PDA

View Full Version : Oблог ne0 VS Pinko



ne0
11-02-2011, 15:37
Затова ти предлагам – качете в наточената 145-цата на Нено 17 торби цимент (425 килограма, аре от мен да мине, 15 кила по-малко) и я пуснете по пистата в Калояново срещу която и да е стокова 145, ако щете и от старите дизелови 90 к.с. Отсега се Фажам на бас на 1000 лева къв ще е резултата. Пък тогава ще говорим кой се излага.

:):):) От друга тема се стигна до нещо забавно...

Ако съм разбрал...
слагаме в моята 145-ца 1.6 ТС 400 кг и се пускам за време срешу Пинко със 145 1.9 TD с 90 кс за време.... на Калояново.

Приемам облога и сумата ме устройва.

Пинко ти вътре ли си наистина? Да запазвам пистата.

п.с. Тъй като сигурно си го написал в бързина и емоция няма да ти се нацупя и ако се откажеш... ПРОСТО МИ Е ЗАБАВНО И ИНТЕРЕСНО а и парата сие пара ;)

Gecata
11-02-2011, 15:55
А твоята 1.6 ТС колко кс. е?:jumping:

MUROMAN
11-02-2011, 16:27
ти да видиш сега стана интересно. :)

nicks1
11-02-2011, 16:29
Според мен Пинко е сериозен и няма да се отметне.

Galof
11-02-2011, 16:30
Има неква интрига :D :D :D

bouncer
11-02-2011, 16:31
Според мен такова състезание би имало смисъл само ако независим един и също шофьор кара и двете коли. Тогава ще се види така ли е, или не е така.

Abar7h
11-02-2011, 16:33
Залагам на Нено, дори няма да бъде особено интересно :D:D

Furious 155
11-02-2011, 16:36
Според мен такова състезание би имало смисъл само ако независим един и също шофьор кара и двете коли. Тогава ще се види така ли е, или не е така.и това е така.
За нас остава това да правим :pizza:
http://gopstop.org/wp-content/uploads/2008/03/x_53dfe3d2.jpg

MUROMAN
11-02-2011, 16:36
Според мен такова състезание би имало смисъл само ако независим един и също шофьор кара и двете коли. Тогава ще се види така ли е, или не е така.

Аз бих карал 145-цата 1,6.:laughing1:

badmadafaka
11-02-2011, 16:43
Ако натовариш 425 кила на 145-цата, да не задереш и да строшиш картера на ТС-а, че тогава и пунто 1.1 ще бие... Да не би това да е била идеята :laughing1::Tease:

ne0
11-02-2011, 17:11
Според мен такова състезание би имало смисъл само ако независим един и също шофьор кара и двете коли. Тогава ще се види така ли е, или не е така.

супер ако ти дадеш за мен 1000 - та лева... и разчиташ друг да кара моята кола може и да се съглася

CrazyElement
11-02-2011, 17:28
Е то е ясно , че Нено ще бие, та нали 1.6 цата е олекотявана , така че според мен тези 400 кг биха я направили на кг на нормална 1.6ца +3 човека , но с тунинга по мотора който има 1.6цата ще е пак мн мн по -бърза от 90 к.с дизел 145ца :D

Jivko7777
11-02-2011, 17:32
И 500 кила да се сложи пак ще биеш Нено...Не забравяйте че тук има значение окочване и гуми и шофиране най-вече другото не е от толкова значение ;)

morfius
11-02-2011, 17:36
Тук стана весело...
Само ако може ТД то да не е неходилче изтормозено като моето, че няма да е интересно :laughing1::laughing1::laughing1:

ne0
11-02-2011, 17:53
тук има значение окочване и гуми и шофиране най-вече другото не е от толкова значение ;)

и аз така мисля ама ще видим... то и от там произлиза спора че не всичко са килограми и мощност... 159 и Жужа имат много разлики в базите и какво ли не... нод а се върнем към настоящата тема

---------- Post added at 15:53 ---------- Previous post was at 15:49 ----------


Според мен такова състезание би имало смисъл само ако независим един и също шофьор кара и двете коли. Тогава ще се види така ли е, или не е така.

мръхти виж ко пише под на шефа ника.."тестпилот на клуба" - мене трябва да ме притеснява това

Jivko7777
11-02-2011, 17:53
и аз така мисля ама ще видим... то и от там произлиза спора че не всичко са килограми и мощност... 159 и Жужа имат много разлики в базите и какво ли не... нод а се върнем към настоящата тема

Няма какво да се гледа, за мен и сток Qv с сток окачване и гуми пада ;) пък какво ще ми говорите за ТД че и чак някои казват интересно ще бъде, я не се занасяйте...Между подготвен автомобил и сток ако ще и 50 коня да е отгоре...просто на тия завойчета...

CrazyElement
11-02-2011, 18:03
Няма какво да се гледа, за мен и сток Qv с сток окачване и гуми пада ;) пък какво ще ми говорите за ТД че и чак някои казват интересно ще бъде, я не се занасяйте...Между подготвен автомобил и сток ако ще и 50 коня да е отгоре...просто на тия завойчета...

Е то на Нено 1.6цата не е ли към 200 кончета?

ReLeFNIQ
11-02-2011, 18:45
Хаха уловката е там че с тея торби цимент някоя може да те удари на някой завой в каската :D

bouncer
11-02-2011, 18:53
супер ако ти дадеш за мен 1000 - та лева... и разчиташ друг да кара моята кола може и да се съглася

Нянко, за да е равносилно представянето е редно да ги един и същи човек. Аз поне останах с впечатление че се сравняват колите, а не шофирането. Другия вариант е ти да караш и двете коли ама пак ни стаа щото си мафия и за иледо лева ще шибнея дизеляка нейде нарочно :)

ФЕРАРИСТ
11-02-2011, 18:58
Срещу скромен процент бих се прежалил да карам дизелчето......
За гумите разбрали ли сте се нещо?

ne0
11-02-2011, 19:01
Нянко, за да е равносилно представянето е редно да ги един и същи човек. Аз поне останах с впечатление че се сравняват колите, а не шофирането. Другия вариант е ти да караш и двете коли ама пак ни стаа щото си мафия и за иледо лева ще шибнея дизеляка нейде нарочно :)

аре аре... Пинко е "тестпилот на клуба" и много добре си кара... спора кой да кара колите е ясен аз моята си, той колата която си уреди.

Феро, условията са ясни от самото начало на темата... моята кола е на лице...

п.с. няма как друг туко така да седне да кара моята кола на писта... това се е случвало на Гиги, Гъзи и Живко а и Мъф

ops...и тежестите ги има благодарение на мой приятел и фитнес клуба му в Пловдив ;)

gigi
11-02-2011, 23:20
Опаааа тука е интересно. Та отварям и букмейкърски пункт демек събирам залози, 10% за наща фирма.
:big_money:

Jivko7777
11-02-2011, 23:50
Опаааа тука е интересно. Та отварям и букмейкърски пункт демек събирам залози, 10% за наща фирма.
:big_money:

20лв за Нео ако се гони срещу 1,9тд 90 коня :)

mitaka_cs
12-02-2011, 11:19
Някоя 145/6 1.9 TD 67 kW давала ли е време на Дракон?
Твърдя, че 1300 kg/90 к.с.(Алфа 155/145/6) е по-зле дори от 920 kg/75 к.с.(Рунто 75):baby:
Тия двете дето ги споменавам способни ли са въобще на време близко до 1.15.00(75 сек.):???:
Тази година мисля да пробвам с някогашни 75 коня дали е възможна 75-секундна обиколка:)
Колата ще я подготвям......евентуално да й остане съединител та после да се добера до сервиз:pfbbt:

Аз викам Пинко ако не се включи в темата до седмица да я коширам, какво ще кажете:coolio:

kocta
12-02-2011, 11:26
Ако караме с едни и същи гуми бих те пробвал и с JTD-то ми ако си натовариш някъв баласт :) Аз залагам на време от рода на 1.05 с обикновенни гуми с дизела.

ФЕРАРИСТ
12-02-2011, 11:52
Аз ше тура на тъмно малко на дизелчето........

pinko
12-02-2011, 13:22
:):):)

п.с. Тъй като сигурно си го написал в бързина и емоция няма да ти се нацупя и ако се откажеш... ПРОСТО МИ Е ЗАБАВНО И ИНТЕРЕСНО а и парата сие пара ;)

Благодаря ти за великодушието, наистина го написах прибързано и под напора на емоциите:notify:

Но тъй като темата и проблематиката са интересни, а именно: как ще се отразят 440 кг на една кола, предлагам да променим леко регламента.

Ето какво предлагам аз - тъй като желанието е да проверим как се отразява свръхтеглото, като се изключат променливите величини (умения на водача, подготовката на автомобила, конкретни гуми, окачване, сликове и т.н.), тоест да получим максимално обективни резултати как се отразява допълнителното тегло на един и същ автомобил с един и същ водач на една и съща писта, нека направим следното: на предстоящия Тракдей ти (или някой независим водач) да направи 2 обиколки за време с твоята 145 веднъж празна и олекотена, както си я караш, и веднъж натоварена със 17 торби цимент х 25 кила (общо 425 кг). И после да да видим разликата в постигнатото време. Естествено, ти можеш да караш по различен начин, но пък ние знаем какво време постигаш обикновено на Калояново със своята кола, пък и вярвам, че няма да се опиташ да манипулираш резултатите.

Аз ще платя цимента (предлолагам, че в района все ще се намери някоя фирма, която да достави до пистата 17 торби цимент), пък после ще дарим цимента на Ицо Стоилов за текущи ремонти на съоръжението. Така цялата акция ще има и лееек благотворителен характер:devil:

Кво ще кажеш?

ne0
12-02-2011, 13:35
бе да ти кажя вече ги бях похарчил 1000 лева ама нейсе.

Аз резултата го знам, защото от доста време всяко нещо в колата се тегли. Та с точно 400 кг над сегашното тегло съм давал 01:06:... на стриийт гуми доста отдавна с друг хардуер и окачване ;)

Иначе това с торбите с цимент е идиотско тъй като си има подходящи гумирани тежести от фитнес зала.

Общо взето на моята кола с различни гуми и разпределение на теглото знам какво мога да очаквам в конкретен ден (температура и т.н.) специално на Калояново.

п.с. Имай на предвид че допълнителното тегло отзад колкото ми взима от ускорения толкова ми дава и сцепление приблизително.... и много по лесен избор на гуми ;), без да се налага да ги режа и т.н.

ФЕРАРИСТ
12-02-2011, 16:00
п.с. Имай на предвид че допълнителното тегло отзад колкото ми взима от ускорения толкова ми дава и сцепление приблизително....
Моля админите да се сезират, някой е влязал с акаунта на Нено и пише небивалици......

rossenvn
12-02-2011, 22:08
Иначе това с торбите с цимент е идиотско тъй като си има подходящи гумирани тежести от фитнес зала.


С цимента колата ще има по-висок център на тежестта отколкото ако е с тежести. Това ще се отрази негативно на времето за обиколка...

ФЕРАРИСТ
12-02-2011, 23:50
Ако ще и на пода на колата да са, теглото си е тегло.....в завоя центробежните сили са повече, спирането трябва да почва по рано......най ми е забавно някой като каже - "Ма тва е голяма и тежка кола, наиш ли ква е стабилна по завойте"......

rossenvn
13-02-2011, 08:27
Точно за центробежните сили говоря:-) При цимента въртящият момент, който се опитвя да обърне колата в завой ще има по-дълго рамо, следователно ще е по-голям, ако приемем, че центробежната сила има една и съща стойност. Все пак, ако това нямаше значение във Ф1 нямаше постоянно да се опитват да смъкват центъра на тежестта надолу:-)

tqnbtb
03-03-2011, 23:35
едни и същи коли с едно и също окачване с различно тегло няма как по тежката да е по добра в завой аама нека мислете си небивалиците които ви е разправял дядо ви че била голяма и тежка кола и била много стабилна в завой хахахаха пак по леката била мн трудна за каране

Mind_Control
07-03-2011, 12:52
едни и същи коли с едно и също окачване с различно тегло няма как по тежката да е по добра в завой аама нека мислете си небивалиците които ви е разправял дядо ви че била голяма и тежка кола и била много стабилна в завой хахахаха пак по леката била мн трудна за каране

Чисто теоритично не си прав, защото не можеш да кажеш нищо без да напрвиш изчисления. Една и съща кола с тегло 1000 кг. най- вероятно ще е по стабилна ако е 1100 кг и най- вероятно ще е по- нестабилна ако е 1200 кг. Но оптималното тегло може да се прецени само след, като се направят необходимите изчисления, които никак не са прости.

Jivko7777
07-03-2011, 13:57
Аз пък мисля че темата е изчерпана ;)
Не мисля че едни 300кг биха попречили по какъвто и да е начин като се има впредвид това каране на границата на нереалното ;)

http://www.youtube.com/watch?v=TbNTUWoNyWQ&feature=player_embedded

Furious 155
07-03-2011, 14:51
Аз пък мисля че темата е изчерпана ;)
Не мисля че едни 300кг биха попречили по какъвто и да е начин като се има впредвид това каране на границата на нереалното ;)

http://www.youtube.com/watch?v=TbNTUWoNyWQ&feature=player_embedded
+300кг ще преместят доста границите... и има и доста други неща - зависи как и къде са разпределени килограмите! Отделно къде ще отиде масовия инерционен център...

Jivko7777
07-03-2011, 14:56
+300кг ще преместят доста границите... и има и доста други неща - зависи как и къде са разпределени килограмите! Отделно къде ще отиде масовия инерционен център...

И все пак 1,9тд 90 коня няма шанс...Каквото и където и да се сложи при 1,6тс-а...

ФЕРАРИСТ
07-03-2011, 17:13
Чисто теоритично не си прав, защото не можеш да кажеш нищо без да напрвиш изчисления. Една и съща кола с тегло 1000 кг. най- вероятно ще е по стабилна ако е 1100 кг и най- вероятно ще е по- нестабилна ако е 1200 кг
При еднакви гуми и окачване тва никога няма как да стане, ако ще и всички нобелови математици да се съберат да смятат......теглото изхвърля колата от завоя, и тва за уж някакъв баланс между притискане на гуми и уж че по тежката кола натискала повече са абсолютни неверности....

WhitePower
08-03-2011, 12:13
на границата на нереалното ;)


по точно в границата на ненормалното:hehe:

Mind_Control
08-03-2011, 12:49
При еднакви гуми и окачване тва никога няма как да стане, ако ще и всички нобелови математици да се съберат да смятат......теглото изхвърля колата от завоя, и тва за уж някакъв баланс между притискане на гуми и уж че по тежката кола натискала повече са абсолютни неверности....


Личи си че не си се занимавал с техническа механика :) Абсолютно е възможно при еднакви гуми и окачване, колата да е по- стабилна, ако е по тежка, но надмине ли определено тегло да стане по- нестабилна. Понеже това са сложни сметки ако сложиш едни 500 лв ще ти го докажа с изчисления.

ne0
08-03-2011, 13:03
по принцип ме мрррзи да споделям и да обяснявам как като си сложа по тежки джанти и по-големи гуми и т.н...
като споделям нещо тука не са празни приказки...

НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ЧЕ ГОВОРИМ ЗА СЛИКОВЕ (ТЕ ПРАВЯТ ОСНОВНАТА РАЗЛИКАТА) а сликовете от много време седят на пътя с повече от 1 G странично ускорение !!!!!

ФЕРАРИСТ
08-03-2011, 15:45
Личи си че не си се занимавал с техническа механика :) Абсолютно е възможно при еднакви гуми и окачване, колата да е по- стабилна, ако е по тежка, но надмине ли определено тегло да стане по- нестабилна.
В интерес на истината не съм толкоз навътре с втория закон на Нютон, че чак и сметки да правя.....
Но да уточним - казваш че две коли, или една да речем че е по лесно за обяснение, при нормални обстоятелства прави едно сцепление с асфалта, слагаш някакви кила независимо къде, и сцеплението се увеличава???
Предполагам че е добре да уточним все пак че статично сцепление е едно понятие, а загубата на сцепление е друго понятие......иначе пестен лева и да имам не бих сложил, щото изчисленията са едно, а практиката на пътя друго......ако ставаше само с изчисления 50% от тимовите отдели в моторспорта щяха да са излишни, щяха всеки да има по един щаб математици, и да смятат само.......а ултимативния закон в моторспорта е всичко да се прави колкото се може по леко.......ако разрешения лимит е 500 кила, никой няма да вземе да си направи колата или болида 550 или 600.......поради практическите причини......
ПП - сцеплението в завоя е хоризонтално, когато се изисква вертикално сцепление, примерно при драг, тва може и да е така......
ППП - в завоя шасито се накланя, разпределението на вертикалното усилие на всяка една от гумите върху асфалта се променя, вътрешните в завоя понякога са натоварени минимално, докато външните търпят повечето вертикално и странично натоварване.....с прибавяне на тегло можеш да подобриш примерно само левите завои, или само десните и то до известна степен само, тва в картинга като трябва да си сложат баласт за да стигнат минимума тегло го правят ако се наложи например......при 4 гуми, накланящо се шаси, и променящо се натоварване в завоя, изчисленията не помагат особенно и винаги важи ултимативното правило по горе - колкото по леко, толкова по добре......

WhitePower
09-03-2011, 00:40
и заради твойте изчисления , за това пунто ГТ с 1.4 литров мотор е толкова бързо , независимо че не е толкова много коне реално и за това мачках доста по бързи от мене коли на шипка с едно друго пунто щото точно това че е късо и леко го искарваше от завойте с доста по виското скорост

пп за съжеление моето все още няма нищо особенно в окачването за да мога да се похваля с каквато и да било стабилност в завоя

code
09-03-2011, 08:08
Личи си че не си се занимавал с техническа механика :) Абсолютно е възможно при еднакви гуми и окачване, колата да е по- стабилна, ако е по тежка, но надмине ли определено тегло да стане по- нестабилна. Понеже това са сложни сметки ако сложиш едни 500 лв ще ти го докажа с изчисления.
Това е абсолютно невярно, все пак ако можеш, обясни какво имаш предвид. :info:

nikolaaaay
09-03-2011, 18:59
Не знам дали става по-стабилна една кола с допълнително тегло, ама със сигурност става по-бавна. Ако не беше така, във Ф1 всички щяха да искат да карат с пълни резервоари, ама винаги - на всички писти и с всички болиди най-добрите времена се дават накрая, когато са без тунджа. В квалификациите също слагат възможно най-малко бенз.
Кво значи стабилност на колата? В ралитата се кара с умишлено приплъзване. Ако стабилност значи колата да е залепена на пътя, тва не значи че ще е и по-бърза.

ФЕРАРИСТ
09-03-2011, 19:32
Ако стабилност значи колата да е залепена на пътя, тва не значи че ще е и по-бърза.
Ако е залепена в смисъла да има странично сцепление на гумата с асфалта, и не говорим за драг, принципно е така.......

mirchozo
09-03-2011, 20:15
Що ли във Ф1 не си слагат по 5-6 чувала с цимент че да са стабилни в завоите ? Сигурно не са се сетили....
Идеята е максимално леко шаси с максимално сцепление, заради което се слагат и тия спойлери и крила.

пп Ся условието на задачата е друго но при еднакви гуми нещата ще зависят основно от силата на автомобила и неговото тегло (конски сили / килограми), както и от уменията на водача разбира се.

D-I-V-A-K-A
09-03-2011, 23:34
Не знам дали става по-стабилна една кола с допълнително тегло, ама със сигурност става по-бавна. Ако не беше така, във Ф1 всички щяха да искат да карат с пълни резервоари, ама винаги - на всички писти и с всички болиди най-добрите времена се дават накрая, когато са без тунджа. В квалификациите също слагат възможно най-малко бенз.
Кво значи стабилност на колата? В ралитата се кара с умишлено приплъзване. Ако стабилност значи колата да е залепена на пътя, тва не значи че ще е и по-бърза.

Прав си и не си прав колега. Допълнителното тегло във Ф1 се образува от притискателната сила на въздушната струя минаваща през спойлерите. В случаят допълнителният натиск се постига с тежести, тъй като не може да се развият скорости като при болидите с обикновенна кола. Колегата е прав от гледна точка на това, че найстина за една кола която се пуска на писта си има едно оптимално тегло. Този спор може би се дължина това, че според някои колата на Нено е прекалено лека и за това презавива, но найстина, за да се разбере това, са нужни много сложни и дълги изчисления, както и постоянни проби, за да се постигне максималното което може колата и пилота. Поздрави!!! ;)

Mind_Control
09-03-2011, 23:59
Това е абсолютно невярно, все пак ако можеш, обясни какво имаш предвид. :info:

Значи. Първо да разгледаме статичния случай- както колегите преди мен казаха- като натовариш една кола с повече килограми, то става по трудно тя да бъде отместена от равновесното си полжение. Защо? Защотото има повече тежест на единица площ, тоест повече сила действа на единица площ, защото тежестта не е нищо повече от една сила. Впрочем както колегата ферарист отбеляза, в завой външните гуми поемат натоварването, та поради тази причина те поемат може би двойно тежестта на колата. Дори сте виждали снимки на алфа 155 (не намерих снимките на алфата, но ето пример http://farm4.static.flickr.com/3200/2730805798_a925348b9a_o.jpg ) как в завой е само на двете външни гуми, тогава със съгурност те поемат цялата тежест на колата, а не както обикновенно половината. Точно в този сублимен момент, ако отнемем 200 кг от колата, сцеплението рязко ще спадне и колата ще полети в небитието около пистата. От друга страна ако добавим 200 кг, най- вероятно колата няма да се изправи на 2-те си гуми, а ще остане на 4 гуми и с доста по- добро сцепление. Но ако я натоварим с 400 кг и то на покрива, най- вероятно ще се преобърне.

Всички стойности са примерни, само да отбележа. Именно затова зимата се слагат по тесни гуми, за да може силата на единица площ да е повече, за да не се хлъзга. Та това е един вид вместо да увеличаваш килограмите, намаляваш площта.

П.С. Ако от Ф1 им разрешат ще бият шута на всички пилоти и ще сложат компютри да управляват колите- факт е че те ще се справят по- добре. И съм сигурен, че доста математици имат в отборите. То формулата е интересна само поради една причина- човешкия фактор, който допуска грешки за разлика от компютъра.

mirchozo
10-03-2011, 00:28
Мда..., интересен спор се заформя. Колега Mind_Control тежеста е сила единствено ако можеш да я контролираш, иначе си е една проста тежест. Имам предвид че при някаква скорост тези крила упражняват натиск и в завой понеже нямам голяма маса запазват натиска си надолу, докато тежеста също упражнява натиск но при завой тя се старае да запази и посоката си, т.е. натиска става вече по посока на движение е не надолу върху гумите. Точно затова се ползват леки материали, като целта е колкото по-голяма е скороста толкова по-голямо да е сцеплението, докато с тежеста това няма как да стане (тя си е константна величина в този случай). Като добавим и фактора спирачен път и ускорение, нещата отиват в друга насока.

ФЕРАРИСТ
10-03-2011, 08:05
Точно в този сублимен момент, ако отнемем 200 кг от колата, сцеплението рязко ще спадне и колата ще полети в небитието около пистата. От друга страна ако добавим 200 кг, най- вероятно колата няма да се изправи на 2-те си гуми, а ще остане на 4 гуми и с доста по- добро сцепление. Но ако я натоварим с 400 кг и то на покрива, най- вероятно ще се преобърне.
Не е така, ако тогава махнеш 200 кила, центробежните сили който тласкат колата настрани ще намалеят, и тя ще може да мине със по висока скорост през завоя.....

---------- Post added at 08:04 ---------- Previous post was at 08:02 ----------


Допълнителното тегло във Ф1 се образува от притискателната сила на въздушната струя минаваща през спойлерите.
Принципно теглото тежи, а притискането само притиска, и не оказва същото влияние в завоя, щото това притискане не причинява центробежни сили който да тласкат колата в завоя, за разлика от чистото тегло.....

---------- Post added at 08:05 ---------- Previous post was at 08:04 ----------


Именно затова зимата се слагат по тесни гуми, за да може силата на единица площ да е повече, за да не се хлъзга. Та това е един вид вместо да увеличаваш килограмите, намаляваш площта.

Това също не е точно така....

code
10-03-2011, 09:21
Значи. Първо да разгледаме статичния случай- както колегите преди мен казаха- като натовариш една кола с повече килограми, то става по трудно тя да бъде отместена от равновесното си полжение.
Значи ама изобщо си в грешка. Самия завой е отместване от равновесното положение, тъй като колата винаги се стреми да запази правата посока, която се явява допирателна на окръжността, която изписва. Сам си отговори какво става с увеличаване на килограмите:gruebel:

как в завой е само на двете външни гуми, тогава със съгурност те поемат цялата тежест на колата, а не както обикновенно половината. Точно в този сублимен момент, ако отнемем 200 кг от колата, сцеплението рязко ще спадне и колата ще полети в небитието около пистата. От друга страна ако добавим 200 кг, най- вероятно колата няма да се изправи на 2-те си гуми, а ще остане на 4 гуми и с доста по- добро сцепление. Напротив, точно в този момент където и да добавиш тежест колата ще се обърне, освен ако не съумееш да я сложиш под линията на полуоските;) И аеродинамичното притискане от спойлерите, няма нищо общо с допълнителните кг, щото на него не му влияят инерционните сили в завой;) Изобщо си в много голяма заблуда :notify::notify:

Z:)m
10-03-2011, 12:55
А аз бях останал с впечатлението, че във форума пишат доста машинни инженери, които би трябвало да са учили механика -> статика -> кинематика -> динамика.
До колкото си спомням, в програмата за 3-ти курс, в семинарните упражнения има за решаване точно един такъв пример - с каква максимална скорост даден автомобил (със зададено тегло, център на тежестта и коефициент на сцепление) може да премине през зададен завой, без да напусне кривата на завоя.
Тука се правеше едно уравнение на всички действащи сили, сумата от които трябва да е = 0 (за да се запази равновесието на системата). В дадения случай всъщност се търси къде е границата, където силата на триене при сцепление преминава в сила на триене при преплъзване. Всяка сила, от своя страна е равна на маса по ускорение. Това означава, че колкото по-голяма е кривината на завоя или скоростта на движение, толкова по-голяма е центробежната сила. С увеличаването на теглото/масата, центробежната сила също нараства. Сцеплението пък зависи от силата на тежестта и коефициента на триене.
Трябва да се търси горе-долу равновесието на тези сили.

Във Формула 1 всъщност се опитват да избегнат именно негативния ефект от високото тегло/маса = по-голяма центробежна сила, като намаляват теглото на болида, но пък подобряват сцеплението, повишавайки силата на притискане с помощта на всичките тези крила и спойлери.
Не претендирам да бъда максимално компетентен, но пък се опитвам да бъда максимално ясен за всички. Дано съм успял! ;)

ФЕРАРИСТ
10-03-2011, 13:38
Точно....

ПП - оня ден дебатирахме с един хайван, нуждата от по големи спирачки при 156 да речем......и се зароди следния спор -
Една и съща 156 еднакви гуми и джанти........стандартни накладки, дискове и спирачни апарати, АБеЦе в изправност........колата се пуска по инерция от много висок баир, и започва спиране от 100 до 0.......цялата тежест на педала, колкото може да се натиска.......после същото се прави отново, но екип нинджи сменят дисковете апаратите и накладките отново със стандартни, но 330 мм дискове, с незнамсиколко бутално брембо.......същото упражнение.......в кой от случайте според вас спирането ще е по добро, при условие че гумите и джантите са едни и същи......всичко е едно и също, само спирачни ап, дискове и накладки са различни......и моля да обърнете внимание на условията на теста, защото по мое мнение от него в случая зависи дали една кола има нужда от по големи спирачки, и по какъв принцип се определя това с какви спирачки и дискове да е дадена кола......

Furious 155
10-03-2011, 18:11
Точно....

ПП - оня ден дебатирахме с един хайван, нуждата от по големи спирачки при 156 да речем......и се зароди следния спор -
Една и съща 156 еднакви гуми и джанти........стандартни накладки, дискове и спирачни апарати, АБеЦе в изправност........колата се пуска по инерция от много висок баир, и започва спиране от 100 до 0.......цялата тежест на педала, колкото може да се натиска.......после същото се прави отново, но екип нинджи сменят дисковете апаратите и накладките отново със стандартни, но 330 мм дискове, с незнамсиколко бутално брембо.......същото упражнение.......в кой от случайте според вас спирането ще е по добро, при условие че гумите и джантите са едни и същи......всичко е едно и също, само спирачни ап, дискове и накладки са различни......и моля да обърнете внимание на условията на теста, защото по мое мнение от него в случая зависи дали една кола има нужда от по големи спирачки, и по какъв принцип се определя това с какви спирачки и дискове да е дадена кола......
По принцип големите дискове ще дадат разлика в спирането при доста по-висока скорост - примерно от 200 до 0 ;).

ФЕРАРИСТ
10-03-2011, 18:21
По принцип големите дискове ще дадат разлика в спирането при доста по-висока скорост - примерно от 200 до 0 ;).
Скороста е без значение, говорим за екстремно спиране, ако ще и от 250 да е.......

Доко
10-03-2011, 18:35
Скороста е без значение, говорим за екстремно спиране, ако ще и от 250 да е.......

М'кажи отговора де, не ма дръж под напрежение ся...:-)

D-I-V-A-K-A
10-03-2011, 18:46
М'кажи отговора де, не ма дръж под напрежение ся...:-)

Еми отговора е прост, няма да се промени нищо, защото при положение, че и двата опита са с еднакви гуми, джанти и тегло, то гумите ще приплъзнат при едно и също натоварване, без значение от това какъв е размера на дисковете и с каква сила притискат, при положение, че и в двата случая педала е натиснат максимално. Само със смяна на апаратите, няма да има никакъв ефект, защото всички останали (главни фактори като гумите) си остават непроменени ;) Надявам се да съм прав, но може и да се бъркам ;)

П.П А Ферарист, относно Ф1 си прав, и аз се замислих, малко след това, но вече бях пуснал мнението, така е ;)

kocta
10-03-2011, 19:05
В оптималния случай еднакво,даже по-големите трябва да спират за по-дълго разтояние поради по-голямата маса на автомобила. Това при всичко базово. Големи спирачки (повече спирачна площ) са нужни при по-голямо сцепление с което разполага автомобила (гуми,окачване и тн и тн) и по-интензивни и многобройни спирания.
Ето тук(идиотите) грубо показват разни + от модификации :)
http://www.youtube.com/watch?v=KUKQqFZvjk8
С някой не съм съгласен но все пак е забавно.
Според мен правилното олекотяване(баланс),що годе читаво окачване (съобразено с теглото и баланса),леки настройки на ъглите на окачване (за правилна стъпка в завой) ,едни хубави накладки и дискове с оригиналните от производителя размери и хубави гуми(сликове ,полусликове или стреет в зависимост от окачването и стъпката) биха постигнали много.
Истината според мен е в следната последователност:
1.Гуми (освен ако са сликове ,там вече се изисква окачване понеже страничните натоварвания са много по-големи)
2.спирачки
3.Седалка,колан,волан (почвате да управлявате а не да се борите за място в колата).
4.Олекотяване и окачване + стъпка.
5.Мотор.
Ако бъркам нещо в логиката ме поправете ;)

mirchozo
10-03-2011, 20:26
Според мен ще има някаква разлика в спирането в полза на по-големите дикове. Мисля че спирачното усилие ще се разпредели на по-голяма площ и малко по-бавно ще прегреят, като до този момент ще спират и малко по-добре.

mordohy
10-03-2011, 20:38
А нещо за промяната на центъра на тежеста ще кажете ли, щото турите ли ги тия чували на Нено, на пистата ще го побъркам и със стария Алфи.
Колкото по-крива писта, толкова по- добре.
Иначе, ако някой направи един математически модел, ще е интересно.
Не забравяйте, че 50% е задкормилното устройство!:choice:

Доко
10-03-2011, 20:52
Еми отговора е прост, няма да се промени нищо, защото при положение, че и двата опита са с еднакви гуми, джанти и тегло, то гумите ще приплъзнат при едно и също натоварване, без значение от това какъв е размера на дисковете и с каква сила притискат, при положение, че и в двата случая педала е натиснат максимално. Само със смяна на апаратите, няма да има никакъв ефект, защото всички останали (главни фактори като гумите) си остават непроменени ;) Надявам се да съм прав, но може и да се бъркам ;)

П.П А Ферарист, относно Ф1 си прав, и аз се замислих, малко след това, но вече бях пуснал мнението, така е ;)

Значи викаш прост отговор и няма да се промени нищо ? Малко ще разводним темата но виж двете снимки и ми кажи кой мотор спира по-добре? Единия е Suzuki 750cc, тежи 144кг и е с два предни спирачни диска с двубутални спирачни апарати, другия е BUELL с един по-голям сп. диск с три-бутален апарат на предно колело, 1000cc и тежи 175кг. И двата мотора са с еднакви предни гуми. ;-)

ФЕРАРИСТ
11-03-2011, 02:24
Ако добавим различни коли или превозни средства, няма как да се получи сравнение.....затва дадох примера с една и съща кола, само дискове спирачки и накладки различни......теоретично разлика не би трябвало да има, защото като се спре зверски, абсолютно винаги абцто ще се задейства, и ще намаля усилието върху спирачките, за да се избегне приплъзването......тогава е без значение мисля дали 156цата е с стокови спирачки, или с 330 брембо......единствения фактор ще са колко сцепление понасят гумите и колко те приплъзват по асфалта, и абесето коригира......спирачките са фактор не повече от 2-3-4-5% в случая.......
Но пък логиката на производителя да слага големи спирачки на едни коли, а по малко на други е свързана точно с тая дума от примера в началото - примера е за кола "по инерция"......

D-I-V-A-K-A
11-03-2011, 02:26
Значи викаш прост отговор и няма да се промени нищо ? Малко ще разводним темата но виж двете снимки и ми кажи кой мотор спира по-добре? Единия е Suzuki 750cc, тежи 144кг и е с два предни спирачни диска с двубутални спирачни апарати, другия е BUELL с един по-голям сп. диск с три-бутален апарат на предно колело, 1000cc и тежи 175кг. И двата мотора са с еднакви предни гуми. ;-)

Говорим за коли и НАКОВАВАНЕ на спирачките, а не просто натискане на спирачките. А и двата мотора са тотално различни един от друг. Демек условието на задачата е спазено само това, че гумите са еднакви, това е тотално различно от това което Ферарист запита ;) ;)

П.П Виждам, че и вече е даден отговора на задачата ;) Поздрави!!!

Доко
11-03-2011, 09:53
Говорим за коли и НАКОВАВАНЕ на спирачките, а не просто натискане на спирачките. А и двата мотора са тотално различни един от друг. Демек условието на задачата е спазено само това, че гумите са еднакви, това е тотално различно от това което Ферарист запита ;) ;)

П.П Виждам, че и вече е даден отговора на задачата ;) Поздрави!!!

Мдаа при така поставената задача, такъв ще е резултата, но математиката е едно, а практиката е съвсем друго, и според мен за да се тестват реално качествата на спирачките с по голям размер се изискват други условия при задачата. В случая при еднократно спиране от 100км/ч на студени спирачки дори и да сложиш дискове от Трабант, резултата ще е същия ;-)

голямата риба
11-03-2011, 11:09
Ако добавим различни коли или превозни средства, няма как да се получи сравнение.....затва дадох примера с една и съща кола, само дискове спирачки и накладки различни......теоретично разлика не би трябвало да има, защото като се спре зверски, абсолютно винаги абцто ще се задейства, и ще намаля усилието върху спирачките, за да се избегне приплъзването......тогава е без значение мисля дали 156цата е с стокови спирачки, или с 330 брембо......единствения фактор ще са колко сцепление понасят гумите и колко те приплъзват по асфалта, и абесето коригира......спирачките са фактор не повече от 2-3-4-5% в случая.......
Но пък логиката на производителя да слага големи спирачки на едни коли, а по малко на други е свързана точно с тая дума от примера в началото - примера е за кола "по инерция"......
разглеждаш прекалено опростено спирачната система

а ако наклона е безкраен и сцеплението клони към 0-та

Доко
11-03-2011, 11:28
Не случайно дадох за пример 2 различни мотора. По-тежкия е с един голям спирачен диск, по-лекия е с два по-малки и от 200км/ч спират еднакво екстремно. Това което говоря не е математика, и двата мотора са мои, практиката показва, че един голям диск върши работа колкото два малки, извода всеки сам да си го прави ;-)

п.с. В случая Ферариста тества качествата на гумите, но не и на спирачките.

ФЕРАРИСТ
11-03-2011, 15:02
разглеждаш прекалено опростено спирачната система

а ако наклона е безкраен и сцеплението клони към 0-та
Дебата ми с колегата беше за друго но от него тръгна тоя за причината да слагат по големи спирачки на мо мощни коли........иначе на въпроса ти мисля че при наличие на АБС и еднакви гуми какъв е наклона и сцеплението за спирачките е без значение......
Умисъла на производителя да слага по големи спирачки на коли близки по тегло, но различни по мощност е че спирането им не е винаги с условието "по инерция".....ако всички спираха по инерция, спирачките щяха да са съобразени с теглото на колата, но в случая са съобразени с инерционния момент който прави двигателя на по мощната кола, щото ако например си се юрнал по надолнище с 200 и спреш пак юнашки но не изключваш от скорост, тогава на колата освен собственото и тегло, действа и инерцията на двигателя.......

nicola 59
11-03-2011, 15:42
[INDENT]
Дебата ми с колегата беше за друго но от него тръгна тоя за причината да слагат по големи спирачки на мо мощни коли........иначе на въпроса ти мисля че при наличие на АБС и еднакви гуми какъв е наклона и сцеплението за спирачките е без значение......
Умисъла на производителя да слага по големи спирачки на коли близки по тегло, но различни по мощност е че спирането им не е винаги с условието "по инерция".....ако всички спираха по инерция, спирачките щяха да са съобразени с теглото на колата, но в случая са съобразени с инерционния момент който прави двигателя на по мощната кола, щото ако например си се юрнал по надолнище с 200 и спреш пак юнашки но не изключваш от скорост, тогава на колата освен собственото и тегло, действа и инерцията на двигателя.......

Здравейте колеги искам и аз да оспамя малко темата по въпроса за спирачките .Значи причината за разлика в спирачките на две горе долу равни като тегло коли ,но с различни по мощност мотори не е само една ,а са няколко а именно ,че по големия мотор има право по закон на по големи гуми и така стигаме до казаното от ферарист за спирачния ефект и сцеплението ,другото колата с по голям мотор има право пак по закон ,а не това което искаме ние ,да тегли по тежко ремарке или каравана от тази с по малкия ,и после идва момента за работния диапазон ,като се предполага че при по големия мотор той е при по голяма работна скорост и по малките дискове ще работят много по натоварени и ще поддържат по висока температура което води до много по къс живот

rossenvn
11-03-2011, 19:03
[INDENT]
щото ако например си се юрнал по надолнище с 200 и спреш пак юнашки но не изключваш от скорост, тогава на колата освен собственото и тегло, действа и инерцията на двигателя.......

За моторна спирачка ли говорим? Защото в този момент горивоподаване няма и двигателя действа като спирачка - освен ако не даваш газ и натискаш спирачката едновременно.

code
11-03-2011, 19:34
щото ако например си се юрнал по надолнище с 200 и спреш пак юнашки но не изключваш от скорост, тогава на колата освен собственото и тегло, действа и инерцията на двигателя.......
Ники, дойде ти реда и на тебе да напишеш нещо идиотско :chair::lol: С най-добри чувства, знаеш :handshake:

ФЕРАРИСТ
11-03-2011, 20:19
Ники, дойде ти реда и на тебе да напишеш нещо идиотско :chair::lol: С най-добри чувства, знаеш :handshake:
Ся разбирам че понякога старите шофьорски митове предавани от уста на уста насаждат с годините убеждението че някой неща са си така, и човек им вярва без понякога да се замисли дали е така......като например слизането по мокър или заледен наклон на скорост.......
Точно така си е това, но не включвате в уравнението както казах ключовата дума.....ИНЕРЦИЯ.....
Ако я включите както трябва, ще видите че моторната спирачка при екстремно спиране не е това което човек си мисли.......

Доко
11-03-2011, 23:00
Ся разбирам че понякога старите шофьорски митове предавани от уста на уста насаждат с годините убеждението че някой неща са си така, и човек им вярва без понякога да се замисли дали е така......като например слизането по мокър или заледен наклон на скорост.......
Точно така си е това, но не включвате в уравнението както казах ключовата дума.....ИНЕРЦИЯ.....
Ако я включите както трябва, ще видите че моторната спирачка при екстремно спиране не е това което човек си мисли.......

Мдаа, оборотите падат по бавно и увличат...едва ли някой ще съумее да превключи толкова бързо от 4-3-2-1 скорост, за да използва ефективно моторна спирачка, еле пък на пистата ;-)

rossenvn
11-03-2011, 23:35
Не ми стана ясно защо оборотите падат бавно и увличат? Какво увличат точно оборотите? При скорост 200 км/ч имаме около 5600-5700 об/мин. Докато достигнат до около 1500 об/мин, ако приемем, че до там имаме моторна спирачка, ще изминат около 3-5 сек. - говоря примерно. През това време няма нужда от смяна на предавки за да действа моторната спирачка. При моторната спирачка се използва работата, която вършат буталата да състяват въздуха в цилиндрите, т.е. двигателя се превръща в компресор. Аз не съм виждал компресор да работи от инерция, ако това искате да кажете.

Доко
11-03-2011, 23:43
Не ми стана ясно защо оборотите падат бавно и увличат? Какво увличат точно оборотите? При скорост 200 км/ч имаме около 5600-5700 об/мин. Докато достигнат до около 1500 об/мин, ако приемем, че до там имаме моторна спирачка, ще изминат около 3-5 сек. - говоря примерно. През това време няма нужда от смяна на предавки за да действа моторната спирачка. При моторната спирачка се използва работата, която вършат буталата да състяват въздуха в цилиндрите, т.е. двигателя се превръща в компресор. Аз не съм виждал компресор да работи от инерция, ако това искате да кажете.

Скочи на спирачката от 200 и ще ти стани ясно ;-)

rossenvn
11-03-2011, 23:46
Обясни, че моя трактор е до 188 и то като нов;-)

Furious 155
11-03-2011, 23:52
Обясни, че моя трактор е до 188 и то като нов;-)всичко опира до преходните процеси. Идеята е че при екстрмно спиране времето в което се намалява скоростта е по-малко от колкото времето за падането на оборотите на двигателя и реално се налага спирачките да спират и инерциалните сили на маховик, коляно-мотовилков механизъм и предавателните колела в скоростите дори!

ФЕРАРИСТ
12-03-2011, 00:29
Вдигате си предните гуми във въздуха и на пета скорост стигате 170 кмч по километраж........отпускате газта......прочутата моторна спирачка забавя движението на гумите докато двигателя стигне оборотите на празния си ход след 3-4-5-6-7 секунди, щото инерционните моменти на бутала, мотовилки, кол вал, шайби, маховик, съединител, скоростна кутия са доста големи и не за пренебрегване.......правите същото, само че от 170 натискате съединител и ковете спирачка........няма да отнеме повече от 2 секунди......прост извод......спирачките са много по мощни в оказването на спирачно усилие върху гумите отколкото двигателната спирачка.......след като тя е по бавна, следователно макар и за не особенно дълъг период се явява като допълнително натоварване на спирачките, тъй като те са принудени да "убият" инерцията и на движещата се карантия в двг, който не може да намали инерцията си толкова бързо.......
Това е прост тест, който всеки може да направи ако има по мощна и тежичка кола, и има усет за това кога една кола спира по добре с еднакво усилие върху педала.....

голямата риба
12-03-2011, 10:10
Вдигате си предните гуми във въздуха и на пета скорост стигате 170 кмч по километраж........отпускате газта......прочутата моторна спирачка забавя движението на гумите докато двигателя стигне оборотите на празния си ход след 3-4-5-6-7 секунди, щото инерционните моменти на бутала, мотовилки, кол вал, шайби, маховик, съединител, скоростна кутия са доста големи и не за пренебрегване.......правите същото, само че от 170 натискате съединител и ковете спирачка........няма да отнеме повече от 2 секунди......прост извод......спирачките са много по мощни в оказването на спирачно усилие върху гумите отколкото двигателната спирачка.......след като тя е по бавна, следователно макар и за не особенно дълъг период се явява като допълнително натоварване на спирачките, тъй като те са принудени да "убият" инерцията и на движещата се карантия в двг, който не може да намали инерцията си толкова бързо.......
Това е прост тест, който всеки може да направи ако има по мощна и тежичка кола, и има усет за това кога една кола спира по добре с еднакво усилие върху педала.....
а дали инерционите сили на двигателната карантия са по-големи от съпротивителните на това, че двигателят работи като компресор?

---------- Post added at 10:10 ---------- Previous post was at 10:07 ----------


[INDENT]
Дебата ми с колегата беше за друго но от него тръгна тоя за причината да слагат по големи спирачки на мо мощни коли........иначе на въпроса ти мисля че при наличие на АБС и еднакви гуми какъв е наклона и сцеплението за спирачките е без значение......
Умисъла на производителя да слага по големи спирачки на коли близки по тегло, но различни по мощност е че спирането им не е винаги с условието "по инерция".....ако всички спираха по инерция, спирачките щяха да са съобразени с теглото на колата, но в случая са съобразени с инерционния момент който прави двигателя на по мощната кола, щото ако например си се юрнал по надолнище с 200 и спреш пак юнашки но не изключваш от скорост, тогава на колата освен собственото и тегло, действа и инерцията на двигателя.......
спирачките според мен са изчислени изключително с това, че преобразуват кинетичната енергия в топлинна

code
12-03-2011, 10:21
И каква точно е инерцията на буталото при положение че си сменя посоката на движение 200пъти в секунда, и всеки 4 такт е на сгъстяване?
Ако искаш да разбереш как действа двг, има много лесен начин - от 200км отнеми изведнъж газта, после на същото упражнение просто изключи от скорост. Резултата вече е ясен . . :-)

Доко
12-03-2011, 10:46
Ако искаш да разбереш как действа двг, има много лесен начин - от 200км отнеми изведнъж газта, после на същото упражнение просто изключи от скорост. Резултата вече е ясен . . :-)

Именно, от 200км/ч пробвай да спреш само с двигателна спирачка и засечи за колко време и колко разстояние ще изминеш като връщаш бързо предавките, после повтори упражнението от 200км/ч само,че изключи от скорост и скочи на спирачката. Мисълта на Ферариста е, че спирането само със спирачка става по-бързо от колкото се връщат оборотите на двг-то от 6000 до 1000, и при това положение ще трябва със спирачката да си погасяш компресията и оборотите, или инерционните сили на буталата които малко или много ще увличат напред тъй-като по-обратния ред от полуоските към ДВГ-то ще спира въртеливото движение и то доста по-бързо. И тъй-като полемиката със спирането се развихри в духа на темата, а тя е каране на писта, където се гони максимална скорост и спиране непосредствено преди завоите, използването на двигателна спирачка е пагубно за времето. При дизеловите двигатели ще се усети повече, тъй-като печките са с по-голяма компресия. Двигателна спирачка се ползва от камиони когато се движат по наклон да не си запалят накладките. Нали правите разлика на подготовка преди завой с връщане на предавка, и ползване на моторна спирачка при екстремно спиране. ;-)

п.с. Прост експиримент: на втора до 6000-6500 оборото рязко натискате спирачка, на половината спирачен път натиснете бързо съеденителя...и ще усетите за какво говори Ферариста. ;-)

abart_
12-03-2011, 11:09
.....И тъй-като полемиката със спирането се развихри в духа на темата, а тя е каране на писта, където се гони максимална скорост и спиране непосредствено преди завоите, използването на двигателна спирачка е пагубно.......

Чакай ся,тука не съм съгласен много: нали не казваш че преди всеки завой на пистата натискаш спирачка и съеденител едновременно :Suicide:(за да не се увличат инерционните сили от мотора уж)

Точно на пистата използването на двигателна спирачка подпомага за намалянето преди завой! Ако не беше така всеки щеше да си включва някоя скорост на правата,а дойде ли завоя....съеденител и спирачка и завива - Недей така ;)

Друг прост пример: теоретично вземаме две напълно еднакви коли в техн. отношение (Износване на гуми,накладки дискове и т.н, нови от магазина да речем)
Засилваме се с 200,ти изключваш от скорост и спираш със спирачката само,а аз изпозвам предавките и моторната спирачка (говоря за ръчна кутия)
Кой ще спре по-бързо според теб?

Доко
12-03-2011, 11:11
........ Нали правите разлика на подготовка преди завой с връщане на предавка, и ползване на моторна спирачка при екстремно спиране. ;-)
;-)


Чакай ся,тука не съм съгласен много: нали не казваш че преди всеки завой на пистата натискаш спирачка и съеденител едновременно :Suicide:(за да не се увличат инерционните сили от мотора уж)

Точно на пистата използването на двигателна спирачка подпомага за намалянето преди завой! Ако не беше така всеки щеше да си включва някоя скорост на правата,а дойде ли завоя....съеденител и спирачка и завива - Недей така ;)

Друг прост пример: теоретично вземаме две напълно еднакви коли в техн. отношение (Износване на гуми,накладки дискове и т.н, нови от магазина да речем)
Засилваме се с 200,ти изключваш от скорост и спираш със спирачката само,а аз изпозвам предавките и моторната спирачка (говоря за ръчна кутия)
Кой ще спре по-бързо според теб?

Йо йо ;-)

Дискусията почна с експеримента на Ники, дали една и съща кола спира по добре с големи сп. дискове. Става въпрос за ползване на моторна спирачна при екстремно спиране, не за отнемане на скорост... ;-)
Май си спорим за различни неща, на всеки му е нещо в главата...карай, отивам да си вадя мотора, че тук пекна едно слънце...мухахаа :-)

abart_
12-03-2011, 11:27
.... Става въпрос за ползване на моторна спирачна при екстремно спиране, не за отнемане на скорост... ;-)

Именно де ;) за това дадох тоя прост пример,спиране от 200 до 0 с еднакви коли !

Както и да е,далече съм от мисълта да се впускам в дълги спорове и дразги,и то при положение че времето е толкова подходящо за спорт :boost: