PDA

View Full Version : За социализма



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8

VFTI
20-01-2011, 23:15
Амии много се чудех дали да пускам отделна темичка, но в крайна сметка реших че в последствие може да се използва или заключи, така че не губя много :grin:

Та пускам я специално заради едно писание в лекциите на един мой преподавател. Незнам дали и колко от вас са го чели, но може да му се удари по една усмивка:grin: Пък ако има желаещи да коментират темата може да се доразвие...

Ето :)

С чувство за хумор - 9 чудеса на социализма:

1. Всички имаха работа.
2. Независимо, че всички имаха работа, никой не работеше.
3. Независимо, че никой не работеше, петилетните планове се изпълняваха на 100%.
4. Независимо, че петилетните планове се изпълняваха на 100%, в магазините нямаше нищо.
5. Независимо, че в магазините нямаше нищо, всички имаха всичко.
6. Независимо, че всички имаха всичко, всички крадяха. 7. Независимо, че всички крадяха, стигаше за всички.
8. Независимо, че стигаше за всички, всички бяха недоволни.
9. Независимо, че всички бяха недоволни,всички гласуваха ЗА.

morfius
20-01-2011, 23:21
Това по-скоро е за графа хумор... от колкото за реална политика.

Половината са откровено неверни:
Никой не работеше - чушки без дръжки... много народ блъскаше за чест и слава или направо напразно.
Петилетките за по 3 години ги изпълняваха, смятай си процентите :)
Нямаше нищо за ония дето нямат връзки или $$
Имаха всичко ония дето бяха на добри постове в БКП.
То па едно крадене, възпитаваше се просто мангалитет...
Недоволни бяха ония дето им беше взето, дето бяха тормозени, дето спасяваха хора за 1/3 от заплатата на партиен секретар в кравеферма, дето ги гонеше за коса милицията и т.н. Партийните изверги си бяха много доволни.

И изобщо, подобни опити за реабилитиране на социалистическото безумие чрез носталгичен хумор само показват, че ще страдаме поне още 30 години от акъла си.

spe4elist
20-01-2011, 23:29
България ще се оправи тогава, когато умре и последният свидетел на социализма.

starata alfa
20-01-2011, 23:47
ти за пореден път избиваш рибата с тея теми,направо незнам как ти ги ражда главата
пп замислял ли си се да станеш режисьор,мисля че ще пожънеш успехи:thumbup:

fred
21-01-2011, 20:48
Айде и от мен набързо нещо:
-доларът бе по-слаб от лева, по официалния курс, ама долари не се продаваха в банките, а само на черно, доста по скъпо
-петилетките се изпълняваха за 3 години, защото нищо не се планираше като хората
-тия дето викаха, че трудът е песен /политбюро, ЦК и прочее/ никога не работеха
-както да гласувахмe, винаги излизаше "ЗА"
-нищо не стигаше, всичко се продаваше на черно
-всички имаха работа, а тия дето не работеха ги и преследваха
-дали имаш работа или не беше все тая-или нямаш пари, или имаш и не можеш да си купиш нищо с тях
-селското стопанство раждаше толкова, че бабите в село не можеха да го оберат и идваха ученици, студенти, служащи, дето от бране разбираха колкото трудовак от теорията на Айнщайн
-въпреки дружбата със СССР успяхме да оцелеем някак си

Yureti
22-01-2011, 23:55
Венци,
Момко,
БЕЗ да съм политически ангажиран ще ти кажа, че ако хуморът не е мотив за темата, ти убегват доста неща ...

търтей
23-01-2011, 00:23
Верно, че у сичкото модерни жаргони пълният член не се употребява за подлога, а за смисловият фокус на изречението, ама това все още не институционализирано и като се пише е хубаво да се спазват елементарни граматични правила. В тоя ред на мисли дали шъ е възможно да се оправи заглавието на темата?

Съдържание в нея е ясно, че няма да има, ма поне като форма да е що годе грамотна.

:bowdown:

VFTI
23-01-2011, 00:33
Верно, че у сичкото модерни жаргони пълният член не се употребява за подлога, а за смисловият фокус на изречението, ама това все още не институционализирано и като се пише е хубаво да се спазват елементарни граматични правила. В тоя ред на мисли дали шъ е възможно да се оправи заглавието на темата?

Съдържание в нея е ясно, че няма да има, ма поне като форма да е що годе грамотна.

:bowdown:


Първоначално го написах с кратък член и в последствие го едитнах с пълен...Някак си по-завършено и модерно ми стои. :)

Max
23-01-2011, 00:49
Венци, ти какво си спомняш от соц-а? :-)

търтей
23-01-2011, 00:53
Е тя неграмотността е болест човешка, със сигурност не се среща при кучетата :hmm:

VFTI
23-01-2011, 00:57
Венци, ти какво си спомняш от соц-а? :-)

Замъглено си спомням четери силуета с бели престилки...пак като не е имало някоя лекарска грешка съм доволен от онова време :D:D Аaa може би и за киселото мляко по БДС се сещам:D:D 87г.съм

dimo
23-01-2011, 01:02
..шансовете да помни социализма са равни на шансовете да помни априлското въстание....

Max
23-01-2011, 01:15
..шансовете да помни социализма са равни на шансовете да помни априлското въстание....

Така де... както каза Морфиус, за хумор е темата...

---------- Post added at 01:15 ---------- Previous post was at 01:09 ----------


Замъглено си спомням четери силуета с бели престилки...пак като не е имало някоя лекарска грешка съм доволен от онова време :D:D Аaa може би и за киселото мляко по БДС се сещам:D:D

Аз си спомням режим на тока (то не че и след 10-ти нямаше), опашка за банани по Нова година (тогава Коледа не се празнуваше официално), частните и държавните номера на колите (черни и бели), вестник Работническо дело, задължителните бригади...

Derry
23-01-2011, 09:32
Комунизма няма да се върне. Поне няма да е скоро. Някога когато се счупи сегашния икономически модел и революцията пак се заеме да реформира. В мен наблюдавам интересен парадокс - не харесвам комунистите преди и социалистите сега, но имам някакъв уклон който ме навежда на идеята, че комунизма по принцип не е лош, но реализацията, управлението и поддржката му са били много сбркани.


Верно, че у сичкото модерни жаргони пълният член не се употребява за подлога, а за смисловият фокус на изречението, ама това все още не институционализирано и като се пише е хубаво да се спазват елементарни граматични правила. В тоя ред на мисли дали шъ е възможно да се оправи заглавието на темата?

Съдържание в нея е ясно, че няма да има, ма поне като форма да е що годе грамотна.

:bowdown:

Колега нещо нивото много го повиши и почвам да си имам проблеми с това да се опитвам да пиша правилно и да те разбирам правилно. Предлагам да се разделим по образование и всеки да си пише в групата. Винаги съм смятал, че е важно да разбереш какво ти се говори.

fred
23-01-2011, 18:43
Колега Дери, каквито и да са ти възгледите, ако си запознат с трудовете на Маркс и Енгелс /точно по задълбоченото им изучаване като студент, а преди това и като ученик в икономически техникум ме направи върл антикомунист/, ще разбереш, че такова неща като социализма и комунизма е невъзможно.То даже и с Лениновите теории пак ще стигнеш до същия извод.Чисто хипотетично то може да съществува в някакъв вид, който и сега съществува в Кувейт, Дубай, Бруней и прочее места - държава, която произвежда по един или друг начин огромни ресурси, а населенито й е сравнително малобройно и може да отдели добър ресурс за безвъзмено ползване на всеки свой поданик.
А на практикане може да съществува икономика, подчинена на идеологията и непазарни принципи,

pent
24-01-2011, 10:40
Кувейт, Дубай и прочее места - държава, която произвежда по един или друг начин огромни ресурси, а населенито й е сравнително малобройно и може да отдели добър ресурс за безвъзмено ползване на всеки свой поданик.

не, че се намесвам в темата на знаещите ама оня ден се върнах от там и да ти кажа социализъм или комунизъм няма... по-скоро изроден върл капитализъм в най-различни и разнообразни форми!

търтей
24-01-2011, 11:20
не, че се намесвам в темата на знаещите ама оня ден се върнах от там и да ти кажа социализъм или комунизъм няма... по-скоро изроден върл капитализъм в най-различни и разнообразни форми!

Щото не си местен. Тезата че в тия страни има комунизъм се защитава доста лесно.

fred
24-01-2011, 11:23
не, че се намесвам в темата на знаещите ама оня ден се върнах от там и да ти кажа социализъм или комунизъм няма... по-скоро изроден върл капитализъм в най-различни и разнообразни форми!

Асо знаеш какви привилегии имат месттните и какви суми получават, както и жилища, ще искаш да си арабин.

pent
24-01-2011, 11:56
Щото не си местен. Тезата че в тия страни има комунизъм се защитава доста лесно.

шейха си няма хал хабер кво е комунизъм :) а още повече там населението са доволни :) дори пре-доволни :)




Ако знаеш какви привилегии имат месттните и какви суми получават, както и жилища, ще искаш да си арабин.

знам доста неща за арабите :) привилегиите им и всичко което казваш е така... но пак не искам да съм арабин :) ти?

fred
24-01-2011, 12:10
Почнах да се замислям вече, на така или иначе пък никой не ми и предлага :)

koko156
24-01-2011, 13:05
Айде и от мен набързо нещо:

-селското стопанство раждаше толкова, че бабите в село не можеха да го оберат и идваха ученици, студенти, служащи, дето от бране разбираха колкото трудовак от теорията на Айнщайн

Виж сега за бригадите гласувам с двете ръце щото у нас на село всака година имаше каки или батковци.Просто се ходеше при кмета и се казва колко стаи маже да дадеш на разположение(естествено безплатно),ко нямаш не даваш.
Но поколението се учи на труд,а не на задна прашка,LSD,попърс и др.лай.....на.И няма да казват тъпо ми е щото няма кво да правя,ами като стане в 6 и се прибере в 6-7 вечерта,ще се вземе душ и ще иде на седянката да се базика с каките още час ,два и кат се прибере ще заспи кат къпан.
Относно брането и да не разбираш,ще се научиш щото има норма на ден,не че те наказват ако не я изпалниш ама,береш срам пред съучениците си и другите деца дето не познаваш.



Венци, ти какво си спомняш от соц-а? :-)
Аз си спомням,че ходех по два пъти годишно но почивка или с баба или с баба и дядо,щот мама и тате работят.
Спамням си,че баща ми 12 години работи домостроителен комбинат и трябваше да се записва в листа за нов блок,щото живеехме под наем.Та който има стаж имаше предимство,да ама не.Тате 4 пъти го вадеха от листата щото хора със стаж по 3 месеца на разни другари го пререждаха за блок.Най-накрая на баба няква роднина,мъжа и военен,та хвана некви връзки та уредиха баща ми да вземе на 7ми етаж апартамент.А връзкарите обраха хубавите 3 и 4 етажи.
Тате ходи да разтоварва камион с плочки та да меже да се уреди да си направи банята с фаянс и теракот.Нямяше тогава такъв лукс,на всички баните им бяха с мозайка.

Така де... както каза Морфиус, за хумор е темата...

---------- Post added at 01:15 ---------- Previous post was at 01:09 ----------



Аз си спомням режим на тока (то не че и след 10-ти нямаше), опашка за банани по Нова година (тогава Коледа не се празнуваше официално), частните и държавните номера на колите (черни и бели), вестник Работническо дело, задължителните бригади...

Е то и аз се нареждах с майка ми на опашка за свещи,щото даваха по 2кутии на човек(в кутия по 8 свещи) та да има повече кат спре тока да си напиша домашните да не бера срам пред другите деца,да не съм без домашни.

Колега Дери, каквито и да са ти възгледите, ако си запознат с трудовете на Маркс и Енгелс /точно по задълбоченото им изучаване като студент, а преди това и като ученик в икономически техникум ме направи върл антикомунист/, ще разбереш, че такова неща като социализма и комунизма е невъзможно.То даже и с Лениновите теории пак ще стигнеш до същия извод.Чисто хипотетично то може да съществува в някакъв вид, който и сега съществува в Кувейт, Дубай, Бруней и прочее места - държава, която произвежда по един или друг начин огромни ресурси, а населенито й е сравнително малобройно и може да отдели добър ресурс за безвъзмено ползване на всеки свой поданик.
А на практикане може да съществува икономика, подчинена на идеологията и непазарни принципи,

То единсвената мечта на Ленин сбъдната е да ядем хляб от лаборатории.Е сбъдна се,ядем сирене ама е химия,ядем салам,ама не е салам .... и.т.н.

Всеки строи е сбъркан,ама да ти бъркат у канчето и да те хранят с помии,е тва вече на никой не прощавам.Едно е да се гавриш с труда на хората,ама и с храната им вече са за бесило.Някои влизал ли е в болница в детско отделение?За две години толкова дечица видях,че да ти се скъса сърцето и то се от хубави болести(знаете от кво окапва косата нали...химиотерапия).Едно е да си заминеш на двадесет и няколко години,пак си видял нещо от света,съзсем друго е на 1г,имаше деца още не можеха да говорят,абокатите бяха по-големи от ръчичките им.Мамка им на ония дето скриха истината за Чернобил,мамка им и на тия капиталисти дето ни тровят с химии храната(щото имат по-голама печалба) и ми говорят,че е безопасна.От изродска храна и изроди ще отгледаме и все няма да им стига за здравеопазване бюджета.
Не се будалкаите,че едно време е било хубаво ,а сега лошо или обратното.Парите превръщат хората в зверове.

fred
24-01-2011, 14:16
Всичко навързано, интересите и печалбата също са повод за престъпления, но идеологията прави най големите, както е доказала историята.
А за бригадите-и аз имам и хубави спомени, но не може блигадирите да бъдат основна работна ръка.В цял свят за това си има сезонни работници

koko156
24-01-2011, 15:05
Никой не е казал да са основна работна ръка.15 дена стигат,хем ще се запознаеш с други хора истински а не виртуални,хем и ще се държиш почтено,щото си в чужда къща.
Но ще се научат малките на труд и няма да са толкова откъснати.Ти знаеш ли,че бях веднъж с едно маце в един зоопарк и малкото австрийче се спукваше от смях,щото е видяло магаре.5 минути бях в шок,не можех да проумея,какво му е смешното на едно селско работно животно.После се сетих,града изражда хората по доста уродлев начин.Но сигурно някой на мен се е смял,щото имаше една лодка на 10м релси качена и от ресите се засилва и бух в едно басенче.Пускането по 1 евро.Огледах се и като видях,че няма деца на около и почнах,дай,дай 8 пъти.Понеже лодката е малка и правена за деца а аз съм по тежък,хем плясъка във водата беше силен,хем и лодката почти до борда потъваше.После някви малчугани дойдоха и ме досрамя да се нареждам до тях.

Derry
25-01-2011, 10:11
....После някви малчугани дойдоха и ме досрамя да се нареждам до тях.

Мен такива чувства ме напъват като се кача в блъскащите колички ама като ме влече :). Същата работа и на аква парк, всички съвсем млади келешчета.

---------- Post added at 10:11 ---------- Previous post was at 10:09 ----------


Всичко навързано, интересите и печалбата също са повод за престъпления, но идеологията прави най големите, както е доказала историята.
А за бригадите-и аз имам и хубави спомени, но не може блигадирите да бъдат основна работна ръка.В цял свят за това си има сезонни работници

Тия бригади са остатък от бригадирско движение, пък някога това е било движеща сила, подобни неща и в америка е имало. Аз малко ги хванах тия неща ходил съм за домати и череши, но пък не си спомням да сме свършили много работа.

pavlin
25-01-2011, 16:02
Едни от най-големите язовири в България са били изградени с бригадирски труд. Такъв е язовир Копринка край Казанлък.

fred
25-01-2011, 19:02
Ами много обекти особено в бившата СССР са изградени и с робски труд, а по времето на робовладелския строй пък всичко е изградено така и има обекти от хилядолетия, оцеляли и до днес, но не там е работата.При това, така наречените бригади по наше време бяха задължителни, а не доброволни и децата на номенклатурчиците почти никога не ходеха на тях, освен като "командири" по разни щабове и прочее. В нормалните държави, тия неща се изграждат от наемни работници

pavlin
25-01-2011, 20:21
В Русия не е имало робство и тези обекти за които споменах са били изградени в голямата си част с доброволен труд. В развитите страни все още се стимулират доброволните начинания когато се създава нещо полезно за обществото. Така например в САЩ се изграждат цели квартали за бедни с доброволен труд. Habitat for humanity например.

търтей
25-01-2011, 20:23
В Русия не е имало робство

Ааааа, копеуеее, you made may day

:wow:

pavlin
25-01-2011, 20:30
А това не ли спам.

morfius
25-01-2011, 21:07
Още твоето мнение е спам...

За робството в Русия:

История на Русия: От най-древни времена до наши дни от А. С Орлов,В. А Георгиев,Т. А Сивохина

41 стр. и чети внимателно.

Ето и екран от Гугъл буукс.

RUNNING WILD
25-01-2011, 21:37
всъщност по социализма какво имаше налично?
1-година събираш парио за хладилник мраз 200 и чакаш
1-година за пералня
1-година с записване за цветен телевизор който се равнява на 750 лева или 5 тогаващтни заплати реални
10-години за кола ако нямаш връзки
в хранителните магазини имаше кренвирши по 3.60 лв за кило,кисело мляко за 23 ст,хляб 40 ст,кайма,локум,сирене,кашкавал 2 вида,русенско варено,пастет,хамбурски салам,салам Камчия и разни буркани с сладка,на нова година банани по 2 кила на човек...
само хората от Партията са живяли добре и са излизали по чужбина облагодеталствени от привгилегийте си,другите хора пиеха безплатна газирана вода и кисело мляко с 9 часови смени в някой завод и имаха толкова колкото да преживеят за ядене,дрехи,и да пратят децата на училище,има много митове и легенди дето сме пращали храни за Съветският Съюз а те са ни с еотблагодарявали с трактори ЮМЗ Беларус 6 л,прослувутите композиций с компоти и консерви са бошлав работа,никой в Русия не яде компоти а си имат 50 вида риба и какви ли не консерви да стигнат до нас да ги изхранваме,България е живяла от търговия с оръжие,цигари,анфетамини,лекарства и обувки,заслугите са за мене на този строй ,безработица,безплатно образование,медицина безплатна,добра социална политика,и 45 години без война е за хора -овце като нас не е малко това ни стига.

spe4elist
25-01-2011, 22:08
Офф

Значи, когато искаш - можеш, а друг път - просто не искаш.

Да заровим томахавките ...

Край на офф-а

pavlin
25-01-2011, 22:43
Още твоето мнение е спам...

За робството в Русия:

История на Русия: От най-древни времена до наши дни от А. С Орлов,В. А Георгиев,Т. А Сивохина

41 стр. и чети внимателно.

Ето и екран от Гугъл буукс.

Tи къде се върна десет века назад бе. То тогава роби е имало навсякъде дори след войни и пленничества. А иначе аз не подхванах темата за Русия и това което споменах е пряко свързано с настоящата тема, ама нали трябва да изопачим нещата.

spe4elist
25-01-2011, 22:51
Едни от най-големите язовири в България са били изградени с бригадирски труд. Такъв е язовир Копринка край Казанлък.

Колега pavlin,
след като е толкова хубав социализма, що не емигрира в Куба, с бригадирски труд да събираш захарна тръстика, ами отиде да се мъчиш в грозната империалистическа Америка?

пп Не се заяждам като модератор, а просто от любов към спора за социализма, Бургас и неговите трудови хора ?!?

morfius
25-01-2011, 22:55
Tи къде се върна десет века назад бе. То тогава роби е имало навсякъде дори след войни и пленничества. А иначе аз не подхванах темата за Русия и това което споменах е пряко свързано с настоящата тема, ама нали трябва да изопачим нещата.

Никога включва и 10 века назад :)
Русия и социализма са свързани като алкохолизъм и цироза.
Настоящата тема е ясна... аман от опити за оправдаване на безумието наречено социализъм.

pavlin
25-01-2011, 23:29
Аз нищо не оправдавам, ами давам пример че доброволен труд се толерира и в така наречените модерни общества и това което е създадено трябва да се цени. Явно с някои хора не може да се спори конструктивно. Във всяко едно време, епоха или строй има и нещо положително, това ми е тезата и пълното му отричане и пряко копиране на друго нещо заедно с отрицателните му неща също не е на добре.

morfius
25-01-2011, 23:34
Правиш ли разлика между доброволен и принудителен?
Правиш ли разлика м/у онова дето живееш в него и манифестации и бригади под адския дъжд от Чернобил?
Явно не...

dimo
26-01-2011, 01:03
И аз да кажа нещо за бригадите -бригадите се налагаха по необходимост поради грешки в планирането още при създаването на насажденията (първия пример който ми идва на ум е хиляди декари овощни градини източно от Пловдив които накря запустяха и после изкорениха ) където някой се поувлякъл по окрупняването и теориите за икономия от мащаба и после се оказва че от девет училища пет села и три поделения трябва да се докарат хора и пак не може да се извърши качествено и навремено прибиране на реколтата,
а въпросните бригадири изяждаха и съсипваха замервайки се повече продукция отколкото прибираха .Същите тези хора се транспортираха с гадни и неикономични рейсове а продукцията се извозваше с руски камиони с малка товаровместимост и висок разход на бензин всичкото това правеше земеделието крайно нерентабилно ....

pavlin
26-01-2011, 03:03
Правиш ли разлика между доброволен и принудителен?
Правиш ли разлика м/у онова дето живееш в него и манифестации и бригади под адския дъжд от Чернобил?
Явно не...

Бригадирският труд който споменавам в голямата си част е бил доброволен и с него са изградени много инфраструктурни проекти като ЖП линии, пътища, проходи и язовири.

---------- Post added at 01:03 ---------- Previous post was at 00:50 ----------


И аз да кажа нещо за бригадите -бригадите се налагаха по необходимост поради грешки в планирането още при създаването на насажденията (първия пример който ми идва на ум е хиляди декари овощни градини източно от Пловдив които накря запустяха и после изкорениха ) където някой се поувлякъл по окрупняването и теориите за икономия от мащаба и после се оказва че от девет училища пет села и три поделения трябва да се докарат хора и пак не може да се извърши качествено и навремено прибиране на реколтата,
а въпросните бригадири изяждаха и съсипваха замервайки се повече продукция отколкото прибираха .Същите тези хора се транспортираха с гадни и неикономични рейсове а продукцията се извозваше с руски камиони с малка товаровместимост и висок разход на бензин всичкото това правеше земеделието крайно нерентабилно ....

Затова по онова време селското стопанство произвеждаше много повече от сега. Това за разхода на камионите и рейсовете ме разсмя много.

Old Fox
26-01-2011, 08:59
Бригадирският труд който споменавам в голямата си част е бил доброволен и с него са изградени много инфраструктурни проекти като ЖП линии, пътища, проходи и язовири.
С една малка разлика. Изобщо не беше доброволен.

fred
26-01-2011, 09:23
В Русия не е имало робство и тези обекти за които споменах са били изградени в голямата си част с доброволен труд. В развитите страни все още се стимулират доброволните начинания когато се създава нещо полезно за обществото. Така например в САЩ се изграждат цели квартали за бедни с доброволен труд. Habitat for humanity например.

Крепостничеството в Русия е форма на робство, премахнато от Цар Освободител, точно за това наречен освободител, а не заради руско-турската война през 1878г. чиито паметник стои в София, а след 1917 пък пак е същто- хорат нямат дори паспорти, за да пътуваш някъде се изисква разрешение от партийния и так дале, а "доброволния" труд на милионите лагеристи, заточени там от режима въобще не коментирам.Това да го нарчаш доброволен е цинизъм.
В САЩ може и да има доброволен труд, но у нас липсва и то точно заради "доброволния" по времето на соца.

dimo
26-01-2011, 10:00
Бригадирският труд който споменавам в голямата си част е бил доброволен и с него са изградени много инфраструктурни проекти като ЖП линии, пътища, проходи и язовири.

---------- Post added at 01:03 ---------- Previous post was at 00:50 ----------



Затова по онова време селското стопанство произвеждаше много повече от сега. Това за разхода на камионите и рейсовете ме разсмя много.
Може и да те е разсмяло много ако си собственик на фирма принудена да работи в тези условия щеше да ревеш с глас...ама то си е много смешно да се пилеят чужди пари и да се краде и да се експлоатират деца.
Селското стопанство в действително произвежда по малко но поради ред други причини които нямам намерение да коментирам, особено с хора некомпетентни, които не умеят да мислят.
Само за пример ще посоча селското стопанство на Полша където никога не бяха създавани по модела на съветските колхози идиотски ТКЗС и АПК и което в момента в условията на европейския съюз,произвежда повече от когато и да било в историята си.Когато обаче говорим за проходи,пътища ,язовири и темподобни - веднага ми идва на ум въпроса - Кой и как и кога построи тези неща в Япония ,Канада ,Германия ,Щатите.. ми те нали са си нямали социализъм горкичките - ми тези германци как така в не социалистическа Германия, постигнаха това което в ГДР не можеха да си помислят,
И как в северна Корея пасат трева и блъскат цял ден за шепа ориз и кочан царевица - докато роднините им
в южна Корея се превръщаха в световна икономическа сила ? Как тези глупци построиха небостъргачи а социализма роди панелните комплекси ?!?

morfius
26-01-2011, 10:32
[QUOTE=pavlin;834126]Бригадирският труд който споменавам в голямата си част е бил доброволен и с него са изградени много инфраструктурни проекти като ЖП линии, пътища, проходи и язовири.

Павлине стига ЛЪГА!!!

Помня някои неща лично, други са ми ги разказвали точно "доброволните" бригадисти.
Нищо доброволно няма там... освен ако не наричаш доброволно участие след негласно поставен (чрез примери) избор - на хаинбоаза или в лагера в Белене!

Подиграваш се с паметта на хора в момента, просто престани да говориш наизуст.

CBET
26-01-2011, 11:28
Пак изродихте темата тотално!

Факти:

1. Преди 1989
- храна (истинска) имаше за всички
- здравеопазването и образованието бяха безплатни
- пълни лъжи са че не са пускали в чужбина
- престъпността беше почти нулева

2. След 1989
- храна (колбаси от соя, сирене от палмово масло + калции, хляб пълен с протеини и всякакви гадости) има навсякъде, но не всеки може да си купи (така е и с доста стоки за бита)
- хората умират след "правилни" лекарски интервенции, въпреки че здравеопазването е платено
- все по затъпяваща нация започваме да ставаме
- пак всеки може да ходи където си иска в чужбина, друг е въпроса кой може да си го позволи
- престъпността да я сравнявам ли?


П.С. Родителите ми никога не са били членове на БКП , както и на други партии. Не симпатизирам на нито една политическа сила, така че ако ще се заяждате за нещо не тръгвайте в тая посока! Да не каже някой че хленча по миналото защото съм настоящ пълен неудачник - ще остане също разочарован!

JORDI
26-01-2011, 13:06
Не бива да има спор по факти, в които сме били свидетели и участници! И никой не може да ВИКА дали някой ЛЪЖЕ, без да е живял неговия живот!
Аз лично ще кажа, че беше времето на истинските и натурални неща! Това вече го няма и няма да се случи, защото нито ще се върнат чудесните продукти на селското ни стопанство, нито ще се премахнат бурените по необработваемите ниви! А иначе съм жив участник в доброволното строителството на язовир"Йовковци" и слава богу всички пием най-хубавата вода и това няма как да го забравят поколенията след нас!!!:grandpa:

RUNNING WILD
26-01-2011, 13:12
Пак изродихте темата тотално!

Факти:

1. Преди 1989
- храна (истинска) имаше за всички
- здравеопазването и образованието бяха безплатни
- пълни лъжи са че не са пускали в чужбина
- престъпността беше почти нулева

2. След 1989
- храна (колбаси от соя, сирене от палмово масло + калции, хляб пълен с протеини и всякакви гадости) има навсякъде, но не всеки може да си купи (така е и с доста стоки за бита)
- хората умират след "правилни" лекарски интервенции, въпреки че здравеопазването е платено
- все по затъпяваща нация започваме да ставаме
- пак всеки може да ходи където си иска в чужбина, друг е въпроса кой може да си го позволи
- престъпността да я сравнявам ли?


П.С. Родителите ми никога не са били членове на БКП , както и на други партии. Не симпатизирам на нито една политическа сила, така че ако ще се заяждате за нещо не тръгвайте в тая посока! Да не каже някой че хленча по миналото защото съм настоящ пълен неудачник - ще остане също разочарован!

Колега,за "истинската" храна никога нямаше еднакво на вкус сирене,пожълтяло и го изнасяха от некви стай в некви гадни тави и продавачките те премятаха как си искат,купуваш прясно мляко за 36 ст литъра а то винаги е пробито и тече и първо вдигаш 30 плика да намериш по-малко пробитото да не изтече в торбата до вас,яйцата бяха по 10 бр в хартиени кесий и 1 от тях задължително беше счупено и замаскирано или с изненада-ЗАПЪРТЪК,кашкавалите 2 вида БАЛКАН И ВИТОША воняха ужасно и винаги имаха мухъл-плесен по 3-4 милиметра който се режеше да започнеш да го ядеш,редовно намирахме смляни кости,перушинки,целофанчета в колбасите,да си пробереш качествени зеленчуци си забравил май какво беше...каквото ти сложи продавачката,изобщо сме нямали никаква качественна и истинска храна дори картофите бяха внос от Полша както и сега...имахме само хубави шоколадови бонбони на ниво и захарни изделия-нищо друго,за алкохол няма да спориме защото го лансираха изскувствено и коняка ни-брендито и вина и всичко гола вода сме.
Престъпността-по социализма имаше даже масови убийци-Георги Георгиев през 1985 година осъден на смърт за убийството на 5 жени,шофьор на 111 автобус,имаше бомбени атентати,имаше отвлечени хора 2 деца в автомобил Лада дето ги удари БТР на един завой,най големият обир се извършва от 2ма студенти от спортно училище през 1984 задигат огромната сума за тогава 184,200 лв,ЖОро Павето да ти спомена,редовни издевателства над жени от преките им началници-комуняги и са търпели какво ли не в името на съществуването си,ходи докажи че някой член на БКП изнасилва,забравил си също че Фатик и Владо Живков колко буйства и прегрешения са правили да не казвам как прегазиха с мерцедеса -пурата човек,точно по социализма се появи мародерстването на децата да им зимат стотинките -джобните в училище,сега това явление от давнна го няма и отшумя,та с това се сблъскват децата още предид а ги проверят на входа дали имат пионерска връзка те вече са гладни,разплакани и унижени да не говоря че учителите редовно биеха децата дори пред другите в клас с шамари,дърпане на уши и унижение от сорта,това е система създадена за издояване на хората в дадена страна с затворени граници,да те хване течението и да те отнесе а ако искаш д аплуваш срещи него да се удавиш...единствено до ден днешен само скандинавските страни са постигнали социализъм-Дания,Швеция,Норвегия с уникална социална политика и никой друг,знамето на нациска Германия е било в 3 цвята-бялото е символ на националната идея,черното е символ на поробена Германия срам от 1вата световна война,а червеното е символ на социалната идея та ето в зародиш те са същтите NSDAP-Национално-Социалистическа Германска Работническа Партия,Мусолини в Италия проповядва същтата идея с изравняването на хората,с бутането на оградите с закон да няма високи над 1 метър да не се крият сицилианците с пушките зад нея,строй джамий до църкви да дразни папата и да покаже изравняването на хората в новият строй,,с построяването на първата магистрала тя е от него не е от Хитлер,обявява битка за пшеницата яхнал трактор а даже любимата му кола е била ALFA ROMEO ...та където го има "социализъмът" всичко е само разруха и пропиляни години историята го доказа.

morfius
26-01-2011, 13:21
Пак изродихте темата тотално!

Факти:

1. Преди 1989
- храна (истинска) имаше за всички
- здравеопазването и образованието бяха безплатни
- пълни лъжи са че не са пускали в чужбина
- престъпността беше почти нулева

2. След 1989
- храна (колбаси от соя, сирене от палмово масло + калции, хляб пълен с протеини и всякакви гадости) има навсякъде, но не всеки може да си купи (така е и с доста стоки за бита)
- хората умират след "правилни" лекарски интервенции, въпреки че здравеопазването е платено
- все по затъпяваща нация започваме да ставаме
- пак всеки може да ходи където си иска в чужбина, друг е въпроса кой може да си го позволи
- престъпността да я сравнявам ли?


П.С. Родителите ми никога не са били членове на БКП , както и на други партии. Не симпатизирам на нито една политическа сила, така че ако ще се заяждате за нещо не тръгвайте в тая посока! Да не каже някой че хленча по миналото защото съм настоящ пълен неудачник - ще остане също разочарован!


Колега, нагласите за безплатност ги плащаме в момента, с умряло образование и умирающо здравеопазване.
Изобщо за тия 2 области по-добре нищо... защото от такова мислене вече им са написани некролозите.
Безплатно е само сиренето в капана за мишки!
Това ли искаме, да сме бели мишки с лоботомия?

Истинските храни изчезват по целия свят, не зависи от строевете.

Лъжа било значи, че не пускали... я пак?

Престъпността беше държавна политика, за това "частните" престъпници не вирееха.

В рода си имам и партизани и препатили от социализма, в обкръжението си имам и репресирани и служили в репресивните органи, та хайде по-полека с реабилитирането на едно безумие.

Следващия опитал се да се замисли, дали желае и на неговата съвест да тежи геноцид срещу собствения му народ - скриването на истината за Чернобил (заплашването на военни и лекари с разстрели ако разкрият истината), изкарването на "доброволците" по манифестации и бригади точно в най-голямата концентрация на отрови във въздуха и по земята и снабдяването на соц-феодалите с храни и напитки от чужбина, докато ние си отравяхме и поколението!

RUNNING WILD
26-01-2011, 13:57
а за създаването на култ към личността?как може в един равен и братски строй да се мумифицират хора?Георги Димитров?вожд?Ленин?фараоните на комунизма...придават им се свръхестествени сили и умения ако не бяха те нямаше да ни има и да се благодариме на целият свят че киселото мляко се надува в хладилника за 2 дена...сега колко неща се сетих и предпочитам да си живея в наши дни в кризата...то и тогава беше криза 1 път в годината да си купиш 2 кила банани на опашка от 200 човека за 2 долара и нещо по курса за килограм?винаги е бил скъп живота спрямо другите страни е бензин да сравниме колко години един галон бензин в САЩ 3.800 литра се продаваше за 23 цента ?а?обърнато в наши пари се равнява на 6 цента литър бензин или 6 наши стотинки за литър...някой да помни кога в БГ бензина е бил 6 стотинки?едни наше пройзводство маратонки РОМИКА бяха 150 лева а това са 150 долара че и на горе ще си вземеш 2 чифта NIKE с тези пари и 1 чифт дънки,излагация тотална да не говоря за сферата на обслужването,писмо да пуснеш се чакаше половин час да дойде да отключи някой...в РУМ Младост нямаше щанд на който продавачката да седи тя си ходеха на гости една на друга и се питаше по щандовете-КОГА ЩЕ СЕ ВЪРНЕ и ще идва ли днес?качество на дрехи-нула,размерите ту с епоявяваха ту остъстваха и беше страшна радост на 3то обикаляне все да си намериш нещо и да ти влезе крака в обувката е ако стиска много ще се полива с ракия да отпусне то се знае,няма такава мърльовщина в всяка една сфера,от дрехите липсваха копчета,висяха конци,циповете заяждаха и бяха на 1 месец живот и задължителна смяна при шивач,обувките ни бяха толкова "здрави" че обушарниците преливаха от работа и се чакаше 1 месец да ти станат готови обувките поредното шиене и лепене,сладоледа-плодовият беше от прокиснал компот смян на машина и замразен и ти го сипват в фунйката това е качеството на истинската храна-за това съм сигурен не си измислям,не мога да изброя всичко което се сещам а сега си го припомням и ми е хем смешно но повече тъжно но не ми липсва нищо от онова време с сигурност.

pavlin
26-01-2011, 14:41
[QUOTE=pavlin;834126]Бригадирският труд който споменавам в голямата си част е бил доброволен и с него са изградени много инфраструктурни проекти като ЖП линии, пътища, проходи и язовири.

Павлине стига ЛЪГА!!!

Помня някои неща лично, други са ми ги разказвали точно "доброволните" бригадисти.
Нищо доброволно няма там... освен ако не наричаш доброволно участие след негласно поставен (чрез примери) избор - на хаинбоаза или в лагера в Белене!

Подиграваш се с паметта на хора в момента, просто престани да говориш наизуст.
Нищо не помниш, масовото бригадирско движение след 1944 е било доброволно и държа да се извиниш че ме обвинявяш че лъжа. Ето ти да четеш.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Бригадирско_движение

morfius
26-01-2011, 14:51
Лъжеше си и още как... това, че началото е било доброволно не отменя принудителния край!
Същата работа като с робството в Русия...

spe4elist
26-01-2011, 14:53
Нищо не помниш, масовото бригадирско движение след 1944 е било доброволно и държа да се извиниш че ме обвинявяш че лъжа.

Все си мисля, че е било доброЗОРно, но така си мисля само ... Може и да греша :calc:

pr_00f
26-01-2011, 14:54
Абе доброволно , доброволно колко да е доброволно...
Я пробвай да не отидеш пък ще разбереш какво ядат прасетата в Белене...

xidra
26-01-2011, 15:09
добре де
а какво общо има социализъма с общественият строй в който са живели някой от нас

dimo
26-01-2011, 15:10
[QUOTE=morfius;834187]
Нищо не помниш, масовото бригадирско движение след 1944 е било доброволно и държа да се извиниш че ме обвинявяш че лъжа. Ето ти да четеш.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Бригадирско_движение

Пълна лъжа,долна инсинуация

morfius
26-01-2011, 15:24
Той с линка сам се закопава остави го...
От линка виждаме какво:

През 1970 година излиза решение на Политбюро на ЦК на БКП за организиране на ново младежко бригадирско движение. То се изразява в летни и есенни ученически и студентски бригади за помощ предимно в строителството и селското стопанство. За разлика от първия етап, новото бригадирско движение е само формално на доброволни начала, а на практика - принудително. Често пъти парите, предназначени за заплащане на труда на участниците, се присвояват от ръководството и в много случаи се пропиват "на място". Отказът от участие в бригадите - независимо от лицемерното название "ДОБРОВОЛНИ младежки бригади" - води не само до комсомолски, но и до административни наказания, в това число изключване от учебно заведение или уволняване. Неприятности заплашват и онези, които открито изказват съмнения в реалната доброволност на бригадите.

Е смекчено е малко... но пак показва, че лъже :)

fred
26-01-2011, 16:06
Аз не знам каква е тая качествена храна за всички, по времето на соца, за която говори СВЕТ, който пък отделно е бил на 12 години през 1989 , а банан и ананас е виждал на картинки тогава, ако не той специално, повечето му връстници.
По магазините имаше силен дефицит.Елементарни продукти като хляб, месо и салам, бира /естетвено през лятото/, свършваха бързо.За всичко имаше опашки-висиш и чакаш какво ще докарат.Често пъти качеството им не беше никак добро, а вярно, че тогава просто света беше друг, ама то най натурална храна са яли пещерните хора де
Да не говорим за "по луксозни".Трябваше да имаш връзки с месаря, хлебаря и магазинера, за да можеш да си осигуриш добри продукти.За техника пък и други стоки да не говорим.То не помня какво ли е имало винаги, освен сол примерно :)
В София вярно, бе по добре от провинцията, за което всички вкупом мразеха софиянци. В София имаше така наречените "показни" магазини с малко по добри стоки и съответно по скъпи.А за другарите от ЦК и Политбюро пък имаше специални магазини на УБО, където за жълти стотинки, винаги имаше всичко.В х-л Рила можеше горе долу на цената на студентски купон да ядеш качествена храна, ама ако те закара сина или дъщерята на някой ЧЛЕН от горепспоменатите.Така беше и по станциите на правоимащите, така бяха узаконени тогава тия другари, които се издържафа с пари от народа.А като гръмна Чернобил им караха храна и вода от чужбина, докато нас ни убеждаваха, как нищо страшно няма.Тия приказки за соц рая са за овцете, които и сега блеят за кошарата си.

pavlin
26-01-2011, 17:33
Продължавайте с негативизма но това няма да промени фактите нито ще ви направи по- компетентни. То се вижда за последните 20 г. докъде ни доведе това мислене и какво беше създадено. Дано да има повечето хора които да дават безпристрастна оценка на историята. На колегата където казва че не мога да мисля само ще кажа че нищо не разбира и коментарите му са смешни. Масовото бригадирско движение е било доброволно иначе нямаше да се изгради толкова много, за толкова кратко време . Хората са вярвали в някакви идеали положили са усилия с вярата че правят нещо за бъдещето, така че трябва да им се даде нужното уважение.
Крепостните селяни в Русия са имали собственост и права което не е роб, освен крепостничество е имало в почти цяла Европа.

dimo
26-01-2011, 17:52
Аз от зелена тиква семе неща !

pr_00f
26-01-2011, 17:52
Абе я дай аз да те продам на комшията за 1 крава или за 25 рубли , пък ти ми разправяй после че не си роб и че имаш собственост.

А може и цялото семейство барабар с жената и децата :)
Ама то това не е робство - твърдо не е.

DanewRomeo
26-01-2011, 17:58
И че имаш права. Ха-ха! Какво му обръщате внимание на този дървен философ, на този halfwit, който чеше мъдури пред лаптопа и тъгува по романтичните вечери от ерата на бригадирските кампании. Кукнал се нашия в гнездото на разврата, в лоното на империалистическите душегубци, и ръси ли ръси. Ела си в родината, па вземи се цани бригадир. Магистрала подхвани, белким светлият ти пример повлече безпътната ни младеж. Боже, колко мъка и простота духовна има по света, и най-вече в кухите тикви на сънародниците, боже...

pavlin
26-01-2011, 18:25
Той с линка сам се закопава остави го...
От линка виждаме какво:

През 1970 година излиза решение на Политбюро на ЦК на БКП за организиране на ново младежко бригадирско движение. То се изразява в летни и есенни ученически и студентски бригади за помощ предимно в строителството и селското стопанство. За разлика от първия етап, новото бригадирско движение е само формално на доброволни начала, а на практика - принудително. Често пъти парите, предназначени за заплащане на труда на участниците, се присвояват от ръководството и в много случаи се пропиват "на място". Отказът от участие в бригадите - независимо от лицемерното название "ДОБРОВОЛНИ младежки бригади" - води не само до комсомолски, но и до административни наказания, в това число изключване от учебно заведение или уволняване. Неприятности заплашват и онези, които открито изказват съмнения в реалната доброволност на бригадите.

Е смекчено е малко... но пак показва, че лъже :)
Пак не си в час, разлика между 1944 и 1970 правиш ли. В ученическите бригади нямаше нищо лишо, отнемаха 2,3 седмици и се заплащаше на учениците и на училището.

morfius
26-01-2011, 18:37
Никъде не си разграничавал за кое бригадирско движение говориш... просто се опитваш да излъжеш тия дето не помнят.
А и за първото има свидетелства за доброзорност.

Негативизъм да е, но държавите които лустросаха и комуноидите и социализма и старата си власт и репресивна машина вървят напред и нагоре, ние дълбаем в дъното, а разни екземпляри като теб заблуждават хората и се гаврят с паметта на загинали от "изгубения соц. рай".

За робството мисля дадох точен линк, че е имало... не го бъркай с крепостничеството, макар и то да е било почти същото.
Вземи прочети малко руска литература, може да разбереш защо си имат цар Освободител (няма общо с България ама хич).

pavlin
26-01-2011, 19:27
Никъде не си разграничавал за кое бригадирско движение говориш... просто се опитваш да излъжеш тия дето не помнят.
А и за първото има свидетелства за доброзорност.

Негативизъм да е, но държавите които лустросаха и комуноидите и социализма и старата си власт и репресивна машина вървят напред и нагоре, ние дълбаем в дъното, а разни екземпляри като теб заблуждават хората и се гаврят с паметта на загинали от "изгубения соц. рай".

За робството мисля дадох точен линк, че е имало... не го бъркай с крепостничеството, макар и то да е било почти същото.
Вземи прочети малко руска литература, може да разбереш защо си имат цар Освободител (няма общо с България ама хич).

Много ясно казах че става въпрос за масовото бригадирско движение когато са се изградили множество инфраструктурни проекти кого ЖП линии, проходи като Хаимбоаз и големи язовири, пътища и т.н. Ученическите бригади не са хостигнали нищо такова и това съвсем очевидно.
Робството което цитираш в Русия е било частично и става въпрос за 9 век когато роби е имало на много места особено след войни и пленничества.

---------- Post added at 17:27 ---------- Previous post was at 17:23 ----------


Абе я дай аз да те продам на комшията за 1 крава или за 25 рубли , пък ти ми разправяй после че не си роб и че имаш собственост.

А може и цялото семейство барабар с жената и децата :)
Ама то това не е робство - твърдо не е.

Крепостни селяни е имало не само в Русия ами и на много други места в Европа.

fred
26-01-2011, 19:30
Продължавайте с негативизма но това няма да промени фактите нито ще ви направи по- компетентни. То се вижда за последните 20 г. докъде ни доведе това мислене и какво беше създадено. Дано да има повечето хора които да дават безпристрастна оценка на историята. На колегата където казва че не мога да мисля само ще кажа че нищо не разбира и коментарите му са смешни. Масовото бригадирско движение Е било доброволно иначе нямаше да се изгради толкова много, полагат са го направили така че трябва да им се даде нужното уважение.
Крепостните селяни в Русия са имали собственост и права което не е роб, освен крепостничество е имало в почти цяла Европа.
Ами оценката е безпристрастна-една измислена и нереална система, основана на идеологизираната икономика рухна.
След разпада на соца, тия които контролираха държвата доразграбиха, каквото можафа.Историята вече е дала оценката на това време, сега чакаме да измрат робите, за да поемем по пътя към обетованата земя, както е направил Мойсей.Ето например твоята оценка-ти си емигрирал в гнилия център на империализма, САЩ, вместо да избереш райския живот в обетованата Русия.Явно си там с цел да доведеш революцията до победен край, както и Ленин, докато живееше в Швейцария :)Това е оценката, народа емигрира там, където е добре, а промития мозък не може да излезе от собствената си ограниченост, затова е прието историята да бъде обективна поне 50 г след някакво събитие, по умните обаче са наясно 50 г поне, преди то да се е случило,
А би ли ми казал, какво разбираш под собственост на крепостен селянин?Той никога не е имал земя, например, както българите, които са били под турско "робство", което са забелязали с учудване руснаците, довтасали тук след 1878 г. по време на руско-турската война,

CBET
26-01-2011, 20:00
Омразата и тесногръдието ви пречат на трезвата преценка.

И не се заблуждавайте, че който постне повече мнения е прав!

Хайде със здраве!

pavlin
26-01-2011, 20:03
Никога не съм казвам че социализма е бил рай а капитализма е ад, искам за кажа че всяка една страна има уникална история и трябва да ценим всяко положително нещо постигнато в която и да е част от историята ни. Моето мнение е че ние не успяхме да използваме ефективно постигнатото през социализма и да направим успешна реформа. Какво виждате сега всички страни от бившия соц. Лагер са пред нас. Изключение прави само Албания а някои от нап даже дръпнаха сериозно напред като Полша, Чехия, Словакия и т.н.

fred
26-01-2011, 20:11
Омразата и тесногръдието ви пречат на трезвата преценка.
И не се заблуждавайте, че който постне повече мнения е прав!
Хайде със здраве!
Каква омраза?По тая логика, бих казал, че омразата Ви към антикомунистите замъглява реалните преценки.Социализма и фашизма са най противните лица на човешката изродщина през 20 век, другото е плява, със здраве и наздраве и от мен.

---------- Post added at 00:11 ---------- Previous post was at 00:06 ----------

Никога не съм казвам че социализма е бил рай а капитализма е ад, искам за кажа че всяка една страна има уникална история и трябва да ценим всяко положително нещо постигнато в която и да е част от историята ни. Моето мнение е че ние не успяхме да използваме ефективно постигнатото през социализма и да направим успешна реформа. Какво виждате сега всички страни от бившия соц. Лагер са пред нас. Изключение прави само Албания а някои от нап даже дръпнаха сериозно напред като Полша, Чехия, Словакия и т.н.
Радвам се, че е така.
Историята, за съжаление не може да бъде преправяна, но не мисля, но не съм съгласен и с това, социализма основно нанесе вреди на всички държави, в които бе на власт, най-очевидния пример е ГДР.При това лицето на соца в по-западните ни побратими, бе по и по-различно от това у нас-най преданите и безгласни съратници на СССР.Това бе положено още от Г.Димитров, който е абсолютен пример за национален предател.Но тия теми са неизчерпаеми, всеки си има възгледи, вече има и достатъчно литература, така че може да се запознае,

CBET
26-01-2011, 20:19
Някъде да съм споменал, че обичам комунистите или демократите, или капиталистите, или ... някой си там? Така както Павлин е перверзно-циничен да дава акъл от САЩ и да обяснява колко вкусен е хлаба със сол и как трябва да се яде само това, а да маа пържоли с бира ежедневно, така и ти Фред заедно с Морфей се скъсахте да плюете режима преди '89, а ежедневно да се възползвате от благините създадени по него време. Не желая да влизаме в по-големи детайли и дискусии, защото темата е безкрайна и няма да приключи никога.

pavlin
26-01-2011, 20:19
Точно това казвам и аз, не може да променим историята си и трябва да я примем такава каквато е да отсеем доброто от злото и да продъжаваме напред. За мен последните 20 са връщане назад в икономическо отношение заради целия тоз лов на вещици които така и не можахме да заловим ами даже им предложихме условия да подсигурят поколенията си.

koolio
26-01-2011, 20:29
Пак изродихте темата тотално!

Факти:

1. Преди 1989
- храна (истинска) имаше за всички
- здравеопазването и образованието бяха безплатни
- пълни лъжи са че не са пускали в чужбина
- престъпността беше почти нулева

2. След 1989
- храна (колбаси от соя, сирене от палмово масло + калции, хляб пълен с протеини и всякакви гадости) има навсякъде, но не всеки може да си купи (така е и с доста стоки за бита)
- хората умират след "правилни" лекарски интервенции, въпреки че здравеопазването е платено
- все по затъпяваща нация започваме да ставаме
- пак всеки може да ходи където си иска в чужбина, друг е въпроса кой може да си го позволи
- престъпността да я сравнявам ли?


П.С. Родителите ми никога не са били членове на БКП , както и на други партии. Не симпатизирам на нито една политическа сила, така че ако ще се заяждате за нещо не тръгвайте в тая посока! Да не каже някой че хленча по миналото защото съм настоящ пълен неудачник - ще остане също разочарован!

На мен пък дядо ми беше втори секретар, имал съм роднини партийни членове, имал съм и репресирани (ако си спомняте историята с паметника и фитила) ма тва не променя факта, че твърденията за социализма са абсолютно погрешни. Безплатни неща няма! Може да са били общоплатени или както е в нашия случай - с отложено плащане, т.е. плащаме ги ние сега. Истинска храна е имало и тогава и сега, просто трябва да знаеш какво да купуваш. За чужбина ... сега всеки човек с доход около 1000 че и по-малко лева примерно може да си позволи екскурзия до Холандия, Италия, до Гърция си ходим като едно време до село. Сериозно ли твърдиш, че по време на режима е можело ей така да си купиш билет и да тръгнеш? За "почти нулевата престъпност" - без коментар ...

RUNNING WILD
26-01-2011, 20:55
това с доброволните бригади е несериозно,същтото е като с доброволните манефистаций дето те предупреждават 1 месец предварително за тях а ти си прави сметка какво те чака ако не отидеш,аз бях дете на 01.05.1985 когато валеше радиоактивният дъжд и Живков ни махаше от трибуните минавахме на 20 метра от него и мачкахме локвите изтупани с бели чорапки невръстни дечица под радиацията...истина е това че си вкарваха вода и храна от вън дори цистерни с прясно мляко,другата простотия да те карат като дете да ходиш да видиш една мумия дето излиза от долу от дън земя с асансьор в тъмното и те плаши,мене ми дърпа ухото един чичко щото в тъмното се извиках че ми мирише на моркови...да показват трупове който седят 40 години на деца като техни идоли и създатели,най голямата измама от как свят светува е църквата след това е счетоводството а след това с сигурност е комунизма,всичко си е внимателно изчислена стратегия разработваща се с години с добра репресивна машина зад гърба и прост факт от правителството на Ленин от 18 човека 16 са еврей това не се коментира и мисля че е достатъчно показателно кой са създателите на това явление и какво е можело да се очаква от тази идеология,те си свършиха тяхното по блестящ начин,а Сталин е бандит започнал е с обири на влакове там пък изобщо няма смисъл да се прави разбор кой в какво вярва и мисли.

търтей
26-01-2011, 21:06
Стефане ще ме триеш бе мама?
Трябва ли в прав текст да напиша, че тия дето фаресват соца са кретени?
И че единственото оправдание да харесваш тоя идиотски човеконенавистен лежим е ако си бил пряко облагодетелстван от него? Както разни тукашни форумни герои?
Мога и поименно ма то нема смисъл.

За безплатното трябва ли да обяснявам защо нито при соца нито при комунизма нито при който и да е строй може да има нещо безплатно?

Еми не знам, писна ми да се обясняват азбучни истини, щото имало некой неразбрал.
Аре , лево бе.
Дружно да се изнасят в Корея. Ама не - тука ще си седим щото е гот да се прави бизнес с парите на дедо откраднати от българския народ ...

RUNNING WILD
26-01-2011, 21:12
като си направя сметка тогава живееха добре само тираджийте и летците-хората който излизаха по чужбина с нормални професий неприкрепени към някой,никой друг и това е показателно.

DerMeister
26-01-2011, 21:22
ежедневно да се възползвате от благините създадени по него време.
От кои благини по-точно се възползвам аз сега, без да съм имал нещо общо и да знам от пряк опит какво е било това комунизъм? Благината да живея във последната по всичко държава в развития "западен" свят ли?

Гледам пишеш за преди 89-та и за след. Ами всичко след 89-та е резултат от това преди 89-та. Една абсолютно неконкурентно способна държава с безумни и безкрайни ЗАВОДИ за глупости и милиони хора, чиито живот се осмисля с да работиш у заводо и да имаш за сирене и кремвирши.

От друга страна както казваш нацията е предимно затъпяваща, простотията е повсеместна и е пълно със "селяци" и чалгари, нали? И кой по-точно ги е отгледал и възпитал всички тези хубавци? Може би аз след 89-та? Или всички отогворни за сегашната ситуация са на по 20 години...

morfius
26-01-2011, 21:28
Тука 2 та върли фена на комуноидния строй да застават като матросовци пред амбразурите и да обясняват, какво добро и велико дело е да изтровиш с радиоактивни отрови собствения си народ ... и после да ми лялят за негативизми и плюене.

DerMeister
26-01-2011, 21:31
В Русия не е имало робство и тези обекти за които споменах са били изградени в голямата си част с доброволен труд. В развитите страни все още се стимулират доброволните начинания когато се създава нещо полезно за обществото. Така например в САЩ се изграждат цели квартали за бедни с доброволен труд. Habitat for humanity например.
В СССР не е имало "робство", за сметка на това е имало милиони репресирани и затворени и заточени по далечения Сибир, където са прокарали пътища, строили са заводи, копали са въглища, вадили са петрол и т.н. В процеса на този доброволен и другарски труд можеш да провериш колко са измрели и какви благини са придобили оцелелите. В САЩ се изграждат квартали за бедни с доброволен труд, защото там системата също не е цвета за мирисане, но поне както сам си се убедил имаш шанс за реализация и да живееш добре. Странно защо не си емигрирал в Беларус или Киргистан.

morfius
26-01-2011, 21:35
В Русия не е имало робство. Имало е милиони репресирани и затворени и заточени по далечения Сибир, където са прокарали пътища, строили са заводи, копали са въглища, вадили са петрол и т.н. В процеса на този доброволен и другарски труд можеш да провериш колко са измрели и какви благини са придобили оцелелите. В САЩ се изграждат квартали за бедни с доброволен труд, защото там системата също не е цвета за мирисане, но поне както сам си се убедил имаш шанс за реализация и да живееш добре. Странно защо не си емигрирал в Беларус или Киргистан.

В Русия Е имало робство... прочети и ти цитата по-горе до него.
В СССР какво е било е отделна тема.

DerMeister
26-01-2011, 21:39
В Русия Е имало робство... прочети и ти цитата по-горе до него.
В СССР какво е било е отделна тема.
Мисля е ясно на всички какво имах предвид. Щом за теб не е, ще си коригирам мнението.

koolio
26-01-2011, 21:39
Точно това казвам и аз, не може да променим историята си и трябва да я примем такава каквато е да отсеем доброто от злото и да продъжаваме напред. За мен последните 20 са връщане назад в икономическо отношение заради целия тоз лов на вещици които така и не можахме да заловим ами даже им предложихме условия да подсигурят поколенията си.

Колега, едва ли някой ще отрече, че по време на социализма са създадени прекрасни филми, написани са ххубави книги, имало е (макар и въпреки системата) страхотни музикални банди. В тази тема се говори само за икономическия и социалния модел, които са генетично сбъркани и не може да се намери положително в тях.

fred
26-01-2011, 21:48
Някъде да съм споменал, че обичам комунистите или демократите, или капиталистите, или ... някой си там? Така както Павлин е перверзно-циничен да дава акъл от САЩ и да обяснява колко вкусен е хлаба със сол и как трябва да се яде само това, а да маа пържоли с бира ежедневно, така и ти Фред заедно с Морфей се скъсахте да плюете режима преди '89, а ежедневно да се възползвате от благините създадени по него време. Не желая да влизаме в по-големи детайли и дискусии, защото темата е безкрайна и няма да приключи никога.

Спора ясно е безкраен, кажи ми само кои са благините, от които се възползваме?Като родители ми лекари, взимаха по 300 лв, а дядовците ми, също вишисти по 3000 по времето на капитализма?
И от какво са били лишени да кажем дядовците ми по времето на капитализма?

търтей
26-01-2011, 21:52
И от какво са били лишени да кажем дядовците ми по времето на капитализма?

Е как от какво - бригади, ленински съботници, изходни визи, преводна рубла ... все яки неща

:tv:

fred
26-01-2011, 21:55
Стефане ще ме триеш бе мама?
Трябва ли в прав текст да напиша, че тия дето фаресват соца са кретени?
И че единственото оправдание да харесваш тоя идиотски човеконенавистен лежим е ако си бил пряко облагодетелстван от него? Както разни тукашни форумни герои?
Мога и поименно ма то нема смисъл.

За безплатното трябва ли да обяснявам защо нито при соца нито при комунизма нито при който и да е строй може да има нещо безплатно?

Еми не знам, писна ми да се обясняват азбучни истини, щото имало некой неразбрал.
Аре , лево бе.
Дружно да се изнасят в Корея. Ама не - тука ще си седим щото е гот да се прави бизнес с парите на дедо откраднати от българския народ ...

В тая насока винаги ми е харесвало изказването на Й.Бродски, който казва, че не може да има интелигентен човек, който да харесва соца /комунизма/, това един тест за интелигентност,

---------- Post added at 01:55 ---------- Previous post was at 01:54 ----------


Е как от какво - бригади, ленински съботници, изходни визи, преводна рубла ... все яки неща

:tv:

А и навярно са живели в пещери, щото всичко друго било построено от комунистите, в частност бай Тошо

DerMeister
26-01-2011, 21:57
Е как от какво - бригади, ленински съботници, изходни визи, преводна рубла ... все яки неща

:tv:
И грам не са градили комунизЪма... Прахосани животи.

Също не са имали лозунги хората:
http://biskvitka.net/2008/10/03/komunisticheski_lozungi_1_chast.html
http://biskvitka.net/2008/10/04/komunisticheski_lozungi_2_chast.html

pavlin
26-01-2011, 23:36
Точно този начин на мислене ни пречи, че все нещо ни е виновно и от нас нищо не зависи. Не може едни промени да се извършват 20 години и до никъде да не се стигне. А тук има един господин който постянно повтаря едно и също и изопочава нещата. Как не му омръзна не знам.

kiko73
26-01-2011, 23:52
Не може, ама може! Както е видно от реалната ситуация в момента. Тези, които идват и безславно си отиват се оправдават с предишните, а в същото време системата "обръч от фирми" си върви и нЕма спиране.

spe4elist
26-01-2011, 23:52
Точно този начин на мислене ни пречи, че все нещо ни е виновно и от нас нищо не зависи. Не може едни промени да се извършват 20 години и до никъде да не се стигне. А тук има един господин който постянно повтаря едно и също и изопочава нещата. Как не му омръзна не знам.

Добре, де ... Що не си остана тук и да ни покажеш как да си направим промените, ами ни даваш безплатни акъли от плажа на Miami Beach?!? Мохитото добре ли е охладено?!?
Айде, стига вече, колега!

Derry
26-01-2011, 23:56
Тука сме две групи: едната е нямала проблеми с комунизма и комунистите и вижда тук-там по някоя положителна страна на бившия строй, другата група е крайно негативна към близкото ни минало и е затворена към идеята, че е имало положителни неща. Оказва се, че първата група е простовата сякаш, пък другите интелигентни и разбиращи.

DerMeister
27-01-2011, 00:02
Точно този начин на мислене ни пречи, че все нещо ни е виновно и от нас нищо не зависи.
Ами точно този начин на мислене е плод на:

"Държавата се грижи за всички, помогни на партията да изгради комунизма и тя ще се грижи за теб." или както там са го казвали през годините Тато и приятели.

Затова всички сега стоят и се вайкат и се хвърлят на празни обещания от кого ли не и после сърбат супата. Затова скоро четох как някой си бил много зле с парите, играл на всички видове игри със СМС, държавата не му помагала и затова имал нужда от помощ.

pavlin
27-01-2011, 00:27
Добре, де ... Що не си остана тук и да ни покажеш как да си направим промените, ами ни даваш безплатни акъли от плажа на Miami Beach?!? Мохитото добре ли е охладено?!?
Айде, стига вече, колега!

Всеки може да си стегне багажа и да дойде в Щатите ако му стиска. Аз тук съм пристигнал с 600 долара и две торби с дрехи. Никой не ме е чакал, нямах и зелена карта. Спал съм по автогари където съм посрещал и изпращал пияниците по цяла нощ. Сега издържам семейство от 4 и не се оплаквам. Почти съч сигурен че тези които най-много мрънкат сега или нищо не помнят от соца или са се покривали и вървяли с конюктурата.

---------- Post added at 22:27 ---------- Previous post was at 22:24 ----------


Тука сме две групи: едната е нямала проблеми с комунизма и комунистите и вижда тук-там по някоя положителна страна на бившия строй, другата група е крайно негативна към близкото ни минало и е затворена към идеята, че е имало положителни неща. Оказва се, че първата група е простовата сякаш, пък другите интелигентни и разбиращи.

Да ама прогреса се водил винаги от малко по- широко скроените хора. Дано да има повече.

BLUE1
27-01-2011, 00:31
Павлине, ми що не отиде в Куба или в Корея да не спиш по автогарите. Там можеше да издържаш и по-голямо семейство. Наистина ли не се усещаш?

pavlin
27-01-2011, 01:02
Отивам където Си искам и причината беше че ми омръзна да ги чакам промените ама така като гледам твоя монталитет да търсиш под вола теле няма да се промени.

BLUE1
27-01-2011, 01:04
Ако не нарушавах правилата щях да ти кажа че си много т.п, но ще се въздържа. Всъщност си обикновен трол и се чудя защо те търпят тук.

RUNNING WILD
27-01-2011, 02:24
Голям смях с тия комуняги стана :) Павлине пиша ти тия неща съвсем сериозно братко,дядо ми е първият на област Михайловград полит комисар,бит,измъчван с изтръгвани нокти,отвличан затварян и изтезаван,има убит брат при Септемврийското възстание 1923 г,другата ми рода от Чипровци там знаеш какви са чешити хората е същтото нещо,та този мой дядо стреляли са по него през 1962 ра са го причакали пред селската къща защото не е бил доволен от това за което се е борил,умря през 1984 болен прегърбен и беден с 9 ордена и 2 значки и нищо друго,той се интересуваше само от вестник Работническо дело и от кошери с пчели-може да ми е дядо но чакай такива хора да развият нещо,няма да се оправиме защото всеки идва гладен на пост,забележи че още старите държавни партийни служители дърпат конците-Любен Гоцев-полицай,Илия Павлов-полицай,Стойл Славов -полицай,Маргена-бивш милиционер,Маджо-полицай,Бойко Борисов от охрана на Тодор Живков пое властта,чудно защо преди да стане не я пое още тогава,Луканов е най-сериозната руска подлога и само той и Ахмед Доган са найверните хора на партията а Доган е най интересният човек в тая държава за момента ако щеш вярвай,той излъга турците и ги поведе още през 1980 по сценарий разигран от партията а това продължава и до днес-горките хора,Доган знае 6 езика и стреля отлично с всичко и още през 1982ра са го засичали по стайте на" 6ти септември'...сам се сети по поръчка на кой са бомбените атентати в България през и защо се разкриха извършителите а не поръчителите,Фармахим за 3 дена преди Нова Година са на зад с плана за годината и изведнъж прас-премия-плана е прейзпълнен с Каптагон-анфетамин,българските калашници от нашите заводи са по-добри заради сглобката си студеното заваряване и се сети щом е на въоражение в 55 страни колко ли бройки е произвела България и защо не ни дадоха да правиме навремето РЕНО,от арабските страни пращаха араби да се учат в България и ние за това имаме най силното лоби до ден днешен в Арабският свят,а нашите червени мозъци ги пращаха в СССР да изучат как да мачкат като се завърнат,просто при нас има само Партийно наследство на червените ботуши,кажи ми един канал за наркотици който да не се държи от МИЛИЦИЯТА ОЩЕ?на кой са каналите за цигари от едно време?-КИНТЕКС,всичко е една игра измислена от мозъци и то дълголетни и ние сме пионки в нея щото си обичаме държавицата,едно време е имало възстания срещу Царската власт явно и сега трябва някой да подкара влака и всичко да се изрине.

---
Не се чете! Правописните правила са лесни и прости. Всички ние ги спазваме. Започни и ти.
Old Fox

pavlin
27-01-2011, 03:40
Колега аз не съм комунист и никога не съм бил, дори в комсомола ме приеха един от послените въпреки че бях един от най-силните ученици. Родителите ми никога не са били комунисти също. На единият ми дядо са му затворили рестоланта, длугият е бил кмет преди 1944 на малко градче. Тезата ми, както съм казвал и преди е против пълното отричане и наслагването на омраза. Ако направим хронология на този спор ще видим че всичко започна от едно мое твърдение че по време на бригадирското движение са били изградени множество важни инфраструктурни обекти и това е било в голямата си част на доброволен принцип. Нищо не съм си измислил, даже го подкрепих с факти. Какво последва, хора които иначе претендират да са обективни, ме обвиниха че лъжа, последваха обиди, заплахи, интерпретации къде вярни къде невярни и т.н. Някои хора доказаха пак че не могат да водят нормален спор. Ами сами си създаваме драмата, сами си измисляме жертвите и сами си изпълняваме присъдите. Това се получава накрая, типичен нашенски сценарий.

CBET
27-01-2011, 09:55
Точно това казвам и аз, не може да променим историята си и трябва да я примем такава каквато е да отсеем доброто от злото и да продъжаваме напред. За мен последните 20 са връщане назад в икономическо отношение заради целия тоз лов на вещици които така и не можахме да заловим ами даже им предложихме условия да подсигурят поколенията си.

Павлине, това е едно от малкото ти смислени и правилно според мен изказвания.



На мен пък дядо ми беше втори секретар, имал съм роднини партийни членове, имал съм и репресирани (ако си спомняте историята с паметника и фитила) ма тва не променя факта, че твърденията за социализма са абсолютно погрешни. Безплатни неща няма! Може да са били общоплатени или както е в нашия случай - с отложено плащане, т.е. плащаме ги ние сега. Истинска храна е имало и тогава и сега, просто трябва да знаеш какво да купуваш. За чужбина ... сега всеки човек с доход около 1000 че и по-малко лева примерно може да си позволи екскурзия до Холандия, Италия, до Гърция си ходим като едно време до село. Сериозно ли твърдиш, че по време на режима е можело ей така да си купиш билет и да тръгнеш? За "почти нулевата престъпност" - без коментар ...

Колега, както казах родителите ми не са били членове на партията. Дори баща ми е отказвал да стане такъв след като няколкократно са му намеквали, че кариера без да си член на БКП е равно на 0 (нула). Живеехме във ведомствена панелка, изплащана на ДСК до '91. Баби и дядовци от едната страна са обикновени селски хора, а от другата скромно живеещи под наем, а после закупен апартамент пак изплащан години наред. Та след това лирично отклонение да ти кажа следното:
Да! През '84, '85, '86, '88, '89 и '91 лятото родителите ни водеха на почивка в чужбина колега! Ей така! Не си купувахме билети, а се купуваха едни пътнически чекове от клуба на СБА за страните, които си обявил, че ще посетиш, натоварваш се в автомобила си и потегляш! Даже '89 бяхме в Унгария когато унгарците премахнаха митническият режим по границата си с Австрия и докато бяхме на ГКПП Дунав мост по радиото съобщиха че Берлинската стена пада!
Относно престъпността я мини покрай едно училище да видиш колко от хлапетата се ходят или се прибират сами, замисли се дали пак така беше преди '89 и ако можеш да бъдеш обективен кажи си думата.



Стефане ще ме триеш бе мама?
Трябва ли в прав текст да напиша, че тия дето фаресват соца са кретени?
И че единственото оправдание да харесваш тоя идиотски човеконенавистен лежим е ако си бил пряко облагодетелстван от него? Както разни тукашни форумни герои?
Мога и поименно ма то нема смисъл.

За безплатното трябва ли да обяснявам защо нито при соца нито при комунизма нито при който и да е строй може да има нещо безплатно?

Еми не знам, писна ми да се обясняват азбучни истини, щото имало некой неразбрал.
Аре , лево бе.
Дружно да се изнасят в Корея. Ама не - тука ще си седим щото е гот да се прави бизнес с парите на дедо откраднати от българския народ ...

Да обобщя! Понеже не твърдя че го харесвам оня строй, но не го и отричам като идея, оценявам и положителните неща които са изградени и направени а не гледам само черното значи може би съм облагодетелстван полу кретен.



От кои благини по-точно се възползвам аз сега, без да съм имал нещо общо и да знам от пряк опит какво е било това комунизъм? Благината да живея във последната по всичко държава в развития "западен" свят ли?

Гледам пишеш за преди 89-та и за след. Ами всичко след 89-та е резултат от това преди 89-та. Една абсолютно неконкурентно способна държава с безумни и безкрайни ЗАВОДИ за глупости и милиони хора, чиито живот се осмисля с да работиш у заводо и да имаш за сирене и кремвирши.

От друга страна както казваш нацията е предимно затъпяваща, простотията е повсеместна и е пълно със "селяци" и чалгари, нали? И кой по-точно ги е отгледал и възпитал всички тези хубавци? Може би аз след 89-та? Или всички отогворни за сегашната ситуация са на по 20 години...


Младежо, за 24-те ти години би ли ми казал някакъв твой личен смислен спомен от времето преди '89, че да правиш сравнение? Я ми отговори на един простичък въпрос: Компютъра ти ел. енергия ползва ли за да работи или е на дърва и въглища? Тая ел. енергия по какъв начин достига до теб? Ел. преносната мрежа, кога и от кого е изградена в тая държава? За 22 години демокрация някакви генерални подобрения по нея да са правени? Като отидеш до мивката и завъртиш кранчето вода потича ли? Същите въпроси както за тока са актуални и за водата!



Тука 2 та върли фена на комуноидния строй да застават като матросовци пред амбразурите и да обясняват, какво добро и велико дело е да изтровиш с радиоактивни отрови собствения си народ ... и после да ми лялят за негативизми и плюене.

Нищо добро и велико няма в това! Както няма нищо добро и велико във факта, че някои хора ни продадоха и ограбиха в последните 22 години, оправдавайки се с комунизма и тоталитаризма! Но това ти удобно - не го казваш, нищо, че хронологично във времето е по-скорошно събитие от цитираното от теб. За мен и разграбването на народа, както и излагането му на радиация са равносилни престъпления!



В тая насока винаги ми е харесвало изказването на Й.Бродски, който казва, че не може да има интелигентен човек, който да харесва соца /комунизма/, това един тест за интелигентност,

Явно това е проблема! Вие сте ентелегенцията, и се доказвате чрез тоталното отричане на времето преди '89.



Тука сме две групи: едната е нямала проблеми с комунизма и комунистите и вижда тук-там по някоя положителна страна на бившия строй, другата група е крайно негативна към близкото ни минало и е затворена към идеята, че е имало положителни неща. Оказва се, че първата група е простовата сякаш, пък другите интелигентни и разбиращи.

Дери, ще те вкарат и тебе в групата на слабо ентелегентните облагодетелствани полу кретеноидни селяндури :roll:


Както казах дискусията е безкрайна.

fred
27-01-2011, 10:17
Комунистите винаги са мразили интелигенцията, както и фашистите, затова първата работа след взимането на властта, както в Русия, така и във всички соц страни, естественно и у нас след септември 1944, е да избият най-видните и будни представители на интелигенцията, останалите да се наплашат, а в последствие да си завъдят псевдо интелигенти, които да ги хвалят и славословят. Та ако човек е прочел достатъчно в дествотто си и юношеството си, израсъл е в културна среда, винаги ще има възможността да преценява политическата обстановка, не може да бъде превърнат в папагал, който повтаря клишета и да хвали един полуфеодален строй, с мумии и фарони, наречен комунизъм.

Derry
27-01-2011, 12:08
Комунистите винаги са мразили интелигенцията, както и фашистите, затова първата работа след взимането на властта, както в Русия, така и във всички соц страни, естественно и у нас след септември 1944, е да избият най-видните и будни представители на интелигенцията, останалите да се наплашат, а в последствие да си завъдят псевдо интелигенти, които да ги хвалят и славословят. Та ако човек е прочел достатъчно в дествотто си и юношеството си, израсъл е в културна среда, винаги ще има възможността да преценява политическата обстановка, не може да бъде превърнат в папагал, който повтаря клишета и да хвали един полуфеодален строй, с мумии и фарони, наречен комунизъм.

Комунистите когато са взимали властта са били предимно бедни хора, мисля си, че това е било причината да мразят богатите, а по онова време само хората с пари са могли да си позволят образование, това, че имаш образование не значи, че си интелигентен или пък умен и отсъствието на знания, не те правят глупав.

pr_00f
27-01-2011, 12:33
Tа това мразя трябва ли да е равно на убивам ?

А отсъствието на знания може и да класира индивида автоматично като глупав , но предполагам ще се съгласиш, че отсъствието им силно ограничава ... "мирогледа."

Ако погледнем днешната младеж , която обикновено се определя като необразована, невъзпитана и прочие.
Та въпроса е тази младеж кой я е възпитавал? Родителите и нали са израснали в соц. общество "гарантиращо" безплатно образУвание.

pavlin
27-01-2011, 13:10
Днешната младеж е точно резултат на тези безплодни 20 години когато ценностите в обществото падхнаха до минимум.

DanewRomeo
27-01-2011, 13:25
Който "мрази" за щяло и нещяло, отдавна е загърбил пътеката на мъдростта (а може би и никога не е вървял по нея). Тъй като работя в сферата на образованието, съвсем спокойно мога да твърдя, че днешните изгубени поколения са пряк резултат от тоталното потъпкване на ценности и привички, състояло се в епохата на "светлия" "социализъм". Наскоро имах пряк контакт с иностранци, в иностранция (нейде в Западна Европа, в една бяла страна). Та просто се шашнах колко строго възпитание получават децата там. Шашнах се, честно! На момиченцето (деветгодишно) да се подаряват дрънкулки тип бижута е тотално табу, децата спортуват организирано задължително, децата помагат на майка си вкъщи до откат, децата (на 9 и 11 съответно) поздравяват възрастните на улицата, децата биват поощрявани да комуникират с чужденеца на английски език, макар че аз поназнайвам местния им език и ми се щеше да си го практикувам. Но не би! Сещай се, батьовото ;)

koolio
27-01-2011, 13:30
Днешната младеж е точно резултат на тези безплодни 20 години когато ценностите в обществото падхнаха до минимум.
А тези 20 години на какво са резултат?

pr_00f
27-01-2011, 13:54
Днешната младеж е точно резултат на тези безплодни 20 години когато ценностите в обществото падхнаха до минимум.

Днешната младеж е предимно продукт на възпитанието на родителите си, не толкова на околната среда.
Едно добре възпитано дете си остава такова, и ако някой чака на учители и възпитатели да му научи детето на ценностите в живота .... има да чака.

А родителите в каква среда са отраснали ? Сигурно при върл капитализъм.

morfius
27-01-2011, 13:57
Каскета и цървула просто мразят всичко що се подава извън стадото, за това соц режимите унищожават наред различните.

Последните 20 години са резултат от предните 45, ако не проумеем, че трябва да се промени нагласата към миналото от носталгия към отрицание, няма да имаме различни следващи 20 години... и докато другите потърпевши от извращенията на тоя строй общества ще вървят напред, ние ще потъваме в мизерията.

Павлин пак се опитва да ни излъже... не му се връзвайте, днешната младеж я възпитават родители възпитавани през "светлото соц минало".

pavlin
27-01-2011, 14:33
Факт е че образованието като база и като резултати беше по-добро през социизма. Децата в голяма степен се влияят от средата и господстващите ценности. Не случайно се казва че битието определя съзнанието. Но тук пак опираме до проблема че трябва да намерим някой друг да обвиним защото така е по-лесно.

---------- Post added at 12:33 ---------- Previous post was at 12:30 ----------


Който "мрази" за щяло и нещяло, отдавна е загърбил пътеката на мъдростта (а може би и никога не е вървял по нея). Тъй като работя в сферата на образованието, съвсем спокойно мога да твърдя, че днешните изгубени поколения са пряк резултат от тоталното потъпкване на ценности и привички, състояло се в епохата на "светлия" "социализъм". Наскоро имах пряк контакт с иностранци, в иностранция (нейде в Западна Европа, в една бяла страна). Та просто се шашнах колко строго възпитание получават децата там. Шашнах се, честно! На момиченцето (деветгодишно) да се подаряват дрънкулки тип бижута е тотално табу, децата спортуват организирано задължително, децата помагат на майка си вкъщи до откат, децата (на 9 и 11 съответно) поздравяват възрастните на улицата, децата биват поощрявани да комуникират с чужденеца на английски език, макар че аз поназнайвам местния им език и ми се щеше да си го практикувам. Но не би! Сещай се, батьовото ;)
Това е отделен случай а колко е показателен за цялостната картина, това е друг въпрос.

morfius
27-01-2011, 14:47
Стига лъга бре Павлине... факта не се доказва по никакъв начин... социализма възпитава овчедушие, сивота и доносничество, а соц. образованието - зубрачество, нагаждачество и всичкология.
Неща които се оказва, че са полезни точно толкова, колкото знанията как да наточиш кремъчно копие.

По-доброто образование беше всъщност резултат от все още неразпадналото се възпитание в следствие цървула и каскета... ти може и да не знаеш, но възпитанието се променя през поколение... за това и плодовете на соц. морала ги берем сега.

митака-пловдив
27-01-2011, 15:11
Колега,моля ти се!По мое време образованиято също си беше наред,смятам че и сега нее по-различно.Учителите са си пак същите,училищата също.Не бъркай учебната програма с учението.Това че нашата е още от 70-те години,си личи колко на ниво е била тогава.До последно учехме по учебници преди 89-та (пътностроителни машини) Факт е че като завърших,освен за работа в България,с дипломата мога да си избърша задника в Европа примерно!Нейсе,остави учението,просто сега има свобода и по-интересни начини да си прекараш времето отколкото да седиш в час и да гледаш картинка/разрез на двигател на ГАЗ-24.Ако министрите на образованието се поинтересуват от какво се вълнува днешната младеж,мога да направят много по въпроса!НО те неискат,защото имат нужда от глупав електорат,задоволяващ се с чалга,футбол и клюки.
Нямам много спомени от комунизма,бил съм на 4 когато е рухнал като строй.Но имам някакви бледи спомени за море на Ахтопол,заз 968м на баща ми,щайгите с буркани,котлони....... и мизерията в бунгалата.Въпреки всичко ми е много интересно да слушам какво е било.Интересувам се и от двете страни на "барикадата" Според баща ми е било хубаво до толкова,че без работа няма да останеш,без дом,гладен.....НО,работиш нещо което неразбираш,получваш толкова колкото всички,независимо дали се скатаваш или се напъваш.Всеки е гледал да краде,защото всичко е ставало с подкупи и под масата.Зазката,татко е чакал 3 години и всичките лихво-точки на баба и дядо.Апартамента ни беше 32 квадрата (боксониера).Според негого (баща ми) сега живеем във време в което АКО работиш много и имаш малко акъл (и си честен) няма начин да останеш гладен и бездомен.Това че държавата не ти помага е така!Че гледа да вземе двойно от това което предлага и това е така.Просто мисля че нещата в България станаха много бързо.Всеки се юрна да краде и да забогатее бързо.На никой не му беше обяснено или набито в главата (с учение в училищата) че капитал се прави с труд и ум.В училище и до момента съм убеден че няма предмет който да те подготви за трудовия пазар и ти си поредната ниско платена работна ръка.
Това че българската демокрация и изкривена до невероятна призма,само показва колко сме неориентирани в нещата.
За бригадите :) Всички имат спомени от тях.Изпълваш нормата до обед,после цял ден бели,а вечер опипваш съученичките :) . Според мен учениците и сега биха отишли на бригада на село,вместо в Англия (само че не за орден или грамота,а за някой лев) Само че на никой не му дреме на дядовия да помисли за този вариант.Вчера чух по новините че Япония искала пилешко месо от България.....ами айде де.Къде е държавата да се задейства?Отново захапали някое скандално СРС и чудейки се с какъв скандал да отвлекат вниманието на електората,може би?!
И времето преди 89-та и времето след,НЯМА ЗА ЦЕЛ ДА ИМА МИСЛЕЩИ ХОРА.Затова според мен дали е социализъм или демокрация - няма никакво значение,в България действа друга система. :)

kolev
27-01-2011, 15:13
Комунистите когато са взимали властта са били предимно бедни хора, мисля си, че това е било причината да мразят богатите, а по онова време само хората с пари са могли да си позволят образование, това, че имаш образование не значи, че си интелигентен или пък умен и отсъствието на знания, не те правят глупав.

властта не завземат бедни и глупави хора, напротив. Комунизма идва с интелигентни и образовани лидери , обсебени от жаждата за власт. Завземането става насилствено (още от тук не може да се очаква нищо добро) и интелигенцията се смачква за да се управлява стадото лесно, да върви под строй и да вика - колко сме равни всички. Накрая цялото нещо се извращава в един як тоталитаризъм. Европейските жп линии и магистрали свършват на нашата граница, то се вижда какво е построил комунизма , та не знам за какво се вайкате.
А за демокрация ще трябва да почакаме поне още 20 години докато излязат от властта комунистически подлоги като сергей,костов, доган и други, барабар с бодигарда на живков.

ей тука има нещо интересно,писано още преди 60 и повече години.
http://ime.bg/pr_bg/203-6.htm
http://bg.wikipedia.org/wiki/Пътят_към_робството

DerMeister
27-01-2011, 16:45
Младежо, за 24-те ти години би ли ми казал някакъв твой личен смислен спомен от времето преди '89, че да правиш сравнение? Я ми отговори на един простичък въпрос: Компютъра ти ел. енергия ползва ли за да работи или е на дърва и въглища? Тая ел. енергия по какъв начин достига до теб? Ел. преносната мрежа, кога и от кого е изградена в тая държава? За 22 години демокрация някакви генерални подобрения по нея да са правени? Като отидеш до мивката и завъртиш кранчето вода потича ли? Същите въпроси както за тока са актуални и за водата!
Драги господине, а според вас тези неща само при комунизма ли са били изобретени и създадени, че да им се радвам като манна небесна. Нали цялата тема е дали строят е бил добър или напротив? Може би милионите ми връстници от некомунистическите държави въртят манивели и се подмиват с канчета? Подобрения на какво да се направят? Да позлатят тръбите и ел. мрежата ли? Или от полупроводници да правим цели? Неща са правени и хората са живели, но се вижда с просто око, че е можело и по-добре, а резултатите в дългосрочен план ги сърбаме и ти, и аз младият и нищо неразбиращ.:pokey:

А смисленият ми спомен знаеш ли кой е? Като фалира тъпата комунистическа държава и тъпите и гнусни комунистически управници се чудеха как да си разделят парите, аз се редях с майка ми и сестра ми, която беше току що родена, на опашка за олио, понеже я пускаха да се пререди с двете деца. А баща ми отиваше в 6 сутринта за кисело мляко! И това се случва непосредствено след невероятния комунистически режим. Вода пиехме и ток имаше, ама не беше много засищаш. Ааа и дядо ми поръчваше сухо мляко и хумана от Германия през 350 човека, защото тук нищо нямаше и можеше да се сдобиеш с дефицитните стоки(НЕВЕРОЯТНИ ЛУКСОВЕ, невиждани в света като храна за бебета) само с връзки или ако имаш валута.

pavlin
27-01-2011, 17:27
Стига лъга бре Павлине... факта не се доказва по никакъв начин... социализма възпитава овчедушие, сивота и доносничество, а соц. образованието - зубрачество, нагаждачество и всичкология.
Неща които се оказва, че са полезни точно толкова, колкото знанията как да наточиш кремъчно копие.

По-доброто образование беше всъщност резултат от все още неразпадналото се възпитание в следствие цървула и каскета... ти може и да не знаеш, но възпитанието се променя през поколение... за това и плодовете на соц. морала ги берем сега.
Добре е че има такива умници като теб където казват на бялото черно и се чудят кого да нахокат и кого да обвинят. Затова и образованието е в това положение сега. Направи си една равносметка колко нови училища има построени през последните 20 години и колко преди това. Да не споменаваме колко са тези където въобще не ходят на училище.

spe4elist
27-01-2011, 17:41
Добре е че има такива умници като теб ...

---------------------------------------------
Колега pavlin,
постоянно се оплакваш, че някой те обиждал, а ти какво правиш?!?

Считай това за официално предупреждение, следващият подобен пост ще бъде санкциониран с точки, а това в твоят случай означава - бан!

Правя го публично, за да няма после: не бях предупреден!

Поздрави

dimo
27-01-2011, 18:27
Днешната младеж е точно резултат на тези безплодни 20 години когато ценностите в обществото падхнаха до минимум.

Това е абсолютно невярно твърдение ,като между впрочеми повечето неща които пишеш.
Първо ще кажа че родителите- изразяват себе си чрез децата си - днешните родители знаем кога са израснали.
Второ има изключително интелигентни млади хора в България израснали и изучили се точно през последните 20 години най пресния пример който ми идва наум е 18-годишният Радко Котев -петият човек в света, намерил решение на задача на 2000 години и първият, който я решава по триизмерен начин http://news.plovdiv24.bg/topics/215785.html

morfius
27-01-2011, 18:31
Павлине, отново се опитваш да излъжеш някого... но не си уцелил аудиторията. :)

КПД на образованието у нас и на соц. морала вече е доказано, че е клонящо към нула (в някои случаи от долната страна).
Доказано от факти, не от любимите ти лозунгови фрази.

Архитекти, инженери, лекари избягали от тук преди и в първите години след падането на "соц. рая", са учили наново в държавите в които са отишли, не си мисли, че си единствения българин в САЩ (за Европа няма и да почвам).
Учили са наново защото родното средно и висше образование беше въздух под налягане, боравещо с политикономика, остарели данни и факти, остарели програми, остарели знания и нелепа липса на специализация и практика.
Абе образование само да има дипломата...

Обори тези факти и тогава ме обвинявай за състоянието на образованието у нас!

Факта, че основното работеше няма общо със строя, а с тоягата... и с възпитанието и морала наследени от царска България.

А да, и за промяната на възпитането през поколение също можеш да пробваш с факти да ме оборваш :)
Ако не можеш, се извини за лъжата, че само последните 20 години са виновни за настоящото положение!


До останалите, наричането на нещата с истинските им имена може да е всичко друго но не е омраза или отрицание.

fred
27-01-2011, 20:01
Както и с частната собственост, да добавя, относно морала на българите до 1944.Хората тогава са уважавали труда, земята си, бизнеса.Затова и ТЗКС та в първите 20 години са били относително стабилини - просто хората, които са работили тогава са били кръвно свързани със земята и добитъка си поколения наред, а сега са кръвно свързани с простотията, мързела и кражбата.

---------- Post added 28-01-2011 at 00:01 ---------- Previous post was 27-01-2011 at 23:55 ----------


Комунистите когато са взимали властта са били предимно бедни хора, мисля си, че това е било причината да мразят богатите, а по онова време само хората с пари са могли да си позволят образование, това, че имаш образование не значи, че си интелигентен или пък умен и отсъствието на знания, не те правят глупав.

Е не е точно така.Наистина, по богати и прогресивни хора са имали образование, но поради простата причина, че другите са имали собствен бизнес-занаяти, земя и прочее.И в днешна развита западна Европа, много хора учат само задължителното си образование и се отдават на сравнително добре платени професии, а вишистите са по малобройни, особено пък тези, които остават и развиват интелктуален продукт в университети, лаборатори и так далеОбразованитето не може да те направи умен, но поколения образовани предци - да.Образованието е елемент от интелигетността, но не е задължително, да го кажа така

Derry
27-01-2011, 20:11
Както и с частната собственост, да добавя, относно морала на българите до 1944.Хората тогава са уважавали труда, земята си, бизнеса.Затова и ТЗКС та в първите 20 години са били относително стабилини - просто хората, които са работили тогава са били кръвно свързани със земята и добитъка си поколения наред, а сега са кръвно свързани с простотията, мързела и кражбата.

---------- Post added 28-01-2011 at 00:01 ---------- Previous post was 27-01-2011 at 23:55 ----------



Е не е точно така.Наистина, по богати и прогресивни хора са имали образование, но поради простата причина, че другите са имали собствен бизнес-занаяти, земя и прочее.И в днешна развита западна Европа, много хора учат само задължителното си образование и се отдават на сравнително добре платени професии, а вишистите са по малобройни, особено пък тези, които остават и развиват интелктуален продукт в университети, лаборатори и так далеОбразованитето не може да те направи умен, но поколения образовани предци - да.Образованието е елемент от интелигетността, но не е задължително, да го кажа така

Да, съгласен съм.

JORDI
27-01-2011, 21:10
Днешната младеж е точно резултат на тези безплодни 20 години когато ценностите в обществото падхнаха до минимум.
Абсолютно е вярно това! И не мога да разбера колегата dimo,който ти опонира с пример за това, че "родителите- изразяват себе си чрез децата си...", защо даде само един положителен пример за момчето-математик, а не цитира ежедневните примери в медиите за убийства извършени от млади хора! И те изразяват и са огледало на родителите си,обаче в тях няма ценности и душата им е опустошена! Хайде пък да не вадя линкове за състоянието на интелектуалност и образованост на младежта ни към момента! :disgust:

DerMeister
27-01-2011, 21:18
Абсолютно е вярно това! И не мога да разбера колегата dimo,който ти опонира с пример за това, че "родителите- изразяват себе си чрез децата си...", защо даде само един положителен пример за момчето-математик, а не цитира ежедневните примери в медиите за убийства извършени от млади хора! И те изразяват и са огледало на родителите си,обаче в тях няма ценности и душата им е опустошена! Хайде пък да не вадя линкове за състоянието на интелектуалност и образованост на младежта ни към момента! :disgust:
Много ми е интересно как според теб се формира характер, възпитание, ценности и душа? Всъщност ми се струва, че въобще не схващаш смисъла на "те изразяват и са огледало на родителите си". Щом "обаче в тях няма ценности и душата им е опустошена" => родителите им не са им дали тези ценности и не с обогатили душата ми. Естествено голям принос имат среда на живот, приятели, училище и т.н., които пак са пълни с деца на отгледаните в комунизЪма и живелите през тази златна ера за България.

ЕСТЕСТВЕНО, далеч съм от мисълта да слагам всички деца и от родители преди, след и повреме на 89-та година по общ знаменател... Говрим за цялостната картинка.

JORDI
27-01-2011, 21:46
Много ми е интересно как според теб се формира характер, възпитание, ценности и душа? Всъщност ми се струва, че въобще не схващаш смисъла на "те изразяват и са огледало на родителите си". Щом "обаче в тях няма ценности и душата им е опустошена" => родителите им не са им дали тези ценности и не с обогатили душата ми. Естествено голям принос имат среда на живот, приятели, училище и т.н., които пак са пълни с деца на отгледаните в комунизЪма и живелите през тази златна ера за България.

ЕСТЕСТВЕНО, далеч съм от мисълта да слагам всички деца и от родители преди, след и повреме на 89-та година по общ знаменател... Говрим за цялостната картинка.
Явно не си разбрал, какво цитирах иначе щеше да разбереш, че въпросът ти трябва да е към друг колега! Иначе за средата на живот си прав защото за нея е темата!
А с последното ти изречение съм съгласен!

CBET
27-01-2011, 22:09
Драги господине, а според вас тези неща само при комунизма ли са били изобретени и създадени, че да им се радвам като манна небесна. Нали цялата тема е дали строят е бил добър или напротив? Може би милионите ми връстници от некомунистическите държави въртят манивели и се подмиват с канчета? Подобрения на какво да се направят? Да позлатят тръбите и ел. мрежата ли? Или от полупроводници да правим цели? Неща са правени и хората са живели, но се вижда с просто око, че е можело и по-добре, а резултатите в дългосрочен план ги сърбаме и ти, и аз младият и нищо неразбиращ.:pokey:

А смисленият ми спомен знаеш ли кой е? Като фалира тъпата комунистическа държава и тъпите и гнусни комунистически управници се чудеха как да си разделят парите, аз се редях с майка ми и сестра ми, която беше току що родена, на опашка за олио, понеже я пускаха да се пререди с двете деца. А баща ми отиваше в 6 сутринта за кисело мляко! И това се случва непосредствено след невероятния комунистически режим. Вода пиехме и ток имаше, ама не беше много засищаш. Ааа и дядо ми поръчваше сухо мляко и хумана от Германия през 350 човека, защото тук нищо нямаше и можеше да се сдобиеш с дефицитните стоки(НЕВЕРОЯТНИ ЛУКСОВЕ, невиждани в света като храна за бебета) само с връзки или ако имаш валута.


Колега наистина си смешен! 20-тина годишните блондинки може и да ти се възхищават, но не и аз. Сори! Не си забавен. Успех в живота!

koolio
27-01-2011, 22:57
Колега, както казах родителите ми не са били членове на партията. Дори баща ми е отказвал да стане такъв след като няколкократно са му намеквали, че кариера без да си член на БКП е равно на 0 (нула). Живеехме във ведомствена панелка, изплащана на ДСК до '91. Баби и дядовци от едната страна са обикновени селски хора, а от другата скромно живеещи под наем, а после закупен апартамент пак изплащан години наред. Та след това лирично отклонение да ти кажа следното:
Да! През '84, '85, '86, '88, '89 и '91 лятото родителите ни водеха на почивка в чужбина колега! Ей така! Не си купувахме билети, а се купуваха едни пътнически чекове от клуба на СБА за страните, които си обявил, че ще посетиш, натоварваш се в автомобила си и потегляш! Даже '89 бяхме в Унгария когато унгарците премахнаха митническият режим по границата си с Австрия и докато бяхме на ГКПП Дунав мост по радиото съобщиха че Берлинската стена пада!
Относно престъпността я мини покрай едно училище да видиш колко от хлапетата се ходят или се прибират сами, замисли се дали пак така беше преди '89 и ако можеш да бъдеш обективен кажи си думата.


Колега, не говоря за пътувания в рамките на соцлагера. И то след т.нар. перестройка.
За престъпността - ами мене не ме пускаха сам до градината или предучилищната, чак в 1-ви клас. Това беше през 90-та. :coolio:
Което естествено няма връзка с темата. Но все пак битовата престъпност си я е имало както и сега. Разликата е, че не е била на първите страници на вестниците.

DerMeister
27-01-2011, 23:17
Колега наистина си смешен! 20-тина годишните блондинки може и да ти се възхищават, но не и аз. Сори! Не си забавен. Успех в живота!
Щом не съм забавен, значи смешен е обида, май? Интересно е да приключиш дискусия със "ти си смешен ТОЧКА". Успех и на теб и нищо лично. Аз казах каквото мисля, а ако 20 годишните блондинки ми се възхищават, ще е супер.:handshake:

dimo
28-01-2011, 00:43
Абсолютно е вярно това! И не мога да разбера колегата dimo,който ти опонира с пример за това, че "родителите- изразяват себе си чрез децата си...", защо даде само един положителен пример за момчето-математик, а не цитира ежедневните примери в медиите за убийства извършени от млади хора! И те изразяват и са огледало на родителите си,обаче в тях няма ценности и душата им е опустошена! Хайде пък да не вадя линкове за състоянието на интелектуалност и образованост на младежта ни към момента! :disgust:

Приятелю JORDI,ти колко положителни примера искаш да ти изредя за да стане ясно, че измежду масата неуки и простаци има и хора с ценни качества,а и никъде в света още не съществува общество в което всички са умни красиви и образовани .Освен това не е нужно да си гений за да бъдеш добре възпитан и културен - Родители простаци в повечето случаи възпитават деца простаци.Както казва @fred -иска се наслагване в поколенията.това искам да кажа с изречението- Родителите изразяват себе си чрез децата си защото когато едно дете дойде на земята -то е като бял лист хартия, по който родителите започват първи да пишат - всеки според силите и интелекта си ,според възпитанието и културата си .

pavlin
28-01-2011, 03:58
Ето ви един сравнителен анализ на времената:

http://www.northstarcompass.org/nsc0604/bulgaria.htm

Нищо не казвам, за да не кажат някои хора пак че лъжа.

Някои по-важни насоки:

The situation in Bulgaria in 2004

the GDP was only 37% from the GDP in 1989;

the individual consummation was 55% from that in 1989;

the nominal salary was 47% from that in 1989;

the yearly pension was 41% from that in 1989;

DerMeister
28-01-2011, 08:09
По-добре и този линк дай, да се види източникът, а после всеки сам да си чете и преценява:

http://www.northstarcompass.org/about.html

BLUE1
28-01-2011, 08:45
DerMeister (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=3708) харесва ми мнението по темата което имаш. За 24 те си години защитаваш достойно позицията си. Но за съжаление макар и блондин съм на цели 40 години при това мъж. :love_umbrella:

mdterziev
28-01-2011, 09:05
В София вярно, бе по добре от провинцията, за което всички вкупом мразеха софиянци. В София имаше така наречените "показни" магазини с малко по добри стоки и съответно по скъпи.


Съгласен съм с цялото ти мнение, но "показни" магазини имаше не само в София...

Относно темата - изхождайки от народния ни манталитет и психология смятам, че определено е по-добре да имаме строй, в който сме "прикрито репресирани" и всеки го знае, отколкото да сме с изродена псевдосвобода, каквато имаме днес.

търтей
28-01-2011, 10:51
По-добре и този линк дай, да се види източникът, а после всеки сам да си чете и преценява:

http://www.northstarcompass.org/about.html

I guess it is quite obvious for everyone here that pavlin is struggling to rebuild socialism

:prison:

Join us in our International Anti-Imperialistic Struggle!


:cry:

dimo
28-01-2011, 10:55
Аз пък считам ,че демокрацията ,колкото и несъвършена форма на управление да е, остава най-добра.
Но е нужно да се се гарантира спазването на законите еднакво твърдо за всички и ще имаме стабилна основа, върху която да развиваме обществото и икономиката си .
Тук у нас ние още не сме постигнали истинска демокрация .
@mdterziev,докторе, тъжно е когато интелигентни млади хора, залитат по идеи за репресии(дали открити или прикрити няма никакво значение)излиза че Левски,Ботев и всички знайни и незнайни герои загинали в борбите за национално единство и освобождение-са умряли напразно за тоя дето духа - Султана и без това държеше раята здраво, репресирана и покорна.

morfius
28-01-2011, 10:56
Ето ви един сравнителен анализ на времената:

http://www.northstarcompass.org/nsc0604/bulgaria.htm

Нищо не казвам, за да не кажат някои хора пак че лъжа.


Лъжите този път не са твои а на издание заело се с борбата със световния империализъм.

Да доказваш нещо с тях, е все едно да обясняваш, че Белене е било пионерски лагер.

mdterziev
28-01-2011, 13:29
@mdterziev,докторе, тъжно е когато интелигентни млади хора, залитат по идеи за репресии(дали открити или прикрити няма никакво значение)


Не залитам, аз съм аполитичен, но и да защитаваш нещо, което като идеология е перфектно, но на практика у нас не върви и то точно заради характера на народа, за мен е тъжното. А каузата на Ботев, Левски и всички други няма нищо общо в случая. Това, което се опитвам да кажа е, че дали Султана или някой друг ще ни държи като рая няма занчение - все сме си рая..и това, че живеем в условия на "демокрация" не ни прави по-малко рая.

morfius
28-01-2011, 13:33
Какви репресии, какви 5 лв. на стотинки...?
За пирамидата на Маслоу да сте чували?
Важи за всички общества, ние не сме изключение.

Тръгне ли се на репресивен модел, първите които го отнасят са пречещите, обикновено - интелигенция, лекари, учители, военни, следствие и т.н.

А защо ли ми прилича на ставащото у нас... и предните 45 и следващите 20г.

Та за предимства на репресивни модели ли говорехте?

търтей
28-01-2011, 13:39
От много четене на руско-съветски глупотевини българите сме пропуснали американската история.

Те това изречение на Бен Франклин трябва да се наизусти и да се повтаря всяка сутрин по три пъти пред огледалото.
They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety.

А че българите не обичали свободата - аре да не навлизаме в темата за лошия човешки материал.

mdterziev
28-01-2011, 13:44
А че българите не обичали свободата - аре да не навлизаме в темата за лошия човешки материал.

Според мен точно тук трябва да навлезем. Докато не уточним този въпрос няма смисъл да се спори на каквито и да е било теми, независимо дали става въпрос за строй, за банки или за войната по пътищата.

Derry
28-01-2011, 13:56
I guess it is quite obvious for everyone here that pavlin is struggling to rebuild socialism

:prison:

Join us in our International Anti-Imperialistic Struggle!


:cry:

Ти като радетел на българското вземи та пиши на български, че Българите да те разберем:devil:.

pavlin
28-01-2011, 14:05
Лъжите този път не са твои а на издание заело се с борбата със световния империализъм.

Да доказваш нещо с тях, е все едно да обясняваш, че Белене е било пионерски лагер.

Дай твоите данни където не лъжат за да сравним. Иначе всичко си остава празни приказки.
Независима от източника съотношенията и много факти са сравнително верни.

BLUE1
28-01-2011, 15:12
Дай твоите данни където не лъжат за да сравним. Иначе всичко си остава празни приказки.
Независима от източника съотношенията и много факти са сравнително верни.


Данните и да са верни не могат да бъдат сравнявани с тези след 09.11.89 год. по простата причина, че тогава пазара беше сигурен в рамките на СИВ, но темата така просто зацикля и до никъде не стига, както впрочем и с други подобни теми.

kolev
28-01-2011, 15:23
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&plugin=1&language=en&pcode=tsieb010

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&plugin=1&language=en&pcode=tsieb020

http://www.indexmundi.com/bulgaria/gdp_(purchasing_power_parity).html

http://www.indexmundi.com/bulgaria/gdp_real_growth_rate.html

павка, очаквам да се самонакажеш.

BLUE1
28-01-2011, 15:49
Хайде на бас, че Павката пак ще се измъкне от конкретният въпрос и няма да признае, че е сгрешил.

morfius
28-01-2011, 15:53
Павлине, докато видя как продължаваш да се опитваш да ни лъжеш, вече са те оборили по-горе.
Сега ще се извиниш ли за лъжите и за фалшивите данни?

pavlin
28-01-2011, 16:08
След 20 години реформи, още не можем да стигнем равнището на БВП преди 1989г. Относно образованието, нека някой да даде статистика колко нови училища са построени преди 1989Г. и след това, какъв е бил % на ученици непосещаващи училище. Това са основни показатели за равнището на развитие на едно образование. Какъв % от БВП се е отделял за образование, каква е била събираемостта на данъците, данъчните злоупотреби(сигурно и за това е виновен СИВ) и т.н.
Нищо не оправдавам, само правим едно сравнение.
Ето малко данни от юНЕСКО:

As a whole, the net intake rate of entrants to first primary grade is high. It varies from 98.15% to 99.35%. After the highest net intake rate in 1993/94 (99.35%), begins a decrease in the enrolment of all pupils, who must be enrolled in first primary grade. The statistical data show that in 1993/94 the non-enrolled pupils were 0.65%, in 1997/98 they are 1.36% and in 1998/99 - 1.85%. This is an alarming sign, which all bodies that handle the enrolment of children of the official entry age will consider with anxiety and will take measures against.

---------- Post added at 14:06 ---------- Previous post was at 13:55 ----------


http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&plugin=1&language=en&pcode=tsieb010

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&plugin=1&language=en&pcode=tsieb020

http://www.indexmundi.com/bulgaria/gdp_(purchasing_power_parity).html

http://www.indexmundi.com/bulgaria/gdp_real_growth_rate.html

павка, очаквам да се самонакажеш.

Колев, какво доказваш с това. Кажи си тезата бе човек, че да те разберем.

---------- Post added at 14:08 ---------- Previous post was at 14:06 ----------


Павлине, докато видя как продължаваш да се опитваш да ни лъжеш, вече са те оборили по-горе.
Сега ще се извиниш ли за лъжите и за фалшивите данни?

Продължаваме с празните приказки и пенявиците.

BLUE1
28-01-2011, 16:11
Какви нови училища бе човек? 2000000 души са избягали от България, щото наследството на комунистите беше прекрасно..........Изобщо се чудя кой ли ти се хваща на глупостите и типичният за дървените комунистически глави начин на водене на спор.

kolev
28-01-2011, 16:12
пафка, правиш се на интересен, обаче от горните графики е очевидно 1-во че покупателната способност е значително по-висока и 2-ро можеш да си купиш каквото ти душа сака, а не само сириние и жълта лимонада :)
нови училища не се строят защото няма достатъчно деца на тая възраст, за което са отговорни единствено твоите комунистически лидери. за сметка на това се строят детски градини, което пък ще доведе до нуждата да се строят училища... сещай се защо.
нужда от още разяснения има ли?

търтей
28-01-2011, 16:18
Ако се върна към тричленната композиция на Дж. Оруел - „Войната е мир, Свободата е робство, Невежеството е сила" , трябва да се съглася с констатацията му, защото по времето на социализма българите живеехме мирно, но в постояна битка с „лошите" капиталисти, които ни бяха „врагове". Бяхме свободни, да, но само в рамките на идеологията. Извън нея един невинен виц можеше да доведе до пребиваване в затвора на веселяка, който го е разказал. Държавна сигурност бдеше навсякъде и търсеше, и най-важното – намираше, врагове. Да, невежество е груба, брутална сила, но и особено фин механизъм чрез укриване на информация да управляваш лесно неинформираните слоеве от населението.



доц. д-р Любима Йорданова


А пафката яко е попил секви глупотевини и брътвежи.

;)

Невежството е сила

pavlin
28-01-2011, 16:25
Наскоро гледах снимки от бившото ми училище, пълна скръб, пукнатините по сградата няма кой да запълни а минава за едно най-добрите училища.
Е, и за това ще намерим оправдание от социализма.

---------- Post added at 14:25 ---------- Previous post was at 14:22 ----------


пафка, правиш се на интересен, обаче от горните графики е очевидно 1-во че покупателната способност е значително по-висока и 2-ро можеш да си купиш каквото ти душа сака, а не само сириние и жълта лимонада :)
нови училища не се строят защото няма достатъчно деца на тая възраст, за което са отговорни единствено твоите комунистически лидери. за сметка на това се строят детски градини, което пък ще доведе до нуждата да се строят училища... сещай се защо.
нужда от още разяснения има ли?

Дай да я видим тази графика бе, дай статистика за детските градини.

Pinky
28-01-2011, 16:36
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7b/Bulgaria-demography.png/800px-Bulgaria-demography.png

kolev
28-01-2011, 16:36
каква графика, гледай телевизия да видиш как от 2 години има бой за записване в детските градини. или у сърцето на прогнилия капитализъм не хващаш бг телевизия.

morfius
28-01-2011, 16:55
Продължаваме с празните приказки и пенявиците.

Точно така, продължаваш... нищо смислено, само лъжи.

Линковете в поста преди мен са показателни, че лъжливите данни от комуноиден сайт с който се опита да ни преметнеш не доказват нищо повече от арогантната наглост на промитите мозъци които го списват.

pavlin
28-01-2011, 17:06
каква графика, гледай телевизия да видиш как от 2 години има бой за записване в детските градини. или у сърцето на прогнилия капитализъм не хващаш бг телевизия.

щом има бой, значи няма достатъчно детски градини. Това което казвам и аз, не са били построени или са закрити съществуващи такива.

kolev
28-01-2011, 17:06
Точно така, продължаваш... нищо смислено, само лъжи.

Линковете в поста преди мен са показателни, че лъжливите данни от комуноиден сайт с който се опита да ни преметнеш не доказват нищо повече от арогантната наглост на промитите мозъци които го списват.

ми то си пише долу

Bulgarian Left Youth Group
има ли смисъл да казваме нещо.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bulgarian_birth_rate.jpg

http://www.novinite.com/view_news.php?id=102246

ПП

щом има бой, значи няма достатъчно детски градини. Това което казвам и аз, не са били построени или са закрити съществуващи такива.
ама си трол..... какво точно не можа да разбереш от "строят се нови" :) :) :)

pavlin
28-01-2011, 17:10
Точно така, продължаваш... нищо смислено, само лъжи.

Линковете в поста преди мен са показателни, че лъжливите данни от комуноиден сайт с който се опита да ни преметнеш не доказват нищо повече от арогантната наглост на промитите мозъци които го списват.

Каквото и да казваш не можеш да ме убедиш че с минималната заплата преди 1989г. можеш да си купиш същото с минималната заплата сега. Когато се изчислява PPP се взимат стоки които се търгуват в цял свят и много зависи какво са използвали за да изчислят индекса преди 1989г.

BLUE1
28-01-2011, 17:15
Знаете, че Павката е "трол" и пак му отговаряте, оставете го да си пиши глупостите и не му обръщайте внимание.

търтей
28-01-2011, 17:15
Романтиката на соца е с ясни корени.
Ще си позволя да цитирам Вазов

Защото, при другите си лошавини, игото има и една привилегия: да прави народите весели. Там, дето арената на политическа и духовна деятелност е затворена с ключ, дето апетитът за бързи забогатявания от нищо не се дразни и широките честолюбия не намират простор да се разиграят, обществото изхарчва силите си в дребни местни и лични сплетни, а разтуха и развлечение търси и намира в мъничките обикновени и лесни блага на живота.

Което никак не прави соца хубав.
Еле па успешна икономическа система.

pavlin
28-01-2011, 17:16
ама си трол..... какво точно не можа да разбереш от "строят се нови" :) :) :)

Няма нищо лошо ама да се бяха построили преди това, че да няма недостиг.

BatVas
28-01-2011, 17:17
Павлине, само да вметна , че след 1878 година много хора са изпитвали носталгия по миналото и са искали да се върне предишното управление, а и имайки впредвид историята България е имало доста тежки моменти, та с умиление са си спомняли за времето , като част от турската империя и колко по-лесно са живели.
А относно соца и аз изпитвам носталгия, но не заради строя ............, а заради детството и ученическите години, така и пенсионерите твърдят, че е било хубаво по соца забравяйки лошото - просто от носталгия по младостта. Ако всеки се замисли сега за казармата ще си спомни хубавите моменти и чак ако се понапъне ще се сети за по-лошите.

Сега като се замисля и говорим за социализма - имаше един недоброволен (задължителен) труд, които одобрявам ......"Трудови войски." Всички цигани бачкат , нямат време да правят много чавета, научават се на труд и вземат поне някаква професия. Може и да греша, ама и сега вместо помощи , ако измислят подобен начин да ги накарат да бачкат, пък макар да е неефективно (събсидирано) . По-добре пари за такъв субсидиран труд , от колкото помощи.

РЕДАКЦИЯ: Той Търтея го е казал за носталгията и е цитирал Вазов.

Pinky
28-01-2011, 17:18
Прав си, много неща изобщо не можеше да купиш преди десети. Сега заплатите като абсолючна стойност са по-високи, а цената на ладата, примерно, е долу-горе същата. Да, продаваха я същата до преди 3 години. На същата цена. Ама моята заплата не е като на дядо ми тогава, 200 лв, а малко над 10 пъти отгоре. И пак има хора, които заслужено получават пъти над мен. Не съм ядрен физик, в глупава американска компания работя. Руски телевизор, вярвам, също е на подобна цена, просто не съм се интересувал от такива.
Кое конкретно искаш да сравним, кажи?

митака-пловдив
28-01-2011, 17:22
Каквото и да казваш не можеш да ме убедиш че с минималната заплата преди 1989г. можеш да си купиш същото с минималната заплата сега. Когато се изчислява PPP се взимат стоки които се търгуват в цял свят и много зависи какво са използвали за да изчислят индекса преди 1989г.


Колега,какво си си купувал тогава?Кренвирши и хляб,лимонада и боза?Дали сега пак неможеш и стези пари да си купиш същото?
А дали тогава всеки си е имал автомобил,цифрова,няколко джиесема......все неща за които трябва да плащаш за да ползваш.Оставям на страна марковите дрехи и обувки и всички останали прогнили капиталистически благинки които имаме сега. :)

Хайде опитай се да ме убедиш че тогава е можело да си купиш всички тези неща,с парите които са получавали като заплата тогава.

kolev
28-01-2011, 17:23
Няма нищо лошо ама да се бяха построили преди това, че да няма недостиг.

ами това е щото няма петилетка :) :) :)
иначе изчисленията за 89 сигурно са направени на базата на екзотични стоки - жълта лимонада и дъвки идеал :) :) :)

pavlin
28-01-2011, 17:25
Ето малко характеристика на този индекс:

The PPP exchange-rate calculation is controversial because of the difficulties of finding comparable baskets of goods to compare purchasing power across countries.

Estimation of purchasing power parity is complicated by the fact that countries do not simply differ in a uniform price level; rather, the difference in food prices may be greater than the difference in housing prices, while also less than the difference in entertainment prices. People in different countries typically consume different baskets of goods. It is necessary to compare the cost of baskets of goods and services using a price index. This is a difficult task because purchasing patterns and even the goods available to purchase differ across countries. Thus, it is necessary to make adjustments for differences in the quality of goods and services. Additional statistical difficulties arise with multilateral comparisons when (as is usually the case) more than two countries are to be compared.

When PPP comparisons are to be made over some interval of time, proper account needs to be made of inflationary effects.

morfius
28-01-2011, 17:25
Павлине спри да лъжеш... минималната заплата няма нищо общо в случая, защото се изчислява на база средна такава.
(А у нас и минималната и средната е малко измислен показател последните години поради разни надхитряния с данъците и осигуровките.)

Да в момента мога да купя доста повече неща... просто защото ги има в магазините, а тогава имаше само за определени комуноиди.
Мога да карам Алфа, а не Лада (и то след 20 години чакане за нея).

Та не се ли усещаш как пак лъсва лъжата?

Единствената причина да не си в игнор листата ми е, че тук има колеги които за разлика от нас нито помнят нещо от соц реалността, нито са разпитвали и патили и лапали.
И ако ти повярват на опитите да ни излъжеш току виж мерака на някои комуноиди у нас за модел Путинска Русия в България се сбъднал.
Не мерси!!!

dimo
28-01-2011, 17:28
щом има бой, значи няма достатъчно детски градини. Това което казвам и аз, не са били построени или са закрити съществуващи такива.

Лъжец-в квартала в който живея Построиха училище за 1000 деца през 1994 година.През 03.09.2009 има построени 2 модерни детски градини, най-модерните и най-големите в града са с плувни басейни и тем подобни Градините вече работят втора година !Даже във vbox-a има клипче http://www.vbox7.com/play:cc8dc701?r=google сега проблема е че всички искат децата им да са в най новите градини и никой не ще в дъртите комунистически градини.

kolev
28-01-2011, 17:30
Ето малко характеристика на този индекс:

The PPP exchange-rate calculation is controversial because of the difficulties of finding comparable baskets of goods to compare purchasing power across countries.

Estimation of purchasing power parity is complicated by the fact that countries do not simply differ in a uniform price level; rather, the difference in food prices may be greater than the difference in housing prices, while also less than the difference in entertainment prices. People in different countries typically consume different baskets of goods. It is necessary to compare the cost of baskets of goods and services using a price index. This is a difficult task because purchasing patterns and even the goods available to purchase differ across countries. Thus, it is necessary to make adjustments for differences in the quality of goods and services. Additional statistical difficulties arise with multilateral comparisons when (as is usually the case) more than two countries are to be compared.

When PPP comparisons are to be made over some interval of time, proper account needs to be made of inflationary effects.

пафка, ти хубаво се въртиш ма нали не сравняваме различни държави, а една и съща през годините. стига си се правил на хитрец ами ела тука да живееш и работиш , пък после ще си говорим.

pavlin
28-01-2011, 17:37
Колега,какво си си купувал тогава?Кренвирши и хляб,лимонада и боза?Дали сега пак неможеш и стези пари да си купиш същото?
А дали тогава всеки си е имал автомобил,цифрова,няколко джиесема......все неща за които трябва да плащаш за да ползваш.Оставям на страна марковите дрехи и обувки и всички останали прогнили капиталистически благинки които имаме сега. :)

Хайде опитай се да ме убедиш че тогава е можело да си купиш всички тези неща,с парите които са получавали като заплата тогава.

Изплащаха апартаменти и строяха вили хората и за много други неща стигаха парите.
През последните няколко години в България се забелязва напредък може би заради условията на ЕС и в това няма нищо лошо, но 20те години след 1989г. са един силно отрицателен период. Това потвърждава правилото, че българинът трябва да се държи изкъсо.

---------- Post added at 15:37 ---------- Previous post was at 15:32 ----------


пафка, ти хубаво се въртиш ма нали не сравняваме различни държави, а една и съща през годините. стига си се правил на хитрец ами ела тука да живееш и работиш , пък после ще си говорим.

Да, ама се приравнява към една международна валута за което се използват набор от стоки които се търгуват международно.

pr_00f
28-01-2011, 17:39
И ти понеже обичаш да те държат изкъсо живееш в България :waving:.

kolev
28-01-2011, 17:41
хм даааа, хамериканскио флаг и на снимка нямаше да го видиш.

то има една поговорка - на чужд гръб и 100 тояги са малко

pavlin
28-01-2011, 17:53
Павлине спри да лъжеш... минималната заплата няма нищо общо в случая, защото се изчислява на база средна такава.
(А у нас и минималната и средната е малко измислен показател последните години поради разни надхитряния с данъците и осигуровките.)

Да в момента мога да купя доста повече неща... просто защото ги има в магазините, а тогава имаше само за определени комуноиди.
Мога да карам Алфа, а не Лада (и то след 20 години чакане за нея).

Та не се ли усещаш как пак лъсва лъжата?

Единствената причина да не си в игнор листата ми е, че тук има колеги които за разлика от нас нито помнят нещо от соц реалността, нито са разпитвали и патили и лапали.
И ако ти повярват на опитите да ни излъжеш току виж мерака на някои комуноиди у нас за модел Путинска Русия в България се сбъднал.
Не мерси!!!

Ами и средна да е. Една средна заплата по онова време беше около 300лв. едно кисело мляко беше 0.27, средно 740 млека с тази заплата. Сега средната заплата ако е
400лв. и цената на млякото е около 1 лв. прави около 400 млека. Проста сметка ама що годе показателна.

morfius
28-01-2011, 17:54
Изплащаха апартаменти и строяха вили хората и за много други неща стигаха парите.
През последните няколко години в България се забелязва напредък може би заради условията на ЕС и в това няма нищо лошо, но 20те години след 1989г. са един силно отрицателен период. Това потвърждава правилото, че българинът трябва да се държи изкъсо.

Този път гарнирани с тоталитарни мераци ли ще ги получаваме лъжите?
Позиция типична само за завършен комуноид (или близнака му фашизоид), ония там трябва да се държат из късо, а аз отгоре/отстрани да ми е добре.

търтей
28-01-2011, 17:58
Това потвърждава правилото, че българинът трябва да се държи изкъсо.

А ти къф си бе?

morfius
28-01-2011, 17:58
Ами и средна да е. Една средна заплата по онова време беше около 300лв. едно кисело мляко беше 0.27, средно 740 млека с тази заплата. Сега средната заплата ако е
400лв. и цената на млякото е около 1 лв. прави около 400 млека. Проста сметка ама що годе показателна.

Лъжеш!!!
Нагло лъжеш...
Лекарска/учителска/инженерна заплата на човек без връзки беше около 200 лв, 300 и нагоре вземаха само комуноидите.
Простата ти сметка пропуска и това, че по едно време в същия строй и мляко нямаше по магазините!

dimo
28-01-2011, 18:00
В която и да е държава ако погледнем преди 30 години цените и сега
ще установим че има значителни движения в посока нагоре

pavlin
28-01-2011, 18:00
И ти понеже обичаш да те държат изкъсо живееш в България :waving:.

Живея така както ми харесва и през соца да бях решил пак бих запрашил на някъде. Целта ми не е да оправдавам нещо а да сравнявам и да правя оценка кое е било право и кое криво. Тук в САщ нещата също не са перфектни.

търтей
28-01-2011, 18:03
Тук в САщ нещата също не са перфектни.

Абсолютно, дори в Америка има кретени. :Yeeeehaaa:

DerMeister
28-01-2011, 18:04
Защо се забивате в разни цифри, заплати и млека като очевидното е ясно:

След 45 години изкуствени цени, заплати и измислена и бутафорна икономика базирана на "нА ти доматите, дай ми ладите", всичко рухна и се започна от начало. Ако меродавна за pavlin е ситуацията между 1980 и 1984 и колко млека и лади си е купил, то той си е прав за себе си...

В дългосрочен план се вижда до къде сме я докарали и къде е колегата, за да живее по-добре и колко по-назад сме в икономически, социален, духовен и всякакъв план.:Yeeeehaaa:

pavlin
28-01-2011, 18:05
Този път гарнирани с тоталитарни мераци ли ще ги получаваме лъжите?
Позиция типична само за завършен комуноид (или близнака му фашизоид), ония там трябва да се държат из късо, а аз отгоре/отстрани да ми е добре.

Започвам да се съмнявам че имаш някакви проблеми.

BatVas
28-01-2011, 18:06
Абе ти Павка хубаво посочваш (PPP) - "Паритет на покупателната способност" , ама как е изчисляван, дали реално е можело по тези цифри да купиш нещо , дали случайно не е било по скъпо ?

Пример:
1986 купуваме Лада 1500S на 3 години за 13 500 лева.(можехме и бяла волга за 14 да вземем) Тя си струва по офиц. цена ладата 6500 и то чисто нова, ама айде купи де - та като смяташ по тези цифри ...за какъв PPP говорим като не можеш да си купиш на тези цени.

П.П. Да не кажеш пък , че тези пари са от соц. заплата. Не ...не са, а са от ЧАСТНА (незаконна тогава) работа. Дядо беше много известен майстор стройтел и правеше ЧАСТНО къщи и вили ......ОПС да не кажеш , че хорта са богати щом дядо прави толкова вили ...Неее вилите бяха на партийни секретари, генерали, полковници и .....бармани .
(то затова никой не го и закачаше за частната работа щото всеки знаеше, че освен на местните величия прави и на по-големи ...по София - Бояна)
Това последното ще ти обясни и мнението за вилите и къщите, че много са се стойли, а от дядо съм подочувал и от къде хората мъкнеха матерялите за тях :)

dimo
28-01-2011, 18:07
А ти къф си бе?

той е пролетарий интернационал борец за "За дружбу и солидарность с советским народом" виж те го какви сайтове посещава http://www.ns-c.org/

morfius
28-01-2011, 18:09
Че не мисля като промит от комуноидите мозък ли са ми проблемите бре аналитика :roll2:

Мислел той... като не мина лъжата и дай да скачаме на персонална основа :lol_sign:

pavlin
28-01-2011, 18:16
Защо се забивате в разни цифри, заплати и млека като очевидното е ясно:

След 45 години изкуствени цени, заплати и измислена и бутафорна икономика базирана на "нА ти доматите, дай ми ладите", всичко рухна и се започна от начало. Ако меродавна за pavlin е ситуацията между 1980 и 1984 и колко млека и лади си е купил, то той си е прав за себе си...


Въпреки всичките му недостатъци този период създаде значителни ресурси, които бяха разпиляни и окрадени през последните 20 години. Това искам да кажа. Една от главните причини за провала беше забраната за свободна инициатива и лична търговска собственост . През началото на 80те когато икономиката започна да зацикля някои хора се усетиха и започнаха се разрешават кооперативна и от частично лична собственост, но промените така и не бяха достатъчни.

koolio
28-01-2011, 18:17
Въпреки всичките му недостатъци този период създаде значителни ресурси, които бяха разпиляни и окрадени през последните 20 години. Това искам да кажа. Една от главните причини за провала беше забраната за свободна инициатива и лична търговска собственост . През началото на 80те когато икономиката започна да зацикля някои хора се усетиха и започнаха се разрешават кооперативна и от частично лична собственост, но промените така и не бяха достатъчни.

Аз с това съм съгласен. Само с уточнението, че си ги окрадоха същите хора, които бяха по върховете и тогава.

търтей
28-01-2011, 18:18
Я поименно ресурсите ако може, а не така пет за четири.

fred
28-01-2011, 18:32
Ресурси няма, просто беше изградена една МТБ, както се казваш, материялно техническа база на социализма.Тя се състоеше предимно от морално остарели технологии, които произвеждаха ниско конкурентна и некачествена продукция, която се купуваше само в рамките на страната и СИВ.Тая база си беше изградена на идеологически основи, беше скъпа, нерентабилна и обречена на гибел,
Имаше и някои вложни средства в наистина качествени технологии, ама те пък не проработиха, или поработиха малко и остаряха и така или иначе и от тях нищо не излеце.
Пак казвам-как може да бъде развита и успешна една икономика, която има 12 милиарда долара външен дълг и още 20 милиарда лева вътрешна задлъжнялост, в която селското стопанство е ликвидирано, работят баби, мързеливи виетнамци и студенти по обиране на реколтата.
Ми то СССР се срина, дето е фрашкан с ресурси, поради измислената соц икономика, та ние ще изградим ресурси...
Нашия стандарт се крепеше на евтин съветски нефт, половината от който се изнасяше по второ направление и
далавери с оръжия, наркотици и прочее на държавно ниво

pavlin
28-01-2011, 18:34
Аз с това съм съгласен. Само с уточнението, че си ги окрадоха същите хора, които бяха по върховете и тогава.

Е къде бяха другите 20 години.

JORDI
28-01-2011, 18:34
Я поименно ресурсите ако може, а не така пет за четири.

Едно време ходехме на родното Черноморие и се хранехме с истински земеделски продукти. А сега всеки бяга на почивка в Турция и Гърция и се храни с техните домати! А тук само пустеещи земи и калпаво обслужване! Ами ще ходим по чужбина, че и до Америка ще стигнем!!! Ами да не би само Павката да бяга в Щатите! Всички биха го направили, но но не си го признават!:?

morfius
28-01-2011, 18:39
Едно време ходехме на родното Черноморие и се хранехме с истински земеделски продукти. А сега всеки бяга на почивка в Турция и Гърция и се храни с техните домати! А тук само пустеещи земи и калпаво обслужване! Ами ще ходим по чужбина, че и до Америка ще стигнем!!! Ами да не би само Павката да бяга в Щатите! Всички биха го направили, но но не си го признават!:?

Усладиха ли ти се тези продукти насолени с чернобилска радиация?!?

Само ти си мислиш, че ходехме на родното защото беше ултра хубаво, ходехме защото дори за соц страните трябваше разрешение от ДС/партиен секретар за да идеш.
За Гърция/Турция и т.н. освен комуноидите не смееше никой и да спомене, че да не свърши в лагер.

pavlin
28-01-2011, 18:41
Ресурси няма, просто беше изградена една МТБ, както се казваш, материялно техническа база на социализма.Тя се състоеше предимно от морално остарели технологии, които произвеждаха ниско конкурентна и некачествена продукция, която се купуваше само в рамките на страната и СИВ.Тая база си беше изградена на идеологически основи, беше скъпа, нерентабилна и обречена на гибел,
Имаше и някои вложни средства в наистина качествени технологии, ама те пък не проработиха, или поработиха малко и остаряха и така или иначе и от тях нищо не излеце.
Пак казвам-как може да бъде развита и успешна една икономика, която има 12 милиарда долара външен дълг и още 20 милиарда лева вътрешна задлъжнялост, в която селското стопанство е ликвидирано, работят баби, мързеливи виетнамци и студенти по обиране на реколтата.
Ми то СССР се срина, дето е фрашкан с ресурси, поради измислената соц икономика, та ние ще изградим ресурси...
Нашия стандарт се крепеше на евтин съветски нефт, половината от който се изнасяше по второ направление и
далавери с оръжия, наркотици и прочее на държавно ниво

Ами САщ има 14 трилиона национален дълг и пак се развива. България е една от страните с най-малък национален дълг около 16% някъде. В България се затриха много периспективни предприятия като Балканкар,Берое,ЗЗУ, Светлина, Видахим и т.н. , сключиха се множество неизгодни приватизационни сделки, като Балкан, БТК, киностудия Бояна и т.н. Селското стопанство беше унищожено поради пълна некомпетентност.

Pinky
28-01-2011, 18:42
Средната заплата в момента е грубо около 600 лв.
http://www.noi.bg/content/publikacii/metodica.html

Средната цена на млякото не знам дали е обявена някъде, но вярвам е към 80 стотинки. И това от един съсипан отрасъл, не от напредналите.

Друго сравнение? Дай пак да пробваме с ладите. Да, не беше 6500, като гледах, беше около 8000.

Има едно нещо, което трябва да уточним с теб, за да те разбера. Коя година си излязал от България? Добронамерено те питам, за да ти обясня къде бъркаш.

mordohy
28-01-2011, 18:42
Я поименно ресурсите ако може, а не така пет за четири.
Стотици милиони тонове скраб, под формата на машини от "братския" народ, които произвеждаха само загуба, както и много утайници пълно с всякакви гадости и кастриран душевно народ.
Огромна армия, полигони и резиденции, конюшни, кучкарници, курварници за отговорните другари...
Абе все ресурси.
А това, че същите дувари окрадаха каквото може и продадоха за жълти стотинки си е друга бира!
Не мога да кажа , че съм живял по-добре, щото обичам свободата и чистия въздух

JORDI
28-01-2011, 18:44
Усладиха ли ти се тези продукти насолени с чернобилска радиация?!?

Само ти си мислиш, че ходехме на родното защото беше ултра хубаво, ходехме защото дори за соц страните трябваше разрешение от ДС/партиен секретар за да идеш.
За Гърция/Турция и т.н. освен комуноидите не смееше никой и да спомене, че да не свърши в лагер.

Ти май си се родил след 86-та година! То тогава за първи път се спомена думата ЛЪЖЕЦ отнасяща се за правителството на Тодор Живков! Затова имаш проблеми с тази приличаща на теб самият дума!:neutral:

morfius
28-01-2011, 18:50
Ти май си се родил след 86-та година! То тогава за първи път се спомена думата ЛЪЖЕЦ отнасяща се за правителството на Тодор Живков! Затова имаш проблеми с тази приличаща на теб самият дума!:neutral:

Да, доводите свършат ли ... обръщаме на персонални квалификации ... що ли ми е познато :lol_sign:

Годините ми ги пише в профила :)
Иска им се на някои хора да сме късопаметни, не става.

Отречи геноцида или кажи, че ти харесва!

Отречи, че не познавахме преди 89 друго освен родното (изключая комуноидите де) или ако си "надежден" някоя братска соц. страна!
Лично мен не са ме пускали на екскурзия в соц. страна с родителите ми с довода, че дете не се води освен ако не се иска да се бяга от "прекрасния соц. рай"!
Не, че при баба ми е било зле ... но фактите остават.

Отречи ги де...

fred
28-01-2011, 18:53
Ти май си се родил след 86-та година! То тогава за първи път се спомена думата ЛЪЖЕЦ отнасяща се за правителството на Тодор Живков! Затова имаш проблеми с тази приличаща на теб самият дума!:neutral:

Ако ще си мерим годините, по голям съм теб със сигурност.Не знам какво помниш, ама явно нищо не си спомняш.Всички вие първи ще ревете и плюете, ако ви върнат в това време.
Имаше чушки.Бира нямаше къде да пиеш през лятото даже..той ми приказва локумите на червените бабички.
В АПК и ТКЗС нямаше почти никой вече през 1980, само баби и виетнамци, писах го и по горе.
Всички селяни се бяха изнесли по градчета, принудени от политиката на БКП, която смяташе че селското стопанство е нещо просто, а важното е да има заводи, в които нищо не се произвежда, ти знаеш ли че земеделски стопанин взимаше 36 на ден?Това ли ти е мечтата за живот и доходи????

ПП,Имам и спечелена карта за САЩ - 2000 г, ама не заминах, то жената всъщност я спечели.

JORDI
28-01-2011, 18:56
Да, доводите свършат ли ... обръщаме на персонални квалификации ... що ли ми е познато :lol_sign:

Годините ми ги пише в профила :)
Иска им се на някои хора да сме късопаметни, не става.

Отречи геноцида или кажи, че ти харесва!

Отречи, че не познавахме преди 89 друго освен родното (изключая комуноидите де) или ако си "надежден" някоя братска соц. страна!
Лично мен не са ме пускали на екскурзия в соц. страна с родителите ми с довода, че дете не се води освен ако не се иска да се бяга от "прекрасния соц. рай"!
Не, че при баба ми е било зле ... но фактите остават.

Отречи ги де...

Колега, спазвай правилата, когато задаваш въпроси или да цитираш или да споменаваш името на юзера, към когото имаш питане!!!:offtopic:

morfius
28-01-2011, 18:57
Колега, спазвай правилата, когато задаваш въпроси или да цитираш или да споменаваш името на юзера, към когото имаш питане!!!:offtopic:

Колега, когато отговаряш директно под постинг цитата не е необходим - хронологията личи.
Ако има междинни постове, тогава е задължителен.
Но щом това е проблема, ще ви цитирам :)

А он топик ще има ли?

JORDI
28-01-2011, 18:59
Ако ще си мерим годините, по голям съм теб със сигурност.Не знам какво помниш, ама явно нищо не си спомняш.
Имаше чушки,Аако те върнат тогава, както си в момента, ще псуваш и ревеш.Бира нямаше къде да пиеш през ляото даже...той ми приказва приказките на червените бабички.
В АПК и ТКЗС нямаше почти никой вече през 1980, само баби и виетнамци, писах го и по горе.
Всички селяни се бяха изнесли по градчета, принудени от политиката на БКП, която смяташе че селското стопанство е нещо просто, а важното е да има заводи, в които нищо не се произвежда,

ПП,Имам и спечелена карта за САЩ - 2000 г, ама не заминах, то жената всъщност я спечели.

Ама с много голема грешка си и за възрастта ми и за нещата от живота които съм преживял...:cheers:

pavlin
28-01-2011, 19:03
Средната заплата в момента е грубо около 600 лв.
http://www.noi.bg/content/publikacii/metodica.html

Средната цена на млякото не знам дали е обявена някъде, но вярвам е към 80 стотинки. И това от един съсипан отрасъл, не от напредналите.

Друго сравнение? Дай пак да пробваме с ладите. Да, не беше 6500, като гледах, беше около 8000.

Има едно нещо, което трябва да уточним с теб, за да те разбера. Коя година си излязал от България? Добронамерено те питам, за да ти обясня къде бъркаш.

Примерът ми беше съвсем условен, нивото на бедност сега по моя преценка е по-голямо от това преди 1989г. През последните две години в България се вдигнаха доходите заради значителни постъпления от еврофондове и финансовия бум. В това няма нищо лошо но защо трябваше да се пропилеят 20 години за да започне да се мисли в периспектива.

fred
28-01-2011, 19:09
Ама с много голема грешка си и за възрастта ми и за нещата от живота които съм преживял...:cheers:

Радвам се, ама явно нищо не си разбрал, както и да, наздраве :cheers:, така или иначе много по възрастни от нас с теб може да са заблудени.

митака-пловдив
28-01-2011, 19:09
Защото 20 години неможе да се изчисти парламента от комунисти!!

morfius
28-01-2011, 19:10
Примерът ми беше съвсем условен, нивото на бедност сега по моя преценка е по-голямо от това преди 1989г. През последните две години в България се вдигнаха доходите заради значителни постъпления от еврофондове и финансовия бум. В това няма нищо лошо но защо трябваше да се пропилеят 20 години за да започне да се мисли в периспектива.

Нивото на бедност е по-голямо, не защото строя е сбъркан, а защото няма уравниловката от предходния сбъркан.
И за всички (освен комуноидите) имаше по еднакво малко.
Било пари, било коли, било стоки в магазина...

Пирамидата на Маслоу знаеш ли я... пак да питам?
Приложи я към кое да е общество което не е в тоталитарна форма на управление и виж резултата.
Прибави и пораженията от 45 години набивано с бой в главите - покажеш ли я над другите - режем я.
Масово нямаме култура да си търсим правата.
А навика е голяма сила... навика на масата у нас да чака на държавата, навик създаден пак през соца.
Красота просто...

И още 20 ще се попилеят, заради смяната на поколенията е... прочети я тая теория най-после.

JORDI
28-01-2011, 19:11
Да, доводите свършат ли ... обръщаме на персонални квалификации ... що ли ми е познато :lol_sign:

Годините ми ги пише в профила :)
Иска им се на някои хора да сме късопаметни, не става.

Отречи геноцида или кажи, че ти харесва!

Отречи, че не познавахме преди 89 друго освен родното (изключая комуноидите де) или ако си "надежден" някоя братска соц. страна!
Лично мен не са ме пускали на екскурзия в соц. страна с родителите ми с довода, че дете не се води освен ако не се иска да се бяга от "прекрасния соц. рай"!
Не, че при баба ми е било зле ... но фактите остават.

Отречи ги де...

Младо момче!!!Не ме провокирай с въпроси, които не са твои лични а изцедени от факта да се изтъкнеш със знания, които ми принадлежат по право съгласно поне 20 години по-голям стаж в това време от теб! :grandpa:

fred
28-01-2011, 19:14
Ами САщ има 14 трилиона национален дълг и пак се развива. България е една от страните с най-малък национален дълг около 16% някъде. В България се затриха много периспективни предприятия като Балканкар,Берое,ЗЗУ, Светлина, Видахим и т.н. , сключиха се множество неизгодни приватизационни сделки, като Балкан, БТК, киностудия Бояна и т.н. Селското стопанство беше унищожено поради пълна некомпетентност.

Да ама въпросът е че САЩ си обслужват дълга, а ние почти не, даже го и спряхме, по времето на Карлович, Луканов.Не е въпросът в размера на външния дълг, а в ръста и състоянието на икономиката.
Всички предприятия, повечето де, изброени от теб, а и много други имаха огромна задлъжнялост към доставчици, работници, банки и тн-затова визирах и вътрешния дълг, по голям от външния.Балканкар например работаше предимно за СИВ и след разпада му се разпадна и той, подобни предприятия имаше в целия соц лагер и също фалираха, даже и прочутите корабостроителници в Полша, Гданск, които дадоха първите сигнали за рухването на комунистическата империя,
Ако имаше успешна приватизация наистина някои биха могли да съществуват, но такива условия у нас, умишлено не бяха създавани близо десетилетие след 1989

morfius
28-01-2011, 19:15
Младо момче!!!Не ме провокирай с въпроси, които не са твои лични а изцедени от факта да се изтъкнеш със знания, които ми принадлежат по право съгласно поне 20 години по-голям стаж в това време от теб! :grandpa:

Нима знанията принадлежат на някого ексклузивно?
Нима опита на един изключва опита на друг?

Темата е - носталгия или провокация... твърде рано е да си говорим за експертни оценки, даже моисеевите 40 години не са минали.

Вече го казах веднъж - или лустрираме до дъно или влачим както влачим в последващите 20.
И като бонус алтернативата става побългарена форма на Путинова Русия.

pavlin
28-01-2011, 19:22
Да ама въпросът е че САЩ си обслужват дълга, а ние почти не, даже го и спряхме, по времето на Карлович, Луканов.Не е въпросът в размера на външния дълг, а в ръста и състоянието на икономиката.
Всички предприятия, повечето де, изброени от теб, а и много други имаха огромна задлъжнялост към доставчици, работници, банки и тн

Ами как да го обслужваме като бюджета се източваше, и частният бизнес беше главно свързан с източване на работещите държавни предприятия които след това ги продавахме за скрап. Така реформи не се правят. Голяма част от задълженията се натрупаха точно през годините на крадене.

fred
28-01-2011, 19:23
Ами ка да го обслужваме като бюджета се източваше, и частният бизнес беше главно свързан с източване на работещите държавни предприятия които след това ги продавахме за скрап. Така реформи не се правят.

E съгласен съм, ама така ги правят у нас основно, а и сега е същото, с малки изключения у нар реформа е мръсна дума, а понеже народа е тъп, да го кажа, понеже няма да ходя на избори, ситуацията скоро няма да се промени

JORDI
28-01-2011, 19:29
Нима знанията принадлежат на някого ексклузивно?
Нима опита на един изключва опита на друг?

Темата е - носталгия или провокация... твърде рано е да си говорим за експертни оценки, даже моисеевите 40 години не са минали.

Вече го казах веднъж - или лустрираме до дъно или влачим както влачим в последващите 20.
И като бонус алтернативата става побългарена форма на Путинова Русия.

Ако не си преписал от някъде тези 2 въпроса, които си задал ще е добре ,че си ги измислил ти! И ако отговориш на същите си въпроси с НЕ, то аз се питам, защо тогава не уважаваш мнението и опита на други???
А отговора е ясен-всичко което пишеш са фрази, които явно не са твои!:sad:

fred
28-01-2011, 19:35
Не е необходимо да се репресиран от комунистите, за да си антикомунист, и аз не съм живял в Германия, не съм евреин, ама съм и същота така антифашист или по точно антинационалсоциалист.
Никой от нас не е преживял робовладелския строй, ама трябва ли поради тая причина да повтаряме колко хубаво е било тогава /според някои, то и сега има роби/,
Та не е важно кой какво и как е преживял нещо, а какво е разбрал по един или друг повод,

търтей
28-01-2011, 19:37
Та не е важно кой какво и как е преживял нещо, а какво е разбрал по един или друг повод,

Ашколсун

fred
28-01-2011, 19:55
Сърдечно благодарим :cheers:

koolio
28-01-2011, 20:18
Не е необходимо да се репресиран от комунистите, за да си антикомунист, и аз не съм живял в Германия, не съм евреин, ама съм и същота така антифашист или по точно антинационалсоциалист.
Никой от нас не е преживял робовладелския строй, ама трябва ли поради тая причина да повтаряме колко хубаво е било тогава /според някои, то и сега има роби/,
Та не е важно кой какво и как е преживял нещо, а какво е разбрал по един или друг повод,

Именно.
А по същество - за всеки що годе умен човек е ясно, че комунистическият строй е генетично сбъркан. Ама това не е повод типично по комунистически да отричаме абсолютно всичко, като например, че имаше материална база, която можеше и да бъде използвана, а не разграбена и унищожена. Не е въпросът дали за скрап е ставала или за производство - въпросът е в чии ръце се е озовала и в чий интерес е използвана по един или друг начин.

JORDI
28-01-2011, 20:28
Именно.
А по същество - за всеки що годе умен човек е ясно, че комунистическият строй е генетично сбъркан. Ама това не е повод типично по комунистически да отричаме абсолютно всичко, като например, че имаше материална база, която можеше и да бъде използвана, а не разграбена и унищожена. Не е въпросът дали за скрап е ставала или за производство - въпросът е в чии ръце се е озовала и в чий интерес е използвана по един или друг начин.

Съгласен съм колега,и се надявам че това не бива да се оспорва!:handshake:

търтей
28-01-2011, 20:50
Айде пак пет за четири. Спорните "ресурси" след 10 ноември се озоваха в ръцете на старите комунисти (и техните внуци). Така че използването им за нещо (освен личното забогатяване на гореспоменатите) никога не е стояло като цел.

CBET
28-01-2011, 21:15
Усладиха ли ти се тези продукти насолени с чернобилска радиация?!?

Само ти си мислиш, че ходехме на родното защото беше ултра хубаво, ходехме защото дори за соц страните трябваше разрешение от ДС/партиен секретар за да идеш.
За Гърция/Турция и т.н. освен комуноидите не смееше никой и да спомене, че да не свърши в лагер.


Колега, един въпрос. Смяташ ли че ако го повториш това 9534609879548734857987982695469764978 * N (където N = безкрайност) всички ще започнат да го приемат за истина и да вярват в него без значение от техният личен опит?



Щом не съм забавен, значи смешен е обида, май? Интересно е да приключиш дискусия със "ти си смешен ТОЧКА". Успех и на теб и нищо лично. Аз казах каквото мисля, а ако 20 годишните блондинки ми се възхищават, ще е супер.:handshake:

Уважаеми колега, компетентността Ви по темата е умопомрачаваща, което се издава от предложението ви за позлатяване на елетропреносната мрежа. Неловкият ви опит да се скриете зад остроумнеченето за полупроводниците е отчайващо неуспешен.

mdterziev
28-01-2011, 21:28
Именно.
А по същество - за всеки що годе умен човек е ясно, че комунистическият строй е генетично сбъркан. Ама това не е повод типично по комунистически да отричаме абсолютно всичко, като например, че имаше материална база, която можеше и да бъде използвана, а не разграбена и унищожена. Не е въпросът дали за скрап е ставала или за производство - въпросът е в чии ръце се е озовала и в чий интерес е използвана по един или друг начин.


Ето това е, което и @Pavlin се опитва да каже, както и аз, само че тук има индивиди тип "Too rare to live toо rare to die", които предъвкват едно и също нещо и стигат до крайности в мнението си.
Струва ми се, драги, че комплексите на миналото няма да ни изостаят скоро, а ще продължим да си ревем като народ с ниско самочувствие.
Знам, че навремето сте имали чисти помисли и събитията от '97 са значели нещо за вас, но погледнете реално и вижте, че и това се оказа поредния провал.

morfius
28-01-2011, 21:29
Ако не си преписал от някъде тези 2 въпроса, които си задал ще е добре ,че си ги измислил ти! И ако отговориш на същите си въпроси с НЕ, то аз се питам, защо тогава не уважаваш мнението и опита на други???
А отговора е ясен-всичко което пишеш са фрази, които явно не са твои!:sad:

И въпросите и съжденията са си лично мои :)
Жалкото е, че не разбираш причината за тях... не е нито омраза нито реваншизъм.

За да се отсее положителното (спора кое и до колко е положително е твърде относителен, личен дори) от ония 45 години първо трябва да се посочи и отмие гнусотията.
И няма значение дали едното е 1, 3 или 30% а другото останалото... въпроса е принципен.
Така както се отнасяме към националсоциализма, към фашизма... така трябва да се отнасяме и към социализма и към последствията му.
А това не става с приспивни и носталгични усуквания.

fred
28-01-2011, 21:31
Именно.
А по същество - за всеки що годе умен човек е ясно, че комунистическият строй е генетично сбъркан. Ама това не е повод типично по комунистически да отричаме абсолютно всичко, като например, че имаше материална база, която можеше и да бъде използвана, а не разграбена и унищожена. Не е въпросът дали за скрап е ставала или за производство - въпросът е в чии ръце се е озовала и в чий интерес е използвана по един или друг начин.

E така е, напълно подържам трите закона на диалектиката от Хегел в това, което казваш,
-Отрицание на отрицанието в случая ми се струва удачен

-Количесвените натрупвания, водят до качествени измениния, също е удачен, но и третия и той става :)
Нищо ново под слънцето, ясно е че след свят устроен на принципа на подтисничеството и лицемерието не може да се пръкне веднага нещо, коренно различно,

---------- Post added at 01:31 ---------- Previous post was at 01:29 ----------

Колега, един въпрос. Смяташ ли че ако го повториш това 9534609879548734857987982695469764978 * N (където N = безкрайност) всички ще започнат да го приемат за истина и да вярват в него без значение от техният личен опит?
Това е и резулата от десетилетия комунистическа пропаганда,комунистите действат точно по този принцип, който пък е формулиран от германските националсоциалисти, в частност Гьобелс- една лъжа повторена сто пъти става истина.
След като рухна и комунизма, още има и ще има хора, които да повтарят лъжите им.Какъв е тоя опит не знам.
Опита на роба, който формурила Платон е, че робът след като са му срязали веригата, продължава да стои в пещерата до паницата си и не смее да излезе на светлото, защото опитът му като роб изключва нещо извън заповедите на господаря му.

morfius
28-01-2011, 21:37
Колега, един въпрос. Смяташ ли че ако го повториш това 9534609879548734857987982695469764978 * N (където N = безкрайност) всички ще започнат да го приемат за истина и да вярват в него без значение от техният личен опит?

Не, но ако попреча някой да бъде заблуден, че социализма бил рая на земята, ама лошите империалисти го съборили, чрез повтаряне на 9^99 манипулации, ще е полезно :)
А личния опит на някои явно е бил различен.

---------- Post added at 21:37 ---------- Previous post was at 21:32 ----------


Именно.
А по същество - за всеки що годе умен човек е ясно, че комунистическият строй е генетично сбъркан. Ама това не е повод типично по комунистически да отричаме абсолютно всичко, като например, че имаше материална база, която можеше и да бъде използвана, а не разграбена и унищожена. Не е въпросът дали за скрап е ставала или за производство - въпросът е в чии ръце се е озовала и в чий интерес е използвана по един или друг начин.

Е то пирамидите са построени с робски труд... асоциацията да я продължавам ли :)

Последствията от социализма и действията на комуноидите (и наследниците им) след падането му са 2 различни неща, нека не ги омешваме.

А опитите да се оправдават последствията, с лошото което направиха наследниците на цървула и каскета като станаха от идеолого-феодални владетели, икономически такива, са просто лъжа... зациклена в опити да стане истина.

pavlin
28-01-2011, 21:37
Не, но ако попреча някой да бъде заблуден, че социализма бил рая на земята, ама лошите империалисти го съборили, чрез повтаряне на 9^99 манипулации, ще е полезно :)
А личния опит на някои явно е бил различен.

Продължавай да гониш вещиците, най - накрая може да хванеш метлата.

morfius
28-01-2011, 21:41
Продължавай са гониш вещиците, най - накрая може да хванеш метлата.

Я колко прозорливо :)
Почти уцели причината да сме на това дередже сега тук... не хванахме метлата преди 20 години, да пратим на бунището цървула и каскета.
Залъгаха ни същите и наследниците им с подобни похвати на твоите, та да не им пречим да превърнат властта си в икономическа.
И така както мачкаха тогава... искат пак сега, което не става с милиция, става с мутри... което не става с калашници по границите става с икономическо оскотяване.

JORDI
28-01-2011, 21:56
И въпросите и съжденията са си лично мои :)
Жалкото е, че не разбираш причината за тях... не е нито омраза нито реваншизъм.

За да се отсее положителното (спора кое и до колко е положително е твърде относителен, личен дори) от ония 45 години първо трябва да се посочи и отмие гнусотията.
И няма значение дали едното е 1, 3 или 30% а другото останалото... въпроса е принципен.
Така както се отнасяме към националсоциализма, към фашизма... така трябва да се отнасяме и към социализма и към последствията му.
А това не става с приспивни и носталгични усуквания.
Пак се измъкваш с типичен за теб фразов диалект или не схващаш какво казвам! Добре тогава!Ще ти го кажа директно! В темата за социализма спрямо мненията на Павлин ти използва ...N пъти /не ми стигнаха пръстите на ръката/ израза "ЛЪЖЕШ". Ако това е наистина твое мнение, то когато си бил подрастващ, радиацията от Чернобил е оказала пагубно влияние, както върху оформянето на политическия ти мироглед, а както виждам в последствие и върху познанията ти за реалното минало и настояще! :no:

morfius
28-01-2011, 22:03
Пак се измъкваш с типичен за теб фразов диалект или не схващаш какво казвам! Добре тогава!Ще ти го кажа директно! В темата за социализма спрямо мненията на Павлин ти използва ...N пъти /не ми стигнаха пръстите на ръката/ израза "ЛЪЖЕШ". Ако това е наистина твое мнение, то когато си бил подрастващ, радиацията от Чернобил е оказала пагубно влияние, както върху оформянето на политическия ти мироглед, а както виждам в последствие и върху познанията ти за реалното минало и настояще! :no:

Докажи, че поне едно от тях НЕ е вярно спрямо мнението за което е отправено и тогава ми пробутвай тези за радиационни увреждания!

koolio
28-01-2011, 22:09
Айде пак пет за четири. Спорните "ресурси" след 10 ноември се озоваха в ръцете на старите комунисти (и техните внуци). Така че използването им за нещо (освен личното забогатяване на гореспоменатите) никога не е стояло като цел.

Ми аз нали тва казвам бе, Дойнов! :ghost2:

morfius
28-01-2011, 22:11
Айде пак пет за четири. Спорните "ресурси" след 10 ноември се озоваха в ръцете на старите комунисти (и техните внуци). Така че използването им за нещо (освен личното забогатяване на гореспоменатите) никога не е стояло като цел.

Ми аз нали тва казвам бе, Дойнов! :ghost2:



И след като никога не е стояло като цел пред тези които са управлявали тогава, пред тези дето ги наследяват... защо трябва да се търси вина в желаещите демокрация, за станалото с тия ресурси?

търтей
28-01-2011, 22:12
Ми аз нали тва казвам бе, Дойнов! :ghost2:

Е тогава нещо не съм те разбрал. Сори.

:handshake:

koolio
28-01-2011, 22:17
Не, но ако попреча някой да бъде заблуден, че социализма бил рая на земята, ама лошите империалисти го съборили, чрез повтаряне на 9^99 манипулации, ще е полезно :)
А личния опит на някои явно е бил различен.

---------- Post added at 21:37 ---------- Previous post was at 21:32 ----------



Е то пирамидите са построени с робски труд... асоциацията да я продължавам ли :)

Последствията от социализма и действията на комуноидите (и наследниците им) след падането му са 2 различни неща, нека не ги омешваме.

А опитите да се оправдават последствията, с лошото което направиха наследниците на цървула и каскета като станаха от идеолого-феодални владетели, икономически такива, са просто лъжа... зациклена в опити да стане истина.

Ще си дойдем на думата - трябва ли да ги бутнем пирамидите и да забраним да се ходи там, щото са построени с робски труд и на строежа им са загинали хиляди хора?
А за последствията не си прав - абсолютно свързани и последователни са.

JORDI
28-01-2011, 22:23
Докажи, че поне едно от тях НЕ е вярно спрямо мнението за което е отправено и тогава ми пробутвай тези за радиационни увреждания!

Когато Павлин си пише мненията, обърна ли внимание на стила на изказване? Никъде няма фрази,а само лично негова трактовка на темата и забележи, че не иницира никога конфликт в изказването си!Не обижда никого и вместо дипломатично да се дискутира ти започваш с ... ЛЪЖА!
Когато пак това момче ти даде линк от статистиката, което е от чужд източник...ти пак ЛЪЖА!
Доказах ти го като ТЕОРЕМА! И като модератор вземи се стегни и забрави за този стил на отношение към чуждите мнения, а ги уважавай независимо на кого са!:grandpa:

morfius
28-01-2011, 22:26
Ще си дойдем на думата - трябва ли да ги бутнем пирамидите и да забраним да се ходи там, щото са построени с робски труд и на строежа им са загинали хиляди хора?
А за последствията не си прав - абсолютно свързани и последователни са.

Е ти обърна тезата на обратно, тезата е друга - пирамидите оправдават ли робството?
Кремиковци и яз. Доспат оправдават ли лагерите на смъртта?

Постиженията в някаква област оправдават ли грешките на строя в който са постигнати, това питам?

Че те и националсоциалистите имат такива и фашистите имат и феодализма има ренесанс и робството пирамиди, ама ги отричаме всякак като строеве и никой не идва да ни убеждава колко било хубаво тогава.

Последствията и последействията са различни неща, така по-ясно ли е :)

---------- Post added at 22:26 ---------- Previous post was at 22:23 ----------


Когато Павлин си пише мненията, обърна ли внимание на стила на изказване? Никъде няма фрази,а само лично негова трактовка на темата и забележи, че не иницира никога конфликт в изказването си!Не обижда никого и вместо дипломатично да се дискутира ти започваш с ... ЛЪЖА!
Когато пак това момче ти даде линк от статистиката, което е от чужд източник...ти пак ЛЪЖА!
Доказах ти го като ТЕОРЕМА! И като модератор вземи се стегни и забрави за този стил на отношение към чуждите мнения, а ги уважавай независимо на кого са!:grandpa:

Нищо не доказа, начина на изказване и съдържанието са различни неща.
А статистика от сайт на червени борци срещу империализма в теза възхваляваща социализма е по подразбиране манипулативна.

Жалко, че правилата тук забраняват двойни акаунти, за да не правите грешката да бъркате модераторската работа с чисто потребителското участие.
Ако беше модераторски проблем, дали щях да споря с него?

koolio
28-01-2011, 22:34
Е ти обърна тезата на обратно, тезата е друга - пирамидите оправдават ли робството?
Кремиковци и яз. Доспат оправдават ли лагерите на смъртта?

Постиженията в някаква област оправдават ли грешките на строя в който са постигнати, това питам?

Че те и националсоциалистите имат такива и фашистите имат и феодализма има ренесанс и робството пирамиди, ама ги отричаме всякак като строеве и никой не идва да ни убеждава колко било хубаво тогава.

Последствията и последействията са различни неща, така по-ясно ли е :)

---------- Post added at 22:26 ---------- Previous post was at 22:23 ----------



Нищо не доказа, начина на изказване и съдържанието са различни неща.
А статистика от сайт на червени борци срещу империализма в теза възхваляваща социализма е по подразбиране манипулативна.

Жалко, че правилата тук забраняват двойни акаунти, за да не правите грешката да бъркате модераторската работа с чисто потребителското участие.
Ако беше модераторски проблем, дали щях да споря с него?

Питаш и отговор не искаш, както е казал старшината. :lol_sign:
Кога съм казвал, че ги оправдава бе, колега? Тва което казвам е, че не трябва да ги рушим или да ги отричаме като постижение сами по себе си (не Кремиковци разбира се, не знам що го даде като пример, след като е едно от най-големите престъпления на режима). Щото от някои мнения тук излиза, че едва ли не трябва да драснем клечката на всичко наред, само щото е построено по време на режима.

morfius
28-01-2011, 22:41
Питаш и отговор не искаш, както е казал старшината. :lol_sign:
Кога съм казвал, че ги оправдава бе, колега? Тва което казвам е, че не трябва да ги рушим или да ги отричаме като постижение сами по себе си (не Кремиковци разбира се, не знам що го даде като пример, след като е едно от най-големите престъпления на режима). Щото от някои мнения тук излиза, че едва ли не трябва да драснем клечката на всичко наред, само щото е построено по време на режима.

Трябва да драснем клечката на преклонението пред режима, на заиграването с носталгията по режима, на продължаващата лъжа, че социализма е различен от националсоциализма и фашизма по същността си.

На постигнатото никой от нас не е искал да му пали клечката, напротив.
Да си представяш някой от нас с чуковете да троши Доспат?
Цялата тая теза, че демократите унищожават постиженията на великия соц. е гьобелсов похват използван точно от тия дето си ги присвоиха остатъците от соца за да ги доизцедят.
А те хич не са демократи, а ДС и БКП функционери.

renyx
28-01-2011, 22:47
Аз съм на 31 и съм хванал малко от татово време.Когато съм се родил майка ми и баща ми са обиколили три града(Берковица,Монтата и Враца) за да нямерят детско креватче, а сега можеш да си го поръчаш и не само да ти го доставят , но и да го сглобят.Колело ми купиха с връзки, топка така и неуспяха да ми вземат, с брат ми се редяхме на опашка за сирене.Токовият режим беше супер:2 часа има , 2 часа няма.Чудя се на някои колеги , които се опитват да ме убедят , че тогава било по-хубаво.Баба ми , която е върла комунистка каза , че сега е по-добре.

търтей
28-01-2011, 22:49
едва ли не трябва да драснем клечката на всичко наред, само щото е построено по време на режима.

Това е една от теориите на Френската революция и изобщо не е лишено от смисъл. За да построиш нещо ново старото трябва да си отиде. По един или друг начин. Или казано иначе - със стари курви нов бардак не става.


Ся верно соца го харесва като идея и го прилага.


И когато сетний камък на обгърнатия в пламък
и разруха древен замък се отрони в пепелта,
вий слезнете от конете и земята целунете —
възцарете вечна обич, вечна правда на света.

Смирненски

koolio
28-01-2011, 22:52
Трябва да драснем клечката на преклонението пред режима, на заиграването с носталгията по режима, на продължаващата лъжа, че социализма е различен от националсоциализма и фашизма по същността си.

На постигнатото никой от нас не е искал да му пали клечката, напротив.
Да си представяш някой от нас с чуковете да троши Доспат?
Цялата тая теза, че демократите унищожават постиженията на великия соц. е гьобелсов похват използван точно от тия дето си ги присвоиха остатъците от соца за да ги доизцедят.
А те хич не са демократи, а ДС и БКП функционери.

Е тук вече съм съгласен напълно. Въпреки че ... сега ако кажа, че събарянето на бившия мавзолей беше глуппост, гледай как ще ме обявят за мръсен комунист. :whistle:

търтей
28-01-2011, 22:53
Е тук вече съм съгласен напълно. Въпреки че ... сега ако кажа, че събарянето на бившия мавзолей беше глуппост, гледай как ще ме обявят за мръсен комунист. :whistle:

А не, само за малък и глупав :roll2:

morfius
28-01-2011, 22:57
Е тук вече съм съгласен напълно. Въпреки че ... сега ако кажа, че събарянето на бившия мавзолей беше глуппост, гледай как ще ме обявят за мръсен комунист. :whistle:


А не, само за малък и глупав :roll2:

Що бре, мавзолея си беше просто супер за музей - на социалистическото безумие.

pavlin
28-01-2011, 23:09
Когато Павлин си пише мненията, обърна ли внимание на стила на изказване? Никъде няма фрази,а само лично негова трактовка на темата и забележи, че не иницира никога конфликт в изказването си!Не обижда никого и вместо дипломатично да се дискутира ти започваш с ... ЛЪЖА!
Когато пак това момче ти даде линк от статистиката, което е от чужд източник...ти пак ЛЪЖА!
Доказах ти го като ТЕОРЕМА! И като модератор вземи се стегни и забрави за този стил на отношение към чуждите мнения, а ги уважавай независимо на кого са!:grandpa:

Колега, нека да оставим лудите да се налудуват и умните да се наумуват. То това май ни е национална черта да си мислим че всичко знаем.

koolio
28-01-2011, 23:32
Това е една от теориите на Френската революция и изобщо не е лишено от смисъл. За да построиш нещо ново старото трябва да си отиде. По един или друг начин. Или казано иначе - със стари курви нов бардак не става.


Ся верно соца го харесва като идея и го прилага.


И когато сетний камък на обгърнатия в пламък
и разруха древен замък се отрони в пепелта,
вий слезнете от конете и земята целунете —
възцарете вечна обич, вечна правда на света.

Смирненски

Що ли си мисля, че идеята на френската революция е в малко по-духовен, а не в материален смисъл? Щото аз съм напълно съгласен да "драснем клечката" на комунистическия начин на мислене.

Колкото до Смирненски - да не бъркаме поезията с политиката, особено поезията, писана около четвърт век преди "социалистическият идеал" да бъде приложен на практика.

---------- Post added at 21:32 ---------- Previous post was at 21:30 ----------


Що бре, мавзолея си беше просто супер за музей - на социалистическото безумие.

Примерно, но не само. Румънците не са бутнали Палата на републиката, въпреки, че строежът му ги е засегнал доста по-пряко и болезнено.

търтей
28-01-2011, 23:33
Терора и якобинците изобщо не са духовни.

morfius
28-01-2011, 23:39
Примерно, но не само. Румънците не са бутнали Палата на републиката, въпреки, че строежът му ги е засегнал доста по-пряко и болезнено.

Е какво да го правим инак... той е конструктивна дивотия от вътре, предназначен е за съхранение и показ на мумия.
Музей или склад за музейни експонати... ама не върви да заемеш място в центъра за един прост склад нали?

митака-пловдив
28-01-2011, 23:43
Добре де,немога да разбера защо изобщо се хабите?Ами една разделена Германия беше перфектния пример за социализъм и демокрация.Немога да разбера в какво се опитва да ни убеди колегата Павлин?

търтей
29-01-2011, 00:01
Румънците не са бутнали Палата на републиката, въпреки, че строежът му ги е засегнал доста по-пряко и болезнено.

Партийния дом, Шератон и Мин съвета си седят, нали?

Pinky
29-01-2011, 00:36
Можеше да остане, да. И за вечни времена щеше да си остане "мавзолеят", независимо за какво се ползва. Не го искам. Не искам и паметник на съветската армия.
Не искам и разни женски полови органи в мъжко тяло да ми обясняват как нещо е "ваше, бе". Ама те, комунистическите чеда, го контролират. Ама нали си е ваше, к'во искаш?

pavlin
29-01-2011, 00:38
пафка, правиш се на интересен, обаче от горните графики е очевидно 1-во че покупателната способност е значително по-висока и 2-ро можеш да си купиш каквото ти душа сака, а не само сириние и жълта лимонада :)
нови училища не се строят защото няма достатъчно деца на тая възраст, за което са отговорни единствено твоите комунистически лидери. за сметка на това се строят детски градини, което пък ще доведе до нуждата да се строят училища... сещай се защо.
нужда от още разяснения има ли?

Колев,
Понеже не обичам да говоря празни приказки, ето статистическа информация да четеш:

http://www.econstats.com/weo/CBGR.htm

Там пише за БВП, за безработица и т.н. По едни от данните, още не сме стигнали равнището на 1989г.

Относно индекса който посочваш, ето какво пише в сайта от който си го взел:

PPP estimates for some countries are based on a small and sometimes different set of goods and services. In addition, many countries do not formally participate in the World Bank's PPP project that calculates these measures, so the resulting GDP estimates for these countries may lack precision.

mordohy
29-01-2011, 00:48
Павка, та ние още не можеме да стигнеме нивата от 1939, когато сме май управлявани от звенарите, а ти говориш за татови времена.
Имам обаче сериозна забележка към Колев!!!
Пише се "сиренье!
В контекста де!

Pinky
29-01-2011, 00:50
Оф, Павлин, ама кажи си, че не знаеш как да ги четеш, това обяснява много.

pavlin
29-01-2011, 00:59
Всичко е черно на бяло, цифрите не лъжат. Става на въпрос за реален БВП.Ти кажи как да го четем или може би ти не знаеш.
http://www.econstats.com/weo/CBGR.htm


---------- Post added at 22:59 ---------- Previous post was at 22:56 ----------


Павка, та ние още не можеме да стигнеме нивата от 1939, когато сме май управлявани от звенарите, а ти говориш за татови времена.
Имам обаче сериозна забележка към Колев!!!
Пише се "сиренье!
В контекста де!

Нивата от 1939 са много ниски.

Ramsezsh
29-01-2011, 01:08
Именно.
А по същество - за всеки що годе умен човек е ясно, че комунистическият строй е генетично сбъркан. Ама това не е повод типично по комунистически да отричаме абсолютно всичко, като например, че имаше материална база, която можеше и да бъде използвана, а не разграбена и унищожена. Не е въпросът дали за скрап е ставала или за производство - въпросът е в чии ръце се е озовала и в чий интерес е използвана по един или друг начин.

Много вярно казано!
За съжаление и 20 години след комунизма в България никой не се опитва да мисли градивно. Никой не се опита да се отърси от миналото и да гледа в бъдещето. Вместо това хората се превръщат в това (http://www.youtube.com/watch?v=rUwr8zJczYs) или в червени бабички, тъгуващи по времето на бай Тошо (не случайно и в момента ни управлява човек, който ужасно много напомня на Бай Тошо).

п.с. За мавзолея и аз съм на мнение, че не трябваше да се разрушава. Трябваше да стане обществена тоалетна.

pr_00f
29-01-2011, 01:10
Ама безплатна нали?
Че кой нормален човек ще даде 20 или 50 ст. за вход?

mordohy
29-01-2011, 01:10
Ами дай ни някакъв репер!
Щото аз имам друго мнение!
Икономистите също!
Давам ти мнението на дядо ми!
Той тогава е бил надничар
Две надници са му били наема
Пет храната на семейството(тогава карантиите са ги давали на кучетата)
с една си е плащал тока за годината
С останалото си е глезил семейството.
И е ходил два пъти на курорт.
Това за един прост обущар!
Ти си на ход!

Ramsezsh
29-01-2011, 01:13
Ама безплатна нали?
Че кой нормален човек ще даде 20 или 50 ст. за вход?

Че аз с удоволствие бих дал, ако мога да се изпикая върху най-големия престъпник в новата ни история.

pr_00f
29-01-2011, 01:19
А за тропане бих дал и 5 лева нацяло....
Ама къде ти , взривиха го подлите седесари.


Ама пък от друга страна - я какво събитие за 100 годишнината спретнахме на същото това място.

Някак си ще преглътна това, че няма къде да изхарча 5-те си лева.

fred
29-01-2011, 07:03
Ами дай ни някакъв репер!
Щото аз имам друго мнение!
Икономистите също!
Давам ти мнението на дядо ми!
Той тогава е бил надничар
Две надници са му били наема
Пет храната на семейството(тогава карантиите са ги давали на кучетата)
с една си е плащал тока за годината
С останалото си е глезил семейството.
И е ходил два пъти на курорт.
Това за един прост обущар!
Ти си на ход!

Това е точен пример, подобен е бил животът на мнозина.Освен това говорим за времена отпреди 70 и повече години.При едно нормално развитие на икономиката, сега можехме да бъдем едни спокойни европейци със средностатистически доход за ЕС, а не последната дупка на кавала, заедно с румъниците, които страдат и те от нашите болежки

---------- Post added at 11:03 ---------- Previous post was at 11:02 ----------


Аз съм на 31 и съм хванал малко от татово време.Когато съм се родил майка ми и баща ми са обиколили три града(Берковица,Монтата и Враца) за да нямерят детско креватче, а сега можеш да си го поръчаш и не само да ти го доставят , но и да го сглобят.Колело ми купиха с връзки, топка така и неуспяха да ми вземат, с брат ми се редяхме на опашка за сирене.Токовият режим беше супер:2 часа има , 2 часа няма.Чудя се на някои колеги , които се опитват да ме убедят , че тогава било по-хубаво.Баба ми , която е върла комунистка каза , че сега е по-добре.

Което показва, че и бабите-комунистки, може да са прави, ако мислят реално :)

pavlin
29-01-2011, 07:12
Лъжец-в квартала в който живея Построиха училище за 1000 деца през 1994 година.През 03.09.2009 има построени 2 модерни детски градини, най-модерните и най-големите в града са с плувни басейни и тем подобни Градините вече работят втора година !Даже във vbox-a има клипче http://www.vbox7.com/play:cc8dc701?r=google сега проблема е че всички искат децата им да са в най новите градини и никой не ще в дъртите комунистически градини.

Те хубаво са построени ама според твоето клипче са строени 6 години, а дъртите и комунистически какво им пречеше да се обновят и ремонтират.

kolev
29-01-2011, 09:31
Колев,
Понеже не обичам да говоря празни приказки, ето статистическа информация да четеш:

http://www.econstats.com/weo/CBGR.htm

Там пише за БВП, за безработица и т.н. По едни от данните, още не сме стигнали равнището на 1989г.

Относно индекса който посочваш, ето какво пише в сайта от който си го взел:

PPP estimates for some countries are based on a small and sometimes different set of goods and services. In addition, many countries do not formally participate in the World Bank's PPP project that calculates these measures, so the resulting GDP estimates for these countries may lack precision.
ама страшен си пафка, не сме стигнали равнището на радиацията и на другите отрови във въздуха от 89-та :)
ако бях лош човек, щях да ти пожелая да те депортират, за да се върнеш в реалността, обаче на никого не бих пожелал да се върне в комунизма :)




Имам обаче сериозна забележка към Колев!!!
Пише се "сиренье!
В контекста де!
приемам забележката за сиреньето :cheers:

dimo
29-01-2011, 09:41
Те хубаво са построени ама според твоето клипче са строени 6 години, а дъртите и комунистически какво им пречеше да се обновят и ремонтират.

Реалния строеж на детските градини продължи точно 1 година нямам идея колко е минало от вземане на решение до изпълнение

koolio
29-01-2011, 11:36
Което показва, че и бабите-комунистки, може да са прави, ако мислят реално :)

Което доказва моята теза, че не са страшни комунистическите убеждения, а комунистическия начин на мислене.

---------- Post added at 09:36 ---------- Previous post was at 09:31 ----------


Те хубаво са построени ама според твоето клипче са строени 6 години, а дъртите и комунистически какво им пречеше да се обновят и ремонтират.

Това, че повечето са едни огромни хамбари с нерационално разпределение и изключително скъпи за поддръжка и отопление.

Една фирма, за която работех, поради безумна сделка на предишния управител беше придобила сградата на бивш дом майка и дете в провинцията. Е, фирмта беше готова да загуби стотици хиляди, но да се отърве от този "актив", защото просто нямаше какво да го прави, не беше възможно дори да го подари.