PDA

View Full Version : Спускане в тъмнината



JAMAL
08-07-2010, 10:54
Предложението ми е, да пренебрегнем за известно време нашите любими возила, да обуем старите и здрави обувки, да нахлузим дънките, за които няма да ни трепне окото, че ще станат целите в глина и да се потопим в мрака.
http://www.yagodinska-peshtera.com/index.php?id=4
Аз съм решил, че ще направя един подобен преход, а пък ако има желащи от форума, може да разпространим италианската ни страст, там де слънчев лъч не е влизал.
Този вариант е леко далечко, но пък съвсем не е единствен.
Ако модераторите сметнат, че темата е за срещи и мероприятия...

Ето тази извадка от сайта ме впечатли най-много:
"Започва истинската първа част от екстремния маршрут, която включва преодоляването на различни препятствия като диаклаза, синтрови езерца, слизания и изкачвания, докато се стигне до най-сериозното - 30 метрова пропаст. Тя се преодолява чрез метода "рапел" с въже и алпийско обурудване и с помощта на трима специално обучени водачи, които дават указания за безопасно спускане. След толкова вълнения може да се подкрепите с чаша ароматен билков чай. Препоръчваме да си носите по един сандвич, защото тук имате възможност да хапнете и да си починете, докато се спуснат всички хора от групата, даже можете и да моделирате различни фигурки от глина."

Ramsezsh
08-07-2010, 11:02
Пещерата е наистина много красива и си заслужава. На близо е и още една пещера - Дяволското гърло. Родопите са красива планина и всеки, който не е ходил там си заслужава да отиде. Ас съм навит за такова нещо, само времето ми е малко проблем. Ако се организира ходене до там и имам време съм твърдо ЗА.

raiders
08-07-2010, 12:11
Дам не си падам по пещери, но в Ягодинската пещера съм ходил като ученик на практика по фотография. Впечатли ме и определено си заслужава, хубави снимки направих със светкавеца там, бях единствения който си носи. Аз съм за!

Stoyan Georgiev
08-07-2010, 12:14
на ягодинската наистина е много готино

ходих когато беше много ограничена, не знам вмомента каква част е пусната, но гида каза, че евентуално накрая яще има около 5-6 км за вървене

ПП: сега и прочетох на сайта, звучи интересно :)

milenamr
08-07-2010, 12:27
И на мен ми се струва страхотна идеята, отдавна се каня за нещо подобно.
Така че, ако наистина има желаещи - на драго сърце :) http://www.pic4ever.com/images/127fs3780538.gif

JAMAL
08-07-2010, 12:30
По-дългият преход го дават 5км, който е и по-екстремен. Влади, предполагам сте били в обезопасената част, Там и гид не ти е необходим, няма къде да избягаш.

---------- Post added at 12:30 ---------- Previous post was at 12:29 ----------


И на мен ми се струва страхотна идеята, отдавна се каня за нещо подобно.
Така че, ако наистина има желаещи - на драго сърце :) http://www.pic4ever.com/images/127fs3780538.gif

Освен да го обсъдим, докато трошим "Делфинчето".

milenamr
08-07-2010, 12:36
Освен да го обсъдим, докато трошим "Делфинчето".

Чудесна идея, едно по едно да ги отхвърляме, не може накуп http://www.pic4ever.com/images/47b20s0.gif http://www.pic4ever.com/images/127fs2361263.gif

fred
08-07-2010, 13:14
Честно казано ходил съм по пещери, на мен ми е неприятно - хлъзгаво, студено, мокро, плесенясало, тъмно и т.н. Да не говорим, че и е доста опасно, ако пещерите са по-сериозни и няма няколко човека с опит и добра екипировка.Тоест, ако се ходи организирано е добре, който има мерак, да ходи, няма лошо:).
Може да ви препоръчам край Карлуково има доста пещери, една голяма част не се нуждаят от никаква екипировка, по опасните за заключени и сигнализирани, но ви трябва водач, да ви поразведе. Ходих на такъв преход, за около 7 часа общо, носети си поне 4 литра вода, през лятото!!!! В "Пещерния дом" над гарата и лудвицата има /или поне имаше миналата година де/ такъв човек, дома е доста занемарен, но може да се спи евтино, ако сте непретенциозни, в замяна на това има страхотна гледка.
Те ви и сайт:
http://www.karlukovo.lukovit.com/gallery-peshterniak.php

JAMAL
08-07-2010, 13:17
Все още си ценя животеца, така че в пещери без водачи...аз не стъпвам. Тук си говорим за организирано мероприятие. А относно опасността...точно това търся.

търтей
08-07-2010, 14:43
Ходих на такъв преход, за около 7 часа общо, носети си поне 4 литра вода, през лятото!!!!

Бате шефе, оно температурата в пещерите целогодишно е практически еднаква :mobile:

Stoyan Georgiev
08-07-2010, 14:56
Бате шефе, оно температурата в пещерите целогодишно е практически еднаква :mobile:

зависи от типа на пещерата

има таквизи пещери къде става течение и т.н. и спред сезона има вариации :)

Kuker
08-07-2010, 15:17
........... може да разпространим италианската ни страст, там де слънчев лъч не е влизал..........Ако не беше дал линк, щях да се почудя- "За какво са дънките!?".:flirt:

търтей
08-07-2010, 15:19
зависи от типа на пещерата

има таквизи пещери къде става течение и т.н. и спред сезона има вариации :)

Мндаа, има няма 5 градуса, яките вариации ;)

Еле па Ягодинската дето целогодишно е 6 градуса

Stoyan Georgiev
08-07-2010, 15:37
Мндаа, има няма 5 градуса, яките вариации ;)

Еле па Ягодинската дето целогодишно е 6 градуса

бил съм на пещери където летоска не се диша а зимата е студено

температурната амплитуда на последната странджанска пещера, в която съм ходил беше ако не се лъжа около 25 градуса ;)

търтей
08-07-2010, 15:38
бил съм на пещери където летоска не се диша а зимата е студено

температурната амплитуда на последната странджанска пещера беше ако не се лъжа около 25 градуса ;)

Вероятно има някви частни случаи, не споря :flowers:

Stoyan Georgiev
08-07-2010, 15:41
Вероятно има някви частни случаи, не споря :flowers:

ан де и аз тва казвам де :)

Ramsezsh
08-07-2010, 18:13
Освен да го обсъдим, докато трошим "Делфинчето".

:bravo: идеята е прекрасна.

А колкото до температурата - там нистина целогодишно амплитудата на темпуратурата не е голяма. Когато аз влизах беше края на юли началото на август и навън беше ужасен мор, а вътре половината компания беше включила на вибрации,че замръзвали.

VFTI
08-07-2010, 18:53
Аз съм за и бих дошъл с голямо удоволствие :) Въпроса е че сега идва лятно къпане пътувания и т.н... Тоест не се знае кой къде кога ще ходи :)

Стенли нещо за конкретни дати мислил ли си :) Това с висенето от 30м. ми звучи добре:bg:

JAMAL
08-07-2010, 19:03
Аз съм за и бих дошъл с голямо удоволствие :) Въпроса е че сега идва лятно къпане пътувания и т.н... Тоест не се знае кой къде кога ще ходи :)

Стенли нещо за конкретни дати мислил ли си :) Това с висенето от 30м. ми звучи добре:bg:

Преди малко си представях колко всъщност са 30метра, спрямо блока ми. Аз живея на 10-я етаж и май това са 30м. Ихааа.
Мислих за дата и първоначално ми се струва подходящо на 24 или 25 юли. Говорих и с човека и като разбра, че евентуално цяла група ще дойде, много се зарадва. Със сигурност, когато и да решим, винаги ще има хора в отпуски, ваканции и т.н. Така, че направо казваме дата и действаме. Още в понеделник мога да запазя конкретен ден. Капаро не се иска, действа се на доверие. И понеже яко съм се запалил, ми се иска да е възможно най-скоро, пък тези дати са първите свободни, имайки впредвид че другия уикенд ще рушим заведения.

milenamr
08-07-2010, 19:57
:bravo: идеята е прекрасна.

А колкото до температурата - там нистина целогодишно амплитудата на темпуратурата не е голяма. Когато аз влизах беше края на юли началото на август и навън беше ужасен мор, а вътре половината компания беше включила на вибрации,че замръзвали.

Значи викате да вадя зимните дрехи пак,а :cold:?

Tonimir
08-07-2010, 20:48
Имам голям интерес към темата и към разходката :-P

Дано само не ми изкочи нищо за вършене в края на седмицата на 24ти/25ти :-/ Иначе съм ЗА ! :)

Поздрави.

Ramsezsh
08-07-2010, 22:24
За съжаление на 25ти няма да мога, че съм на сватба на братовчет ми.
А за по-топли дрехи вътре е препоръчително.

Stoyan Georgiev
09-07-2010, 10:26
аз съм много навит, но 25ти ми е неудобна дата

ако е по-късно ще дойда направо с приятелката

JAMAL
09-07-2010, 13:30
24-ти?

Tonimir
09-07-2010, 17:57
Предлагам към края на другата седмица /петък,събота/ да потвърдим, че така две седмици назад ми е малко трудно. Който е навит да се обажда.

Иначе съм все още ЗА ! :Tease:

JAMAL
09-07-2010, 23:15
Няма лошо да е към края на следващата седмица, но с изминаването на всеки следващ ден, шанса за запазване от друга група се увеличава. И така може да отлагаме седмица след седмица...аз така отлагам пейнтбола седмица след седмица, вече ......от 16 до сега 27....11год.?!?! Сериозно, когато бях на 16 години си мечтаех да навърша 18, да стана пълнолетен и да имам право да съм равностоен гражданин. Това включваше и играенето на пейнтбол. С това си изказване, се опитвам да наблегна, че отлагането ми се е изчерпало:brickwall:.
Това, че някои от Вас колеги алфисти сте заети, не означава, че няма да има последващи преходи на пещери. Стига да има желание, винаги може да се осъществи. А пещери май имаме?!?

Ramsezsh
09-07-2010, 23:24
Аз за 24-25 немога. Пещери има и все ще се организира ходене до някоя от тях. Пожелавам приятно изкарване на тези, които ще ходят. Иначе за пещери ми се въртят няколко в главата, в които определено искам да вляза. Например Темната дупка край Лакатник - чувал съм интересни неща за нея. Освен това е наблизо (някакви 60тина километра от София).

JAMAL
12-07-2010, 15:53
Официално: пещерата е "запазена" за 24.07.2010г, като ориентировъчно часът е 10,00ч. Какво се изисква от нас:
- обувки с твърда подметка, тип зимни
- топли дрехи, но по-скоро за умерена температура. В началото на пещерата градусите са около 6, като се покачват и стигат до 14. И като организма е загрял, ще се струва още по-топло.
- челници - или фенерчета, които се слагат на тиквата. Хората имат подсигурено осветление, но друго си е сам да си осветяваш, това което искаш да видиш.
- втори чифт дрехи, защото от пещерата се излиза на прасета.
- храна и напитки.
От тях има подсигурени каски и въжета. Екипът е от 2 или 3 човека.
До този момент аз с мои приятели сме около 5 човека. Минималния брой е 10, максималния 15 човека.

Stoyan Georgiev
12-07-2010, 20:13
края на тази седмица ще мога да потвърдя

JAMAL
12-07-2010, 20:27
края на тази седмица ще мога да потвърдя

Дано да потвърдиш положително:grin:.

Tonimir
16-07-2010, 18:24
Колеги, още Алфи искаме на 24ти!!

Аз съм се решил, че ще дойда! Просто не ми се иска Алфичката само мен да вози, все пак, като ще се ходи, поне още един да дойде. Така, че събота неделя ще потвърдя бройката.
Та айде де колеги, знаем, че е време за море … но е и време за планина! Морето няма да избяга!! :-D Има Август, Септември :P ИСКАМЕ ОЩЕ АЛФИ!

Май виждам VFTI , че е решил да дойде! Ако дойдеш може направим едно дърпане по магистралата ха-ха-ха:lol_sign:
Поздрави. ;)

Едит: Виждам и Милена с бялата красавица се е запътила! :P :lol_sign:

JAMAL
16-07-2010, 18:55
След утрешният ден ще се знае кой, какво е решил....но от сега си мисля, че сме към 10 човека...а има още време.

VFTI
16-07-2010, 19:12
С удоволствие ама съм зает на тази дата..още напред в темата казах..Имах огромно желание да дойда, ама уви....


А ако искаш гонка, утре съм си в Севлиево...Пални алфичката и ела :static::static:

Tonimir
20-07-2010, 11:27
Днес от сутринта званя, и не мога да се свържа с телефона на г-н. Тодоров ... че три пъти ме хвана тъпата гласова поща!

Та така, както бях казал миналата седмица, че ще идвам, но няма да съм сам! :P Ще сме двама с един приятел с любимата ми Алфа :pimp:

Та колега "JAMAL" на този номер ли си се обаждал? 0888 519 981 ( Тодор Тодоров ) ? И не знам, трябва ли да се обадя да му кажа, че искам за 24ти, или ти като си запазил час вече не е нужно?

Благодаря предварително,
Поздрави.

JAMAL
20-07-2010, 11:30
Днес цял ден не мога се свържа с телефона на хората ... че три пъти ме хвана тъпата гласова поща!

Та така, както бях казал миналата седмица, че ще идвам, но няма да съм сам! :P Ще сме двама с един приятел с любимата ми Алфа :pimp:

Та колега "JAMAL" на този номер ли си се обаждал? 0888 519 981 ( Тодор Тодоров ) ? И не знам, трябва ли да се обадя да му кажа, че искам за 24ти, или ти като запазил час вече не е нужно?

Благодаря предварително,
Поздрави.

Няма причина да се обаждаш, запазил съм места за цялата група, която може да варива от 10 до 15 човека. Тъкмо мислех днес, да пусна официално запитване в темата, за потвърждение, че време не остана.
Моля да получа, потвърждение от хората, които се чувстват сигурни, че ще участват във въпросното мероприятие.
Благодаря предварително!

JAMAL
22-07-2010, 14:36
Хайде колеги,
има още шанс да размислите, а има и места...мисля, че за всички ни ще бъде незабравим спомен.

fred
22-07-2010, 18:53
Бате шефе, оно температурата в пещерите целогодишно е практически еднаква :mobile:

e тъй де, все си е студено :pig:
Аз говорех, за един тур в пещерите край Карлуково, по туристическите.Но прехода между тях по напеченото плато и самата разходка из това дефиле ли е, каньон ли, в който се намират една част, е в един горещ августовски ден ни беше докарал до воден глад :)

JAMAL
22-07-2010, 20:44
Оказа се, че в началото на "Ягодинската" пещера, температурата е окло 6 гр., като в средата на пещерата достига 14-16гр. Съвсем не е малка разликата.

Ramsezsh
22-07-2010, 22:44
e тъй де, все си е студено :pig:
Аз говорех, за един тур в пещерите край Карлуково, по туристическите.Но прехода между тях по напеченото плато и самата разходка из това дефиле ли е, каньон ли, в който се намират една част, е в един горещ августвски ден ни беше докарал до воден глад :)


На "Очите" определено е невероятно приятно, но жегата - наистина може да предизвика глад - за бира.
На всички, които ще отидат в Ягодинската пожелавам приятно изкарване! За съжаление не мога да се включа, а пък толкова ми се искаше. Дано има следващ път.

JAMAL
26-07-2010, 09:52
С tonimeer сме живи и здрави, и доста екзалтирани от това, което ни се случи. Преживяването беше, според очакванията, че дори и в повече. Първоначалната тръпка, от тясното пространство е трудно описуема. Всеки трябва да я изпита, за себе си. В първата си част, пещерата се състои от тесни коридори, тунели, дупки, гьолчета...все моменти за прескачане, спускане, пълзене, завиране...и като цяло...мнооого окалване. Докато в един хубав момент, попадаш в галерия, в която единствения изход е ......дупка. Дълбока около
30м /според твърденията/, разширявайки своя диаметър и завършваща в огромна галерия. Момента, в който застанеш на ръба, с гръб към дупката, а надолу виждаш...нищо, е както каза един от приятелите....изтръпна ми само единия крак, а не знам защо:).
След това спускане, което продължи около 3ч, докато се изредим всички 16човека + 3-та водачи, тесните тунели са заместени от просторни галерии, с широки коридори между тях. Оттук започнаха и красотите, най-различни образувания, които определено надминаха очакванията ми. Уникално!!! Апаратчето ми стана цялото в глина, но не ме предаде до последно и взаимно успяхме да запаметим, част от всичко.
Кратко представяне...

Повече снимки
http://www.facebook.com/?ref=home#!/album.php?aid=183734&id=696382284&ref=mf

Ramsezsh
26-07-2010, 23:10
Невероятно красиво е! Най-искренно ви завиждам за изживяването.