PDA

View Full Version : BMW и ръчни предвки срещу стептроник



Mind_Control
08-07-2010, 10:18
Загледал съм се по едно БМВ е46 328 стептроник. Аз лично предпочитам с ръчни скорости поради 2 причини- по- добро ускорение и по- нисък разход. На това БМВ му дават 7.5 секунди от 0-100 но не става ясно дали това е с ръчни скорости или със стептроника. На други места чета, че с автоматични скорости от 0 до 100 прави за 9 секунди, което е супер зле и ако е така ме отказва тотално. В крайна сметка с 3 вида скоростни кутии ли се предлага тая кочина- ръчни, стептроник и автоматични? А и официални данни за ускоренията общо взето никъде не намирам, та ако някой може да помогне ще съм благодарен.

Stoyan Georgiev
08-07-2010, 10:22
чак пък 2 секунди разлика, слабо :)

Mind_Control
08-07-2010, 10:30
Другият въпрос е- ако съм в ръчен режим на стептроника, ще се подобри ли ускорението?

AR147
08-07-2010, 10:34
http://catalog.auto.ru/catalog/cars/card/1193.html
В скоби са стойностите за Автомата,явно наистина разликата е брутална,това ускорение ще го постигнеш с JTD 140,а разхода е от земята до небето....

Mind_Control
08-07-2010, 10:37
http://catalog.auto.ru/catalog/cars/card/1193.html
В скоби са стойностите за Автомата,явно наистина разликата е брутална,това ускорение ще го постигнеш с JTD 140,а разхода е от земята до небето....

Аз там го гледах също. Обаче чесно казано на тия сайтове им нямам много вяра. По разни форуми цитират 7,1 за ръчните и 8,1 за стептроника.

Затова искам официални данни- от някое сервизно ръководство или юзър менюал, но не намирам :(

pinko
08-07-2010, 10:46
http://catalog.auto.ru/catalog/cars/card/1193.html
В скоби са стойностите за Автомата,явно наистина разликата е брутална,това ускорение ще го постигнеш с JTD 140,а разхода е от земята до небето....

Грешни са данните в каталог.ауто.ру. Сега бръкнах в базата данни на БМВ и проверих.

Модификацията 328i се произвежда от април 1998 до юни 2000 г. След това е заменена с 330i - 231 к.с.

328i е 193 к.с., 280 Нм

Автомата е само един - 5-степенен. Ускорява от 0 до 100 за 8,1 сек, максимална скорост 235 км/ч, среден разход 10,1 л, градско 15,3, извъградско 7,1.

Ръчката е 5-степенна, ускорява от 0 до 100 за 7,0 сек, максимална скорост 240 км/ч, среден разход 9,1 л, градско 12,5, извъградско 7,0.

Това естествено са данни на производителя:butt::butt:

Mind_Control
08-07-2010, 10:58
Грешни са данните в каталог.ауто.ру. Сега бръкнах в базата данни на БМВ и проверих.

Модификацията 328i се произвежда от април 1998 до юни 2000 г. След това е заменена с 330i - 231 к.с.

328i е 193 к.с., 280 Нм

Автомата е само един - 5-степенен. Ускорява от 0 до 100 за 8,1 сек, максимална скорост 235 км/ч, среден разход 10,1 л, градско 15,3, извъградско 7,1.

Ръчката е 5-степенна, ускорява от 0 до 100 за 7,0 сек, максимална скорост 240 км/ч, среден разход 9,1 л, градско 12,5, извъградско 7,0.

Това естествено са данни на производителя:butt::butt:

Мерси за точната информация :)

Ще ходя да я погледна днес, ако много ме грабне, може и да преглътна тази 1 секунда разлика в ускорението. Ако не май до Германия ще трябва да се ходи за читаво такова БМВ.

bass
08-07-2010, 11:35
Другият въпрос е- ако съм в ръчен режим на стептроника, ще се подобри ли ускорението?

Аз от позицията на прясно разочарован бих казал - по-скоро не. В ръчен режим можеш да си избереш друг момент за смяна на предавката, но скоростта на фактическото превключване си остава същата - крайно неудовлетворителна (поне за selespeed, но при bmw-то не ще да е по-различно с тази секунда разлика). Кутиите с двоен съединител вероятно сменят по-бързо от всеки факир зад волана, обаче тия по масовите коли са като женки на шофьорски курс...

156
08-07-2010, 11:44
Аз мога да ти споделя впечатления от 330 i стептроник.
Не знам дали беше с включен ASR или нещо друго (возих се на задната седалка), но на първа и втора ми се стори мудна - в смисъл не залепя, както би трябвало. На по-високи предавки вече дърпаше както трябва :)

AR147
08-07-2010, 12:02
Аз мога да ти споделя впечатления от 330 i стептроник.
Не знам дали беше с включен ASR или нещо друго (возих се на задната седалка), но на първа и втора ми се стори мудна - в смисъл не залепя, както би трябвало. На по-високи предавки вече дърпаше както трябва :)
Незная до колко е било от предавките ,колкото до оборотите,все пак това не би трябвало да е като дизел и първа и втора да се ползват като скорости за плитка и дълбока орън :)

Имайте предвид ,че ако се качите на автомат има голяма вероятност да свикнете на мързелашко каране,а тази кола все пак има спортни амбиции.Не че разликата в ускорението е проблем,ама лимозина ли караш или спортен седан :)

code
08-07-2010, 12:03
Щом е 5 степенен автоматик изобщо не се замисляй, ръчката е отживелица:flirt: Един ден ще се чудиш защо си се чудил :shock::th_up:

Stoyan Georgiev
08-07-2010, 12:09
на автоматика шукарията е че тея 8 секунди до 100 са ти гарантирани - автоматика не изтърва скорости, не му се спи, не включва без да иска по-рано, не изпуска съединител и т.н.

демек - дава ти едно постоянство

тея 7,1 секунди я ги доближиш някога , я не

TMAX
08-07-2010, 12:22
на автоматика шукарията е че тея 8 секунди до 100 са ти гарантирани - автоматика не изтърва скорости, не му се спи, не включва без да иска по-рано, не изпуска съединител и т.н.

демек - дава ти едно постоянство

тея 7,1 секунди я ги доближиш някога , я не



Абсолютно си прав!!!

Mind_Control
08-07-2010, 13:13
на автоматика шукарията е че тея 8 секунди до 100 са ти гарантирани - автоматика не изтърва скорости, не му се спи, не включва без да иска по-рано, не изпуска съединител и т.н.

демек - дава ти едно постоянство

тея 7,1 секунди я ги доближиш някога , я не

Не се бях замислял над този въпрос :) това ми донесе малко надежда, хе хе.

Flame
08-07-2010, 17:03
Окей,автоматика е готин заради това,но ако си свикнеш с колата и можеш да караш защо да не доближиш тия 7.1 секунди?А мойто мнение е че за среден седан с такъв голям разход поне да си правиш кефа с ръчките,виж ако беше 5-та серия,по може.

Доко
08-07-2010, 19:00
Ма как може да питаш, автоматик естествено ;-):-P

BoxerPower
08-07-2010, 20:43
Хах не се базикайте с колегата ;) Не знам защо темата е пусната в Alfa форума, а не в този на bmw... все пак там хората баварки си карат, имат директни наблюдения по въпроса и ще бъдат по-обективни в отговорите :) Аз например нямам голям опит с автоматичните кутии, но за сметка на това през годините съм дочул това онова :smartass: Та единствената причина която аз намирам като плюс на автоматика е мързела при шофиране... газ, спирачка, газ, спирачка... абе жените го обожават :lol: Аз например търсех и взех баварец с ръчни защото:

1. Ако нямам скоростен лост, който да ръчкам, буквално ще умра от скука в колата.

2. Далеч няма да мога да му извадя душата на тоя баварец ако реша да му я вадя... т.е. без ръчка забравете за всякакви дрифт изпълнения.

3. Всеки, който е по-запознат с материята знае, че автоматичните кутии на BMW (а и не само) обичат да сдават багажа по-често от ръчните такива.

4. Ако случайно автоматика сдаде багажа това което предстои е само едно дълбоко дълбоко бъркане в джоба... а както всички знаем (или поне аз) поддръжката на едно BMW струва майка си и баща си + дядо си и баба си ;)

Като се абстрахираме от моето мнение за автоматична скоросна кутия и поразпитаме истинските BMW фанатици "ръчка или автомат?"... отговора ще е единодушен - "ръчка"!

gigi
08-07-2010, 20:49
Мене ако питаш единствено помисли над въпроса после как ще го продадеш. Защото БМВ 3-ка с що годе як мотор (харчещ) и автомат трудно се продава, като остарее и решиш да я махаш такива коли ще търсят рацери които никак няма да се кефят на автомат. Говори и с някой джамбазин, но съм сигрен че и той ще каже че после е трудно продаваема и то на по ниска цена, за разлика от мерцедес например където с ръчки е по трудно и евтино.

Mind_Control
08-07-2010, 21:12
Днеска ходих да гледам 2 БМВ-та 330 и 328 със стептроник и двете. Обаче за съжаление 328-цата беше доста позахабена, а 330-ката незнайно защо не беше фейслифт, а би трябвало да е, защото този мотор се слага след фейслифта. Така че, тепърва ще се търси нещо. Може би ще се наложи да ходя до Германия, защото тук изборът не е голям :(

П.С. сега проверих и май 330 се произвежда от 2000 година.

tanatos
08-07-2010, 21:15
Хах не се базикайте с колегата ;) Не знам защо темата е пусната в Alfa форума, а не в този на bmw... все пак там хората баварки си карат, имат директни наблюдения по въпроса и ще бъдат по-обективни в отговорите :) Аз например нямам голям опит с автоматичните кутии, но за сметка на това през годините съм дочул това онова :smartass: Та единствената причина която аз намирам като плюс на автоматика е мързела при шофиране... газ, спирачка, газ, спирачка... абе жените го обожават :lol: Аз например търсех и взех баварец с ръчни защото:

1. Ако нямам скоростен лост, който да ръчкам, буквално ще умра от скука в колата.

2. Далеч няма да мога да му извадя душата на тоя баварец ако реша да му я вадя... т.е. без ръчка забравете за всякакви дрифт изпълнения.

3. Всеки, който е по-запознат с материята знае, че автоматичните кутии на BMW (а и не само) обичат да сдават багажа по-често от ръчните такива.

4. Ако случайно автоматика сдаде багажа това което предстои е само едно дълбоко дълбоко бъркане в джоба... а както всички знаем (или поне аз) поддръжката на едно BMW струва майка си и баща си + дядо си и баба си ;)

Като се абстрахираме от моето мнение за автоматична скоросна кутия и поразпитаме истинските BMW фанатици "ръчка или автомат?"... отговора ще е единодушен - "ръчка"!


Там е работата, че само си дочувал :) Само човек който не е карал автоматик и не му знае пълните възможности може да говори така :)

1. Нема как да умреш от скука, по-скоро ще се кефиш доста на автомата, без да ръчкаш като обезумял в града в адските задръствания.

2. В голяма грешка си.Всичко което може да го правиш с ръчка е напълно възможно с автоматика. Само, че с автоматика след като свършиш с кефа, само му казваш накаде да отиде.

3. Тука има малко истина, но не на всички кутии.Зависи на какво ще случиш.

4. Подръжката не струва чак толкова много. Тея митове за скъпата подръжка не са много верни.Сумите въобще не са космически.

Това да кажеш кое е по-добро е много субективно. Все едно да питаш вафла "Мура" или „Морена„ и двете са вафли ама.. Зависи какво търсиш и какво искаш. Ако ти е кеф да ръгаш като замаян - ръгай..Ако не мятай се на автомата и си прави кефа.Въпрос на вкус и лични предпочитания..

BoxerPower
09-07-2010, 11:54
Въпрос на вкус и лични предпочитания..

най-вече ;)

Galeano
09-07-2010, 16:11
Автоматика!!!, без право на обжалване. Мога да ти дам пример с БМВ 325I след 300 хил мили нема никви ядове.....
А за този пробег ако беше ръчка сигурно щеше да е на шести съединител и осма помпа. И още един плюс, двигателя е много по запазен когато е обслужвал автоматична кутия.