PDA

View Full Version : Aнтифриз



tihia don
12-11-2010, 22:19
Колеги,горд собственик съм на Алфа 156 2.4jtd (99г.) моля Ви дайте съвет относно кой антифриз мога да използвам; G11 или G12 -БАЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО !:smile:

AR147
12-11-2010, 22:25
Колеги,горд собственик съм на Алфа 156 2.4jtd (99г.) моля Ви дайте съвет относно кой антифриз мога да използвам; G11 или G12 -БАЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО !:smile:
Този мотор не е с алуминиев блок и най-вероятно идва от Италия с жълт антифриз.Имайки предвид че едва ли ще източиш всичко(остава поне литър) слагай един син антифриз и не го мисли :)

AR147
12-11-2010, 23:25
А кратуната дали не е алуминиева?!? :calc: Мисленето е трудна раута, оставете го на инженерите ...

Правилно е с жълт антифриз, тъй пише в книгите (онея, дето са ги писали инженерите). В краен случай и червен G12 върши работа. Синия се сипва в едни други матори ...
Е какво като е халуминиева кратуната,червения е за халуминиев блок,за съвсем този мотор си е синия ,не че жълтия не се меси с червен,но книгите препоръчват жълто/синьо.....

spe4elist
12-11-2010, 23:31
Е какво като е халуминиева кратуната,червения е за халуминиев блок,за съвсем този мотор си е синия ,не че жълтия не се меси с червен,но книгите препоръчват жълто/синьо.....

В синия антифриз хабитира едно мекотело - казва се червей-алуминояд! И много обича да похапва блокове и картуни от алумин! :alien:

Dodo 155
13-11-2010, 10:55
Най-лесно става като му кажете на колегата според модела и годината ;)
Излиза, че трябва да е с PARAFLU UP, който е червен!

tihia don
13-11-2010, 11:38
Ясно колеги, значи ще заложа на червено- благодаря за информацията !

spe4elist
13-11-2010, 12:34
Само за информация - жълтия антифриз е следващо поколение на червения, синтетичен, лонг лайф, може да се използва 5 години. Червения е 2 години. И двата са подходящи.

Derry
13-11-2010, 23:50
Ако се смесят какво става?

AR147
14-11-2010, 10:44
Само за информация - жълтия антифриз е следващо поколение на червения, синтетичен, лонг лайф, може да се използва 5 години. Червения е 2 години. И двата са подходящи.
Жълт има и за жугули и москвич,как да го различим,кой е от следващо поколение и кой не,за най-новите модели на ФГА си дават парафлу УП

По отношението на бубата дето ядяла алуминиеви глави......Колко процента от автомобилите са с алуминиеви глави ? 98-99% ? Колко?Колко от тях са с червен още от завода ? 1-2%На някой да са му изяли главата ?
Червения е за алуминиеви блокове,ама манипулациите от страна на производителя явно се тълкуват грешно

Няма стандарт за оцветяване на антифриза........

spe4elist
14-11-2010, 18:38
Жълт има и за жугули и москвич,как да го различим,кой е от следващо поколение и кой не,за най-новите модели на ФГА си дават парафлу УП

По отношението на бубата дето ядяла алуминиеви глави......Колко процента от автомобилите са с алуминиеви глави ? 98-99% ? Колко?Колко от тях са с червен още от завода ? 1-2%На някой да са му изяли главата ?
Червения е за алуминиеви блокове,ама манипулациите от страна на производителя явно се тълкуват грешно

Няма стандарт за оцветяване на антифриза........

Колега, не е стадарт за оцветяване. Просто G11 e син, а G12 е червен. На жълтия не му помня буквичките. Не трябва да се смесват.

По-горе някой каза за Парафлу Уп, той е червен. И твоята алфа трябва да е с такъв, не със син. А жълтия е съвсем ново поколение. Всички нови коли са с алуминиеви глави и блокове и излизат от завода с жълт.

А ти защо си сипал син ... си е твоя работа.

haljscho
15-11-2010, 07:17
А със зелен може ли?

spe4elist
15-11-2010, 09:21
Може с червен или жълт

AR147
15-11-2010, 09:41
Колега, не е стадарт за оцветяване. Просто G11 e син, а G12 е червен. На жълтия не му помня буквичките. Не трябва да се смесват.

По-горе някой каза за Парафлу Уп, той е червен. И твоята алфа трябва да е с такъв, не със син. А жълтия е съвсем ново поколение. Всички нови коли са с алуминиеви глави и блокове и излизат от завода с жълт.

А ти защо си сипал син ... си е твоя работа.
Много може да се спори по въпроса за смесването,на практика химиците казват че може,производителите не,но тяхната гледна точка я знаем защо е такава....

И както казахме няма стандарт за цвета,затова нека не говорим за червен зелен и т.н.
Защото жълтия на практика най-често се среща под марка "лена" и е за всякакви жигули и москвета,най-новите талянки излизат с Paraflu UP.

Pepo
15-11-2010, 09:59
http://www.flitalia.it/en/fl/content/view/158/257/

spe4elist
15-11-2010, 10:50
Много може да се спори по въпроса за смесването,на практика химиците казват че може,производителите не,но тяхната гледна точка я знаем защо е такава....

И както казахме няма стандарт за цвета,затова нека не говорим за червен зелен и т.н.
Защото жълтия на практика най-често се среща под марка "лена" и е за всякакви жигули и москвета,най-новите талянки излизат с Paraflu UP.

Както вече споменах - жълтия антифриз е последно поколение, само няколко от големите производители го имат (FiatLubrificanti не го произвеждат дори), а още по-малко вносители - го внасят. За жълто-зелените съветски продукти - но комент. Братлетата винаги са били с различни стандарти от световните.

пп Тая тема взе да ми омръзва, сипвайте си квото ви е на душа, моторите са си ваши ...

kolev
15-11-2010, 10:53
Само за информация - жълтия антифриз е следващо поколение на червения, синтетичен, лонг лайф, може да се използва 5 години. Червения е 2 години. И двата са подходящи.

да кажа че новите антифризи са органични - червени лилави пембяни - по класификация на вагинаторите -Г12 и Г12плюс
всички други антифризи - сини,зелени, жълти са на основата на етилен гликол- неорганични и се различават помежду си по добавките,инхибиторите и оцветителите.

spe4elist
15-11-2010, 10:57
Съгласен съм с корекцията

kolev
15-11-2010, 11:26
а тоя новия жълт е май някаква хибридна измислица на форд. абе с 2 думи, не съдете за типа на антифриза по цвета му.

-Bobby-
15-11-2010, 15:19
Eто ви малко литература по въпроса и уточнения, че дори по цвета не може на 100% да се съди. Съжалявам само, че ще могат да го прочетат англо-разбиращи: http://www.aa-academy.com/asp/info.asp?id=72

haljscho
15-11-2010, 22:05
да кажа че новите антифризи са органични - червени лилави пембяни - по класификация на вагинаторите -Г12 и Г12плюс
всички други антифризи - сини,зелени, жълти са на основата на етилен гликол- неорганични и се различават помежду си по добавките,инхибиторите и оцветителите.


а тоя новия жълт е май някаква хибридна измислица на форд. абе с 2 думи, не съдете за типа на антифриза по цвета му.
Точно това имах предвид като попитах дали може зелен.
За мен лично важното е да не е БЪЛГАРСКИ...... за съжаление.......:oops:
Защото на старата ми кола с български добих КАФЯВ антифриз.........
Българският няма проблем със замръзване, но явно наще тарикати си спестяват добавката против корозия............
Аз в момента карам с някакъв чешки или полски, зелен и вече повече от 2г. нямам проблем, а и на други коли на приятели съм слагал от него и те са добре......
Има на етикета някакви медали за 2006-07г.
И нека тези дето са наясно да обяснят по-подробно, какво точно трябва да се гледа и пише на етикета например, а не тук някви недомлъвки и позивни..............
И да обяснят защо не е добре с този а е по-добре с онзи............
Защото всеки ми се струва, че може да добие какъвто цвят си иска.......
А също може да напечата и какъвто етикет си иска..........

undy
15-11-2010, 22:19
я кажете,колеги,кой,как го разрежда или въобще разрежда ли се.как е най-добре,в каква пропорция и т.н. за цвета ясно,дайте нещо за съотношението....

tihia don
15-11-2010, 22:28
кажете,колеги,кой,как го разрежда или въобще разрежда ли се.как е най-добре,в каква пропорция и т.н. за цвета ясно,дайте нещо за съотношението....
Доколкото знам, колега, антифриза трябва да се смесва 50 на 50 с дистилирана вода, поне това са указаниата на антифризите, които съм виждал .:biker:

Pastora
15-11-2010, 22:29
Точно това имах предвид като попитах дали може зелен.
За мен лично важното е да не е БЪЛГАРСКИ...... за съжаление.......:oops:
Защото на старата ми кола с български добих КАФЯВ антифриз.........
Българският няма проблем със замръзване, но явно наще тарикати си спестяват добавката против корозия............
Аз в момента карам с някакъв чешки или полски, зелен и вече повече от 2г. нямам проблем, а и на други коли на приятели съм слагал от него и те са добре......
Има на етикета някакви медали за 2006-07г.
И нека тези дето са наясно да обяснят по-подробно, какво точно трябва да се гледа и пише на етикета например, а не тук някви недомлъвки и позивни..............
И да обяснят защо не е добре с този а е по-добре с онзи............
Защото всеки ми се струва, че може да добие какъвто цвят си иска.......
А също може да напечата и какъвто етикет си иска..........
Няма такива неща против корозия, антифризът е по-агресивен от водата и това е. Иначе не е антифриз(етилен-гликол). Пример е монопропиленгликолът - това се води безвредният антифриз за битови инсталации.

AR147
15-11-2010, 22:29
я кажете,колеги,кой,как го разрежда или въобще разрежда ли се.как е най-добре,в каква пропорция и т.н. за цвета ясно,дайте нещо за съотношението....
Пропорциите си ги пише на етикета,зависи от концентрата .....
Разрежда се с омекотена или дестилирана вода.
Аз предпочитам да си взимам готов за употреба ,защото е разреден както трябва

undy
15-11-2010, 22:33
мисълта ми беше кое е най-полезното за двигател,радиатор,термостат,помпа и т.н.,с по-голяма концетрация,с по-малка,само концентрат.

AR147
15-11-2010, 22:35
Доколкото знам, колега, антифриза трябва да се смесва 50 на 50 с дистилирана вода, поне това са указаниата на антифризите, които съм виждал .:biker:
Всеки трябва да се гледа,защото има някой концентрати на -60 които 1:1 стават на -20.
Повечето са на -72 и те 1:1 стават на -38 или -40.

haljscho
15-11-2010, 22:48
Няма такива неща против корозия, антифризът е по-агресивен от водата и това е. Иначе не е антифриз(етилен-гликол). Пример е монопропиленгликолът - това се води безвредният антифриз за битови инсталации.
Е ми да де, нали и аз това казвам в БЪЛГАРСКИЯТ няма..........

kkkrisss
15-11-2010, 22:51
я кажете,колеги,кой,как го разрежда или въобще разрежда ли се.как е най-добре,в каква пропорция и т.н. за цвета ясно,дайте нещо за съотношението....

Задължително се разрежда защото няма такива охлаждащи свойства като водата.
Никога не се кара само с антифриз или само с вода!

AR147
15-11-2010, 23:39
Е ми да де, нали и аз това казвам в БЪЛГАРСКИЯТ няма..........
Какво ще рече в Българския,давай марки ,че едва ли е само 1 български,аз поне се сещам за 2 производителя,единия вярно е голям боклук и доста хора поизгоряха с него ,но другата марка е доста сносна,но и цената и не е сред най-ниските .....

haljscho
16-11-2010, 00:12
Какво ще рече в Българския,давай марки ,че едва ли е само 1 български,аз поне се сещам за 2 производителя,единия вярно е голям боклук и доста хора поизгоряха с него ,но другата марка е доста сносна,но и цената и не е сред най-ниските .....
Или е бил Приста или Лукойл, този който стана кафяв...... Не си спомням точно щото беше отдавана.
Копуван е от бензинистанция в качествена опаковка запечатана както му е реда......
А тези в съмнителните опаковки дето приличат на тубички от минерална вода, никога не съм си и помислял да си купя от тях.......
Пак повтарям това беше преди доста години, може и да са си подобрили качеството на този етап, но аз лично нямам намерение да пробвам......

-Bobby-
16-11-2010, 00:38
Абе аз по-горе пуснах линк, ама или няма англо-разбиращи, или просто никой не чете.
Антифризите с по-токсичния моно-етилен гликол (G11 син, зелен, жълт с по-високо съдържание на фосфати, нитрити, нитрати и силикатни добавки и G12 червен - с органична технология) и по-нетоксичния моно-пропилен гликол (G12+ лилав), се разреждат най-добре 50:50. Реално, има възможност за разреждане от 33:67 (антифриз:вода) до макс 70:30 концентрация (което е горе-долу за -50 гр.). Цялата идея с разреждането е антифриза да "работи" качествено при ниски температури, като различните пропорции дават различни ниски температури, при които почва да се появява заскрежаване на течността. Какви точно температури отговарят на пропорциите, си пише в спецификацията на всеки антифриз от отделен производител (разбира се, говорим за сносни такива, на които може да се разчита на качество, не на продукти от гаражни цехчета). И изрично пише, че при над 90% съдържание на антифриз в пропорцията, се получава дори обратен ефект и може и при -20 да заскрежи, или по-точно да стане на гъста гелообразна гняс. Висок % или 100%-ов концентрат си е непрепоръчителен.
Отделно, при 50:50, антифриза и неговите добавки работят най-добре срещу корозията.
Да не говорим, че легендата, че не можело син да се меша с червен, отдавна е невалидна, с едно малко изключение - сток антифризите на БМВ, които са с високо ниво на силикати, от които може да се получи пресичане при смесване с друг и антифриза да се превърне в гъста гадост, запушваща системата.

Относно българския, и то жълт антифриз, предполагам, че визират този на Верила. Аз такова чудо и на Лада не бих сложил, не знам кой въобще го купува това.