PDA

View Full Version : Поръчител на необслужван кредит?



mim
29-06-2010, 13:18
можете ли да ми кажете, какво се случва, ако сте поръчител на кредит, който не се обслужва и вече започват да ви търсят по телефона, за да им изнамирате начин, как да се свържат с кредитопотребителя
какво става ако той продължава да не си плаща вноските
аз пари и кредити в тази банка нямам, но пък почва да ми се пише червена точка в кредитния рейтинг
могат ли да ме задължат да му плащам аз кредита и как
и изобщо какво се случва
договор в себе си нямам, така че няма как да прочета, какви са условията там, а от както съм подписала, мина доста време

Peter_71
29-06-2010, 13:20
Стягай се да плащаш, могат да ти издействат запор върху заплата.Разбира се не цялата заплата, а на определена част от нея.Търси некоректния кредитополучател и се разбирайте какво следва.

viki
29-06-2010, 13:22
:shutup:
Вчера попаднах на тази статия ...:???:



Хайка за поръчители (http://www.moreto.net/novini.php?n=91120&p=16)

souze
29-06-2010, 13:27
можете ли да ми кажете, какво се случва, ако сте поръчител на кредит, който не се обслужва и вече започват да ви търсят по телефона, за да им изнамирате начин, как да се свържат с кредитопотребителя
какво става ако той продължава да не си плаща вноските
аз пари и кредити в тази банка нямам, но пък почва да ми се пише червена точка в кредитния рейтинг
могат ли да ме задължат да му плащам аз кредита и как
и изобщо какво се случва
договор в себе си нямам, така че няма как да прочета, какви са условията там, а от както съм подписала, мина доста време


Олеееее, д*пе да ти е яко...........:pokey: Поръчител повече НЕ ставам!!!!! НИКОГА!!!!!

JAMAL
29-06-2010, 13:32
могат ли да ме задължат да му плащам аз кредита и как
и изобщо какво се случва


Това е идеята на поръчителя, да плаща, когато титуляра не го прави. Направило ми е впечатление, че хората не осъзнават риска, който поемат при ставането на гарант. Всичко е сигурно, при сключване на сделката, но бъдещето е неясно.

mim
29-06-2010, 13:33
това се случи преди около 3 години и тогава нещата бяха розови
сега няма връщане назад
как да се измъкнем най-леко от ситуацията?

още сме на 2ри ден тормоз по телефона, според това, което четох от статията на Вики
следваща стъпка мисля да е приятелски разговор с другарчето какво, защо и как така е спрял да плаща

Stoyan Georgiev
29-06-2010, 13:36
колко е голям кредита

трябвало е още в момента, в който са ти звъннали първия път да звъннеш на въпросния хубостник дето не си плаща


и като цяло е таралеж в гащите да си поръчител..

Pastora
29-06-2010, 13:37
Точно така, ако не си намираш други "приятелчета", които да го "убедят" с по-сериозни "доводи", ако те отсвири. Имам познат, който беше в такава ситуация и само това реши проблема, нецивилизовано, но не може вечно да си добър и балък.

BLUE1
29-06-2010, 13:37
Прехвърли имуществото си на друг, промени договора по който работиш да е на минимална заплата, така ще минеш най-безболезнено.

thecleaner
29-06-2010, 13:48
Прехвърли имуществото си на друг, промени договора по който работиш да е на минимална заплата, така ще минеш най-безболезнено.

И на съпруга ще трябва, защото и него ще подкарат.

mim само да не си при съдия Безински че там измъкване нема :(

souze
29-06-2010, 13:48
Ако нямаш шанс да убедиш длъжника да си плаща, моя съвет е : отиди в банката кредитор и се разберете за разсрочка във времето, някакви минимални вноски и т.н.. В противен случай(моя) :) , очакват те много неприятни моменти и емоции, ако стигнат нещата до съд и респективно до съдия изпълнител, а именно, освен кредита и лихвите по него, ще ти се наложи да плащаш и разноските по делото, таксата на съдия изпълнителя(не е никак малка, процент от сумата), като всичко това е свързано с мноооого неприятни емоции, като например: запор на заплата, запор на сметките и хиляди подобни разправии. Успех със длъжника!!!!


П.П Все още не ми дават задграничен паспорт, банковите сметки са ми запорирани........яко е...мнооого яко

mim
29-06-2010, 13:50
аз това и направих, звъннах му веднага на него
днес си е изключил телефона и му оставих съобщение да се видим мирно и кротко и да видим какво ще правим

до "приятелчетата" се надявам да не се стига
това с минималната заплата може и не може да не се случи

какво време имам за реакция, преди да се стигне до юристите

Xman
29-06-2010, 13:56
Поръчителят е солидарен с длъжника. Ако не успееш да се разбереш с него, банката няма да те остави на мира, докато кредита не стане редовен или не се изплати напълно...После и да съдиш кредитора, полза едва ли ще има кой знае каква....Просто опитай да разрешите проблема по лесния начин. Успех!

souze
29-06-2010, 13:58
какво време имам за реакция, преди да се стигне до юристите

Зависи от кога не плаща и колко бързо действа банката. Като се има в предвид, че всички са в условията на финансова криза, един господ знае......:shutup:



Поръчителят е солидарен с длъжника. Ако не успееш да се разбереш с него, банката няма да те остави на мира, докато кредита не стане редовен или не се изплати напълно...После и да съдиш кредитора, полза едва ли ще има кой знае каква....Просто опитай да разрешите проблема по лесния начин. Успех!

Длъжника на банката ако не ги върне.........:nono:

cyberhill
29-06-2010, 14:01
Кога : Зависи от банката.
Моя съвет е да почваш да плащаш кредита.
Ако те вкарат в кредитния регистър и кредита стане съдебен , забравяш за кредит минимум 5 години след погасяването му по един или друг начин.
По добрия вариант е да не стига до съд. Предложенията които ти дават колегите са крайно не приложими и с по -големи последствия за теб от дадена финансова загуба.

Pinky
29-06-2010, 14:03
Лошото е, че не можеш сега да осъдиш титуляра по кредита. Евентуално, ако не се разберете нормално и почнеш да изплащаш ти кредита, след като всичко е изплатено, можеш да осъдиш титуляра и да му вземеш там каквото (ако) има.
Но задължително най-напред контакт с титуляра. Може да се окаже, че не са чак толкова зле нещата и са почнали да те тормозят "профилактично", за да не се стига до крайности.

mim
29-06-2010, 14:05
все пак мисля първо да си поговоря малко с него
да видим дали може някаква част той да си плаща

някак си той да се потули и съвсем всичко да изсипе върху ми, не ми се харесва

soldier81
29-06-2010, 14:19
Имах същия проблем,нямате си на представа хората колко нагли и безочливи могат да бъдат.
Реших си проблема по втория начин,след като няколко пъти търсих моя "приятел",и ми обещаваше че другата седмица си вкарва вноската,така и не усетих как вече ме бяха вкарали по всички регистри е там подобни.
Моя съвет е да не чакаш изобщо,може да стане късно. Мисля че имаше някакъв вариянт за купуване на кредита от трети лица(някакви фирми,които винаги си взимат това което им дължат),но не съм запознат точно,ако знае някой нека каже.

bouncer
29-06-2010, 14:28
Мим,

трябва да разбереш няколко основни неща:
1. Кой те търси по телефона? Банката или фирма за секюритизиране на вземания?
2. Колко вноски остават до погасяването на кредита и колко вноски са просрочени, респективно каква лихва им тече.

От тук нататъък вариантите са да се разбереш с човека да почне да плаща, или да сключите договор за разсрочен заем помежду си и ти да плащаш сега, ако той не може, а в даден момент той да е длъжен да ти върне парите с лихва и т.н. Това не е много добър вариант.
Ако се види, че не можеш да го накараш да плаща вариантите са два - с моркова и с тоягата. С моркова - отиваш в набката при кредитнуя агент, който отговаря за този кредит и му обясняваш каква е ситуацията. Молиш за сторниране на задължението (няма да стане) или поне за намаляване на сумата и разсрочване. и плащаш като поп. ПРез това време си пазиш всички бележки и накрая събираш ги накуп и съдиш човека, който е изтеглил кредита.

Втория вариант с тоягата е ясен - правилните хора, правилното послание и се разминаваш с малка такса за услигата и едни познат по-малко.

Това е.

Zhivkov
29-06-2010, 15:04
Варианти колко щеш.. на4ина е само един...



Втория вариант с тоягата е ясен - правилните хора, правилното послание и се разминаваш с малка такса за услигата и едни познат по-малко.

Това е.

Е те това е!

santo_traficante
29-06-2010, 15:07
Варианти колко щеш.. на4ина е само един...



Е те това е!
да не излезне обратно само;-)кредито получателя да има по дебели "връзки" от поръчителя;-)и поръчителя да си плати като поп.
при всеки случай контрата е в поръчителя.

Zhivkov
29-06-2010, 15:14
при всеки случай контрата е в поръчителя.
и този вариянт го има, но се пак щом си пори4ител се пак трябва да си познаваш "стоката"

nikolova05
29-06-2010, 15:17
Ако работи на трудов договор, можеш да се поинтересуваш дали банката знае за това. Съответно да наложат запор на неговата заплата. Ако се наложи ти им помогни с информация къде работи (ако си е сменил местоработата). Успех дано не плащаш чужде задължения.

cyberhill
29-06-2010, 15:23
Стигне ли до съдебен, се налага запор на заплата , имущество и т.н. и на кредитоискателя и на поръчителя.

mim
29-06-2010, 15:41
за сега ме търсят от банката

mirchozo
29-06-2010, 15:49
За всичко си има вратички в нашите закони, намери някой който има такива познания и се съветвай с него.
Аз имах един колега който беше в същата ситуация, та напусна и после пак го назначиха, не знам как точно стана врътката но отърва плащанките.

aav
29-06-2010, 15:59
...нямате си на представа хората колко нагли и безочливи могат да бъдат.
...
имаме си, имаме си. Един хубостник, обрече на мизерстване семейство с две деца, защото човека го мислеше за приятел и му станал поръчител. За съжаление мършите около нас си проличават само в такива моменти.

---------- Post added at 12:59 ---------- Previous post was at 12:53 ----------


За всичко си има вратички в нашите закони, намери някой който има такива познания и се съветвай с него.
Аз имах един колега който беше в същата ситуация, та напусна и после пак го назначиха, не знам как точно стана врътката но отърва плащанките.
аре ве, и банката вика яяя тоя е някъв печен няма да се занимавам с него, и всички яли, пили и се веселили.

mirchozo
29-06-2010, 16:06
[/COLOR]
аре ве, и банката вика яяя тоя е някъв печен няма да се занимавам с него, и всички яли, пили и се веселили.[/QUOTE]

Kолега не знам как стана врътката, но е факт че 1ст не е дал на банката. Както казах има си вратички в нашите закони.

JAMAL
29-06-2010, 16:13
[QUOTE=aav;729881] За съжаление мършите около нас си проличават само в такива моменти.[COLOR="Silver"]

Това е истината, приятели добри, най-добри, кумове, кумици, кръстници....ако трябва да избира ножа в чий задник да опре, дали ще избере своя?

mim
29-06-2010, 16:20
ее не избързвайте де, още си нямам и на идея защо е спрял да плаща
не сме се чували отдавна, може да има основателна причина

aav
29-06-2010, 16:29
[/COLOR]
аре ве, и банката вика яяя тоя е някъв печен няма да се занимавам с него, и всички яли, пили и се веселили.

Kолега не знам как стана врътката, но е факт че 1ст не е дал на банката. Както казах има си вратички в нашите закони.[/QUOTE]

Колега, обяснявам ти да не живееш в заблуда. Банките завеждат процедура по бързо съдопроизводство, където съдът се произнася мигновено. Често бай ганьо си мисли че му се е разминало, докато един светъл ден на вратата не се появи ЧСИ. Според теб, след като твоя колега е на трудов доровор дали банките нямат достъп до НОИ, където тр. договори се регистрират. Това че в момента някой хитрец не плаща не значи, че банката го е забравила и лихвите не се трупат. Нека въпросния колега провери дали може да тегли кредит, да си види името по най-различни регистри, като ненадежден.

---------- Post added at 13:29 ---------- Previous post was at 13:26 ----------


ее не избързвайте де, още си нямам и на идея защо е спрял да плаща
не сме се чували отдавна, може да има основателна причина
да мога да ти я кажа ... има си поръчител нека той малко да поплаща

myato
29-06-2010, 16:41
Моите съболезнования колежке.Явно ситуацията е вече хитова.Доста познати изпищяха в последно време от същото.Някои успяха да сключат някакви споразумения с кредитополучателя да им се разплаща в по-дълъг срок и на по-ниски вноски,но на банките си шарят отма.Дано успееш да се измъкнеш някак от ситуацията.

cyberhill
29-06-2010, 16:48
Kолега не знам как стана врътката, но е факт че 1ст не е дал на банката. Както казах има си вратички в нашите закони.

И е факт, че вече 1 ст. не може да вземе от НИКЪДЕ , е не точно от НИКЪДЕ , но едва ли нормален човек ще иска да вземе от някви лихвари и т.н.

Stoyan Georgiev
29-06-2010, 16:52
батко, те лихварите вече се отказват от тоя бизнес

2ма познати вече вдигнаха ръце, а бяха от тея оборотните дето като им дадеш 10 хилки и след 3 месеца ти връщат 15...

вече и с бой не се оправя работата, хората нямат пукнат лев да дадат

cyberhill
29-06-2010, 16:55
Имам в предвид друго... нядявам се е ясно какво. :D

mim
29-06-2010, 17:18
да мога да ти я кажа ... има си поръчител нека той малко да поплаща

дано не ти се налага никога да изпадаш в подобно положение, нито моето, нито неговото
по форумите лесно се раздават присъди, особено когато не знаеш нищо по въпроса

aav
29-06-2010, 18:04
дано не ти се налага никога да изпадаш в подобно положение, нито моето, нито неговото
по форумите лесно се раздават присъди, особено когато не знаеш нищо по въпроса

благодаря колежке за пожеланията, само че вероятността да попадна в такова положение е никаква. Не аз отворих тази тема, и колегите ти отговориха стягай се да плащаш, ако онзи има "основателна" причина. И най-вече "основателната" причина е толкова "основателна", че повече няма намерение да плаща. А колкото до има ли начин да ти се размине, да има , само онзи с "основателната" причина започне да си плаща заемите. Човек ако иска винаги има начин. Това е най-добрият съвет, който ти давам съвсем безплатно.

PEPI-2ALFA
29-06-2010, 18:21
дано не ти се налага никога да изпадаш в подобно положение, нито моето, нито неговото
...
Чу ли се с човека, разбра ли каква е причината за неплащането. В крайна сметка може да се океже, че има само 1-2 неплатени вноски и от банката да действат "на пожар", за да не се отпуска длъжника.
П.П. При мен, в хотела почти всеки ден звънят от някоя банка и търсят разни колеги, да ги подсещат за заемите - все пак разговорите са почти без пари.
П.П.2 Щом преди 3г. сте подписали договора, дано поне е към края заема.

mim
29-06-2010, 18:27
чухме се, обещал е, че утре ще се обади на служителката, която го издирва и тази седмица ще се внесе поне 1 вноска, след разговора с нея

така че за сега нещата не са съвсем черни

ако някой още не вярва, че има криза, особено за дребния бизнес, зависещ от по-големи фирми, които са спрели да плащат...
или фирми зависещи от държавни плащания
може да погледне точно какво се случва с кредитите и защо хората не могат да си ги обслужват

souze
29-06-2010, 19:14
чухме се, обещал е, че утре ще се обади на служителката, която го издирва и тази седмица ще се внесе поне 1 вноска, след разговора с нея



Опитай все пак да си в течение на нещата, защото някой път, колкото и да иска човек няма възможност....може да си в помощ и на себе си и на него ;)

DiStefano
29-06-2010, 19:25
чухме се, обещал е, че утре ще се обади на служителката, която го издирва и тази седмица ще се внесе поне 1 вноска, след разговора с нея

така че за сега нещата не са съвсем черни

ако някой още не вярва, че има криза, особено за дребния бизнес, зависещ от по-големи фирми, които са спрели да плащат...
или фирми зависещи от държавни плащания
може да погледне точно какво се случва с кредитите и защо хората не могат да си ги обслужват

място за притеснение има чак когато кредитът стане изискуем ... в сегашната ситуация на фона на "кризата" уж, която въобще я няма .. или по-скоро от 20 години все сме в криза това е нещо съвсем нормално ... в нашата фирма за 7 месеца заплатите се редуцираха надолу 2 пъти - аз лично съм с около 350 лв назад всеки месец, а работата даже е повече от преди ... както и да е ... ако се стигне до съдебен иск от страна на кредитора .. спокойно и съвсем законно регламентирано можеш да промениш трудовото си споразумение с Анекс, при който примерно започват да те осигуряват на 4 часов работен ден .. демек наполовина .. и кредитора ще те хване за оная работа, защото не може да се запорира под определен минимум и куп още обстоятелства пречещи за нормален месечен живот ... единствено се отразява подобна гимнастика на трудовия стаж, ама то се едно некой ше изкара до пенсия в наше време ... въобще не се притеснявай .. проблеми, които се решават с пари не са проблеми ...

aav
29-06-2010, 20:28
място за притеснение има чак когато кредитът стане изискуем ... в сегашната ситуация на фона на "кризата" уж, която въобще я няма .. или по-скоро от 20 години все сме в криза това е нещо съвсем нормално ... в нашата фирма за 7 месеца заплатите се редуцираха надолу 2 пъти - аз лично съм с около 350 лв назад всеки месец, а работата даже е повече от преди ... както и да е ... ако се стигне до съдебен иск от страна на кредитора .. спокойно и съвсем законно регламентирано можеш да промениш трудовото си споразумение с Анекс, при който примерно започват да те осигуряват на 4 часов работен ден .. демек наполовина .. и кредитора ще те хване за оная работа, защото не може да се запорира под определен минимум и куп още обстоятелства пречещи за нормален месечен живот ... единствено се отразява подобна гимнастика на трудовия стаж, ама то се едно некой ше изкара до пенсия в наше време ... въобще не се притеснявай .. проблеми, които се решават с пари не са проблеми ...
страшен съвет и цял живот ли минава тоя номер. страшна хитрения. а лихвите трупат ли се или и те минават на 4 часа

DiStefano
29-06-2010, 21:07
страшен съвет и цял живот ли минава тоя номер. страшна хитрения. а лихвите трупат ли се или и те минават на 4 часа

ти някое кредиторче ли си ?! или работиш за такова ?!
много инкогнито го раздаваш ... и да .. минава номера .. не е длъжна да плаща за някой друг .. лихвите предварително са разнесени по погасителния план на заема .. отворко ...

koolio
29-06-2010, 21:13
Накратко - кредиторът има всички права срещу поръчителя, които има и срещу длъжника. Поръчителството си е съвсем доброволен договор и няма как да се измъкнеш от него. В случая разсрочването на задължението е най-добрият вариант, да бъде на реално платими месечни вноски.

souze
29-06-2010, 21:27
.. и да .. минава номера .. не е длъжна да плаща за някой друг .. лихвите предварително са разнесени по погасителния план на заема .....

Колега, а за наказателни лихви да си чувал??? И да, след като е станала поръчител е длъжна да плаща заради някой друг, колкото и неприятно да звучи....и отърване в 99% процента от случаите няма!

DiStefano
29-06-2010, 21:34
Колега, а за наказателни лихви да си чувал??? И да, след като е станала поръчител е длъжна да плаща заради някой друг, колкото и неприятно да звучи....и отърване в 99% процента от случаите няма!

наказателните лихви са актуални при предсрочно погасяване на заем в повечето случаи, като доста от банките злоупотребяват с това още при подписване на договор за отпускане .. при изискуем кредит предсрочно се дължат всички неустойки по договора ведно със законните лихви за забава .. и ти гарантирам отърване има .. стига да си запознат и да има някой вещ юрист около теб .. на никого не пожелавам да се случва ...

Stefan Caromov
29-06-2010, 21:35
Бе не знам ,ама един приятел от 4 години дължи ,около 50 000 лв ,осъдиха го , идва му веднъж годишно съдия изпълнител и ,понеже няма нищо на негово име ,не могат да му вземат нищо Води се на минимална работна заплата ,не могат да му я запорират. Под определен минимум не можели да правят запори ,защото влияят на стандарта на живот. В тях има на негово име една пералня ,един телевизор и един касетофон ,не могат да му ги вземат - променят му стандарта на живот . По закон е така . Допитвал се е до висш градски прокурор и е установено ,че кредита има давност 10 години от момента в Който стане изискуем. След това духат супата .Целия номер е ,като те осъдят ,да няма какво да ти запорират ,или вземат.
И това не го знам от 2-3-4 ръка ,човека ми е приятел и живее в съседния апартамент ,демек ,виждаме се взеки ден .
Самите банки го знаят това ,затова си продават лошите кредити (за да са ПО-малко назад) и ,затова тормозят така заемателите. Ако минте номерът е точно. Отделно от това ,самата банка е предвидила процент невъзвръщаемост (мисля ,че сега нече е 20 % )

koolio
29-06-2010, 22:46
Бе не знам ,ама един приятел от 4 години дължи ,около 50 000 лв ,осъдиха го , идва му веднъж годишно съдия изпълнител и ,понеже няма нищо на негово име ,не могат да му вземат нищо Води се на минимална работна заплата ,не могат да му я запорират. Под определен минимум не можели да правят запори ,защото влияят на стандарта на живот. В тях има на негово име една пералня ,един телевизор и един касетофон ,не могат да му ги вземат - променят му стандарта на живот . По закон е така . Допитвал се е до висш градски прокурор и е установено ,че кредита има давност 10 години от момента в Който стане изискуем. След това духат супата .Целия номер е ,като те осъдят ,да няма какво да ти запорират ,или вземат.
И това не го знам от 2-3-4 ръка ,човека ми е приятел и живее в съседния апартамент ,демек ,виждаме се взеки ден .
Самите банки го знаят това ,затова си продават лошите кредити (за да са ПО-малко назад) и ,затова тормозят така заемателите. Ако минте номерът е точно. Отделно от това ,самата банка е предвидила процент невъзвръщаемост (мисля ,че сега нече е 20 % )
Пак не може да се лежи на тая кълка. Трябва да се е освободил от имуществото преди да е спрял да плаща. Иначе банката може да предяви отменителен иск, т.е. да обяви сделките, с които се е освободил от имуществото, за недействителни.

търтей
29-06-2010, 22:51
Пак не може да се лежи на тая кълка. Трябва да се е освободил от имуществото преди да е спрял да плаща. Иначе банката може да предяви отменителен иск, т.е. да обяви сделките, с които се е освободил от имуществото, за недействителни.

Тва ако изобщо е имал нещо на свое име някога :flirt:

Stefan Caromov
29-06-2010, 22:54
Тва ако изобщо е имал нещо на свое име някога :flirt:


Взе ми го от устата. Момчето никога не е имал недвижимо имущество ,а на негово име ,има само тв,касетофона и пералнята. Апартамента е на майка му на името

koolio
29-06-2010, 22:54
Тва ако изобщо е имал нещо на свое име някога :flirt:
А ако не е имал как аджеба го е взел тоя кредит? (говоря за по-сериозни суми)

Stefan Caromov
29-06-2010, 22:58
А ако не е имал как аджеба го е взел тоя кредит? (говоря за по-сериозни суми)

Баце ,няма ама нищичко на негово име. Кредита ,който взе е 2х25000 лв . А сещай се как през 2006 куцо ,кьораво и сакато теглеше ,дори без да знае как да си напише името.

aav
29-06-2010, 23:36
ти някое кредиторче ли си ?! или работиш за такова ?!
много инкогнито го раздаваш ... и да .. минава номера .. не е длъжна да плаща за някой друг .. лихвите предварително са разнесени по погасителния план на заема .. отворко ...

пич, толкова си неграмотен по темата, че не виждам база за някакъв спор с теб. Съветите ти са тъпи и завличат още повече хората в затруднено финансово положение. Мога с лекота да ти покажа доровори на няколко банки в които, пише че поръчителя солидарно поема всички плащания, ти можеш ли да покажеш поне един в който пише че поръчителя е освободен да не плаща. Дори има потр.кредити от фин.институции, където само поръчителя поема цялата отговорност.
Аз съветвам колежката да държи изкъсо длъжника, защото първата фаза на длъжниците е да обещават всичко, да му дава конкретни срокове за всичко и лично да следи дали обещанията се спазват, а не да се крие и да минава на 4 часа. Утре като стане майка при при такива осигуровки, знаеш ли колко ще взима по майчинство. А трудовия стаж, цял живот на 4 часа колко ще е трудовия и стаж, а? И никога няма да си намери нова по-добра работа щото трябва да е на 4 часа, за да се крие, това ли я съветваш. А някога ако реши сама да си тегли кредит, ти ли ще и дадеш, щото като е влезнала в регистрите никой няма да и даде. или и за заличаване от регистрите знаеш някой номер.

souze
29-06-2010, 23:41
наказателните лихви са актуални при предсрочно погасяване на заем в повечето случаи, като доста от банките злоупотребяват с това още при подписване на договор за отпускане .. при изискуем кредит предсрочно се дължат всички неустойки по договора ведно със законните лихви за забава .. и ти гарантирам отърване има .. стига да си запознат и да има някой вещ юрист около теб .. на никого не пожелавам да се случва ...

В случая говорим за забавяне на вноските, не за предсрочно погасяване, ако правилно съм разбрал?
Точно за тези наказателни лихви говоря, които не се начисляват, единствено за времето през което делото е в съда, и които не са за подценяване. Ако има отърване, дай на колежката координати на адвоката дето отървава!


Бе не знам ,ама един приятел от 4 години дължи ,около 50 000 лв ,осъдиха го , идва му веднъж годишно съдия изпълнител и ,понеже няма нищо на негово име ,не могат да му вземат нищо Води се на минимална работна заплата ,не могат да му я запорират. Под определен минимум не можели да правят запори ,защото влияят на стандарта на живот. В тях има на негово име една пералня ,един телевизор и един касетофон ,не могат да му ги вземат - променят му стандарта на живот . По закон е така . Допитвал се е до висш градски прокурор и е установено ,че кредита има давност 10 години от момента в Който стане изискуем. След това духат супата .Целия номер е ,като те осъдят ,да няма какво да ти запорират ,или вземат.
И това не го знам от 2-3-4 ръка ,човека ми е приятел и живее в съседния апартамент ,демек ,виждаме се взеки ден .
Самите банки го знаят това ,затова си продават лошите кредити (за да са ПО-малко назад) и ,затова тормозят така заемателите. Ако минте номерът е точно. Отделно от това ,самата банка е предвидила процент невъзвръщаемост (мисля ,че сега нече е 20 % )

Бате Стефчо, в случая става дума за една колежка от нашия форум, която според мен, иска да живее нормален живот, което предполага - лична собственост, заплата, банкови сметки без запори и т.н.
Аз също познавам един човек дето държавата го осъди за 2 500 000лв невнесен ДДС, един идиот (дето съм му поръчител за съжаление) го осъдиха за 250 000лв., обаче това не означава, че всички можем да живеем по този начин, нали така???
Аааа относно давностния период мисля че бъркаш жестоко....
"Относно давностния срок на парични задължения този срок принципно е 3 години, но съществуват редица особености.Обичайно, според действащата нормативна уредба, ако в рамките на три години дължимите суми не бъдат потърсени от кредитора, то с изтичането на този срок задължението се погасява по давност. Обаче, ако в рамките на тези три години бъде започнато изпълнително производство от кредитора за събиране на дължимите суми – то давностния срок се прекъсва. Особеното е, че докато трае изпълнителното дело – давност не тече, а след приключването на делото (което често може да бъде с продължителност 2 – 3 години) – започва да тече нова давност, т.е. нови три години. Така през определен период изпълнителното производство се подновява и по този начин вземането си остава дължимо и търсено практически през неограничен период от време. Ето защо не считаме, че трябва да се разчита на давностните срокове за погасяване на задължения. Съществуват достатъчно много законови механизми, за да не се случи нещо подобно. "

old alfist
30-06-2010, 00:04
Преди години когато се занимавах с това, имах един случай с отпуснат от нас кредит на физическо лице с трима поръчители, които не се познаваха и станаха приятели покрай плащането на закучения кредит на общият им познат - разбраха се помежду си поравно да му го плащат.
Даже ходиха често заедно да пият бири, когато дойдат да донесат парите - веднъж ме викаха и мен.
Случва се понякога - при този случай в момента на отпускането кредитоискателят беше военен, работеше на хубава работа със стабилни доходи, но закриха летището. В последствие след известно време човекът им върна парите когато му дадоха на куп една сума за обезщетение.
Но си има случаи когато е тъпо да се отпуска кредит на хора, на които явно се вижда, че не могат да го издължават - тези банки, които са им дали парите да си им теглят теглото.

cyberhill
30-06-2010, 08:28
ти някое кредиторче ли си ?! или работиш за такова ?!
много инкогнито го раздаваш ... и да .. минава номера .. не е длъжна да плаща за някой друг .. лихвите предварително са разнесени по погасителния план на заема .. отворко ...

А аз те съветвам да не даваш малоумни идей!
Добре, да кажем, си се разминал с плащането примерно на тези 5000лв по твоя, или друг начин... знаеш ли какво става?!
Ми става това , че в някакъв момент от живота ти, искаш нещо - жилище, кола , телефон , новата плазма от технополис , не дай си боже ти трябва някаква солидна сума за здравето на теб, децата ти и т.н. но по разбираеми причини нямаш КЕШ - извода го оставям на теб!

Според мен трябва да се търси не начина да "преебеш" банката и да си затвориш всички врати, а да намериш оптималното, дори и в дадения момент да си в загуба.
Банката и е през онази работа за тези 5000лв и ще ги преживее без да разбере дори , но това е институция която се движи по някакви правила все пак.
Ще платят още 5000лв разход за дела и реално ще загубят 10000лв, но ще те съдят!

fred
30-06-2010, 09:26
Така е, па колкото и да е, всеки от една възраст нататък има нещо, апартамент, кола, заплата, не може всеки на минимална и без нищо, като политик я:)

Stefan Caromov
30-06-2010, 09:52
В случая говорим за забавяне на вноските, не за предсрочно погасяване, ако правилно съм разбрал?
Точно за тези наказателни лихви говоря, които не се начисляват, единствено за времето през което делото е в съда, и които не са за подценяване. Ако има отърване, дай на колежката координати на адвоката дето отървава!



Бате Стефчо, в случая става дума за една колежка от нашия форум, която според мен, иска да живее нормален живот, което предполага - лична собственост, заплата, банкови сметки без запори и т.н.
Аз също познавам един човек дето държавата го осъди за 2 500 000лв невнесен ДДС, един идиот (дето съм му поръчител за съжаление) го осъдиха за 250 000лв., обаче това не означава, че всички можем да живеем по този начин, нали така???
Аааа относно давностния период мисля че бъркаш жестоко....
"Относно давностния срок на парични задължения този срок принципно е 3 години, но съществуват редица особености.Обичайно, според действащата нормативна уредба, ако в рамките на три години дължимите суми не бъдат потърсени от кредитора, то с изтичането на този срок задължението се погасява по давност. Обаче, ако в рамките на тези три години бъде започнато изпълнително производство от кредитора за събиране на дължимите суми – то давностния срок се прекъсва. Особеното е, че докато трае изпълнителното дело – давност не тече, а след приключването на делото (което често може да бъде с продължителност 2 – 3 години) – започва да тече нова давност, т.е. нови три години. Така през определен период изпълнителното производство се подновява и по този начин вземането си остава дължимо и търсено практически през неограничен период от време. Ето защо не считаме, че трябва да се разчита на давностните срокове за погасяване на задължения. Съществуват достатъчно много законови механизми, за да не се случи нещо подобно. "


За давността си прав до някъде,защото( не съм юрист ,обясни ми го момчето) като минат десет години ,вече не могат да подновяват и прекъсват давността. Затова не написах ,че давностния срок е 3 години. Те поради тази причина вече втори път му викат съдия изпълнител (бях у тях) .Беше им сложил един 60 сантиметров розов вибратор на кухненската маса . Голям смях падна .

Mind_Control
30-06-2010, 10:40
За давността си прав до някъде,защото( не съм юрист ,обясни ми го момчето) като минат десет години ,вече не могат да подновяват и прекъсват давността. Затова не написах ,че давностния срок е 3 години. Те поради тази причина вече втори път му викат съдия изпълнител (бях у тях) .Беше им сложил един 60 сантиметров розов вибратор на кухненската маса . Голям смях падна .

Е хубаво де, прав ли е сега според теб този твой приятел? Най- тъпото е, че сигурно с тия 50 000 лв дето ги е взел е ходил по кръчми, напред назад и сега пак е същия прошляк, като преди, вместо да ги инвестира в нещо и с кеф да ги върне на банката и да си живее добре сега.

Stefan Caromov
30-06-2010, 11:16
Е хубаво де, прав ли е сега според теб този твой приятел? Най- тъпото е, че сигурно с тия 50 000 лв дето ги е взел е ходил по кръчми, напред назад и сега пак е същия прошляк, като преди, вместо да ги инвестира в нещо и с кеф да ги върне на банката и да си живее добре сега.

Ми честно да отговора - дали е прав ...ДА ,според мен е абсолютно прав. Не може само банките нас да рекетират,а ние да стоим безпомощни ида се чудим откъде да съберем пари за извънземно високите лихви ,такси ,проценти и така нататък! (Слава богу аз никога не съм теглил от никъде ,нямам и намерение да правя тази простотия)
Колкото до това какво е направил с парите , ами баце , че е прошляк не мисля ,щот моята,твоята и на още 3-4 колеги ще нитрябват да си продадем алфите ,за да му покрием само гардероба и козметиката. Че не ги е инвестирал ,не ги е ,което си е негово право(но и той да си призная е с малко по-различно мислене). С тия пари обиколи света ,дори и сега много често излиза . Няма запор ,защото адвоката му написа някаква жалба ,че било противоконституционно ,след като сме в евро съюза да не го пускат ,или нещо от сорта...пак казвам не съм юрист (разбирам само от наказателно право) . Но факт е ,че му дреме на шапката .Бях свидетел какво ги прави съдия изпълнителя и помощника му ,когато отидоха на втори оглед у тях .

Коки
30-06-2010, 14:33
...В случая разсрочването на задължението е най-добрият вариант, да бъде на реално платими месечни вноски.

Разсрочването е добър вариант САМО в случай, че длъжникът ще плаща. Защото всяко разсрочване увеличава значително общия размер на задължението.

Мим, виж каква е ситуацията с човека, разбери какви са му възможностите (дали е временно затруднен или е по-дългосрочно) и тогава проучи какви са възможностите. Влез в ролята на човек, който ще му помогне да разреши проблемите си както с банката, така и с личните финанси. Ако са му паднали доходите, може да се преговаря с банката за разсрочване, но ти бъди активната страна (да се интересуваш, да ръчкаш, да питаш) и когато имаш резултат, го даваш на твоя човек наготово.

Освен разсрочването, друг вариант вариант е рефинансирането. Рефинансиране може да се направи както от друга банка, така и от същата. В конкретния случай, подозирам, че ще стане само в същата. Смисълът е следния: ако той има някакво имущество, което може да се заложи, ще му отпуснат друг заем, който може да е с по-изгодни условия. Тука може да се играе и с валутите: евровите лихви са значително по-ниски от левовите, а това дава СЕРИОЗНО отражение върху месечната вноска. На един 10-годишен заем за 20 хил. лв например, месечната вноска е някъде около 260 лв, но ако го предоговориш в евро и лихвата падне с 2 пункта, това прави 20 хил. х 2% = 400 лв годишно. Разделено на 12 месеца, означава, че вноската ще падне с 33.33 лв или 12.8%.

Mind_Control
30-06-2010, 14:53
Ми честно да отговора - дали е прав ...ДА ,според мен е абсолютно прав. Не може само банките нас да рекетират,а ние да стоим безпомощни ида се чудим откъде да съберем пари за извънземно високите лихви ,такси ,проценти и така нататък! (Слава богу аз никога не съм теглил от никъде ,нямам и намерение да правя тази простотия)
Колкото до това какво е направил с парите , ами баце , че е прошляк не мисля ,щот моята,твоята и на още 3-4 колеги ще нитрябват да си продадем алфите ,за да му покрием само гардероба и козметиката. Че не ги е инвестирал ,не ги е ,което си е негово право(но и той да си призная е с малко по-различно мислене). С тия пари обиколи света ,дори и сега много често излиза . Няма запор ,защото адвоката му написа някаква жалба ,че било противоконституционно ,след като сме в евро съюза да не го пускат ,или нещо от сорта...пак казвам не съм юрист (разбирам само от наказателно право) . Но факт е ,че му дреме на шапката .Бях свидетел какво ги прави съдия изпълнителя и помощника му ,когато отидоха на втори оглед у тях .

На мен часовникът ми е по скъп то алфата ми, но това е една друга тема :) А това, че човек е изтеглил 50 000 за да се размотава напред назад и да си купува козметика и дрешки- какво да ти кажа, то няма нужда от коментар просто. И на всичкото отгоре после да се оплаква от високите лихви. Все пак банките не бият ако не вземеш кредит. А колкото повече хора като него има, толкова по- висока ще е лихвата.

Коки
30-06-2010, 14:54
Освен разсрочването и рефинансирането има и трети вариант - предсрочно погасяване на целия или част от кредита. При този вариант доста се спестява от лихвите, въпреки че има такса. Не знам какъв е конкретния случай, но примерно длъжникът може да продаде кола или нещо такова и да използва парите за предсрочно погасяване. Ако се направи такова нещо дори и частично, вноските по оставащото задължение ще паднат пропорционално.

mim
30-06-2010, 15:13
днес не са ми звъняли, явно е говорил с тях, довечера и аз ще говоря с него
определено го ръчкам, да действа
ще гледам да оправим положението, скатаването не е моя вариант, нито разните там 4-часови работни дни и прочие, по-добре да дам някакви пари сега и да изчистим негативите, отколкото да се влача по юристи с години
определено трябва да говорим с банката за предоговаряне и да търсим нормален и по-лек изход

cyberhill
30-06-2010, 15:20
Не е лошо обаче и ти да отскочиш до банката. За да си наясно колко дни е в просрочие...

Коки
30-06-2010, 16:22
Не е лошо обаче и ти да отскочиш до банката. За да си наясно колко дни е в просрочие...

Точно така. Според мен, трябва ти лично да се запознаеш най-подробно с положението и вариантите. От банката не би трябвало да ти откажат съдействие, защото си страна по договора. Можеш да поискаш и копие от договора, за да имаш текста, който си подписала. Имам предвид да вземеш нещата под твой контрол.

Оги
30-06-2010, 20:48
Колежке миналата година испаднахме в същата ситуация.Само дето беше малко по-лоша.Майка беше станала поръчител на много близък човек преди година и даже бяхме забравили за това , докато един ден не решихме да купим гараж в кооперацията дето имахме цял етаж и магазин.Договорихме се с продавача за цената на гаража и другия ден трябваше да отидем в банката да теглим пари за капаро.Въртим семеен бизнес и парите бяха в сметка на майка ми и в сметката на фирмата.
Та отивамев банката и сметката запорирана и източена , говоря за личната сметка тази на фирмата не беше пипната .Това цялото нещо ,без да ни се обадят нито от банката в която майка е поръчител нито от тази банка дето ни беше сметката.Намерихме съдияизпълнителяи рабрахме , че майка и кредито получателя са осъдени.Онзе е знаел ,но не и ние та и целия етаж и магазина пак бяха на майка на името , защото при сключването на договора нямах възможност да присъством и сичко стана на майка на името , като не съм мислил какво може да ни се случи.
Та ситуацията омекно много след разговор иразсрочване на кредита , но запорите ги вдигнаха след като се изплати всичко.
Колежке един съвет от мене , без много да приказваш отиваш в банката и вземаш всичката информация по кредита.Ако кредитае голям и вноските са ти непосилни прехвърляйн всичко чрез продажба на някой близък.Ако кредита ти е по силите и оня не плаща плащай ти за това си се подписала.Пък като приключи кредита го съдиш ти и когато има нещо негово ще си върнеш парите.
Успех идано не се стига до съдияизпълнител , че тогава е много страшно.

Peter_71
01-07-2010, 23:08
За давността си прав до някъде,защото( не съм юрист ,обясни ми го момчето) като минат десет години ,вече не могат да подновяват и прекъсват давността. Затова не написах ,че давностния срок е 3 години. Те поради тази причина вече втори път му викат съдия изпълнител (бях у тях) .Беше им сложил един 60 сантиметров розов вибратор на кухненската маса . Голям смях падна .

Весело,наистина весело!!Но при излезнал изпълнителен лист може да направиш цесия - съвсем законно продаваш изпълнителния лист на едни мнооооого сериозни момчета, които изкупуват задължения.Продаваш го с договор за цесия през нотариус и с всичките му атрибути според Търговския Закон.
Момчетата го купуват сречу примерно 20-30% може и повече % и познай какво става - единия си е получил част от парите(по-голямата част) а другия е длъжник вече на едни други хора.И познай розовия 60 сантиметров член в чий задник може да се окаже!
Тъпо е когато длъжника няма нищо на негово име да се занимаваш със съдя изпълнител.Мине ли делото, излезе ли решението на съда и изпълнителния лист никакъв съдя изпълнител директно цесия!
Да разделям се с част от парите, но живота на някои хора се вгорчава за мнооооооого дълъг период.
Това с цесията е от личен опит момчета!
Да не си мислим, че тука ще измислим топлата вода!
Сладура с 50 000 се е отървал, ама си има съвсем законни начини да му го навървиш до откат!!
Има още един много готин начин, след година неплащане знаете ли колко бързо може да се окаже с обвинение по НК пл чл. ...... - това ви е за домашно!
И когато замирише на осъдителна присъда било условна или(пък ако има вече една условна) ефективна знаеш ли колко бързо намират пари и плащат.Само да се снемат обвиненията.
Добър адвокат му е майката и......повече четене на законите и процедурите!

П.П.Съчувствам на колежката!А на останалите ще кажа - Внимавайте на кого ставате поръчители!Най-вече ако трябва да ставате поръчители на приятел.Защото има стара поговорка - Най-добре се изправя крив нож в гъза на приятел!!

old alfist
01-07-2010, 23:38
Внимавайте на кого ставате поръчители!Най-вече ако трябва да ставате поръчители на приятел.
Абсолютно - трябва да се разграничат разума от емоцията.
Поръчителят може да прецени кредитоискателя по-добре от банката, защото се предполага, че го познава в детайли.

Stefan Caromov
02-07-2010, 14:48
За тия работи с цесията ,не знам как стоят нещата . Но все пак не мисля ,че ще се разправят с длъжника ,както преди 15 години. Вече за един шамар отиваш в затвора !

Като престъпление по НК ,не виждам как ще може да стане ,нито по кой член .... Това не е измама . В случая ,който аз визирах ,банката си е виновна. Що е отпуснала кредит на неработещ ,без никакво обезпечение ?!?...А и непогасяване на кредит не може да се категоризира като измама

За измама могат да подведат инспектора одобрил кредита ... може и да не могат ,това не знам .

Peter_71
04-07-2010, 20:09
За тия работи с цесията ,не знам как стоят нещата . Но все пак не мисля ,че ще се разправят с длъжника ,както преди 15 години. Вече за един шамар отиваш в затвора !

Като престъпление по НК ,не виждам как ще може да стане ,нито по кой член .... Това не е измама . В случая ,който аз визирах ,банката си е виновна. Що е отпуснала кредит на неработещ ,без никакво обезпечение ?!?...А и непогасяване на кредит не може да се категоризира като измама

За измама могат да подведат инспектора одобрил кредита ... може и да не могат ,това не знам .
Никой никого не шамари !В грешна посока тръгваш да мисли!!
Цесията не е рекет, това е законов акт по смисъла на Търговския закон.Но много се отвлякохме от темата има си юридически форуми за тези теми.

Ранобудниче
05-07-2010, 13:26
mim, имаш ЛС.

Бобби
05-07-2010, 18:08
Ето какво означава Цесия
http://www.lawsbg.com/lectures/75-obligacionno-pravo/440-cesia.html.... но едва ли МИМ от нея се интересува...виж банката може би!
Смятам, че ранобудното момиче е дало добър съвет....имам някой идей....но те са в раздела глупави :stumm:

mim
08-07-2010, 14:04
Да сложим малко край на темата, поне по моя случай. Нещата се развиват добре. Вече има внесени пари по кредита и в момента чакам одобрението на новия поръчител и предоговаряне, след което аз вече няма да съм поръчител по този кредит. Излизаме на чисто по възможно най-лекия за мен начин. :strong:

JAMAL
08-07-2010, 14:12
Поздравления, за което. Само излишни емоции, на иначе натовареното ежедневие.

Pinky
08-07-2010, 15:21
Да де, ама някои колега са във филми и се опитват и мим да вкарат в тях. А тя само попита каква е процедурата :)

fifo
09-07-2010, 23:28
Нека и аз да дам може би полезно за някой инфо:
Все още няма единен регистър на поръчителствата за всички банки, така че няма начин един поръчител по проблемен кредит да цъфне и върже в примерно кред.регистър и да има негативни последствия при бъдещи искания за кредитиране. Единствено банката, където е поръчител знае за тези им отношения.

Поздрави

cyberhill
12-07-2010, 08:51
Дрън дрън....

Pastora
12-07-2010, 08:54
Браво, радвам се на добрия завършек на нещата :)

Stoyan Georgiev
12-07-2010, 13:36
регистърът е истина:yes:

mboge
05-08-2010, 20:08
Колеги , моля ако някой е навътре с нещата за изкупуване на лоши кредити да ми драсне едно ЛС , че сега пък на мен ми опря до главата :bored:

thecleaner
05-08-2010, 20:39
И аз имам един които ми дължи пари, ако има които ги изкупува да дава инфо.

mboge
05-08-2010, 21:19
При мен става въпрос точно за поръчителство от моя страна , лошото е че вече има изпълнителен лист (чак сега ме потърсиха егати банките) , та аз съм решил да покрия кредита за да не съм търсен като длъжник и след това варианта е или съдия изпълнител , който сега незнам дали може да вземе нещо или такава фирма изкупуваща лоши кредити , ако някой има инфо да казва.

souze
05-08-2010, 21:25
При мен става въпрос точно за поръчителство от моя страна , лошото е че вече има изпълнителен лист (чак сега ме потърсиха егати банките) , та аз съм решил да покрия кредита за да не съм търсен като длъжник и след това варианта е или съдия изпълнител , който сега незнам дали може да вземе нещо или такава фирма изкупуваща лоши кредити , ако някой има инфо да казва.

Ами и при Чистача става въпрос за това :tooth:. Само дето вече го е платил.