PDA

View Full Version : Проверка за (Не)работеща перка



borko11
19-11-2010, 01:58
Колеги, преди време сменихме термостата на моята 1,9 JTD 115, и сега си подържа температурата малко под 90 или малко над 90 (2-3-4 мм след делението-но това по светофарите или на място), обаче се замислих, че не съм чувал да се включва перката досега, в други теми чета, че на 93-95 градуса трябва да се включва вече. Утре на светло ще видя бушоните, но ако там всичко е ОК, как и какво да проверя за други проблеми ? Потърсих из другите постинги, но не намирам информация конкретно за евентуални проблеми с перката, та за това отварям цяла тема. Да добавя, че одеве я чаках 50 мин. на място уж да вдигне температурата повечко, но повече от 4 мм след 90-те градуса не можа да отиде-предполагам обаче, че това са си 95 градуса от всякъде?!

vovata
19-11-2010, 07:30
Ами пусни климатика и ще видиш върти ли перката,може да и дадеш принудително ток от акомулатора за да видиш дали работи. Ако работи тръгваш по веригата да видиш защо не се пуска.Качи колата на диагностика да свериш показанията на уреда в таблото и тези в компа.

vankata_ll
19-11-2010, 07:47
При моята кола, когато исках да тествам степените, на запален двигател извадих буксата на датчика за температурата на водата. След няколко секунди се включи първата степен, а след още няколко и втората. Ако някой потвърди, че този метод става и за дизелите (предполагам) може да пробваш. Иначе най-сигурно-диагностика. Тъкмо ще видиш температурата, при която включва.

ФЕРАРИСТ
19-11-2010, 11:24
Ако имаш и познат с Алфадиаг може да ти направи тест през софта на перките.....

Yavor
19-11-2010, 12:38
Лятото имах проблем с перката - оказа се лош контакт на самата букса на перката - консумацията е голяма и нагарят обувките ако не са добре стегнати.

Има едно реле, което управлява перката - намира се до акумулатора - сваляш го и укъсяваш контактите с една жица - ако перката тръгне - проблема ти е или реле или вече датчика. При мен не тръгна- и от това познах че е от буксата. Иначе ръчкането на самата буксичка е доста страшно - много е набутано там и като тръгне перката е страшничко за ръката.

Ако не си наясно колега - по добре иди на майстор.

И да - при пуснат климатик перката ти трябва да работи непрекъснато на първа степен и при нужда да включва втора.
Ако при пуснат климатик си работи нормално - значи остава проблема да е в датчика.
Също имай предвид че май включва първата степен на 92-3 градуса - което си е 2-3мм след средата на скалата.

borko11
19-11-2010, 15:02
благодаря на всички за съветите, токущо пуснах климатика- завъртя перката, значи остава да се провери датчика и да видим.

Георги Живков
19-11-2010, 17:25
Като работи на място,вдигни капака и ВИЖ дали дали ще завърти перката като загрее,щото само с чуване....не знам дали ще я чуеш ако си вътре в колата. А и за 50мин. ако не се включи перката,мисля,че ще мине 100градуса