PDA

View Full Version : премахване на драскотини и дупки



Mladenov
16-11-2010, 11:26
искам да питам за някакви бой ли спрей ,защото предният капак ми в някакви дупки колата ми е сива ,за драскотините не ме грижа а за тези дупките с какво да ги запьлня

muchev
16-11-2010, 12:44
Какви са тези дупки??

Mladenov
16-11-2010, 13:37
изглежда са от камъчета но са обелили боята

Galeano
16-11-2010, 14:05
Както го описваш колега се страхувам ,че без пребоядисване няма да стане.

endeavour
16-11-2010, 14:34
Както го описваш колега се страхувам ,че без пребоядисване няма да стане.
... а ако не ти се плаща за пребоядисване,поръчваш си някъде да ти направят 50 или 100 грама от твоята боя ( обикновено номера го пише отвътре на капака на багажника) и си запълваш следите от камъчета,докато събереш парите за боядисване. Аз ги събирам вече пета година:grandpa: Виж, драскотините ги оправих с обикновена полирпаста от Практикер и полираща машинка ( с кече).

Galeano
16-11-2010, 14:54
... а ако не ти се плаща за пребоядисване,поръчваш си някъде да ти направят 50 или 100 грама от твоята боя ( обикновено номера го пише отвътре на капака на багажника) и си запълваш следите от камъчета,докато събереш парите за боядисване. Аз ги събирам вече пета година:grandpa: Виж, драскотините ги оправих с обикновена полирпаста от Практикер и полираща машинка ( с кече).

И това разбира се е вариянт.
В зависимост това колко те дразнят драскотините.
Аз лично не бих си усложнявал живота за няколко драскотинки или точици.

Mladenov
16-11-2010, 15:26
да така ще направя 50 или 100 грама от боята ,няма смисал да давам пари за пребоядисване

---------- Post added at 15:26 ---------- Previous post was at 15:25 ----------

излищни пари нямам

Bonev
16-11-2010, 15:41
... а ако не ти се плаща за пребоядисване,поръчваш си някъде да ти направят 50 или 100 грама от твоята боя ( обикновено номера го пише отвътре на капака на багажника) и си запълваш следите от камъчета,докато събереш парите за боядисване. Аз ги събирам вече пета година:grandpa: Виж, драскотините ги оправих с обикновена полирпаста от Практикер и полираща машинка ( с кече).

Каква е твоята машинка? Нещо ми е влезнала в главата и на мен такава машинка, но не знам каква и от къде.

me4o4ko
16-11-2010, 17:33
Например тази - http://www.electron.bg/product_info.php?cPath=259_261_344&products_id=61767
Това е най-евтиният вариянт.Има ги на Практикер.
Взимаш си 100гр паста номер1 на 3М и 100гр паста номер3 пак на 3м.Минаваш колата детайл по детайл първо с паста номер 1,която е абразивна,след което с номер 3,която е полираща.
Най-добре е да използваш и номер2,но това е по желание.Цената на 100гр 3М е 6 лв.
Резултата е много добър и се премахват доста драскотини(зависи от дълбочината).
С колегите b_angelov и S_G_M постигнахме добър резултат върху моята кола.
Следващият път по-добре,но като цяло съм много доволен!

vankata_ll
16-11-2010, 22:26
Май аз нещо не разбрах, но какво означава "обороти на празен ход-10 000 мин." Не са ли малко много?

ludkanar
16-11-2010, 23:15
да така ще направя 50 или 100 грама от боята ,няма смисал да давам пари за пребоядисване

---------- Post added at 15:26 ---------- Previous post was at 15:25 ----------

излищни пари нямам

Ти направиш ли 100 грама направи още 50 и си боядисай капака.За боята с пасти и глупости ще дадеш 50-60
а за боядисване 100.Къде е келепира или поне аз не го виждам като после пак трябва да даваш парите?

Satanism
17-11-2010, 11:08
И моята цялата по капака и калниците е в следи от камъчета, то хубаво пребоядисване, ама след 1000-2000км по магистралите пак ще е същата работа, та някакви идеи как да се предпазим по-скоро?

muchev
17-11-2010, 11:35
И моята цялата по капака и калниците е в следи от камъчета, то хубаво пребоядисване, ама след 1000-2000км по магистралите пак ще е същата работа, та някакви идеи как да се предпазим по-скоро?

Кожени чохли каквито си слагат американците на Доджовете и Крайслерите...:super:
А ако имаш такъв ще си го сложиш ли?:dark2:

Satanism
17-11-2010, 11:36
Кожени чохли каквито си слагат американците на Доджовете и Крайслерите...:super:
А ако имаш такъв ще си го сложиш ли?:dark2:

сигурно бих си го слагал, ако ми предстои дълго пътуване по магистралата...но по-скоро си мислех за някакво покритие, което да пази малко от малко....

muchev
17-11-2010, 11:52
И при мен ги имаше тези наранявания от камъчета.
Аз поставях по една капчица боя с една клечка на всяко място където е наранена боята и от долу се вижда шприца.
Голяма играчка. След това пастирах на ръка тези места. Цялата кола стои на облаци (боята е черна).
И в друга тема бях написал че този вариант не е решение на проблема.
Струва ми се че най-правилно остава цялостно боядисване на пострадалите от камъчета елементи.

---------- Post added at 09:52 ---------- Previous post was at 09:47 ----------

Ами рекламират покрития по Телевизията , които ги драскат, палят и какво ли още не, и предпазват боята. Аз не им вярвам, но които иска може да провери и сподели, току виж имат някакъв ефект.

Conqueror
17-11-2010, 17:03
сигурно бих си го слагал, ако ми предстои дълго пътуване по магистралата...но по-скоро си мислех за някакво покритие, което да пази малко от малко....

Има прозрачно фолио, което лепят на броните, предполагам и на капака може, което предпазва от камъчета. Но като гледам какви коли влизат за тази манипулация предполагам не е никак евтино.

Jivko7777
17-11-2010, 20:14
Има прозрачно фолио, което лепят на броните, предполагам и на капака може, което предпазва от камъчета. Но като гледам какви коли влизат за тази манипулация предполагам не е никак евтино.

Не е скъпо въобще :) Това е подобно на прозрачното фолио, което лещят и на предното и предните стъкла само UV защита :)

nmushnikov
17-11-2010, 20:37
Преди време намерих разни начини за махане на вдлъбнатини по колата http://www.metacafe.com/watch/501379/remove_car_dent_with_airduster/
и на драскотини http://www.metacafe.com/watch/500866/how_to_repair_car_with_household_item/. Първото го пробвах - не успях явно, защото мястото на пробата беше от одиране(остъргване) в ръба на едни гаражи... Второто ми се вижда лесно и изпълнимо. Има и други "щуротийки" там...

ludkanar
17-11-2010, 21:10
Поне според мен,а може и според други колеги най-доброто решение е пребоядисване.Последните клипчета които беше пуснал колегата показват някои трикове,от които нищо несе вижда заради камерата.Ако след тея манипулации се огледа всичко ще се вижда.И аз съм пробвал някои методи на заличаване,но ефект няма или поне такъв какъвто изкам аз.Друго си е добре боядисан детайл който лъщи и неможе да му се хване забележката.

nmushnikov
17-11-2010, 21:36
няма спор, че пребоядисването е най-доброто решение, особено ако е цялостно, частичното в повечето случаи е съпроводено с разлики в основната и новата боя... А и нищо не пречи ако човек реши да пристъпи към пребоядисване да пробва първо „алтернативни” методи и да сподели .
За качеството на клиповете не споря, не съм ги правил аз ;)

ludkanar
17-11-2010, 22:56
няма спор, че пребоядисването е най-доброто решение, особено ако е цялостно, частичното в повечето случаи е съпроводено с разлики в основната и новата боя... А и нищо не пречи ако човек реши да пристъпи към пребоядисване да пробва първо „алтернативни” методи и да сподели .
За качеството на клиповете не споря, не съм ги правил аз ;)

Аз зная че не си ги правил ти.И не те оборвам за това че човек трябва да пробва алтернативите.От скоро съм в тази свера (боядисването) и съм виждал доста неща и най-вече драскотини от камъчета който няма с какво да се оправят.Слагането на боя в дубчиците е вариант с който се предотвратява корозията,но си личи доста след интервенцията.Затова споделих без да упреквам никого,че боядисването е най-добрия вариант.

dobromirski
18-11-2010, 06:49
Нека и аз се включа в темата :
Излизайки от завода , нещата представляват така:
Метален (пластмасов) детайл, върху него няколко микрона акрилен грунд (шриц кит) боя и от горе лак. Дебелината на цялото покритие е до 200 микрона. Именно малката му дебелина го прави устойчиво на механичен удър . Всъщност , то е толкова тънко, че има механичната здравина на основата под него. Акопък се стигне до откъртване, то пораженията са минимални и плитки.
При пребоядисване на детайла, никой няма да си направи труда да свали старото покритие отново до метал. Надират го, отгоре го наливат с акрилен грунд (шприц кит, който изполват вместо полиестерен кит) , зануляват на водна шкурка и отгоре нанасят боята и лаковото покритие.
Честито, вече си имаме дебелина до около милиметър дори.
При механичен удър се образуват кратери като от метеорити :repuke:
Продават се грундове на епоксидна основа с висока механична якост , които до някъде решават проблема, но са твърде скъпи и ако не си ги купите Вие, никой няма да го използва. И въпреки всичко, цялостното и качествено пребоядисване на детайла е най-добрият вариант.

nmushnikov
18-11-2010, 07:54
А между другото вземал съм и от "маркера за драскотини" - май пак съм проявил своята некадърност, защото нямаше никакъв ефект.

endeavour
18-11-2010, 09:13
Каква е твоята машинка? Нещо ми е влезнала в главата и на мен такава машинка, но не знам каква и от къде.

Взех назаем машинка с малка скорост - може би не повече от 5-600 об/мин и с дебело кече. Беше нещо от евтините марки,но не помня точно. С високооборотна не се навих да пробвам.
Иначе най-доброто решение е пребоядисването, но подкрепям колегата,че старото покритие се сваля.Ако бояджията не ще, сваляш го сам - правих го преди на фиата и не е толкова трудно, разбира се ако на човек му се занимава.

badmadafaka
18-11-2010, 13:25
...
Ето това е истината :clap2:
Аз щях да кажа, че наистина недостатъка на цялостното боядисване на детайла е, че след точно 2 седмици активно каране, колата ти ще изглежда дори и по-зле от преди (точно заради по-дебелия слой който се е получил от боядисването (емпирично изпробвано от мен :chair:)... Аз лично бих пробвал с тия фолиа, които спомена някой колега, но те не са хич евтини... Хубавото е, че някъде четох, че имало такова с "недраскаемо" покритие (според мен по-устойчиво на камъчета и други подобни, ама чак пък недраскаемо...), лошото е, че преди да се залепи това фолио, пак трябва да се боядиса или поне да се изравнят дупките които са се получили в старата боя (ако фолиото е цветно а не прозрачно);

Има и един последен вариант, който съм виждал само веднъж - беше специален кит за поправка на боята от дребни дрсакотини - изглеждаше точно като лак за нокти и на капака на бутилката имаше специална четчица за нанасяне - с това нещо се постигаше уникален резултат, мацане с четчицата без абсолютно никакви следи от нея, направо не повярвах на очите си... Предполагам, че в боята има някакъв разтворител, който я "слива" с околната боя или нещо подобно, но както и да е - такова нещо не съм виждал да се продава никъде, а човека, който ми го показа, каза, че го има от Германия (примерно)... Сигурно може да се намери в нета де, но едва ли ще е евтино - в него боята си е по каталожния номер на колата...

mik mik
18-11-2010, 19:07
Ето това е истината :clap2:
Аз щях да кажа, че наистина недостатъка на цялостното боядисване на детайла е, че след точно 2 седмици активно каране, колата ти ще изглежда дори и по-зле от преди (точно заради по-дебелия слой който се е получил от боядисването (емпирично изпробвано от мен :chair:)... Аз лично бих пробвал с тия фолиа, които спомена някой колега, но те не са хич евтини... Хубавото е, че някъде четох, че имало такова с "недраскаемо" покритие (според мен по-устойчиво на камъчета и други подобни, ама чак пък недраскаемо...), лошото е, че преди да се залепи това фолио, пак трябва да се боядиса или поне да се изравнят дупките които са се получили в старата боя (ако фолиото е цветно а не прозрачно);

Има и един последен вариант, който съм виждал само веднъж - беше специален кит за поправка на боята от дребни дрсакотини - изглеждаше точно като лак за нокти и на капака на бутилката имаше специална четчица за нанасяне - с това нещо се постигаше уникален резултат, мацане с четчицата без абсолютно никакви следи от нея, направо не повярвах на очите си... Предполагам, че в боята има някакъв разтворител, който я "слива" с околната боя или нещо подобно, но както и да е - такова нещо не съм виждал да се продава никъде, а човека, който ми го показа, каза, че го има от Германия (примерно)... Сигурно може да се намери в нета де, но едва ли ще е евтино - в него боята си е по каталожния номер на колата...
Аз имам такива- когато си купих колата от Германия бяха в жабката- представляват както каза колегата две шишенца с четчици едното е цвета другото е лак. 2те са специално за модела с номера на боята и т.н., но резултата от работата с тях е бих казал само задоволителен...

Sunny
18-11-2010, 19:52
Аз имам такива- когато си купих колата от Германия бяха в жабката- представляват както каза колегата две шишенца с четчици едното е цвета другото е лак. 2те са специално за модела с номера на боята и т.н., но резултата от работата с тях е бих казал само задоволителен...

Логично ....
Боята и лака с годините леееко си променят цвета и
Колите ни не са нови за да се постигне идеалният ефект .

fred
18-11-2010, 20:16
В последния Аутобилд, от миналата седмица, да уточня, имаше едно студио в София, /и на други места има такива/ където ти се слага фолио, с 10 години гаранция, най- удачно на покрив, преден и заден капак, което идеално прикрива по дребни драскотини а и пази от нови.Но се прави обикновено с някакъв друг цвят, тъмен, с цел, целта е по скоро гонене на ефект.Ламарините трябва да са без деформации
Може би има и решения с други фолиа, като цяло е по добро и по изгодно от пребоядисване на детайли.

vladeto_
18-11-2010, 21:11
Като карбоновото фолио на 3М,но съм виждал само 1 156ца с такова на предния капак колегата е от форума мисля се досещата за кои ви говоря но аз лично още не бих се престрашил просто защото незнам дали ще ми хареса....

fred
18-11-2010, 23:05
Да това е, ама сигурно има разни видове, тая фирма е стабилна, поне според Аутобилд де