PDA

View Full Version : Включвам задна, гръмва бушон. Помощ?



raz0r
25-08-2010, 17:32
Здравейте,
Имам много странен проблем от няколко дни.

Карам си колата (156 1.9JTD, 98') - никакви проблеми. Тамън тръгна да паркирам и като вкарам задна гръмва единият от бушоните. Бушонът (опитно разбрах) е свързан с нагревателните свещи - като гръмне не свети иконката на таблото и не мога да запаля.

Оправих аз бушона и щастлив, че съм си ремонтирал сам колата продължавам да си карам. Няколко дни по-късно същото. Докато успея да паркирам изхабих всички свободни бушони (10, 15, 20, 30А и един от таблото). Бушонът гръмва в момента, в който включа задна. И май се случва само като е карана колата.

Бушонът е ето този (10А):
http://i38.tinypic.com/2v16neo_thumb.jpg (http://i38.tinypic.com/2v16neo.jpg) (цък за уголемяване).

Бушонът стои там където сокетът е празен (не останаха здрави бушони) - точно да палеца ми.

За щастие все гръмва пред вкъщи (първият път поне бях много щастлив). След малко отивам да си купя още две тарелки с бушони, за да мога да съм сигурен, че ще стигна до дестинацията си.

Та, идеи?

mimouzunov
25-08-2010, 17:44
Та, идеи?

Идея... провери си по веригата за светлините за заден ход да нямаш някъде късо съединение...

raz0r
25-08-2010, 17:46
И аз това си мислех, сам не мога да я проверя, но ще я занеса на ел. техник.

mimouzunov
25-08-2010, 17:51
И аз това си мислех, сам не мога да я проверя, но ще я занеса на ел. техник.

Отвори си плафоните отзад и махни крушките... Огледаи там внимателно... да не опита нещо някъде...

me4o4ko
25-08-2010, 21:23
Има един сноп кабели,облечени в гумено уплътнение ,който се вижда като отвориш багажника(отлява страна, между купето и капака на багажника).Виждал съм на един колега накъсани кабелчетата точно там,случило се при невнимателно отваряне и затваряне на багажника.
В момента, в който включиш на задна,се подава ток към задните светлини и ако там има късо,ти гърми бушона.
Провери там.Успех!

ФЕРАРИСТ
25-08-2010, 23:39
Има един сноп кабели,облечени в гумено уплътнение ,който се вижда като отвориш багажника(отлява страна, между купето и капака на багажника).Виждал съм на един колега накъсани кабелчетата точно там,случило се при невнимателно отваряне и затваряне на багажника.
В момента, в който включиш на задна,се подава ток към задните светлини и ако там има късо,ти гърми бушона.
Провери там.Успех!
Мда, това също е добра идея.....

dobromirski
26-08-2010, 08:33
A докато го управиш, си извади буксата от датчика за задна , който седи на кутията.

brnthlmt
26-08-2010, 17:09
A докато го управиш, си извади буксата от датчика за задна , който седи на кутията.
добра идея :brickwall:

zdravko_ss
26-08-2010, 20:25
и аз имам подобен проблем само дето мойте светлини не светят, та проверих всички възможни бушони и се насочих към датчика, но уви, не мога да стигна до него.като махна гумата се вижда,но само това.трябва ли да сваля акумулатора или нещо друго за да достигна до прословутия датчик и да го замеря?

Violator
27-08-2010, 16:47
Аз имах подобен проблем, където се отваря капака има 2 снопа кабели - моите бяха накъсани и оголени и даваха яко на късо, примерно натисна стоп светва задна и така, момчето вика, че съм можел и да се запаля защото някои направо се бяха заварили един за друг. Провери там може и на теб да са ти износени кабелите на задният капак. И има едно гуменно оплътнение точно там се бяха накъсали, отвън изглеждаше перфектно а отвътре леш

raz0r
27-08-2010, 21:38
Отворих, видях гуменото уплътнение към капака на багажника, изглеждаше добре, кабелите вътре също. Отворих и светлините, които са на капака на багажника, изглеждаха добре.
Тествах и ... чудо - сега няма проблеми.

Ще видим дали ще се задържи така или скоро пак ще започне.

Тоя датчик за задните светлини в скоростния лост ли е?

zdravko_ss
28-08-2010, 00:37
не, на скоростната кутия е

Bobi_33
28-08-2010, 13:38
Първото и важно нещо е да имаш предвид, че това реално не е никакъв "датчик". Това е просто ключ, който затваря верига, когато го натистеш (респестивно го натиска 1 лост в самата ск.сутия. Дори и да го премериш и се окаже, че работи адекватно, мисля, че е добре да премериш дали не окъсява към корпус на маса, когато включиш задна. Ако окъсява, го сменяш, ако сиъ работи, проблема е в инсталацията.

raz0r
30-08-2010, 01:15
Пак се появи тъпия проблем, утре на майстор - сам явно няма да се справя.