PDA

View Full Version : Сълзене от метална тръбичка вляво на двигателя - що е то?



Kiber
08-09-2010, 14:14
Колеги Алфисти,

Моля за информация за един компонент под капака.

Скоро ходих на майстор за смяна на предна ходова част, и от както си върнах колата забелязах леко сълзене на течност, която предполагам е масло, от свръзката на една тръбичка към двигателя.

Оградил съм въпросната тръбичка на подръчна снимка, която изрових от нет-а. Ще снимам моята подробно при първа възможност, но предполагам някой може да каже на първо време за какво става въпрос.

Благодаря предварително!

oem
08-09-2010, 14:23
Тръбичка на климатика е това ако визираш алуминиевата тръба. Масълцето е от там. Работи ли ти климатика?

Kiber
08-09-2010, 14:57
Мерси oem!

Много точно попадание! Така ситуацията започна да се изяснява. Причината да отворя капака бе, че когато съм в купето и усиля духалката на климатика до максимум, започваше едно тракане от района на тази тръбичка. Ако намаля мощността на въздушната струя само с една чертичка и тракането спира.

Климатика охлажда нормално (поне за сега), а сълзенето идва точно от място на което въпросната алуминиева тръбичка влиза в правоъгълна алуминиева кутийка намираща се отпред, на нивото на горната част на двигателя. Тази кутийка изглежда е свръзката между мека връзка отиваща надолу и металната тръбичка нагоре.

Какво мислиш ? Каква е течността, която сълзи, аз се сещам дали с водопроводна изолация ще мога да оплътня, но и се чудя какви ли биха биле последствият от този теч, освен че за сефте имам петно на кората долу..

А предполагам тръбичката са я изкъртили майстора и калфата му като са блъскали колата с чук да разглабят окачването.

oem
08-09-2010, 15:17
Странно. Ако тече и капе до сега фреона да е избягал. От климатика може да текне масло, което мирише специфично. Но то не тече баш. То омаслява в жълто и това е. И щом омаслява значи имаш и теч на фреон. Но казваш, че духа студено?

Kiber
08-09-2010, 15:26
Да. Климатика за сега духа студено както обикновено. Но ме тревожи, че трака ожесточено когато усиля на макс. Трябва да погледна на отворен капак да не би да вибрира от налягане...

А, течът е лек, сълзи, като се стича по тръбичката надолу и евентуално капкообразува бавно. А може просто и скоро да е започнало, не бях включвал климатика от както я прибрах от майстора до сега. Т.е. течът изглежда е започнал 10 минути след като включих климатика на макс, тракането по същото време.

Относно течността - почти прозрачна, жълто-зеленееща. Не кой знае колко мазна на пипане ако ли въобще; на мирис - помирисах, но не усетих нищо специфично на прима виста.

Kiber
08-09-2010, 16:16
Прочетох другите теми относно течове по тръбите на климатика, и ми е ясно какво трябва да се направи.

Благодарско за насоката oem!

gjulizar83
08-09-2010, 20:50
кажи какво трябва да се направи и оправило ли се е за да си го имаме като готова тема

oem
09-09-2010, 09:26
Ми трябва да се оправи тръбичката. Варианти има.

Да се запелипи, да се завари, да се смени с нова...

Има едни лепила двукомпонентни. Стават на камък като изсъхнат. Ошкурва се тръбичката на местото на дупчицата. Трябва обаче системата да е празна. Обезмаслява се и се лепи. Като изсъхне се надува под налягане и се проверява. Ако не пуска се зарежда климатика.

Заварка с аргон е другото решение.

Kiber
09-09-2010, 23:14
Кара се на майстор по автомобилни климатици и се завъртат още пари в икономиката. Мисля, че без специализирани инструменти и апаратура - няма да стане, ако се налага доливане фреон, обезвъздушаване и прочее.

Novachev
10-09-2010, 07:48
Аз само да попитам да не би просто по студената тръбичка на климатика да се получава конденз защото на моята лятото като и отворя капака цялата тръбичка е мокра и е опикано около нея от конденз

fiore
10-09-2010, 10:27
Правилно си мислиш. Ако има теч от климатика да е спрял отдавна. Но защо е жълтозелена течност ?
Защо не позачистите тръбичките, да ги подсушети е да видите точно какво тече. Това е точно отгоре . Вижда се добре.

Kuker
10-09-2010, 10:37
Но защо е жълтозелена течност ?Може да има оцветител!

Kiber
10-09-2010, 15:51
Когато се включи климатика - трака тръбата и свисти. Не ми изглежда проблема да е от кондензация, но е добре да се има на ум.