PDA

View Full Version : Къде ми е суджука?



BO
01-12-2010, 00:48
То ги гледах такива теми само по "телевизора".

Малко пластмаса за мезе. Ама като гледам и цвета й предполагам, че е сложена за оцветяване на суджука при естественото й гниене.

Чудя се дали да пробвам да се занимавам с разните му институции, или...

Все пак ако имате желание избягвайте продуктите на въпросната фирма.

Имаме си проверен (за сега без издънки) производител, ама жената като се хванала за етиката, че й харесал, ха сега да яде
Нищо де пръв и последен път от въпросния производител, това я ясно.

Само се чудя дали след 500 суджука си сменят машините, защото изчезват безследно :wow:

http://forum.fiat-bg.org/files/sudjuk_1_162.jpg
http://forum.fiat-bg.org/files/sudjuk_2_457.jpg

nightroller
01-12-2010, 00:53
То ги гледах такива теми само по "телевизора".

Малко пластмаса за мезе. Ама като гледам и цвета й предполагам, че е сложена за оцветяване на суджука при естественото й гниене.

Чудя се дали да пробвам да се занимавам с разните му институции, или...

Все пак ако имате желание избягвайте продуктите на въпросната фирма.

Имаме си проверен (за сега без издънки) производител, ама жената като се хванала за етиката, че й харесал, ха сега да яде
Нищо де пръв и последен път от въпросния производител, това я ясно.

Само се чудя дали след 500 суджука си сменят машините, защото изчезват безследно :wow:

http://forum.fiat-bg.org/files/sudjuk_1_162.jpg
http://forum.fiat-bg.org/files/sudjuk_2_457.jpg

тука единствено ножа ме кефи ...

Ramsezsh
01-12-2010, 01:08
Това си е за жалба в ДВСК.

ves_v8
01-12-2010, 01:11
Според мен колега може да се обърнеш към институциите. Не че ще се засилят, ама все пак. Ако имаш време може да прескочиш до някой офис на фирмата да ги навестиш, да ги информираш че възнамеряваш да ескалираш проблема на по-високо ниво....
не е истина скоро и кубинки ще започнем да намираме с тия мезета:furious:

JAMAL
01-12-2010, 08:56
Стига своеволия, стига мълчание, стига "нищо няма да стане". Няма как да разбереш, че няма да стане нищо, ако не предприемеш нещо. Моя съвет е да се обърнеш към съответните институции и малък шанс да има си заслужава.

fiore
01-12-2010, 11:43
Комисията за защита на потребителите. С касовата бележка от къде е купен евентуално. Там нещата са много сериозни за производителя.

ФЕРАРИСТ
01-12-2010, 17:33
Баси а дали се замисляте колко неща дето не са за гледане и мирисане ядем дето дори не се и виждат - таа пласмаска поне ще си я махне чиляк, а другото....

SwappeR
01-12-2010, 17:44
Продуктите на best farm ги засичам предимно в Penny-то, защото са си най-евтини по принцип. И аз се излъгах веднъж да купя една сушеница от тая фирма, но след фалшивия и вкус повече нищо с тая марка няма да купя.

P.S. Я сподели доволен ли си от тоя керамичен нож и вярно ли е, че вкусът на мезета и прочее е по-добър :)

bager
01-12-2010, 17:48
"Best farm" е марка на "Кауфланд" и до тук всъщност ще спра. Ще добавя само, че цената е наполовина на аналогичните продукти на "нормалните" марки.
Или с две думи - не стават!

-Bobby-
01-12-2010, 18:00
Комисията за защита на потребителите. С касовата бележка от къде е купен евентуално. Там нещата са много сериозни за производителя.

Баш. И възможно повече хора да скачат да си търсят правата, вместо да казват "бе не ми се занимава", "нищо няма да се случи"... щото заради това пораженческо поведение, производители, търговци, че и институции постоянно те навеждат да си им със задника към тях и дори го правят нагло.

Днес, с усмивка установих, че кабелния ми оператор ме е обезщетил с 8 лв от таксата, защото заради тяхна безумно тъпа грешка, 4 денонощия нямаше сигнал - объркали ми номера на картата. Първоначално ми отговориха на жалбата, че след проверката им, установили, че служители им реагирали своевременно. То 4 дни не дойде никой, а от кол центъра никой не се сети да ме пита за това, чак при 5-то обаждане мацката съобрази да пита за това... и аз на тази "своевременна реакция" като подпалих и ги подбрах кво пише в договорите им, по членове и алинеи... та станаха по-мазни от олио, извинения, приспаднали сме ви тази сума... бла бла...

Преди няколко месеца пък от ЧЕЗ така звъняха да се извинят и да информират, че ще приспадат грешно начислената сума при смяна на електромерите.

И в двата случая, без да си потърсиш правата, проблема ще потъне.

ПС - А тази марка за сефте я виждам, ама след споменаването че били "най-евтините", ми става ясно...

tokata_pz_flex
01-12-2010, 18:07
Ето перфектната комбинация ... бабеков суджук и червено вино ... Нямам спомен на коя фирма е суджука ... беше 15-16 лв./кг. но е много добър !

morfius
01-12-2010, 18:09
Суджука, касовата бележка и пластмасата... та право в КЗП.
Аман от недоклатено производство на хранителни продукти.

dimitar_vd62
01-12-2010, 18:38
Вземаш едно прасенце и едно теленце,гледаш ги,после правиш суджуци и ги провесваш на терасата.После пишеш във форума къде живееш.:meeting:

old alfist
01-12-2010, 20:14
Що не вземеш да си направиш сам малко суджучета - аз отвреме-навреме през 2-3 г. си правя, ей така за пинчаровка. Друго си е като седнеш да си пиеш ракийката и когато се присетиш, да сложиш нещо такова на дъската и да си резваш лекичко.

dimitar_vd62
01-12-2010, 21:11
Ми аз не знам от коя страна са коли прасето бре.Кумеца го бяха изработили така,откраднаха му ги от терасата на втория етаж.С въдица ли с кво ли...Обаче му бяха оставили един.Пък колкото до качеството на купешките...ужас.Не ми се мисли какво има вътре.Ама докато има закони с вратички тъй ще е.

Max
01-12-2010, 21:12
тука единствено ножа ме кефи ...

Тез ножове май ги подаряваха за продажби на копирки. :-)
Наистина са много добри! :-)

rusiq86
02-12-2010, 02:48
Вс с луканките е ужас, кренвирши даже не докосвам. От луканките на орехите, и един бабек си хапвам и съм доволен. Саламите съм ги отписал от мн време.

piqnica
02-12-2010, 16:09
Подкрепям за 'Орехите'.
А относно темата - нямам думи. Колега, търси си правата! :lupe:

tanatos
02-12-2010, 20:04
Първо, незнам с какъв акъл си купил нещо на което пише БЕСТ ФАРМ..все едно да пише на него Фармвил или Хепи Фарм..
Лично аз първо бих се обадил на производителя за да му съобщя за проблема (на мен ми прилича на част от каса за месо това парче пластмаса, такъв им е цвета) и да затегнат контрола. И нали леко да намекна,че ще се свържа с съответната комисия. Това ще е достатъчно.

bouncer
03-12-2010, 13:01
МАДЖАРОВ!!! енд ъф стори!

morfius
03-12-2010, 13:05
Орехите - все още държат добро ниво.
ЕлитМес Минев - В. Търново - доста добро ниво.
Тандем - за доста неща са ненадминати.

Това са личните ми наблюдения в сферата :)

Инак Бони май са единствените които имат право да правят Карловска луканка, тази в картонените кутии е доста добра, попадал съм на хубава тяхна свинска пастърма, както и кремвирши пушени по новия стандарт - но други неща техни са доста съмнителни.
КФМ нещо не ми допадат на вкус...

dimo
03-12-2010, 17:09
Точно пък от тея орехи взех веднъж и ми харесаха горе- долу но не особено,а на втория път такива боклуци бяха, че повече няма да ги купя никога !!!!
Има една фирма " Лотос" Димитровград които правят доста добри неща-всъщност съм пробвал тези два тяхни продукта Филевска пуска и Филевски бабек и са доста добри ......

old alfist
03-12-2010, 17:57
Всичките са мръсници - започват в началото добре и впоследствие стават като другите, но и какво можем да очакваме като знаем, че месото от което се правят е безвкусно, наблъскано с антибиотици и всякакви други химии.

badmadafaka
03-12-2010, 20:05
...започват в началото добре и впоследствие стават като другите...
е това е българския модел за съжаление... прилага се от всички и във всяка област

mordohy
03-12-2010, 23:39
Мезето го обсъдихте, а важната част...

MUROMAN
04-12-2010, 10:06
МАДЖАРОВ!!! енд ъф стори!

Боян отново изчерпва всички теми.:biggrin::notworthy:

dimo
04-12-2010, 12:59
Мезето го обсъдихте, а важната част...

И важната част ако си я правиш сам поне знаеш от какво е и как е станала .

morfius
04-12-2010, 17:31
Важната част... от доста време пия предимно водка, бира и тук там бяло вино.
Ракията не ми понася, червеното вино ми прави гадни киселини, скочове, уискита и подобни... прекалено ми бият на ракия, джин не обичам, коняк... абе по изключение :)

danchev63
04-12-2010, 18:09
Всички части са важни. С добро мезе има и добро пиене. Аз наблягам само на "чисто месце бе серсемино" не купувам луканки салами кренвирши и други от тоя сорт. Виж пастърма, шунка от бут, филе елена,бекон и от този сорт.Знаеш че каквото месото такова купуваш. А от другата част най вече ракийка.Ако няма домашна купешка, но проверена примерно 100войводи или Кайлъшка гроздова.

Ха наздраве и колегата да джитне едно уведомление до съответните органи, пък дано го обезщетят, защото това си е преебавка на населението :oops:опс поправка електората:sniper:

Alfoso
05-12-2010, 00:11
Да добавя,че и аз съм попадал на подобен случай и така или иначе гледам сте го подхванали на марки-при мен беше също луканка "клевър" от Била.Парче зелена пластмаса със същите размери...може би малко по-голямо:big_flowers:

morfius
05-12-2010, 00:15
Клевър е само етикет, интересното е кой я е произвел за Била.
Щото под етикета се крият доста известни фирми в различните стоки.

Alfoso
05-12-2010, 00:58
Това е така.Но тогава не обърнах внимание.Бързо може да се направи скравка.Стига ми да не взимам повече от нея.
В тоя ред на мисли,едни сандвичи "трепач" ,(Пловдив,бул.Източен,майните го знаят) едва не ме отровиха онзи ден.Не ме питайте каква нощ прекарах...

mdterziev
06-12-2010, 07:37
В тоя ред на мисли,едни сандвичи "трепач" ,(Пловдив,бул.Източен,майните го знаят) едва не ме отровиха онзи ден.Не ме питайте каква нощ прекарах...

За себе си съм решил, че е по-добре да потрая ако съм наистина гладен вместо да правя компромис с трепачи, ала*ини и тем подобни.Просто никога не знаеш какво ще прихванеш...

fred
07-12-2010, 18:13
Има и хубави луканки, с добър вкус, тези на Маджаров примерно, КФМ и други разбира се.Трябва да се гони качественото за колбаси.Лошото, в някои консерванти, а такива без тия неща май няма.Например на КФМ има някои модели, в които няма почти консерванти, но задължително се мъдри тоя - Е250, който е гаден и се води от по опасните.В интерес на истината го има и в оригинални италиански, испански и немски колбаси....
Та затова требе по умерено да се ручат такива неща и да се заместват с месо, прясно и приготвено по някакъв начин.Имах някъде една много добра и проста рецепта за пъстърма, става си отлично, е има малко играчка, но не е никак сложно.

tokata_pz_flex
07-12-2010, 23:46
Има и хубави луканки, с добър вкус, тези на Маджаров примерно, КФМ и други разбира се.Трябва да се гони качественото за колбаси.Лошото, в някои консерванти, а такива без тия неща май няма.Например на КФМ има някои модели, в които няма почти консерванти, но задължително се мъдри тоя - Е250, който е гаден и се води от по опасните.В интерес на истината го има и в оригинални италиански, испански и немски колбаси....
Та затова требе по умерено да се ручат такива неща и да се заместват с месо, прясно и приготвено по някакъв начин.Имах някъде една много добра и проста рецепта за пъстърма, става си отлично, е има малко играчка, но не е никак сложно.

Давай рецептата за пъстърматааа :bounce8:

fred
08-12-2010, 22:13
ей сега ще взема да я потърся.., така: :)

Телешка пъстърма!!

Телешко месо се взима, нещо по качествено, от типа на бон филе, може и шол и прочее, с възможно най-малко жили и тлъстини.
Месото се изчиства ако има такива.
-Нарязва се на филии, по дебели от нормална пържола
-нарежда се в съд /най добре е дървен, ма ако няма може и друг/ -ред месо, ред сол, най отгоре се завършва със солта.Добре е да солта да покрие плътно месото отвсякъде, може и да се попритисне с нещо отгоре
-така подреденото в съда месо стои със солта три дни на хладно, може и четири, като пробвате ще откриете спрямо вкуса си примерно.
-след трите дена се изтърсва от солта и се слага в кофичка или друг по голям съд със студена вода за около 2-3 часа, като се натиска с нещо отгоре, примерно дървена дъска с чист камък или нещо от сорта
-след това се вади, подсушава се леко и още влажно се натрива с подправки по вкус-чубрица, червен пипер и т.н.
-след тая процедура се суши обвито с марля и след като се изсуши е готово за ручане /пак на хладно естествено/.Като го обвиете в марля го сложите в хладилник това ускорява сушенето, защото хладилника изсушава продуктите. Суши се според вкуса и търпението, общо взето докато придобие харктерната си твърдост.Обвитото в марля месо може отделно и да е разделено с хартия, ако е повече.Идеята е да няма допир на месото с това над него или под него или с порцелана, метала или какъвто и да е съда, виж пак казвам че дървото е добро, някаква дъска примрено. Най добре е да бъда на някаква плоскокост да го разстеле на един ред, за да може "да диша" отвсякъде
Като всяка рецепта с времето идва и майсторлъка и най-отлични резултати, успех!

staiger
09-12-2010, 11:48
аз пък го суша в специален кафез( рамка с много финна мрежа или може и тензух отвсякаде ) на тераста да не го нападнат мухи или пилци и става идеално

fred
10-12-2010, 09:12
Ами да, става и така, а сега е хладно, няма разни насекоми

bass
10-12-2010, 09:45
МАДЖАРОВ!!! енд ъф стори!

Щеше да е end of story, ако на етикета всичко свършваше до списъка с месния състав. Само че след него има няколко пъти по-дълъг списък с консерванти и оцветители...
Не че не се прежалвам чат-пат с техни продукти - в кварталния магазин зареждат такива и понякога зорът е по-голям от претенциите :-)

п.п. Доскоро се кълнях в Тандем, не на послдно място защото съм посещавал техни ферми и завод. Обаче след като видях, че дори в пушеното филе има гадости, просто вдигнах ръце. Останали са съвсем малко фирми, които наистина пушат месата на дърва, а не ги киснат в саламури с дъх на пушек (последната техника ми отговори на въпроса как, мамка му, успяват да наврат консервант в цяла, несмляна мръвка. И защо са толкова влажни "пушените" бутове и филета понякога).

AR147
10-12-2010, 09:53
И Е250

Тая консерва е забранена в много страни да се ползва за запазване на храни,имам чувството че тея талянски и немски колбаси са строго предназначени за нашия пазар,където що хванеш има E250 или някое от производните E251,E252.

Иначе за пастърмата,и аз си правя домашна,само дето рецептата която ползвам е 21 дни в сол,от малък баба ми така я правеше и смея да твърдя че тея Елени и Пастърмици из магазините са гола водя пред домашната.

Furious 155
10-12-2010, 10:24
истината обикаля в Стара Планина на 4 крака и се вижда доста добре на моменти през оптиката на карабината!
Всичко донесено оттам е НАТЮРЕЛ и всякакви кайми и суджуци стават божествени!
Да ми е жив и здрав старшия, че ако не е той никога нямаше да вкуся такива продукти!

fred
10-12-2010, 10:25
Тая консерва е забранена в много страни да се ползва за запазване на храни,имам чувството че тея талянски и немски колбаси са строго предназначени за нашия пазар,където що хванеш има E250 или някое от производните E251,E252.

Иначе за пастърмата,и аз си правя домашна,само дето рецептата която ползвам е 21 дни в сол,от малък баба ми така я правеше и смея да твърдя че тея Елени и Пастърмици из магазините са гола водя пред домашната.

Ами не знам-за 250 наистина в някои държави е забранен, но няма обща забрана за ЕС.Не може да се правят салами за определени държави в ЕС.Вносителя само слага етикет на български език, но както и да е.
Наистина домашното е по добро.Това, за 21 е добро, особено ако правиш по-голямо количество, за да може да изтрае дълго време.А по "моята" рецепта е да си го направиш бързо и да го излапаш, но си е много добра.Разбира се, че ако си го прави човек редовно, може да си избира вече периода и да си го прави както му уйдисва.
Важното е да е вкусно и наздраве :)

mim
10-12-2010, 12:11
бихте ли споделили един БЯЛ списък на продукти, от които да хапваме
като за градски чеда, които нямат много варианти
като в Белия списък да са само наистина пушени, сушени и с минимум консерванти продукти, може и магазини, в които да ги намерим или ако ще да са крайпътни баби, но проверени

Например:
кайма от Фантастико, смляна на място от прясно месо
краве масло на Верея
сирене Бри от пита на кг в Карфур - трайност много малка
Кашкавал Витоша на Маджаров - съдържа само краве мляко, закваска и сол

ще направим 1 актуализиращ се списък :eat:

-Bobby-
10-12-2010, 12:56
От гледна точка кайма, само една има в белия ми списък - супермаркета, в който имат месар на щат (и в някои 345 го има това, не само Фантастико), взимаш си едно кило свински гулаш и казваш на каката зад хладилника да го метне в мелничката. Останалото е само лъскави опаковки. Разликата в кюфтетата, правени с такава и готова опакована кайма, е значителна...
Ако някой има в района си такова нещо в супермаркета, това е решението.

Иначе, що се отнася до опакованите:
- само Сами-М и най-вече Тандем са ми харесали, и пак не е ясно кво има в каймите им, защото усещам разлика сравнение със смляното пред очите ми месо
- кренвирши Сачи и Тандем, наденици Тандем, но всичкото само Стара планина
- телешки колбас Тандем, червената опаковка
- сушените мезета на Орехите
- краве масло купувам само от немското - българско не ща и да чувам - не му помня името, но има една бяла крава на опаковката, самата опаковка е със златист цвят, около 3 лв е цената на голямото
- сирена - Маджаров, Милктрейд Търговище, Елена
- кашкавали - Маджаров, Милктрейд, Родопея, Елена
- френски сирена Бри или Камембер - каквото и да купите като марка, ако е в срок на годност, ще е хубаво - това все пак е френско и там качествения контрол е зверски, не е като у нас (Президент е доста по-скъпо, а няма разлика в качеството, лично аз затова предпочитам Paysant Breton - по-меко на вкус или Coeur de Lion - по-ароматично)
- млека - кисело Елена или Сердика Добрич - имат най-истински вкус и доста бързо хващат мухъл, т.е. не са наблъскани с консерванти и сухо мляко като Верея и Данон...

Това дотук са изпробвани неща, които не само че на вкус съм ги оценил, а и организма на човек като майка ми ги е приел - тя е с чувствителен черен дроб, след каран хепатит преди много години, и а хапне нещо, което не е читаво - веднага й става лошо и вдига кръвно. Допреди да излязат Стара планина кренвиршите, този продукт го беше задраскала, нямаше случай в който да не й прилошее от 1/3 кренвирш...
Ще допълвам още. Ако още някой има също какво да сподели - наистина ще е полезно. :)

bass
10-12-2010, 13:57
За млечните..

Бяло саламурено сирене (по ред на предпочитание):

Съединение
http://www.bioslunceluna.com/shop/media/catalog/product/cache/1/image/5e06319eda06f020e43594a9c230972d/k/r/krave-sirene-suedinenie.jpg

Също и на Маджаров - краве и овче в кутии със саламура (не намирам снимка)

Овче сирене от мандрата в Старо село (посещава се на място регулярно, продават и "насипно").
http://www.meee.bg/wp-content/uploads/MeeBeeShadow1.jpg

Кисело и прясно мляко Хармоника (и тези съм ги "одитирал" лично в Мало Бучино, а млякото идва пак от троянско село :-) )
http://bio.bg/img/gallery/gallery_672.jpg?1486616125

Те се случиха все "Био", но не е целенасочено. Просто тези, за разлика от разни измислени етикетни биовци, наистина правят нещата да са хем истински, хем по мой вкус. Щото има разни еко-зомбита, които заради едното "био" плюят на вкус, вид и прочее. Много им се дразня на разни такива градски позьори, които не знаят от коя страна се дои пръча...

fred
10-12-2010, 20:07
Бял списък е трудно, ама по вкусове може:)
Значи, за сирената, млякото и кашкавала е лесно, защото за млякото например вече има БДС стандарт /киселото/, аз и жената ядем поне 500-1000 грама на ден(на човек), кисело де, прясно също пият, та ако ям БИо трябва да гладуват децата, а аз да спра пиенето :).Смятам че има много добри кисели млека и без да са био, пак казвам, туко що излиза и БДС стандарта, в който даже и Данон се включи, доста важен факт.
Най предпочитам продуките на Сердика /Добрич май/, имат всякакви разновидности
http://www.fama-serdika.bg/promotion/Promocia-kiselo-mliako-Serdika-100-gr-podarak/
Добри са и млеката на Пършевица, Бор Чвор, Елби и още доста фирми, не може да си кривя душата
Относно сирената, да Маджаров е добър, ама вече минах на този производетел, по добри цени и може би по добро качество.За мен това е по добро от Маджаров:
http://www.karlovobg.eu/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&catid=0&sobi2Id=1363&Itemid=78
За съжалените само това намерих набързо, иначе ги има в БИЛЛА примерно, купувам и краве и овче.Опаковани като на МАджаров, но с зеленикав етикет, на който с червено пише ем джи, карловско и вида на сиренето съответно

За месата, има много магазини с прясно и качествено месо, а относно колбасите-много ги обичам, ама повечето са пълни с разни отрови, пак ги ям де, ама гледам по малко да са...

koolio
10-12-2010, 20:28
Аз съм доволен от млечните продукти на Мегле и такива купувам.

mim
11-12-2010, 11:09
Мегле имат огромен срок на годност, та ми е чудно какво има под опаковката наистина и повечето неща даже не седят в хладилни витрини, а на рафтове
ако имаш нещо на близо, попрепиши моля
иначе "прясното" им мляко има хариен вкус за мен
беше преди години, когато взехме последно такова

ves_v8
11-12-2010, 13:11
аз съм доволен от прясното мляко на Верея
кисело на Бор Чвор
сирене и кашкавал на Маджаров

Мегле слагат много консерванти и овкусители в продуктите си