PDA

View Full Version : Студена гърми и прекъсва V6



Pages : [1] 2

don_pepone
11-10-2010, 20:28
Голям филм хораааа. Като е студена прекъсва , леко гарми и забива муцуната като дам газ, направо ужасс.
Дотук съм свалял цялата всмукателна система,което включва колектора, всмукателните тръби, рейката, инжекторите... и всичко е ОК. Като казванм ок няма пропуски на въздух всмукателите са ок, инжекторите са проверени на стенд, дебитомера е замерван и той е ОК, ламбдата отчита перфектно, смених свещите и тенпературният датчик ( профилактично, моят си работеше) и накрая паля колата и пак пляс трас и то само на бензин и само студена. На диагностиката отчита бедна смес на студено и това е.... Мерих и налягането на бензина ( има да ме удави) , мерих ме и тпс-а и датчика на коляновият вал и пак нищоооооооооооо.
Всичко по колата работи като по книгите, а колата не работи като по книгите.......... Вече съм пас..

Furious 155
11-10-2010, 22:10
зацепена ли е правилно? проверихте ли?

dani_ku4eto
11-10-2010, 22:23
Голям филм хораааа. Като е студена прекъсва , леко гарми и забива муцуната като дам газ, направо ужасс.
Дотук съм свалял цялата всмукателна система,което включва колектора, всмукателните тръби, рейката, инжекторите... и всичко е ОК. Като казван ок няма пропуски на въздух всмукателите са ок, инжекторите са проверени на стенд, дебитомера е замерван и той е ОК, ламбдата отчита перфектно, смених свещите и тенпературният датчик ( профилактично, мот си работеше) и накрая паля колата и пак пляс трас и то само на бензин и само студена. На диагностиката отчита бедна смес на студено и това е.... Мерих и наляганета бензина ( има да ме удави) , мерих ме и тпс-а и датчика на коляновият вал и пак нищоооооооооооо.
Всичко по колата работи като по книгите, а колата не работи като по книгите.......... Вече съм пас..

Дебитомер.

wrc
11-10-2010, 22:29
Дебитомер.

Дамм,и според мен проблема ти е там

don_pepone
11-10-2010, 22:57
ремъка е зацепен с пети както си му е реда и е нов,а дебитомера няма прекъсване по пътеките на отчитане и си дава стойностите както си му е реда. Мерихме го в различните обороти и е ок

голямата риба
11-10-2010, 23:18
какви пети за този мотор?

koolio
11-10-2010, 23:58
Инж. Tozzi Begali - кабели, комутатори (ако има тоя мотор), бобини. Най-добре тръгни оттам.

Furious 155
12-10-2010, 01:00
Инж. Tozzi Begali - кабели, комутатори (ако има тоя мотор), бобини. Най-добре тръгни оттам.
в тая връзка може и кабелите на свещите за цилиндрите да проверите дали са във верния ред и състояние.

cyberhill
12-10-2010, 08:14
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=778455#post778455

Май е същата работа... извода - дебитомер.

koolio
12-10-2010, 12:23
в тая връзка може и кабелите на свещите за цилиндрите да проверите дали са във верния ред и състояние.

Да де, аз тия кабели имам предвид.

don_pepone
12-10-2010, 16:45
ами те и кабелите са проверени , а и те са надписани ,ама акое от тях няма да вьрви и като загрее, а тя като е топла е като часовник- 800 до 6500 оборота

cyberhill
12-10-2010, 16:57
Нда, същия проблем е и при мен. Но по леко изразен...
Утре ще сменям дебитомера, ако е дал господ, и съм силно обнадежден, да се оправи.... тая простотия.

На ГАЗ, имаш ли проблеми с оборотите, на загрял ДВГ ?

alfa_zlodeo
12-10-2010, 17:07
ами те и кабелите са проверени , а и те са надписани ,ама акое от тях няма да вьрви и като загрее, а тя като е топла е като часовник- 800 до 6500 оборота

обикновено гърми като е бедна сместа недостатъчно гориво бензина да нее калпав другото е взима въздух щом си проверил другите работи на мен ми беше гърмяла за 3 год 2 пъти заредих на лукойл и за ден 3пъти гръмна пък разхода да не ти казвам на газ си бях развъртил кранчето малко повече за кеф и оп взе да гърми също върнах и се оправи сещай се да не си пипал нещо подобно или е след накой бърникане по двг

don_pepone
13-10-2010, 08:03
На газ нямам ядове -мотора "пее". А бензина е само ОМВ-100карера и си карам само с него откакто имам колата( 2 год.). По всмукателната система няма пропуски гарантирано, само взех да се съмнявам в мъркучите на сепаратора. Двата дебелите ги проверих,но малкото което отива надолу, от сепаратора влиза в планката на динамото и от там не зная накъде отива ,а и не може да се бръкне там. И си мисля ако е цялата работа от загуга на налягане на вентилацията на маслените пари или картерните газове, дали да нее от това.

---------- Post added at 08:03 ---------- Previous post was at 08:01 ----------


какви пети за този мотор?

ами те всички бензинови алфи трябва да се зацепват с пети.

голямата риба
13-10-2010, 08:37
ами те всички бензинови алфи трябва да се зацепват с пети.
http://hfhpe.clubalfaromeo.com/extreme/V6.jpg

Bobo
13-10-2010, 20:53
http://hfhpe.clubalfaromeo.com/extreme/V6.jpg

В оригиналния менюал няма пети :grin: Ами сега :calc: :grin:

robygas
13-10-2010, 22:28
В оригиналния менюал няма пети :grin: Ами сега :calc: :grin:

Ами сега...как си Баба знае..:tooth:

Bobo
14-10-2010, 14:29
Ами сега...как си Баба знае..:tooth:

То ясно ма тая баба била с пети зацепена :clap2:

BiTurbo
16-10-2010, 20:35
Да не отварям нова тема, че моя случай е подобен. Моята (1.8 8V) и тя ако не е загряла пука, забива муцуна... грозна картинка. Като вдигне градусите малко всичко се оправя. Също така като карам на дъжд много често почва пак да се чуди и да запича... Иначе на сухо като е загряла всичко е ОК. Другото е, че цялата ми генерация е прецакана, заваряваха тук таме няколко но явно трябва нова. Та с други думи при мен от двете неща ли е или по-скоро от дебитомера. А силно ме съмнява да има дебитомери по магазините като за мойта съдейки по опита ми с други части.

koolio
16-10-2010, 21:28
Да не отварям нова тема, че моя случай е подобен. Моята (1.8 8V) и тя ако не е загряла пука, забива муцуна... грозна картинка. Като вдигне градусите малко всичко се оправя. Също така като карам на дъжд много често почва пак да се чуди и да запича... Иначе на сухо като е загряла всичко е ОК. Другото е, че цялата ми генерация е прецакана, заваряваха тук таме няколко но явно трябва нова. Та с други думи при мен от двете неща ли е или по-скоро от дебитомера. А силно ме съмнява да има дебитомери по магазините като за мойта съдейки по опита ми с други части.
Инж. Тоци Бегали - комутатори и/или бобини. Има ги навсякъде и втора ръка - по-добре втора ръка, отколкото нови със съмнително качество и не са безумно скъпи.

don_pepone
18-10-2010, 08:22
:fish:

Furious 155
18-10-2010, 10:37
:fish:
намерихте ли проблема?

don_pepone
18-10-2010, 11:55
He

don_pepone
19-10-2010, 07:48
Хайде де хора никои ли не знае защо така става или всички са убедени чее дебитомер ?!
И не вийдам какъв е проблема с зацепването с пети на тоя мотор след като го нагласихме на белезите и навихме петите да проверим дали си идва всичко.. и всичко е ок.

cyberhill
19-10-2010, 09:15
Карай два- три дни на бензин само. И виж дали има разлика при паленето.
При мен се оказа това ( поне за сега и поне в този случай), прочети темата (http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=782024#post782024) която ти бях дал по-горе, доста сме коментирали и може да намериш някое предположение там.

SCIRO
19-10-2010, 11:52
ПРОВЕРИ СИ МНОГО ПОДРОБНО ГУМЕНИТЕ СЪЕДИНЕНИЯ, ОСОБЕНО ТОВА МЕЖДУ ДЕБИТОМЕРА И ДРОСЕЛА ДА НЕ СКЪСАНО ОТДОЛУ НА САМИТЕ ГЪНКИ

don_pepone
25-10-2010, 12:18
Покарах на бензин ама все тая, пак си е така , направо незнам ко да прая. Странното е ,че има леко прекъсване и на газ докато е по студена( на 30 градуса като обърне на газ ) , но е много слабо изразено и е само около минутка явно докато позагрее още малко.
Пак питам дали може да е от маслените пари или вентилацията на картерните газове, и някой знае ли каде отива тънкото маркуче на масленият сеепаратор,което се вижда да влиза в стойката на динамото,а оттам накъде.... ?

cyberhill
25-10-2010, 12:29
Какъв бензин? Пробвай с 100 октана....

menski
25-10-2010, 13:44
Много се извинявам,че се намесвам тук,но сега се регвам.Купих си алфа 147 1.6 16V.Прекъсва при палене,извадих първо свещите,които бяха в масло,чак имаше масло над свещите.Това означава ли,че трябва да се сменят семерингите?

Z:)m
25-10-2010, 16:15
към "don_pepone"
- щом проблемите ти се явяват само на студен двигател, пробвал ли си да провериш изправността на температурния датчик?!
Според мен, ако температурния датчик (този, който е на термостата) лъже компа, че двигателя е топъл, от там ЕКУ'то ще командва дюзите да пускат по-малко гориво => получава се бедна смес.
Това е само предположение де... Най-лесно е да замериш съпротивлението на този датчик при студен и при загрял мотор, да видиш какви стойности ще ти даде. Мисля, че това ще те ориентира донякъде.

cobra_11
25-10-2010, 19:54
Колега , оправи ли "пукотевиците " в колектора ?

Mury
26-10-2010, 15:03
Покарах на бензин ама все тая, пак си е така , направо незнам ко да прая. Странното е ,че има леко прекъсване и на газ докато е по студена( на 30 градуса като обърне на газ ) , но е много слабо изразено и е само около минутка явно докато позагрее още малко.
Пак питам дали може да е от маслените пари или вентилацията на картерните газове, и някой знае ли каде отива тънкото маркуче на масленият сеепаратор,което се вижда да влиза в стойката на динамото,а оттам накъде.... ?

Свещи кабели как са ти,също провери и луфтовете на свещите8)8)8)

don_pepone
27-10-2010, 07:56
Хора четете темата отначало моля ви. Свещите са нови, на кабелите им нема нищо а температурният ми датчик си работеше перфектно, но все пак го смених и него и пак същата работа. А бензина само 98 lukoil или 100 октана от OMV.

Mury
31-10-2010, 20:06
Хора четете темата отначало моля ви. Свещите са нови, на кабелите им нема нищо а температурният ми датчик си работеше перфектно, но все пак го смених и него и пак същата работа. А бензина само 98 lukoil или 100 октана от OMV.

Я кажи какво имаш впредвид,че кабелите са наред-как го разбра.Това че свещите са сменяни нищо не значи,ментета има всякакви,а и да ти кажа тук няма да си оправиш колата,закарай я на майстор:dunno::dunno::dunno::dunno:

don_pepone
02-11-2010, 07:49
Ами първо по кабелите няма пропуски на искра и второ им мерих и съпротивленита и уж са наред, все пак нямам 160-170лв да копувам кабели само за пробата,а ако някой знае как да ги проверя старите да каже . Със старите свещи правеше така и ги смених, и пак същата работа. Що се отнася до ходенето на майстор вече ходих и неможе да се разбере какво е, при проверка на всички възможни работи които се сетихме- всичко работи и на диагностиката няма никакви грешки единствено отчита по-бедната смес заради която ми гърми като е студена и това е.

Furious 155
02-11-2010, 08:24
горивния регулатор как е? вакуума към него? и не на последно място налягаенто от бенз. помпа мерено ли е?

cyberhill
02-11-2010, 08:54
Налягането на бензиновата помпа има ли значение, щом го прави само на студено?
При мен проблема все още е не открит, но с 100 октана за момента почти няма проблем.

cobra_11
03-11-2010, 07:43
Налягане и дебита на бензиновата помпата винаги са от значение .

don_pepone
03-11-2010, 10:32
Има налягане да те удави и регулатора е добре, направо си е аномалия,предвид че всичко работи а колата гарми. Слагам и аз няколко пъти 100 октана на ОМВ и е по-добре но пак си остава проблема по-слабо проявен. ?!?!?!? :frown:
Като дръпна вакума на регулатора и скача на 3-бара налягането при което колата трябва направо да се дави, а тя почти няма разлика

Mury
03-11-2010, 10:39
горивния регулатор как е? вакуума към него? и не на последно място налягаенто от бенз. помпа мерено ли е?

Ванка,ако регулатора не работи адекватно,сместа ще е богата,а колегата каза че е бедна.

Колега,ако колата е бедна,има някаква причина,щом не са я открили,по-добре смени майстора.Няма как да и няма нищо и да е бедна,единствения вариант е да ти се е бъгнало ЕКУ-то:book::book::book::book:

---------- Post added at 10:39 ---------- Previous post was at 10:38 ----------


Ами първо по кабелите няма пропуски на искра и второ им мерих и съпротивленита и уж са наред, все пак нямам 160-170лв да копувам кабели само за пробата,а ако някой знае как да ги проверя старите да каже . Със старите свещи правеше така и ги смених, и пак същата работа. Що се отнася до ходенето на майстор вече ходих и неможе да се разбере какво е, при проверка на всички възможни работи които се сетихме- всичко работи и на диагностиката няма никакви грешки единствено отчита по-бедната смес заради която ми гърми като е студена и това е.

Кабелите се мерят с хубав мултицет,съпротривлението в нормите е до 7-8 килоома,всичко нагоре е за кофата,даже и 7-8 е много ама ае,пробвай да ги измериш,и пиши,че ми стана интересно :handshake::handshake::handshake:

Furious 155
03-11-2010, 12:29
Ванка,ако регулатора не работи адекватно,сместа ще е богата,а колегата каза че е бедна.ще е богата на празен ход, после няма ли да беднее като се подава газ и регулатора не усеща вакуума?

Mury
03-11-2010, 12:56
ще е богата на празен ход, после няма ли да беднее като се подава газ и регулатора не усеща вакуума?
Когато регулатора не работи,просто минава налягането от помпата през него,демек за тази кола 3 бара,иначе е 2.3-2.7 с вакуум:lupe::lupe:

kolev
03-11-2010, 12:56
ще е богата на празен ход, после няма ли да беднее като се подава газ и регулатора не усеща вакуума?

тц... при натоварване на двигателя, в колектора се получава вакум. регулатора в този момент намаля със същата стойност налягането в рейката за да може то /налягането/ да е винаги със същата стойност от 3 бара по-високо спрямо това в колектора. това е нужно за да може еку-то на смята какво количество бензин впръсква.
аз бих огледал пак дали не смуче въздух от някъде и дали е здраво сервото.

don_pepone
03-11-2010, 14:38
Мисля тея дни да поогледам всички маркучи и съединения за пропуски или пукнатини че вече ми писнааа..

t-1000
03-11-2010, 16:03
1

dekst
31-01-2011, 19:57
за проблема с гарменето и прекъсването сутрин -преди да запалите колата извадете буксата на темперурния датчик и вижте дали колата ште заработи по добре при подаване на гас.ако се изфорсира без проблем може да сложите едно реостатче 10к последователно на температурния датчик и да си го настроите сутрин когато е студена колата.по този начин карате компа да обогати горивото.недостатак е че оборотите се вдигат докам 1400 при топла кола но за мен това не е проблем.успех.:thumbup:

Furious 155
31-01-2011, 22:02
за проблема с гарменето и прекъсването сутрин -преди да запалите колата извадете буксата на темперурния датчик и вижте дали колата ште заработи по добре при подаване на гас.ако се изфорсира без проблем може да сложите едно реостатче 10к последователно на температурния датчик и да си го настроите сутрин когато е студена колата.по този начин карате компа да обогати горивото.недостатак е че оборотите се вдигат докам 1400 при топла кола но за мен това не е проблем.успех.:thumbup:
Сори че давам мнение по твоето мнение, ама това е все едно да си сложа ключ, като за лампата в стаята на компресора на хладилника и аз като си реша да си го цъкам вкл. и изкл. ...

nicola 59
01-02-2011, 03:03
обикновено гърми като е бедна сместа недостатъчно гориво бензина да нее калпав другото е взима въздух щом си проверил другите работи на мен ми беше гърмяла за 3 год 2 пъти заредих на лукойл и за ден 3пъти гръмна пък разхода да не ти казвам на газ си бях развъртил кранчето малко повече за кеф и оп взе да гърми също върнах и се оправи сещай се да не си пипал нещо подобно или е след накой бърникане по двг


Колегата е прав бедна смес виж от каде запушени дюзи ,регулатор на налягането ,бензинова помпа и др.
Успех

don_pepone
01-02-2011, 12:34
Aко всеки който иска да каже нещо по темата, първо я прочете цялата щее най-добре. Казвам това защото много хора ме карат да пробвам и роверявам неща,които вече съм написал че са проверени или пробвани. Все пак благодаря на всички.
А за температурният датчик: 1-во го замервах и си показваше точните стойности, 2-ро смених го за всеки случай, 3-то сместа си я обогатих принудително от дебитомера и колата пак проявява проблема но по-слабо, а като я обогатя прекалено дава грешка на ламбда сондата. 4-то като извадя маркучето на вакумрегулатора,колата трябва направо да се дави в бензин,а тя почти не променя сместа,което най странното , защото налягане си има и инжекторите са сваляни и чистени, просто не ще да пусне бензина вътре и това е.

nicola 59
01-02-2011, 12:51
Aко всеки който иска да каже нещо по темата, първо я прочете цялата щее най-добре. Казвам това защото много хора ме карат да пробвам и роверявам неща,които вече съм написал че са проверени или пробвани. Все пак благодаря на всички.
А за температурният датчик: 1-во го замервах и си показваше точните стойности, 2-ро смених го за всеки случай, 3-то сместа си я обогатих принудително от дебитомера и колата пак проявява проблема но по-слабо, а като я обогатя прекалено дава грешка на ламбда сондата. 4-то като извадя маркучето на вакумрегулатора,колата трябва направо да се дави в бензин,а тя почти не променя сместа,което най странното , защото налягане си има и инжекторите са сваляни и чистени, просто не ще да пусне бензина вътре и това е.


Здравеи колега аз темата съм я прочел и пак ти казвам бедна смес виж от каде проблема или е механичен ,помпа ,клапан ,дюзи или е електронен ,ламбда,компютар,това е нормално явление за кола която има газ :grin:

don_pepone
01-02-2011, 14:42
за бедното ,то е ясно , тя си излиза че малко бедна сместа на диагностиката,но не знаем защо е така. Всичко,което сме проверили е ок,а накрая колата прекъсва. Тя сама спря да гърми но остана едно леко прекъсване първите няколко минути след запалване ( и то само при подадена рязко газ и то доста натисната) и има леко забиване на предницата ако ня я изчакам 3-4 мин. да поработи.
Направо ми скъса нервите, а и вървежа на загря мотор падна малко откакто е така.

Pastora
01-02-2011, 17:00
за бедното ,то е ясно , тя си излиза че малко бедна сместа на диагностиката,но не знаем защо е така. Всичко,което сме проверили е ок,а накрая колата прекъсва. Тя сама спря да гърми но остана едно леко прекъсване първите няколко минути след запалване ( и то само при подадена рязко газ и то доста натисната) и има леко забиване на предницата ако ня я изчакам 3-4 мин. да поработи.
Направо ми скъса нервите, а и вървежа на загря мотор падна малко откакто е така.
Не видях да си споменал какъв е случая на дебитомера, пробва ли друг да видиш как ще е ?

nikola_78
01-02-2011, 17:22
Колега кога последно чисти дюзите?

don_pepone
02-02-2011, 11:44
Дебитомера го замервахме и си дава точните стойности за съответните обороти на мотора, проверихме му и двете "писти" по които се движи вътре "стрелката" или там както се казва и пистите немат прекъсване, а и на диагностиката не изкарва грешка. Странното е че и при обогатена от него смес ( принудително) пак има прекъсване което е странно. А за пробата с друг дебитомер- трудна работа в добрич няма друга 2.5 В6 за да вида как е ....

А за дюзите- Свалях ги малко след като взе да прави тия номера и го носих на стенд и си бяха ОК , и въпреки това ги почистихме профилактично, а ефекта никакъв.
Оправих всички пропуски по всмукването на въздух,но пак без ефект. Мерихме вакума на подналягането и е на границата ( в зелената зона е,но в долният и край).
Имаше лека разхлабване в маркуча от капака на клапаните към сепаратора, като го притегнах и тогава се пооправи ( спря постепенно да гърми,смо леко прекъсва).

nicola 59
02-02-2011, 12:12
Здравеи колега питах вчера един маистор работи само с алфа каза че така без да види колата не може да каже ,но наи вероятно може да е ламбда сонда

nicola 59
02-02-2011, 12:12
Здравеи колега питах вчера един маистор работи само с алфа каза че така без да види колата не може да каже ,но наи вероятно може да е ламбда сонда


Tова се отпечата само 2 пъти ако не затруднява модераторите нека махнат едното

don_pepone
02-02-2011, 19:17
МММ... баси филма сондата чертае като луда, работи светкавично бързо, но въпреки това и ние се бяхме осъмнили в нея и я откачих да видя какво ще стане.. и пак същото :(. Освен да пробвам да покарам доста време с разкачена сонда да видя тогава

nicola 59
02-02-2011, 21:41
МММ... баси филма сондата чертае като луда, работи светкавично бързо, но въпреки това и ние се бяхме осъмнили в нея и я откачих да видя какво ще стане.. и пак същото :(. Освен да пробвам да покарам доста време с разкачена сонда да видя тогава


Taка е може да чертае и диагностиката не я отчита като дефект но не работи правилно

nikola_78
03-02-2011, 20:00
мисля че е нормално, все пак ако сместа на газта е с по богата смес , ако се регулира мисля че няма да има проблем

don_pepone
03-02-2011, 21:23
мисля че е нормално, все пак ако сместа на газта е с по богата смес , ако се регулира мисля че няма да има проблем
Колега колата има проблем само на бензин и ламбда контролът нее вързан към газовото.

Днес карам доста с откачена ламбда сонда ама ефекта е същия ,пак заглъхва като е студена и забива леко предницата . А като е в движение (примерно на втора скорост) при около1200-1300 оборота като натисна газта рязко и има леко замисляне и след това се набира колата ( макар че това явление го прави и като е позагряла колата само че по-слабо изразено)

raiders
04-02-2011, 00:24
аналогичен проблем, но не само когато е стузена и топла го правеше, без забележки към вървежа на газ. Даваше грешки в моторчето за празен ход и в датчика за запалване. Смених компа и това изчезна, не знам дали и при теб е от това, но ти казвам какво съм направил аз до сега. Когато всичко свърши и колата е наред ще кажа със сигурност от какво е било.

don_pepone
04-02-2011, 14:18
А отчиташе ли тези грешки на диагностиката,защото моята не записва никакви грешки ?!:sad:

don_pepone
06-02-2011, 17:02
баси маси :( няколко дни карам с откачена ламбда сонда и познайте..... никаква файда,пак същите номера прави колата.
Чудя се може ли да се провери дали компа не отчита грешно подадената му информация и да шашка мотора.... вече незнам кво да мисля. А и преди си набираше на пета като луда докрай а сега забавя след 5200-5300 оборота (около 190км/ч)

Flame
08-02-2011, 01:57
Колега колата има проблем само на бензин и ламбда контролът нее вързан към газовото.

Днес карам доста с откачена ламбда сонда ама ефекта е същия ,пак заглъхва като е студена и забива леко предницата . А като е в движение (примерно на втора скорост) при около1200-1300 оборота като натисна газта рязко и има леко замисляне и след това се набира колата ( макар че това явление го прави и като е позагряла колата само че по-слабо изразено)

Моята 155-ца едната я купих с такъв проблем.При ниски обороти на висока предавка,като подам газ и притрисаше и придърпваше,като е студена и като е топла.Колата е само на бензин,оказа се че кабелите даваха накъсо в капака над тях,като го махнах и колата се оправи,смених други,смених свещите и вече нямам проблеми.Мисълта ми е да видиш и тези неща.

don_pepone
09-02-2011, 12:57
хммм.. моите кабели не минават под капак,а са свободни, иначе ги гледахмеи са ОК ама 100% гаранция няма. Иначе искрата си е ок ама нещо времената на отваряне на дюзите са кратки и сместта е малко бедна>

BatVas
10-02-2011, 10:49
хммм.. моите кабели не минават под капак,а са свободни, иначе ги гледахмеи са ОК ама 100% гаранция няма. Иначе искрата си е ок ама нещо времената на отваряне на дюзите са кратки и сместта е малко бедна>

A някой знае ли в какви норми трябва да е сместа на 155 2,5 V6 ?

oem
10-02-2011, 10:59
Сместа е различна в различните режими. Ти за кой питаш?

don_pepone
10-02-2011, 12:08
Ами то на диагностиката има графа с една скала към ламбда сигнала и освен миливолтовият сигнал и тази скала се променя ( в различни цветове, мисля че бяха около 5-6 деления на скалата от синьо към зелено до червено което съответства на бедна , нормална и богата смес)

BatVas
10-02-2011, 17:30
Сместа е различна в различните режими. Ти за кой питаш?
Да това го знам, но имам впредвид дали смесите трябва да са като на TСпарк или са с по различни стойности.


Ами то на диагностиката има графа с една скала към ламбда сигнала и освен миливолтовият сигнал и тази скала се променя ( в различни цветове, мисля че бяха около 5-6 деления на скалата от синьо към зелено до червено което съответства на бедна , нормална и богата смес)

В тази скала предполагам не е универсална за различните коли - предполагам сместа трябва да е различна за турбо кола и атмосферна - или греша нещо.
Иначе сложих нова ламбда БОШ и новия дебитомер от UK, като покарам малко повече поне ще погледнем свещите да видим има ли признаци за бедна или богата смес.

don_pepone
10-02-2011, 20:32
Ами то затова се избира марката и модела наколата като се прави диагностика за да се ползва съответният софтуер,който да обработи данните правилно.
А за новите ти придобивки и аз чакам да чуя какъв щее резултата. То за ламбдата е ясно щом е бош ама дебитомера ми е интересен (дано да е читав). Иначе и свещите ще си кажат как е работата,а и една диагностика щее добре да си направиш :)

---------- Post added at 20:32 ---------- Previous post was at 20:30 ----------



Чудя се може ли да се провери дали компа не отчита грешно подадената му информация и да шашка мотора.... вече незнам кво да мисля.
Някой има ли идея за този ми въпрос ?!

BatVas
11-02-2011, 10:28
Ами то затова се избира марката и модела наколата като се прави диагностика за да се ползва съответният софтуер,който да обработи данните правилно.
А за новите ти придобивки и аз чакам да чуя какъв щее резултата. То за ламбдата е ясно щом е бош ама дебитомера ми е интересен (дано да е читав). Иначе и свещите ще си кажат как е работата,а и една диагностика щее добре да си направиш :)

---------- Post added at 20:32 ---------- Previous post was at 20:30 ----------


Някой има ли идея за този ми въпрос ?!

За свещите сложил съм нови Денсо Иридиум IW22. Напълних резервоара в неделя (събота сложих новия дебитомер) и утре ще заредя пак догоре да видя как е разхода ( за сега по стрелка ми се вижда , че е по добър, но най-сигурно "пълно-пълно)
Ти праавил ли си настройки на газ анализатор и къде прави тази диагностика, с какъв софтуер?

don_pepone
11-02-2011, 12:31
на гасанализатор не съм настрийвал,а диагностиката ми я прави един авер който прави предимно италиянски коли и си купи от холандия диагностиката ( взе я като ходи да купува коли от там) и има софтуеър за всички италянски коли.

---------- Post added at 12:31 ---------- Previous post was at 12:21 ----------

А вървежа как е с новият дебитомер и ламбда.

BatVas
11-02-2011, 17:04
на гасанализатор не съм настрийвал,а диагностиката ми я прави един авер който прави предимно италиянски коли и си купи от холандия диагностиката ( взе я като ходи да купува коли от там) и има софтуеър за всички италянски коли.

---------- Post added at 12:31 ---------- Previous post was at 12:21 ----------

А вървежа как е с новият дебитомер и ламбда.
Aми най осезаема разлика във вървежа видях, когато смених наведнъж кабели, свещи и ламбда. Разликата беше осезаема , като разликата когато си бях чипнал дизела на времето.

don_pepone
11-02-2011, 21:12
Супер,аз като смених ламбдата и свещите не усетих кой знае каква разлика ама нямам кинти и за кабели. Макар че не мога да съм сигурен дали има ефект от смяната на свещите и сондата защото колата ми вече си правеше номерата за които съм пуснал темата и не мога да кажа какъв е ефекта за жалост.

Flame
11-02-2011, 21:14
А преди да ги смениш правеше ли ги тия номера?

don_pepone
11-02-2011, 21:16
ами да то съм го написал в предният пост :)

don_pepone
22-02-2011, 12:09
Пичове някой има ли идея кава може да е причината ( без всичко изброено по-горе в темата защото е пробвано всичко) компа да не регулира правилно времената за отваряне на дюзите. На диагностиката излиза че сместта е бедна точно заради намаленото време за отваряне на дюзите. Налягане да те удави ,а колата с бедна смес,дори като измъкна вакума на регулатора и дигне на 3 атмосвери пак нее както трябва ( да не говорим че трябва да се дави в бензин)

---------- Post added at 12:09 ---------- Previous post was at 12:05 ----------

Ония ден едно БМВ 320 ме дръпна с половин кола ( 3 опита направихме) и направо побеснях, преди беше невъзможно да стане това,защото още от старта ги оставях замислени а на 400м с по две коли назад от мен :) А сега :brickwall: сякаш нее моята кола

Pastora
22-02-2011, 12:21
Остана компа или дебитомера, макар да твърдиш, че е мерен и е ок. Може и да не е ок - разкачал ли си буксата да караш с изключен дебитомер, за да видиш бедна или богата и има ли разлика във вървежа ?

don_pepone
22-02-2011, 12:28
Хм .. нее съм пробвал ама тя дали ще запали с откачен дебитомер... не съм се замислял

Furious 155
22-02-2011, 12:41
Хм .. нее съм пробвал ама тя дали ще запали с откачен дебитомер... не съм се замислял
ми пробвай, ама няма да държи обороти, та трябва да и даваш газ...

mordohy
22-02-2011, 22:23
Колега, не изчетох всичко, но щом имаш газова, значи имаш или симулатор за дюзите или поне реле, което да ги реже!
Ако има лош контакт релето-релетата на симулатора, ясно е, че ще има там пад и дюзите няма да работят добре. На стенда всичко ще е ОК, но там на място...

don_pepone
23-02-2011, 12:10
Да колега имам газова,ама като ми се скъсаха нервите един ден и аз си помислих същото като теб и одряхах кабеляка на газовото и си вързах всичка както си е било заводски и пак направи същите номера,затова изключих газовото като проблемен фактор.

don_pepone
23-02-2011, 12:41
Сега се сетих нещо странно. Като и бяхме правили диагностиката аверчето реши да стисне маркуча от капака на клапаните на задната глва към сепаратора и като го стисна и колата си смени звукът ( към оп-добро) и изчисти оборотите , също и увеличи времената на дюзите макар и с малко , но се форсираше добре. Не знам на какво се дължи това но ми се стори странно защото маркуча е здрав и на смуче въздух от там,а и каква роля играе сепаратора на дюзите..... Абе незнам вече

mordohy
23-02-2011, 15:47
Вакуумите, колега!
Там е объркването.
Тоя мотор изобщо не го познавам, но си провери всички елементи-маркучи и сепаратори. Ако си с делко и вакуумен регулатор е много вероятно да ти се бърка предварението. Освен това, ако се е раздухал мотора ще побърква и дебитомера.

don_pepone
23-02-2011, 23:03
Бали го дали се е сдухал :) Симптомите се появиха постепенно ,като се засилиха със застудяването и тогава ми направи по-голямо впечатление.
Иначе мотора няма признаци да се е сдухал.... Не гори масло,аспуха е чист не загрява , и антифроза е чист, няма странни шумове и на гас си върви идеално. Мотора е с една бубина нее с делка.


От дебитомерас сме обогатили сместа принудително и то до такава степен че е на границата ламбдата да дава грешка и чак тогава е долу горе добре като е студена. Иначе със заводси настойки плющи яко сутрин...

Pastora
24-02-2011, 00:39
Бали го дали се е сдухал :) Симптомите се появиха постепенно ,като се засилиха със застудяването и тогава ми направи по-голямо впечатление.
Иначе мотора няма признаци да се е сдухал.... Не гори масло,аспуха е чист не загрява , и антифроза е чист, няма странни шумове и на гас си върви идеално. Мотора е с една бубина нее с делка.


От дебитомерас сме обогатили сместа принудително и то до такава степен че е на границата ламбдата да дава грешка и чак тогава е долу горе добре като е студена. Иначе със заводси настойки плющи яко сутрин...
Вземи един дезодорант от 2-3 лева и на работеща кола пръскай около въздушните съединения, ако има пробив някъде или неплътност, ще започне да мени обороти.

don_pepone
24-02-2011, 16:16
Кабелите се мерят с хубав мултицет,съпротривлението в нормите е до 7-8 килоома,всичко нагоре е за кофата,даже и 7-8 е много ама ае,пробвай да ги измериш,и пиши,че ми стана интересно :handshake::handshake::handshake:
Колега ако знаеш откъде да взема тучна информация за съпротивлението накабелите моля сподели,че днес пак ги мерих със сносен мултицет и ми отчетоха шесте кабела разлика от 2.55 до 2.66 килоома ,което е доста малко разминаване,ама е далеч от 7-8 килоома които си писал

Mury
24-02-2011, 16:55
Колега ако знаеш откъде да взема тучна информация за съпротивлението накабелите моля сподели,че днес пак ги мерих със сносен мултицет и ми отчетоха шесте кабела разлика от 2.55 до 2.66 килоома ,което е доста малко разминаване,ама е далеч от 7-8 килоома които си писал

Точна информация няма бате,що всичките са ти така,би трябвало да са ОК,но не се знае,най добре се разбира с нови.Имал съм няколко случая на уж здрави кабели,пък после с нови колата неможеш да я познаеш:screwy::screwy::screwy:

BatVas
24-02-2011, 17:24
Чак сега видях , че си с оригиналните кабели и в същото време си с газова уредба.


Няма начин реално с измерване да провериш дали всичко е ОК по кабелите(само орентировъчно) - още повече мисля оригиналните са графитни и измерването няма да ти даде реална представа.(както каза Мъро проба с нови, да не кажа директно смяна , както направих аз - не очаквай кабел на 180-200 000 км от който 40 хил на газ и възраст около 18-20 години да не е за смяна ) Кабела може да не е прекъснат, а да е пробил! Нарушава му се изолацията някъде и искрата прескача от там.Пукнатина с размер няколко микрона.(няма да я видиш) Това е предостатъчно,за да започне да прекъсва и т.н. Бензиновите коли са чувствителни на кабели. И дребната неизправност се отразява много на работата на мотора. Няма да ти казвам каква разлика имаше при мен само от смяна на свещи и кабели (не съм сигурен кое в по-голяма степен даде разликата, ама все едно сложих чип)

П.П. Да добавя че 164 ката ми прекъсваше и то много по осезаемо когато е студена, даже в началото го правеше само студена, а като загрееше се оправяше, после се влоши още повече .....проблема беше точно тока до свещите , макар при нея да се хвана с измерване заминалите кабели но там имаше явни прекъсвания и видими дефекти :) Мъро знае - той ги оправи. Накрая се оказа че съм бил с правилно подаване на ток само на 5 от 8 свещи (все пак всеки цилиндър на ТСпарка е имал работеща правилно свещ)

Gosheto30v6
24-02-2011, 19:13
Искам само да добавя,че ако на колегата колата е с обикновенно газово(не с газ. инджексион),и ако проблемите му на бензин са в тоците,то тая кола на гас ше стреля кьт черешов топ

Bobo
24-02-2011, 19:26
Чак сега видях , че си с оригиналните кабели и в същото време си с газова уредба.


Няма начин реално с измерване да провериш дали всичко е ОК по кабелите(само орентировъчно) - още повече мисля оригиналните са графитни и измерването няма да ти даде реална представа.(както каза Мъро проба с нови, да не кажа директно смяна , както направих аз - не очаквай кабел на 180-200 000 км от който 40 хил на газ и възраст около 18-20 години да не е за смяна ) Кабела може да не е прекъснат, а да е пробил! Нарушава му се изолацията някъде и искрата прескача от там.Пукнатина с размер няколко микрона.(няма да я видиш) Това е предостатъчно,за да започне да прекъсва и т.н. Бензиновите коли са чувствителни на кабели. И дребната неизправност се отразява много на работата на мотора. Няма да ти казвам каква разлика имаше при мен само от смяна на свещи и кабели (не съм сигурен кое в по-голяма степен даде разликата, ама все едно сложих чип)

П.П. Да добавя че 164 ката ми прекъсваше и то много по осезаемо когато е студена, даже в началото го правеше само студена, а като загрееше се оправяше, после се влоши още повече .....проблема беше точно тока до свещите , макар при нея да се хвана с измерване заминалите кабели но там имаше явни прекъсвания и видими дефекти :) Мъро знае - той ги оправи. Накрая се оказа че съм бил с правилно подаване на ток само на 5 от 8 свещи (все пак всеки цилиндър на ТСпарка е имал работеща правилно свещ)

Точно с измерване се проверяват не говори глупости - само дето не става с мултицет а с осцилоскоп ;)

mordohy
26-02-2011, 23:32
Точно с измерване се проверяват не говори глупости - само дето не става с мултицет а с осцилоскоп ;)
То осцилоскопа дава и друга информация, ама който може да я чете!:notworthy:
Съпротивлението на кабелите е много отвеяно понятие!
Мериш го с батерийка 9 волта!
И то ако си уцелил къде точно!
На практика там тече ток с хиляди волтове!
Първо си закарай колата в някое тъмно място и си виж дали не светят кабелите, като коледна елха.

don_pepone
27-02-2011, 21:29
ами несветят гледал съм ги, но си мисля да ги сменя като събера кинти че само тях не съм сменил досега.....

Da_Fuse
27-02-2011, 22:29
Дюзи...?! :-|

don_pepone
27-02-2011, 23:21
Отдавна са свалени и проверени на стенд

Furious 155
27-02-2011, 23:30
Отдавна са свалени и проверени на стендабе те и моите минаха тая процедура и ми излезе през гъ*а... затова сега съм с друга концепция даже :)!

don_pepone
28-02-2011, 08:36
Защо така бря , ко стана с твоите?
Аз моите ги свалих и ги закарах да ги проверят на стенд и човека каза че са ОК и ги почсти профилактично ( така и така са свалени). А и моят проблем се конкретизира в това че се отварят за твърде кратко време самите дюзи, само причината не знам каква е.
Снощи си свалих сепаратора и го измих с кореселин с надеждата че има утаики от масло вътре и ,че ще се пооправи после колата, ама файда никаква. Странното е че като го свалих и отвътре изтече няква почти прозрачна течност,която уприличих на конденз.

Da_Fuse
28-02-2011, 14:17
Ами то си е конденз, колкото до дюзите тествал ли ги е едн по една за дебит? Ако наистина инжекторните времена са твърде кратки може да са няколко неща: неадекватни показания на датчик Т на водата, дебитомер и....дюза/и. Премери за всеки случай съортивлението на дюзите, трябва да е м/у 15 и 17 Ом. :)


П.П. За съжалние пропуснах - може и да проблемът да е в ЕКУ-то... :rip:

don_pepone
01-03-2011, 08:09
Ами те дюзите са пробвани на стенд, пуснати всичките в епроветки и е сравнен дебита им ( който е ОК- еднакъв на всичките), температурният е мерен и той дали е адекватен,а и на диагностиката показва неговите данни,който сме ги сравнили с потопяема сонда и са верни. Дебитомера сме го мерили по таблица в различните обороти какви данни дава и съответните стойности са като по таблицата. .......вече и аз се съмнявам в екуто,защото сме обогатили сместа от дебитомера (принудително) толкова, колкото да не отчете грешка ламбдата и в това състояние сместа е ок,когато работи на празен ход или с леко подаване на газ,но когато се натисне рязко газта- сместа пак обеднява ( времената за отваряне на дюзите пак "изостават")

Mury
01-03-2011, 11:07
Ами те дюзите са пробвани на стенд, пуснати всичките в епроветки и е сравнен дебита им ( който е ОК- еднакъв на всичките), температурният е мерен и той дали е адекватен,а и на диагностиката показва неговите данни,който сме ги сравнили с потопяема сонда и са верни. Дебитомера сме го мерили по таблица в различните обороти какви данни дава и съответните стойности са като по таблицата. .......вече и аз се съмнявам в екуто,защото сме обогатили сместа от дебитомера (принудително) толкова, колкото да не отчете грешка ламбдата и в това състояние сместа е ок,когато работи на празен ход или с леко подаване на газ,но когато се натисне рязко газта- сместа пак обеднява ( времената за отваряне на дюзите пак "изостават")

чакай,чакай вие с какво диагностицирате колата,защото времената може да ти изостават от диагностичния уред.Иначе съвета от мен е да провериш някъде за пропуск на въздух след дросела,щом казвашч е като стиснеш маркуча на картерната и колата се оправя,значи има някъде байпас или пропуск :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

don_pepone
01-03-2011, 12:09
Като казвам изостават, имам предвид че са по кратки отколкото трябва , затова съм сложил кавички :)
А иначе онази вечер като чистих сепаратора и като го сложих обратно запалих колата и видях че нее добре пак. След това стиснах маркуча и докато го държах дадох рязко газ и този път нямаше ефект,колата пак си прекъсна и "гръмна " леко.

don_pepone
03-03-2011, 15:15
http://vbox7.com/play:83819137
Сега се сетих че имам едно клипче във В-бокса от времето когато колата беше в идеално здраве. На него се вижда как си работи мотора,а сега е направо ленива

nicola 59
03-03-2011, 22:15
Виж си сервото на спирачките ако не си го видял че темата е много дълга и макар че съм я чел няколко пъти не помна

don_pepone
04-03-2011, 16:14
виж това не съм го гледал досега,че много навряно и се достига трудно. Но ми прави впечатление ,че още докато я угася и след пет минути педала е твърд и при наклон трябва да го натисна по-здраво за да не тръгне докато паля,а сякаш преди не беше така.

nicola 59
04-03-2011, 22:27
Не е трудно даже е много лесно запуши маркуча или извода на смукателните тръби кадето се лови и виж как върви колата ако е по добре влизаш в бокса за серво на времето имах дедра с този дефект

Pastora
04-03-2011, 22:45
виж това не съм го гледал досега,че много навряно и се достига трудно. Но ми прави впечатление ,че още докато я угася и след пет минути педала е твърд и при наклон трябва да го натисна по-здраво за да не тръгне докато паля,а сякаш преди не беше така.
Поради такава причина имах и аз прекъсвания, клапана на сервото(или сервото) се бъзикаше нещо и педала понякога се втвърдяваше, съответно с неравномерна работа на двигателя.

don_pepone
05-03-2011, 11:08
:Silent: Ако излезе от гадното серво ще се изям от яд,като знам че разглобих половината кола да търся защо е така.... :crybaby:

don_pepone
07-03-2011, 12:22
Хммм ш....а работа,снощи запуших изхода към сервото и пробвах на студен двигател как щее ,ама файда нулева. паля колата и пак така ,макар и с леко подобрение но пак припуква. Незнам само дали не трябваше да я покарам така да си направи няква самоадаптация,че аз само я запалих и пробвах.

Da_Fuse
07-03-2011, 14:44
Покарай я така, а и най добре преди да я покараш махни _ на акумулатора, а да изтрие грешки, грешни адаптации и тогава я запали и покарай. :)

don_pepone
09-03-2011, 12:01
Файдата - никаква :(
Откачих минуса за една вечер,после го закачих запалих колата,оставих я да поработи 10-тина минути на място,после я покарах в обороти да си направи настройките,но нямаше ефект пак прекъсва. Явно нее от сервото...... :ranting::wallbash:
вече нямам идеи

Mury
09-03-2011, 13:20
А с друго ЕКУ пробва ли:?::?::?:

Gosheto30v6
09-03-2011, 20:37
Колега а пробвал ли си сьс смяна на температурен датчик

don_pepone
10-03-2011, 08:22
А с друго ЕКУ пробва ли:?::?::?:
ами не то за 2.5 в6 еку трудно се намира ( в добрич моята е единствена)


Колега а пробвал ли си сьс смяна на температурен датчик
Да ,макар че моят го замервахме и си работи адекватно и въпреки това го смених ( профилактично), но ефект нямаше

Da_Fuse
10-03-2011, 12:22
Такааа... колега, щом го прави само когато е студена може да е и от датчика за темперетурата на въздуха в дебиЛомера... И с това се изчерпват моите предположения. На моята 75-ца беше от него и правеше подобни магарии, самоче беше обратното - пали работи добре и като се загрее въздуха в коша и започне да смуче топъл въздух започва да не може да се форсира и след малко угасва за секунди...

don_pepone
10-03-2011, 12:32
:) .....:( да ама и той отчита, гледахме го и него и като я запаля си показва температурата на околният въздух, след това малко завишава съ7с загряването на мотора, все пак малко или много се нагрява от топлината на двигателя..... и моите предположения се изчерпаха за съжаление. Вече остава Еку-то да се ебава според мен

BatVas
10-03-2011, 12:46
Ами остава да пробваш с друго ЕКУ и все пак проба направи и с нови кабели.

don_pepone
10-03-2011, 12:54
:) в края на месеца ще видя ква заплата ще взема и може да си купя кабели,ама еку няма откаде да взема.
Няма ли да идваш към варна ... да се срещнем и ако нее проблем да пробваме с твоето еку.

BatVas
10-03-2011, 13:32
:) в края на месеца ще видя ква заплата ще взема и може да си купя кабели,ама еку няма откаде да взема.
Няма ли да идваш към варна ... да се срещнем и ако нее проблем да пробваме с твоето еку.

Нямам нищо против да пробваш моето ЕКУ стига да се окажем на близо! Ето сега напримерще ходя на пролетния събор в Батак...ако идваш?

oem
10-03-2011, 16:06
Запалването мери ли го на стенд/осцилоскоп?

Gosheto30v6
10-03-2011, 20:50
Kaто поразгледах темата назат и видях кво е пробал колегата,и резултат нулев,направо и аз сьм изчерпан,макар ,че няма голяма врьзка ама смяна на ТПС/а пробва ли,че тук при нас на един кораб в6 2.0 турбо излезе от него проблема,еи така пак от много ровене и накрая заработи

mordohy
10-03-2011, 20:52
Идентичен проблем при мене се оказа гняс по горивото, запушени дюзи и прочие!
Боби, Мъри и компания, добре се посмяха за моя сметка.
Що не почешате там!:gruebel:

don_pepone
11-03-2011, 07:58
Запалването мери ли го на стенд/осцилоскоп?
Виж това нее мерено,че трудно в добрич се намира осцилоскоп със 6 или повече порта,но го обмислям щото не остават много варианти


Kaто поразгледах темата назат и видях кво е пробал колегата,и резултат нулев,направо и аз сьм изчерпан,макар ,че няма голяма врьзка ама смяна на ТПС/а пробва ли,че тук при нас на един кораб в6 2.0 турбо излезе от него проблема,еи така пак от много ровене и накрая заработи
Балиго тос ТПС, отчита си положението на дросела и в затворено положение и като го движим плавно, отчита и като е докрай отворена, де да го знам и него ама уж работи.


Идентичен проблем при мене се оказа гняс по горивото, запушени дюзи и прочие!
Боби, Мъри и компания, добре се посмяха за моя сметка.
Що не почешате там!:gruebel:
Ами нии оттам почнахме горе долу. това беше в списъка с първите неща за проверка.

Da_Fuse
11-03-2011, 18:02
Сега като ти погледнах подписа, че си с газ инжекцион, колата работи ли на гази и богата ли е/ бедна ли е..?! Защото той газовия инжекцион взима данни от бензиновото еку и ги премодулира за газ(става дума за инжекторните времена)...:dunno:

don_pepone
12-03-2011, 12:27
На газ е ОК, само като е малко студена има леко поклащане при плавно ускорение. Ходих при гааджията да я донастройва но той каа че като е судена е така.

kolev
12-03-2011, 14:26
колега, пробвай да завъртиш крана на бутилката на газовата да не би някоя дюза да изпуска. другото което се сещам е да измериш при работеща кола какво напрежение имаш на главните релета.
след това ти остава само да пробваш с друг компютър.

oem
13-03-2011, 00:09
Виж това нее мерено,че трудно в добрич се намира осцилоскоп със 6 или повече порта,но го обмислям щото не остават много варианти

Напълно достатъчен е хубав компютърен двуканален осцилоскоп. Даже в случая ще ти се ползва само един канал. Компютърните осцилоскопи правят запис и после сравняваш за всеки цилиндър със записа. Можеш да си наредиш 6-те цилиндъра на екрана и да си ги гледаш на края от записите. Който има такова нещо знае какво да измери и как да го гледа.

Измерете и датчика на коляновия вал и на разпр. Имам случай с много коварни проблеми причинени точно от един от тях и при все, че няма проблем с паленето при некоректен сигнал се объркват авансите тотално.

Някои неща само с осцилоскоп се хващат... иначе ще има да сменяяяяяяш.....

don_pepone
13-03-2011, 14:24
:) така си е. сега оговарям за тази седмица да я видим на осцилоскоп, а иначе моята няма датчик на разпределителя ( или поне така мисля)

oem
14-03-2011, 13:04
Каквото има :)

П.П. Абе ти пробва ли да караш на бензин няколко дни? Сега видях, че имаш газово. Онзи ден едно БМВ със същото ЕКУ на студено прекъсва и гърми. Обеднихме газовата и на другия ден си палеше без проблем.

Не знам при теб само това ли е проблема... не съм чел цялата тема, но ако проблема и е в бедна смес на студено пробвай да обедниш газовата или да покараш само на бензин 1, 2 дена.

don_pepone
15-03-2011, 12:02
Моята сутрин си пали без никакви ядове ( няма значение колко е студено навън), работи на място добре, при подаване на плавна газ също е ок ,но натисна ли рязко газта и се започва пак пукането. Също и ако не я изчакам 2-3 минути да работи на място и тругна при потегляне бива но сложа ли втора и като подам газ забива муцуната за секунда и тогава рязко дурпа. Три-четири дни карах само на бензин ама файда нямаше. А сега за да не гърми сме обогатили от дебитомера доста.

don_pepone
16-03-2011, 12:17
Най после е при човека с шестканален осцилоскоп и чакам диагноза.
П.С. неме свърта вече :)

don_pepone
17-03-2011, 08:09
Имам диагноза :( Бъгнато Еку - прави си квото иска при паленето явно. Всичко по колата е ок, предварвения на искрата и т.н , но еку-то не оработва правилно инфото не другите елементи и скъсява времето на инжекторите.

Da_Fuse
17-03-2011, 11:20
Добре колега( то не е добре де ама...), неможе ли да се качи нов файл на твоето еку от такава със работещ софтуер(ако е софтуерен проблема) или да се отремонтират входовете ако е хардуерен? :tequilla:

kolev
17-03-2011, 11:46
понякога се случва паметта да се скапе. във всеки сервиз за електроника ще ти я презапишат срещу 10-20лв заедно с нова празна памет. трябва само да си намериш работещ dump и да гледаш чек сумата му да е същата. нея я пише на лепенка върху чипчето на паметта обикновено.

ПП
ето ти 2 дъмпа за еку 0.261.200.537 без имобилайзер, виж кой е за твоята кола. паметта ти е 27C256 -28крака, не че разбирам но гледай новата да е поне 90 наносекунди.

don_pepone
17-03-2011, 12:26
Не сме сигурни дали е софтуерен или хардуерен проблема,но се съмнявам че е хардуерен и че сее появил по времето когато ми спря и километража а именни след смяна на меки връзки и заваряне с Це-о.
А и не знам как да проверя какъв е точно проблема. Мисля да сваля екуто скоро и да го отворя да поогледам за нещи видимо "изпукало" или студени спойки...или там квото се види :(
Иначе и незнам кой в добрич ще ми качи наново инфото в чипът

kolev
17-03-2011, 14:40
във всеки нормален телевизионен сервиз могат да ти програмират паметта. питаш дали имат програматор за епром 27c256 , записват ти го , сваляш твоята памет от цокъла, забождаш новата и правиш 20км да си нагласи адаптациите и ще разбереш софтуерно ли е или не.

don_pepone
18-03-2011, 08:05
Ясно ,значи гледам на моят чип кво пише сравнявам с двата които ми даде да видя кой е точно взимам си същото празно чипче,качаме дъмпа на него и карам да видя кво ще стане..
За жалост къвто съм карък щее хардвеърно,но ще пробвам всепак. Благодарско.
А чудно ми е ако е изгоряло нещо мъничко ( някое транзисторче голямо милиметър) как ще се разбере или трябва смяна на еку-то
а фаила в този му вид ли се кача ,че не намирам програма дето да отваря ORI разширение

kolev
18-03-2011, 11:29
Ясно ,значи гледам на моят чип кво пише сравнявам с двата които ми даде да видя кой е точно взимам си същото празно чипче,качаме дъмпа на него и карам да видя кво ще стане..
За жалост къвто съм карък щее хардвеърно,но ще пробвам всепак. Благодарско.
А чудно ми е ако е изгоряло нещо мъничко ( някое транзисторче голямо милиметър) как ще се разбере или трябва смяна на еку-то
а фаила в този му вид ли се кача ,че не намирам програма дето да отваря ORI разширение

тия епроми са 2 вида. едните които можеш да триеш с УВ лампа имат око в средата, а другите са за еднократен запис. също се различават по скоростта . ако не намериш 27ц256, може да се преработи 27ц512. гледаш дали номера на еку-то отговаря и чексумата на лепенката на чипа. файла е бинарен, не му гледай разширението, то е сложено само да покаже че е оригинален файла.
иначе в самото еку няма кой знае какво. един процесор,паметта , стабилизатор на напрежение, няколко мощни транзистора за инжекторите и запалването.

don_pepone
22-03-2011, 12:29
Чудно ми е каква им е разликата на двата софтуера,и кво ще стане ако сложа не който трябва

don_pepone
22-03-2011, 19:32
[QUOTE=kolev

ПП
ето ти 2 дъмпа за еку 0.261.200.537 без имобилайзер, виж кой е за твоята кола. паметта ти е 27C256 -28крака, не че разбирам но гледай новата да е поне 90 наносекунди.[/QUOTE]

колега компа ми е със същият сериен номер,а серийният номер на чипът ми съвпада с вторият дъмп който си ми дал моят е със сериен номер ( на лепенката върху него) 1267 356596 незнам само първите 4 цифри какво значат,но останалите 6 съвпадат

kolev
22-03-2011, 21:57
ако сложиш не този който трябва, в най-добрия случай само ще ти свети лампата за грешка, а в най-лошия предполагам няма да запали.
гледам че има доста разлика между двата дъмпа,така че слагай втория който ти отговаря.

don_pepone
23-03-2011, 08:23
:thumbup: ок. Днеска имм уговорка да ходя да ми запишат дъмпа на новия чип и при малко късмет още довечера ще го сложа.
Иначе като отворих моят комп. и като го сравних с на един авер компа от 164-ката 2.0 тс , и видях че единственното общо е буксата :)

kolev
23-03-2011, 11:59
айде стискаме палци.

kolev
24-03-2011, 15:32
какво става колега, резултати има ли.

don_pepone
24-03-2011, 15:39
Вчера не стана,ама днес ходих и го записах чипът,а ще го сложа довечера като свърша работа и утре ще пиша ( макар че съм песимистично настроен ,че щее от това) .

don_pepone
25-03-2011, 08:01
Най-после вчера си записах дъмпа на новият чип и вечерта го сложих на колата. Запали и я оставих 10-тина минути да поработи на място, после я покарах да си направи настрийки и я оставих да изстине за да пробвам ефекта. след около 3 часа я зпалих и Ефекта НУЛЕВ :brickwall::brickwall::brickwall::brickwall::brick wall:
Давам гас - пак глъхне ,тръгвам да я карам студеничка леко навежда муцуната при подаване на повече газ. Изчаках да загрее и я понатиснах,но не се набира добре и това е , като карам с 1000 оборота на първа и настъпя до долу , ако е загряла се замисля леко и почва да набира,но не върти гуми въобще,а ако е студена направо забива предницата и тогава подскача.

Pastora
25-03-2011, 09:10
Най-после вчера си записах дъмпа на новият чип и вечерта го сложих на колата. Запали и я оставих 10-тина минути да поработи на място, после я покарах да си направи настрийки и я оставих да изстине за да пробвам ефекта. след около 3 часа я зпалих и Ефекта НУЛЕВ :brickwall::brickwall::brickwall::brickwall::brick wall:
Давам гас - пак глъхне ,тръгвам да я карам студеничка леко навежда муцуната при подаване на повече газ. Изчаках да загрее и я понатиснах,но не се набира добре и това е , като карам с 1000 оборота на първа и настъпя до долу , ако е загряла се замисля леко и почва да набира,но не върти гуми въобще,а ако е студена направо забива предницата и тогава подскача.
Няма ли във Варна кой да я погледне тази кола, просто не може да няма откриване на проблема ?

don_pepone
25-03-2011, 12:19
Ами може и да има кой ама като не знам кой разбира от алфи там.... Лошото е че няма и друго Еку за пробата поне, да покарам два дена да видя дали е от него.

Pastora
25-03-2011, 12:42
Ами може и да има кой ама като не знам кой разбира от алфи там.... Лошото е че няма и друго Еку за пробата поне, да покарам два дена да видя дали е от него.
Питай Kris или Perdaha, със сигурност ще те насочат :)

nicola 59
25-03-2011, 22:10
Ами може и да има кой ама като не знам кой разбира от алфи там.... Лошото е че няма и друго Еку за пробата поне, да покарам два дена да видя дали е от него.

Даи ми номер на твоито еку наи доре качи една снимка да се четат номерата

don_pepone
28-03-2011, 08:25
бош 0261 200 537
чип със софтуер 1267 356 596
имаше и още една лепенка на еку-то със номера на нея :
*170.21*
*26рт3856*
*6115.00123* бяха точно така подредени номерата на три реда

don_pepone
31-03-2011, 11:41
Ако някой знае откъда мога да си намеря подробна схема на екуто,за да мога да проверя елементите един по един ( поне доколкото е възможно) и да се опитам и докато работи колта да замеря някой неща.

don_pepone
08-04-2011, 12:17
:waving: ехоо никой ли няма инфо.

kolev
08-04-2011, 12:49
за съжаление е почти невъзможно да се намери схема на ЕКУ.
единствения вариант ти остава да тръгнеш от пиновете на датчиците за температура на двигателя и на въздуха и да проследиш пътечките.

don_pepone
15-04-2011, 12:06
да ама постъпващета информация е правилна,всичко отчита както трябва , обаче управлението нещо куца и то куца само това на инжекторите. Или казано иначе компа знае какво трябва да направи но прави друго ( да го еба)

BatVas
15-04-2011, 17:14
да ама постъпващета информация е правилна,всичко отчита както трябва , обаче управлението нещо куца и то куца само това на инжекторите. Или казано иначе компа знае какво трябва да направи но прави друго ( да го еба)

Скоро в ebay гледах компютър за 155 V6 - ако не греша беше с фиксирана цена за малко над 100 евра. трябва пак да го потърся - като го видях се сетих за теб, ама си казах, че като не е сигурно що да му предлагам на човека да купува

don_pepone
17-04-2011, 14:30
това за бош втора ръка или някакъв заместител?
Баси нямя ли някой от варна или околността със 2,5 В6 155ца само да пробвам екуторза да знам на 100 процента дали е от него

radostin_ivanov
17-04-2011, 15:35
Втора ръка купувах преди 6 години от софето за 350 лв.Ако е за проба пали и его де е Плевен 300 и нешто километра идваш,и пробваш квото искаш но те съветвам штом са ти заварявали по колата и отгава е почнала да прави номера(сигурно не са откачили буксата на компа) според мен штом всишко друго е наред е компа.Поздрави.

don_pepone
17-04-2011, 19:36
да разбирам че имаш такъв комп така ли ?

kolev
18-04-2011, 10:28
такова еку има и на 164. може да пуснеш една тема и в другия раздел.

BatVas
18-04-2011, 11:06
такова еку има и на 164. може да пуснеш една тема и в другия раздел.

На кой модел на 164 е такова екюто?

kolev
18-04-2011, 11:25
мисля че има 164 със същия двигател, но екуто е на друго място сложено.

don_pepone
18-04-2011, 12:07
аз ще пиша и в 164 раздела ,но мисля че и 164-ка с този мотор е рядкост :(

BatVas
18-04-2011, 12:09
мисля че има 164 със същия двигател, но екуто е на друго място сложено.

Със същия двигател 164 НЯМА! 164 и 155 има с 2,5 ВМ, но дизел - тук говорим за 2,5 V6 Бусо (БЕНЗИНОВ)

don_pepone
18-04-2011, 12:16
По документи гледам има,ама на живо не съм виждал :)

kolev
18-04-2011, 12:21
може и да няма 164 с такъв мотор.

nicola 59
18-04-2011, 20:44
Със същия двигател 164 НЯМА! 164 и 155 има с 2,5 ВМ, но дизел - тук говорим за 2,5 V6 Бусо (БЕНЗИНОВ)

Прав е колегата 164 6 цилиндъра е 2.0 турбо и 3.0 V6 2.5 аз поне не знам да има

radostin_ivanov
18-04-2011, 20:57
да разбирам че имаш такъв комп така ли ?
Имам кола, за проба.:thumbup:

don_pepone
19-04-2011, 12:17
Ами благодаря колега че се отзоваваш,може и да се наложи да дойда ,ако ненамеря някой по-наблизо.

Mury
19-04-2011, 12:24
Съпротивлението на дюзите мерили ли си го :afro::afro::afro:

don_pepone
19-04-2011, 12:41
ами свалях ги да ги проверяват на стенд и човека каза че са ок пръскали идеално и еднакво,за съпротивление незнам дали е мерил ама ако имаха проблем щеше да каже ( така мисля),а сега да ги меря нее оферта че са наврене на м...... в г...

radostin_ivanov
19-04-2011, 17:33
Ами благодаря колега че се отзоваваш,може и да се наложи да дойда ,ако ненамеря някой по-наблизо.


ами свалях ги да ги проверяват на стенд и човека каза че са ок пръскали идеално и еднакво,за съпротивление незнам дали е мерил ама ако имаха проблем щеше да каже ( така мисля),а сега да ги меря нее оферта че са наврене на м...... в г...

Като решиш пиши и идвай,ништо няма да ми коства.

Dimicha
20-04-2011, 16:01
Добре де,сори за леко оф-топика,но от прочетеното дотук ми се струва,че сякаш са някакви магически тези коли,а не е така-всяко нещо си има причина и не може нещо дребно като микроскопична дупка във въздуховодите да води до такава промяна.Според мен инженерите,дето са измисляли датчиците и управлението на запалването според техните показания,са дали някакви граници на изменение на данните.Искам да кажа следното-за дебитомера,например основната му идея нали е да казва на ЕКУ-то-минаха 5 кг въздух,пусни 50гр бензин.Е да де,но инженерите,дето са измислили системата не може да са толкова тъпи-нали има винаги грешка в измерването.Т.е. компа трябва да е настроен да отчита не точно 5 кг въздух,измерени от дебитомера,а 5 кг +/- 0,500кг.И мисля,че дори да има дупка по въздуховода,ако тя пуска неизмерен въздух,който е в рамките на тези +/- 500 гр,то работата на двигателя не би трябвало да се обърка.А за ЕКУ-то,дето се е бъгнало от заварка по изпускателната система-дали?!Той нали си има защита тоя комп-то така би трябвало да се шашка и от искрата на свещите-мисля,че не се е бъгнал заради това.Мисля,че щото му е дошло времето-няма нищо вечно по тея коли.Дори в упътването за самодиагностика си пише при еди каква си грешка replace ECU-т.е. нормално е да се ошашка.Я ми покажете един настолен комп,дето за 20 години,на колкото са ни колите,никога да не е преинсталиран.

don_pepone
20-04-2011, 16:18
Добре де,сори за леко оф-топика,но от прочетеното дотук ми се струва,че сякаш са някакви магически тези коли,а не е така-всяко нещо си има причина и не може нещо дребно като микроскопична дупка във въздуховодите да води до такава промяна.Според мен инженерите,дето са измисляли датчиците и управлението на запалването според техните показания,са дали някакви граници на изменение на данните.Искам да кажа следното-за дебитомера,например основната му идея нали е да казва на ЕКУ-то-минаха 5 кг въздух,пусни 50гр бензин.Е да де,но инженерите,дето са измислили системата не може да са толкова тъпи-нали има винаги грешка в измерването.Т.е. компа трябва да е настроен да отчита не точно 5 кг въздух,измерени от дебитомера,а 5 кг +/- 0,500кг.И мисля,че дори да има дупка по въздуховода,ако тя пуска неизмерен въздух,който е в рамките на тези +/- 500 гр,то работата на двигателя не би трябвало да се обърка.А за ЕКУ-то,дето се е бъгнало от заварка по изпускателната система-дали?!Той нали си има защита тоя комп-то така би трябвало да се шашка и от искрата на свещите-мисля,че не се е бъгнал заради това.Мисля,че щото му е дошло времето-няма нищо вечно по тея коли.Дори в упътването за самодиагностика си пише при еди каква си грешка replace ECU-т.е. нормално е да се ошашка.Я ми покажете един настолен комп,дето за 20 години,на колкото са ни колите,никога да не е преинсталиран.
Прав си да го еба,само дето ново еку струва майкаси и бащаси и като за 15-20 годишни коли си идва като да си купиш друга такава :)

Dimicha
20-04-2011, 17:19
Прав си да го еба,само дето ново еку струва майкаси и бащаси и като за 15-20 годишни коли си идва като да си купиш друга такава :)

Струва скъпо,но отчетено по нашия стандарт.Ако един западняк зарибен колкото нас тръгне да си купува 20-годишна Алфа заради тръпката,сигурно половината пари,които ще задели,ще са да подмени всички кабеляци и чарколяци по храненето на двигателя с въздух и гориво и управлението на запалването.Тогава няма да има проблем.Тука обаче няма как да стане...

don_pepone
20-04-2011, 21:49
трудна работа наистина. "скоро" ще стане като ни изравнят заплатите с европа :)

nicola 59
20-04-2011, 23:34
Струва скъпо,но отчетено по нашия стандарт.Ако един западняк зарибен колкото нас тръгне да си купува 20-годишна Алфа заради тръпката,сигурно половината пари,които ще задели,ще са да подмени всички кабеляци и чарколяци по храненето на двигателя с въздух и гориво и управлението на запалването.Тогава няма да има проблем.Тука обаче няма как да стане...
Проблема е че западняците имат коли на 20 или 30 години но не да ходят на работа с тях ,а да ги имат в гаража за кеф .На работа ходят с 159 жтд

Furious 155
21-04-2011, 00:19
Проблема е че западняците имат коли на 20 или 30 години но не да ходят на работа с тях ,а да ги имат в гаража за кеф .На работа ходят с 159 жтдточно!!! и 155 и 75 и така назад в годините са в доста прилично здраве и се вадят в събота на обяд за лъскане и следобед за тигелчета и това е само ако не вали :).

nicola 59
21-04-2011, 00:32
точно!!! и 155 и 75 и така назад в годините са в доста прилично здраве и се вадят в събота на обяд за лъскане и следобед за тигелчета и това е само ако не вали :).

Точно

don_pepone
02-05-2011, 12:45
Имаме общо и аз си я лъскам в събота :) и...... май няма друго общо аххах
Искам ЕКУ.....

radostin_ivanov
04-05-2011, 21:36
пиши на лични

don_pepone
05-05-2011, 08:34
Чудно ми е след като 155 2.5 В6 са с еднакъв сериен номер на ЕКУ-то а са с два вида софуер, какво ще стане ако си намеря еку с другият софтуер а не с моят, дали колата ще пали и как ще работи и т.н , защото нестига че не се намират ЕКУ-та за тази кола , ами и ако не пасват заради софта щее кофти, все пак нали като си презаписвах дъмпа ми казаха да запиша пак същият за да нямма ядове...... ?!?!

Dimicha
25-05-2011, 11:18
Какво стана,колега-оправи ли колата?Сега се сетих да те питам-ти TPS-а смени ли го?

don_pepone
29-05-2011, 14:10
не съм я оправил,а ТПС-а няма прекъсване ,мерихме го,а и ако имаше щеше да го засече като грешка на диагностиката

don_pepone
01-09-2011, 20:38
http://www.expressauto24.net/Mass-Air-Flow-Sensor-BMW-E30-316i-Alfa-Romeo-155-Thema-Croma-Opel-Frontera-Omega-0280202204/fi баси филма дето е . За фронтери и омеги бях чувал че пасва дебитомера ама какво общо има БМВ 316 с алфа В6. Иначе не пиша от чисто любопитство,а защото имам предположения че колата ми прекъсва заради дебитомера ( под прекъсва може да се разбира всичко описано в една по-стара тема която съм побликувал) и си търся варианти.
Сега оправих линка сажалявам за по рано.

BatVas
03-09-2011, 10:24
Ами на мен ми тресяха оборотите на 164-ката - почистихме дебитомера и се пооправи. Аз за всеки случай взех един друг дебитомер и го смених - колата заспа и разхода е още по нисък.
На 155-цата и смених дебитомера с чисто нов, но не е на БОШ и не виждам голяма разлика.
Иначе и аз като търсих видях , че го има деботомера за опел фронтера , но за БМВ не съм предполагал, че е със същия.

don_pepone
03-09-2011, 15:52
с какво и как го чистихте твоят дебитомер

BatVas
03-09-2011, 15:59
с какво и как го чистихте твоят дебитомер
Ами не само него чистиха де .. и други няща ама не знам точно как - аз я бях оставил в сервиза да я погледнат - в крайна сметка взех нов дебитомер и заспа:)

don_pepone
03-09-2011, 16:04
ясно. и аз искам да го сменя ама първо искам да пробвам с един читав за да знам дали си струва че 250-30 лева не се дават ейтака.

don_pepone
08-09-2011, 00:07
я да видя сега какво мислите вие за идеята да подменя гадният си дебитомер със МАП сензор. Чудя се дали щее добър ефекта и какъв точно МАП да използвам че да отговаря на нуждите ми :)

Furious 155
08-09-2011, 08:52
По принцип може мисля... зависи от компютъра де. А и на самия дебитомер, стои и дачтика за температура на входния въздух - това също трябва да се има предвид.

don_pepone
08-09-2011, 18:18
е да за температурният датчик знам,но първо да проработи с МАП-а и след това ще търся датчик.

don_pepone
09-09-2011, 00:01
Пробвах тази вечер с един МАП от фиат до 1-бар,ама нещо нее добре,колата се дави от бензин в ниските а във високите не и достига,явно вакума който прави двигателя не съвпада със правилният диапазон на работа на този МАП.
Та сега се чудя дали има МАП-ове които могат да се калиброват според нуждите ни?!

Furious 155
09-09-2011, 01:27
http://www.my-acoustic.com/Car/ECU/afmtomap/afm_to_map.htm
ето една тема тук която чета и може да ти даде насоки!

don_pepone
09-09-2011, 18:31
мерси,мисля че ще ми е полезна

Da_Fuse
10-09-2011, 21:42
По птринцип според мен, дори да има опция за директно поставяне на мап, то ще е свързано с бъркане в еку-то, защото то няма как да разбере да замени данните за дебит въздух, с данните за абсолютно налягане... таааа, помислете и там. :)

kolev
11-09-2011, 08:04
да, не можеш да смениш дебитомера с мап щото най-малкото мерят различни неща.

don_pepone
11-09-2011, 18:39
като го свързах мап-а колата запали ,държеше малко странни обороти ( променлижи и ниски), в средните обороти работи добре и се форсира обаче във високите заглъхва. Като цяло беше не много сполучлив опита,и пропушва доста черно отзад и мирише на суров бенз. , а накрая аспухът ми беше доста очернен..... абее нее оферта да се кара на само МАП.

Furious 155
11-09-2011, 19:54
като го свързах мап-а колата запали ,държеше малко странни обороти ( променлижи и ниски), в средните обороти работи добре и се форсира обаче във високите заглъхва. Като цяло беше не много сполучлив опита,и пропушва доста черно отзад и мирише на суров бенз. , а накрая аспухът ми беше доста очернен..... абее нее оферта да се кара на само МАП.
Напротив, няма проблем да се кара само с мап - има доста коли които са само така.
Сега забележи характеристиките на двата датчика - единия кривата му се променя в една посока, а другия точно в обратната - точно както е станало при теб - богата на ниските и бедна на даване на газ... просто трябва да се направи "превеждаща" схема! ;)
Затова ти пуснах и горния линк, да видиш как е направено!

kolev
12-09-2011, 10:34
Напротив, няма проблем да се кара само с мап - има доста коли които са само така.
Сега забележи характеристиките на двата датчика - единия кривата му се променя в една посока, а другия точно в обратната - точно както е станало при теб - богата на ниските и бедна на даване на газ... просто трябва да се направи "превеждаща" схема! ;)
Затова ти пуснах и горния линк, да видиш как е направено!

извинявай колега, но откровено пишеш глупости.
дебитомера /говорим за такъв без клапа/ мери масата на влизащия въздух /тя се мери в килограми/ и температурата му за да се направят калкулации за количеството бензин.
мап сензора мери разреждането в колектора след дросела. компютъра смята масата на влезлия въздух като освен разреждането, взима под внимание оборотите на двигателя и температурата на въздуха и после прави и калкулациите за бензина.
има двигатели които са и с дебитомер и с мап, но няма такъв двигател на който да замениш дебитомера с мап или мап-а с дебитомер просто щото мерят различни неща и еку-то прави съвсем различни сметки.

Furious 155
12-09-2011, 10:46
извинявай колега, но откровено пишеш глупости.
дебитомера /говорим за такъв без клапа/ мери масата на влизащия въздух /тя се мери в килограми/ и температурата му за да се направят калкулации за количеството бензин.
мап сензора мери разреждането в колектора след дросела. компютъра смята масата на влезлия въздух като освен разреждането, взима под внимание оборотите на двигателя и температурата на въздуха и после прави и калкулациите за бензина.
има двигатели които са и с дебитомер и с мап, но няма такъв двигател на който да замениш дебитомера с мап или мап-а с дебитомер просто щото мерят различни неща и еку-то прави съвсем различни сметки.
точно затова не пиша глупости и много добре знам какво правят двата сензора, НО това което имах предвид е това:
афм- http://www.my-acoustic.com/Car/vane_afm/pictures/flap_voltage.jpg

мап - http://www.my-acoustic.com/Car/vane_afm/pictures/MAP_voltage.jpg
И отделно става дума за AFM, не MAF!

Отделно на това примерно мотроника 1.5.5 при алфа 156 тс работи с MAF, а същия мотроник във фиат работи с MAP, но тoва е отделно от тази тема.

kolev
12-09-2011, 11:28
ако искаш да ми кажеш че ако инвертираш сигнала на мап сензор , той може да замени дебитомер..... НЯМА да стане

да не говорим че чувствителността на мапа при отворен дросел е най-ниска , за разлика от маф-а която е най-висока тогава. да не забравяме все пак че мерят съвсем различни неща.
а тоя мотроник има ли вероятност да е със съвсем различен софтуер ....

Furious 155
12-09-2011, 12:23
ако искаш да ми кажеш че ако инвертираш сигнала на мап сензор , той може да замени дебитомер..... НЯМА да стане

да не говорим че чувствителността на мапа при отворен дросел е най-ниска , за разлика от маф-а която е най-висока тогава. да не забравяме все пак че мерят съвсем различни неща.
а тоя мотроник има ли вероятност да е със съвсем различен софтуер ....
тук няма спор, не става с инвертиране, просто отбелязах че са доста различни и в характеристиките. И да вероятно мотроника е с различен софт, все пак за да работи с друг тип сензор.

BillyBoy`
12-09-2011, 12:48
Аз пък се чудя как така за една година не можа да се реши проблема на тая кола.Сигурно има някакви супер сложен извънземен проблем.

Furious 155
12-09-2011, 12:49
Аз пък се чудя как така за една година не можа да се реши проблема на тая кола.Сигурно има някакви супер сложен извънземен проблем.
В тази връзка, някой поглеждал ли е датчика на термостата, дали е в норми?

don_pepone
12-09-2011, 18:37
какво разбираш под датчик на термостата че не те разбирам.
а иначе за линка който ми прати,мога тда кажа че и в него е посочено че неможе да се замести изцяло дебитомера с МАп и да се кара само така,и единият от проблемите идва когато се задържи газта в едно положение и се изравнят наляганията,то тогава се променя вакума и става едно мазало с обогатяването или обедняването на сместа

---------- Post added at 18:37 ---------- Previous post was at 18:30 ----------

А що се отнася за проблема на колата се стигна до два варианта:1- след разбутването на дебитомера ( от един "велик" майстор) металната му (спираловидна) пластина,която играе роля на пружина,да е променила твърдостта си и по този начин при подаване на газ да реагира със забавяне и оттам да се ебава сместта.
2- ЕКУ-то да не обработва правилно всички данни и да бърак управлението на гориво-въздушната смес ( което според мен е доста слабо вероятно, но все пак възможно)

Furious 155
12-09-2011, 23:02
На термостата има термодатчик, който дава инфо на компютъра за температурата на двигателя. Той е един от смесообдазуващите датчици също.

А иначе за каране само с МАП, предолагам че при статичните режими се взима предвид и TPS датчика, но за това не съм сигурен.

Ако някой ти е пипал дебитомер-а, обикновенно се пипа колко да е натегната пружината на клапата му. Виж дали случайно не е белязано оригиналното положение на обтегнатост на пружината.

don_pepone
12-09-2011, 23:46
датчика си беше изряден и въпреки това той бе едно от първите неща които смених,но без ефект. А за дебитомера- да има белязка,но след някокократно разместване явно дава отклонения,защото като замерваме в различните обороти какви показания дава е в норми,но явно врмето му за реакция е различно,а може и от клапатаму да е,незнам вече.

Da_Fuse
14-09-2011, 02:31
Колега, преди време имах подобен проблем с дебитомера на 75-цата. При мен проблема беше следния. Докато беше студена, колата работеше добре, след като загрее нещата ставаха все по- зле с покачване ан темперетурата, докато накрая угасваше. направих си следният експеримент, замерих съпротивлението на датчика за темперетура на въздуха в дебитомера и проверих най-високата му стойност, при която колата работеше. Купих едно съпротивление от магазин за електронни компоненти с тази стойности, свъзах го на мястото на датчика и колата заспа, от което си извадих извод, че проблема е точно там, смених дебитомера и нещата се оправиха, та съвета ми е да пробваш по този метод. Колата по този начин няма да работи с коректни смеси, но поне може да ти послужи за ориентир в търсенето. :)

don_pepone
14-09-2011, 19:44
той този датчик се следи и на диагностиката какви данни дава и моят си работи адекватно, в смисъл отчита си в реално време температурата на постъпващият въздух,но не пречи да пробвам все пак :) .

don_pepone
21-09-2011, 00:55
Чудя се след като има разни препарати за почистване на новите дебитомери,дали няма вариант за почистване смазване или обслужване на тея старите с клапата,че си мисля вече че моят просто реагира бавно и затова колата се шашка.

Dimicha
21-09-2011, 10:25
Чудя се след като има разни препарати за почистване на новите дебитомери,дали няма вариант за почистване смазване или обслужване на тея старите с клапата,че си мисля вече че моят просто реагира бавно и затова колата се шашка.

Искаш да кажеш,че клапата се отваря по-трудно така ли?Ако е така почти съм сигурен,че няма да мери вярно,не случайно в ръководството пише да се види дали клапата се движи свободно.Но не мисля,че има някакъв смисъл да го чистиш със специален препарат-самия кожух е чисто механична джаджа.Просто пантата,на която ляга клапата трябва да се почисти,щото събира масло и прах и става ужас.Също така мястото,където ляга клапата върху кожуха трябва да е чисто,за да не пуска повече или по-малко от предвидения въздух при затворена клапа.Аз моя стария дебитомер го отварях-махнах силикона и развих металния капак и почистих хубаво вътре със спирт и ВД40.Чистих и топлинния сензор,той обаче май не трябва да се пипа,макар че не забелязах някаква разлика после :D

don_pepone
21-09-2011, 18:20
ами уж се движи равномврно и не се усеща някакво затягане или задиране ,но не съм сигурен дали е 100% ок,след като незнам с каква лекота трябва да се движи. Замерван е в различните обороти какви стойности дава,но незнам дали реагира достатъчно бързо

Dimicha
21-09-2011, 19:37
Ами не знам,освен да попиташ за второ "лекарско" мнение при друг майстор,не знам какво остава.Разходи се до София при някое от гурутата на форума,хората ги чипосват тея нашите средновековни коли,какво остава да разберат какво им е.Щото може да е нещо по железата вече-клапани,валове,де да знам.Мойта също прекъсва като е студена,даже като я запаля се мъчи да гасне и после при подаване на газ придърпва и лашка.Според мен тея проблеми се дължат на невъзможност на инжекциона да си регулира смесите,но не е причината датчик.Нали ако някой датчик сдаде багажа,ЕКУ-то му замества показанията с някакви теоретични стойности.Но ако,да кажем,има проблем с дюзите или няма налягане в рейката няма как да си го коригира сама това колата.Но сигурно си ги проверил тези неща...

don_pepone
21-09-2011, 23:48
Няма нещо което да ми е хрумнало или да са ми казали и да нее проверено, и да не работи( което е най-странното)

Alexandrov70
22-09-2011, 23:31
След толкова ходене по мъките аз бих сменил колата

Furious 155
22-09-2011, 23:55
След толкова ходене по мъките аз бих сменил колата
при положение че никога не е пробвана с друг дебитомер, аз не мисля така...

Dimicha
23-09-2011, 10:49
След толкова ходене по мъките аз бих сменил колата

И аз така мисля..даже най-добре,за да не се мъчи да я продава,да ми я подари на мене.Готов съм да се жертвам-така де,за какво сме колегите,ако не за да си помагаме :D

don_pepone
23-09-2011, 12:01
И аз така мисля..даже най-добре,за да не се мъчи да я продава,да ми я подари на мене.Готов съм да се жертвам-така де,за какво сме колегите,ако не за да си помагаме :D
добре че има и добри хора като тебе :D
майтапа на страна ама колата не се дава,то е ясно ,но искам да я оправя и да я чипосам после

mordohy
27-09-2011, 23:26
Измъкни си главните релета и на клемите 87 подай директно ток от акумулатора !
Не знам дали си пробвал и тая простотия, но обикновенно дава добри резултати и материял за чоплене!

don_pepone
27-09-2011, 23:34
може ли по-ясно да ме светнеш
Аз пробвах с друг дебитомер ( не със савсем същият номер) ,който е за алфа 164 3.0 и колата заработи доста по-добре но нее идеално и все пак съм почти 100% обеден чее от дебитомера моят проблем

don_pepone
28-09-2011, 00:39
А бре хора няма ли някакви дебитомери Афтърмаркет заместители ,ама говоря за електронни от новите не за тея ебаните с клапа. Не са ли измислили от новите такива които да заместват старите боклуци

Бобби
28-09-2011, 01:18
добре че има и добри хора като тебе :D
майтапа на страна ама колата не се дава,то е ясно ,но искам да я оправя и да я чипосам после
М....да в Добрич има доста насъскани коли и Дон Пепоне трябва да ги наказва...:drunk:
п.п. баце тук едва ли някой ще те светне...виж в раздела с кубните сервизи....би имал по голям успех...

don_pepone
28-09-2011, 12:00
хаха ми да,трябва да има наказани. Все пак неможе една астра екотек да върви наедно с мен,както е в момента. Иначе се оказа почти невъзможно да намеря дебитомер за тая кола,а пасва от фронтера 2.4 и и от омега със същият мотор.

BatVas
28-09-2011, 12:26
хаха ми да,трябва да има наказани. Все пак неможе една астра екотек да върви наедно с мен,както е в момента. Иначе се оказа почти невъзможно да намеря дебитомер за тая кола,а пасва от фронтера 2.4 и и от омега със същият мотор.

Май пасва и от БМВ 318i - 320i , но забравих къде го мернах и кой точно модел и година.

don_pepone
28-09-2011, 19:44
От 316 i Е30 модел само буксата е различна,ама то и от тях нема много живи :coolio:

mordohy
29-09-2011, 00:00
Днеска се занимавах с една 155-ца и симтомите бяха същите!
Решението!
Проблем в плюса за главните релета.
Ръгнах по една жица с мъжка кабелна обувка в клемите 87, тоест четри и колата заспа.
Утре ще тръгнеме да оправяме бакиите.
И още една 155 на газ се ебаваше, ама тая е ясна
Калпав газаджия!
Да не ни надуши Ро би, че много ще му обяснявам!:shutup:

don_pepone
29-09-2011, 18:51
Ще проверя и това,че ме заинтригува. А моята кола спря да прекъсва преди няколко дни,след като си отворих дебитомера,почистих го,а после си поиграх малко с пружината вътре и със стрелката която отчита и мога да кажа че колата се държи почти перфектно.
П.С. на майстор, на майстор ,накрая Пепоне сам си е майстор :D

---------- Post added at 18:51 ---------- Previous post was at 18:45 ----------

И все пак никой ли няма отговор на въпросът ми за заместването на старите дебитомери с тия новите ( електронни)

Da_Fuse
30-09-2011, 22:49
Ами като цяло би могло евентуално, но задължително и намеса в софтуера на еку-то ако е възможно. И двата вида дебитомери за 155 ТС 8в и 16в имат еднакво изходно напрежение от 0 до 5 волта, но каква е кривата в различните диапазони на работа е друг въпрос. Ако е възможно да се пипнат стойностите ще е възможно. Единствената разлика при двата модела е че единият - този с клапата се захранва с 5 волта, а този с мрежичката с 12, но това не е фактор и е поправимо. :)

don_pepone
01-10-2011, 00:16
Захранването ми е най-малък проблем. Аз си ровя за всякаква информация по въпроса и дори стигнах до вариант да закъча моят дебитомер и един електронен последователно и да им сравня стойностите,за да видя двете показания дали се променят сравнително праволинейно или не. Оттам нататък има вариант за корекция в определени граници с помощта на една стабилизираща платчица с програимран за целта пик-контролер. само се надявам ако се наложи този вариант да трябва да се понижава изходното напережение ( показанията) на другият дебитомер,защото е много по-лесно да се стабилизира понижено напрежение отколкото повишено..... Абе схеми разни мисля и съм на мнение че ще се получи нещо само да имам време да се занимавам

VET
12-10-2011, 11:01
Колега, виж тази обява, може да ти е от полза.
http://www.tuning.bg/forum/viewtopic.php?f=101&t=219344

Успех

don_pepone
12-10-2011, 18:33
Мерсаж ще звънна да видим ..

don_pepone
19-10-2011, 12:57
С моят късмет,човекът я продаде цяла тая кола :D

don_pepone
29-11-2011, 20:39
Хелло на всички :)
Има един въпрос който ме гложди така да се кажа.
А именно, има ли някакъв начин да се калиброва натегнатостта на пружината на дебитомера. Или казано иначе да се регулира силата с която се съпротивлява клапата. Аз си мисля че може да стане с нещо подобно на уредчетата за калибровка на релетата ( ако на някой му говори нещо де ) - това е едно нещо с пластинга на него,която се наглася (в грамове) какъв натиск да оказва и така се нагласят( натягат или регулират) пластинките на релетата. Че си мисля дали и с клапата на дебито,ера нее така, по точно то си е така
ама незнам дали има некви заводски стойности или някаква техническа информация по въпроса. Или пък единственният начин е д асе закачи на газанализатора и да се ръчка докато стане.
Идеи......... :)
Почудих се вече как да си настроя дебитомера

Mury
29-11-2011, 20:47
Хелло на всички :)
Има един въпрос който ме гложди така да се кажа.
А именно, има ли някакъв начин да се калиброва натегнатостта на пружината на дебитомера. Или казано иначе да се регулира силата с която се съпротивлява клапата. Аз си мисля че може да стане с нещо подобно на уредчетата за калибровка на релетата ( ако на някой му говори нещо де ) - това е едно нещо с пластинга на него,която се наглася (в грамове) какъв натиск да оказва и така се нагласят( натягат или регулират) пластинките на релетата. Че си мисля дали и с клапата на дебито,ера нее така, по точно то си е така
ама незнам дали има некви заводски стойности или някаква техническа информация по въпроса. Или пък единственният начин е д асе закачи на газанализатора и да се ръчка докато стане.
Идеи......... :)
Почудих се вече как да си настроя дебитомера

Такъв дебитомер се настройва най-добре на газ-анализатор :idea2::idea2::idea2:

WhitePower
29-11-2011, 20:55
Такъв дебитомер се настройва най-добре на газ-анализатор :idea2::idea2::idea2:

аз пък си мисля че с широколентова сонда щото на празен ход винаги бачка ламбдата ,а нещаа се изменят на фул тротъл най много

don_pepone
29-11-2011, 21:11
Я ме светни ква е тая сонда че ме озадъчи

Tonimir
29-11-2011, 21:25
Я ме светни ква е тая сонда че ме озадъчи

Eто да видиш на снимка (http://tonimir.eu/imgs/Alfa145/misc/sonda.jpg) . :flirt: Иначе на кратко, показва ти в реално време какво е съотношението на горивната смес, и като видиш стойността разбираш сместа богата? бедна?

WhitePower
30-11-2011, 10:08
Eто да видиш на снимка (http://tonimir.eu/imgs/Alfa145/misc/sonda.jpg) . :flirt: Иначе на кратко, показва ти в реално време какво е съотношението на горивната смес, и като видиш стойността разбираш сместа богата? бедна?:notworthy:

в повечето случай един двигател не работи коректно когато не не му е в час сместа ,
ние тунерите ( така наречени) винаги мерим сместта на една кола когато я мапваме мерим сместта винаги , за да не стават издънки , но с нея също се откриват и други проблеми ;) на нормалните коли

Mury
30-11-2011, 10:34
:notworthy:

в повечето случай един двигател не работи коректно когато не не му е в час сместа ,
ние тунерите ( така наречени) винаги мерим сместта на една кола когато я мапваме мерим сместта винаги , за да не стават издънки , но с нея също се откриват и други проблеми ;) на нормалните коли

Лелелее и ти ли стана мапер бре,малиииии:goodnight::goodnight::goodnight::good night:

Bobo
30-11-2011, 17:37
Хелло на всички :)
Има един въпрос който ме гложди така да се кажа.
А именно, има ли някакъв начин да се калиброва натегнатостта на пружината на дебитомера. Или казано иначе да се регулира силата с която се съпротивлява клапата. Аз си мисля че може да стане с нещо подобно на уредчетата за калибровка на релетата ( ако на някой му говори нещо де ) - това е едно нещо с пластинга на него,която се наглася (в грамове) какъв натиск да оказва и така се нагласят( натягат или регулират) пластинките на релетата. Че си мисля дали и с клапата на дебито,ера нее така, по точно то си е така
ама незнам дали има некви заводски стойности или някаква техническа информация по въпроса. Или пък единственният начин е д асе закачи на газанализатора и да се ръчка докато стане.
Идеи......... :)
Почудих се вече как да си настроя дебитомера

Няма да коментирам глупостите за смесите написани по горе от колегите при положение че този дебитомер е с ПРУЖИНА! Което директно влияе не само на сместта но и на респонса и кривата на работа на дебитомера;)

За настройка може да се настрои и калибрира има фабрични данни за дебитомера при които се знае какъв да е натега и какви да са изходните данни при определено количество на въздуха който преминава ;) Не случайно колелото е със зъби и надписи ;)
Аз лично си имам калибриран дебитомер който слагам и после знам конкретната кола точно какви стойности трябва да държи, слагам този който е за настройка настройвам го и проверявам в движение какви количества отчита дебитомера ;) Никога не забравяйте че всяка кола има износване на елементите и има отклонение затова е хубаво да се сложи здрав дебитомер или уред който да отчита точното количество въздух, за да се разбере конкретната кола колко трябва да "диша" ;)

don_pepone
30-11-2011, 19:21
А какъв е шанса да се смилиш над мен и да ми пратиш едно ЛС. със тези данни,а аз ще имам да черпя мноого.
Бих дошъл с радост да ми го настроиш,ама ми е малко далечко София,а незнам кога ще имам път иначе .
:notworthy: :notworthy: :notworthy:

Bobo
01-12-2011, 17:04
А какъв е шанса да се смилиш над мен и да ми пратиш едно ЛС. със тези данни,а аз ще имам да черпя мноого.
Бих дошъл с радост да ми го настроиш,ама ми е малко далечко София,а незнам кога ще имам път иначе .
:notworthy: :notworthy: :notworthy:

На твоя мотор, както си прочел в поста ми вече първо трябва да се сложи калибриран дебитомер и тогава да се настрои твоя ;) Ако твърдиш че мотора ти е чисто нов тогава настройваш волтажа на празен ход да е 0.96волта и натега на пружината на максимум да бъде около 8нм и си ти ;)

don_pepone
01-12-2011, 20:41
:) Почти нов на има няма 190 000 км ( поне са реални ;) )
Ще пробвам да видим :notworthy:
Сори за въпроса ( може аз да съм малко...) ама натега на пружината на максимум , ще значи при затворена клапа на дебитомера или при максимално отворена,че не схванах
И това 8нм - нютон метра ли трябва да е и как да го измеря ако е това. В смисъл че нютон метри се мерят в сила на размаха така да го кажа а не в силата на натиска на пружината( което е само в нютони) или се бъркам ( баси филма)

don_pepone
01-12-2011, 23:55
Обърках се нещо ама както и да е.:please: пояснете ми малко мъглата

Dimicha
02-12-2011, 08:02
Абе аз да не се изказвам неподготвен,но ако искаш да я тунинговаш-така на принципа на пробата и грешката няма да стане,има си хора за това.Ако искаш да я пазиш във възможно най-оригинален вид,купи си един нов дебитомер-има ги в ebay на сносни цени.Аз си мисля,че тея коли по-добре да се пазят в оригинален вид-един ден ще струват луди пари ;)

kolev
02-12-2011, 10:53
аз го разбирам така - силата нужна да отвори пружината на максимум трябва да е 8 нютон метра. мен малко голяма ми се вижда, да не би да има грешка.
иначе се обръща в килограм - метър и така се проверява. примерно оста закачаш рамо с държина 1 метър и него трябва да го опънеш /завъртиш/ в единия метър със сила Х килограма и това са ти 8 нютон метра , което идва май 0,8кг.

Bobo
02-12-2011, 12:54
аз го разбирам така - силата нужна да отвори пружината на максимум трябва да е 8 нютон метра. мен малко голяма ми се вижда, да не би да има грешка.
иначе се обръща в килограм - метър и така се проверява. примерно оста закачаш рамо с държина 1 метър и него трябва да го опънеш /завъртиш/ в единия метър със сила Х килограма и това са ти 8 нютон метра , което идва май 0,8кг.

Точно така ;) Точно толкова дават на V6 мотора и хич не е много те хората не случайно казват че тоя дебитомер е рестриктор сериозен ;) Има много шестаци по света които за по-лесно на състезания се карат по Алфа N ;)

don_pepone
02-12-2011, 18:54
.Ако искаш да я пазиш във възможно най-оригинален вид,купи си един нов дебитомер-има ги в ebay на сносни цени.
Да бе да сносни цени :) Има китайчета на ниски цени ама аз не им вярвам,а оригинален на БОШ струва колкото колата ми в Италия втора ръка :( ( намерих на 580 паунда в ибей )

Dimicha
02-12-2011, 19:21
Да бе да сносни цени :) Има китайчета на ниски цени ама аз не им вярвам,а оригинален на БОШ струва колкото колата ми в Италия втора ръка :( ( намерих на 580 паунда в ибей )

Баси...аз щото съм хвърлял бегъл поглед и ми беше ясно,че не са оригинални,но нямах представа,че е толкова скъп оригиналният дебитомер...Но се съмнявам,че и Бош да се купи,ще е правен в Германия-пак ще е чайна таун.А това,което е написал колегата по-горе за конвертирането на Нм в кг/м е много полезно,не го знаех.

don_pepone
02-12-2011, 19:25
http://www.airflowmeters.co.uk/PartDetails.aspx?s_pc=0280202204&s_vid=