PDA

View Full Version : Дупка на пътя = разбита кола ...



CrazyElement
15-10-2010, 16:51
Здравейте колеги,

Днеска рано сутринта тръгнах за Пловдив , беше тъмно и малко след Горски извор, нацелих 2 последователни дупки в тъмното при което дясната гума се спука , а джантата се огъна много лошо. След доста несгоди успях да оправя джантата и да купя 2 гуми Michelin 215/45/17,защото се оказа , че и лявата джанта също е изкривена, всичко това ми излезна 150 лева. Колата няма автокаско и се чудя дали има някакъв законен начин да взема пари от държавата за некадърната им пътна настилка. Като позваних на 112 ми казаха , че полиция при самокатострофиране без жертви не се вика.
Поздрави.

BLUE1
15-10-2010, 17:02
Тия от 112 са малоумни и съвета ми към всички е ако имат нужда от помощ да се обаждат на съответните телефони на полиция, пожарна или бърза помощ. Иначе при подобен инцидент трябва да настояваш да дойде полиция за да регистрира произшествието и съответно после да можеш да приложиш протокола към жалбата в съда срещу институцията която отговаря за пътя.

Kuku
15-10-2010, 17:03
След като вече си оправил джантите - няма как, освен ако не ги изкривиш отново и не заведеш дело срещу въпросната община!

ФЕРАРИСТ
15-10-2010, 17:07
Честито, надявам се че нямаш винетка.......
Преди седмица и нещо по Тракията посока СФ, малко преди новия Лукойл който откриха, прав и хубав път, и със 110 се нахулвам в красива яма, жената подскочи, антирадара падна от джама......18ка джантара крива, Мишелин пилотче оцелял, може би щото го карам на 3 атмосфери........40 лв изправяне......тая година си зех една винетка и си я метках между алфите и смарта на жената, догодина в никакъв случай няма да направя тази грешка.........

Mind_Control
15-10-2010, 17:36
Честито, надявам се че нямаш винетка.......
Преди седмица и нещо по Тракията посока СФ, малко преди новия Лукойл който откриха, прав и хубав път, и със 110 се нахулвам в красива яма, жената подскочи, антирадара падна от джама......18ка джантара крива, Мишелин пилотче оцелял, може би щото го карам на 3 атмосфери........40 лв изправяне......тая година си зех една винетка и си я метках между алфите и смарта на жената, догодина в никакъв случай няма да направя тази грешка.........

OK, аз съм "ЗА" да не се плащат винетки, но как се оправяш с КАТ?

ФЕРАРИСТ
15-10-2010, 17:41
OK, аз съм "ЗА" да не се плащат винетки, но как се оправяш с КАТ?
Защо аз трябва да се оправям с тях - оставил съм ги те да се оправят с мене.....

CrazyElement
15-10-2010, 18:15
Честито, надявам се че нямаш винетка.......
Преди седмица и нещо по Тракията посока СФ, малко преди новия Лукойл който откриха, прав и хубав път, и със 110 се нахулвам в красива яма, жената подскочи, антирадара падна от джама......18ка джантара крива, Мишелин пилотче оцелял, може би щото го карам на 3 атмосфери........40 лв изправяне......тая година си зех една винетка и си я метках между алфите и смарта на жената, догодина в никакъв случай няма да направя тази грешка.........

Ми това е гадното колега , имам винетка , и така приятно се оръсих заради дупките им, да не говоря , че и двете задни джанти са криви , ама не са много зле и още може да се кара така...

-Bobby-
15-10-2010, 18:21
И му говоря аз на колегата, че с тия 17-ки на Пасата се вкарва в един филм, при който жокер нЕма и след първата по-сериозна яма, историята е "game over"...
Ама то не сме кривите ние, че слагаме големи джанти и нископрофилки. Но в такава държава живеем, кво да се прави...

Иначе, колега, прави като мен и Феро, думкай атмосфери на гумите, поне малко от малко спасяват. Гумаджията тук до офиса ме гледа всеки път като изтърван, когато отида с Реното и му кажа "с азот на 2.5", пита ме дали съм луд, хахав, ама моментално млъква, като му кажа "да, по този начин ти намалявам работата и изкарването на пари, ама откакто карам на това налягане, изправяне на джанта не съм правил"...

Galof
15-10-2010, 18:22
пари от държавата можеш да вземеш само ако ги осъдиш ... иначе гледах в едно предаване точно за това и ако КАТ дойде може да ти напише акт за несаобразена скорост ... а тогава няма как да вземеш пари по никъв начин ...

CrazyElement
15-10-2010, 18:23
И му говоря аз на колегата, че с тия 17-ки на Пасата се вкарва в един филм, при който жокер нЕма и след първата по-сериозна яма, историята е "game over"...
Ама то не сме кривите ние, че слагаме големи джанти и нископрофилки. Но в такава държава живеем, кво да се прави...

Иначе, колега, прави като мен и Феро, думкай атмосфери на гумите, поне малко от малко спасяват. Гумаджията тук до офиса ме гледа всеки път като изтърван, когато отида с Реното и му кажа "с азот на 2.5", пита ме дали съм луд, хахав, ама моментално млъква, като му кажа "да, по този начин ти намалявам работата и изкарването на пари, ама откакто карам на това налягане, изправяне на джанта не съм правил"...

Така значи да дупча 2.5 с азот? или 3.0 обикновен , че се обърках?
Едит: той азота не е ли повече за лятото да не загрява въздуха?
Едит2: моите гуми са 215/45/17 дали е добре да ги напълня с 2.7-8 бара примерно няма ли да ги пръсна така?

BLUE1
15-10-2010, 18:36
Не си пренапомпвайте гумите. Това е вредно за гумите, износват се неправилно и се влошава сцеплението им с пътя.

-Bobby-
15-10-2010, 18:45
Така значи да дупча 2.5 с азот? или 3.0 обикновен , че се обърках?
Едит: той азота не е ли повече за лятото да не загрява въздуха?
Едит2: моите гуми са 215/45/17 дали е добре да ги напълня с 2.7-8 бара примерно няма ли да ги пръсна така?

На 2.5 с азот карам Реното, а то е 990 кг с празен резервоар и без мен в него. Алфата е лекинко по-тежичка, с малко по-големи гуменетки. ;)
Аз лично бих надувал нещо от рода на 2.6, 2.7... Феро е на 3.0, ама колицата му е малко по-бърза, с малко по-спортни гуми и те така...
Нищо няма да им стане при такова налягане. Специално за Реното ми бях гледал таблица с макс допустимите атмосфери и точно за моя модел и размер даваха до 2.5 - толкова съм ги и направил. Виж обаче, да карам с препоръчителните 2.1 по тия дупки, не мож' ме накара никак. Последният път, когато го бях направил, давах пари за изправяне.

morfius
15-10-2010, 18:52
На 2.5 с азот карам Реното, а то е 990 кг с празен резервоар и без мен в него. Алфата е лекинко по-тежичка, с малко по-големи гуменетки. ;)
Аз лично бих надувал нещо от рода на 2.6, 2.7... Феро е на 3.0, ама колицата му е малко по-бърза, с малко по-спортни гуми и те така...
Нищо няма да им стане при такова налягане. Специално за Реното ми бях гледал таблица с макс допустимите атмосфери и точно за моя модел и размер даваха до 2.5 - толкова съм ги и направил. Виж обаче, да карам с препоръчителните 2.1 по тия дупки, не мож' ме накара никак. Последният път, когато го бях направил, давах пари за изправяне.

Малко по-широки от джантите и максимално високи гуми ... и яд нема.
Помпя на 2.2 - 2.4 според зависи.
Карам на 205/60/15 летни и 195/65/15 зимни.
Да чукам на глава, дърво и т.н. ... за сега не съм имал ядове.

Mind_Control
15-10-2010, 19:02
Аз на лексуса 215/45/17 ги помпам на 2.8 някъде, даже и на 3 понякога.

Лошото на по твърдата гума е че повече прецаква окачването, но пълно щастие няма..

Kuku
15-10-2010, 19:47
Аз съм със същия размер гуми (215/45-17) и реално, от както съм ги сложил за това лято, може би два-три пъти съм проверявал налягането им, а по принцип ги карам на 2,2 и никога не съм имал никакви проблеми, пък не е като да не съм влизал в дупки :shock:
Джантите не съм ги изправял никога, вече трета година.
Едната джанта, съвсем случайно забелязах, че има криво и то се вижда само на баланс машината, НО нито тресе волана, нито бие спирачката, нито нищо.... за това и не съм я пипал :roll:
Вие как ги кривите тия джанти, не знам :?

ФЕРАРИСТ
15-10-2010, 19:57
Вие как ги кривите тия джанти, не знам :?
225/40/18 беше гумата.....ти просто минаваш по нежно.....:-D

fred
15-10-2010, 20:07
Тия от 112 са малоумни и съвета ми към всички е ако имат нужда от помощ да се обаждат на съответните телефони на полиция, пожарна или бърза помощ. Иначе при подобен инцидент трябва да настояваш да дойде полиция за да регистрира произшествието и съответно после да можеш да приложиш протокола към жалбата в съда срещу институцията която отговаря за пътя.

Това е вярно, а така или иначе, може би трябва да се извика поне КАТ за да има протокол, чрез който да иска обезщетени пред съда

mik mik
15-10-2010, 20:19
Аз от една неравност на магистрала "Тракия" , някъде около Пазарджик на готината "настилка" ми се откачи капака на пасажерския еърбег и ми падна дръжката на жабката, както и една чаша удари тавана, на къде хвръкна колата няма да говоря добре че не карах бързо та успях да я овладея, но положението е плачебно....тааа.....кви винетки?!!?!

vladeto_
15-10-2010, 20:27
Ако пристигнат ченгетата колкото и джанти да има криви АКТ-а ти е в кърпа вързан няма мърдане а именно - "Несъобразена скорост с пътните условия!" няма да е приятно

ФЕРАРИСТ
15-10-2010, 20:44
Ся ми е интересно с тия камери като почнат уж да фащат липсата на винетки какво ще земе да стане......

tanatos
15-10-2010, 21:03
Ся ми е интересно с тия камери като почнат уж да фащат липсата на винетки какво ще земе да стане......

Нищо.. Ако искат цяла фотосесия да ми направят как нямам винетка и 2342 акта и протокола да си пишат. За мен България няма пътна инфраструктура. От няколко години не плащам никакви такива простотии, щото не видех нищо да се прави.

Карам с 305/40/22 и никак не ми е весело като се нахакам в дупка..

Kuku
15-10-2010, 22:30
225/40/18 беше гумата.....ти просто минаваш по нежно.....:-DНе съм сигурен - чувал съм изключително шокиращи звуци под колата, от дупки на пътя, но ефект върху гумите и джантите не е имало.
Сега, вярно е, че има много други фактори, като например теглото на самия автомобил, марката на джантите и т.н., обаче един от най-добрите ми приятели кара цяло лято с 255/35-20 и също като мен никога не е имал никакви проблеми, при положение, че едната му джанта даже е заварявана, защото колата дойде ударена :roll:
Както и да е, дано и занапред да нямам ядове :P
Иначе 'vladeto' е абсолютно прав - никакви полицаи!!!

CrazyElement
15-10-2010, 22:37
Ето на , сега колата не е същата :(, изправих 2те предни джанти сложих и хубави гуми мишелин 215/45/17 и двете са напомпени на 2.5 бара , и като пусна волана колата влече леко на дясно , а преди нямаше мърдане :( , в началото като изправих само дясната ми влечеше на ляво изправих и лявата сега върви леко на дясно и нз какво да правя :(...

Ramsezsh
15-10-2010, 22:57
Ето на , сега колата не е същата :(, изправих 2те предни джанти сложих и хубави гуми мишелин 215/45/17 и двете са напомпени на 2.5 бара , и като пусна волана колата влече леко на дясно , а преди нямаше мърдане :( , в началото като изправих само дясната ми влечеше на ляво изправих и лявата сега върви леко на дясно и нз какво да правя :(...

Отиди на реглаж. Ще ти оправят проблема

И аз преди няколко месеца бях пускал подобна тема след такава случка. За следващата година се замислям дали да си взимам винетка. Това са пари, които няма да отидат по предназначение. Ще си караме по улиците, които по които и чисто нов танк с найлоните по седалките ще се счупи.

RPWWD
16-10-2010, 12:21
Ако пристигнат ченгетата колкото и джанти да има криви АКТ-а ти е в кърпа вързан няма мърдане а именно - "Несъобразена скорост с пътните условия!" няма да е приятно

Точно така, говорил съм си с познат полицай и той ми е казвал, че имат инструкции да не издават протоколи при такива случаи за да не може да бъдат съдени общините или национална дирекция "Пътища" от частни лица или застрахователи. Зер, от държавният и общински бюджет си получават заплатите :dyrvo_v_kenefa:

ФЕРАРИСТ
16-10-2010, 15:43
Между другото догодина и аз ще практикувам като теб......

RPWWD
16-10-2010, 17:47
Между другото догодина и аз ще практикувам като теб......

Фалшименто му е майката ;-)

me4o4ko
16-10-2010, 20:35
Миналата зима за 14-ти февруари с жена ми пътувахме посока Пампорово,минавайки по маршрута Бургас-Стара загора-Хасково(нощувка при приятели),след което Хасково-Пловдив и отбихме на Поповица посока Асеновград.Точно преди село Болярци на пътя виждам голяма локва в нашето платно.

http://img826.imageshack.us/img826/3889/44622438.png

За да я избегна навлизам в лява лента,като само дясните гуми на колата остават да се движат по осовата линия,където предположих,че локвата е по-плитка и няма да има проблем с преминаване от 70км/ч.
Да,ама не!Под локвата се криеше огромен кратер(може би около 40-45см) и след като минах през него се чу звук от зверски удар!Цялата кола подскочи отдясно,жена ми също....добре,че беше с колан и не пиеше нещо :-?
Резултата беше силен шум отдясно след,което веднага спрях,за да огледам пораженията.
На пръв поглед се виждаше - крива джанта,цялото колело отместено назад,чисто нова зимна гума Dunlop SP Winter Sport с балон.....
В първият момент не знаех какво да правя насред този пущинак,не исках да паля колата,понеже ми се стори,че и картера е пострадал...след няколко минути вайкане и блъскане по челото с ръка се осаферих и с жената започнахме да кроим план как да действаме.
Обадихме се на КАТ,че е станало ПТП,след което се обадихме на Армеец,понеже колата е застрахована там.
Помислихме си,че като дойде КАТ ще ми напишат акт за "несъобразена скорост с пътната обстановка" и затова решихме,че пред полицая е карала жена ми и понеже е жена да го играе "много уплашена и притеснена какво ще кажа аз,че ми е разбила колата" :super:
Плана проработи - не ни писаха никакъв акт само констативен протокол,обадихме се на приятелите от Хасково да дойдат да ни вземат,от Армеец дойдоха с пътна помощ от Пловдив, дадоха ни телефон и адрес за връзка със сервиза и ни казаха като се връщаме от Пампорово да минем през Пловдив да си вземем колата(за 3 дни тя щяла да бъде готова).
След Пампорово отидохме с автобус до Пловдив и си заведохме щетата,взехме си колата и се пребрахме до Бургас.
Оттам ни казаха,че ще съдят общината за този кратер питаха ни къде е ,за да направят снимки и да стартират процедурата.
За мой късмет щетите не бяха големи - изкривена джанта,полуоска,балон на гума, което по мои сметки струва около 300лв,за пътната помощ не знам колко,но мисля,че е 2,5лв/км,но аз се разписах на някакви документи за 860лв....но мен това не ме касаеше...:fuckoff: все пак съм си платил и винетката...:-?

155_8000rpm
16-10-2010, 21:03
Аз съм със същия размер гуми (215/45-17) и реално, от както съм ги сложил за това лято, може би два-три пъти съм проверявал налягането им, а по принцип ги карам на 2,2 и никога не съм имал никакви проблеми, пък не е като да не съм влизал в дупки :shock:
Джантите не съм ги изправял никога, вече трета година.
Едната джанта, съвсем случайно забелязах, че има криво и то се вижда само на баланс машината, НО нито тресе волана, нито бие спирачката, нито нищо.... за това и не съм я пипал :roll:
Вие как ги кривите тия джанти, не знам :?

Ми то да ти кажа от джанта до джанта има огромна разлика...фиата ми преди беше с някви турски и бях абонат на гумаджията,даже ми се радваше като ме види,щото джантите ми били като халва и ги изправял за секунди.
Сега съм с OZ на алфата и не съм кривил нито веднъж,а в дупки съм влизал,че и тук в Пловдив не са малко и не са за подценяване:metal:

CrazyElement
16-10-2010, 22:31
Ми то да ти кажа от джанта до джанта има огромна разлика...фиата ми преди беше с някви турски и бях абонат на гумаджията,даже ми се радваше като ме види,щото джантите ми били като халва и ги изправял за секунди.
Сега съм с OZ на алфата и не съм кривил нито веднъж,а в дупки съм влизал,че и тук в Пловдив не са малко и не са за подценяване:metal:

Ами мойта са Artec wheels гледам из нета , че не са случайна марка , имат доста модели и са си скъпички. Колегата по-горе си с каско нали? Като имаш автокаско няма какво да се кахъриш скачаш в дупката чупиш и ти плащат, обаче аз съм само със застраховка и никой нищо не ми плаща :surrender:

me4o4ko
16-10-2010, 22:41
Ами мойта са Artec wheels гледам из нета , че не са случайна марка , имат доста модели и са си скъпички. Колегата по-горе си с каско нали? Като имаш автокаско няма какво да се кахъриш скачаш в дупката чупиш и ти плащат, обаче аз съм само със застраховка и никой нищо не ми плаща :surrender:

Исках да споделя случката и да ти кажа,че ако искаш да осъдиш общината за аварията е трябвало да извикаш КАТ за констативен протокол,да направиш снимки на дупката и местоположението и ,след което да бягаш при някой адвокат и да се въоръжиш с нерви и излишни пари.
След това е почти сигурно,че ще спечелиш - също както печелят застрахователите...:flirt:

ПС: По вашият край наистина са си доста дупките....:???:

CrazyElement
17-10-2010, 00:33
Исках да споделя случката и да ти кажа,че ако искаш да осъдиш общината за аварията е трябвало да извикаш КАТ за констативен протокол,да направиш снимки на дупката и местоположението и ,след което да бягаш при някой адвокат и да се въоръжиш с нерви и излишни пари.
След това е почти сигурно,че ще спечелиш - също както печелят застрахователите...:flirt:

ПС: По вашият край наистина са си доста дупките....:???:

Дупки е галено, лунни кратери, имам 1 дупка на мойта улица гледам я 1 година , тука заваля 5 дни яко и вече е значително по-голяма, такаче приканвам всички колеги да караме с 40 на авариини в знак на протест на малумните ни пътища...

Kuku
17-10-2010, 05:24
Колеги, ако нацелите дупка и имате поражения, НЕ викайте КАТ за нищо на света - ще ви напишат АКТ за 'несъобразена скорост'!!!

me4o4ko
17-10-2010, 09:56
Колеги, ако нацелите дупка и имате поражения, НЕ викайте КАТ за нищо на света - ще ви напишат АКТ за 'несъобразена скорост'!!!

Е как да не викаме,след като застрахователите изискват констативен протокол от КАТ?
Аз съм имал 2 случки да викам КАТ за опис на поражения и досега акт не са ми писали

CrazyElement
17-10-2010, 13:40
Е как да не викаме,след като застрахователите изискват констативен протокол от КАТ?
Аз съм имал 2 случки да викам КАТ за опис на поражения и досега акт не са ми писали

Късмет колега, нали знаеш , че после застрахователя отива и съди общината и ти дава на тебе пари за автокаското, и дефактно общината е - пари, а както колегата по-горе каза общината плаща заплатите на полицаите ...

-Bobby-
17-10-2010, 17:14
Колеги, искам само да ви "зарадвам", че когато лятото отидох да си подновя ежегодното каско на Реното, и исках да пуснем за пореден път добавък и за джантите, брокера ми каза "то срещу кражба каското не помага, а само за дупки и чупене да знаете, че вече 75% от застрахователите официално обявиха, че отказват признаване на щета от дупки на пътя".
Това е малко като доста от автовностителите, дето дават гаранция на колите, ама като се стигне до оправяне на окачване от дупките, се почват обясненията, за да си платиш в крайна сметка и гаранцията да е йок...

Така че - от 2.5 атм нагоре, пазите дупките и КАТ нивгаш, ако ви се случи нещо такова, щото освен останалия ш*т, и с акт ще се сдобиете...

Lucky
19-10-2010, 21:34
М да добре дошли пишеше на влизане в Република България.

Az4o
19-10-2010, 23:05
Тази година 3 гуми съсипах по нашите родни пътища и винаги си взимах обезщетения от каското.

Като стане белята се обаждате на КАТ да регистрирате произшествието (питат за номер на автомобила и място на птп-то), след което от КАТ си вадите протокол с номера, който ви каже г-на по телефона (май служебна бележка го водят). С този документ тичате при застрахователя и си завеждате щетата най-спокойно :th_up:

Успех :thumbup:

ФЕРАРИСТ
21-10-2010, 00:26
Колеги, ако нацелите дупка и имате поражения, НЕ викайте КАТ за нищо на света - ще ви напишат АКТ за 'несъобразена скорост'!!!
Ми че то не е задължително в тоя случай шофера да присъства мисля - каското и застраховката са на собственика, той има нужда от тях, КАТ трябва да издадат документите на него, ако той каже че колата е карана от Дикембе Мутомбо който в момента го няма, куките няма как да пишат акт на собственика......или който и да е там съчинил историята.....

rusiq86
21-10-2010, 00:34
В тоя ред на мисли, когато имаш каско и в последствие се сдобиеш с нови гуменки и недай си боже стане нещо с тях, само касовата бележка ли трябва!

Kuku
21-10-2010, 09:53
Ми че то не е задължително в тоя случай шофера да присъства мисля - каското и застраховката са на собственика, той има нужда от тях, КАТ трябва да издадат документите на него, ако той каже че колата е карана от Дикембе Мутомбо който в момента го няма, куките няма как да пишат акт на собственика......или който и да е там съчинил историята.....Опитай ;)

RPWWD
21-10-2010, 13:42
В тоя ред на мисли, когато имаш каско и в последствие се сдобиеш с нови гуменки и недай си боже стане нещо с тях, само касовата бележка ли трябва!

И фактура, в която да ти пише заглавието, щото иначе няма как да докажеш, че ти си ги купил. Също, съобразно времето минало от закупуването им се начислява амортизация (до 3-тата година, след това - кукиш ;-)).

Z:)m
21-10-2010, 15:24
Мой приятел от града имаше подобен случай миналата зима.
Пак беше хванало да вали по цяла неделя без да спре и на връщане от нашата съседка (беше на гости в Истанбул), някъде след Свиленград попадна в една дупка и изкриви 2 джанти и разпори съответните им гуми. Звъняха на 112 няколко пъти, за да пратят патрулка, която така или иначе не се появи. Благодарение на няколко добри приятели, успя да си монтира две гуми и се добра до Кърджали. След това си заведе дело и го спечели.
А относно викането на КАТ - ако е в сухо време и попаднеш в дупка - пишат ти акт за несъобразена с пътните условия скорост. Ако обаче е в мокро време и дупката е пълна с вода - пишат ти само констативен протокол.
Та, ако аз съм си направил труда да бъден коректен данъкоплатец към Държавата, нека и тя да бъде коректна с мен!
Прецеденти, както виждате, вече има, така че си търсете правата!

nasty
21-10-2010, 21:18
По темата за застрахователите - днес влезнах в сайта на армеец и да видя къде в моя град маркират - та на първата страница пишеше - армеец плаща щетите от дупки - и има линк от здравей българия.
Там витомирчо разпитва румен георгиев - арммец , кметицата на перник и някъв от кат...
След доброто начало кметицата почна да се прави на интересна и накрая всичко се обобщи до това - целите дупка - и не можете да продължите да се движите(тва е много важно)тогава имате право да викнете кат (на тях от 2005 им е казано да пишат само протокол без акт при такива ситуаций)кат ви пишат протокола вие в застрахователите , те си съдят общината(хубаво е да си посочил 1-2ма свидетели)на вас ви се изплаща щетата и тва е - радвате се че сте преебали с нещо държавата.
http://play.novatv.bg/play/230750/?autostart=true
25 мин видео е ;)

ФЕРАРИСТ
21-10-2010, 21:38
всичко се обобщи до това - целите дупка - и не можете да продължите да се движите(тва е много важно)
Цяло щастие е че не е уточнено периода от време за което няма да можете да се движите съобразно ремонта който би трябвало да се извърши......баси гадовете неземни са това, вече дори гледам да не чета такива теми че бясовете ме фащат......