PDA

View Full Version : Шайба на алтернатор АЛФА 147



See7heEviL
18-10-2010, 16:49
Здравейте колеги,искам да ви попитам някой свалял ли е въпросната шайба на алтернатора и ако да трябва ли да се свали целия или може на място.
Следователно ако неможе да се смени на място как се сваля алтернатора. :)

emzo
18-10-2010, 16:57
Аз сменях скоро и определено се сваля алтернатора.
Как вече някой друг ще каже, но като го свалиш го ревизирай, че моя колектор си беше вкопан:
http://img718.imageshack.us/img718/8781/30092010019.jpg

oem
18-10-2010, 16:58
Уххх. Значи. На оста има дупка за шестограм. И гайка мислия 23, но не съм сигурен. Така се развива тая гайка и се маха шайбата. Но защо ти е да я махаш? Бие ли? Какво прави?

Алтернатора се сваля мн. кофти. Или през полуоската като я махнеш или махаш смукателния колектор и го вадиш от горе.

ЕДИТ: ах ти си дизел. сега видях. само от долу се вади при теб. и шайбата има два модела. със съединител и без. трябва да се види точно каква е :)

emzo
18-10-2010, 17:06
Фрайлауф мисля, че е.
При мен беше блокирала и на място клатушкаше колата буквално.

alfageorgi
18-10-2010, 19:08
Голямо сваляне те чака.Шайбата е изключено да я свалиш на място защото е буквално на сантиметри до коша и просто няма място.Затова задължително демонтираш генератора.Проблема е , че за да го свалиш трябва да демонтираш маса други неща и най-важното цялата дясна полуоска/ и двете части/ иначе няма сваляне.После го вадиш надолу .Нагоре не може да излезе както и да го въртиш .Като свалиш генератора е възможно да видиш още по-голям зор с демонтирането на самата лагер-шайба.При тебе т.к. си дизел е подвижната , тази която зацепва само в едната посока на въртене .Контрата е в самата ос и е със шестограм или еврейска звезда , но не си спомням размера.Ако се е прецакал лагера всичко буквално се заварява /поне при мен беше така на предишната ми 156-ца и свалянето е с рязане на самата шайба.Най -добре занеси сваления генератор на майстор по тия части/стартери , генератори / защото те си имат и специалния инструмент и най-вече за да ти ревизира състоянието -,лагерчета , четки , колектор , да го замери за евентуални пробиви , абе въобще всичко което може да се направи за да го сглоби в топ-състояние защото кошмарното сваляне хич няма да ти се иска да го повториш.Лагер-шайбата беше по спомен около 100 лв. , но ти говоря за цени от преди може би 2 години.Аз лично я взех от специализиран магазин "Францизкуп" мисля , че се казваше.Чукни в гугъла и ще ти излязат адресите в цялата страна.Айде успех и дано съм ти бил полезен.

Galeano
18-10-2010, 20:19
Голямо сваляне те чака.Шайбата е изключено да я свалиш на място защото е буквално на сантиметри до коша и просто няма място.Затова задължително демонтираш генератора.

Точно, проблема не е в шайбата а в генератора. Шайбата се развива най лесно с въздушен пистолет. След това има разпояване ,разглобяване и смяна на два лагера на обща стойност 30лв.Евентуално и едни четки. Добре е процедурата да бъде извършена от човк с опит и нужния инструмент,тоест майстор. :)

See7heEviL
19-10-2010, 08:55
Благодаря ви за отговорите и сори че не се включих в темата по рано но просто ми се пре*** компютъра и не можех снощи.
Аз колата съм я оставил на майстор ,но искам да знам какво ще се случва с нея докато се прави(не повярвах на майстора че трябва да свали и полуоската).
пп. при мен издаваше един много гаден металически звук,а когато я погледнах видях че е превъртяла и на двете страни,докато отидох до майстора(2 км)спря тотално да зарежда.
Поздрави

See7heEviL
19-10-2010, 21:36
Колеги да се похваля,Пак съм да пътя :dance:
до сега бях при майсторите и сменихме ролката.Най хубавото е че не вадихме алтернатора само го развихме от болтовете и го наклонихме така че да може да се развие шайбата.
ПП. За хората които мислят да си я сменят сами да не ги отчайвам ама без подходящ инструмент няма да стане.

vensai
31-08-2016, 20:54
Потвърждавам, че алтернатора се сваля от горе !
Сваля се щеката за мерене нивото на маслото, кутията за картерните газове и маркуча, който отива в картера. Там има няколко кабела които малко се изместват на ляво и на дясно и алтерната си излиза от там без проблем. ще кача и снимков материял по късно.

Не знам защо всички се мъчат да го свалят от долу. Аз го свалих моя за 15-20 минути.

Колата е 147, 1.9 16v 2004.

Относно "специалния" инструмента, взех го за 22 лв. В нета има доста.

Alex_26
31-08-2016, 22:50
Потвърждавам, че алтернатора се сваля от горе !
Сваля се щеката за мерене нивото на маслото, кутията за картерните газове и маркуча, който отива в картера. Там има няколко кабела които малко се изместват на ляво и на дясно и алтерната си излиза от там без проблем. ще кача и снимков материял по късно.

Не знам защо всички се мъчат да го свалят от долу. Аз го свалих моя за 15-20 минути.

Относно "специалния" инструмента, взех го за 22 лв. В нета има доста.
Покажи и инструмента

thecleaner
31-08-2016, 23:04
Потвърждавам, че алтернатора се сваля от горе !
Сваля се щеката за мерене нивото на маслото, кутията за картерните газове и маркуча, който отива в картера. Там има няколко кабела които малко се изместват на ляво и на дясно и алтерната си излиза от там без проблем. ще кача и снимков материял по късно.

Не знам защо всички се мъчат да го свалят от долу. Аз го свалих моя за 15-20 минути.

Относно "специалния" инструмента, взех го за 22 лв. В нета има доста.

Ти откри топлата вода 6 години по-късно ;) Всеки може да си го сваля както си иска.

Alex_26
01-09-2016, 00:23
Ти откри топлата вода 6 години по-късно ;) Всеки може да си го сваля както си иска.

Не му убивай ентусиазма

lordliness
01-09-2016, 00:37
Не му убивай ентусиазма

Напълно безсмислено, само и само да се напише нещо. И това навсякъде.
Това твоето се казва страст към епистоларния жанр. Предполагам, че това словосъчетание ти е непознато, за това преди да отговориш виж какво означава.

vensai
01-09-2016, 06:47
Ти откри топлата вода 6 години по-късно ;) Всеки може да си го сваля както си иска.

В нета мненията са двустранни и не потвъдени. Добре че някой беше написал че се сваля от горе. Иначе щях като всички да си загубя един ден в разглабяне.

Пък ти като си открил топлата вода по рано, си я ползвай без излишни коментари.

undy
01-09-2016, 09:16
Я ти качи снимките, да ги има, все някой ще му е за първи път.

Alex_26
01-09-2016, 09:51
Напълно безсмислено, само и само да се напише нещо. И това навсякъде.
Това твоето се казва страст към епистоларния жанр. Предполагам, че това словосъчетание ти е непознато, за това преди да отговориш виж какво означава.

Това важи за теб, а ти го прехвърляш на мен. И понеже вече от доста време не си написал нещо смислено за колите, ариведерчи

vensai
02-09-2016, 08:45
Така ето ги и снимките

Alex_26
02-09-2016, 19:49
Така ето ги и снимките

Откъде поръча инструмента?

vensai
05-11-2018, 12:06
Откъде поръча инструмента?

Взех го от Ташев- Галвинг гр.София за около 28 лв.