PDA

View Full Version : Въпрос за VNT25 136к.с. 2,4JTD



SSG
07-03-2011, 17:11
Здравейте! Някой гледал ли е на Alfa156 2.4JTD 136к.с. с турбина VNT25 има ли преместване на лостчето на актуатора при повишаване на оборотите на място до 4000. Интересува ме дали това преместване за корегиране на геометрията може да се проконтролира на място или се извършва само при натоварен двигател когато има по-голямо количество изгорели газове?

Bobo
08-03-2011, 11:06
Здравейте! Някой гледал ли е на Alfa156 2.4JTD 136к.с. с турбина VNT25 има ли преместване на лостчето на актуатора при повишаване на оборотите на място до 4000. Интересува ме дали това преместване за корегиране на геометрията може да се проконтролира на място или се извършва само при натоварен двигател когато има по-голямо количество изгорели газове?

При всичко перфектно и кола в параметри като нова би трябвало при рязко подаване на газта на място, когато налягането достигне 0,7 бара гейта да тръгне да разтоварва ;)

SSG
13-03-2011, 08:50
При всичко перфектно и кола в параметри като нова би трябвало при рязко подаване на газта на място, когато налягането достигне 0,7 бара гейта да тръгне да разтоварва ;)

Наистина не бях пробвал с рязко подаване на газ, но сега и това изпробвах и отново не можах да забележа помръдване. Boost Pressure на място при 3768 оборота/мин. е 1172mBar.
Пробвал съм с помпа за Балканче директно към маркучето на актуатора ,наистина се измества ,но незнам при какво налягане. С компютърна диагностика има грешка само за EGR които съм затапил с пластина. При подаване на газ изходното напрежение на дебитомера нараства, което ще рече ,че се повишава налягането.
Може ли да се забележи на око, ако е малък хода ? Все пак двигателя има поне 2-3мм вибрация.

AlfaMan
27-03-2011, 18:31
Да използвам и аз темата за един въпрос към спецовете за същата турбина. Възможно ли е при леко тръгнали да прогарят лопатки на турбината по периферията, да се получава ефект на пренадуване, тоест да лъже за запекла геометрия?

SSG
28-03-2011, 18:21
Звучи невероятно! Освен това стигнах до извода ,че на работещ двигател не може да се види преместване на това лостче както е писано по горе (говоря само за VNT25). Ако искаш да провериш запекла ли е надуй с помпа маркучето на актуатора. Изменят ли се показанията на мап сензора при движение на колата, а не на място?

AlfaMan
29-03-2011, 17:37
Звучи невероятно! Освен това стигнах до извода ,че на работещ двигател не може да се види преместване на това лостче както е писано по горе (говоря само за VNT25). Ако искаш да провериш запекла ли е надуй с помпа маркучето на актуатора. Изменят ли се показанията на мап сензора при движение на колата, а не на място?

На пръв поглед да, но като се замислиш е възможно. И аз така го приемех, но от две независими места го чувам вече и знам за един много мистериозен случай. Но не знам никакво обяснение, а само имам догатки. Като се замислих не е невъзможно, защото това прогаряне по краищата променя и деформира геометрията (обтекаемия профил) на самите лопатки и оттук нататък всичко излиза извън модела на пресмятане на конструктора и не е изключена ситуация при която се получава някаква аномалия и повишаване на оборотите. Така поне си мисля де, може изобщо да не съм прав.

Иначе при теб, за да видиш, че се мести, трябва рязко форсиране, защото на хартия дават при изправен актуатор, да мръдне само с милиметър при налягане 0.62-0.68 бара.

SSG
29-03-2011, 20:36
На пръв поглед да, но като се замислиш е възможно. И аз така го приемех, но от две независими места го чувам вече и знам за един много мистериозен случай. Но не знам никакво обяснение, а само имам догатки. Като се замислих не е невъзможно, защото това прогаряне по краищата променя и деформира геометрията (обтекаемия профил) на самите лопатки и оттук нататък всичко излиза извън модела на пресмятане на конструктора и не е изключена ситуация при която се получава някаква аномалия и повишаване на оборотите. Така поне си мисля де, може изобщо да не съм прав.

Иначе при теб, за да видиш, че се мести, трябва рязко форсиране, защото на хартия дават при изправен актуатор, да мръдне само с милиметър при налягане 0.62-0.68 бара.

Аз нямам грешки в компютъра свързани с турбината . Геометрията със сигурност се движи добре и въпреки всичко не мога да забележа такова движение при проби на място. Загуби в маркучите няма. При движение из града отчетох до ~1500 mбара (около 3400об.). Не можах да намеря данни за мах. налягане което може да се получи. За милиметър при налягане 0.62-0.68 го прочетох в PDF-a .

голямата риба
29-03-2011, 21:07
Аз нямам грешки в компютъра свързани с турбината . Геометрията със сигурност се движи добре и въпреки всичко не мога да забележа такова движение при проби на място. Загуби в маркучите няма. При движение из града отчетох до ~1500 бара (около 3400об.). Не можах да намеря данни за мах. налягане което може да се получи. За милиметър при налягане 0.62-0.68 го прочетох в PDF-a .
ти да не се движиш от реактивна сила?

sotko80
30-03-2011, 19:09
Доколкото аз знам тази турбина макса и е 1,05 бара или това беше при постоянни обороти ще те заблудя,но щом имаш бустметър виж при да речем 5-та предавка при 2000 оборота какви стоиности ти отчита ако е над 1,05 бара по най-бързия начин си раздвижи геометрията да не си замине турбината.

SSG
05-04-2011, 22:19
Доколкото аз знам тази турбина макса и е 1,05 бара или това беше при постоянни обороти ще те заблудя,но щом имаш бустметър виж при да речем 5-та предавка при 2000 оборота какви стоиности ти отчита ако е над 1,05 бара по най-бързия начин си раздвижи геометрията да не си замине турбината.

И на други места из нета прочетох подобна информация. Предполагам ,че почити е нормална работата на турбината. През повечето време има допустими стойности.Това е файлът които съм записал.

haljscho
06-04-2011, 18:52
И на други места из нета прочетох подобна информация. Предполагам ,че почити е нормална работата на турбината. През повечето време има допустими стойности.Това е файлът които съм записал.
Тая графика с кво е правена?
И колата върви ли както трябва?
Според мен не надува както трябва........

Jivko7777
06-04-2011, 19:37
И на други места из нета прочетох подобна информация. Предполагам ,че почити е нормална работата на турбината. През повечето време има допустими стойности.Това е файлът които съм записал.

От тоя лог нищо не става ясно, иди някъде извън града, включи 3 скорост и тръгни от 1500 оборота и натисни до край и така 4000+ обороти, само така може да се види как надува ;) От това видяното газ, свободна нищо не става ясно, отделно си натискал газта едва едвам...
Направи нов лог както ти казах, за да се разберат нещата!

SSG
06-04-2011, 20:14
Тези данни са свалени в градски условия, а улиците ни са ужасно къси тъкмо тръгнеш и светофар! Мен ме притесняват по скоро високите стойности които са малко на брой.(ECU-то няма грешки свързани с турбината, а EGR клапана е запушен с ламарина) Ще направя запис и извън града при първа възможност. Някой би ли публикувал данни от неговата кола , ако е със същият двигател и турбина ,за сравнение?

Относно по предният пост на мен ми харесва как върви колата, но
не съм пробвал други JTD та за да направя сравнение.

haljscho
06-04-2011, 22:11
Тези данни са свалени в градски условия, а улиците ни са ужасно къси тъкмо тръгнеш и светофар! Мен ме притесняват по скоро високите стойности които са малко на брой.(ECU-то няма грешки свързани с турбината, а EGR клапана е запушен с ламарина) Ще направя запис и извън града при първа възможност. Някой би ли публикувал данни от неговата кола , ако е със същият двигател и турбина ,за сравнение?

Относно по предният пост на мен ми харесва как върви колата, но
не съм пробвал други JTD та за да направя сравнение.
Жеката е прав, направи свястен тест.....
2 и 3 скорост от 2000 до 4000об. на пълна газ.....
Стойностите не са високи а са ниски защото от тези 1500мбр. се изважда 1000мбр. атмосферно налягане и на теб реално ти остава 500мбр. т.е. 0.5 бара.........

Ето една графика от 166-ца.

Jivko7777
08-04-2011, 18:03
Тези данни са свалени в градски условия, а улиците ни са ужасно къси тъкмо тръгнеш и светофар! Мен ме притесняват по скоро високите стойности които са малко на брой.(ECU-то няма грешки свързани с турбината, а EGR клапана е запушен с ламарина) Ще направя запис и извън града при първа възможност. Някой би ли публикувал данни от неговата кола , ако е със същият двигател и турбина ,за сравнение?

Относно по предният пост на мен ми харесва как върви колата, но
не съм пробвал други JTD та за да направя сравнение.

Трябва да изкараш около 2000мбар холд, при сток кола. Това е!

ergon
08-04-2011, 18:31
Така трябва да е добре работеща турбина

Jivko7777
08-04-2011, 18:38
Така трябва да е добре работеща турбина

Абсолютно това много добър лог!

SSG
09-04-2011, 14:26
Направих нов лог. Тепърва ще го анализирам. До най-високата скорост движението е на 3та. Така прочетох и на други места в нета, но най-високо налягане се получи на 4та. Логично е според мен да се тества дори на 5та защото натоварването на мотора ще е най-голямо (предавателно число под 1) и ще се изгори най-голямо количество гориво и съответно ще има по-голямо количесто изходящи газове минаващи през турбината. Проблемът е че ще се получи много висока скорост. В някъква друга тема бях чел че пружината на актуатора с времето омеквала в някъква степен. Ако това е вярно би могло да доведе до по-малко налягане.

Bobo
09-04-2011, 14:32
Направих нов лог. Тепърва ще го анализирам. До най-високата скорост движението е на 3та. Така прочетох и на други места в нета, но най-високо налягане се получи на 4та. Логично е според мен да се тества дори на 5та защото натоварването на мотора ще е най-голямо (предавателно число под 1) и ще се изгори най-голямо количество гориво и съответно ще има по-голямо количесто изходящи газове минаващи през турбината. Проблемът е че ще се получи много висока скорост. В някъква друга тема бях чел че пружината на актуатора с времето омеквала в някъква степен. Ако това е вярно би могло да доведе до по-малко налягане.

Когато правите такъв лог е добре да има ТПС стойности ;)

Jivko7777
09-04-2011, 14:41
Е добре де, казахме ти как да го направиш, ти нищо не си направил...Даваш газ пускаш и държиш 2-3к обороти!
Казвам ти го още веднъж:

1. Излез извън града, към някое село, примерно!
2. Карай на 3-та на 1500 оборота или това е около 40км/ч!
3. Настъпи рязко до долу и така задръж до 4000 оборота, после пусни газта!
4. Повтори опита!

Това е! По горе има един перфектен лог, виж го и направи така както ти го описах и ще стане като неговия!

SSG
09-04-2011, 15:02
Когато правите такъв лог е добре да има ТПС стойности ;)

Ако може пълното име на параметъра.

---------- Post added at 12:02 ---------- Previous post was at 11:43 ----------


Е добре де, казахме ти как да го направиш, ти нищо не си направил...Даваш газ пускаш и държиш 2-3к обороти!
Казвам ти го още веднъж:

1. Излез извън града, към някое село, примерно!
2. Карай на 3-та на 1500 оборота или това е около 40км/ч!
3. Настъпи рязко до долу и така задръж до 4000 оборота, после пусни газта!
4. Повтори опита!

Това е! По горе има един перфектен лог, виж го и направи така както ти го описах и ще стане като неговия!

Теста е извън града.
Разликата с тази рецепта е ,че не съм натиснал рязко газта .Просто Лога включва целият път отиване и връщане. Тъй като съм сам и не ми се разсейва в движение с лаптопа.

Jivko7777
09-04-2011, 15:27
Теста е извън града.
Разликата с тази рецепта е ,че не съм натиснал рязко газта .Просто Лога включва целият път отиване и връщане. Тъй като съм сам и не ми се разсейва в движение с лаптопа.

Виждам аз много добре стоиш на 2000 ускоряваш до 3000 после пак леко пускаш, пак натискаш, иди в клубния най-накрая и бат ти Милен да ти напрай лога както си трябва ;)

haljscho
10-04-2011, 09:47
Кажи първо какъв всъщност е проблема с колата....
Проверявал ли си за спукан маркуч след турбото?