PDA

View Full Version : За бутането, предреждането и "бързите ленти" по пътищата...



Pages : [1] 2

Satanism
13-07-2010, 00:05
Отдавна ми се иска една такава дискусийка да заформим, най-вече за да видя какви са настроенията в мнозинството...


Аз лично много се дразня на хора, които предреждат цялата колона през насрещтното, карат в лентата за ляв/десен завой, защото е по-празна и после се бутат в другата...или направо я запушват, карат от нея директно...направо ме побъркват всякакви такива селски номерца, все едно ние не бързаме, те имат най-спешната работа...

С чиста съвест засичам, псувам, освирквам и затискам всякакви такива индивиди...също така отдавна съм спрял да правя път на разни мигащи и светкащи совалки, ако карам с максимално разрешената скорост за участъка и другата лента е заета(аз изпреварвам)...

Мисълта ми е, докога ще толерираме подобно отношение към нас?Защо аз трябва да седя 2 часа на задръстване, защото Пешо кара направо от лентата за ляв завой и в резултат на това от правилната лента минават 3 коли на кръст, на всеки светофар?

Моля модераторите, ако това не е мястото, да я метнат където и да било тая тема...само да не я трият.

AR147
13-07-2010, 00:15
Да добавя и непрестанното присветване на магистралата при изпреварване:
Не говоря за случайте когато се появи някой самолет ,а например случай в които индивида кара след мен ,тръгна да изпреварвам и го правя спокойно 130-140 и тоя с някав скъсан голф 4 например почва да присветва да набираш по- бързо.

Satanism
13-07-2010, 00:18
А, забравих...напоследък наблюдавам едни девойки, с едни големи, а и малки коли, които са решили и те да се правят на мутри и са станали АДСКИ нагли кифли....направо да ги попилееш по пътя.

Онзи ден една с един джип кара зад мен, аз пресичам Борис по Околовръстното, посока към Бояна...и минавам леко по трамвайните линии, все пак фина работа са Алфите, а там е под всякаква критика(дори го правя от дясната лента, та тея с тампоните и носачите по 2 за левче ако искат да се трошат и да бързат)...та една с един джип отзад ми свирка и после ме надминава с мръсна газ....?!

Ramsezsh
13-07-2010, 00:20
Поздравления за темата. Това е още едно от нещата, които много ме дразнят по нашите улици. Тук е мястото на органите от КАТ, а не да се заяждат за глупости. Това е ежедневие. Още повече, че после такива очакват, че всеки, задължително трябва да ги пусне. АЗ ТАКИВА НЕ ПУСКАМ. Когато видя някой да се опитва да се включи в движението от малка уличка гледам да го пусна.

Abar7h
13-07-2010, 01:42
Аз вече гледам да не им се дразня, да правят каквото искат - риска си е техен! Естествено, ако се опитват да се включат пред мен няма да ги пусна де :D Другото което искам да кажа е - като видите човек, пуснал си мигача и културно чакайки някой да го пусне, без да се вре и да притиска - подходете и вие така колегиално, както той го прави! Винаги, когато видя кола пред мен, която е с пуснат мигач и ме чака да я пусна аз го правя, когато пък без мигач се опитва да се навре пред мен, отвръщам със обратното - не го пускам да мине! С това искам да насърча по-спокойното и положително шофиране, понеже всички искаме да стигнем бързо, а това може да бъде простигнато най-лесно именно като не си пречим един на друг и организирано се придвижваме из и без това натоварените улици. Благодаря за вниманието :D:D:D

mochko1
13-07-2010, 02:13
Аз ги правя по някога тези "селски номерца" ,но не умишлено. И мен ме дразнят сякакви тарикатщини ,паркиране на забранени места или по средата на пътя и други непозволени простотии затрудняващи движението ,но най ме дразни организацията на движението. Може би и в Индия нещата са по добре ,но в БГ ,повечето знаци ,ленти за движение ,светофари и пътища са пълен СМЯХ !!!
Когато карам в лявата лента по някой булевард аз очаквам ,когато стигна светофара да съм в лентата за направо ,а не в тази за наляво и да ми се налага да правя "номерцата". Така ,че колеги не всички участници в движението познават пътя по който се движат ,както вие го познавате. Бъдете маааалко по-толерантни и спокойни зад волана и винаги отдавайте предимство когато е нужно ;)

Satanism
13-07-2010, 04:59
Колега, от 5км се вижда кога някой се е объркал и кога го прави нарочно...аз лично съм безкрайно толерантен към хората, които карат по правилата....

alex052
13-07-2010, 07:25
На същото менение съм и аз много се дразня от т. нар. тарикати.За тези който карат по правилата винаги отстъпвам и давам път,но такива който карат в настещно пререждат се и т.н. не не става а понякопга и най спокойно си карам срещу тях даже наскоро едно говедо катастрофира и си имах разправии с КАТ имал съм вина зашото видиш ли той карал в насрещното ама аз съм могъл да дам път.

tokata_pz_flex
13-07-2010, 07:58
Мислех да не пиша по темата , ама ...
В неделя се прибирам от морето ... няма такава селяния . Събрали се 2 торби с идиоти със скъпи ... и не чак толкова скъпи коли . Пътят - техен . Всеки кара от където иска , всеки се вре и се бута ... да вървят , имат глави да мислят . Ама да не ми застрашават живота ... както го направи един господин в следствие на което аз и една дама с едно Рено Клио щяхме да се изтрепем .
Добро впечатление ми направи един човек с ЦЛ 500 . Караше си културно в колоната зад мен . Изпреварваше само с мигач и се прибираше с мигач . Не натискаше хората .
Яд ме е , че псевдо мутрите си правят каквото си искат и не могат да разберат , че парите и колите няма да ги занесат на 2-та метра .
Карайте внимателно и бъдете колегиални .

Pastora
13-07-2010, 08:04
От тарикатщини сме станали нетолерантни. Иначе любими са ми каращите в еднопосочна улица, които нямат намерение да отстъпят, защото са по-тарикати. Наскоро един слезна и започна да ми вика "Ще ме глобиш ли, какво ли?". Та това ми прилича на темата с чалгата и шума, всичко е еквивалентно.

code
13-07-2010, 08:11
Аз също мразя тарикати, ама гледай какъв случай: Прибирам се аз ония ден от М.Р. към Славейков и някакъв тип още на Созополския светофар се пререди пред всички и газ. В колата бяха 3 души. Естествено след 100метра ги резнах с голям мерак, обаче нашия спря на Трапезица, форсира на място да разпъди пешеходците :new_Eyecrazy:и газ на яко червено. Разбирай зеленото е светнало преди 1мин и ще светне след още една. Зелено и аз пак газ. Малко след следващия светофар съм се нагласил аз вече да псувам и затискам, а нашето момче влезе към Окръжна Болница:sad:
Та, гледай какво нещо не знаеш кой, закъде и на какъв зор е . .:idea:

Satanism
13-07-2010, 08:57
В такъв случай се пускат всички видове фарове+аварийни-като СОТ-аджия и всички ще разберат, че човека бърза...
+ това истината е, че е редно да се извика линейка (с лампа ;)), защото дори и по такъв повод, пак застрашаваш сериозно живота на хората, като караш така...друг е върпоса колко време идват линейките....


Иначе и аз виждам все повече много скъпи коли, които спазват правилата...онзи ден ме надмина S63 AMG по околовръстното, човека караше 80-85....пусна си мигача и се прибра....

DarkKnight
13-07-2010, 10:04
...
...също така отдавна съм спрял да правя път на разни мигащи и светкащи совалки, ако карам с максимално разрешената скорост за участъка и другата лента е заета(аз изпреварвам)...


Колега и аз мразя да ми се правят на тарикати и да ме изпреварват и после да се врат пред мен на светофарите, но и аз съм се обърквал да тръгна в кофти лента - къде по невнимание къде от незнание и за това ако си даде мигач винаги ще го пусна.
Относно най-лявата лента и така нареченото изпреварване - ами на няколко пъти съм бързал и винаги ми се е намирал идиот да ми седи с 80 (толкова е ограничението на южното околовръстно) и да не ме пуска - еми мръдни се аз като мина пак се върни, все пак аз нямам намерение да се правя на рейсер между колите! Ако не бързам не ми пука - като видя някой засилил се изобщо не го чакам да стигне до мен, особено като знам че след малко ще ми влезе в задницата и ако се наложи да спра рязко ще ме направи комби...



От тарикатщини сме станали нетолерантни. Иначе любими са ми каращите в еднопосочна улица, които нямат намерение да отстъпят, защото са по-тарикати. Наскоро един слезна и започна да ми вика "Ще ме глобиш ли, какво ли?". Та това ми прилича на темата с чалгата и шума, всичко е еквивалентно.

И що пак намесихте чалгата? Няма рокаджии който да влизат в насрещното и да се дръвчат ли?
Съгласен съм че има вече много тарикати и тарикатки и всеки вече е най-великия обаче колкото е общото между чалгата и шума толкова и тарикатщината по пътищата с чалгата, въпрос на възпитание и мироглед (да не казвам и в тази тема че е въпрос на манталитет че пак ще ми скочат 10 човека на главата да ми обесняват колко не съм прав :Bolt:)

code
13-07-2010, 10:13
..........
И що пак намесихте чалгата? Няма рокаджии който да влизат в насрещното и да се дръвчат ли?....
Ами разбира се! Аз познавам рокаджия, който спира на светофар с мотора, като светне жълто плюе на нечий джам и газ :wow: Това разбира се винаги е с предистория, затиснали го и т.н. оправдания . . Според мен причината е друга, просто го кефи и така. Простотийка, брат! Всеки си има номер в живота :roll2:

DarkKnight
13-07-2010, 10:23
Ами разбира се! Аз познавам рокаджия, който спира на светофар с мотора, като светне жълто плюе на нечий джам и газ :wow: Това разбира се винаги е с предистория, затиснали го и т.н. оправдания . . Според мен причината е друга, просто го кефи и така. Простотийка, брат! Всеки си има номер в живота :roll2:

:haha: Това ако някой го направи ще се спукам от смях (стига да наплюе джама а не мен де)

Ами имах друго предвид - а и не всички рокаджии имат мотори :evil:

Satanism
13-07-2010, 10:40
Колега и аз мразя да ми се правят на тарикати и да ме изпреварват и после да се врат пред мен на светофарите, но и аз съм се обърквал да тръгна в кофти лента - къде по невнимание къде от незнание и за това ако си даде мигач винаги ще го пусна.
Относно най-лявата лента и така нареченото изпреварване - ами на няколко пъти съм бързал и винаги ми се е намирал идиот да ми седи с 80 (толкова е ограничението на южното околовръстно) и да не ме пуска - еми мръдни се аз като мина пак се върни, все пак аз нямам намерение да се правя на рейсер между колите! Ако не бързам не ми пука - като видя някой засилил се изобщо не го чакам да стигне до мен, особено като знам че след малко ще ми влезе в задницата и ако се наложи да спра рязко ще ме направи комби...






извинявай, ама от кога спазването на закона прави някого идиот?Ако изпреварвам някой, който кара със 75, а аз карам с 80, ако си мислиш, че съм длъжен да давам газ, само защото ти бързаш....

MrX
13-07-2010, 10:44
Ако изпреварвам някой, който кара със 75, а аз карам с 80, ако си мислиш, че съм длъжен да давам газ, само защото ти бързаш....

Ти ако искаш можеш да решиш да го изпреварваш и със 76, но в закона май друго пише.
И едно въпросче към столичани, каква е тази ваша страстна любов към лявата лента?!?

Satanism
13-07-2010, 10:46
Ти ако искаш можеш да решиш да го изпреварваш и със 76, но в закона май друго пише.
И едно въпросче към столичани, каква е тази ваша страстна любов към лявата лента?!?

Какво пише в закона, колега, я ми покажи?Едва ли пише, че трябва да се пазя, защото някой отзад иска да нарушава закона....
Любов към лявата лента нямам....обикновено карам най-в дясно...

А да ти кажа ли, че точно на Околовръстното, мога да карам с 40 в най-лявата лента ако искам, а правилника съвсем не те задължава да ме изпреварваш само от ляво там....ако бързаш и дясната лента е свободна-съвсем законно можеш да ме задминеш от там....само дето това не се знае от 95% от хората...

cyberhill
13-07-2010, 10:52
Аз винаги давам път, на хора, които не ме принуждават да им давам... ако ще и с Галардо да са наглярите ... чакат :)
Аз пък друго да ви се оплача...
Мнооооооого ме дразни на последък, всички живо кара на темпомат... цъкнал 135км/ч и това е... изпреварва по 20 мин.... и каквото и да става около него... той е на темпомат майна.... луд ставам. Поради един такъв индивид в неделя, един моторист щеше да направи таква поразия...
(единния на темпомат на 125км/ч , а другия на 130км/ч и изпреварват по 30 мин...)

А на магистралата пак, в неделя ме изпревариха 2 мотора, единия в лява лента, другия в аварийната с над 200км/ч.
Колкото и лошо да звучи, пожеланията ми бяха доста лоши!

MrX
13-07-2010, 10:56
Какво пише в закона, колега, я ми покажи?Едва ли пише, че трябва да се пазя, защото някой отзад иска да нарушава закона....
Любов към лявата лента нямам....обикновено карам най-в дясно...

http://www.listovki-kat.com/zdp-chapter_2_9

Чл. 41 (2) т.3

Или казано с прости думи изпреварването се извършва по възможно най-бързият начин без да се пречи на останалите участници в движението.

Satanism
13-07-2010, 10:58
http://www.listovki-kat.com/zdp-chapter_2_9

Чл. 41 (2) т.3

Или казано с прости думи изпреварването се извършва по възможно най-бързият начин без да се пречи на останалите участници в движението.

Колега ти си тотално неграмотен по отношение на ЗДВП.
Прави ли ти впечатление, че става дума за извънградско движение?

Пак повтарям, в градско движение на път с повече от 1 лента в посока термина изпреварване не съществува....аз мога да се движа в цитирам ЗДВП "най-удобната за мен лента"....ако за мен това е лявата-ти спокойно можеш да се преместиш в дясната и да караш с каквато и да е скорост, в рамките на органичението, вкл с по-висока такава от моята...ерго да ме задминеш.
Тези места са указани със знак Д1.1.

Ramsezsh
13-07-2010, 11:02
И що пак намесихте чалгата? Няма рокаджии който да влизат в насрещното и да се дръвчат ли?
Съгласен съм че има вече много тарикати и тарикатки и всеки вече е най-великия обаче колкото е общото между чалгата и шума толкова и тарикатщината по пътищата с чалгата, въпрос на възпитание и мироглед (да не казвам и в тази тема че е въпрос на манталитет че пак ще ми скочат 10 човека на главата да ми обесняват колко не съм прав :Bolt:)

Колега, така като чета поста на Pastora не виждам някъде да е намесил чалгата. По скоро и той за манталитет говори. Поне доколкото си спомням в темата "Що съм длъжен....", за която говори Pastora се разискваше манталитета. Защо всеки път, като видите в едно изречение чалга и простотия всички скачате като ужилени и почвате да сипете какво ли не по рокаджии и прочие?

trustworthy
13-07-2010, 11:06
http://www.listovki-kat.com/zdp-chapter_2_9

Чл. 41 (2) т.3

Или казано с прости думи изпреварването се извършва по възможно най-бързият начин без да се пречи на останалите участници в движението.

'най-бързият начин' винаги предполага да не се надвишава максималната съобразена скорост ;) Спирали са ме за превишена скорост за подобна ситуация и не минава номерът ;) Така че посланието е да си седите зад този, който 'ви пречи', спазвайки правилника и да го изчакате.

@cyberhill
Максималната разрешена скорост си е 130 и за двете ленти, което означава, че стоиш и чакаш зад този с темпомата и като ти освободи лентата, тръгваш да нарушаваш преавилника, без да ти пречи никой, допреди това караш тихо зад него и това е.
Има навик да карам с по 170-180 по магистралите, но не светкам или свиря на изпреварващите, които ми се явяват в лявата лента, а напротив - намалям и ги изчаквам.
Последно един 'бързак' с корейски джип, абонат за лява лента на магистралата, го лекувах около 5 км да кара зад мен в лявата, докато изпреварвах колите вдясно с около 140-150км/ч. На джипа му свършиха токовете да ми святка и свири, ама понеже съм снизходителен, му простих невежеството. Можех да вдигна и аз 180-200 (колкото на него му се искаше да кара), ама реших да пропусна тоя път 8)
И в града съм имал подобни случки...

pr_00f
13-07-2010, 11:12
Нулева толерантност към нарушителите и бързаците.
Заковавам круиза на максималната разрешена скорост и си карам по закон.
Да си светят и свирят колкото си искат - боли ме швепстера. Когато има възможност се изтеглям и им правя път... то дървото което ги чака вече е пораснало там нейде.

trustworthy
13-07-2010, 11:15
...Да си светят и свирят колкото си искат - боли ме швепстера. Когато има възможност се изтеглям и им правя път...

Е защо така ги бавиш сега хората?!?

DarkKnight
13-07-2010, 11:15
извинявай, ама от кога спазването на закона прави някого идиот?Ако изпреварвам някой, който кара със 75, а аз карам с 80, ако си мислиш, че съм длъжен да давам газ, само защото ти бързаш....


Какво пише в закона, колега, я ми покажи?Едва ли пише, че трябва да се пазя, защото някой отзад иска да нарушава закона....
Любов към лявата лента нямам....обикновено карам най-в дясно...

А да ти кажа ли, че точно на Околовръстното, мога да карам с 40 в най-лявата лента ако искам, а правилника съвсем не те задължава да ме изпреварваш само от ляво там....ако бързаш и дясната лента е свободна-съвсем законно можеш да ме задминеш от там....само дето това не се знае от 95% от хората...

Аз съм напълно наясно, но не мисля че със 100+ е резонно да изпреварвам от дясно особено като знам че всички сменят ленти без мигач и дясното огледало го ползват за красота. Ти можеш всичко както и тия могат да минават през другата лнта и да отиват най-отпред - разлика няма нито едните нито другите се съобразяват с останалите в движението.



Колега, така като чета поста на Pastora не виждам някъде да е намесил чалгата. По скоро и той за манталитет говори. Поне доколкото си спомням в темата "Що съм длъжен....", за която говори Pastora се разискваше манталитета. Защо всеки път, като видите в едно изречение чалга и простотия всички скачате като ужилени и почвате да сипете какво ли не по рокаджии и прочие?

Ами не, Pastora е пич и нямам нищо против него, както и не съм скочил като ожилен. Аз чалга не слушам обаче ми писна винаги да се псоменава с негативно. Другата тема се превърна в рок срещу чалга и тая ли искате на там да отиде?

п.п. А ако Ники е имал предвид за манталитета аз просто не съм го разбрал или по-точно имам още негативна енергия към рока от онази тема - знам че той е най-великата музика за вас ама айде да не сме абсолютните селяни тия дето не го слушаме

Satanism
13-07-2010, 11:16
То не е резонно да караш със 100+ в градски условия също...така, че проблема си е твой, имаш глава на раменете за тая цел..

Ето и извадката специално за абонатите на лявата лента и дългите, да ви отворя очите и за другите ленти, та да не се чувствате запушени :)
Из закона за движение по пътищата:
Член 15: т.2, подточка 2:
Чл. 15. (1) На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента.

(2) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат и водачът на моторно превозно средство може да използва за движение най-удобната за него пътна лента в следните случаи:
1. на пътно платно с три и повече пътни ленти за движение в една посока, когато техният брой специално е обозначен с пътен знак;
2. в населените места, на пътно платно с две и повече пътни ленти за движение в една посока, обозначени с пътна маркировка;* това правило не се прилага на автомагистрали и пътища, по които е разрешено движението на пътни превозни средства със скорост, по-голяма от 80 км/ч;


С други думи, ако много бързаш и не ти се чака аз да се движа по законния за целта начин, ако си намериш свободна лента-троши си главата :)

mim
13-07-2010, 11:17
направо не ми се чете тая тема, защото това е едно от нещата, заради които ми се ще да се изселя от тая селяния :shoot:

Ramsezsh
13-07-2010, 11:24
п.п. А ако Ники е имал предвид за манталитета аз просто не съм го разбрал или по-точно имам още негативна енергия към рока от онази тема - знам че той е най-великата музика за вас ама айде да не сме абсолютните селяни тия дето не го слушаме

Колега, ако погледнеш онази тема ще видиш, че и тя така започна - колегата Satanism се оплака, че не може да спи от дивата чалга от заведението в съседство и любителите на тая музика започнаха да се състезават да обясняват колко диви и асоциални били металите - чупели пейки, пикаели по стадионите и т.н.

MrX
13-07-2010, 11:25
Колега ти си тотално неграмотен по отношение на ЗДВП.
Прави ли ти впечатление, че става дума за извънградско движение?

Пак повтарям, в градско движение на път с повече от 1 лента в посока термина изпреварване не съществува....аз мога да се движа в цитирам ЗДВП "най-удобната за мен лента"....ако за мен това е лявата-ти спокойно можеш да се преместиш в дясната и да караш с каквато и да е скорост, в рамките на органичението, вкл с по-висока такава от моята...ерго да ме задминеш.
Тези места са указани със знак Д1.1.

Извинявай и ти колега, но май си доста по-тотално неграмотен по отношение на закона на ЗДБП.

http://www.listovki-kat.com/zdp-chapter_2_3

Движението на не релсови превозни средства се осъществява в най-дясната лента, а не в която ти е най-удобно! Ще те посъветвам да прегледаш и нашия, пък защо не и ЮКей-ския закон защото там доста ядове ще береш заради непознаването на законите!

Satanism
13-07-2010, 11:26
Извинявай и ти колега, но май си доста по-тотално неграмотен по отношение на закона на ЗДБП.

http://www.listovki-kat.com/zdp-chapter_2_3

Движението на не релсови превозни средства се осъществява в най-дясната лента, а не в която ти е най-удобно! Ще те посъветвам да прегледаш и нашия, пък защо не и ЮКей-ския закон защото там доста ядове ще береш заради непознаването на законите!

Колега, утре жената е на изпит-теория.Нали се сещаш, че тоя закон съм го ял с кориците последната седмциа?Съветвам те да прочетеш малко по-надолу от това, което си цитирал или да прочетеш предния ми пост, където съм ти извадил цитата и да не спориш с мен за ЗДВП точно тея дни.... ;) Алинея 2 от линкчето-за да сме точни :)

Също така е желателно и ти да попрочетеш малко ЗДВП, защото явно си го позабравил ;)

BoxerPower
13-07-2010, 11:26
Мнооооооого ме дразни на последък, всички живо кара на темпомат... цъкнал 135км/ч и това е... изпреварва по 20 мин.... и каквото и да става около него... той е на темпомат майна.... луд ставам.

Ами колега то и аз извън града съм на темпо... котвя на 110-120 (оптимална за нашите пътища скорост) и само въртя геврека. Разбира се за разлика от хората които ти си видял (тези дето не ускоряват при изпреварване), наближавайки "тромаво" МПС аз ускорявам до 150-160, изпреварвам, след което автопилота автоматично си се връща на 110-120. Всичко трае секунди и като цяло мисля, че шофирането с темпо е повече от удобно, защото ако се наредим 4-5 човека в колона и всеки е закотвил на една и съща скорост, то никой няма да е проблем за никой. Мен ако ме питаш ме дразнят хората които пък не могат да решат с каква скорост им се кара... шото балъка ми кара с 80, аз си го изпреварвам и си продължавам с темпото (110-120), след малко оня решил обаче, че му се кара със 125 и ме минава... да ама 2 км по-напред пък му скимнало, че със 95 му се кара и сам се сети как ситуацията от по-горе се повтаря. Та според мен тия индивиди са много по-дразнещи. Обикновенно заради такива съм принуден да се направя на кретен, да опъна бавареца на 180, да го направя точка в огледалото и да спечеля някой друг километър преднина, за да може льохо да си играе със скоростомера и педала на газта както му хареса.

В града нямам проблеми щото си карам кат пич с 30 и който иска да бърза, да си бърза, който иска да си кара бавно да си кара, който иска да се престроява, да се престроява дето си иска, мен не ме е*е... джиткайки с 30 + приятна музичка в крайна дясна лента ме обзема спокойствие и просто нямам време да обръщам внимание на кретените по пътя. Извода е: Джиткайте спокойно, за да сте спокойни ;)

cyberhill
13-07-2010, 11:40
Аз съм на мнение, че изпреварването трябва да става максимално бързо!
"Мутрите" като те чакат и светят , в един момент просто изпреварват в аварийната лента, това е много по опасно според мен , отколкото леко да натисна до към 140км/ч и да му дам път.
Това имах в предвид.

Аз съм много против такива създания, но ако направи беля в такъв момент и аз съм в кюпа!

trustworthy
13-07-2010, 11:43
Аз съм на мнение, че изпреварването трябва да става максимално бързо!

Ти може и да си, но законът е на друго ;)

code
13-07-2010, 11:51
Нормално е като виждаш в огледалото засилен да се прибереш, няма никаква логика да му се пречи умишлено пък и бил той с превишена скорост. Българина е бабаит където му минават номерата, като почнат да го натискат отзад с Кайена всеки се прибира ;) Винаги има начин да си дразнещ и пречещ, дори и когато спазваш стриктно правилника, както и обратното.;)

пп Ситуациите по пътищата са милиони и не приличат на картинка от листовка.

MrX
13-07-2010, 11:52
Ти може и да си, но законът е на друго ;)

Ми той законът точно това казва!

Satanism
13-07-2010, 11:54
Ми той законът точно това казва!

Законът казва, максимално бързо в рамките на позволеното.Ако той кара със 79, а ограничението е 80, максимално бързо значи 80...
Ако нямаш времето да го изпреварваш с 80(тоест изпреварваш в насрещното), изобщо не започваш изпреварването...ако си на дву и трилентов път, проблем да изпреварваш с 1км/ч разлика няма ;)

trustworthy
13-07-2010, 11:57
Ми той законът точно това казва!

Законът ти казва да не превишаваш позволената скорост. Ако при изпреварването ти се налага да превишиш, значи не трябва да изпреварваш! Ес симпъл ес тхат ;)
ПИсах, че съм попадал в такава ситуация, където изпреварих един с 80 км/ч, след което 5 метра след влизане в дясната лента идва знак 'ограничение 60км/ч' и след още 30 метра - полицаи. Опитах се да пробутам версията с 'максимално бързото изпреварване', ама не се съгласиха ;)
Цялата трагедия идва от това, че всеки е чувал за Закона, ама малко знаят какво точно пише в него и още по-малко пък знаят как се тълкува.

cyberhill
13-07-2010, 12:00
Принципно си прав, но като цяло това е върховна глупост!
София - Пловдив , към Пазарджик ще те изпреваря :) Реално даже не се знае , ако предприема второ такова изпреварване, дали ще успея да хвана отбивката за Пловдив.... ако не Стара Загора и така :D

Странно , как никой не си признава! Аз лично винаги изпреварвам с пълна газ без значение с колко ще наруша правилника :)

P.S. Не ме линчувайте :)

trustworthy (http://alfaromeo-bg.com/forum/member.php?u=231) - това е доста гаден номер... на истина :)

bager
13-07-2010, 12:03
Принципно си прав, но като цяло това е върховна глупост!
София - Пловдив , към Пазарджик ще те изпреваря :) Реално даже не се знае , ако предприема второ такова изпреварване, дали ще успея да хвана отбивката за Пловдив.... ако не Стара Загора и така :D

Странно , как никой не си признава! Аз лично винаги изпреварвам с пълна газ без значение с колко ще наруша правилника :)

P.S. Не ме линчувайте :)

Това е ! Дреме ми за КАТ, изпреварването е най-опасната част от движението по извънградски път и затова го правя максимално бързо.
След това си намалявам и карам с нормална скорост.

pr_00f
13-07-2010, 12:04
E то и аз изперварвам с пълна газ, ама това не значи че карам постоянно в нарушение.
Предпочитам да ме глобят за превишена скорост в момента на изпреварването , отколкото да се челосам в камион ( примерно)

code
13-07-2010, 12:07
Представете си следната ситуация: двулентов път, по лента в посока, извънградско, ограничение 90.
Пред вас кара кола с 80. Дебнете момента да я изпреварите и:
а) изпреварвате я с 89 за да не нарушите правилника
б) изпреварвате я максимално бързо и безопасно

отговора за мен е бе :)

cyberhill
13-07-2010, 12:10
И този трябва да бъде! Иначе по-добре си карай зад човека с 80 и това е:)

Satanism
13-07-2010, 12:25
Мисля, че тук ставаше дума за ситуация в градски условия, с повече от 1 лента в посока....не мисля, че има човек, който, ако види, че с позволената скорост не може да приключи изпреварването безопасно, няма да настъпи газта....
В едното става дума за вероятно ПТП, а в другото става дума, че Бай Хуй ще стигне 15 секунди по-бавно до кръчмата...


И за да не остана неразбран:
1.Ако аз изпреварвам и някой идва зад мен, но на нормална дистанция и без да ми прави дискотека, със сигурност няма да седя нарочно и да му преча, ще се дръпна при първа възможност....пък той нека си бърза.
2.Аз със сигурност не съм безгрешен и сигурно правя десетки нарушения всеки ден, но се старая винаги да съм максимално толерантен към околните и да не ги излагам на излишни рискове, когато виждам същото отношение от тях към мен, както и необходимото уважение помежду ни

DarkKnight
13-07-2010, 12:36
То не е резонно да караш със 100+ в градски условия също...така, че проблема си е твой, имаш глава на раменете за тая цел..

Ето и извадката специално за абонатите на лявата лента и дългите, да ви отворя очите и за другите ленти, та да не се чувствате запушени :)
Из закона за движение по пътищата:
Член 15: т.2, подточка 2:
Чл. 15. (1) На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента.

(2) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат и водачът на моторно превозно средство може да използва за движение най-удобната за него пътна лента в следните случаи:
1. на пътно платно с три и повече пътни ленти за движение в една посока, когато техният брой специално е обозначен с пътен знак;
2. в населените места, на пътно платно с две и повече пътни ленти за движение в една посока, обозначени с пътна маркировка;* това правило не се прилага на автомагистрали и пътища, по които е разрешено движението на пътни превозни средства със скорост, по-голяма от 80 км/ч;

С други думи, ако много бързаш и не ти се чака аз да се движа по законния за целта начин, ако си намериш свободна лента-троши си главата :)

Ами пак пиша - не изпреварвам от дясно не защото е забранено а защото е опасно. И 100+ на южното околовръстно което е новичко и около 5-6 пъти по-добро състояние от магистралата за мен не е опасно ;) И идеята е че мен не ме дразни когато някой ми светне от далече да се мръдна а тези които още малко ще влязат при мен.
За правилника - прав си трябва да се спазва, но и трябва да има колегиалност, а не да сме коне с капаци и понеже съм в правото си ще дразня... ;)
Надявам се никога да не изпадаш в ситуация в която да бързаш поради някаква случка (ама не щото така си мислиш че трявба а наистина да трябва) и да не ме разбереш - блазя им на такива хора ;)



Колега, ако погледнеш онази тема ще видиш, че и тя така започна - колегата Satanism се оплака, че не може да спи от дивата чалга от заведението в съседство и любителите на тая музика започнаха да се състезават да обясняват колко диви и асоциални били металите - чупели пейки, пикаели по стадионите и т.н.

За мен темата беше за тези които ни пречат да спим и да си почиваме а не за чалгата ама някои хора го обърнаха на "чалгата разваля всички, тя е дяволска музика". Ако не съм прав по-добре сменете заглавието да си знам че е "рок срещу чалга". Нямам против нито едната нито другата музика, а парадирането на слушаштите тези стилове хора ;)

bager
13-07-2010, 12:37
Мисля, че тук ставаше дума за ситуация в градски условия, с повече от 1 лента в посока....не мисля, че има човек, който, ако види, че с позволената скорост не може да приключи изпреварването безопасно, няма да настъпи газта....
В едното става дума за вероятно ПТП, а в другото става дума, че Бай Хуй ще стигне 15 секунди по-бавно до кръчмата...

Вярно че ставаше дума за града. В града изпреварването е само ако се налага и наистина максимално безопасно, без превишаване на скоростта. (друг е въпроса доколко става дума за изпреварване или за престрояване и движение в друга лента)

BoxerPower
13-07-2010, 12:38
Аз пък с ръка на сърцето си признавам, че извън града карам винаги в нарушение т.е. 110-120 км/ч. Не спазвам 80% от табелите за ограничение на скороста от типа 60 км/ч, защото на местата на които ги засичам, ами еб*х ги ама са си чисти "хранилки" за куките. Изпреварвам винаги по възможно най-бързия начин т.е. нарушавам и вече нарушения от мен ЗДП, но поне съм спокоен, че не се пречкам на никого. Като влезна в населено място съм с 50 и надолу... особено в непознати за мен малки села в които и представа си нямам от де може да ми изскочи кокошка, пуйка, патка, кон, магаре, някой пиян дядка с колело или някое заблудено циганче...

Ramsezsh
13-07-2010, 12:45
И моето най-често нарушение е превишената корост. Не с много, но почти винаги е в повече от знаците. Последно време обаче ставам все по бавен и току виж стигна и границата от знаците. В извън градски условия причината обикновено е гадното състояние на пътищата. Най-тъпото е, че хранилките се слагат там където и пътя и обстановката позволяват малко по-висока скорост. Затова се замислям да си купя някакъв радар детектор.

bass
13-07-2010, 12:53
Винаги, когато видя кола пред мен, която е с пуснат мигач и ме чака да я пусна аз го правя, когато пък без мигач се опитва да се навре пред мен, отвръщам със обратното - не го пускам да мине!

И аз тъй. В случаи на краен идиотизъм се случва и да свиркам.
В София има места, където няма шанс да се включиш, ако си без предимство и някой не благоволи да те пусне.

pinkmousy
13-07-2010, 12:59
Много интересна и безкрайна тема :) Относно селянията (да не се обиждат колегите от провинцията) - достатъчно е да се мине веднъж по околовръстното от Бояна към Младост през стеснението след Симеоновско. Има си знак, който посочва коя лента в коя влиза и т.н., и коя мислите върви най-бързо... А аз като последен будала винаги съм в лентата, в която трябва (според знака и маркировката)... като си нямам друга работа и ми се чака... и обичам да ми свиркат и да ми се натискат.
А какво ми се случи тази неделя на няколко пъти по магистралата - карам си спокойно в дясна лента с 90-100 (по ред причини вече съм "разумна" :evil:) и изведнъж на косъм от предницата ми влиза кола. После виждам, че те двама се изпреварвали в лявата лента, все едно мен ме няма...

RPWWD
13-07-2010, 13:15
Много интересна и безкрайна тема :) Относно селянията (да не се обиждат колегите от провинцията) - достатъчно е да се мине веднъж по околовръстното от Бояна към Младост през стеснението след Симеоновско. Има си знак, който посочва коя лента в коя влиза и т.н., и коя мислите върви най-бързо... А аз като последен будала винаги съм в лентата, в която трябва (според знака и маркировката)... като си нямам друга работа и ми се чака... и обичам да ми свиркат и да ми се натискат.
А какво ми се случи тази неделя на няколко пъти по магистралата - карам си спокойно в дясна лента с 90-100 (по ред причини вече съм "разумна" :evil:) и изведнъж на косъм от предницата ми влиза кола. После виждам, че те двама се изпреварвали в лявата лента, все едно мен ме няма...
Колежке, 90 км/ч не е скорост за магистрала, с нея създаваш опасност за движението, като принуждаваш другите нон стоп да те изпреварват ;-) Един познат се върна от САЩ с глоба за бавно каране по магистрала, именно защото така създавал предпоставки за ПТП. В общи линии трябва да караш със стадото, така е най-безопасно, ако и да е по-бързичко ;-)


А да ти кажа ли, че точно на Околовръстното, мога да карам с 40 в най-лявата лента ако искам, а правилника съвсем не те задължава да ме изпреварваш само от ляво там....ако бързаш и дясната лента е свободна-съвсем законно можеш да ме задминеш от там....само дето това не се знае от 95% от хората...
Заради такива случай под всеки знак за максимално разрешена скорост, трябва да има и от тия кръглите синичките с минимално позволена ;-) Въобще не е нормално да караш, по Цариградско например, с 40 км/ч при разрешени 80.

cyberhill
13-07-2010, 13:17
Да...
На Сливен главно ставам свидетел , как някой дядо с 412 москвич, принуждава автобуси , тирове и автомобили , да правят рискови изпреварвания , защото е повел колоната с 60км/ч от 10 километра....


edit : http://dnes.dir.bg/news/globi-shofyori-hora-patishta-6718245?nt=4

trustworthy
13-07-2010, 13:22
Колежке, 90 км/ч не е скорост за магистрала, с нея създаваш опасност за движението, като принуждаваш другите нон стоп да те изпреварват ;-) Един познат се върна от САЩ с глоба за бавно каране по магистрала, именно защото така създавал предпоставки за ПТП. В общи линии трябва да караш със стадото, така е най-безопасно, ако и да е по-бързичко ;-)

Заради такива случай под всеки знак за максимално разрешена скорост, трябва да има и от тия кръглите синичките с минимално позволена ;-) Въобще не е нормално да караш, по Цариградско например, с 40 км/ч при разрешени 80.

А за магистрала колко е минималната позволена скорост в България ;)

RPWWD
13-07-2010, 13:26
Да...
На Сливен главно ставам свидетел , как някой дядо с 412 москвич, принуждава автобуси , тирове и автомобили , да правят рискови изпреварвания , защото е повел колоната с 60км/ч от 10 километра....


edit : http://dnes.dir.bg/news/globi-shofyori-hora-patishta-6718245?nt=4

Такива с хуй да ги сочиш :shoot:

---------- Post added at 10:26 ---------- Previous post was at 10:24 ----------


А за магистрала колко е минималната позволена скорост в България ;)

То е заради камионите и автобусите, само че всички сме виждали разни чичковци да карат и с 60-70. Скоро един такъв с Голф 3 с РА регистрация на прибиране към София по АМ Тракия принуди един камион да ме засече рязко и да ми се разгони фамилията от спиране. Кво заслужава такъв индивид, а?

DarkKnight
13-07-2010, 13:45
Много интересна и безкрайна тема :) Относно селянията (да не се обиждат колегите от провинцията) - достатъчно е да се мине веднъж по околовръстното от Бояна към Младост през стеснението след Симеоновско. Има си знак, който посочва коя лента в коя влиза и т.н., и коя мислите върви най-бързо... А аз като последен будала винаги съм в лентата, в която трябва (според знака и маркировката)... като си нямам друга работа и ми се чака... и обичам да ми свиркат и да ми се натискат.
А какво ми се случи тази неделя на няколко пъти по магистралата - карам си спокойно в дясна лента с 90-100 (по ред причини вече съм "разумна" :evil:) и изведнъж на косъм от предницата ми влиза кола. После виждам, че те двама се изпреварвали в лявата лента, все едно мен ме няма...

Ами минавам от там всеки ден и знам какво е, но го има и момента че според маркировката дясна лента е с предимство, преди нея обаче няма знак който да предупреждава че всички трябва да минат в дясна лента така че тука освен селянията има вина и държавата. Да не говорим че още си седят временните табели и на околовръстното (40 и 5 метра след него 80) и на цариградско при метро (само че там е 60 и след това 80)

MrX
13-07-2010, 13:50
Такива с хуй да ги сочиш :shoot:

---------- Post added at 10:26 ---------- Previous post was at 10:24 ----------



То е заради камионите и автобусите, само че всички сме виждали разни чичковци да карат и с 60-70. Скоро един такъв с Голф 3 с РА регистрация на прибиране към София по АМ Тракия принуди един камион да ме засече рязко и да ми се разгони фамилията от спиране. Кво заслужава такъв индивид, а?

Предполагам визираш този с леката кола, въпреки че камиона е прегрешилия. Докато минималната скорост за движение по магистрала в България е 50, какво да заслужава, че кара в позволеното и в правилното по закон платно?!?

trustworthy
13-07-2010, 13:52
То е заради камионите и автобусите, само че всички сме виждали разни чичковци да карат и с 60-70.

Така пише в правилника/закона или е по-скоро твое вътрешно усещане :flirt:


Скоро един такъв с Голф 3 с РА регистрация на прибиране към София по АМ Тракия принуди един камион да ме засече рязко и да ми се разгони фамилията от спиране. Кво заслужава такъв индивид, а?

Ами за бой е камионджията, да :)
Пак да те питам, има ли минимална рзрешена скорост по магистралите и ако има, колко е тя :)

RPWWD
13-07-2010, 13:57
Предполагам визираш този с леката кола, въпреки че камиона е прегрешилия. Докато минималната скорост за движение по магистрала в България е 50, какво да заслужава, че кара в позволеното и в правилното по закон платно?!?
Естествено, че този с леката кола. Дори и претоварените камиони пъплещи в аварийната са по-бързи ;-)


Така пише в правилника/закона или е по-скоро твое вътрешно усещане :flirt:



Ами за бой е камионджията, да :)
Пак да те питам, има ли минимална рзрешена скорост по магистралите и ако има, колко е тя :)

Честно казано трябва да проверя, но ако наистина е 50 км/ч тия, които не са променили закона навреме трябва да бъдат разстреляни, защото са предизвикали сума ти нещастни случаи.

cyberhill
13-07-2010, 13:57
Чл. 22. (1) Водачът на пътно превозно средство не трябва да се движи без
основателна причина с твърде ниска скорост, когато по този начин пречи на движението
на другите пътни превозни средства.


(2) Водач на пътно превозно средство, което се движи с ниска скорост и поради
това причинява създаването на колона от пътни превозни средства, трябва да ги
пропусне при първа възможност.

До колкото знам , няма дефинирана минимална скорост. Пък и нещо не го намирам. Да не би да са го махнали?

търтей
13-07-2010, 13:58
Няма минимална скорост, има изисквания за технологичната скорост, която може да развие дадено ППС, за да се движи по магистрала.

code
13-07-2010, 14:00
Няма минимална скорост, има изисквания за технологичната скорост, която може да развие дадено ППС, за да се движи по магистрала.
Да и май беше 50км.

ReLeFNIQ
13-07-2010, 14:02
Е как да няма. Нали точно за това е забранено движението на МПС-та по магистралата чиято конструктивна максимална скорост е по-малко от 50 км/ч..

cyberhill
13-07-2010, 14:03
Е да , от тази гледна точка е така...


P.S. Надявам се да спазвате правилника на горна граница , а не на долна :) Please!!!

RPWWD
13-07-2010, 14:07
В тази връзка мисля, че е крайно време да бъдат спряни от движение разните соцтаралясници на по 40 години, които и конструктивно и технически са от времето, когато позволената скорост по първокласен път беше 60 км.ч.

trustworthy
13-07-2010, 14:09
Честно казано трябва да проверя, но ако наистина е 50 км/ч тия, които не са променили закона навреме трябва да бъдат разстреляни, защото са предизвикали сума ти нещастни случаи.

Колегата МрХ го е казал по-горе колко е. И затова се казва 'минимална скорост'. По-горе казваш, че и 90 км/ч не е скорост за магистрала :)
Ще дам пример с жена ми този път: наскоро взе книжка и при първите излизане на магистрала повече от 80 едва я накарах да вдигне. С колко трябва да кара един неопитен (меко казано) шофьор, за да не 'пречи' на опитните бързаци? И по-добре ли е този неопитен шофьор да се засили с 120-130 км/ч, без да има хабер как се реагира при внезапни ситуации, и вместо някой да се нацепи в него, защото кара 'прекалено бавно', той да се натресе в някого, защото е карал със скорост над възможностите му?
Сегашната ми философия за шофирането е не знам коя вече ревизия на първоначалната, която възприех преди доста години, когато започнах да карам, но все така продължава да се опира на закона и правилника за движение, макар и да са минали почти две десетилетия и милион километра откакто взех изпита и последно съм имал досег с теорията.
При сегашните курсове не ги учат на нищо - -нито теория, нито практика - пълно безхаберие.

Pinky
13-07-2010, 14:11
Няма точно дефинирана минимална скорост, но пък е изрично посочено, че нямаш право да се движиш с излишно ниска скорост без причина.

code
13-07-2010, 14:15
Няма точно дефинирана минимална скорост, но пък е изрично посочено, че нямаш право да се движиш с излишно ниска скорост без причина.
Да бе така е, ама аз не съм чувал някой да е получил Акт за горното, или пък да плати щета щото е карал бавно и някой го взел. А реално погледнато като "несъобразена скорост" може да се тълкува и влаченето по пътя с 20 . .

RPWWD
13-07-2010, 14:17
Колегата МрХ го е казал по-горе колко е. И затова се казва 'минимална скорост'. По-горе казваш, че и 90 км/ч не е скорост за магистрала :)
Ще дам пример с жена ми този път: наскоро взе книжка и при първите излизане на магистрала повече от 80 едва я накарах да вдигне. С колко трябва да кара един неопитен (меко казано) шофьор, за да не 'пречи' на опитните бързаци? И по-добре ли е този неопитен шофьор да се засили с 120-130 км/ч, без да има хабер как се реагира при внезапни ситуации, и вместо някой да се нацепи в него, защото кара 'прекалено бавно', той да се натресе в някого, защото е карал със скорост над възможностите му?
Сегашната ми философия за шофирането е не знам коя вече ревизия на първоначалната, която възприех преди доста години, когато започнах да карам, но все така продължава да се опира на закона и правилника за движение, макар и да са минали почти две десетилетия и милион километра откакто взех изпита и последно съм имал досег с теорията.
При сегашните курсове не ги учат на нищо - -нито теория, нито практика - пълно безхаберие.

За курсовете те подкрепям напълно, новобранците на практика трябва да започват наново да се учат сами, след като са взели книжка :throw: Колкото до магистралата, аз лично докато не се почувствах достатъчно уверен в себе си и възможностите на тогавашната ми кола не съм излизал извън града, камо ли на магистрала.

cyberhill
13-07-2010, 14:20
Не знам какво се учудвате ?! :)
Нямаме пътища , нямаме закони ( в смисъл че вичко се тълкува според момента) , нямаме инструктори...

Е, поне си имаме черни джипове с ксенони и охрани разни.... каращи с 250 за да не изпуснат кафето в Радисън...

Ramsezsh
13-07-2010, 14:31
Според мен трябва да има заложена в правилника минимална скорост за движение по магистрали. Преди години пътувайки към София около Ихтиман така един дядо с Москвич се движеше с около 50тина километра. Лошото беше, че изкачвах баира и не го виждах. Видях го едва когато се изкачих и тръгнах да се спускам. Да го изпреваря обаче нямаше как - отляво имаше няколко коли (все състезатели). Единственото което успях да направя е да скоча здраво на спирачките. Добре, че нямаше никой зад мен, че щеше да стане страшно. Такива коли и шофьори не трябва да се качват на магистралите. Те са опасни не само за себе си, но и за останалите участници в движението.
Колкото до шофьорските курсове - там ситуацията наистина е плачевна. Имам приятелка, която си купи книжката. Когато си купи кола и започна да кара аз се опитвах да я науча как се случват нещата. И на нея и на всички съм казвал, че това трябва да е много подсъдно, но в България с пари и малко връзки всичко е възможно.

morfius
13-07-2010, 14:37
Псевдо-джунгла с овце правещи се на тигри... това представляваме.
Както вече казвах в една тема... нацията ни е със страшно смачкано самочувствие... и това избива в куп компенсаторни механизми - лудницата по пътищата е единия от тях.
99% от селяндурщините (не обиждайте хората родени или живеещи в някое село - схванете разликата м/у селянин и селяндур) които описвате в темата са точно в тая графа, "глей ся къ щъ ги прецакам тиа и ши съм страшно тарикат".
Щото овчицата и е смачкан фасона... и не може да намери друг начин в овчата си глава да си го изправи ... освен да смачка няколко чужди.

trustworthy
13-07-2010, 14:44
Преди години пътувайки към София около Ихтиман така един дядо с Москвич се движеше с около 50тина километра. Лошото беше, че изкачвах баира и не го виждах. Видях го едва когато се изкачих и тръгнах да се спускам.

А ти с колко караше?

cyberhill
13-07-2010, 14:45
Доста истина...

Всички знаем как някой ново качил се в X5,ML и т.н. вече не е длъжен да спазва каквито и да е закони , а и всички учасници в движението му стават длъжни...

BTW. - Кофти ми е да си го призная , но в Пловдив всичко живо е на война ! Много лоши шофьори!



Driving in Bulgaria is extremely dangerous. Aggressive driving habits, the lack of safe infrastructure, and a mixture of late model and old model cars on the country’s highways contribute to a high fatality rate for road accidents. Motorists should avoid confrontations with aggressive drivers in Bulgaria. In particular, drivers of late-model sedans are known to speed and drive dangerously. Motorists should exercise caution and avoid altercations with the drivers of such vehicles, which may be driven by armed organized crime figures. In some cities traffic lights late at night blink yellow in all directions, leaving rights-of-way unclear and contributing to frequent accidents. A form of “Russian road roulette” has taken hold in Sofia wherein drivers make bets about speeding through red lights at speeds to exceed 120mph in the late hours of the evening; bets are also taken challenging drivers to go the wrong way around roundabouts at high speeds


Това го казват US - http://travel.state.gov/travel/cis_pa_tw/cis/cis_1074.html
Пък и е вярно...

Ramsezsh
13-07-2010, 14:45
Около 100-110.

soldier
13-07-2010, 14:49
А ти с колко караше?

Абе да ти кажа тук и да не е карал с превишена скорост ако е имало завой пак излизаш от завоя и дядото пред теб. В нарушение са бързаците в лява лента, защото тях, ако ги няма можеш да си се изнесеш и да си го изпревариш. Не оправдавам поведението на дядото, но по-малко виновен от големците дето карат с 150+
И аз превишавам скоростта на моменти, но като карам на магистралата дигам повече от 140-150 рядко и то за малко време.
И аз мразя присветкването. Не искам аз да стигам по-бавно, защото някой друг иска да стигне по-бързо. Толерирам присветването в рискови ситуации. И аз съм присветквал, но само когато изпреварвам в лявата лента колона и съм с 140 и някой с 90 на 100метра пред мен реши, че и той точно сега трябва да изпревари (но този тип пресвяткане мисля, че е разрешен).

pr_00f
13-07-2010, 14:55
Грешиш.

alfa_erazor
13-07-2010, 14:58
Голяма джунгла е :) Всеки се мисли за състезател и иска да стигне пръв за където е тръгнал...

Онзи ден докато чаках да пресека на кръстовището на Дондуков и Левски, си помислих колко подходящо би бил един коментар в стил Формула 1 на "старта" на зеления светофар.
Тръгва се с пълна газ, въртят се гуми, късно спиране за включване пред този в съседната лента, финтиране на пешеходци.. лудница, колко материал има по тия кръстовища стига на някой с камера да му се занимава :tooth:

mitenceto89
13-07-2010, 15:02
Често ми се налага да пътувам по магистрала Тракия.Винаги се придържам, до колкото мога, към позволената скорост - 130.Нямам темпомат, но съм си направил борда да ми се "кара" като превиша, а и е достатъчно приятелката ми да е с мен :D Не ме дазнят толкова много тези, които бързат и ми мигат, защото така или инъче след като изпреваря (подмина, задмина и т.н.) колата пред мен си се прибирам в дясна лента ( разбира се винаги с мигач).Дразня се на тези, които уж не нарушават и си карат межу 100 и 120, но когато наближат някой камион, например движест се с под 100, тръгват да го изпреварват без да дадът мигач и без да се огледат в огледалата, дали случайно някой друг, който спазва правилата, не си е подал мигач и не е тръгнал в лява лента покрай тях.Ей такива смело ги освирквам, но никога не ги натискам отзад, че ако решат да ме прецакат е достатъчно да натиснат спирачки.
А за в града имаше едно друго мнение на 1-ва или 2-ра страница, към което се придържам и аз.Понякога ми се налага да се пристроявам непосредствено преди светофара или кръстовището, защото по никакъв начин преди това немога да разбера в коя лента трябва да карам за да продължа направо. За наляво и надясно е ясно.Просто когато ми се наложи да се пристроя в последния момент, го правя по най-културния начин (според мен) - давам си мигач и изчаквам някой от колоната да ме пусне, като в същият момент преглъщам клаксоните, които показват псувните на движещите се зад мен (може би са доста цветущи, имайки предвид, че съм с ямболска регстрация в София).
Но честно казано, ако някой наглец със софийска регистрация направи "софийски номер" на някой ямболски светофар и с действието си направи предпоставка за ПТП, бива добре освиркан и "поздравен" от мен.
И последно:
Според мен в София има доста повече толерантност на пътя от който и да е друг град.Например в Ямбол може да чакаш повече от 20 коли, докато някой се сети че може и да намали малко, за да те пусне да се престроиш или да се включиш в колона, която преминава покрай някоя малка уличка и я запушва.
Бъдете още малко по-толерантни на пътя и така може и другите да се сетят, че не са сами :)

trustworthy
13-07-2010, 15:02
Съгласен съм с теб. Не оправдавам напълно и дядовците. Аз на жена ми също се опитах да обясня, че е добре да поддържа около 90-100 км/ч по магистрала минимум. Не го пише никъде, но опитът това сочи и мисля, че мнозина ще се съгласят. Това не означава, че долния лимит за скорост по магистрала трябва да стане 90-100.
А светкането и бибитката са именно за да се избягват произшествия, не за да си проправяш път.
Помня навремето един охранител от личната охрана на шеф на фабрика ми обясняваше, че след скъп автомобил, който е профучал с висока скорост на магистралата не бива да се бърза да се влиза в лявата лента, защото зад него има голяма вероятност да се движи автомобилът с охраната...имали били случаи да се налага да спират 'прегрешилия', за да му понамачкат капака и после пак газ...Това беше по мутренските времена. Дано вече да я няма тази практика.

soldier
13-07-2010, 15:03
Грешиш.

Не споря, но на мен някой така, ако ми присветне, ще се прибера без да се ядосвам :) По-лесно ще ми е на мен да намаля и да се прибера, отколко на този зад мен, пък и ще съм сигурен, че ще остана жив.
Истината, че всичко опира до манталитет. Ако няма други участници на пътя, всеки може да си троши главата. Но след като не сме сами там трябва да се съобразяваме. Това, че на някой не му пука за живота му и си дига адреналина, не значи, че може да покрай него да си отиват и невинни граждани. За съжаление почти във всички катастрофи загиват хора, които са карали спокойно в рамките на закона.
Аз като карам постоянно гледам всички огледала, за да съм на ясно къде има кола и от къде ми идва кола и съответно и преценявам скоростта. Така съм подготвен, ако тръгне да ме изпреварва, било то непозволенно и рисковано, да мога да му съдействам, за да намаля максимално риска и да стигна жив.

vegatta
13-07-2010, 15:04
Ние пък в Пазарджик си имаме "гоуф" лента

Полувината град кара в средата м/у двете ленти с 20км/ч

trustworthy
13-07-2010, 15:05
Според мен в София има доста повече толерантност на пътя от който и да е друг град.Например в Ямбол може да чакаш повече от 20 коли, докато някой се сети че може и да намали малко, за да те пусне да се престроиш или да се включиш в колона, която преминава покрай някоя малка уличка и я запушва

Преди време и във Варна беше така. Въпрос на време е с увеличаването на движението и броя автомобили. София, като най-голям град, са най-напред в това отношение просто.

soldier
13-07-2010, 15:09
Това беше по мутренските времена. Дано вече да я няма тази практика.
Тия сега така карат, че да не можеш да се вклиниш между тях

Ние пък в Пазарджик си имаме "гоуф" лента
Полувината град кара в средата м/у двете ленти с 20км/ч

Чат минавам през Пазарджик и това винаги ми прави впечатление, както и изпреварванията на мост. Защото аз влизам от магистралата и излизам за пътя за Пещара, та минавам по 2 моста и през половината град. В града всички по средата с 20, идва моста всички с 50 и някои там решават да изпреварват :shoot:

Ramsezsh
13-07-2010, 15:13
Бъдете още малко по-толерантни на пътя и така може и другите да се сетят, че не са сами :)

Напълно съм съгласен. Колкото по-толерантни сме, толкова по-спокойно и безопасно ще е шофирането. В същото време отново ще кажа, че съм ПРОТИВ толерантността към разни "тарикати", които засичат, изпреварват цялата колона и се пльосват отпред, защото това ги кара ди мислят, че това е правилния начин. На всичкото отгоре някои такива индивиди си позволяват и да псуват и да се репчат, навсичкото отгоре.

---------- Post added at 15:13 ---------- Previous post was at 15:10 ----------



Ние пък в Пазарджик си имаме "гоуф" лента

Полувината град кара в средата м/у двете ленти с 20км/ч

Ако пътя е разбит отстрани е разбираемо.

pr_00f
13-07-2010, 15:25
Ами аз примерно като си карам по 2-лентовите междуградски пътища ако имам кола която се движи що годе нормално, но със по-висока скорост от моята винаги му давам десен мигач като сигнал да ме изпревари. И то още в момента в който видя че зад завоя е чисто а и да е прав пътя пак им правя място.
Така или иначе го виждам че е в готовност да ме изпревари - поне да е безопасно.

И газта връщам даже с крак на спирачката - готов да я натисна - само да може да ме изпревари и да ми се разкара от главата.

И така :)

DarkKnight
13-07-2010, 15:59
Напълно съм съгласен. Колкото по-толерантни сме, толкова по-спокойно и безопасно ще е шофирането. В същото време отново ще кажа, че съм ПРОТИВ толерантността към разни "тарикати", които засичат, изпреварват цялата колона и се пльосват отпред, защото това ги кара ди мислят, че това е правилния начин. На всичкото отгоре някои такива индивиди си позволяват и да псуват и да се репчат, навсичкото отгоре.

И аз съм против и ги гледам и не мисля че е правилно и това че те го правят не може да ме накара да мисля че това е правилно ;) ако може да ти се повлияе и един човек да го направи пак може да решиш че и ти ртябва така.
Ако си пусне мигача винаги гледам да пускам, ако не - в повечето случаи ги натискам и не ги пускам.

Tedo
13-07-2010, 16:14
Тия сега така карат, че да не можеш да се вклиниш между тях



Може, наскоро бях свидетел на една такава пътна ситуация на магистрала Тракия-возим се с баща ми след един бакшиш и по едно време настигаме един тир който караше със 90.Баща ми намали защото видя двете S-класи отзад но понеже бяха на дистанция от около 40-50 метра бакшишът реши, че ще мине пред втората и мина но на мутрата явно не му хареса това и директно си го подпря с бронята, продължи да ускорява и го избута пред камиона, добре че бакшиша успя да се измъкне иначе не ми се мисли ако се беше завъртял пред камиона какво щеше да стане :no:

soldier
13-07-2010, 16:19
Може, наскоро бях свидетел на една такава пътна ситуация на магистрала Тракия-возим се с баща ми след един бакшиш и по едно време настигаме един тир който караше със 90.Баща ми намали защото видя двете S-класи отзад но понеже бяха на дистанция от около 40-50 метра бакшишът реши, че ще мине пред втората и мина но на мутрата явно не му хареса това и директно си го подпря с бронята, продължи да ускорява и го избута пред камиона, добре че бакшиша успя да се измъкне иначе не ми се мисли ако се беше завъртял пред камиона какво щеше да стане :no:

Значи не е качествена охраната ;)
На Бойко ескорта съм го засичал много пъти и колите са през 1 метър, за да не може никой да влезе между тях и да ги раздели

pinkmousy
13-07-2010, 17:08
Гледам, сериозна дискусия се развихрила за минималната скорост по магистралата като споменах с колко карам :) И да, няма минимална скорост, определена в закона :evil: Друг е проблема и вината не е в чичковците с москвичи, а в някои общини - например Вакарел, които не поддържат второкласните пътища (и централната си улица включително) и просто няма от къде другаде да се мине, освен по магистралата. Аз лично хиляда пъти бих предпочела да мина 10км повече по хубав второкласен път между дървета, отколкото по магистралата, където средно на всеки 500м се опитват да ме убият. Но може би трябва да съм благодарна на държавата, че изобщо има някакъв път, в крайна сметка само няколко години плащам данъци и винетки, дет се вика, на гърба и живея :shoot:

Ramsezsh
13-07-2010, 17:14
Гледам, сериозна дискусия се развихрила за минималната скорост по магистралата като споменах с колко карам :) И да, няма минимална скорост, определена в закона :evil: Друг е проблема и вината не е в чичковците с москвичи, а в някои общини - например Вакарел, които не поддържат второкласните пътища (и централната си улица включително) и просто няма от къде другаде да се мине, освен по магистралата. Аз лично хиляда пъти бих предпочела да мина 10км повече по хубав второкласен път между дървета, отколкото по магистралата, където средно на всеки 500м се опитват да ме убият. Но може би трябва да съм благодарна на държавата, че изобщо има някакъв път, в крайна сметка само няколко години плащам данъци и винетки, дет се вика, на гърба и живея :shoot:

Аз също предпочитам не толкова скоростните, колкото приятните и нека го нарека "зелени" пътища. Там обаче трудно става. Преди години обичах за карам по пътя около Побит камък, но последния път като минах от там си беше направо за страх 9 не дупки а землянки. Човек с кола по-лесно ще мине по римския път в Родопите, отколкото от там.

търтей
13-07-2010, 17:16
Гледам, сериозна дискусия се развихрила за минималната скорост по магистралата като споменах с колко карам :) И да, няма минимална скорост, определена в закона :evil: Друг е проблема и вината не е в чичковците с москвичи, а в някои общини - например Вакарел, които не поддържат второкласните пътища (и централната си улица включително) и просто няма от къде другаде да се мине, освен по магистралата. Аз лично хиляда пъти бих предпочела да мина 10км повече по хубав второкласен път между дървета, отколкото по магистралата, където средно на всеки 500м се опитват да ме убият. Но може би трябва да съм благодарна на държавата, че изобщо има някакъв път, в крайна сметка само няколко години плащам данъци и винетки, дет се вика, на гърба и живея :shoot:


Купуваш си жип Вакарел не ти е проблем. Аз минавам от там :drums:

Sm0k
13-07-2010, 17:20
Ти ако искаш можеш да решиш да го изпреварваш и със 76, но в закона май друго пише.
И едно въпросче към столичани, каква е тази ваша страстна любов към лявата лента?!?

Те колегите го разясниха достатъчно добре, ама наистина това за максимално бързото изпреварване не отменя ограниченията. Като цяло в закона има две неща, които никое друго правило (освен синия буркан) не може да ги отмени - ограниченията на скоростта и правилата за предимство

А за любовта към лявата лента си има просто обяснение - "аз ше си седим у левата щот съм терикат, а теа у десната са балъци", пък кой иска да е балък



извинявай, ама от кога спазването на закона прави някого идиот?...
Колегата е прав - човека си кара нормално, няма от къде да знае по какъв повод бързаш - дали е сериозен или си поредния играч... и това не го прави идиот Ако тарикатите не бяха толкова много сигурно нямаше да мислим всеки който бърза за тарикат, ама с тая ситуация на пътя е нормално да го допуснеш - просто шанса е много по-голям



Мнооооооого ме дразни на последък, всички живо кара на темпомат... цъкнал 135км/ч ...луд ставам. ...


Абе аз разбирам да те дразни някой, който изпреварва на магистралата с 80, ама такъв който го прави със 135 не е много резонно да те дразни
Това с дразненето ме подсеща нещо, което за мен е един от най-големите проблеми по нашите пътища - че всеки нещо го дразни. И не го дразни щото е дразнещо, а щото човека сяда в колата изнервен или по няква друга не си владее нервите - много е показтално като спреш на светофар - нормалния начин да се стои на светофара е на място, а повечето хора през цялата продължителност на червеното са на полусъединител и лашкат колата напред назад - за мене това е като нервен тик - все едно да седнеш на стол на който се очаква да седиш нормално, а ти да си тресеш единия крак постоянно




Движението на не релсови превозни средства се осъществява в най-дясната лента, а не в която ти е най-удобно!...



А да ти кажа ли, че точно на Околовръстното, мога да карам с 40 в най-лявата лента ако искам, а правилника съвсем не те задължава да ме изпреварваш само от ляво там....

Е тук колегата е прав - на многолентови пътища в града, ако ограничението е до 80 км/ч, важат правилата за многоредово движение А многоредово значи точно където ти е най-удобно - ако на следващия светофар знаеш, че си наляво логично е да седиш в лявата нали
Това за най-дясната лента важи извън града, а в града важи над 80 км/ч



Колежке, 90 км/ч не е скорост за магистрала...

...
На Сливен главно ставам свидетел , как някой дядо с 412 москвич...

Е добре, ако на някой толкова му позволява колата или толкова са му собствените възможности тоя човек да си седи у тях и да не пътува, като му се налага? Аз ако съм тракторист и трябва да ида до другото село, кво да направя като разрешената скорост е 90, пък трактора дига 20 Просто не виждам начин да се забранят бавните МПС-та или неопитните водачи

pinkmousy
13-07-2010, 17:23
Купуваш си жип Вакарел не ти е проблем. Аз минавам от там :drums:

Аз със 145-цата минавах от там, но не си е работа. Сега с ГТВ-то не смея... Там само каруца, даже по-добре на кон и :guns:

И колегите, които се възмущават на 90-100 по магистралата - нещо ми се струва, че повечето от вас спадат към категорията, която обича да присветква? Или сте си изкопали по някой нефтен кладенец на двора ;) И за да не излезе съвсем заяждане, ще обясня защо карам бавно в момента - нито колата толкова може, нито аз. Само че сега е периода на преселващите се турци, които идват от разни страни, в които изпреварващия явно има предимство, и засичат без да гледат. Вярно е, че дават мигач обикновено, но защо да си съкращавам живота и да си убивам нервните клетки зорлем? Карам си полека, и сигурно няма да повярвате, че разликата във времето, за което изминавам София-Ихтиман със 150 и със 100 км/ч, е около 5 мин.

Sm0k
13-07-2010, 17:30
Пък ако се върнем на темата - наистина пререждането и тарикатските изпълнения много дразнят :) Аз не съм фен на джиповете, ама само заради тия тарикати бих си взел един с едни по-здарави тръби отпред - да ми изкочи с Голф 2-ката срещу мене щот е решил да се мине целия трафик през двойната непрекъсната - давам газ и не ми пука ;)

Вярно че има случай когато не знаеш пътя, може да се окажеш изненадан в неправилната лента и тогава трябва да минеш, ама то в тия случаи наистина си личи от километри - хората които се чудят на къде ше карат не прелитат през лентата за ляв или десен завой със 100 и малко след това да пуснат мигача и да се бутат в тая за направо ;)

AlfaFen145
13-07-2010, 17:49
Няколко човека ,говореха за Магистралите и за пресветкането...
Не знам случвало ли ви се е ,но аз бях слушал само за такова нещо ,а ми се случи...
Карам по "Пловдивската" ,решавам да видя ,колко ще ми дигне новия мотор .....
Със 190 съм в най-лява ,знаете ,че там няма Мантитенела и е доста опасно ...
Както си карам със 190 и съм стредоточен ,в пътя и си се мисля за Бог(тоест най-бързия) ,по навик и рефлекс поглеждам в средното огледало ...
Къси-дълги-къси-дълги.....
Веднага се бутнах в дясно ,но момчетата с (бмв 7ца и бмв х6) ,вече ме бяха минали от лявата ми страна и някъде за около 15 секунди вече не ги виждах ...
Не знам с колко са карали ,но предполагам ,че поне около 230 на горе ....
Та мисълта ми е ,че не винаги можеш да предотвратиш ТИ самия някое ПТП ....


п.п.п.п- 10 минути по надоло по магистрала ,след като имаше мантинела ,видях една жена как се удари в нея върна се в платното и ме мина ...реших да я настигна ,защото се изплаших ,но не можах ... 140,150,160 -НЕ неще ....и се примирих ...
просто казвам ви ,че на пътя жанрове от филми сякви ...драма ,екшън ,комедия ,трилър ,психо ,документални сякви ..

morfius
13-07-2010, 17:52
Е добре, ако на някой толкова му позволява колата или толкова са му собствените възможности тоя човек да си седи у тях и да не пътува, като му се налага? Аз ако съм тракторист и трябва да ида до другото село, кво да направя като разрешената скорост е 90, пък трактора дига 20 Просто не виждам начин да се забранят бавните МПС-та или неопитните водачи

То за това има категоризация на МПС - и не всяко може да се движи по магистралата.
А тия номера с тракторите, по второкласната мрежа са култови просто... 6 броя един след друг... средна скорост 15 км. и м/у тях 2 метра място - че ако ги изпревариш ще им стане нещо.
Не манталитет - манГалитет е това нашето...

ФЕРАРИСТ
13-07-2010, 18:01
Тия дето се движат така, не ги оправдавам, но някой от тях напълно ги разбирам(все пак някой го правят разумно, други не), защото все пак всеки от нас малко или много е правил това, аз също го правя ако преценя че не създавам кой знае каква опасност......
В случая по дефалт ще обвиня държавата, която е неспособна да създаде подходяща инфраструктура за движение по пътищата, достатъчно добра организация и логика все пак, щото доста от движението е организирано и оЗначено доста малоумно......а всичките тия действия(бездействия) на държавата са причина за тия селски тарикатлъци, и опростяването на драйверите по пътя....

morfius
13-07-2010, 18:16
В случая по дефалт ще обвиня държавата,
Колега, чудно тая държава нещо виртуално ли е, неизменно ли, що е аджаба ... това дето го обвиняваш?

Щото мен се ми се чини, че тая държава сме всички ние... и по-скоро отказа ни да правим каквото и да е заедно.

AlfaFen145
13-07-2010, 18:23
Колега, чудно тая държава нещо виртуално ли е, неизменно ли, що е аджаба ... това дето го обвиняваш?

Щото мен се ми се чини, че тая държава сме всички ние... и по-скоро отказа ни да правим каквото и да е заедно.

Не съм нито редактор,нито модератор ,но виждам ,че ще се появят пререкания и ви препоръчвам ,да пишете по темата .
Ние тук ,имаме навика,да правим от мухата ,слон !:kissy:

Коки
13-07-2010, 19:38
Колега, чудно тая държава нещо виртуално ли е, неизменно ли, що е аджаба ... това дето го обвиняваш?

Щото мен се ми се чини, че тая държава сме всички ние... и по-скоро отказа ни да правим каквото и да е заедно.

Нещо бъркаш, колега - всички ние сме общество, нация, народ, а държавата е апаратът, който има власт и е предназначен да я упражнява.

---------- Post added at 19:38 ---------- Previous post was at 19:36 ----------




...А реално погледнато като "несъобразена скорост" може да се тълкува и влаченето по пътя с 20 ...

Напълно съм съгласен.


Да бе така е, ама аз не съм чувал някой да е получил Акт за горното...

Това е защото и патрулките така карат :)

Катаджиите са на принципа "бавно <=> безопасно", а то не винаги е така.

---------- Post added at 19:10 ---------- Previous post was at 18:54 ----------


Псевдо-джунгла с овце правещи се на тигри... това представляваме.
Както вече казвах в една тема... нацията ни е със страшно смачкано самочувствие... и това избива в куп компенсаторни механизми - лудницата по пътищата е единия от тях.
99% от селяндурщините (не обиждайте хората родени или живеещи в някое село - схванете разликата м/у селянин и селяндур) които описвате в темата са точно в тая графа, "глей ся къ щъ ги прецакам тиа и ши съм страшно тарикат".
Щото овчицата и е смачкан фасона... и не може да намери друг начин в овчата си глава да си го изправи ... освен да смачка няколко чужди.

Лятно време доста румънци пътуват през България за Гърция. На блюдението ми е, че тия хора винаги се дръпват и ти правят път, когато ги настигаш.

В Гърция пък много рядко има влачещи се. Обикновено всички карат с +10 - +20, а има и бързаци. Обаче не съм виждал да се засичат и да си правят номера - пускат по-бързия и продължават.

Пак в Гърция, на обикновен двулентов път, който минава през населено място, виждам човек до пътя и спирам да го питам нещо, включвам аварийките. Мястото се пада след завой и каращите по пътя ме виждат късно и явно създавам опасност. 3 коли минаха и 3 клаксона изсвириха, за да ми покажат, че съм направил простотия. Мръднах на 20 метра, отбих извън пътя и се върнах да си говоря с човека. Разбира се, в духа на казаното от някои тук, можех да извадя средния пръст през джама и да им викна "а вие що карате със 70-80 васелено място бе, мамка ви византийска! я карайте със съобразена скорост и ме чакайте, тарикати такива!". Ама не го направих.

Иначе много обичаме да наричаме румънците "цигани" и "мамалигари", а гърците "византийци" и не знам още какви. Истината е, че при тях има някакъв ред и толерантност, а при нас цари хаос. Защо ли е така?

---------- Post added at 19:25 ---------- Previous post was at 19:10 ----------


Голяма джунгла е :) Всеки се мисли за състезател и иска да стигне пръв за където е тръгнал...

Че е джунгла - джунгла е, ама от 10 години по нашите пътища статистиката ми сочи, че "състезателите" са много по-малко от останалите. А огромното мнозинство карат бавно, но са изключително НЕтолерантни.

Малко примери от града:

1. На път с 2 ленти, правилото за най-удобната лента се спазва като се кара в средата, та да не може да минеш нито от ляво, нито от дясно;

2. На път с 2 и повече ленти, независимо че се кара с 30 км/ч, завой се взима задължително по "идеалната траектория", от крайна лява - в крайна дясна. Това се прави с цел да застанеш напряко на всичките ленти, та да не може никой да мине около теб. Друг вариант е, при десен завой, от лявата да минеш през дясната, колкото да притиснеш този, който е там, та да скача на спирачките, и после пак си отиваш в лявата. И това се прави при тръгване от светофар, т.е. с 5-10 км/ч.

3. Пак на път с повече ленти, караш в лявата, защото 5 км и 8 светофара по-нагоре ще правиш ляв завой, а не можеш да се престрояваш. В този случай е задължително, когато видиш някой, че иска да се престрои в лявата лента пред теб, защото ще прави ляв завой на следващия светофар, да не го пускаш. Така де, ти като не можеш да се престрояваш, защо той ще може? А-ма-ха!

И т.н. и т.н.

---------- Post added at 19:36 ---------- Previous post was at 19:25 ----------


...Колкото по-толерантни сме, толкова по-спокойно и безопасно ще е шофирането...

Напълно съм съгласен.


...В същото време отново ще кажа, че съм ПРОТИВ толерантността към разни "тарикати", които засичат, изпреварват цялата колона и се пльосват отпред...

Това обаче противоречи на горното. Или си толерантен, или не си. Освен това, никой не те е упълномощил да извършваш правораздаване върху "тарикатите".

Представи си следната ситуация: тарикат изпреварва в насрещното, за да хване светофара или за да се "пльосне най-отпред". Ти решаваш да не го пуснеш да се прибере пред теб, щото е тарикат, а ти не си толерантен към такива. Дотук добре, ама отсреща идва друга кола (не си я видял) и следва челен удар, при който загиват хора, може би тариката или някой друг. Кажи ми как ще спиш спокойно нощем и как ще живееш с мисълта, че ако беше го пуснал, нямаше никой да загине?

Sm0k
13-07-2010, 19:38
То за това има категоризация на МПС - и не всяко може да се движи по магистралата.
А тия номера с тракторите, по второкласната мрежа са култови просто... 6 броя един след друг... средна скорост 15 км. и м/у тях 2 метра място - че ако ги изпревариш ще им стане нещо.
Не манталитет - манГалитет е това нашето...

Е има категоризация, ама колегите се оплакват от леки автомобили които се движели по магистралата с 90 км/ч :) Явно хората са недоволни точно от категоризацията - по новата категоризация на магистрала трябва да минават само ниско прелитащи расови автомобили - който няма такъв да си седи у тях ;)

Не ме разбирайте погрешно - и на мен не ми е приятно да ми излезе някой 6 пъти по-бавен от мен зад завоя, ама какво да направя, не мога да го обвиня щото човека е в правото си, въпреки че е опасен.

Ramsezsh
13-07-2010, 20:00
Това обаче противоречи на горното. Или си толерантен, или не си. Освен това, никой не те е упълномощил да извършваш правораздаване върху "тарикатите".

Представи си следната ситуация: тарикат изпреварва в насрещното, за да хване светофара или за да се "пльосне най-отпред". Ти решаваш да не го пуснеш да се прибере пред теб, щото е тарикат, а ти не си толерантен към такива. Дотук добре, ама отсреща идва друга кола (не си я видял) и следва челен удар, при който загиват хора, може би тариката или някой друг. Кажи ми как ще спиш спокойно нощем и как ще живееш с мисълта, че ако беше го пуснал, нямаше никой да загине?

Нещо и аз не съм съгласен.Нека аз да ти кажа моята хипотеза. Седя си на светофара. Идва кола в насрещното, но никой не се опитва да се вре отпред. Това е варианта. Както казах, ако пускаме всички простаци, които се мислят за тарикати, за тях това ще се превърне в "правило". А аз с такива правила не съм съгласен. Има си правила, които са написани. Ако трябва да ги променяме за благото на разни "тарикати" - благодаря не съм съгласен. Толерантен съм с хората които спазват правилата. Когато някой се опитва да излезе от улица без предимство на главна - тук всички трябва да сме толерантни, защото всички ние изпадаме в тази ситуация. А елементарния селяндурски тарикатлък, е нещо, което пречи пак на нас шофьорте, на возещите се в градския транспорт, на всички. За такова поведение, което и ти доколкото разбирам определяш като опасно, в моите очи НЯМА ТОЛЕРАНТНОСТ. Ако ситуацията изисква да пусна селския тарикат ще го пусна, НО НЯМА ДА СЪМ ТОЛЕРАНТЕН!!!
И още нещо. Питаш, кой ме е упълномощил да правораздавам по отношение на "тарикатите" - никой. Аз не се и опитвам да го правя. Единственото, което се опитвам е да спазвам правилата, доколкото е възможно.

Коки
13-07-2010, 21:53
...Питаш, кой ме е упълномощил да правораздавам по отношение на "тарикатите" - никой. Аз не се и опитвам да го правя...

Не те питам конкретно теб, колега - зададох риторичен въпрос.


...Ако ситуацията изисква да пусна селския тарикат ще го пусна...

Да считам ли, че това е отговора на моя въпрос с хипотетичния пример?


...Толерантен съм с хората които спазват правилата...

Да де, ама кой определя дали спазват правилата? За това си има органи. Моята и твоята преценка може да се окажат грешни. Освен това, срещаш някакъв на пътя за няколко секунди и той е нарушил нещо - това не означава, че винаги нарушава. И аз съм правил разни простотии заради погрешно решение на момента, а не защото искам да съм нарушител. И после съм съжалявал и гледам да не го направя пак.

Мисълта ми е, че логиката "с тези съм толерантен, а с онези - не", първо, те превръща в съдник на околните, което не е редно, и второ, означава война. А пък аз не съм съгласен да се води война на пътя. Тарикатлъците са тарикатлъци, ама като почнеш да отвръщаш става вендета - накрая не се знае кой е започнал, защо се избиват и най-лошото: няма край. Все някой трябва да сложи край.

Satanism
13-07-2010, 21:55
90км/ч не е ниска скорост за магистрала, а по-скоро клони към нормална.130 е максимално допустимата скорост, а не задължителна скорост за АМ.Опасно ниска скорост за АМ е под 50км/ч, заради което не се и допускат ППС-та, които не я развиват...


И не ми трябва пълномощно освен ЗДвП, за да се възползвам от предимството си, което тарикатите ми отнемат с техните номера...
Достатъчно ми е да не се дръпна от МОЯТА лента, която много често за него се явява НАСРЕЩНО, за да мине той...в пълното си право съм.

Sm0k
14-07-2010, 00:33
Освен това, никой не те е упълномощил да извършваш правораздаване върху "тарикатите".




И не ми трябва пълномощно освен ЗДвП, за да се възползвам от предимството си, което тарикатите ми отнемат с техните номера...
Достатъчно ми е да не се дръпна от МОЯТА лента, която много често за него се явява НАСРЕЩНО, за да мине той...в пълното си право съм.

Упълномощил го е закона, пък и в това да спазваш закона и да оставиш тия дето не го спазват да се оправят както могат не е правораздаване, нито е съдене. Аз пак казвам, тарикатите си личат и по стила на шофиране и по маневрите - човек който си е сбъркал лентата и човек който си пуснал в колата "минах ли те" просто се държат по различен начин на пътя. И това, че оня иска да ме пререди не е мой проблем, аз си карам в лентата той да влиза в нея когато и както може - тва НЕ Е правораздаване. Ако ми излезе насреща и е пресякал през двойната непрекъсната и аз не се махна пак не е правораздаване, щото съм си в лентата и закона казва, че в нея трабва да стоя. Ако ме притиска отзад и аз не ускоря нито се махна в вдясно, това не е правораздаване. И всички тия маневри ме е упълномощил закона да ги правя :) И в края на краищата стига с тия приказки от типа "ти кой си да съдиш другите" - аз не съм никой, ама закона е някой и той е на моя страна, а тариката също е никой, ама на негова страна няма нищо - за мен е очевидно на къде клонят везните :) Хората постоянно съдят околните и биват съдени от околните, кварталните клюкарки съдят комшията шото имал две гаджета едновременно, което не е забранено от закона, а когато някой прави нещо забранено от закона не трябва да го съдим - нещо не разбирам що :)

Ramsezsh
14-07-2010, 00:37
Не те питам конкретно теб, колега - зададох риторичен въпрос.


Да считам ли, че това е отговора на моя въпрос с хипотетичния пример?

Да де, ама кой определя дали спазват правилата? За това си има органи. Моята и твоята преценка може да се окажат грешни. Освен това, срещаш някакъв на пътя за няколко секунди и той е нарушил нещо - това не означава, че винаги нарушава. И аз съм правил разни простотии заради погрешно решение на момента, а не защото искам да съм нарушител. И после съм съжалявал и гледам да не го направя пак.

Мисълта ми е, че логиката "с тези съм толерантен, а с онези - не", първо, те превръща в съдник на околните, което не е редно, и второ, означава война. А пък аз не съм съгласен да се води война на пътя. Тарикатлъците са тарикатлъци, ама като почнеш да отвръщаш става вендета - накрая не се знае кой е започнал, защо се избиват и най-лошото: няма край. Все някой трябва да сложи край.

Колега, ако искаш приеми отговора ми като хипотетичен. Просто си има правила, каито се намират в един номенклатурен акт - "Закон за движение по пътищата" и правилника за приложението му. От там става ясно кой крив и кой прав. На мнение съм, че не разни селяндури дето не могат и да четат трябва да определя т правилата. А според теб май точно те трябва да ги определят?!?

Коолкото до войната на пътя - колегата Satanism много точно го каза :

И не ми трябва пълномощно освен ЗДвП, за да се възползвам от предимството си, което тарикатите ми отнемат с техните номера...
Достатъчно ми е да не се дръпна от МОЯТА лента, която много често за него се явява НАСРЕЩНО, за да мине той...в пълното си право съм.

Тази вайна, колкото и тъжно да е, съществува, но не се води от мен или от хората като мен. АЗ СЕ ОПИТВАМ ДА СПАЗВАМ ПРАВИЛАТА. Войната се води от "тарикатите". Т.е. според теб правилата са за нас "балъците" и когато видиме по пътищата , че някой селяндур" дето се е провъзгласил за "терикат" трябва автоматично да забравиме правилник, закони и прочие?!? Извинявай ама това е ТЪПО. Това, че пускам хората, кото излизат от улица без предимство, не значи че ТРЯБВА задължително да пусна и всеки селяндур в селско тунингован гоуф или хонда сивик (или друга каруца), който навлиза в насрещното!
Ако ти (и други)разсъждаваш така - лошо и за нас и за теб и за всички.

Flame
14-07-2010, 00:48
Окей,и аз се опитвам да спазвам правилата,и някъде успявам,някъде -не,но на мен мноооого рядко ми се е случвало да ме засичат разни "тарикати" с техните S класи или джипове и т.н,доста често напоследък ми се случва некви заблеяни чички,или пък празноглави момиченца,да не могат да карат,да създават предпоставки за катастрофи и да се ядосвам заради тях.И все пак има едно нещо-има огромна разлика м/у теорията и практиката,м/у закона и ежедневното шофиране в София.

Ramsezsh
14-07-2010, 00:53
Окей,и аз се опитвам да спазвам правилата,и някъде успявам,някъде -не,но на мен мноооого рядко ми се е случвало да ме засичат разни "тарикати" с техните S класи или джипове и т.н,доста често напоследък ми се случва некви заблеяни чички,или пък празноглави момиченца,да не могат да карат,да създават предпоставки за катастрофи и да се ядосвам заради тях.И все пак има едно нещо-има огромна разлика м/у теорията и практиката,м/у закона и ежедневното шофиране в София.

Практиката е важно нещо, но не можеш да си я купиш от някъде или да ти я подарят. Та се придобива. Има едни знаци, които се поставят на стъклата - те са за младите шофьори - да се знае, че човека зад волана все още не е много сигурен в дийствията си. На тях не можем много да им се сърдим - всички сме били като тях (повече или по-малко).

Flame
14-07-2010, 01:05
Не,не аз въобще не говоря за младите шофьори,това са все улегнали хора на около 30-40 години и мацки на поне 27-28,просто много хора като карат не мислят и правят простотии,много от тях нямат никаква култура или обноски,ако щеш ги наречи,на пътя.И на мен много пъти ме се случва да бързам,да се преустоявам пред другите,но най-малкото пускам мигач,и като ме пуснат бия и аварийките като "мерси" за жеста.Просто трябва да преценяваш ситуацията и да взимаш адекватно решение,иначе не става,все пак не сме сами на пътя и ако не пазим себе си ,то поне околните.

Ramsezsh
14-07-2010, 01:13
Ами точно за това говоря в предишните си постове. Когато се съобразяваме с всеки кретен, който защото е "терикат" може да прави каквото си поиска ние малко или много приемаме този начин на държание на пътя за "нормален". Така хора за голяма част от хората пускането на мигач, престояването където трябва (по възможност когато трябва) се превръща в нещо безсмислено. Превръща се в отживелица, а знаците се превръщат в освновен интерес единствено на циганите и фирмите изкупуващи скрап.

Pastora
14-07-2010, 08:53
И що пак намесихте чалгата? Няма рокаджии който да влизат в насрещното и да се дръвчат ли?

Защото под чалга разбирам простотия - въпрос на среда и възпитание :)
Вчера пак имах случай с шофьор самолет, при това с десен волан.

pinkmousy
14-07-2010, 10:14
Защото под чалга разбирам простотия - въпрос на среда и възпитание :)
Вчера пак имах случай с шофьор самолет, при това с десен волан.


А тези с десен волан не е ли редно да ги забранят тук? Напоследък като гледам стават все по-масови?

Satanism
14-07-2010, 10:16
А тези с десен волан не е ли редно да ги забранят тук? Напоследък като гледам стават все по-масови?

Какво пък им е на тея, с десните волани?Не е въпроса до волана, а до кой е зад него ;)

AlfaFen145
14-07-2010, 10:18
нямам думи ,чета темата и гледам сейр...
Каква е темата на тематА ,а вие за какво говорите ...
щом и музиката вече се намеси ,смятайте че никои ,нищо не е казал ...


мое мнение..

cyberhill
14-07-2010, 10:19
@Satanism (http://alfaromeo-bg.com/forum/member.php?u=4113) - Не е така... но като съдя по твоята location, явно си с пристрастия ;)

Satanism
14-07-2010, 10:20
@Satanism (http://alfaromeo-bg.com/forum/member.php?u=4113) - Не е така... но като съдя по твоята location, явно си с пристрастия ;)

По-скоро съм с опит, колега ;)
И ти гарантирам, че е така ;)

Furious 155
14-07-2010, 10:25
ключът е толерантност на пътя!

cyberhill
14-07-2010, 10:36
По-скоро съм с опит, колега ;)
И ти гарантирам, че е така ;)

Ми не знам какъв ти е опита , но моя по родните пътища показва , че автомобили с десен волан трябва да бъдат ТОТАЛНО забранявани! :cheers:

Коки
14-07-2010, 10:39
Упълномощил го е закона...

В кой член?


...Ако ми излезе насреща и е пресякал през двойната непрекъсната и аз не се махна пак не е правораздаване, щото съм си в лентата и закона казва, че в нея трабва да стоя...

И също така казва, че трябва да направиш всичко възможно, за да предотвратиш ПТП.

И все още не съм получил отговор на 2 въпроса:

1. Как ще спиш спокойно и ще живееш с мисълта, че някой (пък бил той и селски тарикат) нямаше да загине, ако само го беше пуснал да те пререди?

2. Защо "мамалигарите" и "византийците" имат повече ред в движението си, а са в пъти по-толерантни от нас?

Ramsezsh
14-07-2010, 10:43
2. Защо "мамалигарите" и "византийците" имат повече ред в движението си, а са в пъти по-толерантни от нас?

Защото се опитват да спазват правилата!!! Доколкото разбирам твоето разбиране за "толерантност" е на първо време да гледаме нарушаващите - ако им се прииска да ни засекат да им позволим. Даже на светофар може би като видиме някой силно тунингован с лепенки и т.н аттрибути трябва да се отместимот платното (с риск да ударим някой в другото) за да може "териката" да мине?!? И сигурно като мине светофара трябва да го настигнем и да го питаме дали не се нуждае от нещо?!? Кафе да го почерпиме може би?!?

pent
14-07-2010, 10:46
Защото се опитват да спазват правилата!!!

само да ти кажа, че можеш пак да спазваш правилата и в същото време да не си толерантен ;) днес го доказах нагледно на Тодор Александров! Една баничарка и един хлОпел се мотаха и се чудеха на кой свят са! и това в 8:30 сутринта!!! наглост!!!!

cyberhill
14-07-2010, 11:03
Истината е че трябва да се вкара малко мисъл при шофиране...
Все пак не си сам ( имам в предвид като цяло ) на пътя... аз лично винаги гледам да правя път , да не спирам на места където видимо преча и такива дребни неща...
Защото ако не си поглеждал огледалото от 5 мин , а си тъсиш място за паркиране с 5км/ч или се чудиш в лявата пресечка или в дясната да завия... създаваш неописуеми чувства ... поне в мен :)

Масово се говори по телефона, яде се , пие се , не се включват мигачи, не се спазват знаци, паркира се отвратително , не се знае какво аджеба е дясно стоящ и т.н. и т.н

Не казвам , че съм безгрешен , даже принципно съм винаги в някакво нарушение, ако гледаме ЗДП, но смятам, че не създавам по никакъв начин проблеми на околните, било то бързащи или не бързащи.

Satanism
14-07-2010, 13:02
В кой член?



И също така казва, че трябва да направиш всичко възможно, за да предотвратиш ПТП.

И все още не съм получил отговор на 2 въпроса:

1. Как ще спиш спокойно и ще живееш с мисълта, че някой (пък бил той и селски тарикат) нямаше да загине, ако само го беше пуснал да те пререди?

2. Защо "мамалигарите" и "византийците" имат повече ред в движението си, а са в пъти по-толерантни от нас?

ЗДВП ме упълномощава във всеки един член на определени действия.Според ситуацията-различен е члена.

по т.1 Да, ще спя спокойно, проблема си е негов, аз не съм Господ, че да се грижа за всички идиоти и да ги спасявам от собствените им простотии.Имам си достатъчно хора, за които да се грижа.Всеки сам носи отговорност за действията си.Особено когато са извън закона.


По повод десните волани-не съм чул в Англия да се забранят левите волани....Доколкото знам подобна забрана даже ще противоречи с разни разпоредби на ЕС.


А по повод на чалгата и какво прави в тази тема, нямаше ли една родна чалгия, в която се пее "бясно карай, на червено".Според вас какъв точно ефект има тази песен върху един 18 годишен пишлегар, който току-що излиза от Биад, например?

Pinky
14-07-2010, 13:30
Да де, както един педал пее Брейкин дъ лоу :)
Ще се изкажа по друг начин, че предното нещо потъна. Пишлегара постъпва по този начин не защото слуша чалга, а слуша чалга, защото постъпва по този начин. Бъркаш причината и следствието. Обратното дори и да съществува някъде, е изключението в правилото.

morfius
14-07-2010, 14:01
Колеги, пазете себе си, пазете и околните - които могат да пострадат от подобни кретении.
Преди 2 часа, раздрънкан микробус от по-големия формат влетя с 50 отнемайки предимство на 3 автомобила, колегата който ни возеше в първия момент реши да постъпи точно както пише в темата - да не му даде път, при което онзи за да го заобиколи се размина на милиметри с едвам спряла Лада която идваше по път с предимство.
Ако този в ладата не беше успял да спре - микробуса можеше спокойно да го убие на място... всички знаем как се мачка Лада.
Е струва ли си кефа, че си наказал тариката... ???

DarkKnight
14-07-2010, 16:56
Защото под чалга разбирам простотия - въпрос на среда и възпитание :)
...

Това значи ли че аз като съм бил все с чалгари имам проблем с общуването или със съобразяването? Или...
Всичко е до човека ;)



Какво пък им е на тея, с десните волани?Не е въпроса до волана, а до кой е зад него ;)

Заслепяват, нямат хубава видимост при изпреварване, движат се максимално в ляво на платното...



...
И също така казва, че трябва да направиш всичко възможно, за да предотвратиш ПТП.
...

Според акта който ми написаха сутринта не е вярно. Не е важно да не спреш а другия да не е минал пред теб. Ето за това мразя да карам около тирове и да нямам къде да избягам. Ама понеже съм балък и спазвам правилника ми натресаха колата отзад та и акт ми написаха. Според кат съм се врял, според мен тираджията е блейка и аз като седя на едно място не виждам как мога да съм предизвикал ПТП-то особенно като се има предвид че сме в задръстване.... Спазвах правилника (ама целия) от около 2 седмици и сега трябва да си правя колата - е за тва ще си карам като селяк (какъвто и съм си де нали не съм от големио град) и ще изпреварвам и натискам но да знам че аз натискам колкото преценя а не някой друг в опита си да ме натисне ще ме смачка ;)

Много се изписа вече, ако натискаш някой - каквото и да е направил той се принизяваш на неговото ниво. И с карането в най лява лента с 2 км/ч под максималната разрешена е също толкова гадно и нагло колкото и да караш със 150 и да си мислиш че всички трябва да ти правят път, ако искаш да се съобразяват с теб и ти се съобразявай - ама не да се съобразяваш само когато ти е гот а винаги... Аз не твърдя че винаги се съобразявам с всички, но и не рева при най-малкото нещо щото ме е засякал - засякал засякал сега какво да го ипреваря и да набия спирачки за да му покажа че и аз съм като него ли, или да мина в ляво и да чакам да ме изпреварват отдясно при положение че мога да върна газта да отида в дясна лента и да ги изчакам и пак да си ускоря колкото ми е кеф?

Коки
14-07-2010, 17:53
...Много се изписа вече, ако натискаш някой - каквото и да е направил той се принизяваш на неговото ниво. И с карането в най лява лента с 2 км/ч под максималната разрешена е също толкова гадно и нагло колкото и да караш със 150 и да си мислиш че всички трябва да ти правят път, ако искаш да се съобразяват с теб и ти се съобразявай - ама не да се съобразяваш само когато ти е гот а винаги... Аз не твърдя че винаги се съобразявам с всички, но и не рева при най-малкото нещо щото ме е засякал - засякал засякал сега какво да го ипреваря и да набия спирачки за да му покажа че и аз съм като него ли, или да мина в ляво и да чакам да ме изпреварват отдясно при положение че мога да върна газта да отида в дясна лента и да ги изчакам и пак да си ускоря колкото ми е кеф?

+1

---------- Post added at 17:53 ---------- Previous post was at 17:36 ----------


ЗДВП ме упълномощава във всеки един член на определени действия.Според ситуацията-различен е члена...

Упълномощава те - друг път.


по т.1 Да, ще спя спокойно, проблема си е негов, аз не съм Господ, че да се грижа за всички идиоти и да ги спасявам от собствените им простотии.Имам си достатъчно хора, за които да се грижа.Всеки сам носи отговорност за действията си.Особено когато са извън закона.

Имах известни подозрения, но след този отговор съм твърдо убеден: говориш празни приказки. Тия ги разправяй на някой друг. Извинявай, нищо лично, но този отговор е абсолютно несериозен. Нямаш си и най-малка представа какво е чувство на вина и как се живее с него. Или пък имаш представа, но отговаряш ей така - без да се замисляш. Гарантирам ти, че цял живот ще съжаляваш, ако се случи това:


Колеги, пазете себе си, пазете и околните - които могат да пострадат от подобни кретении.
Преди 2 часа, раздрънкан микробус от по-големия формат влетя с 50 отнемайки предимство на 3 автомобила, колегата който ни возеше в първия момент реши да постъпи точно както пише в темата - да не му даде път, при което онзи за да го заобиколи се размина на милиметри с едвам спряла Лада която идваше по път с предимство.
Ако този в ладата не беше успял да спре - микробуса можеше спокойно да го убие на място... всички знаем как се мачка Лада.
Е струва ли си кефа, че си наказал тариката... ???

Това питам и аз: струва ли си кефа?! И както каза Тъмния рицар, принизяваш се на неговото ниво: "ти си тарикат, ама аз съм по-тарикат - ей сега ще ти покажа". И не дай боже да има фатален край, ще има да се псуваш за този си тарикатлък (или анти-тарикатлък, който пак е тарикатлък).

П.П. И да, не си Господ и точно затова нямаш нито законно, нито морално право да наказваш другите, каквито и кретени и селтаци да са. Иначе ставаш като тоя таксиджия, дето днес е пречукал колегата си за един курс!

http://dnes.dir.bg/news/ubiystvo-taxijia-6726381

Pastora
14-07-2010, 17:56
Това значи ли че аз като съм бил все с чалгари имам проблем с общуването или със съобразяването? Или...
Всичко е до човека ;)
Всичко е до манталитета и до хората, които са те възпитали от малък, това е за мен среда. За съжаление тук в нашата държавица цари чалгията на пътя, тоест тотално нетолерантно поведение. Има и един момент, че за да караш твърдо по правилата, то трябва да си луд. Просто за момента праволинейно тълкуване на правилника е ужасно погрешно - та повечето хора не знаят грам от него или го изопачават. Имам познат шофьор, който още не знае правилото на дясностоящия и пуска всички, че да не стане гаф.:lupe:

Satanism
14-07-2010, 20:10
+1

---------- Post added at 17:53 ---------- Previous post was at 17:36 ----------



http://dnes.dir.bg/news/ubiystvo-taxijia-6726381

Упълномощава ме, разбира се, имам права и задължения....правата ми са да се възползвам от предимството си, когато ЗДВП ми го осигурява.Аз имам и права на шосето, не по-малки от онзи, който ме предрежда.И, явно за разлика от теб, държа на своите права, както и се старая максимално да спазвам своите задължения.

Нямам задължение, обаче, да робувам на разни тарикати!Също така аз никого не наказвам, ти това не можеш да разбереш.Наказание ще е, ако слезна и му шибна 2 шамара, примерно.Аз си карам в рамките на закона.По твоята логика, спирай на зелено, за да минат другите на червено-те са тарикати, а ти трябва да ги пазиш, защото те са тъпи и не могат сами....


Също така нямам задължения да пазя нечий живот повече, отколкото той самия си го пази.И това не са празни приказки, съвестта ми явно не е чак толкова доразвита, че да съжалявам за чуждите грешки.Който не си цени живота-проблема си е негов!



За десните волани-заслепяват, ако не си купят лепенки.Аз, когато съм карал с десен волан в страна с дясна дирекция, винаги съм носил лепенка на фаровете.То пак е до манталитет това.Ако толкова те е грижа, че някой заслепява, подкарай таксиджиите да си орегулират гнусните ксенони.


И пак да отбележа, аз не съм полу-идиот, че да излезна на магистралата със 130 на някой, който кара с 220.В повечето случаи, в които не си отстъпвам предимството максималното, което може да стане е, да си търсим нови калници и да разходим родната милиция малко

Ramsezsh
14-07-2010, 20:25
Упълномощава ме, разбира се, имам права и задължения....правата ми са да се възползвам от предимството си, когато ЗДВП ми го осигурява.Аз имам и права на шосето, не по-малки от онзи, който ме предрежда.И, явно за разлика от теб, държа на своите права, както и се старая максимално да спазвам своите задължения.

Нямам задължение, обаче, да робувам на разни тарикати!Също така аз никого не наказвам, ти това не можеш да разбереш.Наказание ще е, ако слезна и му шибна 2 шамара, примерно.Аз си карам в рамките на закона.По твоята логика, спирай на зелено, за да минат другите на червено-те са тарикати, а ти трябва да ги пазиш, защото те са тъпи и не могат сами....




:bravo: Много вярно казано.

Sm0k
14-07-2010, 21:56
И също така казва, че трябва да направиш всичко възможно, за да предотвратиш ПТП.

Абе ако трябва да съм честен, ясно е че ако нещата отидат натам ше опитам да избегна, все пак това е въпрос на инстинкт, а не на съзнталено решение. Случвало ми е се е в града да ми илзлизат изведнъж срещу мен и съм се мърдал в дясно въпреки, че съм си в лентата а оня е в насрещното. Обаче какво щеше да стане ако в дясно до мен имаше кола - или се удрям челно в тЕриката, или удрям странично колата до мен, а оня си заминава и тогава аз съм виновен за ПТП?
Все пак не сме идиоти или самоубийци, това че го плашиш, не означава, че ше го шибнеш. И честно казано вероятно си прав и за чувството за вина.

Ама все пак не ти разбирам напълно логиката - значи той създава предпоставки за ПТП без да му пука, а аз трябва да замазвам след него. Той застрашава моя живот без да се замисли, а аз трябва да пазя неговия? Защо трябва да сме толерантни с някой който е напълно нетолерантен на пътя - хората много отдавна казали "на каквото си постелеш, на такова ше легнеш"...




Нямам задължение, обаче, да робувам на разни тарикати!Също така аз никого не наказвам, ти това не можеш да разбереш.Наказание ще е, ако слезна и му шибна 2 шамара, примерно.Аз си карам в рамките на закона.По твоята логика, спирай на зелено, за да минат другите на червено-те са тарикати, а ти трябва да ги пазиш, защото те са тъпи и не могат сами....


Ми то това със спирането на зелено е факт от доста време - и да не искаш да спреш на зелено тЕрикатите са задръстили кръстовището щото са влезли без изобщо да помислят могат ли да излязат и не им пука, че в тяхната посока е задръстено пък в твоята е чисто и не си длъжен да седиш спрял на зеленото заради тях.

raiders
14-07-2010, 23:50
Темата е супер, щях да пусна и аз отделна такава със заглавие "Опит за убиство", ситуацията се случи с мен във вторник 13.07.2010г. ~8:15ч., направил съм всичко което ми позволява закона, ще чакам да видя какво ще стане и 2 РУ Полиция ще си свърши ли работата, и ще разкажа за цялата случка. За това как се отървах на косъм.

cyberhill
15-07-2010, 08:34
Днес карах 5 метра на задна... :) Една жена на Т-образно кръстовище от страната без предимство , чака... чака ... дава леко на пред... чака.... дава леко на пред ( и така докато половината и калник беше в платното на пътя с предимство ), един човек спря и и даде път, друг един таксиджия, спря , взе да маха , да псува , , още малко щеше да слезе да я бие...
Жената се стерсна и включи задна... аз в последния момент забелязвам, че кара на зад към мен.... гледам няма коли зад мен... и газ на задна :) Пет метра съм свирил с клаксона и съм карал на зад.... повече място нямах, идваше автобус.
Разминах се :D

Извода какъв е ? - Да - жената беше в нарушение, но вместо да я пуснат, ония ГОЛЕМИЯ МЪЖ блокира цялото движение на доста натоварена улица, за да се разправя и това щеше да доведе до ПТП в случая с мен. А ако беше и махнал с ръчицата си проста и я беше пуснал... к'во ли щеше да му стане...
Като се има в предвид, даже че той имаше място да мине, но предпочете да блокира движението за да се разправя и да създава предпоставки за ПТП.

Е такива сме.... к'во да кажа.

П.С. Опитах се да го обясня максимално добре :)

Satanism
15-07-2010, 09:29
темата изобщо не е за такива случаи...темата е ако някой дебил беше минал покрай женицата, през насрещното, защото не може да я изчака 2 минути да си направи завоя

Коки
15-07-2010, 09:53
Абе ако трябва да съм честен, ясно е че ако нещата отидат натам ше опитам да избегна, все пак това е въпрос на инстинкт, а не на съзнталено решение. Случвало ми е се е в града да ми илзлизат изведнъж срещу мен и съм се мърдал в дясно въпреки, че съм си в лентата а оня е в насрещното.

Ами затова говоря и аз. Мисълта ми е, че е по-добре да се опиташ да предотврятиш евентуална случка, отколкото да кажеш "нЕма па да ти отстъпя щот си тарикат" и да стане белята.


Ама все пак не ти разбирам напълно логиката - значи той създава предпоставки за ПТП без да му пука, а аз трябва да замазвам след него...

Не казвам, че трябва да замазваме, а че е по-добре да отстъпим и да го пуснем да пасе, отколкото да се правим и ние на тарикати и да си ги мерим с неговия - това не води до нищо добро. Освен това, повЕрвайте ми, който е идиот, той нЕма да си извади поука като го прецакаш.


Той застрашава моя живот без да се замисли, а аз трябва да пазя неговия?

Защото сме човешки същества, за бога.

cyberhill
15-07-2010, 09:57
темата изобщо не е за такива случаи...темата е ако някой дебил беше минал покрай женицата, през насрещното, защото не може да я изчака 2 минути да си направи завоя

Еми... може и да си прав... ама нали за толерантност говорите тука... та викам да споделя малко от нея :)

Satanism
15-07-2010, 09:58
Toва е робско мислене, колега Коки, затова и още робуваме на разни тарикати, вкл. и в НС.Те ни се качват на главата, а ние не можем да ги изринем веднъж завинаги, защото човешки същества сме били...

pr_00f
15-07-2010, 10:01
Защото сме човешки същества, за бога.

Да си кажа честно - не бих се обзаложил.

cyberhill
15-07-2010, 10:05
Абе то има една приказка : "каквото почукало - такова се обадило" , ама нали то за това ни се качиха на главите....

Предполагам сте виждали група автомобили на обща стойност над 1 000 000 лв , да карат в насрещното между Стара Загора посока колелото на магистралата с над 120.... е к'во да ги направя?!?

Моля се, да за зададе някой от онези военните , на които има дапис "извън габаритен " ,.... в насрещното платно ;)

Коки
15-07-2010, 10:19
Аз имам и права на шосето, не по-малки от онзи, който ме предрежда...

Само дето нито в ЗДвП, нито в който и да е български закон, се използва понятието "предреждане" :)


И, явно за разлика от теб, държа на своите права, както и се старая максимално да спазвам своите задължения...

Никъде не съм казал, че не държа на правата си.


Също така аз никого не наказвам, ти това не можеш да разбереш.Наказание ще е, ако слезна и му шибна 2 шамара, примерно....

Ако не го пуснеш да се прибере от насрещното пак е вид наказание.


Аз си карам в рамките на закона.....

Ти караш в рамките на твоето познаване на закона. Аз също. Обаче понякога може да имаме грешна представа за някое правило или пък на момента да не успеем да реагираме както пише в закона. И стигаме до думите на Христос: "Който няма грях - пръв да хвърли камък по грешницата".

Освен това, няма нито един закон в света, който да обхваща всички възможни случаи - животът е толкова шарен и ежедневно ни предоставя такова разнообразие от различни ситуации, че не е възможно това да бъде вкарано в рамките на няколко страници текст. Затова има различни тълкувания и затова съществува съдебна система.

В крайна сметка, не приемай тезата ми като противоположна - аз също много се дразня на тарикатите и също използвам средни пръсти, клаксон и понякога не ги пускам. Просто не твърдя, че това е правилно и тук се опитвам да изложа нещата от етична гледна точка, а не само от гледната точка на това колко ме е ядосал някакъв тъпанар.

---------- Post added at 10:19 ---------- Previous post was at 10:13 ----------


Toва е робско мислене, колега Коки, затова и още робуваме на разни тарикати, вкл. и в НС.Те ни се качват на главата, а ние не можем да ги изринем веднъж завинаги, защото човешки същества сме били...

Ако така ще обобщаваме, искам да ти кажа, че дебилите ме дразнят повече от тарикатите. Защото ако тарикатите са 10% от всички, то дебилите са над 50%.

На път с две ленти в едната посока, много повече ме дразни дебилът, който кара по диагонал и влиза в моята лента щото е дебил, отколкото тарикатът, който ще ме мине и бързо ще изчезне.

Satanism
15-07-2010, 10:32
Виж, така вече съм доста по-съгласен с теб.

И пак казвам, не разбирай, че ще предизвикам ПТП само за да си отстоявам предимството.Както казах, ако се налага-ще се прибера.

Но някой ден ще ми кипне много и ще спра срещу някой такъв леко промъкващ се джигит, та ще се връща цялата опашка на заден или ще си седим там, докато някой не го пусне или не се източи задръстването

morfius
15-07-2010, 10:36
Явно някои колеги не разбраха какво се опитвам да кажа...
Не казвам, да ръкопляскаме на тарикатите, да ги пазим и т.н., казвам да пазим себе си и другите участници които са застрашени в някои ситуации.
И аз съм спирал в лентата си и съм пускал аварийки защото тарикати се опитват да пререждат през насрещното (моята лента) и псуват, че не съм отишъл в банкета да ги пускам.
Но ако има изглед от ситуацията да произлезе ПТП... пазете себе си и околните!

cyberhill
15-07-2010, 10:38
"Който няма грях - пръв да хвърли камък по грешницата".

Е това е!

DarkKnight
15-07-2010, 10:50
темата изобщо не е за такива случаи...темата е ако някой дебил беше минал покрай женицата, през насрещното, защото не може да я изчака 2 минути да си направи завоя

Това е двоен стандарт! И точно заради този двоен стандарт нещата стоят така! Ако някой е минал през празната лента и се престроява преди линията да стане непрекъсната - ми че той даже не нарушава правилника, но за теб това е терикат. А когато някой се опита да отнеме предимство (в случайа жената) то я олкова си може и аз трябва да я пусна защото тя може да се стресне - ми като се стряска да не кара в час пик и тва е. И аз пускам хора ама ми писна от двойния стандарт. Вчера ш**ания тираджия дали нямаше да има акт ако беше ударил някоя S класа? Ама понеже съм 24 годишно момче с алфа на 10 години ме преебаха ;)

Ramsezsh
15-07-2010, 11:28
Ами затова говоря и аз. Мисълта ми е, че е по-добре да се опиташ да предотврятиш евентуална случка, отколкото да кажеш "нЕма па да ти отстъпя щот си тарикат" и да стане белята.

Не казвам, че трябва да замазваме, а че е по-добре да отстъпим и да го пуснем да пасе, отколкото да се правим и ние на тарикати и да си ги мерим с неговия - това не води до нищо добро. Освен това, повЕрвайте ми, който е идиот, той нЕма да си извади поука като го прецакаш.

Защото сме човешки същества, за бога.

Съгласен съм, че има случаи, в които е по-безопасно и лесно да пуснеш говедото, но това не трябва да се разглежда като някаква панацея. Защото още веднъж ще кажа, че точно това прави войната по пътищата - всички решават, че ще са тарикати и почват да карат така. И още както колегата smOk много точно каза - пускайки говедото не е сигурно, че ще предотвратиш ПТП - всичко зависи от ситуацията.
Казвш, че говедото няма да си извади поука ако го прецакаш - аз никого не прецаквам, аз просто си отстоявам правата. Ако спирам да пускам всеки "терикат" аз ще съм прецакания. И тоне защото ще закъснея някъде, а защото ще се окаже, че наистина по-добре (и безопасно)е да караш като селски бек.
В няколко поста по-горе, казваш, че съдейки действията на останалите се превръщаме в нещо като бакшиша , убил колегата си за един клиент. Аз съм на мнение, че ВСИЧКИ се превръщат в това когато решат, че са над правилата, над законите, над всички останили. Колкото до преценката - ти как преценяваш кой е дебил и кой терикат ми е много интересно.

Ramsezsh
15-07-2010, 11:28
Съжалявам. Поста ми се качи два пъти.

Sm0k
15-07-2010, 11:44
Не казвам, че трябва да замазваме, а че е по-добре да отстъпим и да го пуснем да пасе, отколкото да се правим и ние на тарикати и да си ги мерим с неговия - това не води до нищо добро. Освен това, повЕрвайте ми, който е идиот, той нЕма да си извади поука като го прецакаш.


Е тук си прав. Обикновено тия не поумняват квото и да им се случи...

Коки
15-07-2010, 11:56
...Колкото до преценката - ти как преценяваш кой е дебил и кой терикат ми е много интересно.

Ми аз съм го написал - дебилът кара с допустима скорост, НО по диагонал и влиза в моята лента, а тарикатът набързо ме изпреварва и заминава, демек не ми пречи вече, докато дебилът продължава да ми пречи. Ето още примери:

- дебилът кара по средата, между двете ленти и на всичкото отгоре не ще да се мръдне, за да мине друг.

- дебилът се мота до последно пред зеления светофар и накрая минава, а тези зад него ги хваща червеното

- когато има опашака на червен светофар, после като светне зелено, дебилът стои и не тръгва - по този начин за 10 секунди вместо да минат 6 коли, минават 2-3 и задръстването се увеличава

- дебилът сече завоя, влизайки в твоята лента, независимо че кара в ограничението (демек няма опасност да изхвърчи от пътя и няма никаква причина да сече завоя)

- дебилът не гледа в огледалата и може по всяко време да набие спирачки или да те засече

- дебилът смята, че мигачът му дава предимство

- тарикатът винаги гледа да мине по-бързо, така че не се мота по светофарите

- тарикатът знае, че е тарикат и гледа и огледалата, и цялостната обстановка, за да прецени откъде да се шмугне

- тарикатът знае, че нарушава закона, а дебилът не знае

- вследствие на това, тарикатът гледа да не направи ПТП, щото знае, че ще му пишат акт, а дебилът не се пази, щото не знае, че ще му напишат акт (имал съм такива случаи неведнъж)

morfius
15-07-2010, 11:59
Една корекция, тарикатите изобщо не им пука за закона и другите, това им е част от тарикатлъка.

Коки
15-07-2010, 12:02
Една корекция, тарикатите изобщо не им пука за закона и другите, това им е част от тарикатлъка.

Пука му за собствената кола и му пука, че при ПТП ще загуби 5 часа разправии и ще му пишат акт. Ако го спрат някъде, може да почерпи, но при ПТП - ще му пишат задължително. После още няколко дни разправии с ходене до КАТ, застрахователи, сервизи и те така.

Peter_71
15-07-2010, 12:02
Една корекция, тарикатите изобщо не им пука за закона и другите, това им е част от тарикатлъка.

И не карат алфи а доста по-скъпи коли:-D:-D

Ramsezsh
15-07-2010, 12:03
Ми аз съм го написал - дебилът кара с допустима скорост, НО по диагонал и влиза в моята лента, а тарикатът набързо ме изпреварва и заминава, демек не ми пречи вече, докато дебилът продължава да ми пречи. Ето още примери:

- дебилът кара по средата, между двете ленти и на всичкото отгоре не ще да се мръдне, за да мине друг.

- дебилът се мота до последно пред зеления светофар и накрая минава, а тези зад него ги хваща червеното

- когато има опашака на червен светофар, после като светне зелено, дебилът стои и не тръгва - по този начин за 10 секунди вместо да минат 6 коли, минават 2-3 и задръстването се увеличава

- дебилът сече завоя, влизайки в твоята лента, независимо че кара в ограничението (демек няма да изхвърчи от пътя и няма никаква причина да го сече)

- дебилът не гледа в огледалата и може по всяко време да набие спирачки или да те засече

- дебилът смята, че мигачът му дава предимство

- тарикатът винаги гледа да мине по-бързо, така че не се мота по светофарите

- тарикатът знае, че е тарикат и гледа и огледалата, и цялостната обстановка, за да прецени откъде да се шмугне

- тарикатът знае, че нарушава закона, а дебилът не знае

- вследствие на това, тарикатът гледа да не направи ПТП, щото знае, че ще му пишат акт, а дебилът не се пази, щото не знае, че ще му напишат акт (имал съм такива случаи неведнъж)

Съжалявам, но това са празни приказки и противоречат на нещата,които пишеш по-горе. В един твой пост по-горе питаше в кой-член на закона го пише?
И още нещо. Ти откъде знаеш, че тарикатът гледа в огледалата, че знае правилника и внимава да не направи ПТП и т.н и т.н Или по точно - на пътя откъде разбираш кой какъв е и какво знае? Хвърляш боб, получаваш импулси от космоса или?

cyberhill
15-07-2010, 12:21
Коки - принципно си прав с описанието на случките , НО за мен вскичи и тарикати и дебили са еднакви! И двата типа ме дразнят адски много.
По твоите сметки това са над 60% от шофьорите...

Коки
15-07-2010, 12:29
...В един твой пост по-горе питаше в кой-член на закона го пише?

В този, на който и ти се позоваваш, че трябва да си държиш лентата и да спазваш правилата за престрояване. Диагоналното каране нарушава този член, както и карането в средата между двете ленти.


...на пътя откъде разбираш кой какъв е и какво знае?...

Имам си ноу-хау ;)


...Хвърляш боб, получаваш импулси от космоса или?

Не е нужно, има си признаци:


Колега, от 5км се вижда кога някой се е объркал и кога го прави нарочно...


...всеки селяндур в селско тунингован гоуф или хонда сивик (или друга каруца), който навлиза в насрещното!...


Ами точно за това говоря в предишните си постове. Когато се съобразяваме с всеки кретен, който защото е "терикат" може да прави каквото си поиска...


...като видиме някой силно тунингован с лепенки и т.н аттрибути...


...Предполагам сте виждали група автомобили на обща стойност над 1 000 000 лв , да карат в насрещното между Стара Загора посока колелото на магистралата с над 120....

Както ти преценяваш кой е тарикат, така и аз.


...И още нещо. Ти откъде знаеш, че тарикатът гледа в огледалата, че знае правилника и внимава да не направи ПТП и т.н и т.н...

От наблюдение и опит.

---------- Post added at 12:29 ---------- Previous post was at 12:26 ----------


Коки - принципно си прав с описанието на случките , НО за мен вскичи и тарикати и дебили са еднакви! И двата типа ме дразнят адски много.
По твоите сметки това са над 60% от шофьорите...

Ами така е - голяма част са. Мен също ме дразнят и двата вида.

Ramsezsh
15-07-2010, 12:35
Ти откъде знаеш, че тарикатът гледа в огледалата, че знае правилника и внимава да не направи ПТП и т.н и т.нQUOTE]

[QUOTE=Коки;737542]От наблюдение и опит.



Т.е. според твите наблюдения и опит, ако не пусна териката да ме засече, няма да се случи ПТП. Т.е. АЗ НЕ ТРЯБВА ДА ГО ПУСКАМ!!!

Коки
15-07-2010, 12:45
...Т.е. според твите наблюдения и опит, ако не пусна териката да ме засече, няма да се случи ПТП. Т.е. АЗ НЕ ТРЯБВА ДА ГО ПУСКАМ!!!

Човек, не се впрягай толкова ;) Както казах по-горе, животът е шарен - той не е математика, че да има само един отговор. После споменах, че позициите ни не се различават чак толкова, просто вкарвам малко по-друга гледна точка. Опитай се малко да вникнеш в това, което говоря.

Не ти говоря непременно да пускаш или да не пускаш тариката - говоря за принципи, ценности, етика и т.н. Защото това дали конкретно ти, в конкретен случай, ще пуснеш тариката или няма да го пуснеш, няма да повлияе особено на цялостното състояние на нещата.

Ramsezsh
15-07-2010, 12:58
Аз въобще не се впрягам. Аз също говоря за принципи и етака, но определено смятам, че подобен род поведение е опасно не само за мен, но и за всички останали, без значение дали са в кола, автобус или са пешеходци. Точно затова твърдя , че са правилата са за това - да се спазват. Тогава движението ни по пътищата ще е доста по-безопасно.

DarkKnight
15-07-2010, 13:05
Аз въобще не се впрягам. Аз също говоря за принципи и етака, но определено смятам, че подобен род поведение е опасно не само за мен, но и за всички останали, без значение дали са в кола, автобус или са пешеходци. Точно затова твърдя , че са правилата са за това - да се спазват. Тогава движението ни по пътищата ще е доста по-безопасно.

Принципно може би, ама тук (в България като цяло) не е така. Има и доста места където имаш видимост е забранено изпреварването, докато на други където нямаш видимост е разрешено ;)

Коки
15-07-2010, 13:08
...Точно затова твърдя , че са правилата са за това - да се спазват...

Така е, правилата трябва да се спазват. Аз се старая да ги спазвам и се ядосвам на тези, които не ги спазват. Това обаче не значи, че трябва да се заяждам с тарикатите на пътя, превръщайки се и аз в такъв.

Ramsezsh
15-07-2010, 13:08
Съгласен съм. Има доста такива места.

cyberhill
15-07-2010, 13:24
Да не хващам темата за т.нар. "маршрутки" ...
99.99% са за як бой! :D

Коки
15-07-2010, 13:26
Да не хващам темата за т.нар. "маршрутки" ...
99.99% са за як бой! :D

Това са най-бързите коли! На второ място се нареждат баничарките :) :spam:

CrazyElement
15-07-2010, 15:27
Тия дето се движат така, не ги оправдавам, но някой от тях напълно ги разбирам(все пак някой го правят разумно, други не), защото все пак всеки от нас малко или много е правил това, аз също го правя ако преценя че не създавам кой знае каква опасност......
В случая по дефалт ще обвиня държавата, която е неспособна да създаде подходяща инфраструктура за движение по пътищата, достатъчно добра организация и логика все пак, щото доста от движението е организирано и оЗначено доста малоумно......а всичките тия действия(бездействия) на държавата са причина за тия селски тарикатлъци, и опростяването на драйверите по пътя....

Да ето тука подкрепям с две ръце ФЕРАРИСТА, напълно съм съгласен , че държавата е виновна затова , че не може да осигури хубави пътища, как може в Германия по аутобаните да си караш с колкото ти може колата? И да си имаш спиид ленти и т.н. , че то тук и да караш с 200 на магистралата има два случая . Или ще сменяш дискове/накладки след 2000 км , или ще направиш някой комби...

Коки
15-07-2010, 16:10
...тук и да караш с 200 на магистралата има два случая . Или ще сменяш дискове/накладки след 2000 км , или ще направиш някой комби...

Има и трети вариант: един ден да спреш да караш завинаги.

CrazyElement
15-07-2010, 17:12
Има и трети вариант: един ден да спреш да караш завинаги.

Е то това е ясно, не ти остави всичко ама то и магистралата е като лунен кратер ... цялата е в кръпки. Иначе е колегиално да изпреварваш по-бързо определно а не да се туткаш.

EDIT: возил съм се в кола с круиз контрол и човека като трябва да мине някой настъпваше до долу след което връщаше круиза на 130.

Flame
15-07-2010, 21:03
Банда,бъдете и вие тарикати бе,какво се оплаквате само.На мен как ми правят път дори със 15 годишната ми 155-ца.Както ти се отнасяш на пътя,така ще се отнасят и с теб.Мне преди около месец,рано сутринта щеше да ме отнесе някъв идиот с Шаран,който реши да си минава от дясна лента,в лява пред мен,точно на излизането от кръговото и дори не си погледна в огледата.Аз го видях,защото минивана е по-висок от мен.:boxed:Кара ми с 40 и се преустроява без да погледне от деясно в ляво-и не не му бях в мъртвата точка.Кво праиме тогава,като щеше да ме смаже в мантинелата,а бяхме 2 коли на пътя-2!!,по нагоре пак го направи тоя номер,но този път бях по-далеч зад него и не ме засече.Преди 2 дни S класа пак не г.м-то се преустроява от ляво в дясно с мигач,и после бави аварийки че го пуснаха.Беше S63 AMG.Инстинските тарикати не се правят на дупета по пътищата,на такива се правят псевдо тарикатите.Много още примери мога да ви давам с А8-ци,С класи,джипове които карат както трябва,но ме мързи да пиша:Yoda:

cyberhill
16-07-2010, 08:40
Е то това е ясно, не ти остави всичко ама то и магистралата е като лунен кратер ... цялата е в кръпки. Иначе е колегиално да изпреварваш по-бързо определно а не да се туткаш.

EDIT: возил съм се в кола с круиз контрол и човека като трябва да мине някой настъпваше до долу след което връщаше круиза на 130.

Е да , ама колко % са такива? Не много :notify:

Sm0k
16-07-2010, 16:36
Гледам, че дискусията се успокои, сега ще разкажа един мой пример, че ми е интересно как ще го коментират колегите :) Често ми се случва да пътувам по цариградско в посока центъра и на 4-ти км трябва да сляза към кръговото. Аз си карам в дясната от двете ленти за движение, с някаква нормална скорост, между 60 и 80. В дясно знаете има бус-лента, която е прекъсната преди моста заради изхода от булеварда и слизането към кръговото. Няколко пъти на това място ми случва, като стане време да излизам към кръговото в бус-лентата да фърчи някой със 120 и да почва да ми свири и свети само като си пусна мигача. Аз ако го виждам, че не може да спре няма да изляза пред него, ама ако знам че ще успее няма да се замисля да тръгна.
Сега според вас трябва ли аз всеки път да се чудя на това място кой ше ме подбере в дясната врата при положение, че карам където ми е мястото и излизам от булеварда къде е мястото и колко точно трябва да си прост, че да се правиш на отворен със свирене и светене, при положение, че си в две нарушения едновременно?

И като стана дума за каране в бус лентите предлагам да пуснем една анкета колко от колегите влизат в бус лентите, в локалните и в аварийните ленти на магистрали, когато има задръстване, щото за мене това е бая голяма глупост :)

Stoyan Georgiev
16-07-2010, 16:45
не 2 ами направо 3 нарушения, щото дългите в града нямаш право да ги ползваш , както и клаксона, освен при опасност от ПТП, което е доста разтегливо понятие

пък на магистрала като се кача не пипам педала на газта - увеличавам и намалям чрез круз контрола а крака е винаги в готовност на спирачката :)

alfa_erazor
16-07-2010, 17:02
@Smok, доста позната ситуация, на мен често ми се налага да слизам там към 4-ти километър и 90% от случаите има някой в бус лентата, досега не ми се е случвало да се движат с 120 и да ми присветкват де...

А каква е причината не знам, сигурно повечето са бивши или настоящи шофьори от градски транспорт, и по навик си карат в бус лентата, на мен това ми изглежда най-логично :tooth:

Sm0k
16-07-2010, 17:10
@Smok, доста позната ситуация, на мен често ми се налага да слизам там към 4-ти километър и 90% от случаите има някой в бус лентата, досега не ми се е случвало да се движат с 120 и да ми присветкват де...


Аз си спомням за два случая със сигурност дето бяха с над 100 :) Обичайните са по-бавни, ама пак се случва поякога скоростта им да е над моята, като аз съм със 70 някъде...

И като стана дума за рекорди в бус-лентата, гледах скоро по новините, че камерата преди орлов мост снимала някъв пич да кара в бус-лентата със 160 км/ч (при ограничение 50) и да говори по телефона в същото време :) Евала на такива, като си нагъл поне да си нагъл до дупка ;)

RPWWD
16-07-2010, 17:27
Гледам, че дискусията се успокои, сега ще разкажа един мой пример, че ми е интересно как ще го коментират колегите :) Често ми се случва да пътувам по цариградско в посока центъра и на 4-ти км трябва да сляза към кръговото. Аз си карам в дясната от двете ленти за движение, с някаква нормална скорост, между 60 и 80. В дясно знаете има бус-лента, която е прекъсната преди моста заради изхода от булеварда и слизането към кръговото. Няколко пъти на това място ми случва, като стане време да излизам към кръговото в бус-лентата да фърчи някой със 120 и да почва да ми свири и свети само като си пусна мигача. Аз ако го виждам, че не може да спре няма да изляза пред него, ама ако знам че ще успее няма да се замисля да тръгна.
Сега според вас трябва ли аз всеки път да се чудя на това място кой ше ме подбере в дясната врата при положение, че карам където ми е мястото и излизам от булеварда къде е мястото и колко точно трябва да си прост, че да се правиш на отворен със свирене и светене, при положение, че си в две нарушения едновременно?

И като стана дума за каране в бус лентите предлагам да пуснем една анкета колко от колегите влизат в бус лентите, в локалните и в аварийните ленти на магистрали, когато има задръстване, щото за мене това е бая голяма глупост :)
Редовно го правя тоя номер, но не защото съм тарикат, ами разни типове се мъкнат с 40 км. в средна лента на Цариградско. Не ще им свиря и светкам, ами ще ги убия от бой при нужда!

tanatos
16-07-2010, 18:37
Е де, без обиди :) Нормално е след като има 2ма 3ма дето серат на движението като си бъркат в носа и правят джабуланита, да се прибягва до БУС лентата..Кое му е лошото немога да разбера. Не застрашаваш никой, ако няма автобус на който да пречиш не виждам защо да не се минава от там. Във варна ситуацията е идентична...

Satanism
16-07-2010, 18:39
Начи си келеш!

Не знам дали е келеш, ама 100% не се е замислил, че заради такива хвърчащи от където не трябва хора, някои нормални хорица без много опит ги е много страх да карат...а други си ги е страх по принцип да карат бързо....
В бус лентата не се минава-точка по въпроса....то по тая логика вечер що чакаме светофарите?

Такива от бус лентата изобщо не ги имам като хора с предимство пред мен...като си тарикат-ще чакаш нас, които си вървим по правилата, а не обратното.Единствените, които донякъде оправдавам са маршрутките-все пак возят 15тина души и се явяват нещо като ГТ.


И днес да споделя, е сега на изхода от Мл.4 на околовръстното, 3ма хубавци така в насрещното, обаче дойдоха насрещните, после тези от околовръстното ги препречиха и пуснаха само нас, редовните, и стабилно си почакаха да се включат обратно тарикатите

Sm0k
16-07-2010, 19:06
Аз питах за случаите в които има такова задръстване, че целия трафик е спрял на място, а не когато трафика се движи, има разлика :)


Редовно го правя тоя номер, но не защото съм тарикат, ами разни типове се мъкнат с 40 км. в средна лента на Цариградско. Не ще им свиря и светкам, ами ще ги убия от бой при нужда!

Бе и мен не ме кефи някой като се мъкне с 40 точно на цариградско, ама сега човека ако толкова си може кво да направим, заслужава ли да го убием от бой, заради това тежко престъпление, че е взел кникжа вчера, няма опит и го е страх ;)
Пък и няма ли лява лента няма ли през която да минеш - тя лявата е точно за това?


... да се прибягва до БУС лентата..Кое му е лошото немога да разбера. Не застрашаваш никой, ако няма автобус на който да пречиш не виждам защо да не се минава от там.

Веднага ти казвам кое е лошото, в случай че движението е спряло и новопристигащите се набутат в бус лентата да задръстят и нея - спират там и няма къде да идат, а ако се наложи от там да мине полиция или линейка се предполага, че трябва да прелети ниско над задръстването ;) А в много от тия ситуации простата математика показва, че задръстването ще се източи еднакво бързо, независимо дали чакащите коли са наредени в две или три колони, просто в единия случай опашката е по-къса ;)

Когато трафика не е спрял на място е друга работа, въпреки че малко по-нагоре дадох пример къв е проблема - няколко пъти се опитват да ме нацелят отдясно на изходите от булеварда, при положение че нито съм се мъкнал с 40, нито съм пречил на движението - хващам изхода със около 60-70 км/ч при положение, че на самото слизане би трябвало да важи ограничение 50... Не знам сигурно трябва със 100-110 да излизам от цариградско и да се озъртам по 4-5 пъти надясно за да не преча на "движението" ;)

tanatos
16-07-2010, 19:37
Аз питах за случаите в които има такова задръстване, че целия трафик е спрял на място, а не когато трафика се движи, има разлика :)



Бе и мен не ме кефи някой като се мъкне с 40 точно на цариградско, ама сега човека ако толкова си може кво да направим, заслужава ли да го убием от бой, заради това тежко престъпление, че е взел кникжа вчера, няма опит и го е страх ;)
Пък и няма ли лява лента няма ли през която да минеш - тя лявата е точно за това?



Веднага ти казвам кое е лошото, в случай че движението е спряло и новопристигащите се набутат в бус лентата да задръстят и нея - спират там и няма къде да идат, а ако се наложи от там да мине полиция или линейка се предполага, че трябва да прелети ниско над задръстването ;) А в много от тия ситуации простата математика показва, че задръстването ще се източи еднакво бързо, независимо дали чакащите коли са наредени в две или три колони, просто в единия случай опашката е по-къса ;)

Когато трафика не е спрял на място е друга работа, въпреки че малко по-нагоре дадох пример къв е проблема - няколко пъти се опитват да ме нацелят отдясно на изходите от булеварда, при положение че нито съм се мъкнал с 40, нито съм пречил на движението - хващам изхода със около 60-70 км/ч при положение, че на самото слизане би трябвало да важи ограничение 50... Не знам сигурно трябва със 100-110 да излизам от цариградско и да се озъртам по 4-5 пъти надясно за да не преча на "движението" ;)


Да, така е. Ама пак проблема тръгва от некадърника дето толко си може и не ползва градски транспорт примерно.Нещата са вързани.Съвсем други трябва да са критериите за вземане на свидетелство за провоуправление на мпс...Задръстванията основно са заради некадърници.Оправданието толкова си може не важи в тази ситуация. Като толкова си може да използва автобуса..Но това е една друга тема :)

Всеки има глава на раменете си, да мисли каква маневра и къде може да направи, и съответно си носи отговорността.

Pinky
16-07-2010, 19:44
Ами не, има си правилник. Като не ти харесват правилата, бори се да ги промениш, но не ги нарушавай.
Щото ти като се наредиш в грешната лента, после тези, които са изрядни, не могат да се включат. Примерно.

Sm0k
16-07-2010, 19:46
Задръстванията основно са заради некадърници...

Мхм... тук на околовръстното мога да ти покажа едно-две места дето шеслентовия път свръшва и продължава в двулентов двупосочен. Всяка сутрин и всеки следобед там има задръстване - не знам как все се уцелват на едно място по 300-400 некадърника дето не могат да съберат трите ленти в една за нула време... или си уговярят среща предварително или тва е бахти малшанса ;)

И така и никой нe каза в тоя случай примерно като задръстиш и локалното от къде ше мине линейката дето ще дойде за оня който му е писнало от задръстване и е фанал през насрещното ;)

Pinky
16-07-2010, 19:47
Пропускаш зле настроения светофар и новата строителна площадка с десетки товарни камиони...

Satanism
16-07-2010, 19:51
Извинявай колега tanаtos, кой точно си ТИ, че да определяш кой да ползва ГТ и кой да ползва кола?

Не виждам каквото и да било нарушение, ако караш с 40 по Цариградско....следователно и той има точно толкова право да е там, колкото и ти....

Към такива хора точно трябва да сме толерантни-те ще се научат все някога...ако им се даде шанс, а не се натоварват допълнително от разни ниско летящи самолети...


И като стана дума, отношението към учебните коли също има накъде да се подобрява....

Sm0k
16-07-2010, 19:51
Всеки има глава на раменете си, да мисли каква маневра и къде може да направи, и съответно си носи отговорността.


Ами не, има си правилник...

Това сега го прочетох, ама е точно така - правилника е написан, точно щото не всеки си има глава на раменете - идеята е да не се натоварват хората с мислене, щото не всеки е за тая работа ;)

Satanism
16-07-2010, 21:51
Ей, тоя народ съвсем за нищо не става...
Из цяла Овча Купел са плъзнали някакви келешчета на по 12-13 години и някой им е раздал скутери, поне фаровете да им беше казал как се пускат...едно от тея дебилчета, добре, че го чух, че иначе щеше да ми захапе предния капак....майка му стара....

И някакви други идиоти, сега един по Околовръстното лети със 100км/ч, нито фарове, нито габарити...нищо не свети....кара братче и тва е.... :ranting::ranting::ranting::ranting:

голямата риба
16-07-2010, 22:35
Отдавна ми се иска една такава дискусийка да заформим, най-вече за да видя какви са настроенията в мнозинството...


Аз лично много се дразня на хора, които предреждат цялата колона през насрещтното, карат в лентата за ляв/десен завой, защото е по-празна и после се бутат в другата...или направо я запушват, карат от нея директно...направо ме побъркват всякакви такива селски номерца, все едно ние не бързаме, те имат най-спешната работа...

С чиста съвест засичам, псувам, освирквам и затискам всякакви такива индивиди...също така отдавна съм спрял да правя път на разни мигащи и светкащи совалки, ако карам с максимално разрешената скорост за участъка и другата лента е заета(аз изпреварвам)...

Мисълта ми е, докога ще толерираме подобно отношение към нас?Защо аз трябва да седя 2 часа на задръстване, защото Пешо кара направо от лентата за ляв завой и в резултат на това от правилната лента минават 3 коли на кръст, на всеки светофар?

Моля модераторите, ако това не е мястото, да я метнат където и да било тая тема...само да не я трият.
а ТИ какво направи

обади ли се на 165
подаде ли жалба срещу извършителя
отиде ли след 15 дни да видиш какво становище е взето по жалбата
подаде ли жалба, че не е взето никакво становище

ТИ започна ли да градиш гражданско общество

Satanism
16-07-2010, 22:40
За кое да се обадя на 165, че някакви се предреждат по светофарите ли?Аз ако трябва за всеки отделно да се обаждам, те само за мен трябва една линия да отворят...И да, ако направят един телефон, на който да се докладват всякакви малоумници по пътищата, с радост ще ги докладвам.

А ако говориш за скутерите, специално обиколих най-близките "стоянки" на светкащите чичковци, за да ги "алармирам", ама понеже е Петък, всички са в Студ. Град да изкарват парички и нямаше нито една патрулка в целия район....

koolio
16-07-2010, 22:47
Гледам, че дискусията се успокои, сега ще разкажа един мой пример, че ми е интересно как ще го коментират колегите :) Често ми се случва да пътувам по цариградско в посока центъра и на 4-ти км трябва да сляза към кръговото. Аз си карам в дясната от двете ленти за движение, с някаква нормална скорост, между 60 и 80. В дясно знаете има бус-лента, която е прекъсната преди моста заради изхода от булеварда и слизането към кръговото. Няколко пъти на това място ми случва, като стане време да излизам към кръговото в бус-лентата да фърчи някой със 120 и да почва да ми свири и свети само като си пусна мигача. Аз ако го виждам, че не може да спре няма да изляза пред него, ама ако знам че ще успее няма да се замисля да тръгна.
Сега според вас трябва ли аз всеки път да се чудя на това място кой ше ме подбере в дясната врата при положение, че карам където ми е мястото и излизам от булеварда къде е мястото и колко точно трябва да си прост, че да се правиш на отворен със свирене и светене, при положение, че си в две нарушения едновременно?

И като стана дума за каране в бус лентите предлагам да пуснем една анкета колко от колегите влизат в бус лентите, в локалните и в аварийните ленти на магистрали, когато има задръстване, щото за мене това е бая голяма глупост :)

Това, дето го разправяш, пак е въпрос на толерантност и на сиво вещество в главата. Конкретно на въпроса колко трябва да си прост, за да мислиш, че другите трябва да си пропуснат отбивката, щото ти "бързаш" - ми не знам колко точно трябва да си прост, ама бая ще да е.

За бус лентите и особено за аварийните ленти - дори не си го помислям.

tanatos
16-07-2010, 23:12
Ами не, има си правилник. Като не ти харесват правилата, бори се да ги промениш, но не ги нарушавай.
Щото ти като се наредиш в грешната лента, после тези, които са изрядни, не могат да се включат. Примерно.

Има си правилник, да. Ти го спазваш на 100% ?? Не си правил нарушения никога? Можеш да говориш така, само при положение, че нямаш нито едно нарушение, никога не си правил обратен на забранено място, никога не си пререждал някой или да си отнемал предимство..Тогава може да говориш така. Убеден съм, че си правил всяко едно от тези нарушения, така че...нямат тежест думите ти..


Извинявай колега tanаtos, кой точно си ТИ, че да определяш кой да ползва ГТ и кой да ползва кола?

Не виждам каквото и да било нарушение, ако караш с 40 по Цариградско....следователно и той има точно толкова право да е там, колкото и ти....

Към такива хора точно трябва да сме толерантни-те ще се научат все някога...ако им се даде шанс, а не се натоварват допълнително от разни ниско летящи самолети...

И като стана дума, отношението към учебните коли също има накъде да се подобрява....

Аз съм участник в движението и си казвам мнението, проблем?? Къде виде да споменавам нещо за движещите се с 40 км??? Каквито права имам аз, такива имаш и ти, това мисля че ти е ясно?

Толерантноста е хубаво нещо, но си има граници.Има разлика да си НЕКАДЪРЕН и да си ПЛАХ водач на МПС. Едните са си некадърни по дефолт и такива ще си останат, а другите са предпазливи. Различават се.. Психически нестабилни и лабилни хора, дето ми се психират от клаксона примерно или от друга по хард ситуация нямат място на пътя. Просто са опасни и това е.

Към учебните автомобили трябва да бъдем толерантни..

trustworthy
17-07-2010, 00:13
Психически нестабилни и лабилни хора, дето ми се психират от клаксона примерно или от друга по хард ситуация нямат място на пътя. Просто са опасни и това е.

Към учебните автомобили трябва да бъдем толерантни..

Градски, всеки взел успешно изпита си нов шофьор е психически нестабилен, лабилен и най-вече НЕПОДГОТВЕН за пътната обстановка. Такова безхабери е сега, че се учат се наново да карат в реални условия, щото инструкторите не са направили нищо. Аз взех книжка доста отдавна и помня добре, че инструкторът ми беше напълно апатичен..още тогава. Курсове съм карал към СБА. По стечение на обстоятелствата (и за мой късмет) се бях научил да карам кола доста добре почти 2 години преди да навърша години и да взема книжка. Това ми помогна да се адаптирам към обстановката почти на момента, в който бях легитимен шофьор.
А сега шофьорските курсове бълват камикадзета в буквалния смисъл. Ако няма кой да се вози с теб и да те научи, нямаш почти никакви шансове просто. Не виждам разлика м/у шофьор, купил си книжката, и такъв, който я е взел легално. Разликата е 30 учебни часа горене на бензин само.
Е тва е горчивата истина. Трябва толерантност не само към тези с табела 'У' на тавана. ;)

Pinky
17-07-2010, 00:30
Има си правилник, да. Ти го спазваш на 100% ?? Не си правил нарушения никога? Можеш да говориш така, само при положение, че нямаш нито едно нарушение, никога не си правил обратен на забранено място, никога не си пререждал някой или да си отнемал предимство..Тогава може да говориш така. Убеден съм, че си правил всяко едно от тези нарушения, така че...нямат тежест думите ти..



Това е абсурдно, бе! Обиждаш ме, без да имаш ни най-малка представа как карам! Дори и да беше така, изобщо как очакваш с аргумент "ама вие що биете негрите" да бъдеш взет сериозно?!

Satanism
17-07-2010, 01:04
Аз съм участник в движението и си казвам мнението, проблем?? Къде виде да споменавам нещо за движещите се с 40 км??? Каквито права имам аз, такива имаш и ти, това мисля че ти е ясно?

Толерантноста е хубаво нещо, но си има граници.Има разлика да си НЕКАДЪРЕН и да си ПЛАХ водач на МПС. Едните са си некадърни по дефолт и такива ще си останат, а другите са предпазливи. Различават се.. Психически нестабилни и лабилни хора, дето ми се психират от клаксона примерно или от друга по хард ситуация нямат място на пътя. Просто са опасни и това е.

Към учебните автомобили трябва да бъдем толерантни..

Не, не си казваш мнението, а нареждаш кой с какво да пътува, има разлика.
А за некадърните и плахите, некадърен-кадърен, плаща ли си пътен данък, го и технически преглед има право да е на шосето точно колкото и ти, и за твое съжаление ще трябва да се съобразяваш с него.Не всички са родени шофьори...

Sm0k
17-07-2010, 02:22
...Психически нестабилни и лабилни хора, дето ми се психират от клаксона примерно...

Тука не мога да се стърпя да отбележа нещо с малко шеговит тон, не го приемай като лично заяждане, ама...
Клаксона е инструмент за психоанализа, колкото светкавицата е средство за предпазване от КАТ ;) Когато тия неща са измислени и е решено, че трябва да са задължителни в колите, идеята е била друга ;)

tanatos
17-07-2010, 11:26
Градски, всеки взел успешно изпита си нов шофьор е психически нестабилен, лабилен и най-вече НЕПОДГОТВЕН за пътната обстановка. Такова безхабери е сега, че се учат се наново да карат в реални условия, щото инструкторите не са направили нищо. Аз взех книжка доста отдавна и помня добре, че инструкторът ми беше напълно апатичен..още тогава. Курсове съм карал към СБА. По стечение на обстоятелствата (и за мой късмет) се бях научил да карам кола доста добре почти 2 години преди да навърша години и да взема книжка. Това ми помогна да се адаптирам към обстановката почти на момента, в който бях легитимен шофьор.
А сега шофьорските курсове бълват камикадзета в буквалния смисъл. Ако няма кой да се вози с теб и да те научи, нямаш почти никакви шансове просто. Не виждам разлика м/у шофьор, купил си книжката, и такъв, който я е взел легално. Разликата е 30 учебни часа горене на бензин само.
Е тва е горчивата истина. Трябва толерантност не само към тези с табела 'У' на тавана. ;)

Така е и аз си спомням моят инструктор какъв чеп беше.От много малък ме качиха да се уча да карам за което съм много благодарен на дядо ми. А реално съм по пътищата от 16 годишен. Инструктора не ме е научил на нищо, а си беше чиста формалност. И сега от няколко места чувам, че нещата не са се променили..Толерантност трябва, но както казвам и тя си има граници..Достатъчно толерантен съм към всички в участници в движението. Но където мога да си спестя чакане по задръстванията го правя..


Това е абсурдно, бе! Обиждаш ме, без да имаш ни най-малка представа как карам! Дори и да беше така, изобщо как очакваш с аргумент "ама вие що биете негрите" да бъдеш взет сериозно?!

Задодох ти конкретни въпроси дали някога си правил или все още правиш подобни неща? Това беше, можеше да отговориш конкретно а не да се засягаш.Но така или иначе това което написа даде отговор на въпросите ми ;) Да не кажа по колко нарушения прави човек всеки ден докато е зад волана. Въпроса е да не се застрашавя пряко живота и здравето на някои.



Не, не си казваш мнението, а нареждаш кой с какво да пътува, има разлика.
А за некадърните и плахите, некадърен-кадърен, плаща ли си пътен данък, го и технически преглед има право да е на шосето точно колкото и ти, и за твое съжаление ще трябва да се съобразяваш с него.Не всички са родени шофьори...

Ами да купя една кола на 5 годишно дете, да му дам да си плати пътния данък и прегледа и да го пускам на пътя? Съобразявам се с всеки на пътя, независимо от всичко.Не слизам да се карам с хората, просто ги игнорирам и където мога ги заобикалям.Погрешно си разбрал думите ми.Нека да си крат колкото си могат, не ми пречат. Но не толерирам блеенето по витрините докато се шофира, спирането на 5 см от борнята в задръстванията подобни неща.Това е въпрос на усещане, а не до научаване.

Ще си позволя да цитирам на Фиоре подписа "ШОФИРАНЕТО Е МИСЛОВЕН ПРОЦЕС ПРОТИЧАЩ В МОЗЪКА. ОСТАНАЛОТО Е ДВИЖЕНИЕ ПО ИНЕРЦИЯ!"



Тука не мога да се стърпя да отбележа нещо с малко шеговит тон, не го приемай като лично заяждане, ама...
Клаксона е инструмент за психоанализа, колкото светкавицата е средство за предпазване от КАТ ;) Когато тия неща са измислени и е решено, че трябва да са задължителни в колите, идеята е била друга ;)

Верно е това, ама като клаксонираш на някой шофери се панират и подксчат.Други не им издържат нервите.

Alexanderbb
17-07-2010, 11:30
Такава дискусия може само у нас да има.
1. Само ние мислим с колко над ограничението може да караме без да ни глобят.
2. Само у нас това че "бързаш" е повод за нарушаване.
3. Само българския манталитет ти дава право да святкаш на предния че ти пречи.

И кой е виновен за това. липсата на основно домашно възпитание и липсата на контрол. Ако поне второто се появи някога сами ще видите как за нула време тази дискусия ще ни се стори абсурдна. И винаги ще давам за пример собственика на една немска фирма на който бяхме на гости. Човека караше чисто нова А6 и един колега го попита как така кара все с 50 в града. Отговора беше прост. Ами тука с толкова е разрешено, ако все пак не се опитвам да карам по-бързо държавата ще ме накара насила да карам с 50

Satanism
17-07-2010, 11:34
Сравнението с 5 годишното дете не е уместно.
А за блеенето и спането по шосетата съм напълно съгласен.затова и стават задръстванията, защото всеки тръгва по 15 секунди след предния...

tanatos
17-07-2010, 11:47
Сравнението с 5 годишното дете не е уместно.
А за блеенето и спането по шосетата съм напълно съгласен.затова и стават задръстванията, защото всеки тръгва по 15 секунди след предния...


Ами това е и моята мисъл, че неможе да чакаш да светне зелено за да се сетиш, че трябва да вкл. на първа..Това е основната причината поради коята стават задръстванията. Когато има 3-4 коли които не се вписват в движението става така..Това е. Когато си на пътя трябва да следиш обстановката и да се впишеш максимално в нея.

Satanism
17-07-2010, 11:49
Това е редовен номер на бакшишите....да не изхарчи някой грам газ се почва едно лежерно движение....1ва-5км/ч, 2ра-15...и то светофара свърши...


И една ситуация:

Вчера завивам от бул. България по бул. Черни връх, посока тунела на трамваите, на ляво.Доскоро там можеше да се прави ляв завой и от втората лента, но вече най-лявата лента е и за направо, и за завой, а втората е само за направо.Но, естествено, всички завиват и от втората-хубаво...
На Черни връх, между 2те платна на България има 5 ленти-3 за ляв завой и 2 за направо.Аз съм за направо.По правилник имам право да си избера която и да е от 5те ленти, завивайки от най-крайната лява на България и да застана в избраната от мен лента.Понже реших да не се правя и аз на по-тежък отколкото съм, реших, че ще избера външната лента за направо, за да могат нарушаващите да се набутат във вътрешната(Която явно не е далавера, защото след светофара има спрели коли, а там се бутат и тези от най-дясната от 3те ленти за ляв завой).Извършвайки тая маневра леко в по-задната част на моята кола от другата лента завива едно такси, което явно също си беше харесало моята лента....е на онзи му се наложи да ме изчака, след което го гледам нещо ръкомаха в огледалото...та тоя хубустник дефакто ме принуждава аз да правя нарушение!?

Pinky
17-07-2010, 13:30
Убеден съм, че си правил всяко едно от тези нарушения


Задодох ти конкретни въпроси дали някога си правил или все още правиш подобни неща?

Това за въпрос ли го имаш?

И не, никога не съм ги правил и не ги правя тези нарушения.
Много ми е интересно до колко се е изродило движението и разбиранията. За да се стигне до там, че много хора изобщо не могат да си представят, че има и изрядни и толерантни шофьори, значи е много зле.

tanatos
17-07-2010, 16:07
Това за въпрос ли го имаш?

И не, никога не съм ги правил и не ги правя тези нарушения.
Много ми е интересно до колко се е изродило движението и разбиранията. За да се стигне до там, че много хора изобщо не могат да си представят, че има и изрядни и толерантни шофьори, значи е много зле.


Искаш да кажеш, че откакто имаш книжка ти нямаш нито едно нарушение, акт или фиш? Ако е така мойте извинения отдеглям си думите. Евала.

nikolaaaay
17-07-2010, 16:33
Разбиранията се променят с възрастта, а и с горчивия опит. 2004 с първата ми Алфа бях акт след акт, имах над 500 лв. глоби и 3 контролни точки. Всяка година бях на възстановяване. Колата умря, както е видно от снимката, глобите не се платиха и отпаднаха заедно със стария закон. Към днешно време съм 4 години без акт (като изключим една снимка отпреди 1,5г, където не се явих). Сега същите простотии, които редовно правех аз самият, ме дразнят страшно много, но какво да се прави, келешчета е имало и ще има винаги.

Pinky
17-07-2010, 17:16
Искаш да кажеш, че откакто имаш книжка ти нямаш нито едно нарушение, акт или фиш? Ако е така мойте извинения отдеглям си думите. Евала.

Айде сега, пак променяш думите ми. И като цяло, извърташ спора.
Нека го кажа ясно: НЕ МОЖЕШ С ЯСНО СЪЗНАНИЕ СИСТЕМНО ДА НАРУШАВАШ ПРАВИЛАТА И ДА ХВЪРЛЯШ ВИНАТА ЗА ТОВА ВЪРХУ ДРУГИТЕ.

tanatos
17-07-2010, 17:50
Айде сега, пак променяш думите ми. И като цяло, извърташ спора.
Нека го кажа ясно: НЕ МОЖЕШ С ЯСНО СЪЗНАНИЕ СИСТЕМНО ДА НАРУШАВАШ ПРАВИЛАТА И ДА ХВЪРЛЯШ ВИНАТА ЗА ТОВА ВЪРХУ ДРУГИТЕ.


Нищо не извъртам.Казвам го ясно и точно.Волно или неволно нарушаване, ефекта е един и същ - правилата са нарушени. Дали е съзнателно или не, това не променя крайния резултат. Така или иначе има нарушенеи. Аз затова казах, че всеки има глава на раменете си и трябва да мисли преди всичко. Ако бъда пререден някъде аз не се сърдя и не псувам, защото и аз го правя, давам просто пример.

Културата на каране не е сляпо спазване на закони и ограничения.Има основни неща в закона, дето не трябва да се нарушават. Говоря за знаците СТОП, за преминаването на червено, за опасно отнемането на предимство и за пазането/пропускането на пешеходците на пешеходните пътеки.Много е тъпо да може да пушиш в колата си, ама да не можеш да говориш по мобилния.Да не задълбавам в темата, че ще стане мазало.Мисля, че ме разбрахте.Леко се отклонихме :)

RPWWD
17-07-2010, 18:11
Бе и мен не ме кефи някой като се мъкне с 40 точно на цариградско, ама сега човека ако толкова си може кво да направим, заслужава ли да го убием от бой, заради това тежко престъпление, че е взел кникжа вчера, няма опит и го е страх ;)
Пък и няма ли лява лента няма ли през която да минеш - тя лявата е точно за това?


Все пак става дума за слизане от Цариградско към 4-ти километър, и ако тръгна да ги минавам от ляво когато са колона от такива леваци самият аз рискувам да изпусна отбивката ;-) Пък и там платното за слизане към кръговото е от две ленти и две коли могат спокойно да се отклонят по него успоредно, нищо че едната е в бус лентата.
Въобще не говоря за пресни шофьори на по 18 години, те си личат. Масово хора на средна възраст - 40/50 годишни карат без изобщо да се интересуват от това какво се случва около тях и дали, аджеба, не пречат на основният поток коли. Такива ме докарват до бяс и понякога има последствия. От всичко най-много мразя некадърници, упорстващи в неможенето си независимо от областта на некадърност. Като не ставаш за готвач значи не ставаш, същото е и с шофирането.

Pinky
17-07-2010, 18:39
И после тези, които си изтикал в ляво, не могат да се включат долу. И са наказани, че са спазвали правилата. Яко.

ПП Който прави келешлъци, е келеш. Факт и определение, не обида.

---------- Post added at 18:39 ---------- Previous post was at 18:35 ----------


Нищо не извъртам.Казвам го ясно и точно.Волно или неволно нарушаване, ефекта е един и същ - правилата са нарушени. Дали е съзнателно или не, това не променя крайния резултат. Така или иначе има нарушенеи. Аз затова казах, че всеки има глава на раменете си и трябва да мисли преди всичко. Ако бъда пререден някъде аз не се сърдя и не псувам, защото и аз го правя, давам просто пример.

Културата на каране не е сляпо спазване на закони и ограничения.Има основни неща в закона, дето не трябва да се нарушават. Говоря за знаците СТОП, за преминаването на червено, за опасно отнемането на предимство и за пазането/пропускането на пешеходците на пешеходните пътеки.Много е тъпо да може да пушиш в колата си, ама да не можеш да говориш по мобилния.Да не задълбавам в темата, че ще стане мазало.Мисля, че ме разбрахте.Леко се отклонихме :)

Ама ти изобщо не си даваш сметка, че с пререждането само вложавате задръстването, а? Това прецаква цялата логика и организация на движението.

RPWWD
17-07-2010, 19:05
И после тези, които си изтикал в ляво, не могат да се включат долу. И са наказани, че са спазвали правилата. Яко.

ПП Който прави келешлъци, е келеш. Факт и определение, не обида.

Тези които съм "изтикал" могат да си се включат когато си искат долу щото отдавна съм ги изпреварил. Все пак говорим за разлика в скоростта от 40-50-60 км/ч в моя полза, и въобще не става дума за изтикване, тъй като там има две ленти и аз просто минавам през дясната вместо да скачам на спирачките заради някой стиснал волана така сякаш всеки момент ще го изкърти и вперил поглед в светлото бъдеще с увиснало чене ;-)
п.п.Историята е доказала, че тези които си позволяват да дават определения и се изживяват като последна инстанция са много опасни за себе си и другите - справка Сталин и Хитлер ;-)

tanatos
17-07-2010, 19:08
И после тези, които си изтикал в ляво, не могат да се включат долу. И са наказани, че са спазвали правилата. Яко.

ПП Който прави келешлъци, е келеш. Факт и определение, не обида.

---------- Post added at 18:39 ---------- Previous post was at 18:35 ----------



Ама ти изобщо не си даваш сметка, че с пререждането само вложавате задръстването, а? Това прецаква цялата логика и организация на движението.



Чакай сега. Значи Има задръстване с 9 8 7 6 5 4 3 2 1 коли и тези коли тръгват. Да речем, че ти си кола номер 9. Забелязъл си в задръстването, че зад волана на кола номер 3 примерно седи накадърен шофер дето се бави. Кажи ми сега, как преча на движението като изпреварвам коли 8 7 6 5 4 и 3 и се мушкам между 2ра и 3та кола?? Щото шофера на кола номер 3, чака да потегли колоната за да вкл. на първа и да тръгне. Ако кажеш, че това пререждане пречи на колоната...незнам..

TRENDi
17-07-2010, 23:18
Чакай сега. Значи Има задръстване с 9 8 7 6 5 4 3 2 1 коли и тези коли тръгват. Да речем, че ти си кола номер 9. Забелязъл си в задръстването, че зад волана на кола номер 3 примерно седи накадърен шофер дето се бави. Кажи ми сега, как преча на движението като изпреварвам коли 8 7 6 5 4 и 3 и се мушкам между 2ра и 3та кола?? Щото шофера на кола номер 3, чака да потегли колоната за да вкл. на първа и да тръгне. Ако кажеш, че това пререждане пречи на колоната...незнам..

Пречи, защото след като си кола №9 и на светофар минават по 3 коли редът ти идва преди за 3-ти път да светне червено. Ти обаче минаваш на първото зелено и ти дреме на шапката, `щото ти си по-по-най, а другите са някакви прости и глупави, за да не изрежат и те кола 3, а си чакат реда. И понеже не си сам, още 2-3 като направят същото, или ако не успеят да се набутат пред кола 3 "избурват" през съседните ленти и реда на всички след кола 3 отива на +1 червено изчакване още. От такива прояви стават "мъртвите хватки" на кръстовищата, всичките подобни овчи изпълнения и ситуации. И когато не става въпрос за 9 коли, а 50 до 200 метрова колона на двупосочна улица с по лента в посока, започваш да се изнервяш когато за 30 мин минеш 3-5 метра. Причината е в хора като теб, които от позиция 97 са видяли, че кола 3 се бави при тръгване и решава да се мушне пред нея, защото по никакъв начин не можеш да попречиш на останалите 94. Е, трябва да се мине в насрещното, ама то колко да е насрещно, ако дойде някой\ясно е, че правилното е като, а не ако\ще натисна някой да се прибера. Естествено тръгваш, но... оказваш се овца водач\не пиша, че това си точно ти и точно така си направил, извинявам се предварително, ако се засегнеш и ще го променя, ако се налага\ и повеждаш още 15-16 непречещи с номера от 104 нагоре. Естествено би било наивно да се мисли, че ти си единствиния с остра като бръснач мисъл и лидер на колона и нещата се повтарят многократно. Аз обаче, в позицията си на кола №74 наблюдавам "непречещите" и след 40-45 мин и изминати 25 м мах., спокойствието ми на индийска крава не издържа и заставам леко у уево и по диагонал. Колегата от кола №75 бързо схвана ситуацията и ми направи заслон на мястото. Идва насрещен - прибирам се, веднага след него - пак на диагонал. Останалите 150-ина метра ги минах за 10-15 мин мах. Псуваха ме, свиркаха, ама въпреки, че съм 60 кг никой не слезна за саморазправа. А това, как си разбрал, че кола 3 се бави не знам. Явно си пускаш ренгеновото зрение и през 6 коли\бусове, джипове, камиони, баничарки\ установяваш забавянето. С този пример даваш някакво смешно оправдание защо си от "лисиците"\тарикатите\по-умните\специалните. Закона в случая е за това - да има ред, а не бутане и натискане по кръстовищата\пътищата.

tanatos
17-07-2010, 23:25
Пречи, защото след като си кола №9 и на светофар минават по 3 коли редът ти идва преди за 3-ти път да светне червено. Ти обаче минаваш на първото зелено и ти дреме на шапката, `щото ти си по-по-най, а другите са някакви прости и глупави, за да не изрежат и те кола 3, а си чакат реда. И понеже не си сам, още 2-3 като направят същото, или ако не успеят да се набутат пред кола 3 "избурват" през съседните ленти и реда на всички след кола 3 отива на +1 червено изчакване още. От такива прояви стават "мъртвите хватки" на кръстовищата, всичките подобни овчи изпълнения и ситуации. И когато не става въпрос за 9 коли, а 50 до 200 метрова колона на двупосочна улица с по лента в посока, започваш да се изнервяш когато за 30 мин минеш 3-5 метра. Причината е в хора като теб, които от позиция 97 са видяли, че кола 3 се бави при тръгване и решава да се мушне пред нея, защото по никакъв начин не можеш да попречиш на останалите 94. Е, трябва да се мине в насрещното, ама то колко да е насрещно, ако дойде някой\ясно е, че правилното е като, а не ако\ще натисна някой да се прибера. Естествено тръгваш, но... оказваш се овца водач\не пиша, че това си точно ти и точно така си направил, извинявам се предварително, ако се засегнеш и ще го променя, ако се налага\ и повеждаш още 15-16 непречещи с номера от 104 нагоре. Естествено би било наивно да се мисли, че ти си единствиния с остра като бръснач мисъл и лидер на колона и нещата се повтарят многократно. Аз обаче, в позицията си на кола №74 наблюдавам "непречещите" и след 40-45 мин и изминати 25 м мах., спокойствието ми на индийска крава не издържа и заставам леко у уево и по диагонал. Колегата от кола №75 бързо схвана ситуацията и ми направи заслон на мястото. Идва насрещен - прибирам се, веднага след него - пак на диагонал. Останалите 150-ина метра ги минах за 10-15 мин мах. Псуваха ме, свиркаха, ама въпреки, че съм 60 кг никой не слезна за саморазправа. А това, как си разбрал, че кола 3 се бави не знам. Явно си пускаш ренгеновото зрение и през 6 коли\бусове, джипове, камиони, баничарки\ установяваш забавянето. С този пример даваш някакво смешно оправдание защо си от "лисиците"\тарикатите\по-умните\специалните. Закона в случая е за това - да има ред, а не бутане и натискане по кръстовищата\пътищата.


Еднопосочно колега, аз говоря за еднопосочно, където има 2 ленти за направо и една за ляво примерно. Или подобна конфигурация с бус лента. Дори в най-големият хаос има ред, стига да можеш да го видиш и използваш.Във вселената няма празно :)

Satanism
17-07-2010, 23:29
В случая дали е еднопосочно или двупосочно няма никакво значение.Пак, бутайки се пред кола 3 малко илим много бавиш цялата колона и кола 4, вместо да мине след кола 3, чака още 1 светофар...

tanatos
17-07-2010, 23:32
В случая дали е еднопосочно или двупосочно няма никакво значение.Пак, бутайки се пред кола 3 малко илим много бавиш цялата колона и кола 4, вместо да мине след кола 3, чака още 1 светофар...

Кола 3 не тръгва,мисли и си бърка в носа или се е заблял некъде или си е некадърен. Между кола 3 и кола 2 има място за теб, мен или друг.Защо да не се използва това място.Грешиш, не се бави колоната :)

Satanism
17-07-2010, 23:35
Кола 3 не тръгва,мисли и си бърка в носа или се е заблял некъде или си е некадърен и между кола 3 и кола 2 има място за теб, мен или друг.Защо да не се използва това място.Грешиш, не се бави колоната :)

Напротив, бави се...кола 3 както си бърка в носа, може да се събуди и да понатисне малко газта...само дето с тебе отпред няма как това да стане...Да не говорим, че обикновено на запушените кръстовища става лудница и след самото кръстовище, защото разните му там тарикати трябва и те да се набутат в една лента, примерно....и като се набиеш и ти от края на колоната, просто една кола по-малко влиза в кръстовището.

Дефакто предреждаш не знам колко човека...ами извнявай, ама си е страшна простащина това...

tanatos
17-07-2010, 23:40
Напротив, бави се...кола 3 както си бърка в носа, може да се събуди и да понатисне малко газта...само дето с тебе отпред няма как това да стане...Да не говорим, че обикновено на запушените кръстовища става лудница и след самото кръстовище, защото разните му там тарикати трябва и те да се набутат в една лента, примерно....и като се набиеш и ти от края на колоната, просто една кола по-малко влиза в кръстовището.

Дефакто предреждаш не знам колко човека...ами извнявай, ама си е страшна простащина това...


Забравяш това, че аз освобождавам място и нищо не се губи.Пак минават толкова коли колкото ще минат по принцип..Просто тоя дето си е бъркам в носа ще чака още..

Satanism
17-07-2010, 23:44
Забравяш това, че аз освобождавам място и нищо не се губи.Пак минават толкова коли колкото ще минат по принцип..Просто тоя дето си е бъркам в носа ще чака още..

И с него всички назад до твоето старо място... :balloon:

Satanism
19-07-2010, 20:24
Ей, ама невъзможно е да се кара по правилата в тая държава...все някой кукумяв на 100 години не може да върже 2 и 2....


А, и кой е бил тоя герой с някаква зелена Алфа днес в 5 часа, който на пробива на Гешов под Борис 3ти засича учебни коли?!Приятелката ми беше на 1ви час кормуване...5 пъти я засякли и й свиркали някакви селяндури....после ме пита що алфаджиите карали като голфаджии и как не иска повече да кара... :sniper:

Perdaha
19-07-2010, 20:48
Извинявай и ти колега, но май си доста по-тотално неграмотен по отношение на закона на ЗДБП.

http://www.listovki-kat.com/zdp-chapter_2_3

Движението на не релсови превозни средства се осъществява в най-дясната лента, а не в която ти е най-удобно! Ще те посъветвам да прегледаш и нашия, пък защо не и ЮКей-ския закон защото там доста ядове ще береш заради непознаването на законите!

И аз да се включа леко..колегата точно и много ясно си го е казал ...в градски условия всеки се движи в лентата която му е най удобна,,,може да има голямо движение и след 200 метра да прави ляв и да няма възможност да се престрои....в града си има ограничение 50 км. и няма бърза лява лента

Bottata
19-07-2010, 22:15
Аз пък най се дразня на "посерковците".
Видят куките и на ограничение 60 карат с 40-50, на липса на ограничение - демек 90 карат с 70.
Побърквам се, по скоро се скъсвам да ги псувам

souze
19-07-2010, 23:44
Ей, ама невъзможно е да се кара по правилата в тая държава...все някой кукумяв на 100 години не може да върже 2 и 2....


А, и кой е бил тоя герой с някаква зелена Алфа днес в 5 часа, който на пробива на Гешов под Борис 3ти засича учебни коли?!Приятелката ми беше на 1ви час кормуване...5 пъти я засякли и й свиркали някакви селяндури....после ме пита що алфаджиите карали като голфаджии и как не иска повече да кара... :sniper:

И какво ще го правим този симпатяга, ще го убиваме ли? Колега, не мислиш ли, че е хубаво да чуеш и другия човек дето участва в случката, че това е само твоето тълкувание на нещата, че малко се преекспонира всяка случка от твоето ежедневие, която сме така любезни да коментираме и четем като злободневни закачки и случки от живота? Не мислиш ли, че поставяш квалификации, като "селяндур", "алфаджия", "терикат" и подобни епитети(дори и постовете ти само в тази тема), за което нямаш и капка право? Не смяташ ли, че малко прекаляваш с тълкуването на законите и тяхното спазване, а именно кой прав и кой крив? Кой е виновен, че приятелката ти не иска да кара и не е ли по-добре като не иска да кара - да не кара? От къде си сигурен, че приятелката ти днес на първия си час по кормуване, не се е опитала да удари петимата "селяндури" у вратите, дори и тя да не е разбрала за това?
Та по темата. Аз също се опитвам да спазвам правилата, но на този етап го правя доколкото е възможно :).

п.п Без лоши чувства колега Сатана, просто мое мнение!

Sm0k
20-07-2010, 00:13
Аз пък най се дразня на "посерковците".
Видят куките и на ограничение 60 карат с 40-50, на липса на ограничение - демек 90 карат с 70.
Побърквам се, по скоро се скъсвам да ги псувам

Ей тия вече и мене много ме дразнят и то не само щото се мотат като видят патрулката, а щото мисля, че го правят от незнание на правилника, особено на местата където няма изрично ограничение. Аз като видя патрулка на място където няма ограничение си минавам спокойно с 90 - 90 и нещо. Тия като видят патрулката и минават пред нея парадно с 60... Ама ко да правим, човека като не знае с колко трябва да кара се презастрахова. Само не знам, що не седне да прочете максималните скорости и да не става за смях пред куките всеки път с тва триумфално минаване :)


И какво ще го правим този симпатяга, ще го убиваме ли? Колега, не мислиш ли, че е хубаво да чуеш и другия човек дето участва в случката, че това е само твоето тълкувание на нещата, че малко се преекспонира всяка случка от твоето ежедневие...

Е сега :) Колегата може доста емоционално да приема тия случки на пътя (не че и мен не ме дразнят до такава степен), ама ако наистина някой засича учебна кола или й свири, тва не е много нормално - ученичките за това са означени, за да знаеш да ги пазиш ;) Пък и шанса учебната да се е опитвала да удря другите коли не ми се вижда толкова голям - трябва да си много голям талант за да не успее инструктора да предотврати тия ситуации още в зародиш ;) Аз като карах курса не можех да карам ама не си спомням някога инструктора да ме е оставял да създам някаква опасност на пътя - винаги е реагирал навреме преди да оплескам работата ;) За един месец си спомням само един случай в който спрях прекалено рязко (ама то за това се спазва дистанция зад учебна кола), във всички други ситуации е реагирал навреме човека, преди да тръгна да удрям някого :)

souze
20-07-2010, 00:20
Ей тия вече и мене много ме дразнят и то не само щото се мотат като видят патрулката, а щото мисля, че го правят от незнание на правилника, особено на местата където няма изрично ограничение. Аз като видя патрулка на място където няма ограничение си минавам спокойно с 90 - 90 и нещо. Тия като видят патрулката и минават пред нея парадно с 60... Ама ко да правим, човека като не знае с колко трябва да кара се презастрахова. Само не знам, що не седне да прочете максималните скорости и да не става за смях пред куките всеки път с тва триумфално минаване :)



Е сега :) Колегата може доста емоционално да приема тия случки на пътя (не че и мен не ме дразнят до такава степен), ама ако наистина някой засича учебна кола или й свири, тва не е много нормално - ученичките за това са означени, за да знаеш да ги пазиш ;) Пък и шанса учебната да се е опитвала да удря другите коли не ми се вижда толкова голям - трябва да си много голям талант за да не успее инструктора да предотврати тия ситуации още в зародиш ;) Аз като карах курса не можех да карам ама не си спомням някога инструктора да ме е оставял да създам някаква опасност на пътя - винаги е реагирал навреме преди да оплескам работата ;)


Много е възможно инструктора да е талантлив :). Па и цели пет пъти :wow:. За един час всички "селендури" е събрала, начинаещата колежка.
Аз също по никакъв начин не толерирам подобен род изяви! Имам в предвид, че на колегата му се случват постоянно такива неща, искам да кажа ежечасно, не че е невъзможно разбира се, но все пак и ние живеем в БГ.:stumm:

Satanism
20-07-2010, 00:28
Да, това може би има нещо общо с това, че въртя 100+км на ден всеки ден в София...тоест всеки ден срещам примерно 50 идиота, които пряко засягат и мен с простотиите си.
Случката с Алфата е, че там всички карат от лентата за десен завой (до центъра по хигиена) и после продължават направо...някои дори под моста, през 2 ленти с други коли...е това е станало....

ПП. не виждам нищо обидно в думата "алфаджия"....все пак хората, които карат алфи са алфаджии, не са ли?
А случките ги споделям, не защото търся някакво състрадание или е така да си мрънкам, а защото темата е с цел да коментираме простотиите, които ни се случват по пътищата....

RPWWD
20-07-2010, 00:36
Абе то и един друг колега, мисля със 155-ца, се оплакваше, че все го удряли отзад и се чудеше що така става ;-) Няколко човека му казаха, че явно кара така, че се налага в последният момент да скача рязко на спирачките и следващите явно не могат да спрат. Вика му се предвиждане на ситуацията, но това се научава след доста години по 100+ километра из София и извънградско. За да се забъркваш нон стоп в конфликтни ситуации на пътя, значи точно това ти куца. Все още си на 21 години, ако го раздаваш по-спокойно ще се научиш да ги избягваш, колега Бюджетен Юзър ;-)

п.п. Мисля, че темата се изчерпи :smoke:

Satanism
20-07-2010, 00:39
Абе то и един друг колега, мисля със 155-ца, се оплакваше, че все го удряли отзад и се чудеше що така става ;-) Няколко човека му казаха, че явно кара така, че се налага в последният момент да скача рязко на спирачките и следващите явно не могат да спрат. Вика му се предвиждане на ситуацията, но това се научава след доста години по 100+ километра из София и извънградско. За да се забъркваш нон стоп в конфликтни ситуации на пътя, значи точно това ти куца. Все още си на 21 години, ако го раздаваш по-спокойно ще се научиш да ги избягваш, колега Бюджетен Юзър ;-)

п.п. Мисля, че темата се изчерпи :smoke:

Колега алкохолна молекула, мисля, че точно от по-спокойното ми каране идва проблема....ако си давах зор, бутах се насам-натам и не ми пукаше какво се случва около мен, според мен щях да имам доста по-приятно време по пътищата...ама аз се мъча да карам от правилните ленти и що-годе със съобразена и непревишена скорост, което явно пречи на болшинството...

А колкото до това, че съм на 21 години, стажа се мери в километри най-правилно, доколкото си спомням, а аз да ти кажа бая съм ги навъртял вече...

RPWWD
20-07-2010, 00:40
Колега алкохолна молекула, мисля, че точно от по-спокойното ми каране идва проблема....ако си давах зор, бутах се насам-натам и не ми пукаше какво се случва около мен, според мен щях да имам доста по-приятно време по пътищата...

А колкото до това, че съм на 21 години, стажа се мери в километри най-правилно, доколкото си спомням, а аз да ти кажа бая съм ги навъртял вече...

Аре да не си мерим пишките, че моята е доста по-дълга в километри (куриерска) ;-)

Satanism
20-07-2010, 00:42
Аре да не си мерим пишките, че моята е доста по-дълга в километри (куриерска) ;-)

не си я меря с никого, просто мисля, че след шестцифрено число километри, все съм се понаучил да карам като хората....

RPWWD
20-07-2010, 00:48
не си я меря с никого, просто мисля, че след шестцифрено число километри, все съм се понаучил да карам като хората....

Сигурно е така, но от друга страна след сериозно 6 цифрено число би трябвало да си наясно, че просто трябва да се съобразяваш с околният трафик и да се стараеш най-малко да му пречиш и да се възползваш от него когато ти дава възможност, а не да се възмущаваш - вярвай ми не помага ;-)

Satanism
20-07-2010, 00:51
Сигурно е така, но от друга страна след сериозно 6 цифрено число би трябвало да си наясно, че просто трябва да се съобразяваш с околният трафик и да се стараеш най-малко да му пречиш и да се възползваш от него когато ти дава възможност, а не да се възмущаваш - вярвай ми не помага ;-)

сигурно си прав ;)

Sm0k
20-07-2010, 02:25
Възмущението, че не помага осезаемо - не помага. Методите, които трябва да помогнат са други, ама за сега отсъстват от нашите пътища ;)

Колегата просто е отворил тема, в която всеки може свободно да се възмущава от прояви, които едва ли някой ще отрече, че са ежедневие, а вие го изкарахте, че не може да кара и че сам си е виновен :) Ясно е, че трябва да се съобразяваш с трафика и изобщо с обстановката - това е задача на всеки шофьор :) Ама ако някой е решил да прелети през бус-лентата със 140 и те засече щото от там е решил спешно да се престрои в най-лявата, или пък да направи пред теб десен от лентата за ляв - колкото и да се съобразяваш, ако стане нещо не виждам с какво си му виновен на такъв екшън-герой ;)

cyberhill
20-07-2010, 13:13
Заспал шофьор причинил катастрофата на ”Тракия”
Най-вероятно причината за тежката катастрофа, станала тази сутрин между автобус и камион на магистрала "Тракия", е заспиване на шофьора на автобуса.
Това заяви Владимир Колев от КАТ, цитиран от bTV, като допълни, че такива са свидетелските показания на една от пътничките в рейса. Тя седяла точно зад водача - 43-годишния Трифон Кръстев.
"По думите на жената около 20-30 секунди преди удара главата на шофьора е клюмнала към кормилната уредба. След това е станала катастрофата (http://dnes.dir.bg/news/katastrofa-trajanovi-vrata-6757882?nt=4)", каза още пътният полицай по повод инцидента при който тежко бяха ранени 4-ма души, а 12 пострадаха по-леко.

Скоростомерът на автобуса е показвал 90 км/ч. С толкова машината, в която са се возили 30 пътници по маршрута Пловдив-София, се е ударила в 35-тонния ТИР пред нея. Шофьорът на камиона Филип Филипов заяви, че е карал с около 35 км/ч и усетил силния удар. Видял, че водачът на автобуса е ранен, но не може да си обясни причината за катастрофата.

Трима от ранените са в „Пирогов”. Оттам съобщиха, че е започнала операцията на най-тежко пострадалия от катастрофа - 42-годишен пловдивчанин с инициали Л.А, която ще продължи 4-5 часа. След направения скенер е установено, че мъжът има тежка черепно-мозъчна травма, травма на гръден кош и фрактури на крайниците. Има реална опасност за живота му, съобщи пред журналисти д-р Стоян Сопотенски - началник на Спешното приемно консултативно отделение.

Втората ранена, която бе приета в Института за спешна медицинска помощ - 23-годишната Ина Богданова, е изписана за домашно лечение, след като при подробен преглед и изследвания е установено, че няма фрактури. Тя обаче все още е в шок от преживяното.
52-годишната Й.П. е третата пострадала, приета в спешния кабинет по неврохирургия на "Пирогов". Жената е контактна, във видимо добро състояниe.

В болницата „Св.Анна” (бившата Окръжна болница - б.р.) са настанени три жени, които са на 33, 37 и 39 години. Няма опасност за живота им, предаде Дарик радио. По-късно обаче БТА цитира Националния медицински координационен център, според който в здравното завадение са докарани 9 ранени.

Част от пострадалите пътници ще искат обезщетение за случилото се и ако не го получат ще съдят автобусната фирма "Хеброс бус".


http://dnes.dir.bg/news/katastrofa-avtobus-trajanovi-vrata-6759453?nt=4

Случилото се няма да коментирам...
но скоростта на камиона?

soldier
20-07-2010, 13:23
Случилото се няма да коментирам...
но скоростта на камиона?

Може просто да се включвал в движението въпреки, че не го вярвам. Ниската скорст е предпоставка за катастрофи, когато другите карат с превишена скорост ;) Защо не коментираме препядсвтия на пътя или спрели автомобили извънградско или каруци (през деня). Ако си караш с ограниченията и следиш пътната обстановка добре не мисля, че има опастност от катастрофа или ако има, тя ще е много лека.

cyberhill
20-07-2010, 13:36
Ми, не съм напълно съгласен...
Ако карам с 120км/ч , а в същото време виждам, че идва някой на темпомат с 130км/ч и съответно тръгва да ме изпреварва, а междувременно тоя камион с 35км/ч ще "дойде" до мен за доста бързо време :) Предпоставка си е 100%
Най малко ти намаля времето за реакция.

soldier
20-07-2010, 13:42
Ми, не съм напълно съгласен...
Ако карам с 120км/ч , а в същото време виждам, че идва някой на темпомат с 130км/ч и съответно тръгва да ме изпреварва, а междувременно тоя камион с 35км/ч ще "дойде" до мен за доста бързо време :) Предпоставка си е 100%
Най малко ти намаля времето за реакция.

Ми като видиш, че някой те изпреварва т.е. не можеш да идеш в лява лента, просто си натискаш спирачката.

cyberhill
20-07-2010, 13:47
Говоря принципно... има хора които карат доста расеяно...

soldier
20-07-2010, 13:57
Говоря принципно... има хора които карат доста расеяно...

В такива случаи не бавнодвижещеят се автомобил е виновен, а този, който блее

Pinky
20-07-2010, 14:05
Виновни са и двамата. Неправилно, глупаво, безотговорно и в нарушение на правилника е да се кара твърде бавно без причина.

RPWWD
20-07-2010, 14:07
Виновни са и двамата. Неправилно, глупаво, безотговорно и в нарушение на правилника е да се кара твърде бавно без причина.

Дойдохме ли си на думата ;-)

soldier
20-07-2010, 14:08
Виновни са и двамата. Неправилно, глупаво, безотговорно и в нарушение на правилника е да се кара твърде бавно без причина.

Съгласен съм, ама ако толкова си може? Е оня ден катерих витиня зад един камион на 2ра - скоростта беше под 2км в час. После надолу вече тира си караше нормално, но просто баира му идва в повече

Pinky
20-07-2010, 15:18
То има и норми до колко е разрешено да се товари на даден камион. Като е претоварен, се случва горното.

soldier
20-07-2010, 16:21
Абе истината е да не критикуваме всеки и да сме по-толерантни на пътя. Хората като карат кола не трябва да си мислят, че са на състезание. Както е казано: свидетелството за управление е по-опасно от притежанието на оръжие.

Alexanderbb
20-07-2010, 16:30
Абе то и един друг колега, мисля със 155-ца, се оплакваше, че все го удряли отзад и се чудеше що така става ;-) Няколко човека му казаха, че явно кара така, че се налага в последният момент да скача рязко на спирачките и следващите явно не могат да спрат. Вика му се предвиждане на ситуацията, но това се научава след доста години по 100+ километра из София и извънградско. За да се забъркваш нон стоп в конфликтни ситуации на пътя, значи точно това ти куца. Все още си на 21 години, ако го раздаваш по-спокойно ще се научиш да ги избягваш, колега Бюджетен Юзър ;-)

п.п. Мисля, че темата се изчерпи :smoke:


Моля моля да се намеся и аз щом ме цитираш. Държа да отбележа че в 4 от петте случая са ме удряли поне 10-15 секунди след като съм спрял. Последния пети ме нацели един полицай зает да си зяпа русата кукла. Поне си призна че той не е гледал напред и не се разправяше за щетите. Но и да не беше така в правилника си пише че трябва да спреш независимо какво прави предния а не да демонстрираш колко си велик като си му се заврял в задния номер. И ще те помоля да не подлъгваш колегата с това забъркване и придвиждане, щото може да си дядо боже и да предвиждаш всичко ама като попаднеш на целеустремен идиот няма спасение

tanatos
20-07-2010, 20:58
http://dnes.dir.bg/news/katastrofa-avtobus-trajanovi-vrata-6759453?nt=4

Случилото се няма да коментирам...
но скоростта на камиона?



Виновни са и двамата. Неправилно, глупаво, безотговорно и в нарушение на правилника е да се кара твърде бавно без причина.


То има и норми до колко е разрешено да се товари на даден камион. Като е претоварен, се случва горното.

Ама вие сериозно ли? Двамата имали вина??? Каква е вината на тираджията?? Превозва бетонни панели с обща маса 18 тона.Дали поради тази причина не е карал малко по внимателно. Колкото и укрепени да са, винаги трябва да се има едно на ум. Ква вина има немога да разбера аз. Мъка, мъка...Шофера на автобиса от друга страна е заспал или му е прилошало,а с това темата приключи мисля. Камиона има светлини, може да се прецени с каква скорост се движи и да се спазва дистанция.А и едва ли е карал в лявата лента..

За нормите съм съгласен но това е една много обширна тема.Да кажем, че има допустимо претоварване, което не се отразява много на вървежа на камиона. Виж извращения с двойно претоварване са за бой..

Pinky
20-07-2010, 21:01
35км/ч! Това е очевидно опасно на магистрала!

kokless
20-07-2010, 21:07
Глава шеста
ДВИЖЕНИЕ ПО АВТОМАГИСТРАЛА (http://cade.datamax.bg/away/articles/PPZDP/i2040-2.htm) чл. 99/1

tanatos
20-07-2010, 21:10
Натоварен камион+баир, какво има да обяснявам. Щом си е платил винетката, данъците, минал е технически преглед и е годен за движение по пътищата, значи толко си може камиона. Движил се е там дето требва да се движи.

Sm0k
20-07-2010, 21:23
Глава шеста
ДВИЖЕНИЕ ПО АВТОМАГИСТРАЛА (http://cade.datamax.bg/away/articles/PPZDP/i2040-2.htm) чл. 99/1

В закона пише, че конструктивната скорост се мери по равен хоризонтален път. Ако е имало изкачване, това обяснява, по-ниската скорост, а в статията никъде не пише, че е станало на равен участък.

Аз също смятам, че скорост от 35 км/ч е опасно ниска за магистрала, дори един път съм попадал в рискова ситуация заради такъв камион на АМ Хемус, така че не го отричам. Ама стига сега, това което казвате е малко прекалено - водача на автобуса е бил ЗАСПАЛ. Ако камиона се е движил по-бързо единствената разлика е, че шофьора на автобуса е щял да се наспи с няколко секунди повече...

ФЕРАРИСТ
20-07-2010, 21:26
Глава шеста
ДВИЖЕНИЕ ПО АВТОМАГИСТРАЛА (http://cade.datamax.bg/away/articles/PPZDP/i2040-2.htm) чл. 99/1
Ако на движещото се по автомагистралата моторно превозно средство или на превозвания от него товар се появи повреда, която не позволява то да се движи със скорост, по-голяма от 50 км/час, водачът е длъжен да напусне автомагистралата на най-близкото разрешено място.
Това на теория дава право всеки да се влачи колко си ще с 5 кмч по магистрала, никой не може да каже кога точно му се е появила повредата.....

Pinky
20-07-2010, 21:29
Натоварен камион+баир, какво има да обяснявам. Щом си е платил винетката, данъците, минал е технически преглед и е годен за движение по пътищата, значи толко си може камиона. Движил се е там дето требва да се движи.

Ако ти си претоварваш камионите, това не го прави редно, нали знаеш?

tanatos
20-07-2010, 21:38
Ако на движещото се по автомагистралата моторно превозно средство или на превозвания от него товар се появи повреда, която не позволява то да се движи със скорост, по-голяма от 50 км/час, водачът е длъжен да напусне автомагистралата на най-близкото разрешено място.
Това на теория дава право всеки да се влачи колко си ще с 5 кмч по магистрала, никой не може да каже кога точно му се е появила повредата.....

Баш си е така. Но едва ли се злоупотребява с това..

---------- Post added at 21:38 ---------- Previous post was at 21:32 ----------


Ако ти си претоварваш камионите, това не го прави редно, нали знаеш?

Разбира се, претоварвам ги в рамките на това което смятам за безопасно. Дали е редно или не...въпрос на вкус.

trustworthy
20-07-2010, 22:04
Другари и другарки,
Автобусът се е движил с 90 км/ч, не с 190! Не е много сериозно да се изтъква като причина за инцидента ниската скорост на камиона. Все си мисля, че ако реакциите и рефлексите на шофьора зад волана на автобуса са нормални, не би трябвало да се случи това - на магистрала си, има две ленти, откъдето аварийно да се заобиколи камиона, както и достатъчно видимост, то иначе няма да е магистрала.
Бил съм жив свидетел как шофьор завъртя рязко волана и обрърна и сурна по дясната му страна камиона си с около 20 тона чакъл в него, обаче избегна удар в задницата на лек автомобил (единственият вариант да се избегне катастрофата). Абсолютно професионална реакция! Иначе следваше удар на камиона с около 40-50 км/ч в почти спрелия лек автомобил. За щастие и щофьорът, и камионът се отърваха невредими.



...но това се научава след доста години по 100+ километра из София ...

А из Варна смята ли се за стаж :calc: Защото аз в София няма много :)

RPWWD
21-07-2010, 01:03
А из Варна смята ли се за стаж :calc: Защото аз в София няма много :)

Смята се, при вас стана като в София, даже и дупките са ви повече. Обаче сте гъзари - столицата на 159-ките ;-)

---------- Post added at 22:03 ---------- Previous post was at 21:59 ----------

[QUOTE=Alexanderbb;739940Но и да не беше така в правилника си пише че трябва да спреш независимо какво прави предния а не да демонстрираш колко си велик като си му се заврял в задния номер. И ще те помоля да не подлъгваш колегата с това забъркване и придвиждане, щото може да си дядо боже и да предвиждаш всичко ама като попаднеш на целеустремен идиот няма спасение[/QUOTE]

Аз затова не се завирам, а просто подминавам откъдето мога тези които ме бавят и пускам тези, които са по-бързи.

cyberhill
21-07-2010, 08:44
Въобще не ми обяснявайте, че е нормално , по каквато и да е причина , камиона да кара в средна лента с по-малко от 50км/ч ( аз и на това съм против , ама гледаме закона ). Щом не може да поддържа 50, да се изтегли в аварийната лента и да напусне магистралата... прав ли съм ?
2-ро щом пътниците са забелязали , че шофьора заспива/л , ако го нямаше скапания камион , щяха да имат още няколко секунди, в което време някой от пътниците можеше да реагира и събуди шофьора... , но те са нямали това време, защото камиона се е движил супер бавно...
По никакъв начин не оправдавам шофьора, за това не ми коментираше самия случай, но просто искам да кажа, че ако скороста на камиона беше поне в границата на нармалното, Автобуса имаше повече шанс!

До колкото съм в течение, няма смъртни случай, това е важното за сега!

stelt
21-07-2010, 15:01
Колега, ако имаше в предвид в поста си бавнодвижещите се да се движат в аварийната лента - не е редно.
Там е само за такива, които са спрели.

Ramsezsh
21-07-2010, 21:08
......смятам, че скорост от 35 км/ч е опасно ниска за магистрала, дори един път съм попадал в рискова ситуация заради такъв камион на АМ Хемус,...

И аз съм ипадал в такава ситуация. В един, от постовете си по-горе разказах как безмалко да вляза в бахажника на един дядо с москвич, дето караше с не повече от 50км/ч. В тази ситуация виновни са и двамата шофьори. За това отново трябва да се въведе минимална скорост за движение по магистралата- всякакви автомобили (особено пък огромни камиони), които се движат с ниска скорост по магистрала са опасни и могат да предизвикат нещастия като това.