PDA

View Full Version : климатик или отворени прозорци



bat_borko_
16-03-2011, 18:08
Здравеите колеги,между мен и един приятел вазникна спор как е по икономично да се кара с пуснат климатик или със свалени стакла.Нестава вапрос кое е по конфортно а по икономично аз лично смятам че кола с борд компиутар би дала отговор на вапроса но се пак си кажете мнението.Благодаря.

tanatos
16-03-2011, 18:10
Доказано е, че с климатик е по-икономично.

-Bobby-
16-03-2011, 18:12
И борд компютрите лъжат, имам прясно доказателство от познат с дизелов ФИАТ Стило...
Зареждане до капачката - каране на клима. Връщане до същата колонка - зареждане до капачката, засича се разхода. Пак същия маршрут със същия стил на каране, със спуснати стъкла. След връщане и зареждане пак до горе, пак на същата колонка, сравнение и ще имате победител в спора.

Останалото тук ще са празни приказки.
О, и да не забравя, че според колата, разликата между клима и мексикански климатик (прозорците), може да се окаже тотално различна, заради мощност и въртящ момент на различни мотори, аеродинамика на колите и т.н. Така че конкретен отговор, валиден за всички коли няма. ;)

mim
16-03-2011, 18:21
бъстърите имат епизод специално по този казус :BIGsmile:

FEMINEMA
16-03-2011, 18:29
бъстърите имат епизод специално по този казус :BIGsmile:
Е, и до какъв извод стигнаха..?

Old Fox
16-03-2011, 18:29
С включен климатик е икономично и Митбастърс правиха експеримент потвърждаващ горното.

Използвай буквичката "ъ".

hunter1989
16-03-2011, 19:57
Точно при този експеримент май беше точно обратното . С климатик харчи повече.

Доко
16-03-2011, 21:43
Е, и до какъв извод стигнаха..?

Ето Отворени прозорци срещу климатик (http://www.vbox7.com/play:3c4d1a26) enjoy ;-)

п.с. Брее аз го изгледах цялото, оказа се, че джипа с отворените прозорци измина 30 обиколки повече с еднакво количество гориво. На другия сигурно му е заминал дебитомера :tooth::crazy::roll2:

lordliness
16-03-2011, 22:46
Не забравяйте и скоростта в натоварен бавен трафик с отворени прозорци си е по добре .

morfius
16-03-2011, 23:06
Бъстърите малко се поизложиха тоя път ми се чини...
В първия тест карат с 90 при втория със 70, а въздушното съпротивление нараства със скоростта.
Дори 2 еднакви коли никога не харчат 100% еднакво, да не говорим, че с такава помпичка също не е гарантирано дали може да изсмучеш целия резервоар до капка.
Слагат климатика на максимум, а новите автоматичните никога не работят в подобен режим.
Изобщо тест като за шоу само 8-)

Икономията майка на мизерията, още помня от ладите как стигахме настинали или схванати.
А в града на отворени прозорци дишаш с кеф от рейса или камиона около теб.

Ichkin
17-03-2011, 02:21
Аз смятам, че извън града, климатика харчи по-малко, а градско - прозорците ;)

Zarini
17-03-2011, 02:37
Аз смятам, че извън града, климатика харчи по-малко, а градско - прозорците ;)

Да харчи, да харчи - колко да харчи...

Та днес при 24-градусовите "жеги" във Филибето знайте ли к`ъв кеф ми стана, кат`си пуснах климатика :cheers:
Отвореният прозорец не помогна много, а кво да говорим и как ли ще ми помогне, кат`дойдат летните 40-градусови жеги :coolio:

bocko
17-03-2011, 02:45
Аз смятам, че извън града, климатика харчи по-малко, а градско - прозорците ;)

И аз съм за.Извън града съпротивленито е по голямо и повече разход.В града на клима не става особено при висок трафик и на малки разстояния.Виж ако пътуваш в София от Надежда до Младост е друга работа.
Кой както иска да кара,разхода не се определя от една тема във форума,а от стила на каране било то с клима или спуснати прозорци и усилена музика.За тези които не знаят и силната музика и фаровете качат разхода и перката на радиатора и парното/перката било то на климатика/ но едвали някой ще направи икономии от това.
Карайте колеги!!!
И лято и зима с АЛФАТА без икономии ще мина!!!

п.п ако има правописни грешки извинение,много ракия си беше....иииииии бира и бира

п.п2 аз пък какво се обаждам с тоя метан като в града с клима съм пълен дробббб

lordliness
17-03-2011, 08:18
Да обобщя малко-важното е да ти е готино и като натиснеш да излита ,иначе какъв е смисъла да караш мощна кола с климатроник,майната им на икономиите.

mihail_mladenov
17-03-2011, 17:08
Аз вчера като си тръгвах от Свищов си бях отворил прозореца съвсем малко, а парното бях оставил въздуха да влиза отвън на най-студеното, като не съм го пускал да духа. А просто да влиза по-студен въздух, че като си тръгнах към обяд си беше около 20-23 градуса. И си ми беше перфектно, като през повечето време лявата ми ръка я държах навънка през прозореца.

Jivko7777
20-03-2011, 12:29
С климатик харчи повече, но ако караш градско...За града и в това време до около 25 градуса от климатик няма смисъл...За извън града обаче климатика е за предпочитане по обясними причини...защото след 90-100 шума става доста голям...

Alexandrov70
20-03-2011, 22:23
Какви ги говорите?В града или извън града климатика си е по-добре, майната му на разхода.А кажете ми като е по-добре на отворени прозорци в града , кой ще ви охлади в задръстването при 35 градуса?

DolarBill
20-03-2011, 22:30
А дали не е по икономично в града да караш на свалени прозорци, и на климатик на дълъг път. Защото в големите задръствания няма да играе съществена роля въздушното съпротивление.

Alexandrov70
20-03-2011, 22:33
А дали не е по икономично в града да караш на свалени прозорци, и на климатик на дълъг път. Защото в големите задръствания няма да играе съществена роля въздушното съпротивление.
Дам ... ...и главата ти ще стане на шиник от шума , силната музика и ще ти се схване врата от течението.Отварям прозореца само докато пуша.

BatVas
21-03-2011, 16:18
Е, колко да харчи градско повече с климатик , сега ми е 23 литра градско, да стане 24 :)

Jivko7777
22-03-2011, 21:36
Е, колко да харчи градско повече с климатик , сега ми е 23 литра градско, да стане 24 :)

Е то при тебе наистина няма смисъл да го изключваш все тая дали 23, дали 25 http://s16.rimg.info/044aaa9d0f88984aacf6924242c2273d.gif