PDA

View Full Version : Проблем със 147 1.9 JTDM



istix6
31-07-2010, 20:03
Здравейте колеги,
Kолата е 147 1.9 jtdm 16v.
Преди месец ми се появи следният проблем:
при потегляне на един светофар усетих че колата не потегля при нормално подаване на газ..
След по-настойчиво натискане забелязах ,че двигателя не може вдигне обороти и се усещаше все едно се задавя.
След като изгасих и запалих отново оборотите бяха нестабилни , подадох газ докрай за няколко секунди и след кълбо от бял дим оборотите се нормализираха и потеглих без проблеми.
Закарах колицата на диагностика при която ми намериха грешка в дебитомера, всичко останало беше в норми.
Дебитомера беше сменен /двигателчето мърка сега :) /но гореописания проблем се появява спорадично и напълно непредвидимо, най-често след потегляне на някой светофар.
Очевидно пак ще се посещава сервиз но все пак някакви идеи от Ваша страна биха ми помогнали много.

Благодаря Ви предварително!!

Jivko7777
31-07-2010, 23:14
Според описанията на проблема, най-вероятно ти е запушен катализатора ;)

TMAX
31-07-2010, 23:27
Според описанията на проблема, най-вероятно ти е запушен катализатора ;)

Колегата има право!От там трябва да започнеш според мен!

istix6
01-08-2010, 16:36
Мерси много за съвета, ще го погледна и ще дам отзив ;)

pecigsxr
01-08-2010, 20:01
ако е от запушен катализатор няма да го прави от време на време,в повечето случай като е запушен катализатора действа като моторна спирачка,няма да има моштност на високите обороти.

nikolaaaay
01-08-2010, 21:37
Как се разбира дали е запушен катализатора?

pecigsxr
01-08-2010, 23:12
най лесно и безболезнено е като откачиш трабата на ауспуха преди катализатора,караш и ще видиш дали има разлика във вървенето на колата.

Jivko7777
01-08-2010, 23:19
Как се разбира дали е запушен катализатора?

Ако оставиш колата да работи на място край нея започва да миреше гадно, като на развалени яйца...също до известна степен ще е мудна :)


най лесно и безболезнено е като откачиш трабата на ауспуха преди катализатора,караш и ще видиш дали има разлика във вървенето на колата.

Той е бензин и при него определено ще е полезнено най малко ще го чуят в 2-3 квартала :devil:

---------- Post added at 23:19 ---------- Previous post was at 23:18 ----------


Мерси много за съвета, ще го погледна и ще дам отзив ;)

Да това е на първо четене!
Почни от там, но може и от друго да е, но лично аз се съмнявам!

SwappeR
02-08-2010, 09:50
При мен, на същия двигател, проблемът беше от дебитомер И запушена EGR клапа. В youtube има клипче как се сваля EGR точно на JTD 16V. Пробвай да я почистиш. Аз моята директно я затапих.
Ето и линка:

http://www.youtube.com/watch?v=1go_PUmx0WE

Иначе при мен симптомите бяха съшите - няма мощност и не иска да се развърти двигателя, само че пушека зад колата беше черен.

istix6
02-08-2010, 10:29
При мен, на същия двигател, проблемът беше от дебитомер И запушена EGR клапа. В youtube има клипче как се сваля EGR точно на JTD 16V. Пробвай да я почистиш. Аз моята директно я затапих.
Ето и линка:

http://www.youtube.com/watch?v=1go_PUmx0WE

Иначе при мен симптомите бяха съшите - няма мощност и не иска да се развърти двигателя, само че пушека зад колата беше черен.

При теб проблема хаотично ли се появяваше или колата беше като задавена през цялото време ?

SwappeR
02-08-2010, 10:33
При теб проблема хаотично ли се появяваше или колата беше като задавена през цялото време ?

Отначало се появяваше рядко и се оправяше като изрежа колата над 3000 оборота. Рядко - разбирай веднъж на 4-5 паления. Постепенно започна да се проявява по-често и накрая ставаше всеки път като карам колата. Иначе "забиваше" когато си иска, не веднага след като я запаля.

Mury
02-08-2010, 14:34
При мен, на същия двигател, проблемът беше от дебитомер И запушена EGR клапа. В youtube има клипче как се сваля EGR точно на JTD 16V. Пробвай да я почистиш. Аз моята директно я затапих.
Ето и линка:

http://www.youtube.com/watch?v=1go_PUmx0WE

Иначе при мен симптомите бяха съшите - няма мощност и не иска да се развърти двигателя, само че пушека зад колата беше черен.

Тва със затпването на ЕГР при твоята кола не е добре :devil::devil::devil::devil:

П.С.При колегата е малко вероятно да пуши бяло от ЕГР,има друг проблем колата:afro::afro::afro:

голямата риба
02-08-2010, 14:50
Как се разбира дали е запушен катализатора?
като се измери налягането на изгорелите газове преди катализатора, при определени условия

SwappeR
02-08-2010, 14:53
Тва със затпването на ЕГР при твоята кола не е добре :devil::devil::devil::devil:

П.С.При колегата е малко вероятно да пуши бяло от ЕГР,има друг проблем колата:afro::afro::afro:

Записва грешка в компютъра, само това. Иначе харчи и върви идеално.

Mury
02-08-2010, 14:59
Записва грешка в компютъра, само това. Иначе харчи и върви идеално.

А мислиш ли че при определен брой записани грешки няма да влезе в сервизен режим:devil::devil::devil::devil:

SwappeR
02-08-2010, 17:12
Ами след повече от месец не е влязла. А ако стане - имам кабел да затрия грешките :) Дано не се стига до там де!

BO
04-08-2010, 00:41
Трябва да се види налягането на горивото колко е в момента на белия пушек.
Най-честия проблем с този симптом е или проблем в налягането или проблем с инжектор.
Катализатора като причина отпада.

Bobo
04-08-2010, 13:09
Трябва да се види налягането на горивото колко е в момента на белия пушек.
Най-честия проблем с този симптом е или проблем в налягането или проблем с инжектор.
Катализатора като причина отпада.

Точно на този мотор симптомите за заминал инжектор изобщо не са каквито ги описва колегата ;) Проблема на колата е елементарен и дебитомера мисля е сменен ненужно ;)

BO
04-08-2010, 23:47
Точно на този мотор симптомите за заминал инжектор изобщо не са каквито ги описва колегата ;) Проблема на колата е елементарен и дебитомера мисля е сменен ненужно ;)
Симптомите за инжектор може да са доста, включително и тези, които е изброил с тази разлика, че точно белия дим се появява при налягания над 1000 бара и внезапното им спадане до празен ход (ръчкаш си хубаво колата и спираш на светофара).

Ако трябва да гадаем за проблема, то най-вероятно проблема е в ЕГР системата, но единствената разлика се появява с черен дим, не с бял. Всичко друго накланя везните към ЕГР-а.

Bobo
08-08-2010, 16:59
А мислиш ли че при определен брой записани грешки няма да влезе в сервизен режим:devil::devil::devil::devil:

Е няма такъв инжекцион в света дето да светва при такива условия :roll2:

---------- Post added at 13:59 ---------- Previous post was at 13:57 ----------


Симптомите за инжектор може да са доста, включително и тези, които е изброил с тази разлика, че точно белия дим се появява при налягания над 1000 бара и внезапното им спадане до празен ход (ръчкаш си хубаво колата и спираш на светофара).

Ако трябва да гадаем за проблема, то най-вероятно проблема е в ЕГР системата, но единствената разлика се появява с черен дим, не с бял. Всичко друго накланя везните към ЕГР-а.

Се си мисля че ако беше инжектор както пише чичо роберт щеше да е доста изразено пушенето на студено и в ниските - а за налягането и промените които настъпват изобщо няма да коментирам какви си ги натворил ;)

BO
08-08-2010, 18:08
Се си мисля че ако беше инжектор както пише чичо роберт щеше да е доста изразено пушенето на студено и в ниските - а за налягането и промените които настъпват изобщо няма да коментирам какви си ги натворил ;)
Както знаеш има всякакви аномалии и не е задължително всички да са едни и същи.
Аз говоря какво съм виждал с очите си, пък ти си говори каквото искаш.
А относно това, за налягането направи си експеримента на ППХ над 2500 оборота да видиш, че налягането не е 300 бара. Лично съм виждал как инжектор в ситуация на затваряне и при налягане над 300 бара не може да държи гориво и става интересен казус.
Ма щом казваш, че не е възможно сигурно си прав.:clap:

Mury
09-08-2010, 17:38
Е няма такъв инжекцион в света дето да светва при такива условия :roll2:

---------- Post added at 13:59 ---------- Previous post was at 13:57 ----------



Се си мисля че ако беше инжектор както пише чичо роберт щеше да е доста изразено пушенето на студено и в ниските - а за налягането и промените които настъпват изобщо няма да коментирам какви си ги натворил ;)

ОК

istix6
17-08-2010, 13:15
Колеги според Вас дали проблема може да е от горивния филтър, който не съм сменял?
Така или иначе ще го сменя тази седмица и ще видя резултата...