PDA

View Full Version : Какво мислите по въпроса с ограничаване на свободния достъп до търговския регистър?



AlfaMan
15-10-2010, 15:45
Докато се правеха разни PR акции с "митничарски" имоти, тихомълком, правителството реши, че е много лошо да няма пълен контрол над информацията в търговсия регистър. До момента всеки можеше да направи безплатна и анонимна справка, кой седи зад дадено търговско дружество. Именно блгодарение на това се направиха някои журналистически разследвания за някои фирми и изваждането на бял свят (от анонимността) на техните собственици, които никога нямаше да станат достояние на хората. Но изглежда това стресна милиционерското правителство, че е "опасно" да се случват такива неща, които не са инициирани от самото него. Именно затова решиха да реформират закона, приет през 2006-та година и да ограничат информацията от свободна до платена, като за целта е необходима и регистрация. Тоест анонимността на изискващия информация вече не съществува, което означава, че лицата поискали информация за даден стопански субект могат да се контролират и проследяват. Тоест с този си акт, ние отново се връщаме с един век назад спрямо белите държави. За жалост европейските директиви тук имат пожелателен, а не задължителен характер, така че и те немогат да ни издърпат ушите (всъщност защо трябва някой постоянно да ни дърпа ушите). Информацията, която знам, е че за изграждането на системата за публичния търговски регистър, както и за изработването на закона (приет през 2006) е бил впрегнат много голям човешки ресурс от експерти (и то международни), както и финансовите разходи са доста - пари дошли от българския и американския данъкоплатец.
Ето и един линк към статия по въпроса (http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/10/13/976316_publichniiat_dostup_do_turgovskiia_registur _se/). За жалост, както вече написах по-горе, това съвпадна с други "мероприятия" провеждани от управниците и вниманието беше отклонено и някак си остана незабелязано.

pinkmousy
15-10-2010, 15:53
Типично по български - всичко се плаща. Това първо. И второ - неясни критерии.
Единствено мога да кажа, че и предишния вариант беше необмислен, защото не е редно да се излагат спесимени от подписите публично ( и имаше случаи на злоупотреби, доколкото знам), както и копия на лични карти. В крайна сметка - много шум за нищо, както всичко останало.

morfius
15-10-2010, 16:09
Търговския и сега е оплескан... не може куцо и сакато да има достъп до лични данни и фирмени документи с подписи и печати.
Сега от едната крайност та в другата... по соц табиет... вместо просто да има нива на достъп, общ - дава само данни за адрес, тел., собственици и т.н. и специфичен, който да се плаща и да е под контрол.

cyberhill
15-10-2010, 16:13
Търговския регистър, не трябва да бъде публичен...
Сега всичко живо има достъп почти до всякъде... отчети и т.н.

pavlin
15-10-2010, 20:23
Доколкото знам, само фирмите търгуващи акции на борсата и тези със смесено държавно и общинско участие, трябва да обявяват публично информация за отчетите си. Иначе е нормално личната информация да не бъде достъпна за всички. Ако дадено лице има издадена валидна присъда или съдебно производство, тогава съдебните регистри би трябвало да са достъпни.

Old Fox
15-10-2010, 20:40
Напълно нормално е да знам кой е собтвеник (Име, фамилия ЕГН за да се избегнат повтарящи се имена и адрес, телефон) на дадена фирма.
Публичните дружества за, които павлин говори са задължени да публикуват балансите и отчетите си.

pavlin
15-10-2010, 21:12
Напълно нормално е да знам кой е собтвеник (Име, фамилия ЕГН за да се избегнат повтарящи се имена и адрес, телефон) на дадена фирма.
Публичните дружества за, които павлин говори са задължени да публикуват балансите и отчетите си.

ЕГН едва ли е задължително и ако обичаш пиши ми името с главна буква.

koolio
15-10-2010, 22:11
Като човек, който ежедневно работи с ТР ще кажа, че предлаганата промяна е малоумна до абсурдност. Публичните регистри затова са публични, за да може да влизаш в тях и без да имаш една стотинка и без да се разбира кой кога и какво е търсил. Отделно, че като се скрият фирмените дела общодостъпната информация ще стане доста лесно манипулируема.
Колкото до личните данни на лицата, фигуриращи във формулярите - ми много е просто, вместо ЕГН да се пише само дата на раждане. Хем няма да има лични данни, хем ще става ясно кой седи зад името Иван Петров Иванов.

Old Fox
15-10-2010, 22:12
ЕГН едва ли е задължително и ако обичаш пиши ми името с главна буква.

Да то щото Павлин Павлинов Павлинов примерно е само един нали?
Ти не си си го написал с главна, реших че е умишлено и те последвах;-)

old alfist
15-10-2010, 22:21
Търговския регистър, не трябва да бъде публичен...
Сега всичко живо има достъп почти до всякъде... отчети и т.н.
Абсолютно съгласен - не може Сульо и Пулю да имат достъп да тези данни, които могат да се използват от недобросъвестни лица за различни комерсиални цели.
Тези данни могат и сега се ползват от институциите, които имат пряко отношение към тях.
Отделен въпрос е, че това са официални данни, но не винаги значи, че са истинските.

koolio
15-10-2010, 22:40
Къв е проблемът да си гледам отчетите?

Old Fox
15-10-2010, 23:32
За комерсиални цели може да се ползва ако достъпае ограничен и платен.
А иноформацията е общодостъпна няма как да търгуваш с нея.

nikolaaaay
16-10-2010, 00:07
Къв е проблемът да си гледам отчетите?
А къв е проблемът да влизаш с електронен подпис?

pavlin
16-10-2010, 03:26
Къв е проблемът да си гледам отчетите?
Тези фирми които са изцяло частни без обществен дял, не са длъжни да правят отчетите си обществено достояние.

koolio
16-10-2010, 09:10
Тези фирми които са изцяло частни без обществен дял, не са длъжни да правят отчетите си обществено достояние.

Длъжни са. Ако реша да сключвам договор с някоя имам право да знам на какво дередже са.

---------- Post added at 06:10 ---------- Previous post was at 06:09 ----------


А къв е проблемът да влизаш с електронен подпис?

Такъв, че не искам да се знае кога съм влизал и какво съм гледал.

pavlin
16-10-2010, 16:11
[QUOTE=koolio;780764]Длъжни са. Ако реша да сключвам договор с някоя имам право да знам на какво дередже са.[COLOR="Silver"]

Да ама тези които сключват договори са едно малко част и фирмата би трябвало да има право да реши дали да ти дава информация или не.

sapper
16-10-2010, 17:52
Търговския регистър не трябва да съществува във вида, в който е. Нормално е да имаш инфорация за фирмата, която търсиш, но тя трябва да се състои от данни за контакт и собственик, а не лични данни, отчети и всичко останало. Ако си фирма и трябва да събираш лични данни трябва да си вземеш хиляда удостоверения за това, а в същото време всеки може да види твоите през търговския регистър?!?!? На мен ли ми се струва парадоксално или наистина е така.

Така както е тръгнало скоро ще си оставяме и кода за СОТ-а, а може и ключ да оставяме за да разгледат и вкъщи.

Old Fox
16-10-2010, 18:59
Не отговорихте на Коолио - какъв точно е проблема, ама конкретно, да ти погледнат отчета?

fred
16-10-2010, 19:36
Мисля, че у нас нещата се прменят мнгоооого бавно, тоест ограничения достъп ограничава нормалния достъп на потребителя

pavlin
16-10-2010, 19:54
Не отговорихте на Коолио - какъв точно е проблема, ама конкретно, да ти погледнат отчета?

Проблемът според мен е в това че ако аз съм едноличен собственик или сме няколко съдружници, може сами да си решаваме на кого да даваме да ни гледа отчетите освен ако не сме задължени по закон. Информацията която би трябвало да се огласи е име, седалище, собственици, предмет на дейност и капитал.

koolio
16-10-2010, 21:26
освен ако не сме задължени по закон.

Е, задължени сте. Пак не разбирам каква конфиденциална информация, която може да увреди интереса на търговеца, без скриването и да увреди интереса на други лица, се съдържа в отчетите?

Да не говорим, че дори и кола да си купувам от едно дружество, имам право да знам дали има особен залог върху търговското му предприятие. Щото ако има и колата е изрично описана, залогът я следва и след прехвърлянето.

old alfist
16-10-2010, 21:46
Е, задължени сте. Пак не разбирам каква конфиденциална информация, която може да увреди интереса на търговеца, без скриването и да увреди интереса на други лица, се съдържа в отчетите?

Да не говорим, че дори и кола да си купувам от едно дружество, имам право да знам дали има особен залог върху търговското му предприятие. Щото ако има и колата е изрично описана, залогът я следва и след прехвърлянето.
Много добре знаеш, че по този начин не можеш да разбереш, дали точно този автомобил е включен в особения залог и дали вече не е изключен в този момент - трябва си конкретна проверка по партидата му.

koolio
16-10-2010, 22:11
Много добре знаеш, че по този начин не можеш да разбереш, дали точно този автомобил е включен в особения залог и дали вече не е изключен в този момент - трябва си конкретна проверка по партидата му.
Трябва си, ама като прочетеш сканирания договор с приложенията пак можеш да добиеш представа ;).

old alfist
17-10-2010, 00:12
Не отговорихте на Коолио - какъв точно е проблема, ама конкретно, да ти погледнат отчета?
Моето мнение е да се предпази информацията от кибици, лаици, клюкари, журналисти и др., които с разни глупави коментари могат да затруднят бизнеса.

pavlin
17-10-2010, 00:42
Е, задължени сте. Пак не разбирам каква конфиденциална информация, която може да увреди интереса на търговеца,.
По кой закон са задължени.

koolio
17-10-2010, 01:01
По кой закон са задължени.

Закона за счетоводството и Закона за търговския регистър - мързи ме да цитирам точните разпоредби, но ако не си ги намериш, утре може да ги пусна.

pavlin
17-10-2010, 02:26
Закона за счетоводството и Закона за търговския регистър - мързи ме да цитирам точните разпоредби, но ако не си ги намериш, утре може да ги пусна.

Да прав си, има изменение в закона за счетоводството който изисква публичност на финансовите отчети на всички предприятия което за мен не е много логично, ама щом така са решили.

Old Fox
17-10-2010, 11:06
Моето мнение е да се предпази информацията от кибици, лаици, клюкари, журналисти и др., които с разни глупави коментари могат да затруднят бизнеса.

Тоест конкретна реална причина няма.
Остава типично българския манталитет, ку може да си останем на тъмничко и по встрани, да не се набиваме на очи, ей така за всеки случай.

old alfist
17-10-2010, 11:26
Тоест конкретна реална причина няма.
Остава типично българския манталитет, ку може да си останем на тъмничко и по встрани, да не се набиваме на очи, ей така за всеки случай.
Така си е - просто обществото не e дозряло информацията да бъде общодостъпна.
На този етап от развитието ни всеки да си върши неговата работа и да не си пъха гагата навсякъде.

adv_petrov
17-10-2010, 11:40
Аз ще ви кажа нещо от опит от другата страна на монетата (за да доразвия мнението на колегата Koolio), пък вие преценете:
Информцията отн. физическите лица, която сега е публична, позволява преди да ви завлече някой "търговец" със 100-200 бона заради "изгодната сделка" която се каните да сключите с него, да се проследи дейността на лицето, стоящо зад фирмата-също така съдружниците му, как се е променяла фирма, наложените запори на дружеството ако щете и т.н., да се види с други фирми, (респ.лица) какви други далавери те въртят, въобще - да се разясни "картината" около тая фирми и хората зад тях, и така. Съзнавате, че ще ви измами не фирмата, а именно човека който я върти,той ще ви вземе паричките. Затова ако сте вече изгорели със 100 или 200 бона от Даци, Маци и прочее "търговци" (изброяването е фигуративно,ЕС-класите по улиците не са от закуски все пак) и понеже тия фирми са фиктивни и празни вече сте допрели до помощта на разследващите и правораздавателните органи да ви спасят парите (подвеждайки под нак.отговорност престъпниците, където да си присъедините вашия гр.иск), ще дадете мило и драго тези лица и схемите им да е било възможно да се видят "in advance" чрез проверка на данните на физическите лица, стоящи зад привидно несвързани фирми, а не в последствие това да се установява с месеци от разследващите от типа "дознател еди кой си иска справка от ТР", после след месец "дознател еди кой си иска допълнителна справка въз основа на данните получени от предходна справка и откритите нови обстоятелства" и т.н.
Както пише в статията - създава се условие търговецът-публична личност, да бъде скрит и да има защита, а да дава лични данни обикновения гражданин за да се регистрира и добере до тази информация.

pavlin
17-10-2010, 15:21
Има толкова много начини да се подсигуриш при сключването на един договор или сделка, че ровенето във финансовите отчети едва ли е най-удачния и ефективния.

old alfist
19-10-2010, 18:35
Гледам, че темата позамря, но ми се ще да разкрия един друг аспект от официалното обявяване на счетоводните данни на фирмите.
Преди да се появи това изискване фирмите показваха различни дянни от счетоводството си, взависимост какво им изнася - например пред данъчните власти едни, пред банките други, пред други институции трети.
Сега когато това е официално обявено всяка една институция имаща отношение към тези данни, поема своята отговорност за приемането на различията от това, което има в Търговския регистър.
И пак напомням, че това са официалнни данни, но това не значи, че са истинските.

pavlin
19-10-2010, 23:26
В САЩ , фирмите могат съвсем легално да представят едни отчети за пред данъчните и други за пред инвеститорите.

dimo
20-10-2010, 00:11
В САЩ , фирмите могат съвсем легално да представят едни отчети за пред данъчните и други за пред инвеститорите.

Да, но проблема е когато се установи, че са недействителни и лъжовни- справка Енрон и
Леман Брадърс:guillotine::prison::knock::busted_cop: :bangin:

pavlin
20-10-2010, 06:45
Да, но проблема е когато се установи, че са недействителни и лъжовни- справка Енрон и
Леман Брадърс:guillotine::prison::knock::busted_cop: :bangin:

Там нещата са малко по-различни, използвани са така да се каже едни напредничави финансови механизми.

cyberhill
20-10-2010, 08:24
За мен най странното е, че Отчетитие, които се представят пред АВ, не се сравняват с тези в НАП...

pavlin
20-10-2010, 17:25
Може би няма автоматична връзка между двете бази данни.

old alfist
20-10-2010, 23:12
Там нещата са малко по-различни, използвани са така да се каже едни напредничави финансови механизми.
Заради тези напредничави финансови механизми сега теглим теглото.