PDA

View Full Version : Проблемс ЕБУ на Алфата



rudoni
27-12-2010, 11:32
ЕБУ не подава сигнал към 2(втора) бобина !кабелите от бобината до ЕБУ са изправни!Търся ЕБУ !някой сменял ли е и ако да , да каже ,нещо друго трябва ли да се прави след смяната му .имобилайзера ще пусне ли новия блок и т.н. и какво по точно трябвада се направи. помогнете,моля!

Venko36
27-12-2010, 11:40
ЕБУ не подава сигнал към 2(втора) бобина !кабелите от бобината до ЕБУ са изправни!Търся ЕБУ !някой сменял ли е и ако да , да каже ,нещо друго трябва ли да се прави след смяната му .имобилайзера ще пусне ли новия блок и т.н. и какво по точно трябвада се направи. помогнете,моля!
Какво е тоа ЕБУ? :)
ЕКУ-то като не ти подава сигнал как го разбра? Ако си махал куплунзите на ЕКУ-то при поставянето им сигурен ли си че не си смачкал някой КРАК - ОГЛЕДАЙ ДОБРЕ? Много изтъкнати сервизни майстори го правят това! Сигурен ли си, че бобината ти е в ред? И ако това до тук е изправно вържи втора с трета накъсо - НЕ Е ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО!

oem
27-12-2010, 11:41
Имото или трябва да се премахне или трябва да си набавиш ново ЕКУ заедно с имобокс-а и ключовете.

Как разбрахте, че не подава сигнал? С осцилоскопа/мотортестер?

rudoni
27-12-2010, 11:50
да ,с осцилоскоп . всичко е наред само няма сигнал към втора бобина!как съм пробвал ? ами и с мотор -тестер (имам такъв) , и с Alfa diag и даже като закача 3 ватова лампичка на мястото на бобината!

Venko36
27-12-2010, 12:05
Имото или трябва да се премахне или трябва да си набавиш ново ЕКУ заедно с имобокс-а и ключовете.

Как разбрахте, че не подава сигнал? С осцилоскопа/мотортестер?
Kolega, имото държи кода и разпознава ключовете след което подава сигнал на pin 16 на куплунг А на ЕКУ-то да пали или не.


--------:big_bow_down:

---------- Post added at 12:05 ---------- Previous post was at 12:04 ----------


да ,с осцилоскоп . всичко е наред само няма сигнал към втора бобина!как съм пробвал ? ами и с мотор -тестер (имам такъв) , и с Alfa diag и даже като закача 3 ватова лампичка на мястото на бобината!
Провери ли това, дето съм ти написал

rudoni
27-12-2010, 13:02
venko 36 , искаш да кажеш да свържа 2и3 бобина успоредно ?много неща съм правил но пък това -не?!винаги има първи път!то втози случай няма да ми трябва смяна на имобилайзер !той наистина е само за ключовете и като ги разпознае отключва ЕBU.

oem
27-12-2010, 13:22
Kolega, имото държи кода и разпознава ключовете след което подава сигнал на pin 16 на куплунг А на ЕКУ-то да пали или не.


--------:big_bow_down:

Не разбрах какво искаш да ми кажеш с това?

Venko36
27-12-2010, 14:26
venko 36 , искаш да кажеш да свържа 2и3 бобина успоредно ?много неща съм правил но пък това -не?!винаги има първи път!то втози случай няма да ми трябва смяна на имобилайзер !той наистина е само за ключовете и като ги разпознае отключва ЕBU.
А първо провери ли куплунзите на централата???

viktorivanov
27-12-2010, 15:15
Какво е тоа ЕБУ? :)
ЕКУ-то като не ти подава сигнал как го разбра? Ако си махал куплунзите на ЕКУ-то при поставянето им сигурен ли си че не си смачкал някой КРАК - ОГЛЕДАЙ ДОБРЕ? Много изтъкнати сервизни майстори го правят това! Сигурен ли си, че бобината ти е в ред? И ако това до тук е изправно вържи втора с трета накъсо - НЕ Е ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО!

ЕБУ - Електронен Блок за Управление ;]

Venko36
27-12-2010, 15:16
ЕБУ - Електронен Блок за Управление ;]
Да бе, на български. С тоя английски :)

Da_Fuse
27-12-2010, 16:00
Колега, не си ли мислил за ремонт? Възможно е да има само изгорял транзистор, който струва стотинки и се сменя за минути? Поинтересувай се, тук във форума някой бешпе писал кой ги ремонтира, но неможах да намеря точно съобщението... :choice:

oem
27-12-2010, 16:03
За какво ЕКУ става въпрос всъщност? Никой не попита, а се дават съвети :)

Venko36
27-12-2010, 16:28
За какво ЕКУ става въпрос всъщност? Никой не попита, а се дават съвети :)
2-ра бубина -> TS -> най-вероятно Motronic M1.5.5 стига да не е преди '98

oem
27-12-2010, 16:37
Пробвал ли си да ги вържеш на късо и да измериш с осцилоскопа какво се случва? :)

Venko36
27-12-2010, 16:46
Пробвал ли си да ги вържеш на късо и да измериш с осцилоскопа какво се случва? :)
Аха, едни пишман майстори ми бяха сгънали един крак на куплунга и дали накъсо двете бобини. Не е толкова голям проблем, те работят заедно и са на един транзистор заедно през малък резистор. Поне така са ми казвали, не ми е попадала централа за ремонт щот взимам скъпо :)

oem
27-12-2010, 16:49
Чакай чакай. Аз нямах предвид късо като късо. Имах предвид двете бобини на един канал. Едната букса да захрани две бобини. Това питам :)

Venko36
27-12-2010, 16:50
Чакай чакай. Аз нямах предвид късо като късо. Имах предвид двете бобини на един канал. Едната букса да захрани две бобини. Това питам :)
Е то е същото де

oem
27-12-2010, 16:54
Нещо не можем да се разберем. Както ида е. Ма не става номера един канал да подава на 2-ра и на 3-та щото са отделни.

Ей го 1.5.5 отвътре.

Venko36
27-12-2010, 16:57
Нещо не можем да се разберем. Както ида е. Ма не става номера един канал да подава на 2-ра и на 3-та щото са отделни.

Ей го 1.5.5 отвътре.
Ма това ти казвам де- те работят заедно, т.е. едновременно и бубините се управляват от един транзистор, като м/у всяка бубина и транзистора има нискоомен резистор за защита и чека на бобините. при 1 и 4 е същото

oem
27-12-2010, 16:58
Щом казваш :)

Venko36
27-12-2010, 17:00
Щом казваш :)
Ако имаш кола под ръка можеш да го провериш и да ми кажеш. С един мултицет при НЕ на контакт виж какво е съпротивлението м/у едноцветните жици на бобините. Но изключи бобините от куплунзите като мериш

oem
27-12-2010, 17:27
Ще ни погнат модераторите. Ако искаш пиши ми на скайп да ти кажа нещо за това ЕКУ :)

Venko36
27-12-2010, 17:36
Ще ни погнат модераторите. Ако искаш пиши ми на скайп да ти кажа нещо за това ЕКУ :)]
Имаш ЛС
Що да ни погнат, ние бистрим важна тема и то доста

rudoni
27-12-2010, 22:13
вие двамата се разприказвахте и не оставихте и ние нещо да кажем!то е ясно че ключа(транзисторът) за 2-ра бобина е прецакан и знам че се сменя ,но понеже са СМД елементи и нямам подготовка за ремонт.ще се търси вариант за ремонт- кажете къде и кой или нов ЕБУ -пак от къде и кой. но тук се опира до това - дали имото ще отвори новия блок?!не съм срещал да има две памети и в моторника и в таблото като ФВ (новите).насочете темата на там!имо - ЕБУ.

Venko36
27-12-2010, 22:29
вие двамата се разприказвахте и не оставихте и ние нещо да кажем!то е ясно че ключа(транзисторът) за 2-ра бобина е прецакан и знам че се сменя ,но понеже са СМД елементи и нямам подготовка за ремонт.ще се търси вариант за ремонт- кажете къде и кой или нов ЕБУ -пак от къде и кой. но тук се опира до това - дали имото ще отвори новия блок?!не съм срещал да има две памети и в моторника и в таблото като ФВ (новите).насочете темата на там!имо - ЕБУ.
Имото не го пипай - иначе имо и ключове

rudoni
27-12-2010, 23:05
ако включа в паралел двете бобини ,няма ли да се натовари много крайното стъпало на ключа и по този начин да прецакам и още един ключ?и да остане на 2 цилиндъра!:)

Venko36
27-12-2010, 23:08
ако включа в паралел двете бобини ,няма ли да се натовари много крайното стъпало на ключа и по този начин да прецакам и още един ключ?и да остане на 2 цилиндъра!:)
Ами аз затова съм написал - непрепоръчително. Но те и без това са на един. Но още не съм убеден на 100% в това
Нямам кола да направя замервания

oem
28-12-2010, 01:35
ако включа в паралел двете бобини ,няма ли да се натовари много крайното стъпало на ключа и по този начин да прецакам и още един ключ?и да остане на 2 цилиндъра!:)

Недей. Едно, че ще опукаш и другия и ще останеш на 2 цилидъра (не веднага разбира се) друго че няма да имаш достатъчно силна искра и пак няма да работи добре.

За имото си търсиш ново ЕКУ + имобокса + ключа. Иначе може да се махне имото на новото ЕКУ както и да се препрограмира към твоя си имобокс. Трябва да търсиш някой с Т300 програматор. Мисля, че той можеше да ги програмира, но не съм на 100% сигурен в момента.

Тя сега си върви на 4 цилиндъра пак. Карай си я докато си намериш ЕЦУ.

Venko36
28-12-2010, 08:03
Недей. Едно, че ще опукаш и другия и ще останеш на 2 цилидъра (не веднага разбира се) друго че няма да имаш достатъчно силна искра и пак няма да работи добре.

За имото си търсиш ново ЕКУ + имобокса + ключа. Иначе може да се махне имото на новото ЕКУ както и да се препрограмира към твоя си имобокс. Трябва да търсиш някой с Т300 програматор. Мисля, че той можеше да ги програмира, но не съм на 100% сигурен в момента.

Тя сега си върви на 4 цилиндъра пак. Карай си я докато си намериш ЕЦУ.
Ники, мисля, че няма смисъл от имото. То дава само сигнал до ЕКУ-то дали е прочело верния код или не. Пробвай го, ти имаш тази възможност. И по електрическа схема така го дават - само един пин от имото подава сигнал централата. Има едно pin5 на имото или pin8 на EOBD куплунга на който се подава сигнал до имото за връзка с него (програмиране)

oem
28-12-2010, 08:33
А какъв е този сигнал? :)

rudoni
28-12-2010, 09:53
този сигнал и аз ще го замеря. и имам програми за разкодиране ако се наложи.занимавам се профи ,но Алфа не ми е силата.не са масови в района.педимно VAG ,Opel Renault.

---------- Post added at 09:53 ---------- Previous post was at 09:47 ----------

ей сега руснаците ми пишат ,да сменя крайния ключ който управлява бобината. но нямам подготовка за ремонт на smd детайли. да знаете някой да свърши тази работа?

oem
28-12-2010, 10:36
Успех с ремонта :)

fiore
28-12-2010, 12:37
Ще ни погнат модераторите. Ако искаш пиши ми на скайп да ти кажа нещо за това ЕКУ :)

Вие не разбрахте ли че единия модератор е мюхлюзин:)) а и ще го направя само ако се отклоните от темата...

Venko36
28-12-2010, 14:37
Вие не разбрахте ли че единия модератор е мюхлюзин:)) а и ще го направя само ако се отклоните от темата...
Тамън обсъждахме по скайпа какво предава и как се синхронизира централата с имото, като м/у тях има само един кабел дето ги свързва

Mury
28-12-2010, 16:26
Тамън обсъждахме по скайпа какво предава и как се синхронизира централата с имото, като м/у тях има само един кабел дето ги свързва

И до къде стигнахте:unsure::unsure::unsure:

oem
28-12-2010, 16:35
Дълга и широка. Не е важно това. Колегата разбра, че не става току така да се излъже. :)

За пореден път. Питащия ще има нужда от ЕКУ+имобокс+поне един ключ.

dobromirski
28-12-2010, 21:08
Ако се пипа в ецу-то , трябва да е много внимателно, защото ще разкъсате някоя друга връзка с този силиконов гел. За алфата си има immo off дъмпове за ECU-to
Дай си номера на централата.
ПП: Мисля, че това е подобна на твоята, качил съм ти го като прикачен файл.
Четеш оригиналният в боот мод. Качваш COD файла, после ресетваш ЕЦУ-то и връщаш обратно ORI файла.

Другият вариант е да прочетеш PIN кода от е-прома на имо бокса , и с него да го аднеш към ЕЦУ-то
Пин кода е на адрес :29, Db, C4 == 2525x COD ID

А ето какво бих направил аз:
Бих си прихванал импулса , както каза колегата, от успоредната бубина и бих го хакнал в едно IRFP250 или в някакъв подобен MOSFET, да ми съживи мъртвеца. По таз керамика вътре не бих пипал.
Махни разширението от .xls на rar, че нямаше как да ги кача тук !

Venko36
28-12-2010, 21:27
1) Дали колегата е запознат с програмирането и има необходимата апаратура за програмиране?

2) Имам няколко съображения да не го прави това, с транзистора, ако не разбира от електроника
- бубината връща обикновено пик с амплитуда над 200V и трябва да предпазиш гейта на допълнителния транзистор.
- трябва да инвертираш сигнала преди да го дадеш на гейта по начина, по който казваш ти
- крайният транзистор има три режима - частично отпушен (полунамагнитена бобина), отпушен (насищане на бобината с енергия), запушен (искра) - трябва да ги съобразиш тези неща
- IRFP250 - има пробивно напрежение 200V - шанс да се "пръсне". Аз бих сложил това GB14C40

dobromirski
28-12-2010, 21:47
Да venko , така е . Говорех принципно. Иначе трябва импулса да се филтрира доста добре от паразитните сигнали на донорската бубина преди да се подаде на гейта на транзистора. Трябва и да се помисли за това транзистора да се вкара в ключов режим и както и ти каза, да се предпази от пиковете на самоиндукция от бубината коята управлява (носковолтовият ценер на дрейна , би влошил самоиндукцията и от там и искрата, така, че е по-добре да се търси високоволтов транзистор) , но пък едно кондензаторче, като на москвича, ще помогне доста :D Абе с 2 думи , чсно е , че само с едно транзисторче няма да стане, но няма нищо сложно, и за мен е 100 пъти по добър вариант, от колкото да се бастиса ЕЦУ-то !

Venko36
28-12-2010, 22:43
Да venko , така е . Говорех принципно. .....
Е, аз съм дал доста добър IGBT транзистор - IRGB14C40. Той няма нужда от москвичов кондензатор, нито от ценер и каквото и да е друго в колектор-емитер веригата освен бобината де

Колега, проверили си куплунзите на централата, както ти бях написал??????

oem
28-12-2010, 22:50
Ако се пипа в ецу-то , трябва да е много внимателно, защото ще разкъсате някоя друга връзка с този силиконов гел. За алфата си има immo off дъмпове за ECU-to
Дай си номера на централата.
ПП: Мисля, че това е подобна на твоята, качил съм ти го като прикачен файл.
Четеш оригиналният в боот мод. Качваш COD файла, после ресетваш ЕЦУ-то и връщаш обратно ORI файла.

Другият вариант е да прочетеш PIN кода от е-прома на имо бокса , и с него да го аднеш към ЕЦУ-то
Пин кода е на адрес :29, Db, C4 == 2525x COD ID

А ето какво бих направил аз:
Бих си прихванал импулса , както каза колегата, от успоредната бубина и бих го хакнал в едно IRFP250 или в някакъв подобен MOSFET, да ми съживи мъртвеца. По таз керамика вътре не бих пипал.
Махни разширението от .xls на rar, че нямаше как да ги кача тук !

Батка, това ЕКУ се чете само с отваряне. Сега дай да не даваме примери с купени файлове и то точно от място от което има толкова грешки, че не е истина просто. Може и да не запали вовеки с тия файлове. Не съм ги отварял. Конкретно тези може и да са добре, но има и такива които не са.

Това с четенето на имобокса също не е вариант.

Venko36
28-12-2010, 22:55
Има и друг вариант, но колегата не е специалист по електроника и да не го обременяваме

rudoni
28-12-2010, 23:26
Да venko , така е . Говорех принципно. Иначе трябва импулса да се филтрира доста добре от паразитните сигнали на донорската бубина преди да се подаде на гейта на транзистора. Трябва и да се помисли за това транзистора да се вкара в ключов режим и както и ти каза, да се предпази от пиковете на самоиндукция от бубината коята управлява (носковолтовият ценер на дрейна , би влошил самоиндукцията и от там и искрата, така, че е по-добре да се търси високоволтов транзистор) , но пък едно кондензаторче, като на москвича, ще помогне доста :D Абе с 2 думи , чсно е , че само с едно транзисторче няма да стане, но няма нищо сложно, и за мен е 100 пъти по добър вариант, от колкото да се бастиса ЕЦУ-то !
мисля по това което пишеш! минааше ми мисъл да намеря донор и да му измадя крайния ключ но това със силикона и т.н. ме спира леко. дайте една качествена снимка на отворен блок. моля!

---------- Post added at 23:26 ---------- Previous post was at 23:24 ----------


Има и друг вариант, но колегата не е специалист по електроника и да не го обременяваме
давай да чуя!

oem
29-12-2010, 00:19
Не знам дали някой може да смени нещо въобще в това ЕКУ. Тези жички са толкова тънички, а смолата е твърда и почнеш ли да обрязваш почти е гаранция ще го окотиш съвсем. Другия въпрос е дали ще разбереш какъв точно е елемента. Дори и да го отлепиш дали ще се види нещо? И дали пък ще го намериш въобще след това?

На осцилоскопа какво дава? Съвсем нищо ли? Пробва ли да боцнеш кабела на 3-та бобина и да измериш пак? На откачен кабел или на дефектна първична намотка (окъсила) нищо няма да измериш. Да не се окаже че проблема не е в ЕКУ-то? Не знам кое, как и какво е мерено. За това питам естествено без каквито и да било намеци.

Venko36
29-12-2010, 07:54
При първо вграждане на ЕКУ-то, то е нулирано. Когато се постави всичко на готовата кола на конвейра и се даде на контакт за първи път, имото подава към еку-то своя код. ЕКУ-то го приема и запазва в паметта си (това е по писанията на Алфа Ромео). И от там нататък това еку чака винаги този код. Това е и кодът на картончето и същия код се въвежда чрез педала на газта в аварийна ситуация. Затова двойката ЕКУ - имо са неразделни. Ако някой може да му ресетне централата (която ще купи) до начално състояние, то няма нужда да сменя имото и ключовете си.
Ако греша - поправете ме

oem
29-12-2010, 10:06
Абе по принцип няма проблем. Чете се пин кода и се препрограмира/синхронизира с новото ЕКУ. Може да се изтрие, да се запише друг код, да се препрограмират ключве... с подходящата апаратура разбира се. Според зависи какво иска клиента. Да си му работи имото или да се премахне. Двете услуги разбира се се различават ценово :) Имаме всичко нужно и за двете така, че колегата може да си действа смело. Като му стане колата паметник пред къщи ударната група пали колата и идва. :) Въпрос не цена.

rudoni
29-12-2010, 10:14
имам програматор със сонда за външно четене без демонтаж на чипа.мисля ,че той трябва да е от типа 24схх. кой файл да изтрия или целия да изтрия?руснаците съветват ,че може да се изтрие или да се смени с нов?! не знам на кое да се спра?помагайте!правя други марки ,а тази е на приятел и не искам излишно да го товаря!
оправял съм управлениена дюзи ,което е почти същото така ,че не съм съвсем бос , но там платките са по удобни за работа.колата ще идва днес и искам да ме конкретизирате какво да правя. това с транзистора не съм го отхвърлил,но.......

oem
29-12-2010, 10:16
Имото на тази кола се прави през ОБД буксата :)

Иначе в имобокса е 93c56 СМД8.

Venko36
29-12-2010, 10:18
Имото на тази кола се прави през ОБД буксата :)
Да допълня - пин 8 на OBD куплунга. Всички други радио и т.н. начини не стават

rudoni
29-12-2010, 10:45
ок! довечера ще пиша!
дайте ориентировъчна цена за нов ЕБУ .

oem
29-12-2010, 10:46
А така. Това ти е най-безболезнения начин. Около 150 лв. би трябвало да ти вземат за ново ЕКУ с имобокса и ключове.

Но ти провери пак куплунзите на ЕКУ-то и измери сигнала закачен на друга бобина. Да не стане бадева да сменяш ЕКУ.