PDA

View Full Version : Да питам за наемател



Stefan Caromov
16-09-2010, 22:07
Значи ,бях дал на един познат да живее в мой апартамент и плащаше символично по 200лв на месец плюс консумативите естествено. Довесе си разни електроуреди ,а именно пералня ,микровълнова и прахосмукачка,и еда уредба.
Не сме подписвали никакви договори и така нататък с него(той работеше при един мой близък приятел).
Всичко беше наред около година ,когато в един момент момчето изчезна като не беше плащал тока и два наема -общо 480 лв .На втория месец след като изчезна момчето разбрахме най-наквая ,че е задържан в Италия и ще го съдят. До тук добре ... викам си ,ще му задържа нещата и, като го пуснат и ми се издължи ,ще му ги върна. Обаче ,за да платя тока му продадох уредбата.Дотук отново всичко е добре ,момчето е вече с двугодишна присъда ,аз си го чакам да се прибере. След 8 месечно мълчание днес ми звъни сестра му и поиска да прибере пералнята и другите негови неща от апартамента.Казах и ,че няма абсолютно никакъв проблем ,да донесе 400лв да ми върне и да си ги взима и без това не ми трябват .Тая пача започна да ме заплашва с....(тук спрях да слушам) и и казах само ,че ако иска да вземе нещо от апартамента ,трябва да ми даде парите ,които брат и ми дължи. В апартамента не може да се влезе ,вратите са блиндирани и двете ..по-лесно ще е да влезе през стената.

П.П. Да допълня ,че всичко съм дал на бифшия му работодател - дрехи компютърни простотии,якета ,килимчета и така нататък ,задържал съм само гореизброените уреди

Въпросът ми е ,по закон може ли да викне полиция и да вземат нещата от апартамента,който е мой ?
Какво ще ме посъветвате ? Не че съм опрял до тия пари , но за мен въпросът е принципен , а и след заплахите по телефона ,съм силно мотивиран да и направя живота черен. ...

ФЕРАРИСТ
16-09-2010, 22:12
При положение че те са негови, само той може да ги обяви за такива, и съответно че уж си му ги откраднал, но бидейки в кауша, той не може да го направи.....сестра му може само на теория да направи това, но е безкрайно неиздържано според мен......трудничко ще викне полиция, щото трудно ще докаже че нещата не са твой, още по малко че са на трето лице, независимо че и е роднина, който пък бил в затвора на майната си......ич да не ти пука по мое мнение.....поднеси и мокър тапет да го духа, и така......

Nikiboy
16-09-2010, 22:21
Има писано по темата. Не е задължително да имате договор. Също така ти не можеш да му задържаш вещи и да се саморазпореждаш.

Това, че си го оставил 2 месеца и си се проявил като лош наемодател е твой проблем. За тока е малко по-особено след като не си го изгонил, а си го оставил без да е платил наема.

Попринцип даващите под наем си мислят, че са мн силни, но стигне ли се до такива ситуации, другата страна е по-силна.

Опитай се да се разбереш със сестра му. Може и да се направиш на изрод и да му гепиш "имането" и да кажеш, че е било твое. Те не могат да докажат, че е тяхно.

Има и обратен случай де..
http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=41019

BLUE1
16-09-2010, 22:24
Със сестра му проблем нямаш, освен ако тя не упълномощена от брат си или не заяви, че е живяла също в този апартамент и вещите са нейни. С него обаче имаш проблем от всякъде, продал си му вещ а, други такива си дал на трети човек, самоуправство и обсебване поне на пръв поглед. Това с гепването изобщо не го прави, казвам ти го от опит- подобни жалби често завършват зле за наемодателя.

Nikiboy
16-09-2010, 22:27
Гледай само да не те обвинят в "самоуправство", според мен е трудно, но в тези случаи в момента прилагането на закона е мн жестоко! Няма нищо общо с преди няколко години.

BLUE1
16-09-2010, 22:38
Всъщност за да има самоуправство трябва да има договор с който да се нарушават някакви права на наемателя, но виж обсебване наистина има.

koolio
16-09-2010, 23:22
Първо, въпросната сестра трябва да ти представи изрично писмено пълномощно, с описани всички вещи, които иска да вземе.

А за неплатените сметки има един умен начин, ама ще ти го кажа на феста (ти почти си се сетил де). Само си изтрий първия пост ;).

Stefan Caromov
17-09-2010, 01:46
Поразбрах това онова. Само че , не разбирам как може да има обсебване ,след като искащия вещите не е собственик. Аз си го казах в първия пост , чакам да си дойде момчето и ще се разберем . Не някой да ме заплашва с каквото и да било

Ама нещо в крайна сметка ,да разбирам ,че съм прецакан ,така ли ?

П.П. До колегата ,който спомена ,че съм безотговорен наемодател , колега ,аз не съм рентиер.Пуснах го да живее в апартамент 100 квадрата на паметника левски , за 200 лв ,ти това ,го наричаш рентиерство ли ? Направих го само и единствено ,защото момчето е от майната си ,плевенско село някакво,работи тук от 10 години и с работодателя сме много добри приятели...Не ,за да изкарвам пари от него. Апропо с въпросното момче сме добри познати и мисълта ми е ,като си дойде да се разберем като хората да си плати каквото трябва и да е пито платено.Заради заплахите се афектирах и ще се води война с така наречената му сестра.

Отделно от това,как ще ми докаже ,който и да е ,че вещите са тяхни?Документи нещо ,ала бала сериини номера няма по уредите прегредах днес ...

---------- Post added at 22:46 ---------- Previous post was at 22:32 ----------


Със сестра му проблем нямаш, освен ако тя не упълномощена от брат си или не заяви, че е живяла също в този апартамент и вещите са нейни. С него обаче имаш проблем от всякъде, продал си му вещ а, други такива си дал на трети човек, самоуправство и обсебване поне на пръв поглед. Това с гепването изобщо не го прави, казвам ти го от опит- подобни жалби често завършват зле за наемодателя.


Ти в този си пост си противоречиш нещо. "със сестра му проблеми нямаш,освен ,ако..." следователно няма самоуправство или обсебване.

Разбрах ,че ще съм прецакан единствено ,ако тя има пълномощно от момчето ,което живееше в апартамента.

Stoyan Georgiev
17-09-2010, 01:51
принципно в такива неща жените са големи сърми докато някой не ги свие.

от чисто човешка гледна точка, според мен си постъпил правилно, че си я поставил на мястото й.

между другото като нищо въпросната иска да прибере нещата на брат й без неговото знание... ;)

но май си попрецакан като цяло

fashion.fun
17-09-2010, 02:00
Най-добре се посъветвай с адвокат за възможните варианти,за да си спокоен и най-вече да ги направете законови нещата ;)

Ramsezsh
17-09-2010, 02:01
Истанитата е, че сестрата на намателяти мож да иска каквото и да е само и единствено ако има:
1. Пълномощно, с което наемателя я упълномощама да се ръзпорежда със съответното имущество.
2. Ако има документи (фактури, гаранционни карти), че съответно имущестество е негово.
Във всички други случаи просто нищо не могат да ти направят.
Аз лично бих здържал въпросното имущество до мемента, в който не ми се патят разходите. Ако нямате договор за наем е много трудно може да претендира за самоуправство.

BLUE1
17-09-2010, 07:40
Не е необходимо собственика на вещите да представи фактури или други документи за да си ги поиска. При всички случай си се разпоредил неправомерно с негови вещи с което не твърдя, че си постъпил неморално.

PE4E
17-09-2010, 08:38
Без договор м/у двете лица,няма никаква връзка помежду им тоест наемодателя може да си прави каквото си поиска с апартамента и вещите в него!

Ramsezsh
17-09-2010, 08:56
Без договор м/у двете лица,няма никаква връзка помежду им тоест наемодателя може да си прави каквото си поиска с апартамента и вещите в него!

Точно това имах предвид.

rumanqska
17-09-2010, 09:00
Не е необходимо собственика на вещите да представи фактури или други документи за да си ги поиска. При всички случай си се разпоредил неправомерно с негови вещи с което не твърдя, че си постъпил неморално.
Ами ,то по тази логика може да си поиска и климатиците и дограмата и каквото се сети ! Така ли да го разбирам?

BLUE1
17-09-2010, 09:18
Без договор м/у двете лица,няма никаква връзка помежду им тоест наемодателя може да си прави каквото си поиска с апартамента и вещите в него!
Хора не пишете глупости!!! Договора може да бъде и устен. Как наемодателя ще твърди, че вещите който са на наемателя са негови (обратното също важи) как може да си сигурен, че другата страна няма да изкара документ за някоя вещ, ами свидетелите, ами описанието по белези на вещите?

Ramsezsh
17-09-2010, 09:48
Както казах по-горе ако няма документи за собственост нищо не може да направи! Колкото до свидетелите, описанието по белези на вещите това е толкова лесно оборимо, че просто няма смисъл да кго коментираме. Както колегата rumanqska казва лесно наемателя може да даде описание и на климатиците, мебелите и т.н в жилището при положение, че е живял в него. Това означава ли, че може да предяви претенции към тях? В случая всичко е въпрос на доказване.

PE4E
17-09-2010, 09:53
Ако няма налични договор или някакви докоменти за уредите просто нямя даказване че не са на наемодателя!:roll:

BLUE1
17-09-2010, 11:57
Айде да ви питам господа "разбирачи", Вие лично по колко такива преписки сте работили и какъв е бил резултата? Надявам се, че не се обиждате ама изобщо не сте в час по темата и изказвате абсолютно подвеждащи и не компетентни мнения.

aav
17-09-2010, 12:01
пазиш ли бележката за разходите?, донася ти отраканата сестра пари да ти покрие разходите, които брат и е направил, отивате в първия магазин и за сумата която ти носи и купуваш чисто нова уредба или друго което си продал.
Тя не може НИЩО да направи без пълномощно от брат и. Онзи да си лежи в панделата, ти си гледай живота.
Ако искаш пък да си изряден пусни жалба (съвсем сериозно) против сестрата за заплахи и ела да ме почерпиш. Пазиш си номерчето от деловодството и цъкаш колко е несправедлив живота към някой.

Ramsezsh
17-09-2010, 12:27
Айде да ви питам господа "разбирачи", Вие лично по колко такива преписки сте работили и какъв е бил резултата? Надявам се, че не се обиждате ама изобщо не сте в час по темата и изказвате абсолютно подвеждащи и не компетентни мнения.

Мога ли и аз да попитам същото? Мога ли също така да попитам без документ за собственост как ще докажеш, че нещо е твое???



Тя не може НИЩО да направи без пълномощно от брат и.

Колегата е много прав. Без пълномощно, да й дадеш вещи, които не са нейни нито твои ми прилича пак на самоуправство.

Mind_Control
17-09-2010, 12:59
Айде да ви питам господа "разбирачи", Вие лично по колко такива преписки сте работили и какъв е бил резултата? Надявам се, че не се обиждате ама изобщо не сте в час по темата и изказвате абсолютно подвеждащи и не компетентни мнения.

Много тъпо е направен закона значи, след като инкасатора за водомерите може да влезе в нас, да запомни как ми изглежда лап топа и че има червена драскотина на капака, да го опише в жалбата си, да доведе един свидетел, че лап топа е негов и да си го прибере :D айде да не е лап топ, щото вътре има информация, но примерно да кажеме за телевизор.

mirchozo
17-09-2010, 13:22
Още едно мнение, има уреди има проблем, няма уреди-няма проблем. Демек изкарай ги от апартамента си, наври ги в някоя маза или гараж и си гледай кефа. На сестра му можеш да и покажеш среден пръст и да и кажеш че си ги в взел, пък като излезе аверчето ти от панделата, ще си се разберете. Все пак той може и да не знае че сестра му иска "имането". Намери си и някой за свидетел че всичко е станало като по-горе описаното и това е.

-Bobby-
17-09-2010, 13:39
Колега, приятелите са приятели, ама сиренето е с пари.
На въпроса - за такива неща, договори са нужни винаги. Че аз дори за едната кола имам пълномощно, макар че е на баща ми. Само че това разните застраховали, ГКПП-та и всякакви други не ги интересува, че ми е баща. Документ. Това е.

Що се отнася до въпросната, хм... дама... ако не ти донесе фактури и гаранционни карти на уредите със серийните номера на името на брат й, може да претендира точно толкова за собственост над тях, колкото и ти. Полиция няма да викне, защото тя дори да има тези документи, дълбоко се съмнявам да има нотариално заверено пълномощно да се разпорежда с тях.

Така че при всички случаи можеш да я пратиш да пасе патките. Или да си ги плати и да ги отнася, или ги продавай и си прибирай парите, дето не са ти дадени за наемите + сметките на твой гръб...

Stoyan Georgiev
17-09-2010, 13:39
а свидетел на устния договор ?

адреса регистрация дали има въпросния освен това ?


само със свидетели и белези не може да се докаже нищо... трябват и веществени доказателства. (предполагам, че няма и никакъв документ за наемите, които ти е плащал :) )


както ти казаха вече колегите, една жалба против тая овца - да ти е мирна главата, че няма да те занимава и евентуално да послужи при последващ диспут...


@BLUE - да имал съм на 2 пъти такива проблеми ;)

@на стефан - ходи дай едни 50-100 лв на адвокат да те консултира, да си сигурен ;)

bouncer
17-09-2010, 13:56
не искам да обиждам никой и да се заяждам с никого, но ако няма договор за наем, реално не е имало отдаване под наем. Устния договор няма никаква тежест в случая. От друга тсрана ти си му събирал наем без да си регистрирал в общината, че имаш наемател ( това е задължително + съгласието на всички съседи по закон).

Реално той ако няма бележки или документ, който да доказва собственост вещите са ничии. От друга страна ти в момента погледнато от законова гледна точка:
1. си укривал доходи дълго време и не си плащал данък върху тях.
2. в момента упражняваш рекет върху сестра му, защото й искаш пари без никакво правно основание за това, а държиш и се саморазпореждаш със собствеността на брат й.

Моето мнение е да се разберете човешки с девойката или родителите на момчето и да им обясниш как стоят нещата без скандали и разпри.

И като цяло бих те посъветвал да не пишеш такива неща по форумите и интернет, а да се съветваш а юристи на 4 очи, защото това си стои и може да се обърне срещу теб.

поздрави и със здраве!

svetozar_sosi
17-09-2010, 14:48
Чета и не вярвам на ушите си !!! Приятелю с риск да убия и малкото положително останало от тази случка, ще ти кажа, че сам си си виновен като не си подписал договор! Лошото, е че наистина могат да ти направят проблем, защото както казах нямаш документи за покупка на техниката и може да прояви иск за кражба и тогава ще стане дебела работата. В България устата уговорка няма юридическа давност и тежест.
От друга страна не можеш да докажеш, че си имал наематели. Тук пак губиш, защото пък ако си имал трябва в края на годината в данъчната декларация да упоменеш приходите си от неам, независимо, че не си фирма, а те както знаем са 20%!
От дотук изброеното можем да обощим за в бъдеще да пишеш договори и да си спиш спокойно, че няма да ти се дойде полиция на блидираната врата!
Занимавам се с недвижими имоти и повярвай ми виждал съм много такива случаи. Но като гледам какви са смешници нищо няма да направят.
Моят съвет е да махнеш техниката от там. Примести я у вас или на друго място или я продай! Пак ще си напред поне малко! Поздрави !

BLUE1
17-09-2010, 16:15
Боже колко мъка има по този свят, Боже!

koolio
17-09-2010, 16:32
а свидетел на устния договор ?

адреса регистрация дали има въпросния освен това ?


само със свидетели и белези не може да се докаже нищо... трябват и веществени доказателства. (предполагам, че няма и никакъв документ за наемите, които ти е плащал :) )


както ти казаха вече колегите, една жалба против тая овца - да ти е мирна главата, че няма да те занимава и евентуално да послужи при последващ диспут...


@BLUE - да имал съм на 2 пъти такива проблеми ;)

@на стефан - ходи дай едни 50-100 лв на адвокат да те консултира, да си сигурен ;)

Аз го консултирах вече и без 50-100 лева. Е сега, ако рече да черпи някоя бира няма да му откажа, да не го обидя ;).

Иначе не е нужно да се докаже наемно правоотношение, че да има обсебване на вещите, така че недейте му дава акъл на човека да прави глупости.

Stefan Caromov
17-09-2010, 17:27
Аз го консултирах вече и без 50-100 лева. Е сега, ако рече да черпи някоя бира няма да му откажа, да не го обидя ;).

Иначе не е нужно да се докаже наемно правоотношение, че да има обсебване на вещите, така че недейте му дава акъл на човека да прави глупости.

Е как нема бе ::)) При следващото виждане имаш бая бири хех.
Колкото до проблема , днес разбрах ,че на пича са му дали осем лазарника и е в сицилия да си ги лежи.
Колкото до нещата му ,на никого нищо няма да давам ,освен ако нямат документи за вещите и генерално пълномощто. Днес говорих с работодателя му -при когото са останалите му вещи и той ми каза ,че дори не знае сестра му да ми се е обаждала и прочие,което ме навежда над една мисъл ,че момичето иска да избие някаква чивия от брат си ....

-Bobby-
17-09-2010, 17:44
Ако му е сестра... че нещо засмърдя тая историйка. :)

Stefan Caromov
17-09-2010, 19:59
Ако му е сестра... че нещо засмърдя тая историйка. :)

Сестра му е . Нищо не смърди ,просто ако не ми представи комплект документи (за собственост и заверено нотариално пълномощно) ще и кажа да го ......
То без тези документи ,не може да подаде жалба за обсебване ,нали ?

---------- Post added at 16:59 ---------- Previous post was at 16:49 ----------


не искам да обиждам никой и да се заяждам с никого, но ако няма договор за наем, реално не е имало отдаване под наем. Устния договор няма никаква тежест в случая. От друга тсрана ти си му събирал наем без да си регистрирал в общината, че имаш наемател ( това е задължително + съгласието на всички съседи по закон).

Реално той ако няма бележки или документ, който да доказва собственост вещите са ничии. От друга страна ти в момента погледнато от законова гледна точка:
1. си укривал доходи дълго време и не си плащал данък върху тях.
2. в момента упражняваш рекет върху сестра му, защото й искаш пари без никакво правно основание за това, а държиш и се саморазпореждаш със собствеността на брат й.

Моето мнение е да се разберете човешки с девойката или родителите на момчето и да им обясниш как стоят нещата без скандали и разпри.

И като цяло бих те посъветвал да не пишеш такива неща по форумите и интернет, а да се съветваш а юристи на 4 очи, защото това си стои и може да се обърне срещу теб.

поздрави и със здраве!


Колега с теб съм абсолютно съгласен по всички точки ,освен по една..аз НИЩО не искам от сестра му,дори не я познавам,дори не съм я зървал през живота си (и да съм ,не знам ,че му е сестра).ТЯ е тази ,която ме тормози по телефона ,ТЯ иска нещо от мен-да и дам нещо ,което фактически НЕ Е нейно .
За данъци и така нататък не може да става и дума ,дори да съм дал апартамента с договор и така нататък - до колкото знам сумите ПОД минималната работна заплата НЕ се облагат ... може би бъркам ,но това ми каза един полицай днес от нашето районно

Ramsezsh
17-09-2010, 22:04
ако не ми представи комплект документи (за собственост и заверено нотариално пълномощно) ще и кажа да го ......
?

Това е истината ! :big_bow_down:

fred
18-09-2010, 20:49
Стефане, подбирай приятелите.Нали знаеш има една поговорка-Господи, пази ме от приятелите, от враговете си сам се пазя.
В случая според мен сестра му, та и той не може да иска нищо, защото не знам как ще докаже, че това са негови вещи, ако ти кажеш обратното.А иначе трябва да се посъветваш с адвокат.Но този устен договор не знам дали може да ти помогне в случая, да не говорим, че като получаваш наем би трябвало да платиш и данък върху него...
Та в бъдеще едно наум, за да не си създаваш сам проблеми :tequilla: