PDA

View Full Version : Въпрос за разхода и компа



ihalachev
26-10-2010, 20:33
Здравейте колеги.Днес за първи път засичам разхода на колата /2,4 ЖТД 136к.с./ само с градско каане.Показа ми разход 11.5 а на компа 16.Възможна ли е чак такава разлика?Някой друг има ли наблюдения по въпроса.Засичал съм я 2 пъти извън градско и разликата е била 1.5 по малко от колкото показва компа.Защо в града разликата е толкова голяма?

Megadet
26-10-2010, 20:52
Колега някъде имаше тема за разхода по комп.

Dob4i
26-10-2010, 21:05
Засечи на примерно 300-400км, колкото повече км минеш толкова повече стойностите на борд и на колонка ще се доближат. И аз отначало постоянно засичах и единия път ми даде разлика подобна на твойта но на базата на 100тина км. Иначе при мен при изминато 400-500км разликата е от сорта на 0.3-0.5 от борда и колонката.

ihalachev
28-10-2010, 21:14
Днес ми светна лампата на горивато /постоянно свети/.Уж има 9л. резерв а на компа ми показва че мога да мина с наличното гориво 140км.Средния разход по него е 16.Как ги изчислява тая машина така не знам.

bodolei
28-10-2010, 22:16
Колега аз съм забелязал,че градско моментния разход компа ми прави номера,но извън градскоми показва мн точно.Мисля си че за всяка алфа показва различно,защото е имало и др.път такава тема и всеки казва различни разходи на колата си.Така че аз вярвам на тезата,пален резервоар и на 100км доливаи и така наи-точно ще си разбереш разхода било то градски или извън

val_mcrae
02-11-2010, 18:16
Вчера засякох Алфата за разхода на гориво и се оказа че компа си изчислява правилно. Засичането стана при скорост от 110км/ч или 2000об/мин. с включен круйз контрол. Отчетеното на компа беше 5,5л/100км до 5,8л/100км, според наклоните на пътя.
Ами такъв с този разход съм повече от доволен :) Когато купувах Алфата очаквах че този мотор 2,4 ЖТД ще е доста жаден, нооо.... :) Ето клипче от отчета на компа:

http://vbox7.com/play:a7b1aaeb

pinko
02-11-2010, 18:47
Вчера засякох Алфата за разхода на гориво и се оказа че компа си изчислява правилно. Засичането стана при скорост от 110км/ч или 2000об/мин. с включен круйз контрол. Отчетеното на компа беше 5,5л/100км до 5,8л/100км, според наклоните на пътя.
Ами такъв с този разход съм повече от доволен :) Когато купувах Алфата очаквах че този мотор 2,4 ЖТД ще е доста жаден, нооо.... :) Ето клипче от отчета на компа:

http://vbox7.com/play:a7b1aaeb

Ако си смениш термостата, ще ти гори поне литър-литър и половина по-малко при тази скорост

Тя твоята работи практически студена баси:joly:

Виж кво праеше мойта

http://img.photobucket.com/albums/v145/IvanM/Alfa%20Romeo%20166/16624JTD.jpg

val_mcrae
02-11-2010, 19:01
Да имам термостат за смяна ще го сменям скоро :)

EMo0o
02-11-2010, 19:42
И другото, компютъра изчислява разхода по средната скорост, а на клипчето тя е под 80 ;)

ihalachev
02-11-2010, 21:41
Ако си смениш термостата, ще ти гори поне литър-литър и половина по-малко при тази скорост

Тя твоята работи практически студена баси:joly:

Виж кво праеше мойта

http://img.photobucket.com/albums/v145/IvanM/Alfa%20Romeo%20166/16624JTD.jpg
Колеги и на мен ми държи температура като на колегата около 70гр.При супер задръстване на което поподнах в Истамбул ми дигна до 90гр.Иначе бързо отоплява при пусната парно.Мислите че термостата е за смяна?

EMo0o
02-11-2010, 21:44
Колеги и на мен ми държи температура като на колегата около 70гр.При супер задръстване на което поподнах в Истамбул ми дигна до 90гр.Иначе бързо отоплява при пусната парно.Мислите че термостата е за смяна?

Категорично ДА :) При работещ нормално термостат колата трябва за първите 3-4км градско да е загряла и да поддържа 89-91'C

pinko
02-11-2010, 21:45
Мислите че термостата е за смяна?

Категорично. Трябва относително бързо (няколко километра, дори и при минусови температури) да достига 90 и да заковава там. Единствено при работа на място при голям студ и пуснато на макс парно може да падне до 80 градуса.

ihalachev
02-11-2010, 21:45
И друго да питам.Само на градско каране компа ми отчете 16/100.Светна ми лампата /постоянно свети/ за горивото.Ако правилно съм разбрал резерва е 9л.По компа ми показва че с наличното гориво мога да мина 140км.Е как при тоя разход 16/100 с 9-10л. ще мина 140км.?Как ги смята тия работи компа не знам

qpwo
02-11-2010, 21:57
[QUOTE=ihalachev;789336]И друго да питам.Само на градско каране компа ми отчете 16/100.Светна ми лампата /постоянно свети/ за горивото.Ако правилно съм разбрал резерва е 9л.По компа ми показва че с наличното гориво мога да мина 140км.Е как при тоя разход 16/100 с 9-10л. ще мина 140км.?Как ги смята тия работи компа не знам[/Q
Лампата/респективно стрелката играе с по едно деление взависимост дали си по нагорнище, наравно или по надолнище.... Така,че не е мн точна тази лампа....

ihalachev
02-11-2010, 22:43
[QUOTE=ihalachev;789336]И друго да питам.Само на градско каране компа ми отчете 16/100.Светна ми лампата /постоянно свети/ за горивото.Ако правилно съм разбрал резерва е 9л.По компа ми показва че с наличното гориво мога да мина 140км.Е как при тоя разход 16/100 с 9-10л. ще мина 140км.?Как ги смята тия работи компа не знам[/Q
Лампата/респективно стрелката играе с по едно деление взависимост дали си по нагорнище, наравно или по надолнище.... Така,че не е мн точна тази лампа....

Това че играе ми е ясно.винаги гледам колата да е хоризонтално и да е стояла няколко минути в това положение.Иначе по мое мнение деленията са доста точни.

---------- Post added at 22:43 ---------- Previous post was at 22:26 ----------


Категорично. Трябва относително бързо (няколко километра, дори и при минусови температури) да достига 90 и да заковава там. Единствено при работа на място при голям студ и пуснато на макс парно може да падне до 80 градуса.
Колега имам колата от около месец и нямам още точни наблюдения върху нея.Извън градсо понякога температурата пада до 50-60гр.Парно уж има но от 26гр. нагоре.Сваля ли я на 25 и почва да духа хладно.До сега си мислех че още не съм свикнал с поведението на колата и не съм разучил точно кое как работи.Но от прочетеното стигам до извода че май терм. е за смяна.Това признак ли е за свършил термостат?

pr_00f
02-11-2010, 23:31
ДА.

ihalachev
03-11-2010, 21:34
Днес смених термостата и всичко е ОК.Благодаря на всички за бързите отговори и съвети!

leketo84
03-11-2010, 23:50
Днес смених термостата и всичко е ОК.Благодаря на всички за бързите отговори и съвети!

Колега сподели моляте дали разхода вече е надолу и колко , че ми стана интересно ! :biker:

Linkestis
04-11-2010, 13:28
Колега сподели моляте дали разхода вече е надолу и колко , че ми стана интересно ! :biker:

Аз споделям надолу е :whistle:
така че не се замисляй

qpwo
04-11-2010, 15:03
Днес смених термостата и всичко е ОК.Благодаря на всички за бързите отговори и съвети!
Какви пари е?

pr_00f
04-11-2010, 17:02
Голяма разлика в разхода през лятото няма да се усети.
Но през зимата е доста осезаемо.

А цената - едно 100 лева съвсем ориентировъчно.

pinko
04-11-2010, 20:45
Голяма разлика в разхода през лятото няма да се усети.
Но през зимата е доста осезаемо.

А цената - едно 100 лева съвсем ориентировъчно.

Усеща се много яко - дори и през лятото. Термостата на Вагона ми беше напълно отворен и дори и лятото вдигаше максимум 60 градуса (щото нали се сещаш - климатика работи и перката постоянно обдухва радиатора).

Успявах да вдигна около 80 само като я изпържех на втора по баира към Кокаляне.

Та - след смяната ЛЕТНИЯ разход на градско падна с повече от литър и половина на 100 км. На извънградско не съм я карал и не мога да кажа.

ihalachev
04-11-2010, 22:12
Колега сподели моляте дали разхода вече е надолу и колко , че ми стана интересно ! :biker:
За разхода не мога да кажа тъйкато го смених вчера.Относно термостата го взех за 82лв. + 1л. антифриз и работа 100лв.

ACEHOB
05-11-2010, 08:37
Работа 100 лева или общо 100 лева? :Bolt:

ihalachev
05-11-2010, 14:38
Работа 100 лева или 100 лева? :Bolt:
Общо всичко 100лв.Работа 10лв.

Hassel
09-11-2010, 21:11
Колега val_mcrae, изборът ти на автомобили е чудесен, особенно вторият. Поздрави за добрия вкус. Човек трябва да е познавач, за да си купи С2-ка в днешни дни. Браво :)

А сега по темата. Зимата ми покачи малко, но това е понеже в градски условия я карам основно студена или не добре загряла. 2.4 ЖТД с Garett 2256V и ремап при Bobo си дава по борд 8.5 -9.0/ Но сутрин не я налягам, то си е безбожие на студен мотор. Глезя я много, но стигне ли 80-90 градуса, следва едно сеене на предницата а зад мен тъмно, ама от сажди :grin::grin::grin: Разхода, пак е никъв, много съм доволен. Сега обаче искам 2260V че малко взе да ми омръзва :)


Поздрави ;)

val_mcrae
10-11-2010, 19:15
Благодаря за хубавия отговор :) Наистина S2 ката е невероятна!
А относно Алфата и с този термостат ми се струва че гори малко в сравнение с другата ми кола :) , която на дълго не пада под 8/100 но пък и километража не пада под 140км/ч :)

ihalachev
12-11-2010, 20:06
Колеги да питам за компа и показанията му.Както по горе в темата бях писъл компа ми показва с 5-6л. повече от колкото е реалното в градско.Днес смених настройките да показва не л/100км., а км/л. /по мое мнение показва за изминатите километри изгоряното гориво, не знам дали е така/ и останових че така е много точен компа.По мои сметки и по негови разхода съвпада, а на л./100км е с 5,5л повече.Някой правил ли е такива сравнения и ако съм прав за ръсажденията си по горе защо е тази разлика?

danchev63
13-11-2010, 08:18
Колеги да питам за компа и показанията му.Както по горе в темата бях писъл компа ми показва с 5-6л. повече от колкото е реалното в градско.Днес смених настройките да показва не л/100км., а км/л. /по мое мнение показва за изминатите километри изгоряното гориво, не знам дали е така/ и останових че така е много точен компа.По мои сметки и по негови разхода съвпада, а на л./100км е с 5,5л повече.Някой правил ли е такива сравнения и ако съм прав за ръсажденията си по горе защо е тази разлика?
Колега аз още не съм я проверявал дали е така, защото съм отскоро с нея. Ама си мисля че алгоритъма с който смята компа е един и същ само са сменили местата на крайния резултат. За това логически би следвало двете позиции да показват една и съща разлика или да съвпадат. Ако имаш гориво и по разхода намираш километри, то със гориво и минати километри ще намериш разход.

Но това е само логика, практически нямам наблюдения може да има и някакви разминавания ( ако в алгоритъма е вкаран и коефициент за допуск или грешка ).

stiko
13-11-2010, 08:57
Здравейте колеги засичал съм 2 пъти с пълнене до горе на резервоара като първия път разликата с компа бе с 1 литър на 100км по малко от показанието на компа но ратоянието бе от Бургас до Нова Загора а втория разликата бе 0.6 литра но разтоянието бе 500км и и на една и съща колонка Но първия път бе с омв премиум дизел а втория от ромпетрол

ihalachev
13-11-2010, 14:11
Колега аз още не съм я проверявал дали е така, защото съм отскоро с нея. Ама си мисля че алгоритъма с който смята компа е един и същ само са сменили местата на крайния резултат. За това логически би следвало двете позиции да показват една и съща разлика или да съвпадат. Ако имаш гориво и по разхода намираш километри, то със гориво и минати километри ще намериш разход.

Но това е само логика, практически нямам наблюдения може да има и някакви разминавания ( ако в алгоритъма е вкаран и коефициент за допуск или грешка ).
Значи на компа ми показва среден разход за 61км. 15.8.Като го сменя да показва км/л. ми показва 6,4л. за тези 61км.Ако правилно разбирам това са литрите изгорени за тези 61км. което прави 10,5л. средно, а не 15,8 по другия показател.

danchev63
13-11-2010, 16:49
Значи на компа ми показва среден разход за 61км. 15.8.Като го сменя да показва км/л. ми показва 6,4л. за тези 61км.Ако правилно разбирам това са литрите изгорени за тези 61км. което прави 10,5л. средно, а не 15,8 по другия показател.
Някъде ми се мярна, че един колега споменаваше че участва и средната скорост на движение. Ако наистина е така то тогава нещата са по сложни и може да има такава разлика (несъответствие). Извинявай ако съм те подвел с нещо но аз изказах логическо становище а не конкретен факт.

ihalachev
15-11-2010, 13:57
Някъде ми се мярна, че един колега споменаваше че участва и средната скорост на движение. Ако наистина е така то тогава нещата са по сложни и може да има такава разлика (несъответствие). Извинявай ако съм те подвел с нещо но аз изказах логическо становище а не конкретен факт.
Няма проблем.Просто ми е чудно защо има такава разлика, а и не съм сигурен че това което показва е езгореното гориво за изминалите километри или е нещо друго.

BO
16-11-2010, 01:08
Няма проблем.Просто ми е чудно защо има такава разлика, а и не съм сигурен че това което показва е езгореното гориво за изминалите километри или е нещо друго.
Ти сам си си го цитирал и сега питаш как така става.
Демек какво имаме - "км/л. ми показва 6,4л."
Демек ти показва че изминаваш 6.4км с един литър.
Това колко разход прави обърнато в литри на 100км?

Tasho
16-11-2010, 09:12
Както бях писал преди тук на моя комп не му вярвам на писаниците по дисплея.Единственото нещо,което е що годе точно според мен е показнието за оставащите километри.
Пък и в неделя си направихме една разходка до Етъра в Габрово и ми даде страхотен разход ,на който все още не мога да повярвам и ми се струва нереален - не по-борд компютър ,а по бензин и изминати километри - 7.5лтр на 100.А борд компа показваше 8.3....

ihalachev
16-11-2010, 13:25
Ти сам си си го цитирал и сега питаш как така става.
Демек какво имаме - "км/л. ми показва 6,4л."
Демек ти показва че изминаваш 6.4км с един литър.
Това колко разход прави обърнато в литри на 100км?
Ако е така добре.Аз мислех че показва за изминатите километри демек 61, че е изгоряла 6,4л.