PDA

View Full Version : Време ли е за зимните гуми?



Pages : [1] 2

Zarini
06-10-2010, 23:56
Миналия уикенд бях до Брашов - централна Румъния, по работа. Та там някъде не много високо в Карпатите посред нощ ми дрънна камбанката на външния термометър, и кво да видя - навън температурата паднала на 3 гр. целзий, леко ръмеше, а по завоите седалката бая ме подпираше отстрани... На Шипка пък в мъглата температурата беше 5-6 градуса.

Днес пък сутринта в дъжда на "автомагистрала" /нарочно е в кавички/ Тракия, близо до Пазарджик в посока София един джип с бая широки гуми беше навирил петалата върху страничната мантинела, минах бавно - кран, полиция, и имах време да го поогледам, нито от него, нито от мантинелата беше останало нещо здраво, за пътниците на знам...

Та си зададох въпроса - дали не е време вече за зимните гумета :rolleyes:

Satanism
07-10-2010, 00:05
Като пуснат парното-тогава ;)

rusiq86
07-10-2010, 00:13
Зимни гуми сега за мен си е чисто износване на гумите.
Преди два дена минавах Шипка и Троян и беше 5 градуса, и с гуми 17 износени доста (тъкмо си поръчах новите гуми), си държаха прилично, марката е Мишелин, но са на 5 годинки по ДОТ. Зимни гуми може да се купят, но да се слагат още си е за мен само търкане на мекия калчук! Още е рано, докато не падне постоянна температура около 5 градуса нищо не слагам!

Pinky
07-10-2010, 00:43
Не пречи от сега да се подготвиш с баланса, но зимните гуми само на сняг.

rusiq86
07-10-2010, 00:47
Това и аз казвах, да стоят в мазето готови директно за монтаж!

AntiLuuP
07-10-2010, 02:49
Аз пък от много мислене и отлагане цяло лято си изкарах със зимните, а летните си прекараха приятна почивка в мазето :d.A на зимните това ще им е последната зима :D:D:D На 2г гуми или на около 15 000км. Но реално погледнато е рано още за зимните.

cyberhill
07-10-2010, 08:29
Направо ги хвърляй "зимните" ...

Аз ги слагам към края на октомври, въпреки че в Пловдив си е топличко дори тогава...

badmadafaka
07-10-2010, 08:52
правилото е, че когато дневната температура падне под 10 градуса целзии е време за зимните гуми 8-)

според един познат гумаджия, точно когато вече се чудиш дали е време за зимните гуми, точно тогава е крайно време да ги сложиш :calc:

а лично според мен в точно този период с които и гуми да караш ги прецакваш защото не е нито за летни, нито за зимни... преценяваш кои да прецакаш малко повече от другите...

с това, че зимните са само за сняг съм силно несъгласен с колегата Pinky, но тъй като няма законово изискване за тая работа, явно някой е преценил, че не е достатъчно важна и всеки сам си решава :th_up:

assassin's
07-10-2010, 09:03
аз лично до 1-2 седмици мисля да я обувам,че вече не им е време за летните!!!

Alfa User
07-10-2010, 09:06
Зимните гуми наистина не са само за сняг ... Съставките на протектора имат огромно значение при поведението на гумата в различните температурни диапазони. Затова като се казва "зимна гума" не се има в предвид задължително "гума за сняг".
Давам прост пример - моите "зимни" гуми са Vredestein Wintrac - шарката и големината на ламелите на протектора са доста по-различни от тези на уж същата Vredestein Snowtrac ... Надявам се разбирате какво точно искам да ви подсетя :)
Ето шарката на Wintrac-а, която е по-скоро за студено :
http://www.vredestein.com/images/wintrac_1.jpg

А ето и Snowtrac-а, дето си е точно за сняг :
http://www.autozeitung.de/sites/default/files/imagecache/462x347/images/bildergalerie/2009/09/Profile_Golf(1)_021_0.jpg

Естествено всеки ще си сложи гумите, които си е харесал, или които просто му седят в гаража/мазето от една-две години вече. Но е хубаво като дойде време наистина за зимни гуми, да не караме все още с летните галоши, каквато е масовата практика на "пестеливия" българин ... Щото от едно спестяване за надеждни гуми после има много :crybaby: обикновено.

Kuku
07-10-2010, 09:16
На 2г гуми или на около 15 000км. Но реално погледнато е рано още за зимните.Не е ли малко? То зависи колко са износени де, НО възрастта ми се струва малко!
Иначе за зимните гуми винаги е рано - като падне сняг, евентуално, може би, случайно.... но пак зависи :hmm:

mirchozo
07-10-2010, 09:40
Принципно е когато температурата на асфалта падне под 7гр по Целзий, тогава изчезват необходимите качества на лятната гума и тя става като пласмаса. Имайте предвид че падат слани, така че не чакайте да падне сняг за да сложите зимните гуми. Говорим за гуми все пак, не за вериги...

rusiq86
07-10-2010, 09:40
В Русе сняг нямаме преди януари, зимни слагам в началото на декември вече три години. Сега в събота и чисто нови 17 ще слагам, мисля няма да съм в риск за никой. Като дойде зимата декември ще нанижа и зимните и съм чук!

morfius
07-10-2010, 09:45
Дългосрочната за месеца май все още дава температури над 10 градуса... рано им е на теория.
На практика, дано няма сняг изненада, че пак ще спре живота.
Инак аз обикновено сменям ноември.

cyberhill
07-10-2010, 09:51
Да ви кажа, тъй като нямам втори коплект джанти... не ми се реди на опашка и да загубя един ден пред някаква гумаджийница, защото "снега ни изненада"
Края на месеца слагам зимни и това е :)

В Пловдив, си е загуба на пари, ама то един път става белята...

dimo
07-10-2010, 09:54
Тези постановки с зимните и летните температури са малко измислена работа че то в цяла северна Европа през лятото минимални температури има около 7-9 градуса, а летните си ги карат .

Mind_Control
07-10-2010, 10:02
Разровете се из темите от миналата година. Много тестове са правени и на практика е доказано, че зимната гума е по- добра от лятната само и единствено на сняг. Толкова по въпроса :)

dimo
07-10-2010, 10:10
Разровете се из темите от миналата година. Много тестове са правени и на практика е доказано, че зимната гума е по- добра от лятната само и единствено на сняг. Толкова по въпроса :)

Точно това казвам и аз даже съм убеден че едни чисто нови лятни спират по добре от някакви N употреба износени зимни галоши . :)

Fear
07-10-2010, 10:11
Разровете се из темите от миналата година. Много тестове са правени и на практика е доказано, че зимната гума е по- добра от лятната само и единствено на сняг. Толкова по въпроса :)
Tака си е. :)
Моите зимни са си на джанти и са балансирани - падне ли сняг ги слагам сам и готово. ;)

-Bobby-
07-10-2010, 10:49
Разровете се из темите от миналата година. Много тестове са правени и на практика е доказано, че зимната гума е по- добра от лятната само и единствено на сняг. Толкова по въпроса :)

Абсолютно точно казано.
И на мен много пъти ми се е случвало абсолютно сам да се убедя, че лятна гума дори на 2 градуса температура се държи по-добре от зимна при тези условия. Само ако има сняг се обръщат нещата...

Няма да забравя, преди 3 години, трябваше да ходя началото на ноември на един семинар в Банско уикенда. И познайте - снега изненада (за кой ли път) София, поръси малко и до 11 сутринта беше спряло, а на другия ден само слънце грееше. На Владая - ад от бавно каращи, паникьосани. Аз - с летни галоши, ама твърди, ама карани... но няма как, трябва да стигна. Гледах и не вярвах на очите си - хора с чисто нови зимни гуми не можеха да се оправят с 3 см отъпкана киша, дето я имаше само тук-таме, а аз "със сликовете" само се мушках от редичка в редичка. Един грък пък ме довърши - беше сложил вериги! Точно след 3 км, надолу към Драгичево, имаше дори сухи участъци. Това беше един от малко случаи, в които за 150 км до Банско, ме изпревариха само 3 коли - 2 джипа и една S-класа. Всичките други, особено по завоите от Симитли нататък към Предела, ги направих луди с летните гуми по студения сух асфалт, при 4-5 градуса температура, с тромаво невървящо 1.4, с трима души и багаж на борда.
Изключвайки кишата на Владая, през другото време на предимно сухо и тук-там мокро, имах чувството, че всичките пред мен са почти спрели. И всичките бяха със зимни кашкавали, а аз с летен поизносен вече Мишлен.

bager
07-10-2010, 10:53
Всяка година по това време си ги пишем тия работи, ама то лошо няма.
Това с тестовете всички го знаем, само че колко от вас слагат чисто нова летна гума по това време?
И защо си мислите че една изтъркана летна гума е по-добре от една изтъркана зимна такава? Смея да твърдя, че през зимата, зимни на два сезона са по-добре от летни на два сезона .
Вероятността да завали сняг през ноември не е малка и няма смисъл да доказвам с какви гуми трябва(или по-коро въобще може) да се кара.
Нагледал съм се на "танци" с галоши и пак ще гледам, сигурен съм.
А, няма да е лошо един тест да се направи и в български условия, по малките непочистени цяла зима квартални улички, да видим тогава за какво иде реч.
Лятото съм с летни, зимата със зимни- това е!

Max
07-10-2010, 11:08
Всяка година по това време си ги пишем тия работи, ама то лошо няма.
Това с тестовете всички го знаем, само че колко от вас слагат чисто нова летна гума по това време?
И защо си мислите че една изтъркана летна гума е по-добре от една изтъркана зимна такава? Смея да твърдя, че през зимата, зимни на два сезона са по-добре от летни на два сезона .
Вероятността да завали сняг през ноември не е малка и няма смисъл да доказвам с какви гуми трябва(или по-коро въобще може) да се кара.
Нагледал съм се на "танци" с галоши и пак ще гледам, сигурен съм.
А, няма да е лошо един тест да се направи и в български условия, по малките непочистени цяла зима квартални улички, да видим тогава за какво иде реч.
Лятото съм с летни, зимата със зимни- това е!

Според мен проблемът не е в това зимни или летни гуми да се карат в момента (аз лично ги слагам винаги между 15 и 21 октомври). Проблемът е че има много безсмъртни които не си преценяват възможностите, пренебрегват износването на гумите, казват си "аз съм по-добър от шумахер, мен ли ще ме карат да си сменям гумите" и настъпват до ламарината... златното правило трябва да се спазва - при понижаване на температурите, падане на слани, опасност от обледявания (например по мостове, в тунели) и т.н. да се намали малко скоростта, да се увеличи дистанцията... все простички неща :-)

bager
07-10-2010, 11:13
Според мен проблемът не е в това зимни или летни гуми да се карат в момента (аз лично ги слагам винаги между 15 и 21 октомври). Проблемът е че има много безсмъртни които не си преценяват възможностите, пренебрегват износването на гумите, казват си "аз съм по-добър от шумахер, мен ли ще ме карат да си сменям гумите" и настъпват до ламарината... златното правило трябва да се спазва - при понижаване на температурите, падане на слани, опасност от обледявания (например по мостове, в тунели) и т.н. да се намали малко скоростта, да се увеличи дистанцията... все простички неща :-)

Абсолютно съм съгласен с теб! Човешкият фактор е решаващ във всеки случай! :)

ФЕРАРИСТ
07-10-2010, 11:13
Зимни гуми слагам само когато падне сняг и го задържи така както стана през зимата на 2000-2001, и в същото време ми се е налагало да обикалям и карам......
Тоест от 10 години не съм слагал......и умирам от кеф да гледам как мистер Стратиев цветущо ми обяснява как като паднело под 7 градуса и ала бала.....

Mury
07-10-2010, 11:15
Всяка година по това време си ги пишем тия работи, ама то лошо няма.
Това с тестовете всички го знаем, само че колко от вас слагат чисто нова летна гума по това време?
И защо си мислите че една изтъркана летна гума е по-добре от една изтъркана зимна такава? Смея да твърдя, че през зимата, зимни на два сезона са по-добре от летни на два сезона .
Вероятността да завали сняг през ноември не е малка и няма смисъл да доказвам с какви гуми трябва(или по-коро въобще може) да се кара.
Нагледал съм се на "танци" с галоши и пак ще гледам, сигурен съм.
А, няма да е лошо един тест да се направи и в български условия, по малките непочистени цяла зима квартални улички, да видим тогава за какво иде реч.
Лятото съм с летни, зимата със зимни- това е!

Много парвилно казано Ники,доказано е че,зимната гума не е по-добра само на сняг,а и на температури под 7 градуса.Аз лчино смятам ако и другата седмица е такава,да слагам зимните гуменки,все пак ми е мерак да видя как се държат и на време без сняг/Гудиър УГ 7 Пърформънс/.От такива дето викат,а кво ми е на летните,виж как държат здраво,ме е страх най-много.Аз няколко сутрини подред усещам как колата ми вече не спира/а има уникални спирачки/:noooo::noooo::noooo::noooo:

Mind_Control
07-10-2010, 11:23
Много парвилно казано Ники,доказано е че,зимната гума не е по-добра само на сняг,а и на температури под 7 градуса.Аз лчино смятам ако и другата седмица е такава,да слагам зимните гуменки,все пак ми е мерак да видя как се държат и на време без сняг/Гудиър УГ 7 Пърформънс/.От такива дето викат,а кво ми е на летните,виж как държат здраво,ме е страх най-много.Аз няколко сутрини подред усещам как колата ми вече не спира/а има уникални спирачки/:noooo::noooo::noooo::noooo:

Къде е доказано? Може би от производителите на гуми :) или от гумаджиите?

Черно на бяло има тестове при минусови температури и спирачния път с летни гуми е по- къс от този със зимни гуми. Освен това Пинко беше правил една статистика за леките катастрофи зимата и познайте- в 90% от случайте пича с летните гуми спира и този със зимните му се набива в задницата.

За сняг и киша не спориме тука.. А за лед- зимни, летни все тая.

cyberhill
07-10-2010, 11:57
Ами, мен най ме е страх... от лекото заскрежаване на Хасфалта ;)
Защото в същото време, всички живо кара на макс... И нали се сещата, как се спира и с кои гуми е по - добре...
С лятна гума, е ясно, че ако не са отрицателни температурите, е по добре спирането на сухо/мокро, но при 2 градуса работата е на кантар и поне аз предпочитам да съм с зимни. Летните стават точно на камък...
имам чувство, че ако я ритна и ще се счупи :D

dimo
07-10-2010, 12:13
Истината е да се вземат в предвид всички условия -настилка, температура, налягане,атмосферни условия и гумите да с хубав грайфер зимни , летни важното най вече че трябва да се внимава и да се мисли .

TMAX
07-10-2010, 12:17
Къде е доказано? Може би от производителите на гуми :) или от гумаджиите?

Черно на бяло има тестове при минусови температури и спирачния път с летни гуми е по- къс от този със зимни гуми. Освен това Пинко беше правил една статистика за леките катастрофи зимата и познайте- в 90% от случайте пича с летните гуми спира и този със зимните му се набива в задницата.

За сняг и киша не спориме тука.. А за лед- зимни, летни все тая.

:thumbup:

Jivko7777
07-10-2010, 12:42
Къде е доказано? Може би от производителите на гуми :) или от гумаджиите?

Черно на бяло има тестове при минусови температури и спирачния път с летни гуми е по- къс от този със зимни гуми. Освен това Пинко беше правил една статистика за леките катастрофи зимата и познайте- в 90% от случайте пича с летните гуми спира и този със зимните му се набива в задницата.

За сняг и киша не спориме тука.. А за лед- зимни, летни все тая.

Миналата година като си купих Алфата си купих чисто нови летни гуми от тогава не съм ги свалял...Това в Нова Загора да завали сняг е чудо :) Пък ако завали сняг и стане толкова студено (което не го вярвам) немското стои отвън и вече дори е със зимни гуми :) Но пак казвам за мене зимната гума има положителен ефект в много малки случаи...

-Bobby-
07-10-2010, 12:48
Къде е доказано? Може би от производителите на гуми :) или от гумаджиите?

Черно на бяло има тестове при минусови температури и спирачния път с летни гуми е по- къс от този със зимни гуми. Освен това Пинко беше правил една статистика за леките катастрофи зимата и познайте- в 90% от случайте пича с летните гуми спира и този със зимните му се набива в задницата.

За сняг и киша не спориме тука.. А за лед- зимни, летни все тая.

Ето поради тези причини, досега съм карал предимно с 4-сезонки. Защото не съм скиор, зимата по планините и големите снегове не газя, а като завали такъв в Сф, просто отивам с метрото + 20-ина мин разходка пеш до офиса, щото не си е работа. Като поразчистят пък, реално карам на мокро и пак идваме на изходно положение. И реално, един комплект добри 4-сезонки за 2 зимно-летни сезона, ми вършат същата работа, след което ги сменям пак със същото, а излиза и по-добре за джоба, отпада и фитнеса с търкаляне на гумите, крикове, смяна, или чакането в гумаджийниците...

Сега и с Алфата си задавам въпроса дали да хвърлям 1000 лв за още един комплект джанти + 2 комплекта зимни и летни, или просто да извадя 5 стотака и да я обуя с комплект Гудиър Вектор 4...

Satanism
07-10-2010, 12:49
Никога няма да забравя като падна сняг Януари тука в Англия... :noooo::noooo:
от цялото село 70,000 души само аз имах зимни гуми :D бях като космически кораб в сравнение с другите :D

badmadafaka
07-10-2010, 13:07
направо ми е странно, че мненията, които преобладават в темата са против зимните гуми и защитават тезата, че на студено е по-добре с летни :hmm:
като говорите за тия толкова меродавни тестове, че с летни се спира по-добре отколкото със зимни на мунус 2 градуса, защо не дадете някой линк или някакво доказателство, или информацията е ЕЖК..?
Не казвам, че не е възможно, бил съм свидетел как в студа на сух асфалт колата на мой познат с 4 контиспорт-и ама буквално на слик (точно преди показване на теловете) стоеше поне толкова стабилно, колкото моята (абсолютно същата кола) с 4 чисто нови зимни фулди... наистина тази случка все още не съм си я обяснил как е възможна, ама тука явно преобладава мнението, че това си е широкоизвестен факт...
иначе аз като падне сняг който "пак ни изненада" не изкарвам колата не зарди гуми, а заради "дрифтърите" (не случайно в кавички), които явно по-бавно схващат и им трябва цял ден (понякога и два) да осъзнаят, че не се кара като на сух топъл асфалт и естествено става мега бум на "леките" катастрофи...
а това за леда мисля, че няма спор - там гумата няма абсолютно никакво значение 8-)

Mind_Control
07-10-2010, 13:08
Никога няма да забравя като падна сняг Януари тука в Англия... :noooo::noooo:
от цялото село 70,000 души само аз имах зимни гуми :D бях като космически кораб в сравнение с другите :D

За тия 2 дни в годината дето има сняг да пръснеш 1000 лв за гуми.. Ти си богато момче :D

Mury
07-10-2010, 13:13
Къде е доказано? Може би от производителите на гуми :) или от гумаджиите?

Черно на бяло има тестове при минусови температури и спирачния път с летни гуми е по- къс от този със зимни гуми. Освен това Пинко беше правил една статистика за леките катастрофи зимата и познайте- в 90% от случайте пича с летните гуми спира и този със зимните му се набива в задницата.

За сняг и киша не спориме тука.. А за лед- зимни, летни все тая.

Това дето га написа са пълни глупости,доказано е и не в един или два теста,аз лично съм присъствал на такъв тест,и затова ми е такова мнението,ти си карай с каквито искаш галоши,но няма да ме убедиш че при температура около 0,с летните гуми ще спреш по-добре:calc::calc::calc::calc::calc:

Mind_Control
07-10-2010, 13:14
Не казвам, че не е възможно, бил съм свидетел как в студа на сух асфалт колата на мой познат с 4 контиспорт-и ама буквално на слик (точно преди показване на теловете) стоеше поне толкова стабилно, колкото моята (абсолютно същата кола) с 4 чисто нови зимни фулди... наистина тази случка все още не съм си я обяснил как е възможна, ама тука явно преобладава мнението, че това си е широкоизвестен факт...


Е ти сам си си го доказал :) какво да доказваме ние.. Има правени тестове от Аутобилд- ще се опитам да ги намеря.

Иначе то е ясно защо има летни и зимни гуми- един ден един бизнесмен е седнал на масата заедно с акционерите си и е казал- а бе ние хубаво продаваме гуми, ама как да си качиме продажбите!? Как, как.. ще накараме хората да купуват и зимни и летни гуми :)

Mury
07-10-2010, 13:14
За тия 2 дни в годината дето има сняг да пръснеш 1000 лв за гуми.. Ти си богато момче :D

Да бе ама в такива дни,заради такива като теб,аз пътувам 2 часа до работа,защото все има някой на малкото баирче с летни гуми,и седи и гледа тъпо:noooo::noooo::noooo::noooo:Моята кола тежи 1700 кила,и няма как да си позволя да си возя детето с летни гуми,па ако ще и да са нови

Satanism
07-10-2010, 13:16
За тия 2 дни в годината дето има сняг да пръснеш 1000 лв за гуми.. Ти си богато момче :D
ХА!
Типично разсъждение на български "спестовник"....:clapping::clapping:

Ти ше каеш, дали е по-скъпо да пръснеш 2000лв за 8 гуми и да ги караш по 40,000км всеки чифт или да пръснеш 1000лв за 4 гуми и да ги караш 40,000км и после още 1000лв за нови 4 гуми, които да караш още 40,000км :D

Mury
07-10-2010, 13:22
ХА!
Типично разсъждение на български "спестовник"....:clapping::clapping:

Ти ше каеш, дали е по-скъпо да пръснеш 2000лв за 8 гуми и да ги караш по 40,000км всеки чифт или да пръснеш 1000лв за 4 гуми и да ги караш 40,000км и после още 1000лв за нови 4 гуми, които да караш още 40,000км :D
Да не говориме,че повечето застрахователи имат клауза,ако се удариш зимата с летни гуми,каското не важи:noooo::noooo::noooo::noooo:

rusiq86
07-10-2010, 13:23
Що се карате за глупости сега. Аз лично в събота ще слагам чисто нови летни гуми 17, и ще карам с тях до средата на декември, тогава слагам зимните джанти с гумите. Но определено предпочитам да карам с нови летни отколкото зимни на повече от три-четери сезона!!!

-Bobby-
07-10-2010, 13:23
като говорите за тия толкова меродавни тестове, че с летни се спира по-добре отколкото със зимни на мунус 2 градуса, защо не дадете някой линк или някакво доказателство, или информацията е ЕЖК..?


Тестовете на ADAC. ;)
Да не говорим, че дори сам си е убедил с очите си, че е така.


Това дето га написа са пълни глупости,доказано е и не в един или два теста,аз лично съм присъствал на такъв тест,и затова ми е такова мнението,ти си карай с каквито искаш галоши,но няма да ме убедиш че при температура около 0,с летните гуми ще спреш по-добре:calc::calc::calc::calc::calc:

Прочети последния брой на Ауто Билд. Принципно, го мразя това списание, защото са подлоги на Фолксваген, ама в теста за 4-сезонните гуми, правен не от нашенците, а от немците, дори за мое учудване, се оказа, че 4-сезонните гуми ги правят с по-близки характеристики до зимните, отколкото до летните, и съответно дори отличниците в теста имаха по-лош спирачен път на сухо, отколкото на мокро...

cyberhill
07-10-2010, 13:24
Mind_Control
И ти лексуса, който е на задно, мислиш да го караш с летни гуми :hmm::calc:

badmadafaka
07-10-2010, 13:25
Е ти сам си си го доказал...
аз по-скоро тая случка я смятам за изключение от правилото, което го потвърждава...:hmm:
и оставете това за производителите на гуми - не всичко е конспирация и разработка на военните :comphits:


ХА!
Типично разсъждение на български "спестовник"...

...или пък да спестиш 1000 лева от гуми и да се удариш/убиеш/направиш колата тоталка/предизвикаш щети за още 10 пъти по 1000... примерно... :wallbash:

pent
07-10-2010, 13:26
Наистина всяка година го дъвчем това :)

Ето линк от темата от 2007-ма с мнението на пинко:

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=14203

Жалко само, че ПДФ-ите не се отварят.

В тоя ред на мисли, пуснаха ли цените за зимата на гумите? Оферти има ли вече?

Mury
07-10-2010, 13:30
Тестовете на ADAC. ;)
Да не говорим, че дори сам си е убедил с очите си, че е така.



Прочети последния брой на Ауто Билд. Принципно, го мразя това списание, защото са подлоги на Фолксваген, ама в теста за 4-сезонните гуми, правен не от нашенците, а от немците, дори за мое учудване, се оказа, че 4-сезонните гуми ги правят с по-близки характеристики до зимните, отколкото до летните, и съответно дори отличниците в теста имаха по-лош спирачен път на сухо, отколкото на мокро...

Аутобилд за мен не е критерии,в Сф зимата може да няма много сняг,ама като има си е е.... м......Повечето време е мокро с температури около или под нулата.

---------- Post added at 13:28 ---------- Previous post was at 13:27 ----------



И ти лексуса, който е на задно, мислиш да го караш с летни гуми :hmm::calc:
Да бе Лексуса ше е в гаража зимата,камикадзетата никога няма да изчезнат:noooo::noooo::noooo:

---------- Post added at 13:30 ---------- Previous post was at 13:28 ----------


аз по-скоро тая случка я смятам за изключение от правилото, което го потвърждава...:hmm:
и оставете това за производителите на гуми - не всичко е конспирация и разработка на военните :comphits:



...или пък да спестиш 1000 лева от гуми и да се удариш/убиеш/направиш колата тоталка/предизвикаш щети за още 10 пъти по 1000... примерно... :wallbash:

Кво ти дреме,нали си спестовник,и си спестил па после колко ше дадеш нема значение,хората са казали евтиното излиза скъпо,понякога много:calc::calc::calc::calc:

badmadafaka
07-10-2010, 13:36
аз след прочетеното тук (защото наистина ми е интересно, въпреки, че за мен лично това е все едно да ми кажат, че земята е куб), мисля да си направя следния тест: преди да си сменя гумите ще отида някъде без коли където да мога да тествам спирачния си път с летните гуми в студеното време, след което ще сложа зимните и ще отида пак на същото място да тествам...
и зимните и летните ми са горе-долу на един хал (на сходна възраст със сходна дълбочина на протектора)... ако се окаже, че с летните съм с по-добър спирачен път и контрол над колата признавам, че всички които пишат против зимните гуми са напълно прави; предлагам и другите колеги които имат възможност да направят подобен тест и да видим дали тия тестове и данни са реалистични или са си ЕЖК...:calc:

-Bobby-
07-10-2010, 13:49
За времето, в което ще отидеш да смениш летните със зимните, ще се е променила температурата на асфалта, което автоматично превръща теста ти в относително непоказателен. ;)
Е, освен ако не смогнеш да направиш теста на двата типа гуми в рамките на 15-30 мин, та промяната в асфалта да е минимална.

Иначе аз тоя тест вече съм го правил, затова съм убеден в правотата на мнението си. Единственото, което не отричам е, че ако те изненада снега, тогава си го закъсал много...

fred
07-10-2010, 13:53
Тая тема по това време все изскача, имаше една стара с тестове, който не го мързия да я изрови.

Mury
07-10-2010, 13:53
За времето, в което ще отидеш да смениш летните със зимните, ще се е променила температурата на асфалта, което автоматично превръща теста ти в относително непоказателен. ;)
Е, освен ако не смогнеш да направиш теста на двата типа гуми в рамките на 15-30 мин, та промяната в асфалта да е минимална.

Иначе аз тоя тест вече съм го правил, затова съм убеден в правотата на мнението си. Единственото, което не отричам е, че ако те изненада снега, тогава си го закъсал много...
Налага ти се да тръгнеш на път,и тогава става танцуващия с вълци:noooo::noooo::noooo:

-Bobby-
07-10-2010, 13:57
Затова компромисното решение е доказана 4-сезонна гума. И този тест също съм го правил и мога да твърдя, че за возещите се нормално на пътя, без екстремни изпълнения, които карат по заснежена настилка не повече от 5-6 дни в годината (защото когато е разчистен снега не се брои, тогава настилката е само мокра най-много), това е перфектното решение да няма танцуващия с вълци, а в същото време ако се задържи не-заснежено, да имат по-стабилни гуми, които не се кълчотят като зимния кашкавал... ;)

cyberhill
07-10-2010, 14:01
Аз, не бих тръгнал с лятна гума, зимата да минавам примерно Шипка...
В смисъл, колата да ми е максимално подготвена, а не като се наложи, да се чудя к'во да правя...

Jivko7777
07-10-2010, 14:02
Иначе аз тоя тест вече съм го правил, затова съм убеден в правотата на мнението си. Единственото, което не отричам е, че ако те изненада снега, тогава си го закъсал много...

Натрупа ли сериозно сняг, никаква зимна гума не може да те спаси ;) затова си има вериги ;) Лично аз си подпирам касата с тях :D и целогодишно са ми в багажника...Като миналата година ги използвах един път когато затънах сериозно...Хоп слизам слажих си ги на летните гуми и заминах...Единствено когато има снях или лед изпускам по малко гумата и съм готов! Но пак казвам тук при нас я завали за един ден в годината я не, докато при вас в София е друго, но все пак :)

Mind_Control
07-10-2010, 14:04
Да бе ама в такива дни,заради такива като теб,аз пътувам 2 часа до работа,защото все има някой на малкото баирче с летни гуми,и седи и гледа тъпо:noooo::noooo::noooo::noooo:Моята кола тежи 1700 кила,и няма как да си позволя да си возя детето с летни гуми,па ако ще и да са нови

Не е заради такива като мене баш... Аз алфата винаги съм я карал със зимни гуми и точно това мисля да направя и тази година, а за лексуса няма да дам 1000 лв за гуми, само за да кажа, че зимата карам с зимни гуми. А в София има сняг точно 2 седмици в годината- ни повече, ни по- малко. През тези 2 седмици или съм с алфата или съм с градски транспорт в най-лошия случай.

cyberhill
07-10-2010, 14:08
Проблема е ако пътуваш колега, София - Пловдив - Бургас ; Бургас - Варна ; Северна - Южна България, ако ми се наложи да пътувам в тези дестинации, ще искам да съм със зимни гуми, а не с летни.
В Пловдив и със сликове да съм, пак ще издрапам :D

Mury
07-10-2010, 14:11
Не е заради такива като мене баш... Аз алфата винаги съм я карал със зимни гуми и точно това мисля да направя и тази година, а за лексуса няма да дам 1000 лв за гуми, само за да кажа, че зимата карам с зимни гуми. А в София има сняг точно 2 седмици в годината- ни повече, ни по- малко. През тези 2 седмици или съм с алфата или съм с градски транспорт в най-лошия случай.

Нещо си противоречиш вече:wallbash::wallbash::wallbash:

Mind_Control
07-10-2010, 14:13
Аз, не бих тръгнал с лятна гума, зимата да минавам примерно Шипка...
В смисъл, колата да ми е максимално подготвена, а не като се наложи, да се чудя к'во да правя...


Хе хе, аз зимата в най- големия сняг съм виждал как един се опитва да мине през прохода Троян- Кърнаре, с летни гуми разбира се, но това няма абсолютно никакво значение, защото пътя беше с около 1 метър сняг по него :D онзи естествено до никъде не стигна, но ми хареса ентусиазмът му.

---------- Post added at 11:13 ---------- Previous post was at 11:11 ----------


Нещо си противоречиш вече:wallbash::wallbash::wallbash:

Искам да кажа, че и аз като вас чинно си сменях гумите зимни- летни и летни-зимни, но практиката ми на шофьор до сега показва, че няма смисъл, освен ако не ходиш по планините.

Mury
07-10-2010, 14:16
Натрупа ли сериозно сняг, никаква зимна гума не може да те спаси ;) затова си има вериги ;) Лично аз си подпирам касата с тях :D и целогодишно са ми в багажника...Като миналата година ги използвах един път когато затънах сериозно...Хоп слизам слажих си ги на летните гуми и заминах...Единствено когато има снях или лед изпускам по малко гумата и съм готов! Но пак казвам тук при нас я завали за един ден в годината я не, докато при вас в София е друго, но все пак :)
Аз не съм съгласен,на мен един единствен път ми се е случвало да слагам вериги,и то на служебния бус в старата фирма,и то защото трябваше да го вкарам и после изкарам от пистата на Банско.Аз пък вериги нямам,и слагам само и единствено в багажника,когато ми предстои много дълъг преход:popesmiley::popesmiley::popesmiley:Аз досега за 10 години каране,винаги съм се оправял зимата без проблеми,да не гвовориме къде съм се качвал по планините:hmm::hmm::hmm:

Jivko7777
07-10-2010, 14:22
Проблема е ако пътуваш колега, София - Пловдив - Бургас ; Бургас - Варна ; Северна - Южна България, ако ми се наложи да пътувам в тези дестинации, ще искам да съм със зимни гуми, а не с летни.
В Пловдив и със сликове да съм, пак ще издрапам :D

В такива случаи да, но ти за да ходиш така до тия дестинации значи колата ти изкарва хляба и парите, тей че тогава винаги трябва да и обръщаш повече внимание, за да може да е подготвена винаги, докато при мен единственото често ходене ми е до Бургас, което на 140км...


Аз не съм съгласен,на мен един единствен път ми се е случвало да слагам вериги,и то на служебния бус в старата фирма,и то защото трябваше да го вкарам и после изкарам от пистата на Банско.Аз пък вериги нямам,и слагам само и единствено в багажника,когато ми предстои много дълъг преход:popesmiley::popesmiley::popesmiley:Аз досега за 10 години каране,винаги съм се оправял зимата без проблеми,да не гвовориме къде съм се качвал по планините:hmm::hmm::hmm:

Реално погледнато ако бяхме нормална държава, ако ще и дълбоко в планината да беше щеше да е почистено и не би трябвало да има човек никакви проблеми, но това тук е България и ако човек обича ските и планината трябва да бъде подготвен, затова се съгласявам с теб, но аз не съм такъв човек :) И затова казвам всеки сам си решава и преценява дали и кога му е необходимо зимни гуми. Това е!

Sunny
07-10-2010, 14:23
Ако погледнете първата страница на темата ще видите единствения пост със снимки в него .
Рагледайте добре снимките , прочетете Внимателно поста на клегата и го обмислете .
След това правете разлика между зимна гума и зимна гума за сняг .
И като четете тестове гледайте всички условия на които е тествана гумата .
А ако някой му се занимава да изчете темите през годините (защото всяка година го говорим) и си филтрира правилните и точни отговори ще разбере . :calc:

-Bobby-
07-10-2010, 14:32
Натрупа ли сериозно сняг, никаква зимна гума не може да те спаси ;) затова си има вериги ;) Лично аз си подпирам касата с тях :D и целогодишно са ми в багажника...Като миналата година ги използвах един път когато затънах сериозно...Хоп слизам слажих си ги на летните гуми и заминах...Единствено когато има снях или лед изпускам по малко гумата и съм готов! Но пак казвам тук при нас я завали за един ден в годината я не, докато при вас в София е друго, но все пак :)

Още едно вярно мнение. Много ми беше забавно на последния 14 февруари как Ленд Крузър и Нисан Навара, ораха, лашкаха се, ама не можаха да ме издърпат от преспата, дето беше наваляла за една нощ в Родопите над Асеновград. :)
А иначе бяха приказки, първо ме хулеха що съм с 4-сезонки, после се пъчеха как за секунди щели да ме изкарат и трябвало да черпя...
Та се наложи поразчистване с лопати първо, хвърляне на пепел и трици второ, и чак тогава яките зимни чепици на Ленд Крузъра захапаха и ме издърпаха, т.е. реално, върху неотъпкания сняг ник'ва работа не свършиха, проработиха едва когато им "подложихме". Оттам надолу по отъпкания снях беше лесно и за тях, и за мен.

Абе, всеки сам да си чете тестове, да се опира на собствения си опит, да си преценява при какви условия и как си ползва колата, и да си прецени какви гуми да си купува. Спорът, по начина, по който го водим, до нищо няма да доведе.

Mind_Control
07-10-2010, 14:35
Както се вика- целите оправдават средставата.

Та за мен специално е неоправдан разход 1000 лв. за зимни гуми.

За бай Тончо, който е търговски представител и обикаля България без значение на метеорологичните условия- зимните гуми са необходимост.

dimo
07-10-2010, 14:36
Проблема е ако пътуваш колега, София - Пловдив - Бургас ; Бургас - Варна ; Северна - Южна България, ако ми се наложи да пътувам в тези дестинации, ще искам да съм със зимни гуми, а не с летни.
В Пловдив и със сликове да съм, пак ще издрапам :D

На мен ми се е налагало да пътувам от Пловдив до София в началото на януари в най-големия сняг с летните гуми, като точно по това време по телевизията съветваха никой да не ходи никъде без да е крайно наложително.Естествено се уплаших и си купих едни вериги (в момента нямах пари за зимни гуми) По целия път сняг ,минусови температури страничен вятър - имаше и обърнал се автобус и др. катастрофи.
На Вакарел на баира две нови BMW-та с зимни гуми слагаха вериги -подминах ги като малка гара стигнах и се върнах успешно веригите и до днес си ги возя неразпечатани .Извод алфа 155 има много добро поведение върху сняг.
След този случай трудно някой може да ме накара да си купя зимни гуми за тази кола и за условията на Пловдив където рядко има повече от 10-15 дена сняг и обикновено критични са първите 2-3 дена .

RPWWD
07-10-2010, 15:01
Както се вика- целите оправдават средставата.

Та за мен специално е неоправдан разход 1000 лв. за зимни гуми.


Добре, че все още имаш кола с предно, че Лексусчето хич не е за зимата, ако ще и с гуми за 2000 лева.
А пък вчера чух по телевизията, че тази зима щяла да е най-студената за последните незнам си колко стотин години ;-)

Satanism
07-10-2010, 15:33
Адски много си вярвате и на колите(На какво отгоре, при положение, че тука 90% нямате никакви системи за сигурност не знам ама...), и на шофьорските способности, пожелавам ви да не ви се налага, да разбирате каква е разликата между зимните и летните гуми....

cyberhill
07-10-2010, 15:36
На Вакарел на баира две нови BMW-та с зимни гуми слагаха вериги -подминах ги като малка гара стигнах и се върнах успешно веригите и до днес си ги возя неразпечатани .Извод алфа 155 има много добро поведение върху сняг.


Все пак има значение и зад кормилното устройство :)

А моя извод е противоположен на твоя. Алфа 156 , Ланчия Делта, Ланчия Y10 , Фиат Типо - не ми харесва, ама въобще поведението им зимата.
Не знам център на тежеста ли е, кво е, ама за момента италянка не ми е променила мирогледа...
(мнението е мое, не слагам под общ знаменател всички)

-Bobby-
07-10-2010, 15:41
Адски много си вярвате и на колите(На какво отгоре, при положение, че тука 90% нямате никакви системи за сигурност не знам ама...), и на шофьорските способности, пожелавам ви да не ви се налага, да разбирате каква е разликата между зимните и летните гуми....

Аз, когато не искам да ми се налага да виждам каква е разликата между двете, просто тръгвам пеш или с транспорта. И без това така стигам по-бързо, защото тапите в Сф при сняг са невъобразими. В останалите случаи, карам при условия, при които като не правиш глупости, проблеми няма. За 9 години шофьорлък, вече трета кола и карани поне още 20 други модела, нямам една ужулена броня дори...

Разбира се, ако става въпрос за някой, който постоянно пътува и му е важно да има добри гуми според сезона, там не споря за нуждата от такива. Ама аз пътуванията ми ги правя предимно през топлите месеци (март-ноември). Зимата, когато е студено дори и без сняг, нямам зор да ходя насам-натам, и ако заснежено, избягвам дори в Сф да карам.

dimo
07-10-2010, 15:53
Някои шофьори след като сложат зимни гуми придобиват една прекалена самоувереност която често им играе лоша шега .

melenikos
07-10-2010, 16:06
Значи изчетох цялата тема (тазгодишната) и не мога да повярвам, че има хора (немалко), да ми говорят, че видиш ли тя зимната гума е за паралийте и малоумните. Човек който обича живота си - задължително не жали средства за спирачки и гуми.
А по отношение на разбирачите със спирачния път на еди какви си градуси, ще им кажа, че са в голема заблуда - пример в Гърция е топло ама без зимни гуми нема спиране след Октомври (това от опит). Те гърците започнаха да слагат зимни гуми, а нашия Бай Ганьо откри топлата вода с летните гуми. И накрая за мен няма такова нещо като всесезонна гума - зимна джапанка, летен ботуш (това си е мое мнение и не го натрапвам на никого)

Kuku
07-10-2010, 16:17
Интересно ми е само, точно в коя Гърция няма спиране?
Аз на 20 Януари бях в Атина и си спирах без проблем летните гуми - беше 20 градуса на обяд!

Mury
07-10-2010, 16:28
Интересно ми е само, точно в коя Гърция няма спиране?
Аз на 20 Януари бях в Атина и си спирах без проблем летните гуми - беше 20 градуса на обяд!

Ти кат те знам как караш,нема начин да не спреш,ако ще и по джанти да си:noooo::noooo::noooo::noooo::noooo:

Ramsezsh
07-10-2010, 16:49
Интересно ми е само, точно в коя Гърция няма спиране?
Аз на 20 Януари бях в Атина и си спирах без проблем летните гуми - беше 20 градуса на обяд!

Е, има разлика от Атина до Флорина например. Или пък Мецово.

Аз мисля, моите да ги сложа другия месец по някое време.

Kuku
07-10-2010, 16:55
Ти кат те знам как караш,нема начин да не спреш,ако ще и по джанти да си:noooo::noooo::noooo::noooo::noooo:Беше то.... ;)

dimo
07-10-2010, 16:58
Значи изчетох цялата тема (тазгодишната) и не мога да повярвам, че има хора (немалко), да ми говорят, че видиш ли тя зимната гума е за паралийте и малоумните. Човек който обича живота си - задължително не жали средства за спирачки и гуми.
А по отношение на разбирачите със спирачния път на еди какви си градуси, ще им кажа, че са в голема заблуда - пример в Гърция е топло ама без зимни гуми нема спиране след Октомври (това от опит). Те гърците започнаха да слагат зимни гуми, а нашия Бай Ганьо откри топлата вода с летните гуми. И накрая за мен няма такова нещо като всесезонна гума - зимна джапанка, летен ботуш (това си е мое мнение и не го натрапвам на никого)

Ти пък гърците за големи капацитети ли ги имаш ?

-Bobby-
07-10-2010, 17:02
Кхъ-хъ... не знам, ама аз гърците, като ги видях как карат, и сА уплаших... чак ми залипсваха нашенските рацери с Е36, ГоУф и сродните им... те, каквото и безумно нещо да правят, поне го правят със съсредоточаване, докато тия гърците, имах чувството, че над 80% от тия на пътя бяха от вида "неделни шофьори"... :-|

raiders
07-10-2010, 17:26
За съжаление или не карам почти всеки ден колата си, ще кажа, че конкретно 156 е доста зле на зимни условия и сняг, сега пробвах с летни гуми 215/45 17 и съм категоричен, че даже и в София няма да карам с тях. Това за центъра на тежеста, абе нещо не е както трябва изчислено и направено в 156.

Така се стигна да покупка на зимни гуми 195/65 15 и съм доволен една зима минах, просто, дори и само в София да карам ми стига не изчистените улици в квартала и да си паркирам в преспата пред блока ми, просто с летни няма как...

Иначе всеки за себе си преценява дали да кара със зимни гуми, но цената на 15 ~320-350лв. средно качество чисто нови гуми си заслужава.

melenikos
07-10-2010, 17:30
Ти пък гърците за големи капацитети ли ги имаш ?
Айде малко по-сериозно да четем постовете, казах за пример "дори и гърците започнаха да слагат зимни гуми" хората, които до преди известно време не знаеха, че съществуват такива.
А за какви капацитети са ще ти отговоря така: а) първо махаш розовите очила; б) да спреш с този шувенизъм, и тогава ще си говорим за тях, но в груга тема:waving:

fred
07-10-2010, 17:47
=========== гуми. И накрая за мен няма такова нещо като всесезонна гума - зимна джапанка, летен ботуш (това си е мое мнение и не го натрапвам на никого)

E и аз да изокам, както всяка година- с всесезонни само карам и съм доволен и зима и лято, нямам проблеми.Да уточня все пак че карам и нормално не с 180 примерно.Повече от 140-150 и то за да изпреваря някъде, на магистрала не вдигам.

Satanism
07-10-2010, 17:53
Кхъ-хъ... не знам, ама аз гърците, като ги видях как карат, и сА уплаших... чак ми залипсваха нашенските рацери с Е36, ГоУф и сродните им... те, каквото и безумно нещо да правят, поне го правят със съсредоточаване, докато тия гърците, имах чувството, че над 80% от тия на пътя бяха от вида "неделни шофьори"... :-|

По-скоро ти си бил неделния шофьор там...там може да е хаос, ама си е техен Средиземономорски хаос и те си се оправят чудесно в него....все едно да кажеш, че в Кайро или в Мумбай са неделни шофьори :)

old alfist
07-10-2010, 17:55
Аз понеже съм голям глупак вчера си взех за голямата 4бр. MICHELIN PILOT ALPIN A4 и в момента чакат да им дойде времето.
Кой с каквото иска да си кара през зимата, но е достатъчно някой с летни гуми да взезе в по-усойно място, както си гледа, че асфалта е сух и тогава ще има "Ма що тъй стана", ами дано да не съм му насреща.

dimo
07-10-2010, 17:57
Айде малко по-сериозно да четем постовете, казах за пример "дори и гърците започнаха да слагат зимни гуми" хората, които до преди известно време не знаеха, че съществуват такива.
А за какви капацитети са ще ти отговоря така: а) първо махаш розовите очила; б) да спреш с този шувенизъм, и тогава ще си говорим за тях, но в груга тема:waving:

Не няма шовинизъм заблуждаваш се и никакви розови очила - просто там зимата е съвсем друга .Виж ако ми посочиш шведите или други скандинавци, като експерти по зимни гуми, то тогава с друго око бих погледнал, все пак там си карат предимно при зимни или близки до зимни условия .
И аз не уговарям никого да не си купува зимни гуми .Айде малко по-сериозно да четем постовете!

Mind_Control
07-10-2010, 17:59
Аз понеже съм голям глупак вчера си взех за голямата 4бр. MICHELIN PILOT ALPIN A4 и в момента чакат да им дойде времето.
Кой с каквото иска да си кара през зимата, но е достатъчно някой с летни гуми да взезе в по-усойно място, както си гледа, че асфалта е сух и тогава ще има "Ма що тъй стана", ами дано да не съм му насреща.

Ако визираш, че на по- усойното място може да има лед и щото видиш ли не си със зимна гума ще поднесе, то много грешиш тогава. На лед зимна, лятна- нищо не ти помага, нито пък ти увеличава шансовете.

-Bobby-
07-10-2010, 18:07
По-скоро ти си бил неделния шофьор там...там може да е хаос, ама си е техен Средиземономорски хаос и те си се оправят чудесно в него....все едно да кажеш, че в Кайро или в Мумбай са неделни шофьори :)

Даже бях безкрайно нежен, внимателен, кротък и мил на пътя, първо защото византийските шапкари са зли, и второ - защото карах чисто ново BMW 535i, F10 купе, което логично се досещаш, че не е мое и трябваше да пазя като очите си, а гърците с техните неадекватни действия, особено на околовръстните магистрали на Солун, ми докараха още няколко бели косъма на главата...

Sunny
07-10-2010, 18:11
Ако визираш, че на по- усойното място може да има лед и щото видиш ли не си със зимна гума ще поднесе, то много грешиш тогава. На лед зимна, лятна- нищо не ти помага, нито пък ти увеличава шансовете.

Мдаам . За лед гуми няма .
На лед с шипове - ама са забранени маа им .

Satanism
07-10-2010, 18:19
Даже бях безкрайно нежен, внимателен, кротък и мил на пътя, първо защото византийските шапкари са зли, и второ - защото карах чисто ново BMW 535i, F10 купе, което логично се досещаш, че не е мое и трябваше да пазя като очите си, а гърците с техните неадекватни действия, особено на околовръстните магистрали на Солун, ми докараха още няколко бели косъма на главата...

Да, да...именно...ти се пазиш от всичко и всички, а те очакват да караш както те карат...пак ти казвам, тоя дето не пасва на пейзажа си бил ти, карал съм в Солун и знам как е....при тях хаоса просто е на друго ниво спрямо България и те си се оправят перфектно....ти ги объркваш ;)
Добре, че не си стигнал до Атина, щото тогава....:noooo:

-Bobby-
07-10-2010, 18:22
О, за Атина знам от зет ми и сестра ми... ама да спрем дотук, че темата беше за гумите. ;)

old alfist
07-10-2010, 21:37
Днес с летните ми Пирели направо ми буксува при тръгване без да я натискам целенасочено.

Fear
07-10-2010, 22:06
Днес с летните ми Пирели направо ми буксува при тръгване без да я натискам целенасочено.
По мнения на доста приятели и познати, Pirelli-тата наистина се вдървяват и не струват на студено. За сметка на това са много добри в жегите. ;)

Моите пък почти не ми приплъзват, дори и когато давам целенасочено газ. :)

BLUE1
07-10-2010, 22:10
В началото на тази година се подлъгах от няколкото топли февруарски дни и смених иначе новите зимни nokian wr g2 пак с нови но летни nokian h. Когато студа си стегна пак, веднага усетих разликата в поведението на летните гуми, а когато падна и сняг, просто никакво сравнение не може да се прави. За съжаление повечето мнения тук са абсолютно необективни и продиктувани от безпаричие или андрешковско мислене.

Mind_Control
07-10-2010, 22:42
В началото на тази година се подлъгах от няколкото топли февруарски дни и смених иначе новите зимни nokian wr g2 пак с нови но летни nokian h. Когато студа си стегна пак, веднага усетих разликата в поведението на летните гуми, а когато падна и сняг, просто никакво сравнение не може да се прави. За съжаление повечето мнения тук са абсолютно необективни и продиктувани от безпаричие или андрешковско мислене.

Може би и тия дето карат С класите и МЛ-те със зимните гуми по цяло лято и те са сиромаси. Най- лошото е, че зимата си мислят, че карат зимни гуми.

BLUE1
07-10-2010, 22:50
Може би и тия дето карат С класите и МЛ-те със зимните гуми по цяло лято и те са сиромаси. Най- лошото е, че зимата си мислят, че карат зимни гуми.

Не разбирам какво точно искаш да кажеш, но донякъде си прав, все повече хора със скъпи коли не могат да ги обслужват....

Mind_Control
07-10-2010, 22:56
Не разбирам какво точно искаш да кажеш, но донякъде си прав, все повече хора със скъпи коли не могат да ги обслужват....

Искам да кажа, че това дали си купуваш гуми или не, не показва дали си сиромах или не :) А да караш със зимни гуми лятото е като да караш с летни гуми зимата, та дори бих казал, че е по опасно.

BLUE1
07-10-2010, 23:00
Искам да кажа, че това дали си купуваш гуми или не, не показва дали си сиромах или не :) А да караш със зимни гуми лятото е като да караш с летни гуми зимата, та дори бих казал, че е по опасно.

Приятел ти май четеш през ред. Аз вече съм го написал, някой карат с едни гуми или купуват такива втора употреба защото не могат да си го позволят, а други просто защото са андрешковци по манталитет...

Sunny
07-10-2010, 23:02
Все пак гъзарията е по-важна от това дали можем да поддържаме въпросното возило .

rusiq86
08-10-2010, 00:20
Аз съм готов да си купя нови летни 17, да си броя паричките като пич, защото просто лятото карам с по - високи скорости от зимата. Карам 9 месеца от годината с летни гуми.
Зимни нови за какво да си купувам, като за пример миналата зима, купихме на едно ванче нови мишелин зимни, за две седмици поради дупки тип "детски гроб" пръснахме две от гумите. Ядосах се и намерих за 40 лв на бройка от познато лице зимна гума на един сезон, с 7мм грайфер на семперит (френски гуми). Е за какво да говоря повече.
За летни 17 не се замислям за втора по една причина, добри 17 на дот един сезон ще ми струват от порядака на 300 лв. Доставки + монтаж + баланс и става дебело. Имам възможност да си закупя нови за ценичката от 528 лв комплекта, това с монтаж + баланс, марката е густо просто.
Сиромах или просто разумен, който намира по-добрата алтернатива е др въпрос.
Нови 17 летни, защото дори и да я одаря, ще си набавя същата гума за отрицателно време за минимална сума. Не да търся и да карам с две по две гуми в различна шарка.
Зимни ще си намеря пак на един сезон на добра марка за нищожна цена, ще карам зимните по малко от три месеца все пак, което е др фактор.
Ето това са моите прости разсъждения!

-Bobby-
08-10-2010, 10:08
Проблемът на всеки от нас в тази тема е, че гледа от своята камбанария и си мисли, че камбанарията на другарчето е същата. Да, ама не.
А да ме слагат в андрешковия манталитет, при положение, че се колебая дали да хвърлям 1000 лв за втори комплект джанти и 2 комплекта летни + зимни гуми, или просто да дам 500 за категорично най-добрата всесезонна гума, тествана от най-големите, ми се вижда като "приказки ан гро"... разбирам да ставаше въпрос за Дебица Навигатор - да си говорим за андрешкови манталитети, а то...

Mind_Control
08-10-2010, 10:30
Най- обичам като ми изтъкнат аргумента с детето- Аз!? Да си возя детето с летни гуми, зимата!? :pokey: То детето ти потънало до гушата в лайна в България... Да не говориме, че пък такива дето си карат скъпоценните съкровища до училище всяка сутрин, правят невероятните задръствания. Как преди години децата сами си се оправяха да ходят на училище!? А, сетих се как- просто ги записваха в кварталното училище, а не на другия край на София, щото щерката на Дончо учела там и било много хубаво училището.

Това е едно лирическо отклонение свързано с андрешковия манталитет, но в посока скъпоценните съкровища на мама и тате.

търтей
08-10-2010, 10:43
Най- обичам като ми изтъкнат аргумента с детето- Аз!? Да си возя детето с летни гуми, зимата!? :pokey: То детето ти потънало до гушата в лайна в България... Да не говориме, че пък такива дето си карат скъпоценните съкровища до училище всяка сутрин, правят невероятните задръствания. Как преди години децата сами си се оправяха да ходят на училище!? А, сетих се как- просто ги записваха в кварталното училище, а не на другия край на София, щото щерката на Дончо учела там и било много хубаво училището.

Това е едно лирическо отклонение свързано с андрешковия манталитет, но в посока скъпоценните съкровища на мама и тате.

Ндаа. Баш.

А и още нещо, аз га зимвах книжка миналиот век зимни гуми имаше само на картинка в некерман. Па некси и тогава сме качвали шипка.

fiore
08-10-2010, 10:52
Ндаа. Баш.

А и още нещо, аз га зимвах книжка миналиот век зимни гуми имаше само на картинка в некерман. Па некси и тогава сме качвали шипка.

Аааа НЕ ! Имаше си Видинки с голееееем грайфер тъмън за снег. Че и шпайкове им слагаха.

търтей
08-10-2010, 10:59
тва на вида да кажеш гума е ебаси преувеличението
хахахахах

viki
08-10-2010, 11:01
Аз за собствено успокоение слагам зимни гуми:gayfight:

Kuku
08-10-2010, 11:10
Контролер, гоним евростандарти брат - не мое децата да учат у квартала, щото е пълно с дроги, побойници, нЕма спортна база, министъра не ходи на посещения в училището и подобни.... ДЕМЕК (к'ва убава дума) пак друг е виновен, че някой не може да възпитава детето си.
Зимните гуми са си направо задължителни И за възпитанието на децата, разбииииш ли :idea:

Sunny
08-10-2010, 11:48
категорично най-добрата всесезонна гума,

Дай ми определние за : категорично най-добрата всесезонна гума . !!!

-Bobby-
08-10-2010, 12:22
Най-добрата при точно определен размер, според организации като ADAC, OAMTC и подобни от техния ранг.

Абе, ще ми се да питам всичките тук, дето ми скачат - вие как, кога, по какъв начин и колко сте карали с такъв тип гуми? Според отговора ви ще разбера доколко имате право да давате мнение по въпроса...
Мен всесезонни Пирели Р400 ме е вадило от снега не по-лошо от баш зимни гуми (Фулда Кристал Гравито), точно тия два модела гуми съм ги имал на колите си, имам доста преки наблюдения и разбира се говоря за степен на заснеженост, при която има излизане, защото от един момент нататък, има една степен на заснеженост, при която и с най-бруталните зимни гуми заораваш.

Mury
08-10-2010, 12:38
Най- обичам като ми изтъкнат аргумента с детето- Аз!? Да си возя детето с летни гуми, зимата!? :pokey: То детето ти потънало до гушата в лайна в България... Да не говориме, че пък такива дето си карат скъпоценните съкровища до училище всяка сутрин, правят невероятните задръствания. Как преди години децата сами си се оправяха да ходят на училище!? А, сетих се как- просто ги записваха в кварталното училище, а не на другия край на София, щото щерката на Дончо учела там и било много хубаво училището.

Това е едно лирическо отклонение свързано с андрешковия манталитет, но в посока скъпоценните съкровища на мама и тате.

Ти имаш ли дете бе мойто пате,а,ако имаш значи това което каза,говори много показателно за теб,какъв Андрешко си.Ако нямаш,по добре не се изказвай,защото като ти дойде на главата,пак ще си говориме,дали няма да мислиш много повече.За училищата незнам как е,но за детските градини в Сф е трагедия положението,така че някой е записал детето където може е привилегия,а не прищевка,шот разииши на Цоньо детето е там.

П.С.Мисля че темата за гумите отдавна се изчерпа,и се изкриви в друга посокоа,възпитание на деца и т.н.,нека хората които не го правят/възпитанието/да не се изказват:idea2::idea2::idea2::idea2:

rusiq86
08-10-2010, 12:44
Най-добрата всесезонна гума е новата или на два сезона макс!

-Bobby-
08-10-2010, 12:51
Гума имаш предвид сигурно, не година. ;)
При зимните, нали не мислиш, че на третия сезон са вече същите? На колегата Мишлен Алпин 3 миналата зима беше тотален кокал, гума на трета зима... Дали е 4-сезонна или зимна, повече от 2 зими не изкарва...

Иначе, тези, които ми говорят срещу всесезонните гуми и анонимно ми слагат отрицателен вот в рейтинга, с коментар, че съм за затвора, да ги питам - как ще обясните факта, че някой с Вредещайн Сноутрак 3 или Малоя Давос би стоял на пътя по-зле от мен, а този с Клебер Крисалп и Семперит Спийд Грип еднакво като мен, ако аз съм с Гудиър Вектор 4 всесезонна? Щото според ADAC, е точно така:
http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2010_Winterreifen_Test_185_65_R15.aspx?ComponentId =40327&SourcePageId=31821

Kuku
08-10-2010, 12:53
.... Мъри, брат, никой не говори за малките деца - за детската градина съм съгласен, но за училището - не.
Да не говорим като се съберат емнайсе-милиона коли пред училището и всеки чака да остави/вземе детето си по нам-си-колко време - егати задръстванията, егати чудото, а точно по тоя повод, много хора спират директно на платното по кварталите, защото не могат да се качат на малкия коловоз от снега и за това са виновни зимние гуми (или тяхната липса), пък те просто са си некадърни шофьори :roll:


Боби, моите зимни гуми са произведение 2008 и тази (евентуално, ако ги монтирам) ще им бъде третата зима - не съм забелязал нещо да се е променило в състоянието им и/или качеството на каучука :roll:

Satanism
08-10-2010, 13:05
Гума имаш предвид сигурно, не година. ;)
При зимните, нали не мислиш, че на третия сезон са вече същите? На колегата Мишлен Алпин 3 миналата зима беше тотален кокал, гума на трета зима... Дали е 4-сезонна или зимна, повече от 2 зими не изкарва...

Иначе, тези, които ми говорят срещу всесезонните гуми и анонимно ми слагат отрицателен вот в рейтинга, с коментар, че съм за затвора, да ги питам - как ще обясните факта, че някой с Вредещайн Сноутрак 3 или Малоя Давос би стоял на пътя по-зле от мен, а този с Клебер Крисалп и Семперит Спийд Грип еднакво като мен, ако аз съм с Гудиър Вектор 4 всесезонна? Щото според ADAC, е точно така:
http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2010_Winterreifen_Test_185_65_R15.aspx?ComponentId =40327&SourcePageId=31821
В тея класации обикновено по-малко точки значи по-добре.Демек Вредещайна е по-добър в сняг киша и лед.
Освен това я погледни цените на твоите гуми и на Вредещайна...разликата е почти на 1/2.
А да ти кажа, аз карам с Вредещайн Уинтрак Екстрийм зимата и миналата година на 13 Декември като беше голямата буря в София, аз я хванах 5-6 часа по-рано след Белград...за тея 200км(Които минавах 4 часа), за точно 30 минути докато излезна от Белград натрупа сигурно 30 санта сняг и не мина нито един снегорин.Движехме се само камионите и 10тина коли.Ако беше с всесезонките там, щеше да свършиш или на бензиностанция за мнооого дълго кафе, или в мантинелата, както стана с доста коли по пътя.....

-Bobby-
08-10-2010, 13:17
Боби, моите зимни гуми са произведение 2008 и тази (евентуално, ако ги монтирам) ще им бъде третата зима - не съм забелязал нещо да се е променило в състоянието им и/или качеството на каучука :roll:

Чистосърдечно ти пожелавам да не усетиш, но зимна гума през третата й зима, вече не е същата...


Ако беше с всесезонките там, щеше да свършиш или на бензиностанция за мнооого дълго кафе, или в мантинелата, както стана с доста коли по пътя.....

Ето затова по-горе споменах, че всеки гледа от своята камбанария... :)

old alfist
08-10-2010, 13:17
Всесезонните гуми са пълна глупост - не стават за нито един сезон.
Който иска да си се кефи, че е много хитър като кара с такива гуми.

fiore
08-10-2010, 13:37
Както всяка година, по същото време
Циркът пристигна във нашия град..

Спомняте ли си я тази песен на тангра?

Всяка година по това време- тема за и против зимните гуми, после тема- дизел или бензин.

Така или иначе до консенсус няма да се стигне Лично аз всяка година по това време си слагам зимните гуми и всяка година по великден ги свалям и слагам летни. Въпрос на избор и начин на мислене. Не съм мазохист за да си създавам грижи зимно време или богат за да си позволя да съсипя зимните гуми през лятото. Не си създавам и излишни емоции с неподходяще гуми в даден сезон.

cyberhill
08-10-2010, 13:37
Добре. Да задам тогава въпрос...

Какви гуми да си купя сега, защото в момента съм с толкова спечена гума, че чакам с нетърпение да купя нещо ? Лятна , Зимна , Всесезонна ? Зимата, имам най много 2 ходения, на малко по високо (надморска височина ) от Пловдив.

Чакам предложения.

Kuku
08-10-2010, 13:45
Чистосърдечно ти пожелавам да не усетиш, но зимна гума през третата й зима, вече не е същата... Искаш да кажеш, че трябва да захвърля гуми на 2 години с ~7мм. грайфер?!

Sunny
08-10-2010, 13:48
Боби, моите зимни гуми са произведение 2008 и тази (евентуално, ако ги монтирам) ще им бъде третата зима - не съм забелязал нещо да се е променило в състоянието им и/или качеството на каучука :roll:

С правилното съхранение и поддръжка разбира се че няма да имаш ядове .
С варианта - от гумаджията , в чувалите и захвърлени на терасата , в мазата или под навеса и два сезона няма да изкарат .
Всеки сам решава как да си строши главата .
А евтиното винаги е по-скъпо .

Kuku
08-10-2010, 13:57
Правилно съхранение?! :roll:

Mury
08-10-2010, 14:02
Мъри, брат, никой не говори за малките деца - за детската градина съм съгласен, но за училището - не.
Да не говорим като се съберат емнайсе-милиона коли пред училището и всеки чака да остави/вземе детето си по нам-си-колко време - егати задръстванията, егати чудото, а точно по тоя повод, много хора спират директно на платното по кварталите, защото не могат да се качат на малкия коловоз от снега и за това са виновни зимние гуми (или тяхната липса), пък те просто са си некадърни шофьори :roll:


Боби, моите зимни гуми са произведение 2008 и тази (евентуално, ако ги монтирам) ще им бъде третата зима - не съм забелязал нещо да се е променило в състоянието им и/или качеството на каучука :roll:

Все си смисля че в този случай не са виновни родителите,а тези които не са изчистили улицата,или бъркам,на Гуньо дет е с летни гуми никой не му е винове,само и единствено той:surrender::surrender::surrender:

-Bobby-
08-10-2010, 14:03
Искаш да кажеш, че трябва да захвърля гуми на 2 години с ~7мм. грайфер?!

О, прави каквото искаш, не аз взимам решенията вместо теб и не аз знам в какво състояние са ти гумите.
Аз, когато през 2006 г. купихме Реното, изхвърлих двата Корморана, които бяха отзад, които тогава бяха гуми на 3 години, бяха зимни, имаха 6 мм грайфер, и бяха абсолютна пластмаса. Точно 2 пъти на мокър асфалт ме хлъзнаха, след което със замах полетяха в двора на вилата ми и се превърнаха в саксии. Бях 5 пъти по-опасен с тях, отколкото с така люто оплюваните в темата от доста хора 4-сезонни (в случая Пирели Р400), които си купих нови после и които ме държаха стабилно и в снега през зимата... до третата им зима, когато и те почнаха да придобиват поведението на Корморана, слава Богу само на сняг, на мокро бяха добре...

Pinky
08-10-2010, 14:06
Зимните гуми на мокро са си шейна, това не виждам някой да го оспорва. Точно това е и причината да не слагам от сега, въпреки че седят в готовност.

Kuku
08-10-2010, 14:11
Все си смисля че в този случай не са виновни родителите,а тези които не са изчистили улицата,или бъркам,на Гуньо дет е с летни гуми никой не му е винове,само и единствено той:surrender::surrender::surrender:Мъри, хващаш се за отделната думичка!
Исках да кажа, че без значение от гумите некадърността на много от шоферите е факт ;)



Не, Боби, без значение от цифрите, аз определено нямам намерение да захвърлям зимните си гуми.... не и преди да усетя на пътя, че са станали на дърво - което не е никак трудно и няма нужда да се пребивам, за да го разбера!

-Bobby-
08-10-2010, 14:13
Не, Боби, без значение от цифрите, аз определено нямам намерение да захвърлям зимните си гуми.... не и преди да усетя на пътя, че са станали на дърво - което не е никак трудно и няма нужда да се пребивам, за да го разбера!

Ей точно това имах предвид с примера си по-горе. ;)

Доко
08-10-2010, 14:17
Искаш да кажеш, че трябва да захвърля гуми на 2 години с ~7мм. грайфер?!

Пу за мен, ако ги хвърляш !!!:drunk: -Bobby- да си кара с нови гуми. :blah:

p.s. Ако има грайфер една зимна гума издържа доста повече от два сезона, а който иска да си купува всеки сезон нови, по-добър шофер нема да стане !!!

cyberhill
08-10-2010, 14:27
Не е важен само грайфера, както уточнихме мисля вече, а и състоянието на каучука ( или с каквото ги правят :) )

Доко
08-10-2010, 14:33
Нали точно това казах !!! Да не си мислите, че за две години каучука на хубава гума ще се скапе. За около пет години по-може да изгуби свойства, но основен фактор си е водача ;-)

cyberhill
08-10-2010, 14:41
Моята кола, дайде с гуми Michelin Alpin DOT 06.2009г, КАМЪК... явно са карали само лятото. А я купих октомври 2009-та ;)

S_G_M
08-10-2010, 14:43
И така , кога се слагат зимните гуми :
-единият признак е : http://www.clip4e.com/play_koga_totchno_se_slagat_zimnite_gumi_gospodari _na_efira,_01_12_2008.htm

-Зимни гуми се слагат когато температурата се задържи под +7градуса. Тоест , взимаме едно термометърче и един - два дена мерим хасвалта пред блока , ако искате може и седмица - две . После мятате колата и я преобувате .
Дано съм бил полезен :unsure:

Sm0k
08-10-2010, 14:51
...А в София има сняг точно 2 седмици в годината- ни повече, ни по- малко. ...

Абе да спорим за зимни или летни гуми го разбирам, ама да си приказваме кога има сняг в София... не сме толкоз късопаметни да сме забравили последните зими :) Миналата зима първия сняг валя в София преди нова година, а последния през март... И дори да броиш само дните, когато на платното има непочистен сняг, пак ще са повече от 14 ;) Имаше случаи в два-три поредни дни не спираше да вали - почистващата машина докато стигне до края на булеварда, в началото вече е натрупало пак ;) И това не е въпрос на лошо почистване - просто такова беше времето :)


А...На лед зимна, лятна- нищо не ти помага, нито пък ти увеличава шансовете.

Мдаам . За лед гуми няма .

Начи в швеция и във финландия коли не карат по половин година - вярно че там карат със шипове, ама все пак сместа на гумите за тежка зима (за сняг) се държи по друг начин на лед и както и да го гледаш поне малко ти увеличава шанса ;)


Не разбирам какво точно искаш да кажеш, но донякъде си прав, все повече хора със скъпи коли не могат да ги обслужват....

Тва че накой "добре облечен бизнесмен" си е купил ML не значи, че знае кога с кви гуми да кара - тия с ML-ите не са ми критерии. А и наистина има хора които си купуват много скъпи коли, а после оказва че по тая кола имало и други разходи ;)


...Зимни нови за какво да си купувам, като за пример миналата зима, купихме на едно ванче нови мишелин зимни, за две седмици поради дупки тип "детски гроб" пръснахме две от гумите. Ядосах се и намерих за 40 лв на бройка от познато лице зимна гума на един сезон, с 7мм грайфер на семперит (френски гуми). Е за какво да говоря повече.

Тия трапове ги има и през лятото, риска да си пръснеш новата лятна гума е същия. И Семперит не са френски ;)


Най- обичам като ми изтъкнат аргумента с детето- Аз!? Да си возя детето с летни гуми, зимата!? :pokey: То детето ти потънало до гушата в лайна в България...

Говорим за гуми, няма нужда от подобни изказвания за децата. И не можеш да обвиниш баща, че мисли за безопасността на детето си, когато го вози в кола - просто е абсурдно. Дори и да ти се струва пресилено, нормална реакция на психиката е да мислиш така, когато имаш дете ;)

Ramsezsh
08-10-2010, 14:52
пожелавам ви да не ви се налага, да разбирате каква е разликата между зимните и летните гуми....

Много вярно. Преди няколко години, в сухо и относително топло време ходих до Самоков. Защото беше сухо и топло реших, че ще стигна с летните гуми. Настина стигнах до Самоков, но на връщане заваля сняг, стана виелица. Така в един от завоите (при все че карах много бавно), колата просто стана неуправляема, в резултат на което превзех една преспа странично. Гумите бяха станали на "кокалче". Разминахме се само с уплаха, но и с една поука, която ми седи като обеца на ухото. Гумите са важно нещо. Не ги подценявайте.

cyberhill
08-10-2010, 15:54
Както казват някой хора: "Колата стъпва на четири пощенски картички" , така че...

BLUE1
08-10-2010, 16:03
Както казват някой хора: "Колата стъпва на четири пощенски картички" , така че...
Градски ти защото попита какви гуми да си сложиш, аз бих те посъветвал в предвид предстоящия сезон да обърнеш внимание на nokian wrg2 гумите са много добри както на мокро, така и на киша и сняг http://www.nokiantires.com/tyre?id=11899&group=1.01&name=Nokian+WRG2 спокойно можеш да ги качиш още сега и да ги караш до началото на първите наистина топли дни.

cyberhill
08-10-2010, 16:14
Питах риторично :) , но благодаря за предложението, все още не съм решил... какви точно. В Пловдив, знаеш какво е - няма сняг, все топло... та чак се дразня някой път :D.
185/65R15 92H TL WR G2 XL - 139лв - Добре е.
Навиваха ме за SAVA 185/65R15 88T TL Eskimo S3 M+S , но не знам още....

pinkmousy
08-10-2010, 16:19
Според мен тази статия Снегът заваля, зимни гуми за Петрохан (http://dnes.dir.bg/news/targovishte-snjag-7224879?nt=4) отговаря доста точно на въпроса време ли е - поне за хората, които излизат от града. Аз лично този уикенд ще си сложа поне предните.

dimo
08-10-2010, 17:36
... Аз лично този уикенд ще си сложа поне предните.

Това е много лоша комбинация или 4 зими или 4 лятни иначе се получвава разлика в сцеплението на предния и задния мост което значително ще влоши поведението на автомобила .

Sunny
08-10-2010, 19:13
Това е много лоша комбинация или 4 зими или 4 лятни иначе се получвава разлика в сцеплението на предния и задния мост което значително ще влоши поведението на автомобила .

Аз това го научих по трудния начин , когато задницата тръгна на където тя си иска ;)
От тогава само с по 4 еднакви зимни и летни , пък нека да е скъпо . Пак излиза по евтино отколкото да сменяш ламарини или джанти .

rusiq86
08-10-2010, 20:09
Semperit са австрийски гуми! Моя грешка.
Колега мн е лесно да спраскаш гума 195/65/15 например, за разлика от гума на 215/45.
Ако се беше задаболчил в поста ми щеше да прочетеш, че дори да спраскам гума на 17 цола, лесно ще си набавя същата за прилична цена.
Имал съм земане даване с зимни гуми на 6 години с мн мн грайфер, и нищо не ставаше от зимната гума! Съхранявани както си му е реда!

pinkmousy
11-10-2010, 13:19
Това е много лоша комбинация или 4 зими или 4 лятни иначе се получвава разлика в сцеплението на предния и задния мост което значително ще влоши поведението на автомобила .

Колега, нямах предвид за цялата зима, просто 4 гуми трудно ги карам до гумаджийницата наведнъж :bouncing_smiley:
Другите две - следващия уикенд. Сега изправят джантите. За съжаление едната от задните ми гуми се оказа малко изкривеничка (кой да ги гледа пролетта) , и сега размишлявам над дилемата - една или две нови? По-скоро две, естествено, но какви? Тези, които имам , са Bridgestone. Харесвам (и съм карала ) Dunlop зимни, но дали не е по-добре да са същата марка като другите две? Май типично женски размисли :static:

viki
11-10-2010, 13:36
Май типично женски размисли :static:

Аз като си избирах летни гуми,накрая ме взеха за мезеhttp://r25.imgfast.net/users/2515/84/14/08/smiles/150229.gifДве седмици подлудих всичките си познати.Един накрая ми каза "Виж сега.Сложи първо само една гума,да видиш как ще стои на колата и така да си избереш"http://r25.imgfast.net/users/2515/84/14/08/smiles/823138.gif
п.п.
Мисля най-рано в края на месеца да слагам зимните гуми:wow:Ще им е трети сезон,но не съм ги карала повече от 2к километра,може още да има "мустаци" по тяхhttp://r25.imgfast.net/users/2515/84/14/08/smiles/582482.gif

pr_00f
11-10-2010, 13:40
Aз ги смених в събота.
И тази сутрин стъргах лед от стъклата.

п.с Зимата ме хвана неподготвен - стъргалката ми за лед си е в къщи :)

viki
11-10-2010, 13:41
И тази сутрин стъргах лед от стъклата.


http://r25.imgfast.net/users/2515/84/14/08/smiles/715356.gif
Да не паркираш в някой фризер?:)

S_G_M
11-10-2010, 14:14
Трябва да си намажем и гумените уплътнения на вратите с глицерин вече ...:shocking:

pinkmousy
11-10-2010, 14:23
А на мен централното започна да ми се гъбарка още миналата седмица :(

santo_traficante
11-10-2010, 18:02
п.с Зимата ме хвана неподготвен - стъргалката ми за лед си е в къщи :)
Вадиш една кредитна карта или карта на Еко за отстъпка :bouncing_smiley:Вършат идеална работа вместо стъргалка:bouncing_smiley:
Ако нямаш стъргалка мини да ти дам една фирмена:)

Ichkin
11-10-2010, 18:22
И аз днес се подписах от към сменилите вече гумите ...
Лошото е, че се оказа - летните предни гуми са за хвърляне ... за 2 сезона успях да ги износя ...
Ама кат' се замисля си е нормално - 60к км ....

fred
11-10-2010, 18:34
В тая насока в последния брой на Автобилд /бр. 40 от 7 октомври 2010 г./ има ревю на всесезонни гуми.Който го интересува да го потърси.Общо взето изводите са, че гумите са добри през зимата, през лятото също стават, ако не се кара спортно, има два модела с отлчини оценки на автобилд /качествата са им много добри и през двата сезона/.

-Bobby-
11-10-2010, 18:37
Goodyear Vector 4 и Hankook Optimo4S, да... и не съм изненадан от резултата, честно казано.

fred
11-10-2010, 18:45
Точно.

Bottata
12-10-2010, 11:50
Зависи къде ходите. Ако пътувате по баирите, хижите си беше време този уикенд. За градско, магистрално - хич.
Като видиш и прогнозата за 20гр до края на месеца и ... ужасно рано е. Дето се вика и парно още не са пуснали. а това значи 12гр. т.е дори и според всеприетата глупост 7гр пак е рано.
За всесезонни гуми - само за малка градска кола с 13-14 цола гуми. без каквито и да е мераци за по агресивно каране.
не го гледайте Proof той иска да мине на 15-ки че да му е по мекичко :)

Zarini
13-10-2010, 00:47
Лелеееее - ква тема, кви спорове са се заформили :calc:


С правилното съхранение и поддръжка разбира се че няма да имаш ядове.
С варианта - от гумаджията , в чувалите и захвърлени на терасата, в мазата или под навеса и два сезона няма да изкарат.....

Та стана ми интересно какво имаш предвид под "правилно съхранение"?
Аз моите точно ги захвърлям в мазето, е - една върху друга де, кви чували, ква поддръжка? Да не е акумулатор, та да го зареждаме, или зеле - да го претакаме :unsure::unsure::unsure:

Max
13-10-2010, 01:18
Лелеееее - ква тема, кви спорове са се заформили :calc:



Та стана ми интересно какво имаш предвид под "правилно съхранение"?
Аз моите точно ги захвърлям в мазето, е - една върху друга де, кви чували, ква поддръжка? Да не е акумулатор, та да го зареждаме, или зеле - да го претакаме :unsure::unsure::unsure:

Не е зеле, но гумите се деформират от стоенето. Има си правило, гуми на джанти се съхраняват хоризонтално, като задължително се измиват добре и напомпват малко повече от нормалното (например при предписание на автомобила 2.1 може да ги напомпате до 2.5 атмосфери). Гуми без джанти се съхраняват вертикално, без да се поставя нещо върху тях и от време на време може да ги завъртате да не тежат на едно и също място. :-) Не знам дали някой ги спазва тия правила, но така казват специалистите :-)

cyberhill
13-10-2010, 07:54
Аз лично ги съхранявам хоризонтално...

Kuku
13-10-2010, 09:19
http://forum.fiat-bg.org/files/gumi_182.jpg

Zarini
13-10-2010, 12:40
Аз лично ги съхранявам хоризонтално...

И аз така, барабар с джантите, ама чак пък да ги размествам всеки месец, както препоръчват картинките на колегата Kuku - не, тва :strong:фитнесче в тясното мазе никога не съм го правил :blush:

Satanism
13-10-2010, 14:54
моите пък са си една върху друга.... :D

old alfist
13-10-2010, 21:40
Днес си купих една стойка за джанти от един хипермаркет - някаква промоция за 20лв, даже върви комплект и с непромокаем калъф.

Mind_Control
14-10-2010, 10:52
Честито на хората сложили зимни гуми. В момента на дъжда са точно толкова опасни, колкото и хората с летни гуми на сняг :)

pr_00f
14-10-2010, 10:59
сИриознУ ли ?

Mury
14-10-2010, 11:01
Честито на хората сложили зимни гуми. В момента на дъжда са точно толкова опасни, колкото и хората с летни гуми на сняг :)

Ти нешо май,пак започваш да се изтъкваш,и да наливаш акъл на хората.Недей,разбрахме ще за стока си,пази си мнението за себе си.:dyrvo_v_kenefa::dyrvo_v_kenefa::dyrvo_v_kenefa ::dyrvo_v_kenefa:

pinkmousy
14-10-2010, 11:03
Честито на хората сложили зимни гуми. В момента на дъжда са точно толкова опасни, колкото и хората с летни гуми на сняг :)

Няма да обяснявам летни Ласа как се държат на мокро при 7-8 градуса. Някой ако кара с такива зимата, е повече от самоубиец.

-Bobby-
14-10-2010, 11:04
Ласа? Тва марка гуми ли беше?!

Pinky
14-10-2010, 11:05
Честито на хората сложили зимни гуми. В момента на дъжда са точно толкова опасни, колкото и хората с летни гуми на сняг :)

Ха, тъкмо влизах да напиша нещо подобно. (+)

pinkmousy
14-10-2010, 11:07
Ей, не се бъзикайте с колежката :) За лятото си бяха добре, не мога да се оплача. Като ми се наложи да купувам изневиделица 4 нови гуми, нямах голям избор.

Mury
14-10-2010, 11:09
Ха, тъкмо влизах да напиша нещо подобно. (+)

ОК в случая може и да се съглася.Но колко от защитниците на таязи теза,карат с хубави нови летни гуми,според мен не са повече от 10%,което е смешното в случая.Защитават тезата,но не се замислят в случая те всъщност са какви гуми карат.Доста летни гуми,при ниски и температури и мокро време се държат по идентичен начин със зимни.:rockon::rockon::rockon:

Mind_Control
14-10-2010, 11:16
ОК в случая може и да се съглася.Но колко от защитниците на таязи теза,карат с хубави нови летни гуми,според мен не са повече от 10%,което е смешното в случая.Защитават тезата,но не се замислят в случая те всъщност са какви гуми карат.Доста летни гуми,при ниски и температури и мокро време се държат по идентичен начин със зимни.:rockon::rockon::rockon:

Чакай сега- айде да не сравняваме круши с моркови... Тука сравняваме нови летни с нови зимни гуми или ако по- ти харесва летни гуми на 2 сезона с зимни гуми на 2 сезона. По същия начин ги сравняваме и при зимни условия. А от предишния ти пост разбрах само, че имаш разстройство, другото е малко несвързано.

И за статистиката само може да ми кажеш- повече мокри дни ли има в зимния сезон или повече снежни дни? И тук спорът приключва дали трябва зимния сезон да си с летни или с зимни гуми, освен когато има сняг.

Mury
14-10-2010, 11:23
Чакай сега- айде да не сравняваме круши с моркови... Тука сравняваме нови летни с нови зимни гуми или ако по- ти харесва летни гуми на 2 сезона с зимни гуми на 2 сезона. По същия начин ги сравняваме и при зимни условия. А от предишния ти пост разбрах само, че имаш разстройство, другото е малко несвързано.

И за статистиката само може да ми кажеш- повече мокри дни ли има в зимния сезон или повече снежни дни? И тук спорът приключва дали трябва зимния сезон да си с летни или с зимни гуми, освен когато има сняг.

Факт е че повечето дни са мокри,НО при какви температури питам аз:wazuuup::wazuuup::wazuuup:

Mind_Control
14-10-2010, 11:25
Факт е че повечето дни са мокри,НО при какви температури питам аз:wazuuup::wazuuup::wazuuup:

Докато на пътя няма сняг и киша- няма абсолютно никакво значение.

pr_00f
14-10-2010, 11:28
T.e да си отворя гумаджииница пред входа и да си сменям гумите всеки ден в зависимост от това дали в момента вали сняг, дъжд или пък поради някакво чудо пътя е сух през зимата ?

Max
14-10-2010, 11:32
T.e да си отворя гумаджииница пред входа и да си сменям гумите всеки ден в зависимост от това дали в момента вали сняг, дъжд или пък поради някакво чудо пътя е сух през зимата ?

Ето това е верният отговор! :-)
И взимаш комплекти за дъжд, сняг, кал, студ, пек и т.н.

Pinky
14-10-2010, 11:34
За мокро и сухо можеш да ползваш едни и същи. Или поне да не избързваш със слагането на зимните, след като сам си ги сменяш.
С други думи, ай не се прави на цапнат.

Bottata
14-10-2010, 11:35
Абе да Ви споделя.
днес се наложи да спра екстремно на мокро и абс-а се побърка (спиране от 40км). Изненадах се много и си спрях без проблеми де.
Като бяха чисто нови летните бяха категорично по добри на киша от 3 годишни зимни с 6мм грайфер.
Сега вече май не са като чисто нови (15-16к км са си казали думата). Ама са си по добри от ЗИМНИ на мокро.

cyberhill
14-10-2010, 11:36
И за статистиката само може да ми кажеш- повече мокри дни ли има в зимния сезон или повече снежни дни? И тук спорът приключва дали трябва зимния сезон да си с летни или с зимни гуми, освен когато има сняг.

:bored::bored::bored:
Т.е. с тази ТВОЯ статистика, заклейми ползването на зимни гуми в България и зоните с умерен климат????:sick:

Явно бая балами има, за да си купуват зимни гуми зимата...

П.С. Обеснете ми го напрактика/научно, както искате, Лятна гума с 6мм грайфер, ще е по-добре на киша от зимна с 10мм??? Ае стига легенди.... един приятел на братовчед ми мина беклемето зимата при затворен проход с лятни гуми 1.6мм....

pr_00f
14-10-2010, 11:39
Т.е през зимата кога е сухо и кога мокро?
Каква е гаранцията че мокрото днес и довечера утре няма да е сняг ?
Освен гумаджииницата пред входа трябва да следя сигурно още 5-6 сайта с прогнози и метеорологичната обстановка ли ?

Идеята е да се подготвен за сезона. Това е.
Аз като писах че в понеделник стъргах лед от стъклата, колко хора ми се зачудиха ?
Или зимата пак ни изненада.

cyberhill
14-10-2010, 11:46
Не може да се твърди, че зимата е по-добре да се кара с лятни гуми....

Mind_Control
14-10-2010, 11:49
Сега ще ви го обясня на прост език и ще извадя умозаключението вместо вас.

Зимен сезон 15.10.2010- 15.03.2010 (губо 150 дни)

Приемаме, че 30 дни (което е прекалено много, но да го приемем) има сняг по улиците на София и страната (изключая планините разбира се). Приемаме, че 90 дни от този зимен сезон са мокри и още 30 дни са сухи.

Стигнахме до съгласие и от двете страни преди малко, че на мокро лятната гума е по- добра от зимната.

А сега, понеже сте интелигентни хора тука, вие ми кажете, чисто теоритично, сумарно, кой е опасен повече дни през зимния сезон- човека с летни или зимни гуми?

За да не се мъчите ще ви кажа аз:
-30 дни в годината съм опасен карайки с летни гуми зимата
-120 дни в годината вие сте опасни, карайки с зимни гуми зимата.

Дори бих казал, че аз не съм опасен, защото при повече от 5 см сняг няма да мога да изляза от паркинга пред блока, което автоматично ме прави безопасен.

Old Fox
14-10-2010, 11:53
Сега остава само да претеглиш опасността;-)
Щото не е равнозначна.
Спирачния път на зимна гума на мокро е мнооооого по-малък от спирачния път на лятна на сняг.

Max
14-10-2010, 11:55
Няма смисъл според мен да се джавкаме тук по форума.
На първо място е човек да е разумен и отговорен и както каза и ти - като има сняга, а е с летни гуми по-добре да не излиза...

търтей
14-10-2010, 11:56
В големото село от как се напълни със селене зимата сняг няма повече от два дена на кръст за цялата зима. А ако селенката кмет си върши работа няма да има и един ден сняг.
Та тука нещата са различни.
В Банско може да трябват зимни гуми, тука ако не излизаш от градо може и без тях.

kokless
14-10-2010, 11:56
Какво е поведението на лятна гума при сухо време и - 15 градуса?Примерно:unsure:

Mind_Control
14-10-2010, 11:56
Сега остава само да претеглиш опасността;-)
Щото не е равнозначна.
Спирачния път на зимна гума на мокро е мнооооого по-малък от спирачния път на лятна на сняг.

Колко многоооо!? Дай да говориме в цифри. Много може да са 30 см, може и да са 2 км...

Mury
14-10-2010, 11:57
T.e да си отворя гумаджииница пред входа и да си сменям гумите всеки ден в зависимост от това дали в момента вали сняг, дъжд или пък поради някакво чудо пътя е сух през зимата ?

Точно така:clap2::clap2::clap2:

Max
14-10-2010, 11:58
В големото село от как се напълни със селене зимата сняг няма повече от два дена на кръст за цялата зима. А ако селенката кмет си върши работа няма да има и един ден сняг.
Та тука нещата са различни.
В Банско може да трябват зимни гуми, тука ако не излизаш от градо може и без тях.

ОК, ама трябват неизносени и удървени от старост гуми.
Като гледам колко народ кара с галошки, на някои дори теловете им се виждат... :disgust:

gigi
14-10-2010, 12:03
Аз немога да разбера защо се карате. Като при всяко друго нещо да си със зимни или летни гуми има и плюсове и минуси. Това е като дали с предно или със задно едната недозавива другата презавива и т.н. Просто човек трябва да се съобразява с обстановката и оборудването което има. Определено мога да заява че на време като в момента зимните гуми са много по зле. Просто са по меки и се разплескват от ламелите съответно колата спира по бавно и се суче повече. На Алфата ми летните гуми са 235-45-17 континентал, а зимните бф-гудридж 205-55-16, миналата година си направих тест тъй като всеки път като сложа зимните и си мисля че е рано, беше около 3-4градуса. Та на булевард Сливница от Опълченска към Люлин, колата от 100км спира с около поне 20 метра повече със зимните. И тъй като няма перфектни гуми като усети човек че гумите не са за случая например вали сняг а сте с летни гуми просто не излизате да карате и обратното като сложите зимни гуми не си мислете че всичко е ОК просто се съобразявате че сезона вече е друг и намаляте скоростите.
Един приятел с Ауди Q7 и летни гуми не можа да качи улицата на която живея (с голям наклон) а аз с БМВ-то я качвах без ядове, и каза че това е млкия проблем щото едвам спирал........
А също съм виждал как на 12 градуса всички спират а по средата пич със зимни гуми се прасна в предния останалите бяха със летни гуми.
Тъй че и да спорите файда никва всеки сам да си преценява кога какво да слага, важното е да се съобрази с нуждите и обстановката.

Mury
14-10-2010, 12:05
Сега ще ви го обясня на прост език и ще извадя умозаключението вместо вас.

Зимен сезон 15.10.2010- 15.03.2010 (губо 150 дни)

Приемаме, че 30 дни (което е прекалено много, но да го приемем) има сняг по улиците на София и страната (изключая планините разбира се). Приемаме, че 90 дни от този зимен сезон са мокри и още 30 дни са сухи.

Стигнахме до съгласие и от двете страни преди малко, че на мокро лятната гума е по- добра от зимната.

А сега, понеже сте интелигентни хора тука, вие ми кажете, чисто теоритично, сумарно, кой е опасен повече дни през зимния сезон- човека с летни или зимни гуми?

За да не се мъчите ще ви кажа аз:
-30 дни в годината съм опасен карайки с летни гуми зимата
-120 дни в годината вие сте опасни, карайки с зимни гуми зимата.

Дори бих казал, че аз не съм опасен, защото при повече от 5 см сняг няма да мога да изляза от паркинга пред блока, което автоматично ме прави безопасен.

Според радио Ереван:innocent::innocent::innocent:Ако живееш в София отдавна/в което не съм много сигурен/ще трябва да си забелязал нали си интелегентен,че зимите в Сф са мнооооогоооо,ама мнооогооооо различни/неоспорим факт/.Само кат ни затрупа да не ходиш с метрото на работа,па недай си боже да ти се случва често,тогава с ръка на сърце можеш да кажеш че имаш летна кола:biker::biker::biker::biker:


П.С.Започваш да говориш пълни простотии,и сам си вярваш даже.Все едо си правил всяка зима тестове на зимни гуми,та знаеш коя как се държи.Да не гвовориме,че твърдиш нещо,което няма как да го знаеш,след като сам каза че при 5 см сняг неможеш да излезеш от пред блока:innocent::innocent::innocent:

търтей
14-10-2010, 12:08
ОК, ама трябват неизносени и удървени от старост гуми.
Като гледам колко народ кара с галошки, на някои дори теловете им се виждат... :disgust:

Нали говорим за хубави гуми все пак.
Тия дни се нагледах на свирещи гуми по завоите и недържащи на спиране. Зимни. На 10-15 градуса. Яката ралта. Безопасност копеле отсекъде.

Mury
14-10-2010, 12:09
Аз немога да разбера защо се карате. Като при всяко друго нещо да си със зимни или летни гуми има и плюсове и минуси. Това е като дали с предно или със задно едната недозавива другата презавива и т.н. Просто човек трябва да се съобразява с обстановката и оборудването което има. Определено мога да заява че на време като в момента зимните гуми са много по зле. Просто са по меки и се разплескват от ламелите съответно колата спира по бавно и се суче повече. На Алфата ми летните гуми са 235-45-17 континентал, а зимните бф-гудридж 205-55-16, миналата година си направих тест тъй като всеки път като сложа зимните и си мисля че е рано, беше около 3-4градуса. Та на булевард Сливница от Опълченска към Люлин, колата от 100км спира с около поне 20 метра повече със зимните. И тъй като няма перфектни гуми като усети човек че гумите не са за случая например вали сняг а сте с летни гуми просто не излизате да карате и обратното като сложите зимни гуми не си мислете че всичко е ОК просто се съобразявате че сезона вече е друг и намаляте скоростите.
Един приятел с Ауди Q7 и летни гуми не можа да качи улицата на която живея (с голям наклон) а аз с БМВ-то я качвах без ядове, и каза че това е млкия проблем щото едвам спирал........
А също съм виждал как на 12 градуса всички спират а по средата пич със зимни гуми се прасна в предния останалите бяха със летни гуми.
Тъй че и да спорите файда никва всеки сам да си преценява кога какво да слага, важното е да се съобрази с нуждите и обстановката.

Мама недей,щото сравняваш две гуми които са много далеч една от друга,но има много ситина в казаното,но и много неверни неща:wazuuup::wazuuup:

D-I-V-A-K-A
14-10-2010, 12:10
Абе, защо маса от хората не се замислят? Това е ЗИМНА ГУМА, а не СНЕЖНА ГУМА, защо 90% от народа мисли, че зимните гуми се слагат само като падне сняг. Ако цяла зима не падне сняг, обаче навън е -30 градуса, с летните ли ще си карате, защото летните ще са като пластмасовите "гуми" на количката която ви седи на рафта. Подхождайте малко по-рационално по въпроса, тези гуми не са направени заради снега, а заради ниските температури, за това са по-меки и опрималната им температура е по-ниска.

Mind_Control
14-10-2010, 12:22
Според радио Ереван:innocent::innocent::innocent:Ако живееш в София отдавна/в което не съм много сигурен/ще трябва да си забелязал нали си интелегентен,че зимите в Сф са мнооооогоооо,ама мнооогооооо различни/неоспорим факт/.Само кат ни затрупа да не ходиш с метрото на работа,па недай си боже да ти се случва често,тогава с ръка на сърце можеш да кажеш че имаш летна кола:biker::biker::biker::biker:


П.С.Започваш да говориш пълни простотии,и сам си вярваш даже.Все едо си правил всяка зима тестове на зимни гуми,та знаеш коя как се държи.Да не гвовориме,че твърдиш нещо,което няма как да го знаеш,след като сам каза че при 5 см сняг неможеш да излезеш от пред блока:innocent::innocent::innocent:

Като не си сигурен в нещо по- добре не се изказвай, щото най мразя някой дето има 5 села да ми говори, че не съм бил от София. Зимите в София изобщо не са толкова различни, а са доста предстазуеми, но няма как да го знаеш, защото най вероятно около Коледа и Нова година ходите да колите прасето на село. Меките зими или силно снежните зими в София са изключения. А аз взимам най лошия случай, в който около 2 седмици под ред, обикновенно януари, температурите са под нулата и вали сняг.
А точно като ни затрупа, най- доброто нещо е да си хванеш градския транспорт, поради ред причини, включително и това, че зимата местата за паркиране са силно ограничени.

Аз доста смислени аргументи ти изтъкнах, но понеже твойте явно не достигат, взе да се засягаш нещо.

Карай си зимните гуми и се кефи, някой спира ли те?

cyberhill
14-10-2010, 12:23
Това "няма" значение колега...
Статистиката, за средна температура в София, предполагам ще е над 7 грaдуса. :D

Max
14-10-2010, 12:29
Нали говорим за хубави гуми все пак.
Тия дни се нагледах на свирещи гуми по завоите и недържащи на спиране. Зимни. На 10-15 градуса. Яката ралта. Безопасност копеле отсекъде.

Да, за хубави говорим. :-)
Инак и летни има, които свирукат здравата, не ти е работа... ама хайде да не правя антиреклама...

Mind_Control
14-10-2010, 12:32
Това "няма" значение колега...
Статистиката, за средна температура в София, предполагам ще е над 7 грaдуса. :D

A, много хубаво ми напомни. Единственият месец с отрицателни средномесечни температури е Януари.

-Bobby-
14-10-2010, 12:33
Абе, защо маса от хората не се замислят? Това е ЗИМНА ГУМА, а не СНЕЖНА ГУМА, защо 90% от народа мисли, че зимните гуми се слагат само като падне сняг. Ако цяла зима не падне сняг, обаче навън е -30 градуса, с летните ли ще си карате, защото летните ще са като пластмасовите "гуми" на количката която ви седи на рафта. Подхождайте малко по-рационално по въпроса, тези гуми не са направени заради снега, а заради ниските температури, за това са по-меки и опрималната им температура е по-ниска.

Температури от -30 на сухо време се случват в разни други географски ширини, но не и тук. На Балканите, за да стане -30, трябва преди това снежен циклон да е минал. И при такова положение, аз не препоръчвам дори да се излиза от вкъщи - то пеш ще се пребиеш, какво остава с кола... ако ще да е с най-бруталните зимни гуми като Пирели Уинтър Карвинг или Семперит Айс Грип 3... там само шпайкове помагат, а те са забранени със закон у нас. Да не говорим, че ще ви измръзнат и топките, докато набиете металните топчета по гумите...

За останалото Mind_Control, току-що по-горе каза това, което мисля и аз за зимите в Сф.

D-I-V-A-K-A
14-10-2010, 12:43
Температури от -30 на сухо време се случват в разни други географски ширини, но не и тук. На Балканите, за да стане -30, трябва преди това снежен циклон да е минал. И при такова положение, аз не препоръчвам дори да се излиза от вкъщи - то пеш ще се пребиеш, какво остава с кола... ако ще да е с най-бруталните зимни гуми като Пирели Уинтър Карвинг или Семперит Айс Грип 3... там само шпайкове помагат, а те са забранени със закон у нас. Да не говорим, че ще ви измръзнат и топките, докато набиете металните топчета по гумите...

За останалото Mind_Control, току-що по-горе каза това, което мисля и аз за зимите в Сф.

Ок аз не съм тръгнал да убеждавам никой, карайте си със летните гуми през ЗИМАТА, но помнете, че някой ден ще съжалявате, мен точно зимните гуми са ме спасявали на доста пъти, дори и при полевицата, която беше миналата зима. ГОРКИТЕ БАЛЪЦИ, КОЙТО СА ИЗМИСЛИЛИ ЗИМНИТЕ ГУМИ, САМО СА НАБИВАЛИ И ПРОДЪЛЖАВАТ ДА НАБИВАТ ПАРИ И ТРУД НА ВЯТЪРА, ЗА КАКВО НИ Е ЗИМНА ГУМА ПРЕЗ ЗИМАТА КАТО МОЖЕ ДА СЕ КАРА И С ЛЕТНИ, ЧЕ ДАЖЕ ТО Е ПО-ДОБРЕ КАТО СМЕ С ЛЕТНИ ЕСТЕСТВЕНО. Няма да коментирам повече, всеки си има глава на раменете да си я троши сам, АКЪЛ НЕ СЕ НАЛИВА, А СЕ ПРИДОВИБА

Satanism
14-10-2010, 12:47
Аз пак ще припомня, че сега Януари като се прибрах тука в Англия, понеже всичките са философи и големи шофьори като някои в тоя форум, падна точно 2 санта сняг а температурата беше -1,-2 градуса...
Освен мен, кола с повече от 10км да се движи нямаше, пък да не говорим, че повечето вземаха завоите с помощта на бордюрите, чуждите калници и т.н....на тоя фон аз с моите си зимни гуми за балъци карах с 30-40-50км/ч без НИКАКВИ проблеми, че даже ме гледаха малоумно като ги изпреварвах....


Познайте....тая година вече всеки се ослушва за зимни гуми да си купи...и на всеки, който кажа, че си имам ми вика ЕВАЛА... ;)
И всичко това се случва в страната, в която дори няма внос на зимни гуми...

cyberhill
14-10-2010, 12:53
Направи им импорт, че тук явно не са ни нужни :D

Max
14-10-2010, 12:56
Ако става въпрос у нас е задължително целогодишно да се кара със сликове! :holiday2:

detelazurno
14-10-2010, 12:59
Мале тая тема на какъв перфекционизъм се е обърнала. Ако сте толкова перфекционисти защо не си купите едно хале с гуми и преди да излизате да правите всевъзможни анализи на пътя по който ще минавате?! После натоварете едно ремарке с гуми и ги сменяйте на всяка промяна в атмосферните условия.
Разковничето е в каучука на гумата. Има и една игра с темепратурите, твърдостта.... Гледам, че не веднъж е споменато ама някой или не иска да разбере или просто ще домъкне от 100 кладенци вода, за да се докаже като прав :Yoda:

Mind_Control
14-10-2010, 12:59
Аз пак ще припомня, че сега Януари като се прибрах тука в Англия, понеже всичките са философи и големи шофьори като някои в тоя форум, падна точно 2 санта сняг а температурата беше -1,-2 градуса...
Освен мен, кола с повече от 10км да се движи нямаше, пък да не говорим, че повечето вземаха завоите с помощта на бордюрите, чуждите калници и т.н....на тоя фон аз с моите си зимни гуми за балъци карах с 30-40-50км/ч без НИКАКВИ проблеми, че даже ме гледаха малоумно като ги изпреварвах....


Познайте....тая година вече всеки се ослушва за зимни гуми да си купи...и на всеки, който кажа, че си имам ми вика ЕВАЛА... ;)
И всичко това се случва в страната, в която дори няма внос на зимни гуми...

Искаш да кажеш, че англичаните са прост народ, а ние сме много умни :) ОК няма пробелми... Дай боже и ние да станеме толкова прости, за да имаме техния стандарт. Добре, че беше ти, да им кажеш, че има зимни гуми, те горките не са чували до сега.

Вярвай ми- досега щом никой не е внасял зимни гуми там, то явно няма далавера. Разбирай- сам ще си ги караш, ако внесеш. И то не защото англичаните са прости, видиш ли, а защото за един ден в годината не е рентабилно да пръснеш 1000 Паунда. А хората там ценят парите, за разлика от тука, където само и само да караш кола си готов да си даваш 2/3 от заплатата за нея.

-Bobby-
14-10-2010, 13:00
Ок аз не съм тръгнал да убеждавам никой, карайте си със летните гуми през ЗИМАТА, но помнете, че някой ден ще съжалявате, мен точно зимните гуми са ме спасявали на доста пъти, дори и при полевицата, която беше миналата зима. ГОРКИТЕ БАЛЪЦИ, КОЙТО СА ИЗМИСЛИЛИ ЗИМНИТЕ ГУМИ, САМО СА НАБИВАЛИ И ПРОДЪЛЖАВАТ ДА НАБИВАТ ПАРИ И ТРУД НА ВЯТЪРА, ЗА КАКВО НИ Е ЗИМНА ГУМА ПРЕЗ ЗИМАТА КАТО МОЖЕ ДА СЕ КАРА И С ЛЕТНИ, ЧЕ ДАЖЕ ТО Е ПО-ДОБРЕ КАТО СМЕ С ЛЕТНИ ЕСТЕСТВЕНО. Няма да коментирам повече, всеки си има глава на раменете да си я троши сам, АКЪЛ НЕ СЕ НАЛИВА, А СЕ ПРИДОВИБА

Много искам да видя на лед що за гума е тази, която те е спасила или по-скоро да разбера по-добре разбирането ти за поледица. :)
Аз с чисто нови зимни гуми, щях да се пречукам на заледен сенчест завой един хубав ноемврийски ден в Родопите, в района на ждрелата при Девин и Триград, преди няколко години... добре, че замръзналото влажно петно свърши и гумите зацепиха на сух асфалт, защото вече се чудех къде да хлъзна колата - в парапета на мостчето, или в деренцето преди него... още по-голям късмет беше, че нямаше насрещно...

Satanism
14-10-2010, 13:01
Искаш да кажеш, че англичаните са прост народ, а ние сме много умни :) ОК няма пробелми... Дай боже и ние да станеме толкова прости, за да имаме техния стандарт. Добре, че беше ти, да им кажеш, че има зимни гуми, те горките не са чували до сега.

Прост са, да ,и то доста, ние сме по-умни със сигурност.
Само дето хора, дето не са излизали от Люлин няма как да го знаят това....


Те и за смесителите на мивките знаят, ама имат отделно топло и студено кранче още...

Mind_Control
14-10-2010, 13:06
Прост са, да ,и то доста, ние сме по-умни със сигурност.
Само дето хора, дето не са излизали от Люлин няма как да го знаят това....


Те и за смесителите на мивките знаят, ама имат отделно топло и студено кранче още...

Люлин планина ли имаш предвид или квартала- уточнавай ги тия неща, защото са важни. Аз в англия съм прекарал доста време като ученик и не ми се видяха прости да ти кажа, незнам, може да съм попаднал в хай-лайфа там, а ти да си попаднал в някой от работническите квартали...

Old Fox
14-10-2010, 13:08
Колко многоооо!? Дай да говориме в цифри. Много може да са 30 см, може и да са 2 км...

E не си сериозен сега. Разликата спокойно може да превиши и 10метра.

Satanism
14-10-2010, 13:10
Люлин планина ли имаш предвид или квартала- уточнавай ги тия неща, защото са важни. Аз в англия съм прекарал доста време като ученик и не ми се видяха прости да ти кажа, незнам, може да съм попаднал в хай-лайфа там, а ти да си попаднал в някой от работническите квартали...

Ако се замислиш, което и от двете да е, пак ще е подходящо за идеята на поста ми ;)

Не знам ти къде си попадал, ама Англичаните 1% са интелигентни и 99% са малоумни бачкатори..... и именно така се прави стандарт, а не като при нас 90% тарикати и 10% да работят...
Но стандарта не определя дали един народ е умен или не, а е показателен какви са управляващите....американците какво, блестят с интелект може би?

pr_00f
14-10-2010, 13:11
Искаш да кажеш, че англичаните са прост народ, а ние сме много умни :) ОК няма пробелми... Дай боже и ние да станеме толкова прости, за да имаме техния стандарт. Добре, че беше ти, да им кажеш, че има зимни гуми, те горките не са чували до сега.

Вярвай ми- досега щом никой не е внасял зимни гуми там, то явно няма далавера. Разбирай- сам ще си ги караш, ако внесеш. И то не защото англичаните са прости, видиш ли, а защото за един ден в годината не е рентабилно да пръснеш 1000 Паунда. А хората там ценят парите, за разлика от тука, където само и само да караш кола си готов да си даваш 2/3 от заплатата за нея.


Само че хората не са прости...
И е по далавера да пръснеш за един ден 1000 паунда за гуми който ще караш 2-3 сезона , отколкото да дадеш тези пари като глоби при настъпило ПТП, а за това какво ще се случи със размера на следващата ти застраховка след настъпило ПТП, май е по-добре да не коментираме.

Я Satanism да каже колко струва застраховка на водач без ПТП и на такъв с 2-3 - (пък било то и леки )зад гърба за една и съща кола. Колко време застрахователите пазят в архивите си рисковите шофьори ?
За Англия примерно.


п.с Само ми кажи как изчисли точно 1000 паунда за гуми ?
300 звучи доста по-реалистично.

D-I-V-A-K-A
14-10-2010, 13:14
Много искам да видя на лед що за гума е тази, която те е спасила или по-скоро да разбера по-добре разбирането ти за поледица. :)
Аз с чисто нови зимни гуми, щях да се пречукам на заледен сенчест завой един хубав ноемврийски ден в Родопите, в района на ждрелата при Девин и Триград, преди няколко години... добре, че замръзналото влажно петно свърши и гумите зацепиха на сух асфалт, защото вече се чудех къде да хлъзна колата - в парапета на мостчето, или в деренцето преди него... още по-голям късмет беше, че нямаше насрещно...

Еми незнам с какви гуми си бил или с колко си карал, щом пътя ти е бил сух. Мойте гуми са Гудрич и като ги взимах си плащах доволно на парче, защото за гуми пари не пестя, а както много хора се обедиха тази зима ЕВТИНОТО ИЗЛИЗА СКЪПО. Като не се съобразяваме с условияте, ще се чудим наистина къде да спираме. Не тръвдя, че мойте гуми са се държали като сликове на писта, а просто, че колата ме слушаше и правеше това което искам от нея, за разлика от 90% от останалите шофьори, които бяха на пътя същият ден. Ако искаш, при първата полевица ми пиши на лично и ще те повозя, да видим дали няма да има разлика спрямо останалите участници в движението. Ама в същност какво ли разбирам аз, може би не си познавам колата и за това съм се излъгал, просто мойто и нейното мислене са сувпадали в този момент и за това съм решил, че прави това което искам от нея.

BLUE1
14-10-2010, 13:14
Чисто нови гуми Nokian H имат значително по -слабо сцепление при зимно сухо време отколкото през лятно сухо. Вече го писах , лично имах глупостта да сменя по-рано зимните гуми пролетта. А като паднаха и два пръста сняг и положението стана трагично.

-Bobby-
14-10-2010, 13:19
Еми незнам с какви гуми си бил или с колко си карал, щом пътя ти е бил сух. Мойте гуми са Гудрич и като ги взимах си плащах доволно на парче, защото за гуми пари не пестя, а както много хора се обедиха тази зима ЕВТИНОТО ИЗЛИЗА СКЪПО. Като не се съобразяваме с условияте, ще се чудим наистина къде да спираме. Не тръвдя, че мойте гуми са се държали като сликове на писта, а просто, че колата ме слушаше и правеше това което искам от нея, за разлика от 90% от останалите шофьори, които бяха на пътя същият ден. Ако искаш, при първата полевица ми пиши на лично и ще те повозя, да видим дали няма да има разлика спрямо останалите участници в движението.

Ама ти май не четеш внимателно... :)
Говоря ти, че на лед чисто нови зимни гуми не ме спасиха, умишлено споменах ждрелата (там пътя е тесен, с много завои и дори да искаш, бързо не можеш да караш) ти ме убаждаваш пак, че в поледица правели каквото поискаш ти гумите. То цели клипчета има в нета, в Русия как при лед тип стъкло, колите сами се хлъзгат надолу по улицата, без водачите им да могат да направят каквото и да било, и се удряха като кегли, ти ми говориш, че правела каквото поискаш ти на лед... това и да го видя, не го вярвам, или по-скоро не си карал точно на лед, за да разбереш как и с най-добрите зимни гуми, по-безпомощен няма как да бъдеш (освен ако не са с шипове). ;)

cyberhill
14-10-2010, 13:24
Браво! Спестихте ми 500лв... отивам да пия :D

Айде малко по сериозно. На лед зимната гума е по-добре, защото е по мека. Ясно е че леда си е лед, но аз бих предпочел да съм със зимна, а не лятна.

К'ви ги говорите... не знам. :(

old alfist
14-10-2010, 13:25
Аз с чисто нови зимни гуми, щях да се пречукам на заледен сенчест завой един хубав ноемврийски ден в Родопите, в района на ждрелата при Девин и Триград, преди няколко години... добре, че замръзналото влажно петно свърши и гумите зацепиха на сух асфалт, защото вече се чудех къде да хлъзна колата - в парапета на мостчето, или в деренцето преди него... още по-голям късмет беше, че нямаше насрещно...

Ако беше с летни гуми намаше да могат и да зацепят, а на мен бронята ми струва 1200, а фара 600лв.

pavlin
14-10-2010, 13:29
Аз пак ще припомня, че сега Януари като се прибрах тука в Англия, понеже всичките са философи и големи шофьори като някои в тоя форум, падна точно 2 санта сняг а температурата беше -1,-2 градуса...
Освен мен, кола с повече от 10км да се движи нямаше, пък да не говорим, че повечето вземаха завоите с помощта на бордюрите, чуждите калници и т.н....на тоя фон аз с моите си зимни гуми за балъци карах с 30-40-50км/ч без НИКАКВИ проблеми, че даже ме гледаха малоумно като ги изпреварвах....


Познайте....тая година вече всеки се ослушва за зимни гуми да си купи...и на всеки, който кажа, че си имам ми вика ЕВАЛА... ;)
И всичко това се случва в страната, в която дори няма внос на зимни гуми...
Искаш да кажеш, че никой не кара с всесезонни гуми в Англия. Тук във Флорида въпреки че няма зима, повечето хора карат с всесезонни и никой не се оплаква. И в Колорадо съм живял и там с всесезонните няма проблем.

-Bobby-
14-10-2010, 13:31
Те зацепиха, когато леда свърши и дойде сухия асфалт... последните мнения на old alfist и D-I-V-A-K-A, ми показаха как четат по скоростно-диагоналната система... :)

D-I-V-A-K-A
14-10-2010, 13:33
Ама ти май не четеш внимателно... :)
Говоря ти, че на лед чисто нови зимни гуми не ме спасиха, умишлено споменах ждрелата (там пътя е тесен, с много завои и дори да искаш, бързо не можеш да караш) ти ме убаждаваш пак, че в поледица правели каквото поискаш ти гумите. То цели клипчета има в нета, в Русия как при лед тип стъкло, колите сами се хлъзгат надолу по улицата, без водачите им да могат да направят каквото и да било, и се удряха като кегли, ти ми говориш, че правела каквото поискаш ти на лед... това и да го видя, не го вярвам, или по-скоро не си карал точно на лед, за да разбереш как и с най-добрите зимни гуми, по-безпомощен няма как да бъдеш (освен ако не са с шипове). ;)

Незнам дали знаеш, че от нова зимна гума до нова зимна гума има огромна разлика, а ти какво, да не си тествал всички зимни гуми на пазара та да знаеш всяка как се държи на пътя. Карай си със здраве, а пък аз БАЛЪКА, ще продължавам да си набивам парите и да си купувам хубави гуми и подходящи за сезона.

П.С. Като гледам колко е твърдоглав половината от народа, ще дойде момента в който ще се вика неволята, ама се съмнявам да отговори.


НЕ ПИТАЙ СТАРИЛО, ПИТАЙ ПАТИЛО!!!

Поздрави от мен на всички екстремисти от Алкайда, с пожелание да не се засичаме по пътя през зимния сезон. :usaflag:

old alfist
14-10-2010, 13:36
Те зацепиха, когато леда свърши и дойде сухия асфалт... последните мнения на old alfist и D-I-V-A-K-A, ми показаха как четат по скоростно-диагоналната система... :)

Смяташ ли, че една лятна гума умряла от студ ше зацепи веднага сред излизане от леда.

Mind_Control
14-10-2010, 13:40
Само че хората не са прости...
И е по далавера да пръснеш за един ден 1000 паунда за гуми който ще караш 2-3 сезона , отколкото да дадеш тези пари като глоби при настъпило ПТП, а за това какво ще се случи със размера на следващата ти застраховка след настъпило ПТП, май е по-добре да не коментираме.

Я Satanism да каже колко струва застраховка на водач без ПТП и на такъв с 2-3 - (пък било то и леки )зад гърба за една и съща кола. Колко време застрахователите пазят в архивите си рисковите шофьори ?
За Англия примерно.


п.с Само ми кажи как изчисли точно 1000 паунда за гуми ?
300 звучи доста по-реалистично.

Бате Шефе, ти май не четеш постовете.. Момчето казва, че в Англия никой не слага зимни гуми. Явно са си направили сметката.

-Bobby-
14-10-2010, 13:41
Поздрави от мен на всички екстремисти от Алкайда, с пожелание да не се засичаме по пътя през зимния сезон.

Дишай спокойно, за мен зимата е сезона на мезенцата, трушийката, ракийката и каквито се сетиш още кулинарни благинки, а колата кротко си седи паркирана и врътка само из София, ако е не-заснежено. Пътуванията ги правя когато е подходящото за тях време - между март и ноември. В групата на екстремистите си включи скиорите, мен не ме брой там. ;)
Ама познавайки приятелите си скиори, не се притеснявай, те се запасяват с яко зимни гуми, като за Швеция и Норвегия...

gigi
14-10-2010, 13:42
Мама недей,щото сравняваш две гуми които са много далеч една от друга,но има много ситина в казаното,но и много неверни неща:wazuuup::wazuuup:
Аз знам че са далеч една от друга и затова писах какъв размер и т.н. На БМВ-то резултата беше горе долу като с Алфата с гуми 235-50-18 Falken и зимни 215-55-16 Мишелин Алпин. А във сняг със зимни дънлоп 245-45-18 е почти като с летни.Та и размера има значение. На джипа гумите бяха всесезонни Йокохама и проблем не съм имал на никакво време, но ако трябва да съм честен в дълбок сняг си личеше че не е баш зимна гумата.
Та ще се повторя, според това което слагаш трябва и да караш. Имам само летни като падне сняг просто не карам, в кишата хич не са зле. Имам зимни като е сняг добре ама като стане както е в момента, просто карам много по внимателно.....
Всеки да преценява за себе си, но се съобразявайте. Щото ме фаща страх от рацери като оня в две теми по надолу(с Реното) който с каквито и гуми да е все тая.:bash:
А най опасно е да се кара с две летни и две зимни независимо кой сезон:wazuuup:

-Bobby-
14-10-2010, 13:45
Смяташ ли, че една лятна гума умряла от студ ше зацепи веднага сред излизане от леда.

От опита ми със сликове на писта - смятам, че загряла гума, без значение каква, щом стъпи пак на сухия асфалт, ще зацепи. Едно стъпване на лед за секунда-две, няма как да я вкорави до температурите, за които си мислиш.
И само не ми казвай, че когато караш по супер студен асфалт, гумите не загряват... че тогава ще трябва да кажа на колежките да викат бърза помощ да ме реанимират от смях...

pr_00f
14-10-2010, 13:49
Бате Шефе, ти май не четеш постовете.. Момчето казва, че в Англия никой не слага зимни гуми. Явно са си направили сметката.


Чета , чета.

Това прочетох


Аз пак ще припомня, че сега Януари като се прибрах тука в Англия, понеже всичките са философи и големи шофьори като някои в тоя форум, падна точно 2 санта сняг а температурата беше -1,-2 градуса...
Освен мен, кола с повече от 10км да се движи нямаше, пък да не говорим, че повечето вземаха завоите с помощта на бордюрите, чуждите калници и т.н....на тоя фон аз с моите си зимни гуми за балъци карах с 30-40-50км/ч без НИКАКВИ проблеми, че даже ме гледаха малоумно като ги изпреварвах....


Познайте....тая година вече всеки се ослушва за зимни гуми да си купи...и на всеки, който кажа, че си имам ми вика ЕВАЛА... ;)
И всичко това се случва в страната, в която дори няма внос на зимни гуми...




И това прочетох :




Искаш да кажеш, че англичаните са прост народ, а ние сме много умни :-) ОК няма пробелми... Дай боже и ние да станеме толкова прости, за да имаме техния стандарт. Добре, че беше ти, да им кажеш, че има зимни гуми, те горките не са чували до сега.

Вярвай ми- досега щом никой не е внасял зимни гуми там, то явно няма далавера. Разбирай- сам ще си ги караш, ако внесеш. И то не защото англичаните са прости, видиш ли, а защото за един ден в годината не е рентабилно да пръснеш 1000 Паунда. А хората там ценят парите, за разлика от тука, където само и само да караш кола си готов да си даваш 2/3 от заплатата за нея.


И те попитах как точно измисли тази сума ?
Че преди малко нещо се споменаваше за празни приказки ?

old alfist
14-10-2010, 13:50
От опита ми със сликове на писта - смятам, че загряла гума, без значение каква, щом стъпи пак на сухия асфалт, ще зацепи. Едно стъпване на лед за секунда-две, няма как да я вкорави до температурите, за които си мислиш.
И само не ми казвай, че когато караш по супер студен асфалт, гумите не загряват... че тогава ще трябва да кажа на колежките да викат бърза помощ да ме реанимират от смях...

Карай си с летните гуми на пистата колкото си искаш - от такива състезатели ми е писнало вече и затова си нося вече и бухалка в колата.

Mind_Control
14-10-2010, 13:52
Чета , чета.

Това прочетох






И това прочетох :


[QUOTE]
Искаш да кажеш, че англичаните са прост народ, а ние сме много умни :-) ОК няма пробелми... Дай боже и ние да станеме толкова прости, за да имаме техния стандарт. Добре, че беше ти, да им кажеш, че има зимни гуми, те горките не са чували до сега.

Вярвай ми- досега щом никой не е внасял зимни гуми там, то явно няма далавера. Разбирай- сам ще си ги караш, ако внесеш. И то не защото англичаните са прости, видиш ли, а защото за един ден в годината не е рентабилно да пръснеш 1000 Паунда. А хората там ценят парите, за разлика от тука, където само и само да караш кола си готов да си даваш 2/3 от заплатата за нея. QUOTE]


И те попитах как точно измисли тази сума ?
Че преди малко нещо се споменаваше за празни приказки ?

Много ми е интересно, как ще си купят масово зимни гуми, като няма внос :) И аджеба, защо не използвате случая да направите няколко милиона от внос на гуми. А сетих се- големите гумопроизводители, може би вече са дали хиляди долари за проучвания и са стигнали до извода, че няма смисъл да се хабят да продават зимни гуми в Англия.

-Bobby-
14-10-2010, 13:54
Карай си с летните гуми на пистата колкото си искаш - от такива състезатели ми е писнало вече и затова си нося вече и бухалка в колата.

Грешен отговор. Аз съм от тези, дето не спира да повтаря, че шосето не е писта. ;)
Ако ми се кара състезателно, има писти за целта. На шосето се возя. Бухалката иначе си я носи - наистина има всякакви идиоти по пътищата.

Satanism
14-10-2010, 13:55
Зимни гуми в Англия можеш да си купиш много лесно, тва не ти Зимбабве...моите дойдоха за 4 дена от Германия...цена:400 и нещо евро за 4-ка от най-скъпия Вредещайн-16ка

cyberhill
14-10-2010, 13:57
Със загряли сликове, много по добре се спира зимата, даже по ниската температура, ги кара да не прегряват и разтапят...

Призовавам модераторите да изтрият темата, че ставаме за смях....

pr_00f
14-10-2010, 14:00
Зимни гуми в Англия можеш да си купиш много лесно, тва не ти Зимбабве...моите дойдоха за 4 дена от Германия...цена:400 и нещо евро за 4-ка от най-скъпия Вредещайн-16ка


Кажи ти за застраховките, че ми е интересно
Ясно стана вече че гумите не струват 1000 паунда.

old alfist
14-10-2010, 14:02
Със загряли сликове, много по добре се спира зимата, даже по ниската температура, ги кара да не прегряват и разтапят...

Призовавам модераторите да изтрият темата, че ставаме за смях....

Къде ще ги загрееш тия сликове до такава степен по пътя през зимата, бе колега - аман от професори.

D-I-V-A-K-A
14-10-2010, 14:04
Зимни гуми в Англия можеш да си купиш много лесно, тва не ти Зимбабве...моите дойдоха за 4 дена от Германия...цена:400 и нещо евро за 4-ка от най-скъпия Вредещайн-16ка

Бате страшно си се набутал. ти ако не разбра в Англия зимни гуми не ти трябват за зимата. Тука българите сме най-знаещите, най-отворените, най-големите тарикати и най-добре знаем нещата как стават. Та ето заради това държавата ни е една от най-развитите и най-проспериращите в света.

Докато имаме това мислене тип: "Аз съм по тарикат от Пешо, а Пешо е балък, защото не разбира (не мисли същото което аз)", никога няма да се оправиме.

---------- Post added at 14:04 ---------- Previous post was at 14:03 ----------


Къде ще ги загрееш тия сликове до такава степен по пътя през зимата, бе колега - аман от професори.

Колегата се ебаваше :)

cyberhill
14-10-2010, 14:05
Къде ще ги загрееш тия сликове до такава степен по пътя през зимата, бе колега - аман от професори.

Явно, си ме разбрал буквално....:oops:

Pinky
14-10-2010, 14:09
Не знам само защо така игнорирате постовете на Гиги. По-смислено твърдение, здраве му кажи.
Аз миналата година изобщо не сложих зимните гуми на алфата, но и не излизах с нея, когато имаше сняг по булевардите, а в квартала карах на първа. И, изненада, нямах проблем. Да, правих си сметка. Да, за снега лятната гума, макар и чисто нова мишлен пилот екзалто, не се държи добре. Но на сухо и мокро без сняг, спирам в пъти по-добре от зимните гуми. Тази година ще карам зимната кола при по-кофти време, най-вероятно. Е, приготвил съм и зимните за алфата, но ще видим кога ще ги сложа.
Пък който иска да ми се доверява. Очевидно не го правя, за да спестя - имам си ги гумите и смятам, че е по-добре с летни _за момента_.

D-I-V-A-K-A
14-10-2010, 14:15
За разбирачите, ето няколко иформационни клипа, на хора който с това си изкарват хляба или можеби и от тях разбирате бовече? Да бе като се замисля, какво ли разбират те, а и нещата който показват съм сигурен, че са нагласени.

Tire Rack Tire Test - Winter/Snow vs. All-Season vs. Summer Tires on Ice
http://www.youtube.com/watch?v=GlYEMH10Z4s&feature=related

Tire Rack Tire Test - All-Season vs. Winter Tires
http://www.youtube.com/watch?v=JGfvyPtYR0Y

Safty test winter tires versus summer tires
http://www.youtube.com/watch?v=8ncga6UxlHM&feature=related

Do winter tyres work?
http://www.youtube.com/watch?v=drOtBWhGxks&feature=fvw

П.С. Много ми е интересно, след като е доказано на практика, как ще го оборвате. Може би: "е да ама това са опити, а пък при мен пък колата не спираше, не завиваше и т.н."

old alfist
14-10-2010, 14:20
За зимата си има зимни гуми - вероятността да ти помогнат е по-голяма отколкото да навредят през този сезон.Не случайно подполковник Костов от Телевизията отговаря при въпрос кога да се поставят: "За да не забравят водачите - когато се слага зелето в качето"

Pinky
14-10-2010, 14:22
Отказвам се...

pr_00f
14-10-2010, 14:37
Аз пък зелето вече го сложих :)


п.с Този клип много ми хареса

http://www.youtube.com/watch?v=8ncga6UxlHM&feature=related

Този също го бива като цяло. Само не ми стана ясно това лед ли е или просот са боядисали асфалта в бяло ?

http://www.youtube.com/watch?v=GlYEMH10Z4s&feature=related

И да - размера е много много важен :)

Mind_Control
14-10-2010, 14:40
За разбирачите, ето няколко иформационни клипа, на хора който с това си изкарват хляба или можеби и от тях разбирате бовече? Да бе като се замисля, какво ли разбират те, а и нещата който показват съм сигурен, че са нагласени.

Tire Rack Tire Test - Winter/Snow vs. All-Season vs. Summer Tires on Ice
http://www.youtube.com/watch?v=GlYEMH10Z4s&feature=related

Tire Rack Tire Test - All-Season vs. Winter Tires
http://www.youtube.com/watch?v=JGfvyPtYR0Y

Safty test winter tires versus summer tires
http://www.youtube.com/watch?v=8ncga6UxlHM&feature=related

Do winter tyres work?
http://www.youtube.com/watch?v=drOtBWhGxks&feature=fvw

П.С. Много ми е интересно, след като е доказано на практика, как ще го оборвате. Може би: "е да ама това са опити, а пък при мен пък колата не спираше, не завиваше и т.н."

Пак казвам- на сняг няма абсолютно никакво съмнение, че зимната гума разцепва лятната.

Единствения показателен тест е този, където ги тестваха на мокрото само. За момента признавам, че не мога да оспоря този клип.

pr_00f
14-10-2010, 14:44
А клипа дето са боядисали хасвалто у бяло ?

-Bobby-
14-10-2010, 14:47
За разбирачите, ето няколко иформационни клипа, на хора който с това си изкарват хляба или можеби и от тях разбирате бовече? Да бе като се замисля, какво ли разбират те, а и нещата който показват съм сигурен, че са нагласени.

Tire Rack Tire Test - Winter/Snow vs. All-Season vs. Summer Tires on Ice
http://www.youtube.com/watch?v=GlYEMH10Z4s&feature=related


Tire Rack Tire Test - All-Season vs. Winter Tires
http://www.youtube.com/watch?v=JGfvyPtYR0Y

Safty test winter tires versus summer tires
http://www.youtube.com/watch?v=8ncga6UxlHM&feature=related

Do winter tyres work?
http://www.youtube.com/watch?v=drOtBWhGxks&feature=fvw

П.С. Много ми е интересно, след като е доказано на практика, как ще го оборвате. Може би: "е да ама това са опити, а пък при мен пък колата не спираше, не завиваше и т.н."

И за какво всъщност ги пусна тия клипове? Ако позволиш коментар - на първия, ок, на лед видиш ли зимната е като по релси. Само не видях, шипове имаше ли или си беше ей така - зимна цвичка. Щото ако е второто - просто на мен не ми минава. А това на края на клипа ме разби: "Revolutionizing tire BUYING since 1979".
И обяснява целта на създаването на клипа.
Да живее потребителското Хамериканско общество. Питам се обаче, тия от този сайт, знаят ли какъв автогол си вкарват, щото утре "умния" Хамериканец, като се изплющи на леда дори със зимните гуми, ще пусне съдебен иск, че клипа е заблуждаващ и от този сайт-фирма са го излъгали. А там, както знаем, такива съдебни искове минават, и то със страшна сила, поради което има дори и награди за най-безумен иск...

А другите клипове беше излишно да ги пускаш - аз категорично съм съгласен, че на снега, зимната е по-добра от 4-сезонната (втория клип), или пък от лятната (4-ия клип, хахахха смях!). Даже на 4-ия ми беше крайно забавно, защото... абе, дявол го взел, поне по-тесни гуми да бяха сложили на това БМВ 6... те дори зимни да са тия баници, пак ще заоре на места. И за това с по-тесните гуми в снега пък съм толкова убеден, колкото и тия, правили теста и клипа не са (щом като са тествали с такива валяци).

А при третия клип на мокрото, ми се ще да го видя със звук, щото тук нямам, и да чуя детайлите...

Fear
14-10-2010, 14:51
А клипа дето са боядисали хасвалто у бяло ?
Там е като при сняг, даже по-зле.
Но честно казано, не мога да повярвам, че дори и зимната гума може да вземе по такъв начин завой на чист лед. :)

Той колегата -Bobby- го е написал по-подробно от мен. :)

pr_00f
14-10-2010, 14:54
Ми как бе, рекламата си е реклама - то е ясно че са украсили малко нещата.
Което не променя същността обаче.

Най - простият тест- обуй си едни обувки с твърда подметка и пробвай на лед. После със обувки с мека подметка - ми пак се пързаля, на лед всичко се пързаля... но доста по малко :)

Satanism
14-10-2010, 15:08
Абе и аз като се замисля...то и антифриза е измама за забогатяване....я си сипете водица, така и така среднодневната температура някой от статистицигте тука я извади 7 градуса ли кво беше там.....

-Bobby-
14-10-2010, 15:12
Ми как бе, рекламата си е реклама - то е ясно че са украсили малко нещата.
Което не променя същността обаче.

Най - простият тест- обуй си едни обувки с твърда подметка и пробвай на лед. После със обувки с мека подметка - ми пак се пързаля, на лед всичко се пързаля... но доста по малко :)

По-малко не означава никак. А то видиш ли, излезе, че със зимната гума на лед си като влак по широк коловоз...

Опитай ти на тази ледена пързалка с по-твърдите и по-меките подметки. После ще ти броя синините по задника. Хайде стига рекламни пудри и украски...

pr_00f
14-10-2010, 15:14
Еми то е ясно че и зимната течност за чистачки е явна измама с цел печалба.

@Satanism Хайде моля те дай данни за цените на застраховките на колите в УК.

@-Bobby- За 35 години съм усетил разликата между различните видове обувки на сняг и лед.
Както и при гумите на колите :)

Mind_Control
14-10-2010, 15:22
Еми то е ясно че и зимната течност за чистачки е явна измама с цел печалба.

@Satanism Хайде моля те дай данни за цените на застраховките на колите в УК.

@-Bobby- За 35 години съм усетил разликата между различните видове обувки на сняг и лед.
Както и при гумите на колите :)

pr_00f, на тия години ако не ти е ясно, че всичко на тоя свят се прави с цел печалба.. И естествено, че рекламата украсява нещата- както детенцето в Мерцедеса не можеше да смени станцията от радиото поради ускорението. А в днешно време понеже никой не вярва на рекламата вече, хората са се изхитрили и пускат подобни клипчета.

Всеки да кара както иска в крайна сметка.

pr_00f
14-10-2010, 15:31
E то има си хас да се прави с цел загуба.
Което не означава , че зимните гуми правени с тази цел не са по-добри от летните ( правени пак с тази цел) през зимният сезон.

Иначе да - прав си , по закон всеки може да кара с каквото си иска ( само за грайфера има ограничение)
Лошото е че като ме натресе някой такъв какво правим тогава ?

D-I-V-A-K-A
14-10-2010, 15:31
pr_00f, на тия години ако не ти е ясно, че всичко на тоя свят се прави с цел печалба.. И естествено, че рекламата украсява нещата- както детенцето в Мерцедеса не можеше да смени станцията от радиото поради ускорението. А в днешно време понеже никой не вярва на рекламата вече, хората са се изхитрили и пускат подобни клипчета.

Всеки да кара както иска в крайна сметка.

Даааа, всичко е една голяма конспирация срещу нас, прайните потребители.

Блаженнй са вярващите, тежко им на неверниците. :big_bow_down: Всичко е джихад в тоя свят.

Satanism
14-10-2010, 15:35
Еми то е ясно че и зимната течност за чистачки е явна измама с цел печалба.

@Satanism Хайде моля те дай данни за цените на застраховките на колите в УК.

@-Bobby- За 35 години съм усетил разликата между различните видове обувки на сняг и лед.
Както и при гумите на колите :)

Не знам, зависи от 100 неща цената, но средно около 4-5-600 паунда на година е за 150 коня на среднодългъг стаж, с катастрофи вероятно ще е 3-4 пъти повече.

-Bobby-
14-10-2010, 15:48
Даааа, всичко е една голяма конспирация срещу нас, прайните потребители.

Блаженнй са вярващите, тежко им на неверниците. :big_bow_down: Всичко е джихад в тоя свят.

Бе ти ако знаеш през какви маржове работят дилърите на гуми, респ. тези на авточасти, ще си на мнение, че не само е джихад, ами жив геноцид. ;)

Аз лично, съм карал зимата и с баш зимни гуми, карал съм и с всесезонни. Изпробвал съм доста марки, не робувам на брандове, не робувам и на мнението, че най-скъпото е най-доброто, респ. че нещо супер евтино като марка и модел може да върши нормална работа. За всичко изброено имам преки впечатления, убеждения и база за сравнение, различна от "съседа ми каза" и "на онова клипче ония показаха еди кво си". Специално за моето потребление, начин на каране и ползване на колата, съм установил, че добра като марка и модел 4-сезонна гума, ми е предостатъчно. Пък вие ме анатемосвайте, ако искате.
Единствено ме интересува, крайните защитници на карането само със зимни/летни гуми, вие някога 4-сезонна гума карали ли сте? Че да не се окаже, че насреща ми скачат хора, дето нямат впечатления, но са първи критикари?

D-I-V-A-K-A
14-10-2010, 16:03
Бе ти ако знаеш през какви маржове работят дилърите на гуми, респ. тези на авточасти, ще си на мнение, че не само е джихад, ами жив геноцид. ;)

Аз лично, съм карал зимата и с баш зимни гуми, карал съм и с всесезонни. Изпробвал съм доста марки, не робувам на брандове, не робувам и на мнението, че най-скъпото е най-доброто, респ. че нещо супер евтино като марка и модел може да върши нормална работа. За всичко изброено имам преки впечатления, убеждения и база за сравнение, различна от "съседа ми каза" и "на онова клипче ония показаха еди кво си". Специално за моето потребление, начин на каране и ползване на колата, съм установил, че добра като марка и модел 4-сезонна гума, ми е предостатъчно. Пък вие ме анатемосвайте, ако искате.
Единствено ме интересува, крайните защитници на карането само със зимни/летни гуми, вие някога 4-сезонна гума карали ли сте? Че да не се окаже, че насреща ми скачат хора, дето нямат впечатления, но са първи критикари?

Другата кола е със всесесонни гуми и също имам такива наблюдения, двата вида гуми нямат база на сравнени, тотално различно се държат. Точно всесезонните гуми, там мога да кажа, че е повече реклама, макар, че скоро реклана на всесезонки не съм виждал, но няма каучук (все още) на света, който лятото да се втвърдява, а пък зимата да умеква. Е те такова животно нема!

old alfist
14-10-2010, 16:09
Лошото е че като ме натресе някой такъв какво правим тогава ?Вземи си и ти бухалка в колата като мен - то друго не можеш да направиш.

Mind_Control
14-10-2010, 16:21
Вземи си и ти бухалка в колата като мен - то друго не можеш да направиш.

Ух... Законово си е уредено всичко. Защо трябва да се биеме по улиците!? Имам си гражданска- плащам. Както и ти, ако ме нацелиш, въпреки зимните си гуми или благодарение на тях, вече зависи, кой как го тълкува.

Пък недай си боже да излезеш с бухалката- минавам през тебе с колата и не ми пука!

pavlin
14-10-2010, 17:00
Специално за моето потребление, начин на каране и ползване на колата, съм установил, че добра като марка и модел 4-сезонна гума, ми е предостатъчно. Пък вие ме анатемосвайте, ако искате.
Единствено ме интересува, крайните защитници на карането само със зимни/летни гуми, вие някога 4-сезонна гума карали ли сте? Че да не се окаже, че насреща ми скачат хора, дето нямат впечатления, но са първи критикари?

Не само ти си установил това, ами и много други. Една добра всесезонна гума е много-практична за места с умерен климат, където няма продължителни зими, снеговалежи и т.н.. Освен това при тях също можеш да избираш такива които са по-меки и по-твърди за различна скорост и други. Разлика в поведението на пътя няма значителна и както ти каза пътя не е място за съзтезание. Иначе, който иска да си сменя зимни и летни, само където това е едно допълнително усложнение.

Mury
14-10-2010, 17:23
Ух... Законово си е уредено всичко. Защо трябва да се биеме по улиците!? Имам си гражданска- плащам. Както и ти, ако ме нацелиш, въпреки зимните си гуми или благодарение на тях, вече зависи, кой как го тълкува.

Пък недай си боже да излезеш с бухалката- минавам през тебе с колата и не ми пука!

Ти са разбра ли се сам със себе си,на какво мнение си.Дали си тествал летните гуми как се държат зимата,или като завали леко сняг и неможеш да изкараш колата от пред блока:innocent::innocent::innocent:

pr_00f
14-10-2010, 17:31
Много сладко домашно клипче :)

http://www.youtube.com/watch?v=pXuhfwY74b8&feature=related

badmadafaka
14-10-2010, 17:35
темата е култова... аз лично си извадих следния извод: като почне студа, видя ли алфа процедирам все едно съм видял Голф 2-ка със сини лампи на пръскалките (тоест отбивам на аварийки колкото се може по-далече от него и търпеливо го изчаквам да отмине) :innocent:

viki
14-10-2010, 17:51
Не мога да разбера за какво спорите ?:whistle:
Не се опитвайте да ме убедите, че се водите по чужди мнения, когато решавате какво да направите за себе си. :innocent:Чуждите мнения не са обосновка и "хората така казват" не е аргумент:rockon: