PDA

View Full Version : VDC, SRS i ABS



danchev63
20-02-2011, 10:13
Колеги,
днес вали сняг. Сутринта излязох по работа и се прибрах към 7,15часа. Карах по един път към къщи, който е с достатъчен наклон. Видях как VDC-то сработваше - лампата примигваше и се чуваше характерното прискърцване за ABS. В края на наклона(може би 20-ина метра преди равното) изведнъж светнаха и трите лампи. Прибрах се паркирах и изгасих колата(разстояние още около 50м).След това я палих още 2-3 пъти, но няколко секунди след запалване лампите отново светват. Когато подам на контакт без да паля всички други лампи гаснат без тези три + акумулатор и масло.
Въпрос от какво може да е това - дали централата се е прецакала или е някой датчик.

Pepko-Bepko
20-02-2011, 11:13
Датчик е обикновенно нужна ти е диагностика да се хване кои точно е.Успех!

to_lose_HEART
20-02-2011, 15:15
Опитай малко да покараш може да изгаснат

leketo84
22-02-2011, 23:37
Колега какво стана , че ми стана интересно ?

danchev63
25-02-2011, 21:21
Колега какво стана , че ми стана интересно ?
Извинете че не писах за резултата.
Следващия ден запалих и тръгнах за диагностика. Естествено по същия наклон само в обратна посока. Изминах около 50м и сеналожи да намаля, натиснах спирачка и колата поднесе (нали няма ABS). След това продължих още около 20м и пак спирачка. След това изведнъж всички лампи угаснаха. Първата рекция бе да спра и о чудо ABS сработи. После на няколко пъти пробвах и всичко си работеше. Още веднъж се извинявам, но бях в командировка цяла седмица и не съм комуникирал в сайта.
Така и не разбрах какво се случи, но е важно че продължава да работи.

leketo84
26-02-2011, 01:05
Извинете че не писах за резултата.
Следващия ден запалих и тръгнах за диагностика. Естествено по същия наклон само в обратна посока. Изминах около 50м и сеналожи да намаля, натиснах спирачка и колата поднесе (нали няма ABS). След това продължих още около 20м и пак спирачка. След това изведнъж всички лампи угаснаха. Първата рекция бе да спра и о чудо ABS сработи. После на няколко пъти пробвах и всичко си работеше. Още веднъж се извинявам, но бях в командировка цяла седмица и не съм комуникирал в сайта.
Така и не разбрах какво се случи, но е важно че продължава да работи.

Точно ! Да знаеш алфата си има много особен нрав и на мен ми се е случвало за това те питах ! Дано повече не светват макарче е възможно !!!

danchev63
26-02-2011, 10:23
благодаря
:go: :BBQ:

kocta
26-02-2011, 20:39
НА 145цата jtd-то ми се случи такова нещо с АБС-а. Беше ми замръзнало едното жило на ръчната и се спусках по сняг.Явно при продължително задържане на едно от колелата насъбира грешки. Покарваш малко 100-500 метра и се оправя.

ACEHOB
27-02-2011, 13:10
Все пак ти препоръчвам да и направиш една диагностика. Ще излезе поне кой датчик на ABS ти е направил проблем.
Ти вече си реши дали да го смениш или да рискуваш - това не е шега работа при по-голяма скорост.

danchev63
27-02-2011, 15:06
естествено ще пусна и диагностика, но няма да е точно сега. Знам че не е шега и затова пуснах темата, пък и мразя нещо да не работи или постоянно да свети - ако това не е основната му функция.

danchev63
29-07-2011, 14:00
Колеги малко продължение по тази тема.
Вчера както си карах отново светнаха лампите на VDC и ASR. Отби и спрях изгасих колата и след малко запалих - гледам всичко е ОК. Вечерта се прибирам и отново същата ситуация както карам светкат лампите. Прибрах се в къщи и несъм я палил повече. Днес тръгвам за работа и пак всичко е ОК. По обед имах малко оиколка и хоп отново същите индикации светкат. Ядосах се и отидох на диагностика. Там излезе следната грешка - датчик за контрол на завиването. Шашнах се никой не е чувал - от тези които питах - за такъв датчик. Диагностика ми обясни че се намира във волана и представлява платка - вероятно го няма като отделен детайл.Предполага, че най вероятно или е прекъснат кабел или недобра връзка между модулите. Накой да е имал такова преживяване за да ме ориентира какво и как. Иначе е ясно ще опирам пак до мойте електрончици за поправка ако е възможно.

mariobg
31-07-2011, 18:04
Колега, разглоби до него, изключи му буксата, контактен спрей и включи. Ако се налага, направи калибрация с FES, но обикновено след като превключиш буксата стойностите се зануляват.

danchev63
15-08-2011, 09:12
Колеги само да приключа за сега повдигнатия въпрос от мен. От зануляване на грешката повече не съм имал проблем до този момент с този датчик. Дано и занапред да нямам. Благодаря на всички отзовали се по един или друг начин.
За сега темата е изчерпана.

andro88
13-12-2011, 19:28
За да не отварям нова тема искам да питам за нещо ,което почти ме нокаутира. Скоро ми светна лампата за ръчната спирачка-без да мига само свети постоянно. Естествено оказа се тривиалното -беше прокапала долната помпа на съединителя и беше паднало нивото на течността.
Но не това е важното . Разстърсих се из книжката и из нета и се оказа , че ФАБРИЧНО В 166 ИМА ЕЛЕКТРОННО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА СПИРАЧНОТО УСИЛИЕ. Слагам и това ,което пише ,за да видите ,какво съм чел:
A host of electronic features allows customers to enjoy the great performances that all Alfa Romeo 166 versions offer, in absolute safety: from ABS with electronic brake distribution to antislip regulation for automatic traction control(in different versions).
И понеже АБС е сериен ,значи ли ,че всички имаме електронно разпределение на спирачнот усилие ( Brake assistance)
Какво мислите вие?:big_whoops:

BO
13-12-2011, 19:35
Да, всички имат, но това електронно разпределение е по-различно от break assistance, както си го написал.

andro88
13-12-2011, 19:44
Да, всички имат, но това електронно разпределение е по-различно от break assistance, както си го написал.

Значи има. Всяка 166 ,която се движи по пътищата има електронно разпределение на спирачното усилие.
Това ме впечатлява повече дори от серийния ЛСД дисплей и прочие други неща, но това със спирачките се доплаща дори сега за коли 2011 година , а 166 го има серийно още през 1999г..... и това ако не е УАУ:big_whoops:

lordliness
14-12-2011, 00:28
Андро,преведи го това или поне го напиши на немски да го разбера :)

savoibul
14-12-2011, 12:04
Значи има. Всяка 166 ,която се движи по пътищата има електронно разпределение на спирачното усилие.
Това ме впечатлява повече дори от серийния ЛСД дисплей и прочие други неща, но това със спирачките се доплаща дори сега за коли 2011 година , а 166 го има серийно още през 1999г..... и това ако не е УАУ:big_whoops:Колгега и АР 156 го има това серийно, а сигорно и много други алфи. Незнам да ли си карал кола, без електронно разпределение на спирачното усилие, а само с АБС, е такова нещо под 30км/ч просто няма спиране, лятото стъпи на някое камъче и отпуснат всички колела, едно малко камъче (примерно) ти удължава спирачния път с 30-40 см и то при ниска скорост. А да не ти казвам как се спира зимата, когато трите колела са на асвалта, а едното е на лед, е не спира и не спира, иде ти да слезнеш и да я подпреш с рамото. Пиша от личен опит и дори сме експериментирали с мой приятели, как спира на сняг по нанадолнище по-добре, с АБС или с изваден бушон (т.е. без АБС) е познайте резолтата. Без АБС просто спря, за разлика от с АБС когато 30м хъркаше педала и накрая се подпря в един коловоз за да спре, инече съм сигорен, че ще се движеше още. Точно поради тези причини колите без електронно разпределение на спирачното усилие си изключват сами АБС под скорост от 3-5км/ч.

kolev
14-12-2011, 12:52
да ама не е това разликата ;)

savoibul
14-12-2011, 13:26
да ама не е това разликата ;)Ако до мен се отнася, дай жокер че ми стана интересно:gruebel:

kolev
14-12-2011, 14:00
Ако до мен се отнася, дай жокер че ми стана интересно:gruebel:

жокер
абс /независимо какъв/ винаги увеличава спирачния път, НО запазва управлението на автомобила.
през годините в алфа са монтирани различни системи като разликите са в това на колко кръга е разделено действието на абс. примерно при вас абс действа отделно на всяко колело - значи имаме 4 кръга така да се каже, но това не го прави EBD.
EBD - electronic brake distribution всъщност означава че вашите абс освен другото, контролират спирачното усилие преден-заден мост - тоест тази регулировка не се извършва механично от така наречения "кантар" и той липсва.
тракшън контрола е функция на абс който е монтиран при някои от вас. фактически абс мери скоростта на задвижващите колелета чрез датчиците си и ги сравнява със стойностите на другите като по този начин "хваща" кога има приплъзване.
айде стига толко че на тоя форум не му подхождат технически дрънканици :D

savoibul
14-12-2011, 14:23
жокер
абс /независимо какъв/ винаги увеличава спирачния път, НО запазва управлението на автомобила.
през годините в алфа са монтирани различни системи като разликите са в това на колко кръга е разделено действието на абс. примерно при вас абс действа отделно на всяко колело - значи имаме 4 кръга така да се каже, но това не го прави EBD.
EBD - electronic brake distribution всъщност означава че вашите абс освен другото, контролират спирачното усилие преден-заден мост - тоест тази регулировка не се извършва механично от така наречения "кантар" и той липсва.
тракшън контрола е функция на абс който е монтиран при някои от вас. фактически абс мери скоростта на задвижващите колелета чрез датчиците си и ги сравнява със стойностите на другите като по този начин "хваща" кога има приплъзване.
айде стига толко че на тоя форум не му подхождат технически дрънканици :DДобре де, а какъв е принципа на действие и разликата м/у ASR и TCS (тракшан контрол систем), знам че тези които сме с ASR имаме и стъбилизираща система, обаче нали и ASR и TCS и двете са системи за контрол на приплъзването, едвали разликата е смо в надписа на бутончето, трябва да има и разлика в начина на действие. :comphits:

kolev
14-12-2011, 14:41
Добре де, а какъв е принципа на действие и разликата м/у ASR и TCS (тракшан контрол систем), знам че тези които сме с ASR имаме и стъбилизираща система, обаче нали и ASR и TCS и двете са системи за контрол на приплъзването, едвали разликата е смо в надписа на бутончето, трябва да има и разлика в начина на действие. :comphits:

баш така. едно и също нещо с 2 различни имена и 2 различни трибуквени съкращения ;)

BO
14-12-2011, 15:12
....
тракшън контрола е функция на абс който е монтиран при някои от вас. фактически абс мери скоростта на задвижващите колелета чрез датчиците си и ги сравнява със стойностите на другите като по този начин "хваща" кога има приплъзване.
айде стига толко че на тоя форум не му подхождат технически дрънканици :D
А какво прави АБС-а в този случай?
Той как се ориентира дали има приплъзване само на едното колело?
Дефакто казвам, че тракшън контрола не му е това работата.


баш така. едно и също нещо с 2 различни имена и 2 различни трибуквени съкращения ;)
Не е едно и също нещо.
В единия случай аср-а се задействат спирачки само при пръплъзване на водещите колела, примерно при тръгване, а другия случай цялата кола се управлява динамично. Дефакто те държи, до колкото позволява физиката, да не се завъртиш.

kolev
14-12-2011, 15:30
хубаво де, ама дори и в уикипедията пише че са едно и също нещо. кво правим.
и как е изпълнена системата на практика в 166 без да теоретизираме ;)

savoibul
14-12-2011, 16:47
хубаво де, ама дори и в уикипедията пише че са едно и също нещо. кво правим.
и как е изпълнена системата на практика в 166 без да теоретизираме ;)Т.е. искаш да кажеш, че в нашия случай ASR просто е съчетание от VDC+TCS така ли да го разбирам. Демек като системи за контрол на приплъзването и ASR и TCS следят за пробуксуване по датчиците на ABS (то няма и по кои други де) и двете при наличието на приплъзване подават спирачен сигнал на колелото което превърта, за да може деференцяла да предаде въртящия момент на другото с повече сцепление и при невазможност за оползотворяване на въртящия момент отнемат газта (връщат електронно педала).

kolev
14-12-2011, 17:06
ASR и TCS са едно и също нещо. един производител си го кръщава по 1-вия , друг по 2-рия начин. VDC, познато като ESC вече е друга работа, за него имаш още сензори и е нещото за което говори ВО.

savoibul
14-12-2011, 17:22
ASR и TCS са едно и също нещо. един производител си го кръщава по 1-вия , друг по 2-рия начин. VDC, познато като ESC вече е друга работа, за него имаш още сензори и е нещото за което говори ВО.Така де за VDC ясно+датчик за положение на волана+сензор за стрнично ускорение+електронен блок с таблица с база данни и др. Тука вапроса е че при 166 ги има и двете и ASR и TCS, знам със сигорност че тези на които на бутона пред скоростния лост пише ASR имат и VDC (така е моята). Mисалта ми е дали при 166-те разликата в двата натписа ASR и TCS е само в това, че тези с ASR са с TCS+VDC или има още нещо повече, от тези екземпляри които са само с TCS.

kolev
14-12-2011, 17:53
VDC-то не можеш да го изключваш и за него си имаш отделна лампа на таблото която светва при даване на контакт/ако е монтирано такова/. за другото до скоростите все ASR трябва да си пише/разбира се ако я има/. ето какво пише в книжката на потребителя


ASR FUNCTION (ANTISLIP
REGULATION): GENERAL
The ASR system integrates the VDC system
controlling the vehicle drive and coming
into operation automatically each
time one or both driving wheels skid.
Two different control systems are activated,
depending on the skidding conditions:
– If skidding concerns both driving
wheels, because it is caused by the excessive
power transmitted, the ASR system
cuts in reducing the power transmitted by
the engine.
– If skidding concerns only one driving
wheel, the ASR system cuts in automatically
braking the skidding wheel, with an
effect similar to that of a self-locking differential


The action of the ASR system is particularly
helpful under the following conditions:
– Skidding of the inner wheel on a
bend, due to the effect of the dynamic
changes of the load or over-accelerating.
– Excessive power transmitted to the
wheels, also in relation to the conditions
of the road surface.
– Acceleration on slippery, snowy or icy
surfaces.
– In the case of loss of grip on a wet
surface (aquaplaning).

а ето и защо може да се изключва ръчно

TURNING ON THE ASR
FUNCTION
The ASR function turns on automatically
each time the engine is started.
When travelling it is possible to switch the
system off and on again pressing the switch
(A-fig. 144) on the centre console.
The warning light (B-fig. 144) on the
switch turns on to indicate that the system
is off.
If the function is turned off while travelling,
it will turn on again automatically
the next time the engine is started.
IMPORTANT When driving on snow,
with snow chains fitted, if may be helpful
to switch off the ASR function: in these
conditions in fact, skidding of the driving
wheels when moving off helps to obtain
better traction.

BO
14-12-2011, 20:00
Цялата идея, е че не всички Алфи, които имат ASR/TCS имат и VDC.
Дефакто може да имате ASR ама да нямате VDC.
Така, че наличието на бутон ASR/TCS това не означава, че колата има VDC или по друг термин наречено ESP или тракшън контрол.

iveli
14-12-2011, 20:51
Колеги да попитам ако колата ги няма тези екстри и се смени конзолката с такава която има бутоните с управленията има ли шанс те да действат Питам защото на тази конзолка при мен има само бутон за отваряне на капачката за гориво а другите две са тапи Но в управлението на тази кутиика при мен влизат 14 кабела Не вярвам тези всичките кабели да са сложени за едно отваряне на капачката за гориво Или идеята ми е дали колата е окабелена и ако се подмени това управление с бутоните дали след някакво обучените тези бутони ще могат да станат активни Нали все пак тези системи взимат данни от датчиците за АБС а всички го имаме Ако колата е окабелена може да сложим по още някой нужен датчик и да активираме тези системи Естествено които нямат де.

savoibul
15-12-2011, 01:36
Цялата идея, е че не всички Алфи, които имат ASR/TCS имат и VDC.
Дефакто може да имате ASR ама да нямате VDC.
Така, че наличието на бутон ASR/TCS това не означава, че колата има VDC или по друг термин наречено ESP или тракшън контрол.Да ама не, цялата идея се състои в това, че ако на бутона пред скоростния лост пише ASR значи колата има система за контрол на приплъзването (TCS-тракшан контрол) + VDC и на таблото има следната индикация която мига по един начин за включване на системата за контрол на приплъзването (TCS) и по друг за включването на VDC

http://img26.imageshack.us/img26/2497/04122011524.jpg

А ако колата има само TCS, то на бутона пред скоростния лост пише TCS и индикацията на таблото е:

http://img849.imageshack.us/img849/7721/15122011569.jpg

и тя се намира дол на таблото най-дясно м/у индикацията за круизконтрол и бутона CHECK (сажелявам че не успях да намеря снимка и на такова табло, ако някой открие може да я качи). Попринцип повечето са само с TCS. В дизелите ASR почва да се поставя от 150к.с. мотор нагоре и то като опция, до преди това е само TCS (опция). В бензиновите 2.0 T.S. се поставя само TCS (опция), същото е и положението с 2.5 V6, 2.0 V6 Turbo е серийно само с TCS, 3.0 V6 от самото начало е с ASR също така и 3.2 V6.

BO
15-12-2011, 04:06
Покажи снимка след 2003 година на който бутон да пише ТЦС.
Цялата идея се познава главно по лампата на таблото.
Защото ако трябва да сме хемптем точни, Фиат въвеждат главно бутон само с надпис АСР във всичките си модели от края на 2002 година. Това означава, че има период преди да минат на следващо поколение централи, че може (и има) 166-ци от тези години, които бутона им е с надпис АСР а реално нямат ВДЦ. За това да се твърди, че наличието на бутон с надпис АСР това означава, че има ВДЦ не е 100% коректно. Това с пълна сила важи особено при 156-ците. Но понеже са по-евтини там вероятността да срещнеш такава без ВДЦ е много по-голяма от колкото 166-ца. Не, че реално има 156-ци с ТЦС бутон, ама това е вече друг въпрос.

savoibul
15-12-2011, 10:24
Покажи снимка след 2003 година на който бутон да пише ТЦС.
Цялата идея се познава главно по лампата на таблото.
Защото ако трябва да сме хемптем точни, Фиат въвеждат главно бутон само с надпис АСР във всичките си модели от края на 2002 година. Това означава, че има период преди да минат на следващо поколение централи, че може (и има) 166-ци от тези години, които бутона им е с надпис АСР а реално нямат ВДЦ. За това да се твърди, че наличието на бутон с надпис АСР това означава, че има ВДЦ не е 100% коректно. Това с пълна сила важи особено при 156-ците. Но понеже са по-евтини там вероятността да срещнеш такава без ВДЦ е много по-голяма от колкото 166-ца. Не, че реално има 156-ци с ТЦС бутон, ама това е вече друг въпрос. До колкото знам след фейслифта просто колата или има ASR (TCS+VDC) или вобще няма, смисъл такъв че само TCS не се предлага, става вапрос за 166, при 156 не съм запознат.

kolev
15-12-2011, 10:30
колега, ASR НЕ Е = TCS+VDC. двете системи са отделни. по-скоро може да имаш само asr (което е tcs) или ако имаш vdc, имаш и asr , както е казал BO.

savoibul
15-12-2011, 10:50
колега, ASR НЕ Е = TCS+VDC. двете системи са отделни. по-скоро може да имаш само asr (което е tcs) или ако имаш vdc, имаш и asr , както е казал BO.Те че са отделни това е ясно тук става вапрос за натписа на бутона, няма 166-ца която да има бутон VDC, ако пише ASR значи има и VDC, ако има само система за контрол на приплъзването пише TCS (това до преди фейслифта). Бутона ASR при натискане изключва системата за контрол на приплъзването, а VDC е постояно включена тя не се изключва просто при изключване на бутона пред скоростния лост индикатора на таблото спира да сигнализира при задействане и на VDC системата, но VDC системата пак казвам продължава да си работи, но не е толкова ефективна защото не контролира приплъзването при прекомерно подаване на газ.

kolev
15-12-2011, 11:07
Те че са отделни това е ясно тук става вапрос за натписа на бутона, няма 166-ца която да има бутон VDC, ако пише ASR значи има и VDC, ако има само система за контрол на приплъзването пише TCS (това до преди фейслифта). Бутона ASR при натискане изключва системата за контрол на приплъзването, а VDC е постояно включена тя не се изключва просто при изключване на бутона пред скоростния лост индикатора на таблото спира да сигнализира при задействане и на VDC системата, но VDC системата пак казвам продължава да си работи, но не е толкова ефективна защото не контролира приплъзването при прекомерно подаване на газ.

а, виж това как са означени системите в колите ви, това вие ще кажете. нищо чудно по някое време от фиат да са решили да прекръстят tsc на asr. а бутон за изключване на тая система има щото при определени пътни условия е по-добре без нея.
наличието на vdc се показва чрез индикация при даване на контакт. трябва да кажем че това не е някаква спортна система и тя няма да подобри представянето на колата- дори обратното, просто целта и е да запазва сцепление.
мен лично ме е шубе от такива коли щото се чудя аз ли ще я карам колата или само ще се возя отпред :bouncing_smiley:

savoibul
15-12-2011, 11:30
а, виж това как са означени системите в колите ви, това вие ще кажете. нищо чудно по някое време от фиат да са решили да прекръстят tsc на asr. а бутон за изключване на тая система има щото при определени пътни условия е по-добре без нея.
наличието на vdc се показва чрез индикация при даване на контакт. трябва да кажем че това не е някаква спортна система и тя няма да подобри представянето на колата- дори обратното, просто целта и е да запазва сцепление.
мен лично ме е шубе от такива коли щото се чудя аз ли ще я карам колата или само ще се возя отпред :bouncing_smiley:Няма колега бутон за изключване на VDC, както съм описал по-горе. А инече си прав че би било много по-добре да можеше да се изключва, защото ако не си и свикнал може да ти направи някоя беля, на мен например ми беше много странно докато свикна да карам по заснежен път, когато на завой завъртиш волана и колата не завива и ти навиеш още малко волана и точно в този момент се задейства VDC и колата изведнъж така завие, че само дето не се удариш в мантинелата от вътрешната страна. А за спортно шофиране пречи много, защото ти си оставиш колата да поднесе леко в завоя, но тя решава че така не трябва и почне да ти противодейства на теб и неможеш да се разбереш с нея. Инече ако кажеш вариант за изключване на VDC си голям, е без да вадя бушони разбирасе де. Примерно при БМВ като натиснеш бутона еднократно гаси само системата за контрол на приплъзването, а като задъриш няколко секунди бутона гаси и VDC (или както е при тях там ESP или нещо друго):-)

kolev
15-12-2011, 11:40
виж, за това акъл не мога да дам :cheers:

ПП
има инфо че чрез изключване на Г-сензора, вдц се изключва. въпроса е да не се изключва абс-а , че повярвай ми, никак не искате да оставате без ебд.

savoibul
15-12-2011, 11:49
виж, за това акъл не мога да дам :cheers:Тъкмо ми вдъхна надежда с горния ти пост, ама нищо аз вече съм се примирил. Пълно щастие няма!:cheers:

savoibul
15-12-2011, 12:09
ПП
има инфо че чрез изключване на Г-сензора, вдц се изключва. въпроса е да не се изключва абс-а , че повярвай ми, никак не искате да оставате без ебд.Самоче, освен че трябва да се разглобява за да се стигне до сензора после съм сигорен, че ще свети пстояно индикацията че има проблем и ще запише грешка. А пък и не ме разбирай неправилно, аз не твърдя че VDC вреди, просто има ситоации когато ще ти е по-готино ако можеш да я изключиш. Например като си сам на безлюден път:devil::go:

kolev
15-12-2011, 12:20
Самоче, освен че трябва да се разглобява за да се стигне до сензора после съм сигорен, че ще свети пстояно индикацията че има проблем и ще запише грешка. А пък и не ме разбирай неправилно, аз не твърдя че VDC вреди, просто има ситоации когато ще ти е по-готино ако можеш да я изключиш. Например като си сам на безлюден път:devil::go:

то е пределно ясно защо искаш да я изключваш :drive:
иначе -да ще набие грешка.

Mury
15-12-2011, 13:59
Ако колата има ВДЦ,може да стане изключването и като се изключи датчика ъгъла на завиване на волана,но не съм сигурен че няма да запише грешка и да изключи и АБС-а.........

savoibul
15-12-2011, 14:31
Ако колата има ВДЦ,може да стане изключването и като се изключи датчика ъгъла на завиване на волана,но не съм сигурен че няма да запише грешка и да изключи и АБС-а.........ABS мисля че няма да го изключи, но съм сигорен че ще запише грешка, а и пак остава вапроса, че тряба да се разглобява. Идеята е както си караш и решиш че сега е удобен мамент, да натиснеш нещо и VDC системата да спре, самоче без да записва грешки, разглобяваня, даваня на късо или друга изобретателност. Вапроса е дали случайно няма някаква комбинация, която да я пише в инструкцията за експлатация на колата със ситен шривт и аз още да не съм я разбрал, например натискане бутона ASR докато си натиснал педала на спирачката, две бързи натисканя на бутона ASR и едно продължително или някоя друга магия, която е заложена в колата фабрично. А ако е за най-лесно изключване чрез изнасилване на колата, мисля че ако се повдигне пластмасата около скоростния лост, къдет са бутоните и се извади буксата VDC трябва да спре, защото нали бутона затверя веригата, а и неговата лампа мига заедно с тази на таблто при задействане на системата, но не съм сигорен.:priest:

Mury
15-12-2011, 14:38
ABS мисля че няма да го изключи, но съм сигорен че ще запише грешка, а и пак остава вапроса, че тряба да се разглобява. Идеята е както си караш и решиш че сега е удобен мамент, да натиснеш нещо и VDC системата да спре, самоче без да записва грешки, разглобяваня, даваня на късо или друга изобретателност. Вапроса е дали случайно няма някаква комбинация, която да я пише в инструкцията за експлатация на колата със ситен шривт и аз още да не съм я разбрал, например натискане бутона ASR докато си натиснал педала на спирачката, две бързи натисканя на бутона ASR и едно продължително или някоя друга магия, която е заложена в колата фабрично. А ако е за най-лесно изключване чрез изнасилване на колата, мисля че ако се повдигне пластмасата около скоростния лост, къдет са бутоните и се извади буксата VDC трябва да спре, защото нали бутона затверя веригата, а и неговата лампа мига заедно с тази на таблто при задействане на системата, но не съм сигорен.:priest:

Еми незнам,може да се нправи,ма няма да е лесно,иначе аз нямам такива драми,просто 159-ката има копче :busted_cop::busted_cop::busted_cop::busted_cop:

П.С.Ти сигурен ли си че имаш ВДЦ,би трябвало всички В6 да имат,ма все пак,знаем че италианците събират колите си на поляната и слагат квото им падне

savoibul
15-12-2011, 14:56
Еми незнам,може да се нправи,ма няма да е лесно,иначе аз нямам такива драми,просто 159-ката има копче :busted_cop::busted_cop::busted_cop::busted_cop:Къ сметлия :cheers:

---------- Post added at 14:56 ---------- Previous post was at 14:44 ----------



П.С.Ти сигурен ли си че имаш ВДЦ,би трябвало всички В6 да имат,ма все пак,знаем че италианците събират колите си на поляната и слагат квото им паднеТова за поляната е добро. Тази снимка която съм сложил по-нагоре си е мойто табло и към инструкцията на колата имам допълнително приложение за VDC системата и най-важното пробвал съм го и съм убеден че има, като почне да поднася без да съм подал газ, почва да примига лампата на таблото и да усещам как колата натиска спирчки по колелата и отива на където съм завъртял волана значи има (най-лесно се разбира на сняг/лед, че на асвалт си трябва скорост за да поднесе и е опасно ако не си на писта)

BO
15-12-2011, 15:01
Mury, сигурен ли си, че на 159-ката може да изключиш ВДЦ-то от бутона?
При 156-ца и 166-ца както знаеш ВДЦ-то няма шанс да го изключиш по нормален начин.

Mury
15-12-2011, 15:07
Mury, сигурен ли си, че на 159-ката може да изключиш ВДЦ-то от бутона?
При 156-ца и 166-ца както знаеш ВДЦ-то няма шанс да го изключиш по нормален начин.

Бате не е като да нямам такава кола,едно натискане на бутона-изключваш АСР,второ продължително натискане-изключваш ВДЦ,до следващото гасене и палене на колата.На бутона си пише АСР/ВДЦ.:busted_cop::busted_cop::busted_cop:

П.С.За 166 ФЛ не съм сигурен дали неможе,нека кажат собствениците,но доколкото помня Евро 4 би трябвало да могат,имам спомне че например на Бобо ГТВ-то може да се изключва от копчето............

kolev
15-12-2011, 15:15
Еми незнам,може да се нправи,ма няма да е лесно,иначе аз нямам такива драми,просто 159-ката има копче :busted_cop::busted_cop::busted_cop::busted_cop:

П.С.Ти сигурен ли си че имаш ВДЦ,би трябвало всички В6 да имат,ма все пак,знаем че италианците събират колите си на поляната и слагат квото им падне

историята е по скоро:
-абе Тоци Бегали, готов ли си с окабеляването на тая пуста алфа
-кажи-речи
-ми айде да си ходим че съм гладен

и после някой като мен седи над мануала и гледа как + от акумулатора по схема влиза на крак 30 на релето, а в действителност е хакнат на крак 87 да го ева :D

BO
15-12-2011, 18:14
Бате не е като да нямам такава кола,едно натискане на бутона-изключваш АСР,второ продължително натискане-изключваш ВДЦ,до следващото гасене и палене на колата.На бутона си пише АСР/ВДЦ.:busted_cop::busted_cop::busted_cop:
............
Ами именно за това те питам, защото знам, че я раздвижваш по цял ден :):lupe:

iveli
15-12-2011, 22:47
Колеги все пак въпроса беше ако на алфа 166 98г на конзолката има бутон с управление за отваряне на капачката на резервоара и две тапи съответно с включена букса в която са наредени 14 кабела то сменявайки тази конзолка с друга съответно с копчета то биха ли могли да станат активни те и ако могат да се активират някой екстри (ASR, STR, TCS и др.) то кои са те

BO
15-12-2011, 23:00
Колеги все пак въпроса беше ако на алфа 166 98г на конзолката има бутон с управление за отваряне на капачката на резервоара и две тапи съответно с включена букса в която са наредени 14 кабела то сменявайки тази конзолка с друга съответно с копчета то биха ли могли да станат активни те и ако могат да се активират някой екстри (ASR, STR, TCS и др.) то кои са те
Няма да стане.

iveli
15-12-2011, 23:06
Примерно с леки доработки да кажем като круйза Все пак си мисля че толкова много заложени кабели за една капачка

Mury
16-12-2011, 07:40
Примерно с леки доработки да кажем като круйза Все пак си мисля че толкова много заложени кабели за една капачка

Не е толкова лесно колкото си мислите,първо трябва да е заложено в централата на АБС-а,второ нямате датчик на волана,трето нямате датчик за странично ускорение,да продължавам ли...................:smoke::smoke::smoke::smoke:: smoke:

savoibul
16-12-2011, 08:36
Не е толкова лесно колкото си мислите,първо трябва да е заложено в централата на АБС-а,второ нямате датчик на волана,трето нямате датчик за странично ускорение,да продължавам ли...................:smoke::smoke::smoke::smoke:: smoke:И според мен това е много сложно и сигорно ще излезе по евтино да си смениш цялата кола, с такава кято ги има тези функции.

Mury
16-12-2011, 11:25
И според мен това е много сложно и сигорно ще излезе по евтино да си смениш цялата кола, с такава кято ги има тези функции.

Абсолютно :smoke::smoke::smoke::smoke:Аз имам и ъглов датчик и такъв за странично ускорение,от 147 са,но някой ако иска да се занимава,мога да му ги преотстъпя

digitalundgrd
16-12-2011, 11:33
Ако компютъра не намира датчиците (ъглов и този за страничното ускорение), АБС ще си има и ще си работи ЕБД-то - пробвано лично ;) Изписва ми грешка АСР итн... Но всичко друго си работи - идеалка за писта :) На мен АСР-а повече ми пречи от колкото да помага, особено в такова лизгаво време...

Пример: изнасям се в ляво да изпреваря и давам цялата газ - в този момент АСР-а се включва и ми спира рязко подаването на газ. Така реално оставам в насрещното до колата, която изпреварвам, а от среща идва друга кола и се гледаме "влюбено"...:boo:

danchev63
16-12-2011, 12:22
[QUOTE=savoibul;989764]................................. VDC и на таблото има следната индикация която мига по един начин за включване на системата за контрол на приплъзването (TCS) и по друг за включването на VDC

http://img26.imageshack.us/img26/2497/04122011524.jpg

Колега да попитам, как точно мига по различни начини, ако може да обясниш.
При мен когато сработва само премигва - тоест светка гасне светка гасне. Само по усещане и чуващ се звук разбираш дали намалява гориво или натиска спирачка.

kolev
16-12-2011, 13:40
когато задейства - премигва лампата.

Mury
16-12-2011, 13:43
Според мен не ти трябва да гледаш толкова лампата,много е просто,според мен като се движиш направо,няма как да се активира ВДЦ-то,а само АСР.Ако вече колата е в завой и усетиш че поднася,и започне да мига лампата и колата да издава странни звуци/ужасяващо тропане откъм окачване и спирачки/ значи се е активирало ВДЦ-то.

savoibul
16-12-2011, 15:25
Според мен не ти трябва да гледаш толкова лампата,много е просто,според мен като се движиш направо,няма как да се активира ВДЦ-то,а само АСР.Ако вече колата е в завой и усетиш че поднася,и започне да мига лампата и колата да издава странни звуци/ужасяващо тропане откъм окачване и спирачки/ значи се е активирало ВДЦ-то.Точно така, само да допълня, че като си в завой без да си натиснал педала на газта и почне да мига значи със сигорност е VDC (става вапрос когато поднася, инече има нещо нередно), а относно индикацията на лампата и вдвата случая мига, самоче когато се задейства системата за контрол на приплъзването светването/изгасването ми се струва че е с по-бавно, а когато е VDC ми се струва че мига по-бързо. Не твърдя че е вярно, затова написъх "че ми се струва", все пак когато поднася колата последното нещо което ми мминава през главата е да гледам как мига индикацията на таблото, но обещавам нека да падне сняг, че ще си поиграя и ще пиша дали със сигорност е вярно.

danchev63
11-08-2012, 20:26
Колеги, да съживя малко тази тема.
Днес както си карах изведнъж светнаха всички лампи на vdc,abs,srs и през интервал от 3-4сек се включва и лампата за ръчна спирачка(премигва - течност има а ръчната не е дръпната). Вбесих се отидох до италианеца ама днес диагностика не работи. Отидох в другия сервиз при трудовото - там пък имали санитарен полуден. Накрая се обадих на моите познати и те казаха да отида да я погледнат. Включиха диагностиката и се оказа че немогат да се свържат със централата - пича каза че е умряла - свалихме я само нея без да сваляме друго. Към 18ч ми каза да ида да я сложим. Отидох и я сложихме включихме отново диагностиката и този път влезна вътре каза че има грешка за заден ляв датчик. Изтри грешката рестартира и всичко изгасна. Отидох да направя едно кръгче и още на 30-ия метър отново светнаха всички. Пича ме помоли утре към 9ч да му се обадя за да свалим задно ляво колело и да прегледаме какво става там. Ако някой има идеи да ги споделя, а аз ще пиша при развитие на нещата.

Mury
12-08-2012, 16:42
Колеги, да съживя малко тази тема.
Днес както си карах изведнъж светнаха всички лампи на vdc,abs,srs и през интервал от 3-4сек се включва и лампата за ръчна спирачка(премигва - течност има а ръчната не е дръпната). Вбесих се отидох до италианеца ама днес диагностика не работи. Отидох в другия сервиз при трудовото - там пък имали санитарен полуден. Накрая се обадих на моите познати и те казаха да отида да я погледнат. Включиха диагностиката и се оказа че немогат да се свържат със централата - пича каза че е умряла - свалихме я само нея без да сваляме друго. Към 18ч ми каза да ида да я сложим. Отидох и я сложихме включихме отново диагностиката и този път влезна вътре каза че има грешка за заден ляв датчик. Изтри грешката рестартира и всичко изгасна. Отидох да направя едно кръгче и още на 30-ия метър отново светнаха всички. Пича ме помоли утре към 9ч да му се обадя за да свалим задно ляво колело и да прегледаме какво става там. Ако някой има идеи да ги споделя, а аз ще пиша при развитие на нещата.
Ми те в правилна посока са тръгнали момчетата....:beer::beer::beer:

danchev63
12-08-2012, 18:53
Колеги за сега проблема е решен. Механично почистихме заден ляв датчик имах спирт и с него го измих. Нещата си останаха същите, обаче имах едно обикаляне с колата около 3-4км. и като се върнах да продължим всички лампи изгаснаха. Влезнахме с диагностиката и имаше само една грешка - заден ляв датчик дава грешни данни - изчистихме я пак и вече няма проблеми (поне за сега). Притеснява ме само факта че като тествам ABS(рязко спиране) предна дясна свири(приплъзва), а ABS се чува че работи(педала ми рита крака). Мисля утре да се консултирам да не е някоя друга повреда.

ivan.dimov
05-11-2015, 19:07
Здравейте колеги и аз имам някакъв странен проблем свързан с тези системи и той е следния: понякога, когато изкачвам или спускам наклон в завой дори при сравнително бавна скорост ми пресветва лампата за esp и ми блокира задните колела за секунда, а другото което ми е интересно когато подам рязко газ и ми превъртят гумите светват лампите на таблото за abs esp и ръчната, след като загася колата и я запаля отново всичко е ок. Предполагам има някакъв проблем в тази VDC централа и евентуално какви са решенията? :(

asi
25-09-2016, 13:56
При натискане на бутона пред скоростният лост един път изключва ASR При натискане и задържане изключва VDC.И двете системи могат да се изключват по отделно

Alex_26
25-09-2016, 18:43
При натискане на бутона пред скоростният лост един път изключва ASR При натискане и задържане изключва VDC.И двете системи могат да се изключват по отделно

Сигурен ли си в това? Защото например за 156 изрично пише, че VDC не може да се изключи. Или това е особеност за 166?

danchev63
24-10-2019, 19:13
Здравейте колеги,
имам питане, ABS от 156 става ли на мойта колесница.
Преди два дни ми светнаха всички лампи - VDC, ABS и ръчна спирачка. Качих я на диагностика и излезна грешка "клапан на abs". Няколко пъти я трихме и тя отново се появява. Днес отидох на майстор и диагнозата е , " неможе да се оправи намери друг модул да сложим" . Та племенника има abs от АР156, но незнам дали са взаимо заменяеми. Ако не са има ли модификации от АР166 или която и да сложа ще действа.
Е чакам мнения. Благодаря.
П.П Кажете и ориентировъчни цени за купуване.

danchev63
25-10-2019, 18:18
Хайде бе колеги, няма ли кой да помогне.

Vesko84
25-10-2019, 22:50
Привет, знам само, че ABS без VDC не е добре да се слага на кола, която има VDC. Тази 156 има ли VDC. Иначе и аз имам леки драми с този ABS, но при мен не записва грешки. Задно ляво колело блокира при сериозно спиране, докато на другите три си работи. Чакам ред за диагностика и ще споделям. Успех и чакам с интерес и при теб развитие.

164 td
25-10-2019, 22:51
Дай номер на твоя модул и ще погледна дали имам точно такъв.

danchev63
27-10-2019, 09:13
Дай номер на твоя модул и ще погледна дали имам точно такъв.
Колега нямам. Не е свален от колата. Питах майстора но той каза че не е гледал за номер. Колата и сега я ползвам без ABS - светят си лампите - VDC, ABS и ръчна спирачка, а и бутона за ASR (бях го пропуснал предния път). Колата си върви нормално, но без тези системи.
П.П Ако е на лесно и видно място мога да опитам да го видя.

Trenkata
27-10-2019, 19:06
Човека дето ти прави диагностика може да види номер,производител и какво ли още не.

danchev63
30-10-2019, 19:20
Човека дето ти прави диагностика може да види номер,производител и какво ли още не.

Благодаря колега, за тази насока. Още утре ще го закачим пак на диагностика за да видим какво пише там.

danchev63
31-10-2019, 17:59
Така, закачих я на диагностика и излезе това :
Bosh 5.7 VDC ; Iso код : 25868F808F
Друго не намерихме като информация. Доколкото разбрах програмата е Делфи - 2
Ако това върши работа?
Иначе трябва да се разглабя , че не видях никъде на удобно място табелка или някъкъв друг надпис.

PEPI-2ALFA
02-11-2019, 09:28
Я да питам тук един въпрос, който ме тормози чат-пат за ASR-а.
Когато карам на сняг и колата пробоксува (по магистрала ми се случва миналата година), лампата в таблото светва за секунди, газта "отказва" за "дава", докато колата се стабилизира, после лампата си гасне и газта отново е готова за "даване". Тия дни на мокър път се случва да пробоксува на втора и дори на трета скорост (по разни светофари), лампата в таблото примигва, не усещам газта да "отказва" и си продължавам без проблеми. Дотук добре, мисля, че така е нормално. Обаче тук идва третия случай, който вече мисля, че не е нормален.
Като излизам от махалата завивам през кръстовище под наклон и с павета, та се случва и на сухо време да пробоксува при тръгвани, или от първа на втора. Е, тогава светва лампата ASR в таблото и не гасне, докато не изгася колата. Върви си нормално, но си свети. Опитвал съм да изключа и включа от копчето зад скоростния лост, но няма промяна - свети си. Според мен това не е нормално.

ecotronic
02-11-2019, 10:31
И аз мисля, че не е нормално.

Направи диагностика на ABS - а когато е светнала лампата и преди да загасиш мотора. Може да прекъсва някой сензор на колело при напълно навит волан, за което би трябвало да се запише грешка.

PEPI-2ALFA
02-11-2019, 11:11
Ще пробвам тия дни. Оня ден си свалих нова (4.5 май) версия на MES.

danchev63
02-11-2019, 17:12
Та по моя въпрос има ли някой да помогне. Вършат ли работа тези данни за ABS-а ми , да се локализира и намери.
Знае ли някой какви пари ориентировъчно може да струва. Благодаря.

alfa racer GTA
02-11-2019, 18:34
В тоя конкретен случай или гумите не са подходящи, или не са качествени като шарка/грайфер и консистенция на гумата(ако са нови) или са вече изпечени/състарени.

При мен беше нещо подобно с едни нокиан zline на 3.5 години летни, карах ги до 5.5 години и макар да имаха над 4 ММ грайфер ги бракувах - последно по едни широки и дълги завои май месец 2017г. -по пътя между Юндола и Симитли като се развети и не изгасна 3 дни, макар че шофирай още 200 км след тези завои без да спирам по почти прав път.

В момента в който ги смених с чисто нови гуми не е светнал абс-а нито BDC или Хил холдър, а зимата минавах 2 пъти Батак- Доспат с покрит със сняг път при -2 и на връщане -4 градуса под нулата, макар че гумата по европейска класификация се води лятна, а по щатска всесезонна.

Според мен ти е от гумите.

Vesko84
02-11-2019, 21:17
Та по моя въпрос има ли някой да помогне. Вършат ли работа тези данни за ABS-а ми , да се локализира и намери.
Знае ли някой какви пари ориентировъчно може да струва. Благодаря.

Здравей, не мисля, че е проблем да се намери такъв. Наскоро търсих за моята и ми казаха от сервиза, че просто трябва да е такъв от 166 с VDC. Пиши на колегата от форума Scrapera. Tой имаше. И аз имам, но си го пазя докато не се уверя, че няма да ми потрябва. За краен случай да знаеш.

mirecyt
03-11-2019, 11:16
Здравей, колега, заслушвал ли си се за някакви неестествени звуци в движение? На мен ми се случи след едни големи дъждове да свети аср при продължително шофиране и след известно време открих, че е от апаратите. Не се връщаха хубаво и като се трият накладките в диска се събират грешки явно. В моя случай имаше леко свирене и само при докосване на педала на спирачката спираше.

danchev63
03-11-2019, 20:53
Така до момента ситуацията :
Пуснах на лично запитване към 164 td (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?1086-164-td) - още не ми е отговорил, и scrapera- той каза че няма за мен . и още че става само от 150 коньова между 2002 и 2003год. , защото те били с VDC.
Очаквам други оферти но моля да ми кажете порядък на пари за закупуване. Никой не споделя за цена.
Ще опитам да пусна заявка в раздел купува , но мисля, че трудно ще се намери защото не са много разпространени явно у нас.

PEPI-2ALFA
03-11-2019, 21:12
... и още че става само от 150 коньова между 2002 и 2003год. , защото те били с VDC.

Явно не всички. Моята е 2002г. 150к.с. и е само с АВС.

Scrapera
03-11-2019, 21:19
Явно не всички. Моята е 2002г. 150к.с. и е само с АВС.

E как така?


Я да питам тук един въпрос, който ме тормози чат-пат за ASR-а.
Когато карам на сняг и колата пробоксува (по магистрала ми се случва миналата година), лампата в таблото светва за секунди, газта "отказва" за "дава", докато колата се стабилизира, после лампата си гасне и газта отново е готова за "даване". Тия дни на мокър път се случва да пробоксува на втора и дори на трета скорост (по разни светофари), лампата в таблото примигва, не усещам газта да "отказва" и си продължавам без проблеми. Дотук добре, мисля, че така е нормално. Обаче тук идва третия случай, който вече мисля, че не е нормален.
Като излизам от махалата завивам през кръстовище под наклон и с павета, та се случва и на сухо време да пробоксува при тръгвани, или от първа на втора. Е, тогава светва лампата ASR в таблото и не гасне, докато не изгася колата. Върви си нормално, но си свети. Опитвал съм да изключа и включа от копчето зад скоростния лост, но няма промяна - свети си. Според мен това не е нормално.

Светкат ти лампи, иначе викаш, само с ABS е колата. Сам си противоречиш. Ако е само с ABS никакви лампи няма да ти премигват.
Това, че всяка 150-ка, произведена съответно в краят на 2002г, или началото на 2003г, има VDC/ASR, заявявам като човек, който кара 18-тата си на брой 166-ца.
При 136/140к.с базово е с ABS.

PEPI-2ALFA
03-11-2019, 21:36
E как така?



Светкат ти лампи, иначе викаш, само с ABS е колата. Сам си противоречиш. Ако е само с ABS никакви лампи няма да ти премигват.
Това, че всяка 150-ка, произведена съответно в краят на 2002г, или началото на 2003г, има VDC/ASR, заявявам като човек, който кара 18-тата си на брой 166-ца.
При 136/140к.с базово е с ABS.


Грешка. Имах предвид, че е без VDC. Иначе, да, има ASR. Има бутон за изключване на ASR. Днес на мокър асфалт пробвах и пробоксувах, лампата в таблото присветна и си изгасна. Не ми спира газта.
П. П. Сега като гледам как си го написал VDC\ASR да не би да е една система, а аз и това да не знам. :(

Scrapera
03-11-2019, 21:38
https://www.youtube.com/watch?v=BcEI-cyd80g
Скоростта е около 130км/ч

ASR е система за подпомагане на потеглянето, против пробоксуване.
Можеш да я изключиш с натискане на бутончето и вече няма да ти връща газта, или да бие спирачки на предни колела, при пробоксуване.
VDC не можеш да изключиш никога. Дори да си цъкнал бутончето, винаги при поднасяне ще бие спирачки на задните колела, като на клипа.
На 159 VDC се изключа със задържане на бутончето ASR. На 166 дори със задържане, VDC винаги остава.

danchev63
04-11-2019, 18:34
Благодаря на всички които се отзоваха на молбата ми. Както се оказва моята ABS с VDC не е много разпространена и сигурно трудно ще намеря такава.
Е за сега си карам със светещи лампи и без системите. Ако някой реши да да се престраши и да ме улесни в калкулирането на ремонта , моля да сподели на лична цената. Предполагам, че всички се притесняват да споделят публично някаква сума за закупуване на такава централа.
Ако пък на някой му попадне такава моля да ме уведоми също - при желание разбира се.
Още веднъж благодаря на отзовалите се.

PEPI-2ALFA
28-01-2020, 20:16
Я да питам тук един въпрос, който ме тормози чат-пат за ASR-а.
Когато карам на сняг и колата пробоксува (по магистрала ми се случва миналата година), лампата в таблото светва за секунди, газта "отказва" за "дава", докато колата се стабилизира, после лампата си гасне и газта отново е готова за "даване". Тия дни на мокър път се случва да пробоксува на втора и дори на трета скорост (по разни светофари), лампата в таблото примигва, не усещам газта да "отказва" и си продължавам без проблеми. Дотук добре, мисля, че така е нормално. Обаче тук идва третия случай, който вече мисля, че не е нормален.
Като излизам от махалата завивам през кръстовище под наклон и с павета, та се случва и на сухо време да пробоксува при тръгвани, или от първа на втора. Е, тогава светва лампата ASR в таблото и не гасне, докато не изгася колата. Върви си нормално, но си свети. Опитвал съм да изключа и включа от копчето зад скоростния лост, но няма промяна - свети си. Според мен това не е нормално.

Така. Днес тъкмо бях тръгнал при майстора, е така на раздумка и лампата светна на излизане от махалата. Пристигнах в сервиза, той пусна една диагностика докато двигателя работи и прочете грешката - сензор за ъгъла на завиване на волана. Изчисти грешката повъртя волана насам - натам няколко пъти и.. това е. Сега не свети, ще следя за напред кога пак ще светне.