PDA

View Full Version : вярно ли е ?



bat_kir4o
22-01-2011, 13:58
колеги вчера вечерта около9,30 в Пловдив ме спират за проверка,аз с колан и всичко ми е ок.полицая ми взе документите погледна ги и ми викa :знаеш ли че в града се кара без халогени-и аз :gruebel: и му викам ами вали и има мъгла какъв е проблема и все пак по добре се вижда с тях. и той да така е но в града е забранено да се кара на халогени . и аз:shock:и се зачудих и взехми да си говорим че с тях по добре се вижда и така нататък и това за първи път го чувам. и той ми вика че за сега правели само забежки защото не било голямо нарушение. върна ми документите и аз си тръгнах.
и чудя после като се прибрах защо да е забранено и въобще ако е така как може да го измислят,то не че не е възможно ама не знам много чудно:dunno:

Pastora
22-01-2011, 16:01
Раздел XVII. Използване на светлините

Чл. 74. (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при
значително намалена видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се използват самостоятелно.
(2) Допълнителна задна светлина за мъгла с червен цвят се използва само когато видимостта е намалена под 50 метра.

Допълнителни разпоредби

§ 6. По смисъла на този закон:
55. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) "Намалена видимост" е налице при здрач, мъгла, валеж, запрашеност, задименост и други подобни.

Чл. 180. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с
глоба от 20 до 150 лв. водач, който:
1. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) наруши правилата за използване светлините на
пътно превозно средство, за престой или за паркиране, за използване на пътното или управлява технически неизправно пътно превозно средство, извън
случаите по чл. 179, т. 4, когато в резултат на нарушението е създадена
непосредствена опасност за движението;