PDA

View Full Version : Не ще да запали 147 1.9 jtd



Slavi TD-to
23-01-2011, 18:10
На колата нищо и нямаше,качвам се да тръгвам въртя и неще да запали ток има,сеедно не и достига горивото оп да запали и не.Интереснотое ,че изчках малко пробвах и запали ,ама светна жълтата лампа на таблото.След като се прибрах я оставих след десетина минути викам чакаи да пробвам и хоп запали без проблем и чека не светеше,някои ако е имал подобен проблем моля да помогне.

Satanism
23-01-2011, 19:26
коя ше е тая жълта ламба?Да не една, като навита жичка?

Slavi TD-to
23-01-2011, 19:29
Тая ,която е като кранче и светка като има проблем с мотора поне така знам може и да сам в грешка .

vinilov
23-01-2011, 22:27
Колега, тая лампичка вероятно е на компютъра, който е отчел грешка. Ще ти трябва диагностика. Иначе възможни причини за проблема ти много, диагностиката би трябвало да ориентира един свестен майстор.

Max
24-01-2011, 00:50
На това студено време какви са възможностите да ти е замръзнал дизела, ако си заредил некачествен? :-)

Slavi TD-to
24-01-2011, 07:29
Неми се вярва да е замръзнала нафтата,вчера времето беше меко ,а и колата беше работила 4 часа преди да ми направи този номер.

M.Gruev
24-01-2011, 08:06
Може да е датчик колянов/разпределителен вал. Симптомите са 1 към 1. Върти си нормално ток има, но не пали и след известно време се оправя само и това докато не спре съвсем. Диагностика в някой сервиз задължително. :)

Satanism
24-01-2011, 10:52
Може да е датчик колянов/разпределителен вал. Симптомите са 1 към 1. Върти си нормално ток има, но не пали и след известно време се оправя само и това докато не спре съвсем. Диагностика в някой сервиз задължително. :)

Аз пък все си мислех, че системата е да не пали на топло....и като поизчакаш да пали ;)

Jivko7777
24-01-2011, 11:45
Satanism е прав! Когато изстине мотора, пак пали!

Mury
24-01-2011, 12:05
Абе не е баш така,датчика на Хол,може да се прецака така че колата хич да не пали,студена,топла няма значение:party::party::party:На мен ми намирисва по скоро на проблем с нафтата и налягането и:party::party::party:

brazen
24-01-2011, 13:13
На колата нищо и нямаше,качвам се да тръгвам въртя и неще да запали ток има,сеедно не и достига горивото оп да запали и не.Интереснотое ,че изчках малко пробвах и запали ,ама светна жълтата лампа на таблото.След като се прибрах я оставих след десетина минути викам чакаи да пробвам и хоп запали без проблем и чека не светеше,някои ако е имал подобен проблем моля да помогне.

Имах го тоя яд м*мка му



Абе не е баш така,датчика на Хол,може да се прецака така че колата хич да не пали,студена,топла няма значение:party::party::party:На мен ми намирисва по скоро на проблем с нафтата и налягането и:party::party::party:

Не мисля!



Satanism е прав! Когато изстине мотора, пак пали!

така е - ПРОБВАНО 1000 пъти поне...

Slavi TD-to, отивай на диагностика - най-вероятно си за датчик на разпределителя или на коляновия вал, почти 99% съм сигурен, но трябва да изчетат колата и да кажат със сигурност от кой е.

viktorivanov
24-01-2011, 13:22
Абе не е баш така,датчика на Хол,може да се прецака така че колата хич да не пали,студена,топла няма значение:party::party::party:На мен ми намирисва по скоро на проблем с нафтата и налягането и:party::party::party:

Мм не съм много съгласен колега. Това на практика зависи от топлинното състояние на датчика - от съпротивлението му. А и мисля , че датчика на коляновия вал не е датчик на Хол а е магнитоелектрически

Slavi TD-to
24-01-2011, 19:26
Значи само на студен мотор мигое правила.Закарах я да я лекуват надявам се утре да имам резултат.

Mury
25-01-2011, 13:17
Еми аз уча електрообзавеждане на автомобила и мисля , че имам все пак някаква бегла представа от това.

Ами тогава си напиши домашното:wow::bg: http://xn--e1akm.com/eko-tehnologii-opazvane/204-%D0%B4%D0%B0%D1%82%D1%87%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%85%D0%BE%D0%BB-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D 0%B8%D1%8F-%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%8F.h tml

viktorivanov
25-01-2011, 13:27
Има разлика между индукционен датчик и датчик на Хол. Просто казах , че мисля че въпросният датчик е индукционен , а не датчик на Хол! Има огромна разлика между двата датчика!

Mury
26-01-2011, 16:43
Датчиците на Хол - ключове, тези които обикновено са масово изполваните в автомобилната индустрия за датчик на маховика и за датчик на положението на делкото обикновено имат на изхода си и транзистор с отворен колектор, като емитера на транзистора е свързан на маса. При датчици по-старо поколение, този транзистор не е защитен от пренапрежение и датчика няма в себе си монтирани филтрови кондензатори, което е причина за по-честите дефекти на тези два датчика.:spell::spell::spell:

Alamo
26-01-2011, 17:27
Браво, страхотни сте :big_bow_down::big_bow_down::big_bow_down: ама страхотно му помогнахте на човека. Грешка нямате.
Колега, щом си от софия потърси някой колега с кабел за диагностика и виж къде е грешката. Не се доверявай на форумните шамани, щото накрая ще излезе, че е по-добре да я хвърлиш тая кола. Ако беше в Пловдив с радост щях да ти помогна с диагностиката, имам и кабел и софтуер. поздрави и дано е нещо дребно.

Mury
27-01-2011, 11:19
Ми то с пари на всякъде могат да му помогнат...........
Ма то в БГ форум е малко изкривено понятие и всеки гледа да ти продаде нещо а не да помогне.......


Евала колега.......:bg:

Да бе ОК,съгласен съм,нека има хора които могат да четат грешки с разни програми,но ти сам знаеш че истинската диагностика,не е само четене на грешки:grandpa::grandpa::grandpa:Затова аз немога да помогна освен с предположения/мога да му направая диагностика,но в сервиза/,ма в тоя форум с всичко е така,всеки пита,накрая отива на майстор.:roll::roll::roll:

viktorivanov
27-01-2011, 11:57
Възможно е и проблема да идва от това , че вискозетита на дизеловото гориво се повишава значително при студено време , особенно при студено палене и трудно протича през тръбопроводите. Най-вероятно обаче е сензор на коляновия вал. Не един и двама познавам със същите диагностични признаци , като накрая точно там е бил проблема.
Mury , поинтересувай се и ще разбереш , че разликата между Датчик на Хол и индукционен датчик и по-точно в принципа на работа на двата датчика не е малка.

Замери съпротивлението на датчика на коляновия вал - около 850 Ома мисля , че трябва да е при студен двигател.

viktorivanov
27-01-2011, 13:39
Ето

viktorivanov
27-01-2011, 15:38
Колега , погрешно си ме разбрал.. очевидно се засягаш от най-малкото.Опитвам се да помогна с каквото мога , ти подхвана сам спора. Не се опитвам да показвам колко съм велик или нещо подобно. И колегата Bobo ти го каза. Айде със здраве!!

Alamo
27-01-2011, 18:12
да видим сега
колата дава грешка Р0235, когато не иска да запали
ред е на диагностиците

Колегата ти е дал снимка от АутоДата - грешка в
МАР сензора, който следи абсолютното налягане в смукателния тръбопровод (manifold absolute pressure ). Потърси го някъде по входния колектор-към двигателя, свали го и го почисти, ако не стане го смени.
Нещо от сорта трябва да е http://axm-auto.com/index2.php?brand=3&model=47&modif=468&cat=351&subcat=361&prod=6237&numenkl=1&show=1

Виж и колегите от фиат форума какво пишат за този двигател - по долу в снимките с червена точка е показано местоположението на датчика
http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?p=378993

Alamo
27-01-2011, 20:05
Аз съм научил много,никога не съм го криел,ма явно ти имаш нещо против това:balloon::balloon::balloon:

Мъри, гледам млад си още и някой работи не ги усещаш. Ако знанието е площа на един кръг, а това извън кръга е незнанието, то то колкото повече учиш, толкова повече осъзнаваш, че нищо не разбираш и има доста въпроси които да се зададат. С годините ще го разбереш това. Поздрави и престанете да се карате, на никой не помагате, само си трошите нервите напразно за маловажни неща.

Alamo
27-01-2011, 21:00
Ето

Ти добре си учил автоинженерство, ама вземи и помогни на човека.
Колега, не съм специалист по дизели (и по бензини не съм) ама от това което прочетох по форумите тази грешка може да е от замърсен датчик MAP, зацапан с нагар EGR клапан или от клапъна за управление на турбото - също сажди от кофти нафта. Надявам се, че само с почистване ще се разминеш

viktorivanov
27-01-2011, 23:01
Колега , след като колегата постна кода на грешката и прочетох за какво става на въпрос , щях да напиша за МАП сензора и да правилно си прочел за замърсяването , доста често се появява точно тази грешка. Не написах нищо по простата причина , че явно други хора смятат , че се опитвам да се правя на велик и сметнах , че ще продължи спора. Затова дадох линк само от Аутодатата.

Mury
28-01-2011, 11:19
Колега , след като колегата постна кода на грешката и прочетох за какво става на въпрос , щях да напиша за МАП сензора и да правилно си прочел за замърсяването , доста често се появява точно тази грешка. Не написах нищо по простата причина , че явно други хора смятат , че се опитвам да се правя на велик и сметнах , че ще продължи спора. Затова дадох линк само от Аутодатата.

Да бе,ама тази грешка много рядко я дава заради зацапан МАП,по скоро я записва при проблем с клапана за управление на турбото,или геометрията на турбото:Topic-is-closed-bg::Topic-is-closed-bg::Topic-is-closed-bg:Малко е странно да не пали от това колата,ма знае ли човек,ако има някакъв сериозен проблем с МАП-а,или с инсталацията:devil::devil::devil:

Slavi TD-to
28-01-2011, 19:15
Колата вече е готова пали без проблем ,оказа че алтернатора не е зареждал както трябва и на компа му е ставало лошо така да се каже.

endeavour
28-01-2011, 19:30
Колата вече е готова пали без проблем ,оказа че алтернатора не е зареждал както трябва и на компа му е ставало лошо така да се каже.
Е,браво, след като минахме през магнитоелектрически датчици,които всъщност са индукционни,ама не са на Хол,тая диагноза направо изкърти мивката. Лично на мене не ми звучи убедително и бих очаквал нови изненади.Дано не съм прав!

Slavi TD-to
28-01-2011, 19:47
Дано неси прав, че вече нямам нерви.

Alamo
28-01-2011, 21:24
За всеки случай след известно време провери пак за тази грешка.

Mury
29-01-2011, 11:22
Е,браво, след като минахме през магнитоелектрически датчици,които всъщност са индукционни,ама не са на Хол,тая диагноза направо изкърти мивката. Лично на мене не ми звучи убедително и бих очаквал нови изненади.Дано не съм прав!

Защо ти звучи странно,на дизела му трябва много ток за да завърти мотора,и при слаб акумулатор не стига ток на ЕКУ-то,има много такива случаи,а в такива случаи могат да се запишат какви ли не грешки:knock::knock::knock:

---------- Post added at 12:22 ---------- Previous post was at 12:21 ----------


За всеки случай след известно време провери пак за тази грешка.

Тази грешка по принцип обикновенно е активна,и веднага ще разбере в поведението на колата,и лампата ще светне веднага:idea::idea::idea::idea:

yavorz
18-03-2011, 17:50
Здравейте колеги, от вчера имам следният проблем. Стартера върти нормално, акумулатора има достатъчно ток и се зарежда нормално. Няма индикация по таблото за грешки, няма записани грешки при диагностика, имобилайзера си познава ключа нормално, но колата пали след много опити и въртене. Прави го само когато е студена.
Мислех че филтъра ми прави проблем, но днес го смених и с новия е същата работа. Може ли някакъв клапан за задържане на горивото да не работи и да се налага да го подкачва всеки път по целия тръбопровод до двигателя?

Колата е 2.4 JTD

myato
18-03-2011, 19:05
Здравейте колеги, от вчера имам следният проблем. Стартера върти нормално, акумулатора има достатъчно ток и се зарежда нормално. Няма индикация по таблото за грешки, няма записани грешки при диагностика, имобилайзера си познава ключа нормално, но колата пали след много опити и въртене. Прави го само когато е студена.
Мислех че филтъра ми прави проблем, но днес го смених и с новия е същата работа. Може ли някакъв клапан за задържане на горивото да не работи и да се налага да го подкачва всеки път по целия тръбопровод до двигателя?

Колата е 2.4 JTD

Закачи я на диагностика и вижте нарягането на рейла.Прилича да е регулатор високо налягане.

ergon
18-03-2011, 19:14
Здравейте колеги, от вчера имам следният проблем. Стартера върти нормално, акумулатора има достатъчно ток и се зарежда нормално. Няма индикация по таблото за грешки, няма записани грешки при диагностика, имобилайзера си познава ключа нормално, но колата пали след много опити и въртене. Прави го само когато е студена.
Мислех че филтъра ми прави проблем, но днес го смених и с новия е същата работа. Може ли някакъв клапан за задържане на горивото да не работи и да се налага да го подкачва всеки път по целия тръбопровод до двигателя?

Колата е 2.4 JTD

Измери акуломатора като въртиш на стартер на колко волта пада, ако пада под 9.5 волта няма да запали.

yavorz
18-03-2011, 20:42
Закачи я на диагностика и вижте нарягането на рейла.Прилича да е регулатор високо налягане.

Ако трябва да показва нормално 300бар-а това са стойностите..

Акумулатора е наред.

Възможно ли е да взема въздух от някой маркуч? Извинявам се за невежеството, но изобщо на какъв принцип се осъществява подаването на горивото? Няма ли клапан който задържа горивото да не се връща обратно в резервоара? Ако този клапан е изтървал, няма ли да въртя постоянно дълго докато подкачи гориво?

п.с. Имам FiatEcuScan, но като не знам точно какви са допустимите норми...

myato
18-03-2011, 21:16
Ако трябва да показва нормално 300бар-а това са стойностите..

Акумулатора е наред.

Възможно ли е да взема въздух от някой маркуч? Извинявам се за невежеството, но изобщо на какъв принцип се осъществява подаването на горивото? Няма ли клапан който задържа горивото да не се връща обратно в резервоара? Ако този клапан е изтървал, няма ли да въртя постоянно дълго докато подкачи гориво?

п.с. Имам FiatEcuScan, но като не знам точно какви са допустимите норми...

300 бара е на празен ход.Какво показва като въртиш ключа да запалиш?
Клапанът,за който питаш е част от регулатора.

yavorz
18-03-2011, 21:31
Ами ако питаш дали пада, не пада... вдига се може би с няколко бара... трябва да изляза сега да пробвам пак. А ако си сложа един клапан възвратен клапан няма ли да се получи същия ефект? на маркуча за гориво откъм резервоара

А за диагностиката какви стойности трябва да показва при въртене преди да запали, при запален мотор, при форсиране?

myato
18-03-2011, 21:52
По спомени от едно разискване в друга тема,трабва да направи над 150 бара,за да запали,но пак казвам,че това е малко "на изуст".Клапанът може да се почисти и ако няма някаква механична повреда,ще си върши работата.

yavorz
18-03-2011, 22:01
Колега виж стойности в реално време преди малко ги записах, ако по тях можеш да кажеш нещо :)

myato
18-03-2011, 22:27
Не виждам нищо притеснително,но и аз съм в раздел "любители".Ще изчакам с интерес,какво ще кажат по въпроса хората,дето са напред с материала.

yavorz
18-03-2011, 22:32
А колонката fuel/metering данните не са ли по-големи с по-големи обороти? Защото при мен виждам че при по-високи обороти падат... дори има един ред с нула цяло и .... Ако не и достига гориво каква може да е причината без да има теч от някъде?

myato
18-03-2011, 22:52
Това може да е в момента на връщане на газта и ако е така,значи си е нормално.

ergon
18-03-2011, 22:57
Не виждам нещо не редно, ако искаш направи един клиб да видя колко как върти колата докато запали и пробвай като въртиш на стартер дали достига Fuel Pressure 250 бара.

yavorz
18-03-2011, 23:08
Цялата истина е, че вече останах без никакви пари покрай тази кола и се надявам все да е нещо дребно което и сам бих могъл да оправя, а не да давам пари по сервизи, но явно няма да се получи :(

Ilko Ivanov
18-03-2011, 23:30
Колега виж стойности в реално време преди малко ги записах, ако по тях можеш да кажеш нещо :)
Аз поне от това дето виждам, мисля че двг. работи неравномерно на ниски обороти, има накъсване във високите (под товар) и най-вероятно е за регулатор...
Ама това са си само предположения.

П.П. За да разбереш какъв е проблема не е достатъчна само диагностична програма. Трябва доста опит и теоритична подготовка за работата на двигателя (от написаното по-горе колега, съдя че ти ги нямаш).
Така че, по-добре се обърни към някой автосервиз - така
може би ще ти останат пари и ще имаш работеща кола...
Успех.

yavorz
19-03-2011, 17:08
Благодаря на всички за мненията, също на Радо за съвета днес. Изяснихме проблема, но ще изчакам понеделник да купя частичката преди да ви кажа категорично дали наистина е това :)

yavorz
21-03-2011, 15:34
Колеги отново мерси за съдействието, колата вече си пали нормално и върви нормално. Проблема със запалването се оказа много дребен, но вероятно италианският собственик е преминал през известно изменение в ел инсталацията и това първоначално ме заблуди. Помпата в резервоара не подкачваше гориво изобщо. На буксата и обаче излизаха 12 волта и това първоначално ме спря да търся проблема другаде. При захранване обаче от външен източник видях, че си работи нормално и се върнах отново на окабеляването. Оказа се (незнам при другите такива алфи дали е така или при мен е променяно), че релето на климатика (според схемата на капачето) подава плюс на тази помпа (при мен климатика е преместен на друго реле). Така гледайки уж релето на помпата което работи, разглобих половината кола за да търся дребен проблем. Добре че всеки кабел е с различен цвят :) Оказа се, че това пусто реле изключва след броени секунди и се губи плюса до помпата и то всеки път в различен период от време... И така срещу 5лв. и едно ново реле си реших проблема със запалването! :)

myato
21-03-2011, 19:43
Явно е сваляна стойката на акумулаторът и после релетата са кичнати по "Трънската схема".
Много безаварийни от тук нататък :th_up:

itan75
21-04-2011, 20:48
Моля колегите да предложат компетентно мнение,за това кой вид датчик да закупя за моята Марея ЖТД 105.Благодаря предварително,за това че давам линк към Фиат форума,където съм описал вариантите съответно с цени и за времето изгубено в четене на иначе мисля на полезния ми пост особенно за пластмасата на динамото http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=73243

seagal
23-04-2011, 13:17
Датчика на коляновия вал ти заминава,аз имах същия проблем,датчика прекъсваше и само върти напразно,все едно няма гориво,същата лапа светеше.Смени го и проблема го забравяш.

itan75
23-04-2011, 17:57
Колеги да помогнете малко,ако знаете нещо защото и аз вече се обърках с този датчик Evil or Very Mad .Отивам днес сутринта на магазина,който се намира на крачка от нас за китайкия ЕРА,но продавача вика няма такъв датчик за 34.15лв.Как викам да няма оня ден момчето от отсрещния магазин го взе от вас,аз отворих кутията и го видях.Гледа пак 1 час в компа и вика имам го,но на 37.70лв,но е в магазина във Велико Търново и ще дойде може би най-рано вторник.Накрая вече и аз вбесен какво погледна на рафта и го видя въпросния датчик.Отворихме го сравнихме с моя,който си носех с мен-същия на пръв поглед-обаче магазинера вика този е на 900 ОМА,а за Мареа ЖТД 105к.с излиза,че трябва да е на 970 ОМА Shocked и той струва 37.70лв и ще дойде както ти казах най-рано вторник.Естествено,не ми дава да пробвам този датчик от 34.15лв на 900ОМА и като покарам малко,ако изгасна да му го върна.Интересно обаче като ходих до ЕВРО 07 там го продават същия датчик както бях писал на 51лв.Сложих засега стария Бошов датчик,защото колата стои от два дена на трупчета.Отварям сега форума и гледам датчиците,които ни продава Христо ЕПС и Хофер са на 900 ОМА Shocked ... Въпрос към електричарите:Какво би станало,ако купя този датчик на 900 ОМА,а за колата трябва да е на 970 ОМА? И обратното какво ще стане,ако датчика е за 970 ОМА, а на колата е 900? Моля за вашето съдействие.