PDA

View Full Version : Проблем с турбото 156 2.4 JTD



zdravko_ss
01-01-2011, 18:09
Здравейте, колеги,имам проблем с турбината и се нуждая от съвет защото не съм много наясно как стаят нещата при тях.При седмица някъде излизам извън града и я настъпвам,стори ми се малко тромава,но не му отдадох внимание.Набрах някъде 120-130 km/h и като подадох гас за да продължи да набира нещо изтърга под капака.Оказа се,че това изтъргване е от турбото.Прибрах се свалих турбината,няма омазване или поне съвсем минимално,аксиален луфт никакъв,радиален около 2-3 мм,така на око.Изчистих геометрията,че имаше доста мизерия.Монтирах обратно,поработи малко на място и пробвах,чуваше се приятния звук на турбото.На другата сутрин(беше много студено) тръгвам за работа и ето го пак този звук.Оказа се ,че лопатките на геометрията изтъргват в лопатките на турбината.Незнам тоя клапан за разтоварването дали е прецакан,ремонтира ли се или нов и ако нов къде да търся.Турбината е TD2503V

Zarini
01-01-2011, 20:06
Колега, искрени съболезнования за случилото се!

Но как да го разбираме тоя радиален луфт от 2-3мм :shocked:? Допустимият луфт се измерва в стотни, в най-лошия случай в десети от милиметъра, да не бъркаш дименсията?
С такъв луфт не турбинка, а каквото и да е механично устройство отдавна да е заминало за скрап 8)

zdravko_ss
01-01-2011, 20:24
незнам колко е луфта всъщност,няма с какво да го измера,така ми се струва просто,евентуално ако е голям луфта няма ли да опуска масло или да се ударят лопатките в корпуса?

fade
01-01-2011, 20:54
Колега така като чета постовете Ви, единственото нещо което мога да Ви посъветвам е да не пипате нищо повече по автомобила (ако вече не е късно разбира се)
Виждам че сте от Плевен, по-добре се свържете с колегата
dobromirski (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=10660)
предполагам, че ако е свободен няма да Ви откаже помощ!
Успех!

Zarini
01-01-2011, 20:54
Ами да, естествено - :rip:

Погледни тук: http://www.realturbo.net/

на заглавната страница има приятно слайдче, показващо устройството на турбинките, допуските и луфтовете са в стотни от мм, вкл. и заради маслото, оборотите гонят 200к/мин, балансът на патрона трябва да е изключително прецизен и т.н....

При луфт в мм по кое да е направление отдавна да е застъргала и да се е потрошила, а за теча на масло да не говорим:Tease:

П.с: Не съм специалист, но само преди 3 дни свалих, огледах и занесох за всеки случай турбинката на алфичката от подписа за проверка - майсторите казаха, че е Ок, което потвърди и моето впечатление, щото нямаше никакъв осезаем с пръсти луфт.

zdravko_ss
01-01-2011, 21:08
Благодаря,колеги,ще търся друга ако въобще има.Неразбрах само защо не се рециклират точно тези турбини?

1912
01-01-2011, 21:11
то в бг нз въобще да са рецилкират каквито и да етурбини:)

Galeano
01-01-2011, 22:22
то в бг нз въобще да са рецилкират каквито и да етурбини:)

Aбе поне ги излъскват доста добре :) ...като нови стават.
Иначе съм виждал 2-3 турбини след рециклаж и всички имаха лек радиален луфт. Не знам при новите дали е така, и дали е нормално, там да има изобщо луфт.

krasy k
02-01-2011, 09:18
то в бг нз въобще да са рецилкират каквито и да етурбини:)

Рециклират в София , във Варна и на др.места , но дали е ефикасно това рециклиране..........А сумата си е доста прилична......

fade
02-01-2011, 16:59
Aбе поне ги излъскват доста добре :) ...като нови стават.
Иначе съм виждал 2-3 турбини след рециклаж и всички имаха лек радиален луфт. Не знам при новите дали е така, и дали е нормално, там да има изобщо луфт.

Напълно нормално е да има там луфт (високи коефициент на термично разширение) трябва да има и място за масленият клин като зависимостта обороти дебелина на масленият клин (респективно хлабина) е право пропорционална, а както знаем някой от тези компресори се въртят с повече от 60К оборота в минута.
Също и препоръка, ако си решил да си чистиш направляващият апарат (променливата геометрия) в никакъв случай не го прави на ръка! За тези процедура се използва ултразвукова вана, понеже има тънък карбонитриден слой върху детайлите, който намалява адхезията на въглерода (разбирай саждите). Обикновено след ръчно почистване с шкурки четки и т.н. на направляващият апарат или ЕГР клапана в пъти по-бързо се зацапват!
Абеее... гадни инженери само затрудняват механиците. :flirt: :cheers:
За мноо години!