PDA

View Full Version : Дограма



mordohy
02-03-2011, 09:56
Седяхме си с колегата на кефето пред завода, кацнало направо върху стария склад за кокса. Тревичката нежно се подаваше, между буците, а пролетта бушуваше с пълна сила.
Феромоните бяха навсякъде, жените се бяха поразголили и ние преглъщахме жадно както гледката, така и студената биричка, благославяйки египтяните за тоя дар божий.
Колегата, здрав дългуч, преживял какво ли не, обиколил света от Сибир до либийската пустиня. Имаше весел характер, малко тъжен и пример за нас младоците, как една гадна работа с шеги и философско търпение, може да стане забавна.
Дрънкахме си обичайните мъжки глупости, обсъждайки самките, преминавящи покрай нас, когато се зададе невероятно красив екземпляр.
Висока с черна коса, бяло лице и теменужено сини очи. С лека и грациозна походка, като... абе сетих се!
Точно като на генерал Стойчев кобилата, както се изразяваше старшинката ни в казармата.
Колегата, въпреки , че наближаваше 50-те, още си беше палав, по отношение на жените и се приготвих за нещо специално.
Погледнах го и не повярвах на очите си.
Ако имаше начин, щеше да се зарови в земята.
Ръката му скриваше лицето и се уплаших да не получи удар.
Жената минавайки покрай нас го погледна закачливо, усмихна се и с дълбок звучен глас го поздрави.
- Здравей, Бояне!
-Здравей!-отвърна той, но с глас, който никога не бях чувал от него. Сякаш някоя буца кьомур, от тия дето ни се валяха в краката му беше заседнала в гърлото.
Хубавицата отмина, а аз замълчах и зачаках.
Усещах, че стана нещо много важно, но какво- надявах се, че скоро ще ми каже. Нещо му тежеше. Някакъв стар дълг или резил!?
Не чаках много дълго.
- Видя ли я тая!- някак унесено започна той.
-Видях я! Много хубава жена. Баш като за тебе-подкачих го.- ако ти не можеш да се справиш, да се оправям аз!?
-Офф! Остави ме!
-Добре де! Признавай си! Всеки има своите срамни моменти в историята си!- поднасях го аз, а човека явно изпитваше огромна мъка.
Помълча малко и рече;
-Чувал ли си, оная история за мене, дето ме накара 20 години да обикалям света?
Свих учудено рамене, а той продължи.
-Не си!? Мина време, но някога направих нещо и станах за резил в града.
Наострих уши! Тоя добър човек беше преживял нещо, преобърнало живота му наопаки.
- Знаеш, че съм от бедно, балканджийско село и сме много деца. Рано се махнах от село и дойдох тука да уча в механотехникума. Колко кьомур съм стоварил тука-засмя се и потупа с крак по въпросния кьомур.
- Квартирката ми беше бивш кокошарник, ама от къде пари за друга, а и къщата ни на село не беше по-добра, та си бях доволен и от нея. Що простотии сме правили-замечта се той.
- Бях четвърти курс, когато Теменужка, така се казва тая мадама, като очите и, когато дойде в техникума ни. На майтап се залюбихме. Савърших и хайде в казармата. Три години ме чакаше. Бях моряк. През месец ми идваше на свиждане. Страхотен човек.
Поспря се малко, сякаш събираше мислите си или отново преживяваше нещо. Преглътна тежко и продължи.
- Върнах се и веднага започнах работа тука в завода.
Пак живеех в старата квартирка, но ни беше хубаво. След половин година решихме, че ще се женим. Купих си костюм, нови обуща и една вечер отидох в тях да я искам. Родителите и бяха много добри хора и скоро около масата се отпуснах. Вечер, като всяка друга, когато момъка иска от родителите бъдещата си жена.
По едно време тръгнах да си ходя, ама дядото вика:
- Къде сега по тъмницата!? Хайде! Срамота е! Тука ще спиш! Нали зет ще ми ставаш!
- Нещо ме караше да си ходя, ама пусто като не си вярваш...
Те за това много пъти съм казвал: Вярвайте си на инстинктите си! Не си повярвах и....
Сложиха ме в една разкошна стая на втория етаж, повъртях се малко и заспах.
По едно време се събудих.
Нещо ставаше със стомаха ми. От толкова гозби...
Повъртях се малко, ама...
То клозетите бяха все на двора тогава, ама нощно време всички си пускаха кучетата, че махалата ей къде е.
Тяхното , една овчарка, ме мразеше толкова, че се налагаше да я чакам през две пресечки, щото щеше да ме изяде. Никога не ме е обичал тоя звяр. Ревнуваше, та се късаше.
Опитах се да го умилостивя, ама сега му бях паднал и не отстъпваше. Стои на вратата и само ми се зъби.
А корема ми пука, та ще се пръсне. Да вдигна някой, не върви. Какво ще си кажат хората за мене!?
Погледнах го учудено и свих рамене, а той продължи!
- Да, бе! Ама тогава така расъждавах!- Помисли малко и продължи.
- Накратко, намерих един вестник и се изсрах в него. Срам не срам, какво да правя. Отворих прозореца и го засилих към улицата. Вечерта кучетата щяха да го отнесат.
Да ама от къде да знам, че дограмата била двойна. Къде съм виждал аз двойна дограма!?
В бързината не съм видял и така го пляснах, че лайна се разхвърчаха, като от вентилатор из цялата стая.
Свалих си потника, намокрих го в кухнята и започнах да бърша. Ама то много, бе! Цяла нощ бърсах и проветрявах и си повтарях: така е! Като не си вярваш!
Към трети петли е било, като свърших, вече огледах добре, дали съм отворил и двете крила на прозореца и решително запратих лайняния потник на улицата и доволен си легнах.
На сутринта, ни лук ял, ни лук мирисъл, слязох долу, пихме кафе и се измъкнах.
Песа го бяха вързали, но това не му пречеше да ми се зъби и да ме гледа с поглед, сякаш ми казваше: абе знам аз , какво ги дроби снощи!
Изпратиха ме хората до вратата. Минах трийсетина метра и се обърнах да им махна пак и ръката ми замръзна.
Лайняния ми потник се вееше като знаме, закачен на крушата пред къщата и много ясно си личеше от къде е изхвърчал.
Обърнах се и с мъка разбрах, че за мене живота никога няма да е вече същия. В тоя миг разбрах, че загубих не само Теменужка, а и нещо от себе си. Път назад нямаше.
Прибрах се в квартирата, събрах си багажа и с първия влак отпраших за Варна. От там в Коми , после в Либия и двайсет години не се бях прибирал.
Помълчахме малко, то да се смееш ли, да плачеш ли!? То май си беше за смях отвсякъде, стига да не е на твой гръб.
- Никога ли не сте се виждали от тогава? - попитах го любопитно.
- Никога! Въпреки, че ме откри след месец във Варна и аз за това избягах в Коми.
- Избягал си от късмета! Трябвало е да и обясниш!- отсякох аз.
- Тя и писма ми пишеше и се бяха сетили защо е станало така и даже ми се извиняваше, ама пусти срам! Как да се върна, като дришльо!?- каза сякаш на себе си и отпи от бирата си.
Гледах го с интерес, как е потънал в мислите си и се чудех, какво ли щях аз да направя на негово място. Сигурно същото.
Помълча още малко, усмихна се и рече:
- Ето за това, келеши такива ви казвам, да си вярвате! Първата ви преценка винаги е най-вярната.
Вярвайте си!

mim
02-03-2011, 10:50
:wow:

mirchozo
02-03-2011, 11:15
:bravo: , отново интересно четиво

DJ Vladic
02-03-2011, 11:55
Мордохай, отново с един от брилянтните си разкази. Страхотни са. Давам ги на приятели и те много ги харесват. Истински са... :) :big_bow_down:

code
02-03-2011, 12:03
Имаме си Елин Пелин, невероятен !! Браво!

mordohy
02-03-2011, 20:41
Имената разбира се съм разменил, но историята си е истинска. Даже много по-силна от разказа.
Просто във форума витаеше едно напрежение и реших да го посваля малко.
Благодаря ви за суперлативите, ама очаквам Ферарист и останалите критици да ме разкостят!:jumping:
аз си знам слабите места, ама и тяхното мнение ме интересува!
Все пак, само се забавляваме!:kicking:

1912
02-03-2011, 20:55
хахахаха
яка история :):balloon:

undy
02-03-2011, 21:04
седя,чета,пия си винце,отначало се разсмях до сълзи,след това ми стана малко мъчно,но тва е живота...или скачаш смело напред или пропускаш шанса,по една или друга причина.....

mboge
02-03-2011, 21:16
Евала за стила ти на писане :clap2: Смеем се ние , но за момент ако се поставя на негово място усмивката ми замръзва и си представям какво му е било :wc:

beyn76
02-03-2011, 22:35
Mordohy евала,ти си само за маса с як "муабед".

old alfist
02-03-2011, 22:57
Нищо не казваш все пак, как се е развил нейния живот докато го е нямало - предполагам, че за това се кефиш.
А, иначе бие на очи противоречието - модерна за времето двукатна дограма, а пък външна тоалетна.
Явно има нещо гнило при тези хора.

undy
02-03-2011, 23:04
Нищо не казваш все пак, как се е развил нейния живот докато те е нямало - предполагам, че за това се кефиш на себе си.
А, иначе бие на очи противоречието - модерна за времето двукатна дограма, а пък външна тоалетна.
Явно има нещо гнило при тези хора.
двойна дограма е имало преди повече от 60-70 години....потвърдена информация...

mordohy
02-03-2011, 23:16
Нищо не казваш все пак, как се е развил нейния живот докато го е нямало - предполагам, че за това се кефиш.
А, иначе бие на очи противоречието - модерна за времето двукатна дограма, а пък външна тоалетна.
Явно има нещо гнило при тези хора.
Външната тоалетна е обяснима с липсата на канализация!
Историята...
В новия завод се оказа, че е моята директорка по иновации и инвестиции!
Всъщност тя ръководеше нещата!
харесахме се от пръв поглед.
Бяхме професионалисти!
Тя ми беше гърба и опората, както и аз на нея!
След 5 години се срещнахме в съвсем различни позиции.
Тогава си начешахме крастата, въпреки, че беше с две петилетки по - голяма от мене.
За крастата възраст няма!
Ама това е друга история!

undy
02-03-2011, 23:21
чел съм ти творбите и илюстрираните разкази и по принцип не съм вземал участие ,но днес направо с чисто сърце мога да кажа ,че ти се възхищавам на благозвучието и дарсловото...:) а и не само :)..не става само с ядене..........

mordohy
02-03-2011, 23:27
чел съм ти творбите и илюстрираните разкази и по принцип не съм вземал участие ,но днес направо с чисто сърце мога да кажа ,че ти се възхищавам на благозвучието и дарсловото...:) а и не само :)..не става само с ядене..........
Колега, това последното е точно от Монтана!

undy
02-03-2011, 23:28
Винаги съм оставал доволен от прочетеното.Колкото до последното...

Да бе и по телевизията даже същото казаха:ritter:

PEPI-2ALFA
03-03-2011, 00:51
Ама това е друга история!
Чакаме :)

DJ Vladic
07-03-2011, 01:15
Когато се събираме на домашно парти, приказка, червено винце или тъмна биричка винаги им прочитам по един разказ от твоите. Ей така малко да разнообразим нещата. Имаш техните овации

mordohy
07-03-2011, 14:49
Когато се събираме на домашно парти, приказка, червено винце или тъмна биричка винаги им прочитам по един разказ от твоите. Ей така малко да разнообразим нещата. Имаш техните овации
:big_bow_down: