PDA

View Full Version : Забрана за стъклата с фолио



daksy
09-02-2011, 20:25
Колеги,баща ми чул по новините,че влязъл закон в сила,който забранява затъмняването на прозорци с фолио.Можело единствено колите които имат заводско матиране/туниране да карат с тъмни стъкла.Всички останали дори и едва затъмнени задни,странични с фолио стъкла,ще бъдат глобявани и принудени да свалят фолиото.Вярно ли е това?До такава степен е сигурен в това което е видял по новините снощи,че днес беше тръгнал да си сваля фолиото от бравото(едва го разубедих да изчака).

Nikolov
09-02-2011, 20:38
Стига бе... аз тъкмо реших да ги затъмнявам те да го забранят:( Дано не е вярно или да не го ваведът това правило. На един приятел като му затъмняваха стъклата му казаха, че тази година може да фкарват правило за разрешение да се затъмнят и предните стъкла като после се запишат в талона и неможе кат да ти направят проблем КАТ.

fred
09-02-2011, 21:02
Не съм чул това нещо, но предполагам че това са общие локуми на журналистите, така си говорят по всички теми общо,Авно е във връзка с винетките, лепенките и так дале.Тоест нищо ново, поне до момента

Jivko7777
10-02-2011, 00:08
Баща ти грешно е разбрал ;)

-Bobby-
10-02-2011, 10:18
В последно време ми прави лошо впечатление едно нещо. Журналята безумни, все по-често, чули-недочули, пускат новини в медиите за какви ли не щуротии, свързани с правилата за движение и МПС-тата. Не знам каква е тая тенденция да се стресира населението, обаче почвам да се дразня. За някои пълни глупости, седят, ровят и проверяват на 5 места тия редактори нещата, обаче точно за тези, които са на 2 клика разстояние и ги пише в законите - нищо не проверяват и пишат едно към гьотере глупости.
А ти, колега daksy, или баща ти, в закона проверихте ли или и вие сляпо вярващи на журналята?!

code
10-02-2011, 11:27
Забраните в Бг са една особена тема . .

raiders
10-02-2011, 18:31
Има си закони, аз не знам да е променян за тъмните стъкла поне за сега. Ако това да се говори и пише нещо което не е вярно не ми дреме, просто не ги слушам или чета.

Като за не махнатите винетки 100лв. глоба..., а тя само 20лв. била...

donMirkoni
10-02-2011, 18:56
то това и остава,да си сваляме фолиото,незнам само какво им пречи,толкова много е полезно през ноща,тези зад теб не те заслепяват ,ама те куките са опасни,техните коли си ги затъмняват ама на другите пишат актове,,имах един особен случай това лято,освен на задните врати и задното стъкло си бях сложил и една лента на предното стъкло,дърйа да отбележа ,че с нищо не пречи на концентрацията на водача,,освен от ниско прелитащи самолети"но толкова е полезна от заслепяване от насрещното слънце ,че направо прави шофирането удоволствие,НО КОЛЕГИТЕ С ФУРАЖКИТЕ са опасни,вика сваляй или спирам от движение,а аз му се дръпнах,ми тогава не трябва да караме със слънчеви очила щото явно е опасно ,и така стана една-караници разправия, голямо чудо стана,и на всичкото от горе ми извади чл.105 от закона за движение по пътищата,след това започна да гледа и задното стъкло и на въпроса ми и него ли да отлепям ми каза че това не е забранено........та мисълта ми е АКО това го забранят защо не почнат първо от тяхната къщичка пък тогава да минат на обикновеннния човек

Ramsezsh
10-02-2011, 19:28
Нещо не го вярвам много. Ще потърся в закона да видия какво пише.

alfamicin
11-02-2011, 00:43
Има си закони, аз не знам да е променян за тъмните стъкла поне за сега. Ако това да се говори и пише нещо което не е вярно не ми дреме, просто не ги слушам или чета.

Като за не махнатите винетки 100лв. глоба..., а тя само 20лв. била...

Глобите за стари винетки ги има в закона от преди доста време.

(3) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водач, който
управлява пътно превозно средство по републиканските пътища, за което не е заплатена
съответната винетна такса по чл. 10, ал. 2 от Закона за пътищата, или управлява пътно
превозно средство, на което е залепен невалиден винетен стикер или винетен стикер с
изтекъл срок, се наказва с глоба, както следва:
1. ......
2. ......
3. ......
4. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) при управление на пътно превозно средство за
превоз на пътници с 8 или по-малко места с мястото на водача, пътни превозни
средства, предназначени за превоз на товари, и/или пътни превозни средства,
предназначени за превоз на пътници и товари, с технически допустима максимална маса
не повече от 3,5 т, както и пътните превозни средства от тази група с повишена
проходимост - 100 лв.

Galof
11-02-2011, 15:22
а какво стана последно къде може и къде неможе да лепим фолио

barash
11-02-2011, 17:54
Глобите за стари винетки ги има в закона от преди доста време.

(3) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водач, който
управлява пътно превозно средство по републиканските пътища, за което не е заплатена
съответната винетна такса по чл. 10, ал. 2 от Закона за пътищата, или управлява пътно
превозно средство, на което е залепен невалиден винетен стикер или винетен стикер с
изтекъл срок, се наказва с глоба, както следва:
1. ......
2. ......
3. ......
4. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) при управление на пътно превозно средство за
превоз на пътници с 8 или по-малко места с мястото на водача, пътни превозни
средства, предназначени за превоз на товари, и/или пътни превозни средства,
предназначени за превоз на пътници и товари, с технически допустима максимална маса
не повече от 3,5 т, както и пътните превозни средства от тази група с повишена
проходимост - 100 лв.

Колега тука е упоменато само ако са не-валидни или с изтекъл срок, но ако имаш и залепена валидна винетка всичко е 6,много зависи от полицая как тълкува шибания закон?

jorko
12-02-2011, 09:41
Колега тука е упоменато само ако са не-валидни или с изтекъл срок, но ако имаш и залепена валидна винетка всичко е 6,много зависи от полицая как тълкува шибания закон?

Прочети пак, но по внимателно:calc: ... защото вместо 6 , ще получиш 2-ка :-| ... и 100 жълтици назад

MUROMAN
12-02-2011, 10:00
а какво стана последно къде може и къде неможе да лепим фолио

Навсякъде без челното/предното/и на предните 2 врати.:th_up:
Колко време ще се дъвка тази тема за това фолио?
Затъмнени са им задните 2 и задния прозорец с възможно най-тъмното фолио и за почти 3 години никой не ми каза и копче за тях.Имам и доста голяма черна лента/от фолио/ на челния прозорец за нея веднъж един чичко полицай в не добро настроение също ми се пеняви и ми размахва закони и правилници,но накрая ме остави намира.:tooth:

Galof
12-02-2011, 17:17
Навсякъде без челното/предното/и на предните 2 врати.:th_up:
Колко време ще се дъвка тази тема за това фолио?
Затъмнени са им задните 2 и задния прозорец с възможно най-тъмното фолио и за почти 3 години никой не ми каза и копче за тях.Имам и доста голяма черна лента/от фолио/ на челния прозорец за нея веднъж един чичко полицай в не добро настроение също ми се пеняви и ми размахва закони и правилници,но накрая ме остави намира.:tooth: Мене ме интересува за тези на предните врати, тъй като някъде бях чул, че можело и тях да затъмниш с минимален процент.

Nikolov
12-02-2011, 17:19
Мене ме интересува за тези на предните врати, тъй като някъде бях чул, че можело и тях да затъмниш с минимален процент.

Имам един съсед на реното и предните са му затъмнени но с малък процент да задните са по тъмни предните са по светли и се вижда вътре всичко но си личи, че са по тъмни незнам дали му правят проблеми.

tanatos
12-02-2011, 17:40
Може с лекото фолио.Аз на джипката съм с много тъмно фолио на всички прозорци без челния, но съм с документ за инкасо автомобил.Иначе с лекото фолио няма проблеми.Алфата я затъмниха с най-светлото и досега не е имало проблеми.
66375

66376