PDA

View Full Version : Надига се революция срещу култа към скоростта



fred
01-10-2010, 14:18
/Може би е за раздела чат, ама се обърках и я пуснах тук, ако трябва, моля да се премести/

Споко, не става дума буквално за скоростта на автомобилите, а изобщо към забързания начин на живот, на мен лично това ми допада определено.
В епохата на свръхбързите компютри и на новите технологии всичко напредва прекалено бързо. Спешно трябва да забавим темпото, иначе планетата ще се разбие в стената.
Такава е философията на движението "слоу", (от slow - бавен) което е на път да се превърне в културна революция, предаде БТА. Зародило се преди 20 години около организацията "Слоуфуд" (с девиз: "Яж добре, правилно и чисто") на Карло Петрини в Италия, създадена в отговор на нездравословното хранене "Фастфуд", днес движението "слоу" вече има разклонения и разновидности в почти целия свят.

Ето и цялата статия
http://dnes.dir.bg/news/skorost-slou-7186220?nt=4

mim
01-10-2010, 14:28
докато се ровех в дебрите на изкуството на античността и средновековието си мислех, ако пустата му църква не се месеше, до къде ли щяхме да сме стигнали сега и да хвърчим из космоса
което няма отношение с "бавното" като качество на живот, а има отношение с "бързото" на еволюцията
до някъде се радвам, че последните 2 века най-сетне обществото се е "отпушило" от тапите на догмите

ама това са си едни мои мисли

rossenvn
01-10-2010, 15:05
Този бавен живот е сравнително лесно достъпен - всяко едно селце ще може да ви го предложи. Ама айде сега 'сичките да са връщами на село??!!:-) Иначе много ми хареса Клуб на мързела - мога да му стана почетен председател;-)

pinkmousy
01-10-2010, 15:42
Да, и мен ме впечатли тази статия. От 2-3 години и аз се опитвам да забавя темпото, но не ми се получава особено. Само като спра в задръстване, хаха :) което всъщност трябва да се избягва според тази теория. Колко ли хора се сещат, че са нещастни, тичайки насам-натам като мухи без глави, само за да си купят нещо си последен писък на модата...
А на мен живота на село (макар че не съм пробвала) ми се струва, че ще ми допадне повече - и ще съм си близо до коня всеки ден :) Само дето професията ме е закотвила яко тук... някой ден... може би...

fred
01-10-2010, 16:04
докато се ровех в дебрите на изкуството на античността и средновековието си мислех, ако пустата му църква не се месеше, до къде ли щяхме да сме стигнали сега и да хвърчим из космоса
което няма отношение с "бавното" като качество на живот, а има отношение с "бързото" на еволюцията
до някъде се радвам, че последните 2 века най-сетне обществото се е "отпушило" от тапите на догмите
ама това са си едни мои мисли
Да не пораждаме друга тема, ама не е така.Човешката природа е единсвено виновна за нашето житие битие.Да не мислиш, че краля и феодалите са били много отворени към света, пък църквата ги е спъвала.Някои човеши действия могат да ускорят или забавят тоя ход, но не и да изменят коренно хода на историята.

---------- Post added at 08:04 ---------- Previous post was at 08:03 ----------


Този бавен живот е сравнително лесно достъпен - всяко едно селце ще може да ви го предложи. Ама айде сега 'сичките да са връщами на село??!!:-) Иначе много ми хареса Клуб на мързела - мога да му стана почетен председател;-)

Така е, но тук става дума да се противопоставим на този процес и цялото ни общество, демек и големите градове.

mim
01-10-2010, 16:19
ако погледнеш какво е изобретено в древния свят и след това е :furious: изгорено и забравено
и как медицината например е "откривана" на ново след 15 века лечение с кръвопускане и молитви

всъщност може да се задели нова тема

Alfa Pilot
01-10-2010, 17:05
ако погледнеш какво е изобретено в древния свят и след това е :furious: изгорено и забравено
и как медицината например е "откривана" на ново след 15 века лечение с кръвопускане и молитви

всъщност може да се задели нова тема

Днешната медицина направи хората толкова здрави че вече се чуди как да ги разболее.

rossenvn
01-10-2010, 17:15
Ааааааа, хич даже не се чуди, ами си го прави! То не беше луда крава, птичи грип, свински грип. Сега се чудя кое ще е следващото. А фармацефтичните компании бълват ли бълват ваксини и лекарства. Даже един министър си отиде зян за такова нещо. А колко преди и заедно с него е трябвало да заминат, не е ясно;-)

търтей
01-10-2010, 17:19
Днешната медицина направи хората толкова здрави че вече се чуди как да ги разболее.

Тва здрави е в кавички нали?

koolio
01-10-2010, 17:21
Култ към бавността, ама искаме интернет, искаме коли, искаме да стигаме бързо до всяка точка на света ... Еми то не може и душата в рая. Цивилизацията се развива и все по-динамичното ежедневие е част от това развитие и ако от това загине, значи така е трябвало да стане. А на който не му харесва - затънтени села, че и пещери все още се намират на Земята.

fred
01-10-2010, 19:24
ако погледнеш какво е изобретено в древния свят и след това е :furious: изгорено и забравено
и как медицината например е "откривана" на ново след 15 века лечение с кръвопускане и молитви

всъщност може да се задели нова тема

Мда, но я ми кажи в други общества и народи, където не е имало църквата, във вида, който ти си я предствяш, в крайна сметка развитието на обществото е на същото ниво.Отделно, че човека е суеверен и винаги ще име НЕЩО.

---------- Post added at 11:24 ---------- Previous post was at 11:23 ----------


Култ към бавността, ама искаме интернет, искаме коли, искаме да стигаме бързо до всяка точка на света ... Еми то не може и душата в рая. Цивилизацията се развива и все по-динамичното ежедневие е част от това развитие и ако от това загине, значи така е трябвало да стане. А на който не му харесва - затънтени села, че и пещери все още се намират на Земята.

Е, Кольо, искаме, ама и не искаме.Гоненето на Михаля си остава и сега и преди.Не става дума да живеем в пещери, а да се успокои топката, както се казва

Ramsezsh
01-10-2010, 19:42
И на мен не ми харесва забързаността на живота, но това е действителността. Никой ме ноже да направи нещо по въпроса. Никой не може да спре развитието. Коолио е много прав - цивилизацията се развива и който не се развива достатъчно бързо, просто остава много назад.

Pinky
01-10-2010, 19:47
Така е, но пък колко безсмислена активност кипи? Съвсем не съм съгласен, че скоростта на живота е набрана само от развитие.

koolio
01-10-2010, 19:54
Така е, но пък колко безсмислена активност кипи? Съвсем не съм съгласен, че скоростта на живота е набрана само от развитие.

Не е само от развитие, но има и неизбежни странични ефекти ;).

Ramsezsh
01-10-2010, 20:01
Безсмислената активност винаги е съществувала, а иначе ако се замислиш последните петдесетина години са живота се е променил много повече от колкото предишните 5-6 века.

nhg
02-10-2010, 00:35
Направи ми впечатление един израз от статията - "дни, в които нищо не правиш"...
Хубаво е да ги има, ама не се сещам за много такива в последно време.
Аз бих нарекъл това движение "Антистрес" например... Сигурен съм, че всеки може сам за себе си да прецени до каква степен иска 'да успокои топката'; малко хамериканско ми се струва да чакаш да ти кажат, че е по-добре да ядеш супа вместо бургер примерно.

fred
04-10-2010, 19:00
Ами много неща зависят от нас, ама не е лесно да обърнеш кормилото

mordohy
04-10-2010, 23:40
Днеска, точно това се опитах да направя.
Издържах точно до 14 00 и ме хвана бяс!
Опитах всичко, но точно след половин час излязах и започнах да се занимавам с простотии, само и само да не пощръклея повече!
Явно това си е диагноза и няма къде да се денем!

mochko1
05-10-2010, 00:17
Ако денонощието беше 30 часа ,щеше да ми е достатъчно и щях да я карам с по нормално темпо ,но това е едно от нещата ,които не могат да бъдат променени.
Имах един колега преди време ,босненец ,та на тоя човек мотото беше "Човек трябва да ради нормално и да получава нормално" ,което си е самата истина ,просто трябва да харесваш живота си за да го осъзнаеш и за да ти стига времето.
Сега се замислям и свързвам забързаното ежедневие единствено с трупането на състояние и постигането на цели. Преди няколко години работех в Норвегия ,една от държавите с най-висок стандарт на живот. На по спокойно място не съм бил никога ,хората нямат грижи ,всичко им е уредено и съответно не бързат за никъде. Истината е някъде там.

fred
05-10-2010, 22:22
Не се залъгва, майка ми е пенсионер, по цял ден си е в къщи и времето не и стига за много работи, мдааа:mobile:

митака-пловдив
22-10-2010, 08:47
Навдига се революция,но не към скороста :) Революцията на човека е насочена към тези които го спират да лети по-високо и по-далече.

koko156
22-10-2010, 14:51
според мен всичко опира до отделния индивид.има хора които не могат да стоят на едно място,ще луднат трябва постоянно да се занимават с нещо.
аз не съм така когато работя,работя.дни наред мога да държа на напрежение но после си почивам.при всеки е различно,но да ми харесва да живея на пълна пара,не трябва да си има някъв баланс,да си свършиш задълженията и почивка.

fred
22-10-2010, 22:53
Ясно е че има различни хора, ама като си помислиш-филма "Модерни времена" или пътеписа на Алеко "До Чикаго и назад", има и други творби, отразяват същата тенденция, която е видна и сега, може би оборотите сега са определено по високи.

Max
22-10-2010, 23:00
Точно по повод тоя живот на високи обороти ако знаете как искам да ида да живея някъде сред природа, в къща с ливада отпред и хич да не мисля за срещи с клиенти, за оферти, договори, планове, плащания и други простотии... :surrender:
но дали ще... :calc:

Pinky
23-10-2010, 09:31
Аз съм го измислил малко по-компромисно. Целта е къща на село (нали съм селянче) и работа тук. Трябва от нещо да се живее, все пак.

fred
23-10-2010, 17:02
Сложно е, всеки иска спокойствие, а цената му се заплаща по някакъв начин.Аз съм роден в голям град и расъл в провинцията при баба, докъм 1 клас.Обичам и големия град и малките градчета, а и села.Няма лошо, всеки да харесва и избира как да живее.През зимата обаче все ме тегли към големия град-кафената, кина, кръчми, театри, пусти улици, фенери или каквто там свети, иначе обимач и малките градчета, както и спокойното ежедевие на селото, особено през лятото или есента.
Добре е, обаче и в големия град да се поуспокои това гонене на Михаля, добре е, ама е почти невъзможно да стане, поне сега.

митака-пловдив
23-10-2010, 19:12
И за сега и за в бъдеще,няма да спре стремежа на човек да се развива.А ако това стане - познатия свят ще е нещо съвсем различно.

fred
31-10-2010, 14:47
Човекът не се развива, развива се обществото, баааавно и полееека.
Ако утре ни удари един Тунгуски метеорит или бомба, точно след 2 седмици всички оцеляли ще са с манталита на човека от пещерната ера.Както братята на Йосиф са го убили, според тях де, заради завистта си, така и днес пак някой ще те пречука, заради това, че си го засякъл примерно.

митака-пловдив
31-10-2010, 17:21
Да,много вярно!Има една книга на С.Кинг - Сблъсък,там има подобен сценарий,смъртоносен грипен вирус,100% смъртност,и съвсем незначителна част от хора с изграден имунитет срещу него.В крайна сметка човек наистина се завръща към първобитните си инстинкти.В последните 2-3 години света като че ли спря с този бесен прогрес.Сега сме като в затишие пред буря,а какво ще се случи.......?

old alfist
31-10-2010, 17:44
Добре е човек да умее да сменя ритъма - когато работи да го прави всеотдайно и отдаващо на естественото забързано ежедневие, а когато почива да е изцяло, откъсващо от реалната действителност.
Който умее да го прави се чувства добре, но това е малко трудно постижимо и е въпрос на психика, като се има впредвид, че го прави и с други близки хора.

fred
31-10-2010, 18:31
Да,много вярно!Има една книга на С.Кинг - Сблъсък,там има подобен сценарий,смъртоносен грипен вирус,100% смъртност,и съвсем незначителна част от хора с изграден имунитет срещу него.В крайна сметка човек наистина се завръща към първобитните си инстинкти.В последните 2-3 години света като че ли спря с този бесен прогрес.Сега сме като в затишие пред буря,а какво ще се случи.......?

Да, доста книги на тая тема има и са верни, ето ти пример реален-в една Югославия за една две години се избиха, изклаха, изснасилиха и какво ли не, а си представи ако бягх 20 години.

---------- Post added at 11:31 ---------- Previous post was at 11:30 ----------


Добре е човек да умее да сменя ритъма - когато работи да го прави всеотдайно и отдаващо на естественото забързано ежедневие, а когато почива да е изцяло, откъсващо от реалната действителност.
Който умее да го прави се чувства добре, но това е малко трудно постижимо и е въпрос на психика, като се има впредвид, че го прави и с други близки хора.

Така е, но и идеята на това движение, е че в крайна сметка тая гоненица продължава, а е добре да се намали темпото просто, не става въпрос да се върнем в пещерите

old alfist
31-10-2010, 18:40
Така е, но и идеята на това движение, е че в крайна сметка тая гоненица продължава, а е добре да се намали темпото просто, не става въпрос да се върнем в пещерите
E, ми при тази криза, щем не щем намаляваме темпото - дано хората използват забавеният каданс за осъзнаване и правене на нещо смислено, а не продължавайки инерцията да творят куп глупости, защото няма какво да правят.

fred
31-10-2010, 19:21
E, ми при тази криза, щем не щем намаляваме темпото - дано хората използват забавеният каданс за осъзнаване и правене на нещо смислено, а не продължавайки инерцията да творят куп глупости, защото няма какво да правят.

Тая криза ни е първата официално, ама виж колко кризи е имало по света и след това юруш отново :)
Ето и ние, които сме далече по принцип от потребителския свят на запада, сме подвластни на неговото влияние.Потребявай, това е един от девизите на скоростта.Купувай каквото можеш, независимо дали ти трябват или не, сменяй всичко, коли, телефони, дрехи па и хора :) и т.н.

mochko1
01-11-2010, 00:50
E, ми при тази криза, щем не щем намаляваме темпото

Напротив ,точно обратното. Бачкаме колкото се може повече и по бързо за да наваксаме загубите от орязаните бюджети ,заплати и същевременно повишаващите се цени !

fred
02-11-2010, 09:07
Напротив ,точно обратното. Бачкаме колкото се може повече и по бързо за да наваксаме загубите от орязаните бюджети ,заплати и същевременно повишаващите се цени !

То хубаво бачкаме, ама то полза има ли?Ако си чул за наскоро излезлия доклад от ЕС относно производството какво излиза?Ние произвеждаме най скъпо, най енергоемко и най тъпо, това е извода, най некункоретнта икономика в ЕС.
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=657141

Та с бачкане най вече гърбица може да те излезе, нищо друго :)

mochko1
02-11-2010, 19:27
Без гърбицата няма как ,No Pain ,No Gain :grin:
В Бг производството (и не само) е много зле ,но нали трябва поне с нещо да се конкурираме с другите. Българина е трудолюбив и когато има стимул ,дава всичко от себе си ,а в евродържавите в ,който съм бил съм остнал с впечетлението ,че е точно обратното :grin: Колкото повече кинти изкарват ,толко повече ги мързи.