Log in

View Full Version : Питанка за валове?



mimouzunov
23-11-2010, 21:53
Привет на всички...
Искам да попитам колко милиметра трябва да са гърбиците на разпределителните валове за 2.0 8в мотор!?
:unsure:

Furious 155
23-11-2010, 22:43
за 8 клапанов мотор дават:
минимален размер на гърбицата на смукателен вал - 11.5мм
минимален размер на гърбицата на изпускателен вал - 10.1мм

диаметър на валовете там където лагеруват с главата - 26.959 до 26.980мм

mimouzunov
23-11-2010, 23:02
Демек да разбирам приблизително за смукателен вал 38.50 някаде... а за изпускателния 37.07...

Утре ще се разглабя маи... :magic:

"диаметър на валовете там където лагеруват с главата - 26.959 до 26.980мм"

Аммммм сега се загледах в написаното!!! Интересува ме като се закотвя утре с шублера или микрометъра на някоя от гърбиците ,ако е чисто нов вала колко трябва да покаже!!

Furious 155
23-11-2010, 23:10
Демек да разбирам приблизително за смукателен вал 38.50 някаде... а за изпускателния 37.07...

Утре ще се разглабя маи... :magic:
не се събирамт така - така са го дали и това е височина на гърбицата спрямо цилиндричната част на самата гърбица, ето на картинката е по-ясно -
http://lh5.ggpht.com/_WeIom5BQSr4/TOwt0Oi4PJI/AAAAAAAAAuc/hegML74YD0g/valves.JPG

mimouzunov
23-11-2010, 23:18
не се събирамт така - така са го дали и това е височина на гърбицата спрямо цилиндричната част на самата гърбица, ето на картинката е по-ясно -
http://lh5.ggpht.com/_WeIom5BQSr4/TOwt0Oi4PJI/AAAAAAAAAuc/hegML74YD0g/valves.JPG

Ясно ми беше ,че нещо има сбъркано в моите сметки!!!
Сега вече е... Друго
Дано утре я разглобя да видя какво се получава...
Мерси за инфото!!

mimouzunov
26-11-2010, 16:46
Пак съм тук... :gayfight:

След днешното разглобяване се установи следното:

На всички клапани хлабината е към 0.50!
След доста замерки и изчисления се получава за гърбиците на смукателен вал 10.5мм а за изпускателен 8.5мм!!
С две думи износване под минимума за смукателен вал 1мм а за изпускателен 1.6мм....
Ще се търси явно друк ,поне изпускателен...
Засега толкова...

Furious 155
26-11-2010, 16:58
Пак съм тук... :gayfight:

След днешното разглобяване се установи следното:

На всички клапани хлабината е към 0.50!
След доста замерки и изчисления се получава за гърбиците на смукателен вал 10.5мм а за изпускателен 8.5мм!!
С две думи износване под минимума за смукателен вал 1мм а за изпускателен 1.6мм....
Ще се търси явно друк ,поне изпускателен...
Засега толкова...
дано не грешиш за размерите! Проверете пак, ако трябва да няма изненади после!

dobromirski
27-11-2010, 07:10
жокер- (Хода на пула+луфта)=височината на гърбицата. Мери директно там !

mimouzunov
28-11-2010, 12:02
жокер- (Хода на пула+луфта)=височината на гърбицата. Мери директно там !

Мерено е, проверено е!!
След много мерене със шублери и в последствие (след второто отваряне заради малък теч от гарнитурата) с микрометри и за финал с индикатор положението е същото!!! 10,5 на 8,5 +- 0.02 някаде на различните гърбици.... По километраж сме на 204000км

VFTI
28-11-2010, 12:48
Представям си просто с износени валове как вървят 155ците....а пък ако са читави....:notworthy::notworthy: И моите ще ги мерим другата седмица:punk:

mimouzunov
01-12-2010, 20:09
Пак питанка?
Някои има ли чисто нов или поне много запазен вал (изпускателен) за 2.0 8в!? Просто ми трябва един размер?
Ако някои има такова чудо, ако може просто с един шублер да премери колко е дебел вала + гърбицата ,демек най-широката част на вала...

TRENDi
01-12-2010, 20:49
Потърси и направи обстоен оглед и замерване на всм. от 1.7. Току виж си си намерил изпускателен за твоята.

mimouzunov
25-12-2010, 10:39
Потърси и направи обстоен оглед и замерване на всм. от 1.7. Току виж си си намерил изпускателен за твоята.

Вал от 1.7 тс намерен и закупен... Няма да стане обаче защото все едно целите гърбици са "изместени" надолу... С две думи клапаните ще са постоянно отворени!! Този вал от 1.7 смукателен е с по-големи размери на гърбицата като цяло ,не само там където натиска клапана а и от обратната страна (там кадето се мери хлабината)...
Търсим читав вал изпускателен...

Furious 155
28-12-2010, 12:23
Вал от 1.7 тс намерен и закупен... Няма да стане обаче защото все едно целите гърбици са "изместени" надолу... С две думи клапаните ще са постоянно отворени!! Този вал от 1.7 смукателен е с по-големи размери на гърбицата като цяло ,не само там където натиска клапана а и от обратната страна (там кадето се мери хлабината)...
Търсим читав вал изпускателен...
Ама то само с вала май не става, виж и пуловете отдолу, все пак затова са те там!

Z:)m
28-12-2010, 13:59
Вал от 1.7 тс намерен и закупен... Няма да стане обаче защото все едно целите гърбици са "изместени" надолу... С две думи клапаните ще са постоянно отворени!! Този вал от 1.7 смукателен е с по-големи размери на гърбицата като цяло ,не само там където натиска клапана а и от обратната страна (там кадето се мери хлабината)...
Търсим читав вал изпускателен...

...е, ти сега нищо не каза.
Все пак има хора, които са правили разни разменки на валове и прочие м/у 1,7 и 2,0 двигателите на 155... Визирам себе си ;).
Трябва да стават без проблем

mimouzunov
28-12-2010, 23:55
Предполагам ,че наистина трябва да става замяната ,но според мен нее "плъг енд плеи" операцията...
Как да се преборя с факта ,че "новия" смукателен вал от 1.7 е по-дебел от моя и то във всички направления?!
Моя изпускателен вал ,как да се изразя... ако приемем равнината на лагерите му като отправна точка на меренето се получава ,че равнината на която се мери луфта е с 1.5мм по-висока а на вала от 1.7 тази равнина спрямо лагера е с над 2.5мм... След поредното отваряне и затваряне и пипане и тн. сложих другия вал аз обаче нямам никаква хлабина ,пуловете са постоянно натиснати...


...е, ти сега нищо не каза.
Все пак има хора, които са правили разни разменки на валове и прочие м/у 1,7 и 2,0 двигателите на 155... Визирам себе си ;).
Трябва да стават без проблем

Да те питам... Как се пребори с тоя вал ти!? Сменя ли пулове и тн!? Става въпрос за насаждането на смукателен вал от 1.7 на мястото на изпускателен на 2.0!? Трябва да предприема нещо по въпроса защото моя вал е зле... Всякакво инфо ще ми е полезно!!! :balloon:

Z:)m
30-12-2010, 12:37
...е, той - Ванката ти е подсказал. Виж дебелината на пуловете под повдигачите и чрез промяна на тяхната дебелина, би трябвало всичко да си дойде на място.

mimouzunov
30-12-2010, 15:22
...е, той - Ванката ти е подсказал. Виж дебелината на пуловете под повдигачите и чрез промяна на тяхната дебелина, би трябвало всичко да си дойде на място.

Схванах...
Незнам дали ще може да се намалят с 1.6мм някаде... Според измерванията ми ,за да си запазя сегашната хлабина ще трябва точно с толкова да "резна" нещо...
Да минат празниците и ще се почва ровенето маи...

Плащам документите на другата кола (Сиерата) а Алф го чака ремонт ще видим маи згъстен чипосан портван с други валове 2.0 8в :scherzkeks: :Bolt: