PDA

View Full Version : Притрисане при вкючване/изключване на перката



itso_a
24-11-2010, 13:23
Здравейте колеги,
Искам да попитам нормално ли е при влкючване/изключване на перката колата да притриса и оборотите да падат. Ако не е - какъв може да е проблемът, че си е неприятно усещането. Благодаря за отговорите

33Dandy
24-11-2010, 14:33
Здравейте колеги,
Искам да попитам нормално ли е при влкючване/изключване на перката колата да притриса и оборотите да падат. Ако не е - какъв може да е проблемът, че си е неприятно усещането. Благодаря за отговорите
Май трябва да имаш още някой път същия ефект , при включване на фарове, климатик например. Перката лесно ли се върти на ръка? Защото това е от яка консумация, товареща алтернатора, а от там двигателя

myato
24-11-2010, 20:40
Колега,я дай жокер,кога тръгва перката?Когато колата премине 90градуса или без отношение към това?Да не се окаже,че климатикът ти е в режим auto и да се включва компресора,съответно и перката,щото ако е така,този ефект е очакван.

33Dandy
24-11-2010, 20:46
Колега,я дай жокер,кога тръгва перката?Когато колата премине 90градуса или без отношение към това?Да не се окаже,че климатикът ти е в режим auto и да се включва компресора,съответно и перката,щото ако е така,този ефект е очакван.
Да, ама лека игра на оборотите, но ако е всичко наред няма притрисане от климатика, защото компа първо подготвя режима и след това го пуска

myato
24-11-2010, 22:16
Да, ама лека игра на оборотите, но ако е всичко наред няма притрисане от климатика, защото компа първо подготвя режима и след това го пуска

Както сам казваш,ако всичко е наред.

33Dandy
24-11-2010, 23:00
Както сам казваш,ако всичко е наред.
Ами аз му зададох въпроси по-горе, ама .... няма уточнения. Като мълчи защо ли пита въобще

oem
25-11-2010, 09:30
Да, ама лека игра на оборотите, но ако е всичко наред няма притрисане от климатика, защото компа първо подготвя режима и след това го пуска

И кой точно режим подготвя? Отваря дросела с 1 - 1.5 градуса според зависи от кое? А другото? Натоварване, напрежение, обороти, въздух, темепратура, аванс? И те ли така?

itso_a
25-11-2010, 12:48
Извинявам се за бавният отговор, но нямам постоянно достъп до нета. Това го прави, когато е включен климатикът. Озадачава ме, че това притрисане се появавя при включването и изключването на перката и интервала през който го прави. Значи при пуснат климатик на място перката се вкл., върти около 5сек. и се изкл., след около 10сек. цикълът се повтаря. Когато колата е загряла пак го прави, но интервалите са малко по-големи. Скоро свалях централната конзола и добре издухах датчика за температурата в купето, че беше насъбрал много гибердия, но това не реши проблемът. Нормално ли е при включен климатик, двигателят да е доста по-шумен и все едно някой от цилиндрите не работи? Преди месец съм сменял свещите и лулите, кабелите уж били наред...?

---------- Post added at 12:48 ---------- Previous post was at 12:44 ----------

Забравих да отговоря, че се случва само при пуснат климатик. При пускане на фаровете няма такова нещо, а и перката се върти свободно на ръка според мен. При разклащането и, няма нещо откачено или нередно със захващането и. Благодаря за отговорите.

myato
25-11-2010, 13:37
Извинявам се за бавният отговор, но нямам постоянно достъп до нета. Това го прави, когато е включен климатикът. Озадачава ме, че това притрисане се появавя при включването и изключването на перката и интервала през който го прави. Значи при пуснат климатик на място перката се вкл., върти около 5сек. и се изкл., след около 10сек. цикълът се повтаря. Когато колата е загряла пак го прави, но интервалите са малко по-големи. Скоро свалях централната конзола и добре издухах датчика за температурата в купето, че беше насъбрал много гибердия, но това не реши проблемът. Нормално ли е при включен климатик, двигателят да е доста по-шумен и все едно някой от цилиндрите не работи? Преди месец съм сменял свещите и лулите, кабелите уж били наред...?

---------- Post added at 12:48 ---------- Previous post was at 12:44 ----------

Забравих да отговоря, че се случва само при пуснат климатик. При пускане на фаровете няма такова нещо, а и перката се върти свободно на ръка според мен. При разклащането и, няма нещо откачено или нередно със захващането и. Благодаря за отговорите.

Колега,с това трябваше да почнеш.
Първо,притрисането е точно в момента,в който електромагнитния съединител включва компресора.При първоначалното му развъртане съпротивлението е най-голамо и в движение може да го усетиш съкаш изведнъж са ти окачили ремарке,но тогава не е толкова отчетливо заклащането,както на место поради участието и на други фактори.Естественно ти чуваш само перката и си мислиш,че е от нея.Ако се заслушаш на отворен капак,ще чуеш секунда преди това едно металическо чукване.
Второ,честотата на пускането на климатика зависи от режима,който си избрал и от състоянието на климатичната система.
Трето,по-шумната работа при включен климатик е нармална,понеже имаш повече работещи агрегати и по-голям товар върху двигателя.
Дефакто нямаш никакъв проблем.Може да си направиш едно обслужване на климатичната инсталация.

itso_a
26-11-2010, 09:55
Благодаря за отговора колега, но ме притеснява честотата с която го прави. Нормално ли е според теб 5сек. перката върти, 10сек. не и така постоянно, независимо от какъв режим е климатикът и колко дълго е карана колата (и след 500км продължаева да го прави, когато спра на сфетофар). Много е изнервящо по сфетофарите. Възможно ли е да има някакъв датчик или реле, който не е читав и той да прави тези мизерии. Преди половин година я водих на обслужване на клим. инсталация, уж всичко и е наред, а проблемът си го имаше и преди.

morfius
26-11-2010, 10:11
Върти 2 степен тия 5 секунди или първа?
10 секунди не върти изобщо или върти само първа?

itso_a
26-11-2010, 11:53
Не знам как да разбера коя е първа и втора степен, върти с една и съща скорост. Завърта за 5сек., изключва за около 10сек. и пак се повтаря безкрай.

Bobo
26-11-2010, 16:17
Не знам как да разбера коя е първа и втора степен, върти с една и съща скорост. Завърта за 5сек., изключва за около 10сек. и пак се повтаря безкрай.

Проблема е в повишено налягане в климатичната система - причини много - най-лесната е неправилна дозировка на фреона - следващите са дефектен пресостат и/или запушване на капилярна тръбичка ;)

itso_a
26-11-2010, 16:28
Благодаря за отговора. Ако можеш да препоръчаш някой клубен сервиз или читав майстор от Пловдив.

33Dandy
26-11-2010, 19:45
Колега,с това трябваше да почнеш.
Първо,притрисането е точно в момента,в който електромагнитния съединител включва компресора.При първоначалното му развъртане съпротивлението е най-голамо и в движение може да го усетиш съкаш изведнъж са ти окачили ремарке,но тогава не е толкова отчетливо заклащането,както на место поради участието и на други фактори.Естественно ти чуваш само перката и си мислиш,че е от нея.Ако се заслушаш на отворен капак,ще чуеш секунда преди това едно металическо чукване.
Второ,честотата на пускането на климатика зависи от режима,който си избрал и от състоянието на климатичната система.
Трето,по-шумната работа при включен климатик е нармална,понеже имаш повече работещи агрегати и по-голям товар върху двигателя.
Дефакто нямаш никакъв проблем.Може да си направиш едно обслужване на климатичната инсталация.
Много добро обяснение. Само бих допълнил, че ако има притрисане, а не едно леко изменение на оборотите, което компа компенсира, защото в действителност той пуска АС-то и едно натоварване (описано от колегата по-горе) е хубаво да направиш една диагностика. Защото при включването на АС-то се товари допълнително и алтернатора, а те са на един ремък. В този ред на мисли провери си шайбата на алтернатора - тя не е просто шайба

Kuker
27-11-2010, 11:23
Проблема е в повишено налягане в климатичната система - причини много - най-лесната е неправилна дозировка на фреона - следващите са дефектен пресостат и/или запушване на капилярна тръбичка ;)При повишено високо налягане перката ще работи с по-дълги интервали, или няма да спира изобщо.
При препълване с фреон, се повишава ниското налягане не високото.Ниското налягане няма нищо общо с включването на перката.
По симтоми не може да се прецени налягането, само с манометри.
156-ците са с ТРВ, не са с капилярка.

33Dandy
27-11-2010, 13:51
При повишено високо налягане перката ще работи с по-дълги интервали, или няма да спира изобщо.
При препълване с фреон, се повишава ниското налягане не високото.Ниското налягане няма нищо общо с включването на перката.
По симтоми не може да се прецени налягането, само с манометри.
156-ците са с ТРВ, не са с капилярка.
При препълване започват да заскрежава тръбата още от компресора, а ако налягането не е достатъчно - стои топла. Така е и първта проверка "на око" дето я правят климатико майсторите

Bobo
29-11-2010, 17:59
При повишено високо налягане перката ще работи с по-дълги интервали, или няма да спира изобщо.
При препълване с фреон, се повишава ниското налягане не високото.Ниското налягане няма нищо общо с включването на перката.
По симтоми не може да се прецени налягането, само с манометри.
156-ците са с ТРВ, не са с капилярка.

При 156-ците не ти трябват никакви уреди всички данни от климатроника си излизат на диагностика :flirt: А това което съм написал е абсолютно вярано и не смятам да споря с теб ;) Ако на някой не му харесва мнението ми изтриите го ;)

Kuker
29-11-2010, 18:54
............... не смятам да споря с теб ;).........
Съгласен съм ;)