PDA

View Full Version : Въпрос към компютърните ел.техници :)



digitalundgrd
08-02-2011, 10:43
Онзи ден си чистех компютъра (настолния), при което му разкачих монитора от куплунга от зад...След почистването вкарвам куплунга и пускам компа...Монитора цъква и ми светва зелената лампичка, че уж е пуснат, но няма никаква картина, след около 2-3 секунди се изгася сам и светва оранжева лампичка, все едно монитора си мисли, че компа е изключен, а той не е...В процеса на зареждане на Уиндоус някоко пъти се повтаря процедурата със смяната на цвета на лампичката (включен/изключен монитор) на монитора, но така или иначе картина няма...В един момент монитора просто си остава изключен постоянно (оранжева лампичка), а компа си работи.

Въпроса е какво по дяволите се случи като измъкнах буксата на монитора, защото до преди това всичко си работеше перфектно и компа и монитора...

Едно време имах подобен случай и се оказа гръмнала видео карта....Ако беше ми гръмнала Рам паметта, то компа нямаше да зарежда уиндоус. Но пък най-странното е това, че монитора докато се зарежда уиндоуса постоянно се "мъчи"- ту се включи, ту изключи, но картина няма :brickwall:

Помагайте с идеи

FEMINEMA
08-02-2011, 11:23
Най-вероятно кабела е прекъснат, размърдай го ако има индикации за подобрение, пък и да няма смени го и чак тогава търси проблема другаде ;)

alfa_erazor
08-02-2011, 11:24
Ако си отварял кутията може да си разместил нещо.
Ето малко идеи от мен :)

1) ако не ти е вградена видеокартата, я извади и пак я сложи (може да се е разместила)
2) ако имаш 2 изхода за монитор, пробвай и на двата
3) провери дали кабела влиза добре и в монитора

-Bobby-
08-02-2011, 11:34
Още една вероятност - ако монитора има 2 изхода отзад (има такива, да), самия монитор отпред или поне на видно място, има бутон, с който да се превключва от VGA1 на VGA2. Имал съм такъв случай и беше адска досада, тръгнахме от видео карта и дъно, минахме през кабел, а то се оказало, че някой просто цъкнал бутончето, предизвиквайки егати драмата...

badmadafaka
08-02-2011, 13:37
Аз не разбрах дали си бил изключил компа и монитора преди да ги разкачиш, защото монитора се маха при изключен комп принципно.
Иначе и според мен много вероятна причина е разместена видеокарта (в тоя случай ще бипка нещо по дъното, освен ако не е откачен зумера)... Можеш да погледнеш дали сличайно с груба сила не си изкривил някое краче в буксата на кабела. Ако нищо от тия неща не помогне, хард ресет на биоса (прочети в книгата на дъното какво се окъсява за да се ресетне или ако я нямаш търси две "игли" една до друга с надпис CLR_CMOS около тях - имал съм доста случаи след местене на компа и сваляне на цялата периферия биоса някакси да "забие" (предимно на умрели дъна като "Асрок" примерно) :crazy:

digitalundgrd
08-02-2011, 13:53
Дъното е Асус :) А монитора го дръпнах като компа беше изключен, но не бях разкачил захранващите кабели и на монитора и на щайгата..

Пробвах с друг монитор...Него пък въобще не го "възбуди"....Взех друг комп и пробвах и двата монитора...С другия комп работят мониторите...ТОест проблема е в комп-а ми...

Направих следния тест...Пускам компа монитора там си пресветва....нямам картина..Оставям да зареди уиндоуса и с алт+ Ф4 и на сляпо цъквам с клавиатурата 2 пъти на ляво...Компа се гаси все едно съм го Шът даунал с монитор (само, че аз това го правя на сляпо)...От тук изхождам, че дъно, рам памет итн си функционират, щом стигам до Уиндоус хоум скрийна...И мога да си човъркам в него на сляпо (по памет) с клавитурата...

Тааа стигам до извода, че нещо ВИдео картата е проблема...Лошото е, че тя е вградена към дъното...

Последния ми жокер е да взема друга проверено здрава видео карта и да я хакна на дъното и да включа монитора през нея. Само, че трябва ли да изключа преди това по някакъв начин тая вградената?

Давайте акъл

badmadafaka
08-02-2011, 13:58
Извади картата, почисти с четка слота кубаво от прах и я сложи пак. А напълно ли си убеден, че ти зарежда уйн-а, има ли звук?
Щом марката е асус, никога не е излишно да пробваш това дето написах с ресета на биоса - аз по-бъгави софтуерно (биос) дъна от асуските съм виждал само асрок (ама те са си асус) :)

detelazurno
08-02-2011, 14:02
Я го остави за малко без ток. Ама и батерията на дъното махни. Това ще е равносилно на въпросния ресет на биоса, който badmadafaka ти спомена. Ако си правил някакви настройки по самия биос след връщането на батерията и включването в мрежата ще трябва да ги направиш пак. А ако не си....значи няма какво да правиш. Просто го пускаш и това е :)


Още една вероятност - ако монитора има 2 изхода отзад (има такива, да), самия монитор отпред или поне на видно място, има бутон, с който да се превключва от VGA1 на VGA2. Имал съм такъв случай и беше адска досада, тръгнахме от видео карта и дъно, минахме през кабел, а то се оказало, че някой просто цъкнал бутончето, предизвиквайки егати драмата...

Лека корекция. Това са входове. Да не стане объркване кой, какво търсил пък какво намерил и недай си боже кое, къде включил :)


Извади картата, почисти с четка слота кубаво от прах и я сложи пак. А напълно ли си убеден, че ти зарежда уйн-а, има ли звук?
Щом марката е асус, никога не е излишно да пробваш това дето написах с ресета на биоса - аз по-бъгави софтуерно (биос) дъна от асуските съм виждал само асрок (ама те са си асус) :)

Картата му е вградена

badmadafaka
08-02-2011, 14:05
Ами ресет тогава... Според моя опит с асус, ресета не става винаги от първия път, така че да се пробва няколко пъти за по-сигурно. :roll:
ПС: преди предишния пост пропуснах това изречение, че е вградена, сори :crazy:

-Bobby-
08-02-2011, 14:20
Лека корекция. Това са входове. Да не стане объркване кой, какво търсил пък какво намерил и недай си боже кое, къде включил :)


Баш изходи са си това, за което пиша. Входовете са на компютъра, аз говоря за изходите на самия монитор.
Така или иначе е без значение, защото поне се установи май кое не работи при колегата...

me4o4ko
08-02-2011, 14:50
Дъното е Асус :) А монитора го дръпнах като компа беше изключен, но не бях разкачил захранващите кабели и на монитора и на щайгата..

Пробвах с друг монитор...Него пък въобще не го "възбуди"....Взех друг комп и пробвах и двата монитора...С другия комп работят мониторите...ТОест проблема е в комп-а ми...

Направих следния тест...Пускам компа монитора там си пресветва....нямам картина..Оставям да зареди уиндоуса и с алт+ Ф4 и на сляпо цъквам с клавиатурата 2 пъти на ляво...Компа се гаси все едно съм го Шът даунал с монитор (само, че аз това го правя на сляпо)...От тук изхождам, че дъно, рам памет итн си функционират, щом стигам до Уиндоус хоум скрийна...И мога да си човъркам в него на сляпо (по памет) с клавитурата...

Тааа стигам до извода, че нещо ВИдео картата е проблема...Лошото е, че тя е вградена към дъното...

Последния ми жокер е да взема друга проверено здрава видео карта и да я хакна на дъното и да включа монитора през нея. Само, че трябва ли да изключа преди това по някакъв начин тая вградената?

Давайте акъл


Проблема ти е следния почти на 100% съм сигурен:

Пусни компютъра във Safe Mode,като при старт на машината "помпиш" бутона "F8".Ако ти запали в такъв режим,това означава,че на видеокарата ти е изгорял ускорителя за 32bit цветове.Затова той се опитва да запали и не може,виждаш само логото на зареждащият се Windows(там се използва 8bit цветове)и след това като е намерил boot.ini,пали операционната система,но монитора гасне.
Трябвало е да изключиш захранващите кабели,да изчакаш 10-20 секунди и тогава да разкачваш другите неща,понеже се събира статично електричество,което в много от случаите е пагубно ...сори...

Може да сложиш друга външна карта след този тест,за да си сигурен.При по-новите дъна(от 2-3 години насам),особено на Asus сложиш ли външна карта,вградената автоматично се изключва от биоса.

Поздрави!

digitalundgrd
08-02-2011, 21:39
В крайна сметка моите подозрения за гръмнала видео карта се потвърдиха...Сложих друга видео карта (здрава) и всичко си тръгна като преди... :(

nasty
09-02-2011, 07:10
Друго дето може да е - да си загуби резолюцията.
Аз така си взех нов монитор и от 1200 на стария , слагам новия там кабелите и пускам да зарежда уин-а (С 7-ца съм) вижда се картинката за с какво дъно съм и се чува как зарежда уин-а и тва е после тъмнина...
Та сейф мод , махане на драйверите за видео-то рестарт - и после 7-цата сама си разпозна какъв ми е монитора и каква му е резолюция-та.