PDA

View Full Version : Ръководителите "обявиха смъртта" на Формула 1 - в края на 2012 г.



-Bobby-
11-12-2010, 13:56
1.6 литра, 4 цилиндъра, директно впръскване с до 500 бара, 12 000 об/мин, 5 мотора на сезон (за 20 старта).

Да хвана да се пусна с Алфата срещу тях?:grandpa:

Цялата новина:
http://clubs1.bg/novina.php?n=17336

Очевидно след година-две все по-активно ще се увеличи и без това големия ми интерес към ИндиКар и НАСКАР сериите. Там поне, на V8-ците никой не си и помисля да им посегне...
Тук за 15 години, слязох от 10 и дори 12 цилиндъра (Ферари до 1994) на 4 цилиндъра?! Ненормалници...

Fear
11-12-2010, 13:59
Taка е, за съжаление директно убиват спорта тези малоумници. :death:

cyberhill
11-12-2010, 13:59
Скоро ще закачат по един миксер 1.1 :)
Даже ако не се лъжа, в Nascar още жулат с карбове v8-ците !

Fear
11-12-2010, 14:04
Все пак, да не бъдем черногледи и нека си спомним за BMW М12/13 и BMW M12/13/1 (http://www.gurneyflap.com/bmwturbof1engine.html)
Нямам нищо против такива двигатели - на тях трудно ще им излезем с алфите... :tooth:

-Bobby-
11-12-2010, 14:06
Скоро ще закачат по един миксер 1.1 :)
Даже ако не се лъжа, в Nascar още жулат с карбове v8-ците !

Жулят яко, и сменят гумите с ръчните крикове и 5-те гайки на джанта, и зареждат бендза с туби... но ако не друго, поне духа на спорта там е повече от жив така.
Ф1 с тия параметри ще може спокойно да позволи дори на някой като Мика Хакинен да седне и да шамароса на бърза ръка малките нахъсани дечица... баси пародията на състезание ще е това...

cyberhill
11-12-2010, 14:30
Не знам какво целят... честно ви казвам - НЕ знам какво искат да постигнат с това.

Abar7h
11-12-2010, 14:36
Аз атмосферни 1.6-тици с 4 цилиндъра няма да гледам. Имам си една в ръцете по цял ден :D Като намаляват работния обем поне да разрешат турбините! Тогава съм сигурен, че целия свят ще пощурее да ходи и да гледа турбо извращения по 1000+ коня :)

Kris
11-12-2010, 14:51
врц-то също ще са 1.6 от догодина, сигурно ще ги пускат заедно

vankata_ll
11-12-2010, 15:05
Аз атмосферни 1.6-тици с 4 цилиндъра ...:)

Ти това представяш ли си го във Формулата? :-D
Естес, че ще са турбо ;-)

cyberhill
11-12-2010, 15:12
Щели да намалят и обиколките на 10 :D, без промяна на продължителността на състезанието :)

ФЕРАРИСТ
11-12-2010, 15:36
500 бара?????

Fear
11-12-2010, 15:37
500 бара?????
Aми да...
Освен, че ще са 1.6, ще са и дизелови. :crazy:

cyberhill
11-12-2010, 15:41
Помпа дюза :)

-Bobby-
11-12-2010, 16:00
500 бара?????

Кво се дзвериш бе Феро? :)
При бензинките с директно впръскване, дюзите бухат горивото на 150 бара (FSI технологията на VAG, например)...

Единствено не можах да разбера от всички цитати в оригинал на английски дори, какво означава това "high-pressure gasoline injection up to 500 bar"... ок, че дюзите ще работят така, добре, ама самия мотор астматик ли ще е или компресиран... никой не ти казва...:shutup:

Azatril
11-12-2010, 16:03
Следващата стъпка сигурно ще е ограничение на скоростта - 90 км/ч .... :tooth::crazy:

mihail_mladenov
11-12-2010, 16:30
По-скоро си мисля, че двигателите ще бъдат с турбини, а няма да бъдат атмосферки. Все пак през 80-те са се използвали 1.5 литра двигател с турбо (Хонда).

-Bobby-
11-12-2010, 16:38
Е, да, и турбомотора на БМВ е рекордьорът засега в историята на Ф1 с постигнати 1500 турбо к.с. по време на квалификация...
Ще видим какво изчадие ще излезе от тия мотори... то в ранните години на спорта е имало е 1.5-литров мотор с чарджър, само че V16, а не редови 4-цилиндров...

cyberhill
11-12-2010, 16:40
Силно ме съмнява да е с турбо. Те видно избягват такава концепция...

D-I-V-A-K-A
11-12-2010, 16:52
Незнам момци, ама май найстина 2012 идва краят на света, незнам от къде им е дошло на главата тая простотия, напоследък ФИА се излагат много. Ако това стане, ще викате и за една 146-ТИ която ще се бяга заедно с тях. Направо не мога да повярвам :locked:

Bobi_33
11-12-2010, 16:57
Мноооого се кахърите, а няма смисъл. Явно целта е да се развият други неща в тоя спорт. Молките мотори гарантират по-ниско тегло, оттам отборите ще се стремят да направят свръхлеки болиди с различна аеродинамика. С тези обороти според мен ще изстискат поне 300 атмосферни коня. Интрига и предизвикателство ще има със сигурност. Не забравяйте, че в турбо ерата на F1 болидите са били по-бавни от тези сега с половината мощност. Благодарение на ограниченията с идеята да ги заобиколят, концерни и отбори са открили нови материали и са развили нови технологии, някои от които са въведени в съвременните автомобили.

morfius
11-12-2010, 17:15
1.6 атмосферка цивилна има 150 к.с. - тия ще изтискат поне двойно... ако позволят турбо - турнете една 0 отзад.
Но тоя спорт не е само коне... има тегло, има аеродинамика, има тактика, ползват различно гориво и т.н.
Според мен тая щуротия цели да пренасочи наливането на пари от моторите в купетата и трансмисиите - с явната цел после да се ползват нововъведенията за супер екологични автомобили.

abart_
11-12-2010, 18:05
Мноооого се кахърите, а няма смисъл. Явно целта е да се развият други неща в тоя спорт. Молките мотори гарантират по-ниско тегло, оттам отборите ще се стремят да направят свръхлеки болиди с различна аеродинамика. С тези обороти според мен ще изстискат поне 300 атмосферни коня. Интрига и предизвикателство ще има със сигурност. Не забравяйте, че в турбо ерата на F1 болидите са били по-бавни от тези сега с половината мощност. Благодарение на ограниченията с идеята да ги заобиколят, концерни и отбори са открили нови материали и са развили нови технологии, някои от които са въведени в съвременните автомобили.

Това е най-точното мнение и съм напълно съгласен с колегата :thumbup:

ограниченията в правилата спомагат за развитието на всички останали компоненти като аеродинамика,ск.кутия и т.н.....
свидетели сме били вече как се ограничава мощността (от правилника) и същевременно болидите стават все по-бързи с всяка година

мен лично ми допада идеята да има ограничение в използваните мотори-така ще се поработи доста над надежността и издръливостта на самия ДВГ,а както знаем повечето технологии за "обикновенните" коли идват от спорта, рано или късно.....

Jivko7777
11-12-2010, 20:31
Отдавана Формула 1, не е N:1 ;)

Fear
11-12-2010, 20:34
Мноооого се кахърите, а няма смисъл. Явно целта е да се развият други неща в тоя спорт. Молките мотори гарантират по-ниско тегло, оттам отборите ще се стремят да направят свръхлеки болиди с различна аеродинамика. С тези обороти според мен ще изстискат поне 300 атмосферни коня. Интрига и предизвикателство ще има със сигурност. Не забравяйте, че в турбо ерата на F1 болидите са били по-бавни от тези сега с половината мощност. Благодарение на ограниченията с идеята да ги заобиколят, концерни и отбори са открили нови материали и са развили нови технологии, някои от които са въведени в съвременните автомобили.
Ако ще и 200кг. да ги направят болидите, с 300к.с. няма да са бързи. Не и след 150-160км./ч. ;)
Забравяш, че доста сериозна част от мощността на сегашните болиди отива за преодоляване на въздушното съпротивление, което е огромно, заради генерираната сила на притискане.
Едното е за сметка на другото. :)

А ако идеята ти е болидите да са с "нормална" сила на притискане, направо да взимат по един
http://photos.evo.co.uk/images/front_picture_library_UK/dir_617/car_photo_308800_7.jpg
и да спрат да мислят простотии!

Formula 1 винаги е била върха както в технологиите, така и в скоростта.
Е, аз не искам да се лишавам от нито едно от двете. :)

gigi
11-12-2010, 22:18
Нено съвсем спокойно ще може да участва. Готви се браааааттттт.
Баси на къде отива света

-Bobby-
11-12-2010, 22:54
Formula 1 винаги е била върха както в технологиите, така и в скоростта.
Е, аз не искам да се лишавам от нито едно от двете. :)


Ще си останеш със спомените...:sad:
Добре, че се пазят записи като тези (поздрав за всички, дето ми говорят, че има положителен смисъл в това да превръщат Ф1 в състезание на малолитражки):
(звука на мах)
http://www.youtube.c...h?v=M1InrgZiv30 (http://www.youtube.com/watch?v=M1InrgZiv30) - Ferrari V12 3.5 - '94
http://www.youtube.c...h?v=RBKUQPjQ16I (http://www.youtube.com/watch?v=RBKUQPjQ16I) - BRM V16 1.5 Turbo - '50s
http://www.youtube.c...h?v=gT36kC2pwAc (http://www.youtube.com/watch?v=gT36kC2pwAc) - BMW V10 3.0 - '03
http://www.youtube.c...h?v=y2iBbwocYZw (http://www.youtube.com/watch?v=y2iBbwocYZw) - Renault V10 3.0 - '97
http://www.youtube.c...h?v=8VFScPznGlo (http://www.youtube.com/watch?v=8VFScPznGlo) - Honda V10 3.0 - '02

ФЕРАРИСТ
11-12-2010, 22:58
През турбо ерата от 1500 кубика са се вадели над 1000 коня, без лимит на обороти и прочее.....и при 200-300 градуса входящ въздух......
Абе дали ще са чипосани?????

---------- Post added at 22:58 ---------- Previous post was at 22:55 ----------


Ако ще и 200кг. да ги направят болидите, с 300к.с. няма да са бързи. Не и след 150-160км./ч. ;)
Е айде ся......

-Bobby-
11-12-2010, 23:02
В турбо ерата са били масово V6-ци, а не 4-цил. редови, без ограничение на обороти и други подобни глупости...
Тук още никой не е казал дали ще са турбо, говори се за директно впръскване под супер високо налягане (очевидно на дюзите). Аз бих казал, че по-скоро КЕРС ще им набият, отколкото компресиране на входящия въздух. И се говори отново за ограничение на обороти, и се говори за 5 мотора на сезон. В турбо ерата беше караш-хвърляш, затова им цедяха по над 1000 коня от 1.5 литра и турбина на под 3 бара налягане...

Fear
11-12-2010, 23:02
Е айде ся......
Е прочети по-нататък какво съм писал де. ;)

Иначе, стигали са и до над 1300к.с. от 1.5 литра, ограничението е било в налягането - максимум 4 бара. :)

Още в началото съм дал линк към данните на двигателя на BMW от онези времена, ама няма кой да чете. :Tease:

mitaka_cs
11-12-2010, 23:32
Е прочети по-нататък какво съм писал де. ;)

Иначе, стигали са и до над 1300к.с. от 1.5 литра, ограничението е било в налягането - максимум 4 бара. :)

Още в началото съм дал линк към данните на двигателя на BMW от онези времена, ама няма кой да чете. :Tease:

Ограничението за макс 4 бара е важало само и единствено за сезон 1987 г.

Въпросните 1300 к.с. са постигнати в квалификации през 1986 г. при 5,5 бара налягане !

ne0
12-12-2010, 15:08
Ограничението за макс 4 бара е важало само и единствено за сезон 1987 г.

Въпросните 1300 к.с. са постигнати в квалификации през 1986 г. при 5,5 бара налягане !

през 87'' - 4 бара е било ограничението за квалификации, през 88'' ограничението е било 2.5 бара за всички турбо 1.5 литрови мотори


новите мотори ще са с принудително пълнене ;)


най-сериозното ограничение до тук идва от изпозването на 4-5 мотора.... това ще намали мощността двойно

drigata
13-12-2010, 17:38
http://www.gurneyflap.com/bmwturbof1engine.html

:duel::duel::duel:

vladev
13-12-2010, 18:13
Ето го официалното изявление (или поне е на официалния сайт):
http://www.formula1.com/news/headlines/2010/12/11597.html

По спомен в новините четох че ще са с турбота.
Освен това не мисля че това е лош ход - Ф1 винаги са били ориентирани към прогреса - според мен намаляват размера на двигателите, за да може отборите да започнат да развиват KERS или сходни системи.

Ограничението на броя на двигателите е още по-добро, защото - за разлика от преди няколко години, когато почти нищо от двигателите на Ф1 неможе да "слезе" на пътя - сега това изглежда доста по-възможно. Поне аз, не се сещам двигателна технология да е излязла от Ф1 напоследък - използват материали като берилий, които струват по $800 за кг... Успех това да влезе в някоя Хонда.

Чудя се, с толкова много пари в последните години - къде за инвациите в двигателите във Ф1? Къде са ванкеловите двигатели, двутактови, турбинни (като на новия прототип на Ягуар), каквото и да е различно от стандартния двигател от преди 60 години? Единственото, което правеха в годините на 3.0 и преди това беше да увеличават каквото могат - обороти, обем, намаляване на тегло и т.н. Хубави неща, но никаква растърсваща иновация, която да преобърне всички - всеки отбор се страхува че ще загуби Х като спонсор и с него е свършено...

Fear
13-12-2010, 19:22
Чудя се, с толкова много пари в последните години - къде за инвациите в двигателите във Ф1? Къде са ванкеловите двигатели, двутактови, турбинни (като на новия прототип на Ягуар), каквото и да е различно от стандартния двигател от преди 60 години? Единственото, което правеха в годините на 3.0 и преди това беше да увеличават каквото могат - обороти, обем, намаляване на тегло и т.н. Хубави неща, но никаква растърсваща иновация, която да преобърне всички - всеки отбор се страхува че ще загуби Х като спонсор и с него е свършено...
E каква иновация, когато постоянно се налагат ограничения, правила, ограничаване на бюджети и т.н.
Сегашното е същата простотия.
Ако си мислиш, че 2015 ще видиш технология от F1 в нов модел сериен автомобил (не Ferrari, McLaren или друг такъв), много се лъжеш. ;)

Истинските иновации бяха, когато ограниченията бяха малко, пример - 1500к.с. от 1.5 двигателя на BMW.
Иновации имаше в началото на 90-те, с активното окачване на Williams, през края на 90-те с берилия на McLaren и адаптивните им спирачни системи и т.н.
За нещата преди 1990г. не мога да говоря, защото не съм бил лично свидетел, но иновации, колкото искаш - downforce, 6 колела на болидите, вентилатори, създаващи подналягане, подвижни страници на автомобилите (Lotus 78/9) и т.н. и т.н.

Колкото повече ограничения налагат, толкова по-малко иновации ще има.

Вместо това, ще имаме сигурно 50 коли на решетката, защото участието във F1 ще е евтино, ще си карат в редичка, а ние ще псуваме, че е скука и няма изпреварвания.

Те това е. :)

ne0
14-12-2010, 23:27
Колкото повече ограничения налагат, толкова по-малко иновации ще има.


Това ти твърдение е много грешно. Формула едно (затова и се казва формула първа) е един от най-добре регламентираните професионални спортове. Колкото повече правилник има, толкова по тежка е конкуренцията. И ако не сте разбрали във формула 1 пилота има значение.

В никакъв случай няма да се спести от разработки и материали, просто ще се цели намаляне на разходите по време на състезанията това се прави от няколко години насам.

Ако си мислите че ще има 50 коли на спорта може да прочетете спортния правилник на ф1 да видите колко са само депозитите и административните такси за да те допуснат на старт. Ф1 е и ще бъде номер едно в моторспорта дълги години.

nikolaaaay
15-12-2010, 00:56
Не мога да разбера каква е логиката да се опитват да ограничават разходите на отборите без самите те да го искат, а в същото време ги карат да разработват нови двигатели, КЕРС и разни подобни, за които трябва да изхарчат ужасно много пари.
За тези турбо-двигатели от 2013, производителите цитираха суми от порядъка на 100 млн за разработката им.

Ass
15-12-2010, 09:26
Ето още един вариант за това - "каква е логиката?"

Speaking to Welt am Sonntag Herr Stuck said, “The conditions for a possible entrance of the Volkswagen group have been created.”

The former F1 driver is also on record at rp-online.de, saying, “We have not decided anything, but we very much welcome the FIA’s decision.”

В груб превод: Създадена е възможност за Фолксваген груп да се включат в надпреварата!

Fear
15-12-2010, 09:37
Това ти твърдение е много грешно. Формула едно (затова и се казва формула първа) е един от най-добре регламентираните професионални спортове. Колкото повече правилник има, толкова по тежка е конкуренцията. И ако не сте разбрали във формула 1 пилота има значение.

В никакъв случай няма да се спести от разработки и материали, просто ще се цели намаляне на разходите по време на състезанията това се прави от няколко години насам.

Ако си мислите че ще има 50 коли на спорта може да прочетете спортния правилник на ф1 да видите колко са само депозитите и административните такси за да те допуснат на старт. Ф1 е и ще бъде номер едно в моторспорта дълги години.
Нено, пилота отдавна има значение, не повече от 10%, всичко останало е колата.
Все едно не си гледал F1 в последните 20 години да му се не види. :wow:
Що се отнася до броя коли на решетката, просто хиперболизирах, ако не се лъжа, май в правилника пише, колко могат да са на старта. Не помня точната цифра, но беше под 30 доколкото помня. :)

ne0
15-12-2010, 10:11
Пилота във формула едно винаги е бил и ще остане основния фактор, не са глупаци тия ръководители дато плащат милиони за пилоти.
Тая теза за това че пилота нее важен се употребява на места където хората не са запознати със сътезанията и не са виждали болид.

Fear
15-12-2010, 10:45
Подчертавам, преди 20+ може и да е бил основен фактор пилота, сега далеч не е така.
Факт е, че пилотите във F1 са най-добрите възможни, то няка как да бъде иначе, обаче според теб Бътън най-добрия пилот ли е, че миналата година стана шампион, а дотогава имаше 1 случайна победа за колко - 10 години?
Тази година, Уебър и Фетел ли бяха най-добрите пилоти или лееекинко колата им беше класи над останалите? ;)

Фетел в колата на Force India например, щеше ли да стане шампион, кажи, ама честно? :)

"Малки" разлики от няколко десети от секундата в автомобилите може и да могат да бъдат наваксани от по-добър пилот, ама повече - просто няма начин, ако ще и Господ да кара.

Седемкратният какви ги свърши този сезон, а? Би трябвало да е най-великия пилот, ама нещо имаше проблем май. :)

vladev
15-12-2010, 10:56
@Fear - според мен за теб най-важната работа на пилота е да кара добре. Това го правят всичките във Ф1 - страшно добри са. Най-ценното качество на един пилот е това да може да помага на отбора при разработването на колата. Това е и причината Шумахер да мачка толкова години с Ферари - той има страхотни качества, когато опре до усет на правилните настройки. Не забравяй че самото състезание е само 2 часа, като преди това има 3 дни тренировки - там е мястото където е истинската работа на пилота.

Колкото до 100 млн. за разработване - Multiair на Фиат струва също толкова. Вероятно и CommonRail, преди това. Автомобилостроенето все още не е никак евтино.

ne0
16-12-2010, 00:29
не Ви се противопоставям на мненията Ви, те са нормални, когато човек не е чел 10 автобиографии, всяка възможна литература за моторспорт, не е сядал в състезателна кола, не се е потил на пистата и т.н. нормално е... и аз мислих така


Ще ви кажа нещо, което е истината и Ви моля да се замислите следващия път когато се замислите дали човека или машината е по-важна......

малко хора могат да са бързи в един завой,
малко хора могат да са бързи в поредица от завои,
малко хора могат да са много бързи в поредица от завои,
много много малко хора могат да навържат много бърза поредица от обиколки,
много много много малко хора могат да бъдат най-бързи в поредица от обиколки (състезание)
много много много много много много много малко могат да са най-бързи в поредица от състезания,
18 са били най-бързи в цял шампионат,
6 са го правили два пъти,
5 са го правили три пъти,
един го е правил четири пъти,
един го е правил пет пъти,
Михаел Шумахер го е правил седем пъти.

... няколко господ ги прибра преди да сторят повече......


почит пред великите
http://www.youtube.com/user/Antti2Fan#p/u/8/HKZ--eO6JfE

почит пред тези дали и живота си
http://www.youtube.com/user/Antti2Fan#p/u/13/MJD6tua2rX0

двата свята в едно
http://www.youtube.com/user/Antti2Fan#p/u/15/rX1kwNO5IY0

Fear
16-12-2010, 09:12
Идея си нямаш, колко много съм съгласен с мнението ти.
Що се отнася до интересуването от моторни спортове, смятам, че съм твърде голям фен и като такъв, знам това-онова.
С това, което си казал за пилотите съм напълно съгласен. :bowdown:

Макар че опита ми по пистите се свежда само до картинг и компютърни симулации (aко някой се интересува - http://www.iracing.com, това е най-добрата симулация според мен) наистина смея да твърдя, че знам колко е трудно да бъдеш не просто бърз в един завой или обиколка, ами завой след завой, обиколка след обиколка и състезание след състезание в продължение на цял шампионат.

Респект Нено, че се състезаваш - честно, бих искал и аз, но нямам финансовите възможности за това, така че прибягвам до горните достъпни алтернативи.

Въпреки всичко казано дотук, продължавам да си стоя зад мнението, че в модерната F1 е по-важно колата ти да е по-добра от тази на останалите. Разликите в класите на колите е много по-голяма, отколкото разликата в класите на 1вия и последния пилот на стартовата решетка. :)

Затова и тайничко си мечтая за пилотски шампионат като GP2 - еднакви коли и вече от настройките и карането на пилота да се решава кой ще спечели. :)

-Bobby-
16-12-2010, 11:28
@Fear - според мен за теб най-важната работа на пилота е да кара добре. Това го правят всичките във Ф1 - страшно добри са. Най-ценното качество на един пилот е това да може да помага на отбора при разработването на колата. Това е и причината Шумахер да мачка толкова години с Ферари - той има страхотни качества, когато опре до усет на правилните настройки. Не забравяй че самото състезание е само 2 часа, като преди това има 3 дни тренировки - там е мястото където е истинската работа на пилота.

Причината Шумахер да мачка, се наричаше една света троица "болни мозъци" в най-положителния смисъл на думата - Рос Браун, Рори Бърни и Паоло Мартинели. Първият - луд атомен физик с един Господ знае какви мухи в главата, подреждаше целия тим така, че да работи като перфектна машина. Направи го в Бенетон, направи го във Ферари, направи го после и в собствения си тим с двама пилоти средна хубост и бюджет далеч от този на топ отборите. Малко време му дайте още, ще го направи пак с отбора си, който вече продаде на Мерцедес. Вторият направи уникално добра аеродинамика, извличаща максимален потенциал и перфектно сработване с гумите. При това на 2 пъти - първо с Бенетона, после с Ферарито. Третият направи двигател, който 39 старта поред не се счупи. Когато Мартинели дойде в София по покана на Шел, докато Митко Илиев го е возил с едно Ферари от летището, онзи е казал да се прегледа десния ред цилиндри, защото не му звучали добре. Не знам колко хора си дават реална сметка с какви мозъци си имаше работа Шуми, докато беше на върха.

Това с пилота от много отдавна не е най-важния фактор. Формула 1 е отборен спорт и всеки там е част от екип. Ако е важно един пилот да даде правилна насока за настройките на болида, то също толкова важно е екипа аеродинамици или двигателни инженери да са предоставили добър материал.
И ако някой си мисли, че просто ей така си приказвам, нека си направи справка кои са главните действащи лица на питуола зад гърба на световните шампиони от 1992 г. насам:
- Рос Браун - 8 пъти
(2 пъти с Бенетон, 5 пъти с Ферари, 1 път с Браун ГП)
- Ейдриън Нюи - 8 пъти
(5 пъти с Уилямс, 2 пъти с Макларън, 1 път с Ред Бул)
- Пат Саймъндс - 2 пъти с Рено (общо 4 пъти, другите му 2 титли са в екипа на Рос Браун в Бенетон)

И какво излиза? Колкото и един пилот да кара добре и да се сработва добре с екипа и да им дава правилните насоки, излиза, че ако там във фабриката и на питуола не е някой от тези - титла нЕма. :)
Пък нека драгия зрител вярва, че някой като Шуми или Алонсо в днешно време е геналния извънземен зад волана... :super:

ne0
16-12-2010, 12:30
да прав си ама, бетона край пистата е само за този който пилотира... да ПИЛОТИРА

много грешите за пилотите, много. Единствения начин човек да се убеди е да се качи в болид и да го возят. Тогава ще забравите, какво сте казали ако сте в съзнание.

-Bobby-
16-12-2010, 12:38
Е да де, и Шуми като е гениален, в Бенца с объркана концепция, дори и Росберг му нарита каската...
Иначе за разликата в уменията зад волана на писта няма защо точно на мен да ми обясняваш - занимавам се активно с картинг от 6 години и знам каква разлика в 2 отделни обиколки може да даде чукването на спирачката части от секундата по-рано или по-късно, на само един определен завой... и т.н. всякакви други детайли, свързани именно с ПИЛОТИРАНЕ. Във Формула 1 обаче, преди тези тънки моменти, е момента кой с каква машина разполага.

ne0
16-12-2010, 12:45
Аз пък си мисля че точно Шумахер за годините си и годините без каране във формулата и наличната техника се представи много добре и на ниво, друга теза не бих приел защото няма да е сериозно.

което пък ме кара да спомена Найджъл Менсъл, един от най-големите пилоти раждали се някога

-Bobby-
16-12-2010, 12:54
Добре, че беше Уилямса с космическия като гъвкавост мотор Рено и активното окачване, че да види титла, защото историята помни как си беше вечния кандидат-шампион, но нищо повече. :)
Явно на тема пилоти трудно ще намерим пресечна точка с теб. ;)

ne0
16-12-2010, 13:30
аз нарочно провокирам, щото бях сигурен, че ще си на друго мнение..... значи са глупаци тия дето дават пари за скъпи пилоти ами не произвеждат китайци за пилоти

nicks1
16-12-2010, 13:39
И да допълня Нео, единствения пилот печелил Ф1 и Индикар в поредни сезони. Ма то това е късмет, не е каране.

-Bobby-
16-12-2010, 13:49
От 10 кладенеца вода да ми носите, няма да ме убедите. То и Бурде спечели 4 титли в Чемп Кар, потроши една сурия рекорди, ама във Ф1 първо Фетел го смаза като съотборник, второ той ни веднъж не можа да уцели да си настрои колата, нещо което в Чемп Кар го правеше за забавление и мачкаше наред дори "светила" като Андрети и Трейси... така че този род сравнения са несъстоятелни и имат прекалено много условности.

bouncer
16-12-2010, 14:35
То за това има състезания с еднакви автомобили, където само пилота е важен. Шуми участва без прекъсване и бая ги понаритва. Дори и в несъстезателния си период.

trouble
16-12-2010, 18:49
Защо спорите като знаете, че кола без двигател не е кола, и двигател без шофьор не е двигател. Не само в Ф1, а и в живота, успеха е да се намери точната комбинация. Мненията на Нео и Боби съединени заедно са формулата на победата. А да го направиш 7 пъти.... за всичко останало има Mastercard ...!

А за 1.6 турбо моторите за по-следващата година, не се притеснявайте.....Ще бъдат бесни. И за WRC 2011 бяхме скептично настроени, но вижте какво правят на тестовете.

Furious 155
16-12-2010, 20:13
А за 1.6 турбо моторите за по-следващата година, не се притеснявайте.....Ще бъдат бесни. И за WRC 2011 бяхме скептично настроени, но вижте какво правят на тестовете.
Абсолютно! Мисля че пак ще е интригуващо представянето и на коли и пилоти.
За Нено каквото е писал само мога да кажа това: :big_bow_down: