PDA

View Full Version : България загубила 1 млрд. от сделката на М.Велчев



fred
26-01-2011, 20:05
Ето публикацията
http://dnes.dir.bg/news.php?id=7866834&nt=4

Това, което навремето беше явно, сега стана и факт.Така нареченият червен зет, Миленчо и кръга около Кобурготски, подкрепян активно от БСП ни донесе тоя "подарък"

MainaCore
26-01-2011, 20:15
Колега, моите уважения, но не чети дир.бг ами се допитай до по-запознати с въпросните сделки хора ;)

fred
26-01-2011, 20:17
Ми аз да не се хваля, ма съм все нещо разбирам, всек пак след като завърших икономически техникум, редовно следване в УНСС, и стаж около 20 години в банковата сфера, но сега биографията няма да си я пиша тук :) Моите уважения и от мен, но ако бешее прочел линка, щеше да видиш че изводите са на "Индъстри уоч", а не на Дир бг, дира е и новинарски сайт просто.

А тука има доста линкове, от най различни люде, изказани в миналото,

http://www.bing.com/search?q=%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B 8%D1%8F%20%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0% BB%D0%B0%201%20%D0%BC%D0%BB%D1%80%D0%B4.%20%D0%BE% D1%82%20%D1%81%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D1%82 %D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%9C.%D0%92%D0%B5%D0%BB% D1%87%D0%B5%D0%B2&pc=conduit&form=CONTLB&ptag=A79532A4DA6FC4188B7F&conlogo=CT2405280

koolio
26-01-2011, 20:38
Конкретно за тая сделка съм чувал от компетентни хора, че е била полезна за България. Има много мнения, не съм компетентен да взема отношение ...

fred
26-01-2011, 20:50
Единствената полза от тая сделка са за държателите на книжата по нашия външен дълг, както и за тези, които са извършили прехвърлянето. В основата на нашенските действия тогава е принц Кирил /дедо Симо тоже/.След извършването на сдлеката, долара спадна, а еврото нарсна,нещо от което пак губим с прехвърлянето на дълга от долари в евро, тук е казано, което не е мнение на Муравй само, че публичното опосветяване на сделки от такъв размер, водят естествено до ръст на книжата, допълнителна загуба за нас и т.н.

http://www.economynews.bg/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%86-%D0%BA%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB--%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D 0%BB-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%B0-%D1%81-%D0%B2%D1%8A%D0%BD%D1%88%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B3-news3721.html


http://bg.time.mk/cluster/e0a0063daf/s-1-mlrd-leva-e-oshteetena-darzavata-zaradi-sdelka-s-vansnija-dalg.html

тази пък публикации от есента на 2009 г. и по стари, но тия неща се говореха още в момента на извършване на сделката
http://kliuki.bg/87744/87694/

http://www.novinar.net/news/printc-kiril-predlozhil-sdelkata-s-vanshniia-dalg-parvo-na-sds_MzA3MDsx.html

pavlin
27-01-2011, 06:18
To си беше ясно че Милен Велчев си е една подлога и въобще цялото правителство на царя. Замяната на едни инструменти на дълга с други е свързано с плащането на такси на инвестиционни банки които не са малки. А защо е трябвало да се заменят, това остава една тъмна Индия. Отделно тези които държат облигациите искат да ги продадат на по-висока цена. Абе с две думи, интереси, интереси пък данъкоплатеца нека да плаща.

fred
27-01-2011, 09:14
Точно така, е да сме на едно мнение :handshake:, а и обявяването на намерението пък че ще се предприеме такава сделка, вдигна допълнително цената.Настина в тая публикация има и други отенъци, но така или иначе, сега това се оповестява у нас официално един вид.

JORDI
27-01-2011, 21:34
Не знам защо се потули и аферата "Яхтен скандал", където имаше замесени и други политици, както и имотите им по Черноморието:question:

Bottata
28-01-2011, 10:19
Само един факт - колко е полезна за БГ.
Милен Велчев и брат му бяха обикновени цървули.
След "сделката" с дълга - брат му стана хотелски бос ..
А познайте откъде са дошли парите? (задача с понижена трудност).
Майка ми и баща ми много го харесваха царя па и Миленчо ... и сме се карали дестки пъти за тази сделка с дълга. И аз им казах - до 1-2 години ще ги видите откраднатите пари. Това са много пари които и слепец ще ги види къде са вложени. Е убедиха се хората(родителите ми) и сега само КОСТОВ :)

BatVas
28-01-2011, 10:50
Aбе на времето много дискутирахме и бяхме убедени , че сделката НЕ ТРЯБВАШЕ да се прави по този начин.
Прогнозите показваха още тогава , че ще е по добре да останем с брейдитата, да от гледна точка на диверсификация ..биваше , но по добре тихо мълком да си икупуваме брейдитата , а после да бяхме пуснали за продажба облигации, като толкова искаме да диверсифицираме и изместваме плащанията във времето. А то..по най-глупавия начин , обяваваме намеренията ..цените на брейдитата скачат за кратък период до небето( познайте кой предварително се е заредил с брейдита имайки инфо , че ще се прави такава сделка) , като прибавим и движението на лихвите и курса на долара.....да не изпадам в подробности и да цитирам точни цифри , че ме мързи.
Споделям казаното от fred !

morfius
28-01-2011, 11:23
Е това още тогава си го знаехме, ама по редовна родна традиция всички които бяха против сделката ги наричаха мрънкачи, черногледи и т.н.

fred
28-01-2011, 18:38
Бе беше си далавера на държавно ниво, това е.Целта беше лични облаги на участващите в нея.Интересно е, че и тогава а и сега някои все вЕрват че била положителна.
Няма нищо лошо в изкупуване, замяна на книжа, валути и прочее, стига да се прави с разум и идея за печалба на обществото.А обществото продължава да си спи зимния си сън, както казва Ботев, със самун хляб, глава лук и фолкдиви му свирят приспивни песни :crazy:

mordohy
29-01-2011, 00:57
Ми аз да не се хваля, ма съм все нещо разбирам, всек пак след като завърших икономически техникум, редовно следване в УНСС, и стаж около 20 години в банковата сфера, но сега биографията няма да си я пиша тук :) Моите уважения и от мен, но ако бешее прочел линка, щеше да видиш че изводите са на "Индъстри уоч", а не на Дир бг, дира е и новинарски сайт просто.

А тука има доста линкове, от най различни люде, изказани в миналото,

http://www.bing.com/search?q=%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B 8%D1%8F%20%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0% BB%D0%B0%201%20%D0%BC%D0%BB%D1%80%D0%B4.%20%D0%BE% D1%82%20%D1%81%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D1%82 %D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%9C.%D0%92%D0%B5%D0%BB% D1%87%D0%B5%D0%B2&pc=conduit&form=CONTLB&ptag=A79532A4DA6FC4188B7F&conlogo=CT2405280
Те за това и му вярвам на Фред, че си признава!
Усещах го. че има икономическо образование и там му е силата, но признанието му, че се е орезилил с УНСС ме накара да го гледам с още но-голямо уважение!Явно не е спал там.
Лошото е, че все по-малко хора, могат да ти обяснят на разбираем език, какво точно става!

fred
29-01-2011, 21:21
Е, писал съм си го в профила все пак, а иначе ако Димитър Станишев ми беше дядо /примерно/, щях да завърша и нещо в Англия прмирено, ама какво да се прави :):comphits:

Коки
31-01-2011, 13:17
...А защо е трябвало да се заменят, това остава една тъмна Индия...

Официалната версия е, че брейдитата придават лош имидж, а еврооблигациите са по-престижни за пред кредиторите, което е вярно. Проблемът е в параметрите:

1. Брейдитата, които се търгуваха на цени между 30+ и 70+ процента от номинала, държавата ги изкупи обратно на 90+, което е огромна набутвация за държавата и огромна печалба за инвеститорите (клиенти на Мерил Линч и т.н.). Очевидно е в чий интерес е сделката. Бат Вас по-горе очерта правилния подход.

2. Брейдитата бяха деноминирани в долари, а доларът тъкмо беше започнал да спада спрямо еврото, т.е. дългът щеше да се обезценява, а новите облигации са деноминирани в евро, съответно дългът започна да поскъпва.

Трудно може да се направи дългосрочна прогноза за валутните курсове, затова по т.2 по-трудно можем да виним Милен Велчев, макар, че тогава повечето финансисти бяха на мнение, че доларът ще отслабва. Но т.1 си е явна далавера и винаги съм се учудвал защо нямаше никаква сериозна реакция, както се учудвам защо повдигат въпроса сега, 12 години по-късно.


...Замяната на едни инструменти на дълга с други е свързано с плащането на такси на инвестиционни банки които не са малки....

Все пак, на фона на огромната разлика в цената на дълга, тези комисиони не са фатални и биха могли да се оправдаят, ако сделката се правеше в интерес на държавата.


...To си беше ясно че Милен Велчев си е една подлога и въобще цялото правителство на царя ... Абе с две думи, интереси, интереси пък данъкоплатеца нека да плаща...

Напълно съм съгласен.

Derry
01-02-2011, 19:13
Така се получава, защото няма никакво търсене на отговорност.

fred
01-02-2011, 19:58
Да, никой не му пука, защото знае, че няма кой да го запука.
А иначе, оня ден четох, за един, който откраднал 8 ножчета за бръснене, на стойност 32 лв, явно малко по скъпи и веднага бил осъден на 11 месеца затвор, да не беше и година и нещо, от които не знам колко си при първоначален строг режим!

nikolaaaay
24-03-2011, 22:18
Трудно може да се направи дългосрочна прогноза за валутните курсове, затова по т.2 по-трудно можем да виним Милен Велчев, макар, че тогава повечето финансисти бяха на мнение, че доларът ще отслабва.
Спомням си, че самото м-во на финансите, при изготвянето на бюджета за същата година, беше заложило по-нисък курс на долара. Значи и те са го очаквали. То, вярно че тук са важни дългосрочните курсове на валутите, ама пак можеха да го направят по-късно на по-нисък долар, ако търсеха изгода за държавата, разбира се.

---------- Post added at 22:18 ---------- Previous post was at 22:11 ----------


Но т.1 си е явна далавера и винаги съм се учудвал защо нямаше никаква сериозна реакция, както се учудвам защо повдигат въпроса сега, 12 години по-късно.
Имаше много сериозна реакция в НС. Костов и СДС предупреждаваха за подобно развитие на нещата и даже се цитираха подобни цифри като възможни щети за държавата. Просто повечето хора в :bg: мислят, че това са "държавни" пари, които идват "отнякъде", не от техния джоб.

old alfist
24-03-2011, 23:46
Така се получава, защото няма никакво търсене на отговорност.
Според мен е трудно да се докаже вина на Милен Велчев. Формално е направена изгодна сделка за момента, но интуитивно още тогава, когато чух по медиите усетих, че има нещо, което не е допустимо - използваш валутни разлики с държавни пари все едно, че играеш на борсата със собствени условни. Според мен е твърде безотговорно, освен ако нямаш лична изгода.