07-2010, 17:36
Павлине, пак приказваш пет за четири.
Тежката прочишленост е откровено вредна. Е освен в едни учебници от преди 15 години дето колкото повече пуши толкова по-добре.
Друго - няма развита страна където земеделие и животновъдство да не са на дотации, а сам се сети защо.

Та да обощим - на България промишленост не й трябва, даже развиетието на такава у нас би било пагубно за икономиката като цял. Обяснението ти го оставям за домашно.

Успех :)

pavlin
05-07-2010, 17:59
По добре не споменавай нищо защото очевадно не знаеш нищо по въпроса и защото
автомата и Конструктора Калашников са продукт на комунистическата пропаганда и нямат много общо със създаването на добре познатото на всички оръжие АК-47 и производните му .
Автомат калашников е доработка на германската пушка StG-44 Sturmgewehr Създадена от Хуго Шмайзер който лично заедно с цялата си поточна линия е бил отведен в плен вСССР и заедно със още куп други германски оръжейни специалисти "доброволно" създават това което всички знаем като Автомат Калашников http://2.bp.blogspot.com/_32FEB60Zmv4/SZLiyv7fi4I/AAAAAAAAELw/Sq4wmx-43mc/s1600/AK-46_Stg44.jpgСамият Михаил Тимофеевич Калашников когато започва работа в ИЖевския завод 2 години след началото на проекта за ново армейско оръжие .
Към днешно време това оръжие вече се счита за остаряло дори от руските оръжейни специалисти .И не е фактор който влияе в развитието на икономиката на Русия .

Да приличат си само на външен вид но вътрешно се различават значително. След като немският конструктор е бил толкова напредничав защо германците не създадоха успешен конкурент на АК-47. Това че доброволно са отстъпили разработката на руснаците си е пълна небивалица.

---------- Post added at 14:59 ---------- Previous post was at 14:40 ----------


Павлине, пак приказваш пет за четири.
Тежката прочишленост е откровено вредна. Е освен в едни учебници от преди 15 години дето колкото повече пуши толкова по-добре.
Друго - няма развита страна където земеделие и животновъдство да не са на дотации, а сам се сети защо.

Та да обощим - на България промишленост не й трябва, даже развиетието на такава у нас би било пагубно за икономиката като цял. Обяснението ти го оставям за домашно.

Успех :)

Роботостроене, електрокари и производство на гуми са производства където успешно могат да се прилагат нови технологии и това е начина да се развива една икономика като съответно се специализира в области където има предимство в качеството и ефективността на производство. България не може да разчита само на обслужващи дейности, така например туризмът не може да покрия цялата територия и освен това е доста рисковано да се разчита само на него.
Относно субсидиите в селското стопанство, това си е политика на отделната страна в стремеж да защити родното производство, селското стопанство зависи пряко от природните дадености и те не са еднакво подходящи навсякъде. Проблемът не е в това колко сложно или просто е да произвеждаш. Така например се субсудира производството на захар във Флорида за да се избегне вносът от Куба или Бразилия например. В последно време с разрастването на глобалната търговия се обмислят начини да се спрат или намалят тези субсидии.

RPWWD
05-07-2010, 18:03
Да приличат си само на външен вид но вътрешно се различават значително. След като немският конструктор е бил толкова напредничав защо германците не създадоха успешен конкурент на АК-47. Това че доброволно са отстъпили разработката на руснаците си е пълна небивалица.

АК 47, както си личи от заглавието му въобще не участва в бойните действия през войната, докато Щурмгеверът се използва доста активно от немците в последните 2 години от военните действия, но за съжаление, както се случва и с други военни разработки на немците, нито се е произвеждал масово, нито това производство е стартирало навреме. Причината, както и случаят със забавянето на разработката на реактивният изтребител Ме 262, е в чичко Хитлер, който почти до последно е настоявал, че заради далекобойността си пушката трябва да е основното пехотно оръжие, а за повече огнева мощ се е разчитало на отдельонната картечница MG 34/42. Тази доктрина е действала достатъчно ефективно докато немската армия е водела предимно маневрени полеви сражения, но след Сталинград и други последвали градски битки, се взема решение да се усили огневата мощ на отделният пехотинец за да бъде по-ефективен в такива условия.
Колкото до доброволното отстъпване на разработката, нещо не си разбрал колегата - естествено, че техническата документация, поточните линии и важните кадри са отведени насила като военнопленници за да работят безплатно за руската оръжейна индустрия. Прочее нещо подобно се е случило и с разработката на реактивният изтребител Фокевулф ТА 183, който се появява в Корея под формата на МиГ 15 ;-)

търтей
05-07-2010, 18:05
Така например се субсудира производството на захар във Флорида за да се избегне вносът от Куба

Малиии, внос от Куба в САЩ :drunk:

pavlin
05-07-2010, 18:09
АК 47, както си личи от заглавието му въобще не участва в бойните действия през войната, докато Щурмгеверът се използва доста активно от немците в последните 2 години от военните действия, но за съжаление, както се случва и с други военни разработки на немците, нито се е произвеждал масово, нито това производство е стартирало навреме. Причината, както и случаят със забавянето на разработката на реактивният изтребител Ме 262, е в чичко Хитлер, който почти до последно е настоявал, че заради далекобойността си пушката трябва да е основното пехотно оръжие, а за повече огнева мощ се е разчитало на отдельонната картечница MG 34/42. Тази доктрина е действала достатъчно ефективно докато немската армия е водела предимно маневрени полеви сражения, но след Сталинград и други последвали градски битки, се взема решение да се усили огневата мощ на отделният пехотинец за да бъде по-ефективен в такива условия.
Колкото до доброволното отстъпване на разработката, нещо не си разбрал колегата - естествено, че техническата документация, поточните линии и важните кадри са отведени насила като военнопленници за да работят безплатно за руската оръжейна индустрия. Прочее нещо подобно се е случило и с разработката на реактивният изтребител Фокевулф ТА 183, който се появява в Корея под формата на МиГ 15 ;-)

Пак намесваме конспирациите, които едва ли могат да бъдат доказани.

RPWWD
05-07-2010, 18:13
Пак намесваме конспирациите, които едва ли могат да бъдат доказани.

Кви конспирации, бе момче? Тези факти са описани подробно от една камара автори, пък ако не им вярваш пусни си Дискавъри ;-) Да не говорим, кое се появява първо и как руският вариант изглежда по същият начин с няколко години закъснение ;-)

търтей
05-07-2010, 18:15
Кви конспирации, бе момче? Тези факти са описани подробно от една камара автори, пък ако не им вярваш пусни си Дискавъри ;-) Да не говорим, кое се появява първо и как руският вариант изглежда по същият начин с няколко години закъснение ;-)

Остави го ся за конспирациите. Чакам да ми отговори за вноса в САЩ от Куба и защо няма такъв :bangin:

pavlin
05-07-2010, 18:22
Малиии, внос от Куба в САЩ :drunk:

Ти това ембарго да не мислиш че не е създадено изкуствено и не обслужва някои интереси. Куба е един от най-големите износители на захар в света и се намира на 70 мили от Флорида.

---------- Post added at 15:22 ---------- Previous post was at 15:19 ----------


Кви конспирации, бе момче? Тези факти са описани подробно от една камара автори, пък ако не им вярваш пусни си Дискавъри ;-) Да не говорим, кое се появява първо и как руският вариант изглежда по същият начин с няколко години закъснение ;-)

Аз по Дискавъри знаеш ли колко предавания съм гледал за края на света ама така и не се е случило.

търтей
05-07-2010, 18:22
Ти това ембарго да не мислиш че не е създадено изкуственно и не обслужва някои интереси. Куба е един от най-големите износители на захар в света и се намира на 70 мили от Флорида.

Леле, просълзих се.

Сега сериозно, един съвет. Спри да говориш пет за четири, щото на колегите им писна и ще трябва да взема мерки.

tanatos
05-07-2010, 18:22
Е как да няма внос??? Баш от Куба си идва немалка част от кокаина в САЩ. Може тази захар да е имал предвид колегата ;)

Сега сериозно, че Куба е най-големият световен производител на захар тука спор неможе да има.Както и, че през Втората световна, Куба предоставя цялото си прозиводство на захар в САЩ.Сега ситуацията е малко различна :)

dimo
05-07-2010, 18:34
Да приличат си само на външен вид но вътрешно се различават значително. След като немският конструктор е бил толкова напредничав защо германците не създадоха успешен конкурент на АК-47. Това че доброволно са отстъпили разработката на руснаците си е пълна небивалица.
Драги ми колега, небивалиците май ги ръсите вие при това много щедро в случай, че не сте забелязъл искам да ви обърна внимание на следната подробност думата доброволно се намира в кавички тоест тези хора са принудени да свършат тази работа А самия Калашников лично е заявявал че са му помогнали германските оръжейници да реши някои проблеми .Ако си мислите че АК47 е без конкуренция грешите и вероятно нямате реален опит дори с оръжието за което става дума тук .

Ак 47 е един евтин и много надежден автомат но съвсем не е без недостатъци и без конкуренция. Изобщо нямам намерение да ви обяснявам нито кои са основните му конкуренти нито кои са основните му недостатъци.
Ето ви един линк в случай че все пак проявявате любопитство да разширите представите си за АК-47 http://www.extremecentrepoint.com/?p=5312#more-5312

pavlin
05-07-2010, 18:44
Леле, просълзих се.

Сега сериозно, един съвет. Спри да говориш пет за четири, щото на колегите им писна и ще трябва да взема мерки.

Не разбирам за какво са тези сълзи. Няма нужда ако искаш да ме впечатлиш.
Сериозно, кое е пет за четири и какви ти са аргументите.

---------- Post added at 15:44 ---------- Previous post was at 15:36 ----------


Драги ми колега, небивалиците май ги ръсите вие при това много щедро в случай, че не сте забелязъл искам да ви обърна внимание на следната подробност думата доброволно се намира в кавички тоест тези хора са принудени да свършат тази работа А самия Калашников лично е заявявал че са му помогнали германските оръжейници да реши някои проблеми .Ако си мислите че АК47 е без конкуренция грешите и вероятно нямате реален опит дори с оръжието за което става дума тук .

Ак 47 е един евтин и много надежден автомат но съвсем не е без недостатъци и без конкуренция. Изобщо нямам намерение да ви обяснявам нито кои са основните му конкуренти нито кои са основните му недостатъци.
Ето ви един линк в случай че все пак проявявате любопитство да разширите представите си за АК-47 http://www.extremecentrepoint.com/?p=5312#more-5312

Колега и преди казах че не съм специалист по оръжейното производство, това което знам е че АК-47 се наложи през времето като един от най-практичните автомати. Може и да са ползвали в началото немския модел но в последствие е бил доработен от руснаците. Между другото докато се рових открих че американците първи са завладели областта където се е произвеждал немският модел но не са се възползвали.

Crusader
05-07-2010, 18:51
................ http://www.extremecentrepoint.com/?p=5312#more-5312


Абсолютна лъжа, май никой не е разглабял МП 43 и АК 47 - освен сходствата във външния вид - нямат нищо общо, нито газово възвратния механизъм, нито затворната група, нито начина за заключване на затвора са еднакви....
Да много западни оръжия са по-конфортни и удобни, но не и така надеждни като АК, ще спомена само дотиквача на М-4 (М-16)....., немците съсздадоха нещо добро HK -36, а за хилавия натовски 223 (5,56) даже няма дума да кажа...мъкнал съм АК по някоко невралгични точки, честно казано не бих поверил живота си на нищо друго!

old alfist
05-07-2010, 19:12
Абсолютна лъжа, май никой не е разглабял МП 43 и АК 47 - освен сходствата във външния вид - нямат нищо общо, нито газово възвратния механизъм, нито затворната група, нито начина за заключване на затвора са еднакви....
Да много западни оръжия са по-конфортни и удобни, но не и така надеждни като АК, ще спомена само дотиквача на М-4 (М-16)....., немците съсздадоха нещо добро HK -36, а за хилавия натовски 223 (5,56) даже няма дума да кажа...мъкнал съм АК по някоко невралгични точки, честно казано не бих поверил живота си на нищо друго!
По наше време 45 секунди беше рекорда за разглобяване и сглобяване на Клашника в поделението. Дълти години нямаше конкурентен аналог в света - признава го на времето и враговете от НАТО. В момента как стоят нещата в това отношение, надали някой от форума може да каже.

Old Fox
05-07-2010, 21:48
Прочее нещо подобно се е случило и с разработката на реактивният изтребител Фокевулф ТА 183, който се появява в Корея под формата на МиГ 15 ;-)
Хайде да не прекаляваме. Ела па че МиГ15 е просто друга форма на Та 183. Те всички реактивни изтребители от първо поколение по тая схема си приличат. Руската пропаганда е кофти, но това не значи да се отдаваме на контрапропаганда, която също толкова неистинна.

dimo
06-07-2010, 00:04
Абсолютна лъжа,

Кое е лъжа че са работили немски конструктори начело с Шмайзер в СССР до 1952 г? ,Че калашника е доработка на немската щурмова пушка ?че Михаил Калашников по това време е със седми клас образование ?
Хайде да докажеш кое от изброените е лъжа или само ще си плямпаме наизуст ?

RPWWD
06-07-2010, 10:41
Абсолютна лъжа, май никой не е разглабял МП 43 и АК 47 - освен сходствата във външния вид - нямат нищо общо, нито газово възвратния механизъм, нито затворната група, нито начина за заключване на затвора са еднакви....
Да много западни оръжия са по-конфортни и удобни, но не и така надеждни като АК, ще спомена само дотиквача на М-4 (М-16)....., немците съсздадоха нещо добро HK -36, а за хилавия натовски 223 (5,56) даже няма дума да кажа...мъкнал съм АК по някоко невралгични точки, честно казано не бих поверил живота си на нищо друго!
Между MP 43 и Stg 44 има съществена разлика - едното е картечен пистолет, другото е щурмова карабина. Ти разглабял ли си щурмгевер? Питам щото са доста редки ;-)

RPWWD
06-07-2010, 16:21
Хайде да не прекаляваме. Ела па че МиГ15 е просто друга форма на Та 183. Те всички реактивни изтребители от първо поколение по тая схема си приличат. Руската пропаганда е кофти, но това не значи да се отдаваме на контрапропаганда, която също толкова неистинна.

Не друга, а просто същата форма като Та 183... Нищо, че е бил само на чертеж и скици, приликата е поразителна.
Янките също са окрали една камара технологии от ботушите, барабар с Вернер фон Браун, та смогнаха да пратят човек на Луната.

Old Fox
06-07-2010, 17:03
Не друга, а просто същата форма като Та 183... Нищо, че е бил само на чертеж и скици, приликата е поразителна.
Янките също са окрали една камара технологии от ботушите, барабар с Вернер фон Браун, та смогнаха да пратят човек на Луната.
Адски си далеч от истината. Нямат и много външни прилики даже. МиГ -9 е по-близо до Та 183, а най-близо са първите реактивни Лавочкин, но и те не са копия.

Crusader
11-07-2010, 21:53
Между MP 43 и Stg 44 има съществена разлика - едното е картечен пистолет, другото е щурмова карабина. Ти разглабял ли си щурмгевер? Питам щото са доста редки ;-)

Има разлика ли....?!?
http://world.guns.ru/assault/as51-e.htm
Ето това е МП 43, 44 СТГ 44
Калибър 7,93 Х 33 къс, версия на 8 Х 57
Вярно са редки, ма не ми се налага да го разглабям напиши в You Tube " field strip" и ще разбереш огромната разлика между недоносчето на Хюго и АК, а детенцето на горепосоченото оръжие е Heckler & Koch G3

Личния ми СЛР../АК 47/...
http://arden1.snimka.bg/other/arcus.203403.19591987
А ти колко "assault rifle" си разглабял лично?

Димка, айде да обясниш кое е общото /освен силуета/ между МП и АК?

търтей
11-07-2010, 22:28
Е Влади аре ся, то хубаво си любител на руското, ама не е нужно да си със затворени очи.
Я ти кажи какво е общото между слр-то ти и ак47, по тая логика ;)

Crusader
11-07-2010, 22:41
Всичко...СЛР-а е АК 47, изключая версията за Бг, на която е кастриран авт. режима!
На първите версии СА 93 даже разликата беше само в превключвателя, ма после по идея на законодателите беше преработена така спусковата и затворната група, че да не може да води с минимални преработки автоматичен огън, както беше примерно при СА.
Не съм кон с капаци, но за оръжие....поверявам живота си само на ПМ, АК, СВД, ПСЛ Ромак-3...последното е румънка...ма е страхотна мамалигарка в 7,62 Х 54 и вероятно следващата ми "любовница"
Е както сам виждаш съм с американска оптика....
http://arden1.snimka.bg/other/arcus.203403.19591998

RPWWD
12-07-2010, 21:35
Има разлика ли....?!?
http://world.guns.ru/assault/as51-e.htm
Ето това е МП 43, 44 СТГ 44
Калибър 7,93 Х 33 къс, версия на 8 Х 57
Вярно са редки, ма не ми се налага да го разглабям напиши в You Tube " field strip" и ще разбереш огромната разлика между недоносчето на Хюго и АК, а детенцето на горепосоченото оръжие е Heckler & Koch G3

Личния ми СЛР../АК 47/...
http://arden1.snimka.bg/other/arcus.203403.19591987
А ти колко "assault rifle" си разглабял лично?

Димка, айде да обясниш кое е общото /освен силуета/ между МП и АК?
Само въпросният АК.

old alfist
12-07-2010, 22:12
Гениалното на АК-то ви или Калашников е използването на изгорелите газове за по-бързото зареждане при автоматична стрелба. При единична стрелба това оръжие е посредствено - но все пак това не е пушка.

Crusader
12-07-2010, 22:23
Аз лично съм разглабял/сглобявал голяма част от масовите тъй наречени "асулт райфълс" между които АК-47, 74, М-4, ХК Г-3, ХК-33, ХК Г-36, ФН ФАЛ,АУГ, ВЗ-58, Л-85 /и френската му версия/ и твърдя че всичките работят на принципа на газовото бутало, това не означава че са сходни, а сериозно погледнато бащите на АК са АВС, /автоматическая винтовка Симонова, СКС /карабина Симонов/, ППШ /Писталета пулимета Шпагин,СВТ /снайперская винтовка Токарева/...ама да твърдите че е Щуг-а значи представа нямате за какво говорите, само погледнете от коя страна е затворната рама на Щуг-а и на АК, а за заключването на затвора...тъй наречение "ротейтинг болт" ?!?

dimo
13-07-2010, 00:31
...
Димка, айде да обясниш кое е общото /освен силуета/ между МП и АК?
ok веднага обяснявам освен буталото , и и силуета основното и съществено и свързващо звено е
Хуго Шмайзер и 5 години от живота му работа по въпросното оръжие в СССР ;) :wein:

Коки
13-07-2010, 20:35
...Я ти кажи какво е общото между слр-то ти и ак47, по тая логика ;)

Да вземеш да спреш спама, че от 11 страници тема, половината само за оружия се говори.

На мен затова и не ми се участваше в тая тема - навява ми едни спомени... От 30 години е все същото - като кажеш нещо за икономическата система на Съюза или Русия, ведна га се изтъкват оръжейните им производства.

търтей
13-07-2010, 20:49
Да вземеш да спреш спама, че от 11 страници тема, половината само за оружия се говори.

На мен затова и не ми се участваше в тая тема - навява ми едни спомени... От 30 години е все същото - като кажеш нещо за икономическата система на Съюза или Русия, ведна га се изтъкват оръжейните им производства.

Ми те друго нямат. А дори и това отдавна е изостанало безнадеждно.
То тая тема си е спам. Икономика в русия няма и скоро няма и да има. Така де, нормални пазарни отношения имам предвид.

Коки
13-07-2010, 21:29
Много добре върви дискусията. Лафове от селски вечеринки...

Много добро определение.


В икономически план Русия е оценена на 12 позиция http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29

Това е като размер. Нивото на развитие на икономиките се измерва като това го разделиш на числеността на населението, защото не е все едно дали един трактор ще го правят 100 човека за или 5 човека и не е все едно дали 1 човек ще правя 100 транзистора на ден или 1000. Тук Павлин е прав:


...правилно е да се гледа БВП на човек, защото ако гледаш като цяло напред излизат държави с многобройно население...

Ей това е правилният линк:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

Ако вземем данните на МВФ (първата колонка), Русия е на 59-то място в света по този показател, нареждайки се пред Румъния (63), България (71) и Сърбия (74) и след останалите страни от Източна Европа: Полша (49), Унгария (46), Хърватска (43), Совакия (39), Чехия (35), Словения (30), дори след Гърция (25) и Турция (57).

Повечето бивши съветски републики са по-назад, но прибалтийските правят изключение: Естония (42), Латвия (48 ) и Литва (50).

Цяла Западна Европа е много по-напред: 7 държави в топ 10, 6 - между 11-то и 20-то място, 3 - между 21-во и 30-то и 2 - след това - Португалия (32) и Малта (34). САЩ са на 9-то, Япония - на 17-то, а Южна Корея - на 37-мо. Дори Тайван (38 ) е по-напред с близо двойно по-висок БВП на глава.

Американецът изкарва 5.3 пъти повече кинти от Руснака, което означава, че американската икономика е 5.3 пъти по-ефективна от руската. Руснакът обаче изкарва 1.4 пъти повече кинти от българина. Американецът пък изкарва 7.5 пъти повече от българина.

П.П. Тук става въпрос за средната стойност на произведените стоки и услуги от жителите на съответната държава, а не какви заплати получават.

Това е статистиката.

---------- Post added at 21:29 ---------- Previous post was at 21:23 ----------


...Икономика в русия няма и скоро няма и да има. Така де, нормални пазарни отношения имам предвид.

Алан Грийнспан прави много добър анализ на пазарните реформи и ефекта им върху икономиките на различни държави и доказва, че дори малки стъпки в посока либерализация на собствеността и свобода на частната инициатива водят до силен ръст на икономиките. С това се обяснява ръста на руската икономика след падането на Съюза, както и този на китайската икономика след началото на реформите на Дън Сяо Пин през 1978 г.

търтей
13-07-2010, 21:40
Алан Грийнспан прави много добър анализ на пазарните реформи и ефекта им върху икономиките на различни държави и доказва, че дори малки стъпки в посока либерализация на собствеността и свобода на частната инициатива водят до силен ръст на икономиките. С това се обяснява ръста на руската икономика след падането на Съюза, както и този на китайската икономика след началото на реформите на Дън Сяо Пин през 1978 г.

На баба му фърчилото. За ко се аби, то е очевидно. Соц. икономиката реално няма растеж per se, тъй че за кво говорим. :evil: :kissy:

Коки
13-07-2010, 21:58
На баба му фърчилото. За ко се аби, то е очевидно. Соц. икономиката реално няма растеж per se, тъй че за кво говорим. :evil: :kissy:

Ами аби се заради тия, за които не е очевидно. Има ги и тука ;)

търтей
13-07-2010, 22:01
Ами аби се заради тия, за които не е очевидно. Има ги и тука ;)

Нали знаеш за приликите и разликите между капитализма и социализма?

- И двете са базирани на трудовете на К. Маркс

Но:
- Едните прочели Капитала, другите Манифеста и от там различен фокус - правене на пари/манифестации

Тва да се приеме за поздрав за тия дето не им е очевидно
:evil:

dimo
13-07-2010, 23:48
Ако ще размахваме проценти от уикипедията, то тогава там има едни дани за тъй наречения индекс на човешк развитие(ИЧР) според въпросните данни Русия се намира на 71место точно след Албания и едно место преди Македония. Пак там България е класирана на 61 место ето и линка http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8_%D0%BF%D0%BE_ %D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D1%81_%D0%BD%D0%B0_ %D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%BE_%D1%80% D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B5

old alfist
14-07-2010, 10:05
Хубаво ги гледате статистиките, но те не отчитат, че например дохода на чукчата е нарастнал за една година с 5 долара, а на алуминиевият барон с 5 милиарда - иначе и двамата са част от населението на Русия и има растеж на икономиката на страната.

Коки
14-07-2010, 10:49
Хубаво ги гледате статистиките, но те не отчитат, че например дохода на чукчата е нарастнал за една година с 5 долара, а на алуминиевият барон с 5 милиарда - иначе и двамата са част от населението на Русия и има растеж на икономиката на страната.

Да, не го отчитат. Това са твърде общи показатели. Само че не ми се спори с Павлин. Хората му казаха 100 пъти:

продажбата на непреработени стоки е с ниска добавена стойност, докато продажбата на преработени стоки е с висока добавена стойност. Следователно, колкото е по-голям делът в БВП на износа на непреработени стоки (разбирай суровини), толкова по-слабо развита е тя. Изнасяш метали, внасяш машини - къде е Киро на кярия?

---------- Post added at 10:49 ---------- Previous post was at 10:45 ----------


...има едни дани за тъй наречения индекс на човешк развитие(ИЧР) според въпросните данни Русия се намира на 71место точно след Албания и едно место преди Македония. Пак там България е класирана на 61 место ето и линка http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8_%D0%BF%D0%BE_ %D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D1%81_%D0%BD%D0%B0_ %D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%BE_%D1%80% D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B5

Това означава, че населението в Русия живее по-зле от това в България и дори Албания, но не променя факта, че в Русия се произвеждат повече стоки и услуги на глава от населението.

dimo
14-07-2010, 11:29
Русия е страна парадокс - най-богата на залежи суровини, но и най бедната страна- сред страните богати на природни изкопаеми и проблема там е в политическата система и изкривеното съзнание на населението ако 100 години се бяха развивали като нормална държава то сега сигурно щяха да са много, много напред и хората им щяха да живеят значително по добре

Коки
14-07-2010, 11:38
...ако 100 години се бяха развивали като нормална държава то сега сигурно щяха да са много, много напред и хората им щяха да живеят значително по добре

В последно време все повече се убеждавам, че 100 години и изобщо факторът време, не са достатъчни за да се промени мисленето на един народ. Затова, в горния цитат бих сложил едно голяаааамо ударение върху "ако".

dimo
14-07-2010, 12:52
В последно време все повече се убеждавам, че 100 години и изобщо факторът време, не са достатъчни за да се промени мисленето на един народ. Затова, в горния цитат бих сложил едно голяаааамо ударение върху "ако".

аз точно това казвам колега

pavlin
14-07-2010, 17:40
Много добро определение.





Американецът изкарва 5.3 пъти повече кинти от Руснака, което означава, че американската икономика е 5.3 пъти по-ефективна от руската. Руснакът обаче изкарва 1.4 пъти повече кинти от българина. Американецът пък изкарва 7.5 пъти повече от българина.

П.П. Тук става въпрос за средната стойност на произведените стоки и услуги от жителите на съответната държава, а не какви заплати получават.

Това е статистиката.

---------- Post added at 21:29 ---------- Previous post was at 21:23 ----------



Алан Грийнспан прави много добър анализ на пазарните реформи и ефекта им върху икономиките на различни държави и доказва, че дори малки стъпки в посока либерализация на собствеността и свобода на частната инициатива водят до силен ръст на икономиките. С това се обяснява ръста на руската икономика след падането на Съюза, както и този на китайската икономика след началото на реформите на Дън Сяо Пин през 1978 г.

Колега всички тези страни които си посочил за водещи както и САщ имат голяма вътрешна и външна задлъжнялост която в САщ например е около 95% от БВП. Нарастването на дълга всяка година се отразява и върху БВП. Русия е една от малкото страни ако не единствената която отчита бюджетен излишък през последните години.

Да, не го отчитат. Това са твърде общи показатели. Само че не ми се спори с Павлин. Хората му казаха 100 пъти:

продажбата на непреработени стоки е с ниска добавена стойност, докато продажбата на преработени стоки е с висока добавена стойност. Следователно, колкото е по-голям делът в БВП на износа на непреработени стоки (разбирай суровини), толкова по-слабо развита е тя. Изнасяш метали, внасяш машини - къде е Киро на кярия?

---------- Post added at 10:49 ---------- Previous post was at 10:45 ----------




Това означава, че населението в Русия живее по-зле от това в България и дори Албания, но не променя факта, че в Русия се произвеждат повече стоки и услуги на глава от населението.

Би ли обяснил как ще преработиш природния газ и какъв краен продукт би изкарал от него. Относно петрола Русия преработва голяма част от него и излишъкът изнася за други страни. Лук Оил е една от най-големите петролни компании в света и е широко представена дори в САщ където има вериги от бензиностанции. Другите основни суровини които изнася Русия са метали и дървесина. Там положението е почти същото както при петрола. На това в икономиката му се казва абсолютно и сравнително предимство когато една страна може да произведе повече и по-евтино от друга и е стествено икономиката да се възползва от това. Русия произвежда и колямо количество машини и съоръжения. Не казвам че няма какво да се желае но не така като се опитвате да го изкарате, не хубаво да се минава от едната крайност в другата добре е да се виждат и положителните неща.
Това че населението в Русия живее по-зле от това в Албания и България не е вярно. Този показател който посочвате е много отнесен.

Pinky
14-07-2010, 17:47
Бюджетният излишък пък е едно съвсем различно понятие. Аз се отказвам да те чета, няма абсолютно никакъв смисъл да си го причинявам.

dimo
14-07-2010, 18:02
........
Това че населението в Русия живее по-зле от това в Албания и България не е вярно. Този показател който посочвате е много отнесен.
Ти изобщо някога ходил ли си в Русия ?
В Русия има градове(селата изобщо не ги коментираме) които нямат дори аналогови стационарни телефони, да не говорим за мобилни ,за интернет за ,кабелни телевизии -карат-лади, волги, москвичи ,ижета и запорожки на по 30 години ,а бабички им продават самагон скойто се напиват до безсъзнание ......

pavlin
14-07-2010, 19:16
Бюджетният излишък пък е едно съвсем различно понятие. Аз се отказвам да те чета, няма абсолютно никакъв смисъл да си го причинявам.

Обясни тогава за да може всички да разберем.

old alfist
14-07-2010, 22:32
Една от многото дефиниции за икономиката :

Икономиката е наука за избора, човешкото действие и последствията от него в свят на неограничени нужди и ограничени ресурси (http://www.easibulgaria.org/uvodni_znania.php)

pavlin
15-07-2010, 00:20
Ти изобщо някога ходил ли си в Русия ?
В Русия има градове(селата изобщо не ги коментираме) които нямат дори аналогови стационарни телефони, да не говорим за мобилни ,за интернет за ,кабелни телевизии -карат-лади, волги, москвичи ,ижета и запорожки на по 30 години ,а бабички им продават самагон скойто се напиват до безсъзнание ......
Такива места има навякъде по света, както в Америка така и в Русия така и в България.

Една от многото дефиниции за икономиката :

Икономиката е наука за избора, човешкото действие и последствията от него в свят на неограничени нужди и ограничени ресурси (http://www.easibulgaria.org/uvodni_znania.php)

Тук май ставаше на въпрос за бюджетния излишък.

dimo
15-07-2010, 01:21
Гениалното на АК-то ви или Калашников е използването на изгорелите газове за по-бързото зареждане при автоматична стрелба. При единична стрелба това оръжие е посредствено - но все пак това не е пушка.
Всичко това не е вярно защото:
1. и преди АК и след него има оръжия работещи с газово бутало тоест топлата вода и колелото са измислени вече .
2.Точно на единична стрелба е много по-точен този автомат ,на автоматична има прекалено голямо разсейване освен ако не се стреля на къси редове от по 2 до 4 куршума .
3.Пълната автомтична стрелба в стил Рамбо е ефективна само на близки разстояния при които не се ползват изобщо мерните прибори, а се стреля по интуиция изобщо не е оръжие без кусури ( изобщо има ли оръжие без кусури) особено сгъваемия приклад е толкова неудобен че просто нямам думи въпреки това
ако трябва да си избера един единствен автомат на света то това ще е ак 47 ,7.62 бг производство с дулен компенсатор ,някакъв бързомерец защото това не е снайпер и не му трябва оптика и стандартен приклад защото е дуракоустойчив и много лесно се обслужва

old alfist
15-07-2010, 02:43
Пълната автомтична стрелба в стил Рамбо е ефективна само на близки разстояния при които не се ползват изобщо мерните прибори, а се стреля по интуиция
Точно в това му е силата и най-вече голямия процент на безотказност - затова е обичан от терористите през 80-те и 90-те години.


Тук май ставаше на въпрос за бюджетния излишък.

Виж си заглавието на темата.

Коки
15-07-2010, 11:35
...Би ли обяснил как ще преработиш природния газ и какъв краен продукт би изкарал от него...Другите основни суровини които изнася Русия са метали и дървесина...

Не съм казал, че трябва да преработват газа:


Изнасяш метали, внасяш машини - къде е Киро на кярия?...

Говоря, че според това кои сектори имат по-значителен дял в БВП, може да се съди за нивото на развитие на дадена икономика. Газа нека си го продават непреработен, но ако развият повече услуги и повече високо технологични производства, техният дял ще се увеличи, а делът на продажбата на суровини ще падне - не е ли така?

П.П. Дайте да не пълним тая тема с дискусии за автомати - направете отделна тема за оръжията.

old alfist
15-07-2010, 11:53
Газа нека си го продават непреработен, но ако развият повече услуги и повече високо технологични производства, техният дял ще се увеличи, а делът на продажбата на суровини ще падне - не е ли така?
Ще си позволя да те допълня малко - при наличието на изобилие от природни ресурси, ако успеят да използват и човешкият ресурс могат да произвеждат и реализират конкуретноспособен и конвертируем краен продукт.

morfius
15-07-2010, 11:57
Русия има всичко необходимо да изпревари и Китай, но няма управленско желание... на местната неофеодална класа и е по-изгодно така.
Та и до 20.12.2012 да се дъвчем тука нищо няма да се промени ... нито там, нито у нас.

Коки
15-07-2010, 12:04
Ще си позволя да те допълня малко - при наличието на изобилие от природни ресурси, ако успеят да използват и човешкият ресурс могат да произвеждат и реализират конкуретноспособен и конвертируем краен продукт.

Точно така.


Русия има всичко необходимо да изпревари и Китай, но няма управленско желание... на местната неофеодална класа и е по-изгодно така.
Та и до 20.12.2012 да се дъвчем тука нищо няма да се промени ... нито там, нито у нас.

Точно така.

pavlin
15-07-2010, 13:15
Русия има всичко необходимо да изпревари и Китай, но няма управленско желание... на местната неофеодална класа и е по-изгодно така.
Та и до 20.12.2012 да се дъвчем тука нищо няма да се промени ... нито там, нито у нас.

Колега стига с тези шаблони, Русия през последните 10 години се е променила значително и има напредък както в икономическо така и в социално отношение. Ако продължават да водят разумна държавна политика нещата ще станат още по-добре. Има програми за развитието на съвременни нано технологии както и ИТ технологии. В образователно отношение Русия е една от най-високо образованите нации така че имат и потенциал в човешките ресурси.

търтей
15-07-2010, 13:21
Темата зацикли. Ключ.