PDA

View Full Version : Водород в бензиновия резервоар



fred
26-03-2011, 18:10
Интересно звучи, ако е истина, удря всичи еко и прочее алтернативни недомислици /на тоя етап поне/, и т.н.Ако се получи, ще е добре.Част от статията
Британски учени от Rutherford Appleton Laboratory обаче твърдят, че са намерили начин да се справят с тези неудобства. Разработената за компанията Cella Energy система позволява съхраняването на водород с помощта на нанотехнологиите.
"Горивото се капсулова в микроскопични мехурчета, които се държат като течност. Процесът се нарича електроспининг и представлява затваряне на комплексен химически хидрид в сфера от полимерни нишки с пореста обвивка. Скоростта на отдаване на водорода през нейните нано-отвори е много висока, което помага да се поддържа ниска температура. Самата сфера задържа всички вредни химикали, използвани в процеса."

Линк към публикацията.
http://spisanie.mobile.bg/avtomobili/vodorod-v-benzinoviia-rezervoar.html

cassillas
26-03-2011, 22:41
Сбъдната мечта. И честно казано се надявам повече на подобна технология отколкото на ел. хибриди.

vladev
26-03-2011, 23:19
[...] удря всичи еко и прочее алтернативни недомислици /на тоя етап поне/ [...]

Със сигурност стъпка в правилната посока. Остава да измислим как да получавме водород по чист начин. В момента, доминиращият метод за добив е от изкопаеми горива (нефт и природен газ), а екологично чистият - електролиза - е безумно скъп.

ФЕРАРИСТ
27-03-2011, 15:23
Петролните компании вече 2 десетилетия успешно успяват да тушират възхода на тия неща, можем дамо да се надяваме тва да не продължи още 2......

spe4elist
27-03-2011, 16:05
Петролните компании вече 2 десетилетия успешно успяват да тушират възхода на тия неща, можем дамо да се надяваме тва да не продължи още 2......

Петролните компании имат само една алтернатива - да направят цената на барел около 9.99$ :crazy:

ФЕРАРИСТ
27-03-2011, 16:21
Петролните компании имат само една алтернатива - да направят цената на барел около 9.99$ :crazy:
Ми те именно затва слагат тия пръти в колелата на тия технологии.......

spe4elist
27-03-2011, 17:08
М, те ако продължават да вдигат цената на петрола, китайската инженерна мисъл много скоро ще изобрети Li-Ion-Polymer-ната батерия, с размерите на цигарена кутия ... и тогава ще бъде късно за тях :crazy::crazy::crazy:

lordliness
27-03-2011, 22:36
И аз мисля ,че това е бъдещето ,електричеството е умряла работа.Интересно като свърши петрола от какво ще правят масла,пластмаси и маргарин :)

myato
27-03-2011, 23:11
Дали електричеството е умряла работа,ще разберем ако благоволят да покажат на бял свят разработките на Никола Тесла.Да не забравяме и българският принос във водородните технолотии на Илия Вълков(Юл Браун),за които също никой не желае да ни светне,а ни заглавичкват с нескоефективни вариации на разработката,при положение че е същиствувала и демонстрирана работеща,ефективна схема,както и при Тесла в същност.Колкото до маргарина,дали ще го правят от нефт,кюмюр или друга боза,все ще си е битова химия.

lordliness
28-03-2011, 00:00
Тесла е бил истински гений ,възхищавам му се!

fred
28-03-2011, 09:15
Наистина петролните компании нямат изгоа от алтернативни източници на тоя етап.А колкото до водорода, той е най често срещания елемент в природата, не съм химик или физик, как ли ще се добива-но в посочение линк има и цена на литър, която е разумна, а като проблем се посочва, какво да се прави с отработените вредни вещества от процеса, тоест, мисля си, че е проблема толкова в добива но водород.Но ако се захванат сероизно с това, пречките няма да са сериозни

kolev
28-03-2011, 11:46
Наистина петролните компании нямат изгоа от алтернативни източници на тоя етап.А колкото до водорода, той е най често срещания елемент в природата, не съм химик или физик, как ли ще се добива-но в посочение линк има и цена на литър, която е разумна, а като проблем се посочва, какво да се прави с отработените вредни вещества от процеса, тоест, мисля си, че е проблема толкова в добива но водород.Но ако се захванат сероизно с това, пречките няма да са сериозни

наистина водорода е най-срещания елемент, но винаги е свързан с нещо. ти вкарваш енергия за да го разделиш,съхраниш и после ползваш. в тоя случай водорода не е източник на енергия, а преносител на енергията която си вложил за да го отделиш. да не говорим че в момента за промишлени нужди той се добива от нефтни продукти. за това за съжаление не е алтернатива на нефта, който е готова енергия.

morfius
28-03-2011, 11:48
Интересна идея... и само толкова.
Електричество му е майката, въпроса е да се направят читави и евтини акумулатори.
Ток можеш да направиш от всичко все пак.

ФЕРАРИСТ
28-03-2011, 11:49
Интересно като свърши петрола от какво ще правят масла,пластмаси и маргарин :)
О, петрола скоро няма да свърши, тва са пълни глупости за да може цената му да се държи висока........евтин трик - обяви една стока за изчерпваща се или за дефицитна и цената и никога няма да падне.....

tanatos
28-03-2011, 17:10
Мда, нека днес кажат по новините, че захарта е на свършване и килото ще удари 4-5 лв.

Петрола няма да свърши или поне не скоро, все пак рано или късно и това ще стане. Ако нещата бяха сериозни в УСА нямаше да карат от 5 до 8 литрови двигатели и цената на галон да е долар и нещо. За арабските страни да не говорим. По нашите географски ширини нещо не е у редо..

tanatos
28-03-2011, 17:10
Мда, нека днес кажат по новините, че захарта е на свършване и килото ще удари 4-5 лв.

Петрола няма да свърши или поне не скоро, все пак рано или късно и това ще стане. Ако нещата бяха сериозни в УСА нямаше да карат от 5 до 8 литрови двигатели и цената на галон да е долар и нещо. За арабските страни да не говорим. По нашите географски ширини нещо не е у редо..

lordliness
28-03-2011, 19:33
Страните които добиват нефт се договарят колко да добиват дневно(т.н. квоти) и така поддържат високи цени, ако добиват безконтролно цената ще падне драстично.

RangeUser
28-03-2011, 23:02
Мда, нека днес кажат по новините, че захарта е на свършване и килото ще удари 4-5 лв.

Петрола няма да свърши или поне не скоро, все пак рано или късно и това ще стане. Ако нещата бяха сериозни в УСА нямаше да карат от 5 до 8 литрови двигатели и цената на галон да е долар и нещо. За арабските страни да не говорим. По нашите географски ширини нещо не е у редо..

В САЩ бензинът отдавна не е долар и нещо за галон, от около $2.70 до $5 в зависимост регюлар или премиум, а дизелът е между $3-$5, също зависи в кой щат. И там хората почват леко да се усещат, макар и много бавно:zzz:

fade
29-03-2011, 00:07
Ами аз не, че нещо се явяваm защитник на петролните компании ама...
Искам да питам от къде се взема тоя водород, колко енергия (обикновенно електро енергия) отива за получаването му и от къде АДЖЕБА идва тази енергия? Да не би случайно да е от фосилни горива?
Колеги... казвал съм го и друг път, но твърдо съм решил да повторя:
Няма по-велик инженер от природата, поне засега!
Така, че стига с тия конспирации, стига с тия легенди за велики неразбрани учени, алтернативни източници и играчки за богати държави.
Давам ви един пример:
Един слънчев колектор не може през целият си живот да произведе енергията използвана за направата му!
Наскоро видях и лог от едно от най-големите соларни полета в Б-я. За миналата година само в 5% от времето е работило на максималната си мощност.
Тука има хора които ме познават и знаят мноо добре с какво се занимавам понастоящем... това обаче не ми пречи да бъда все пак прагматичен и преди всичко инженер.
Баси дано шефа не чете в тоя форум :tooth:

b_angelov
29-03-2011, 16:02
Ами аз не, че нещо се явяваm защитник на петролните компании ама...
Искам да питам от къде се взема тоя водород, колко енергия (обикновенно електро енергия) отива за получаването му и от къде АДЖЕБА идва тази енергия? Да не би случайно да е от фосилни горива?
Колеги... казвал съм го и друг път, но твърдо съм решил да повторя:
Няма по-велик инженер от природата, поне засега!
Така, че стига с тия конспирации, стига с тия легенди за велики неразбрани учени, алтернативни източници и играчки за богати държави.
Давам ви един пример:
Един слънчев колектор не може през целият си живот да произведе енергията използвана за направата му!
Наскоро видях и лог от едно от най-големите соларни полета в Б-я. За миналата година само в 5% от времето е работило на максималната си мощност.
Тука има хора които ме познават и знаят мноо добре с какво се занимавам понастоящем... това обаче не ми пречи да бъда все пак прагматичен и преди всичко инженер.
Баси дано шефа не чете в тоя форум :tooth:

Наистина дано шефа ти не чете форума, за да не гледа какви небивалици пишеш!

Колко енергия (в киловати) според теб е необходима за производството на един моно- или поликристален панел с мощност 220Wp да речем?

ФЕРАРИСТ
29-03-2011, 16:41
В САЩ бензинът отдавна не е долар и нещо за галон, от около $2.70 до $5 в зависимост регюлар или премиум,
3 гущера за 3.8 литра безн.....баси, живи да ги ожалиш.....ако тва е цената на бенза у нас, аз зимъска няма да си гася колата вечерта че да ми е топла за сутринта ебаси.......:roll2:

lordliness
30-03-2011, 19:39
http://www.esencia1.info/static.php?page=static090323-104523

kolev
31-03-2011, 10:21
само не се почвайте и тука с тая простотия за великия "браунов газ"

fastedy
31-03-2011, 17:26
вчера попаднах на тази тема.четох тук там из нета.дори
намерих български генератори на цена от 535лева.във форумите пишат за 30-50% икономия на гориво.но се чудя
ако всичко това е възможно не говорим ли за перпето
мобиле. или това е начин за повишаване на КПД.

kolev
31-03-2011, 17:51
единственото нещо което повишава това са парите в джоба на търговеца :lol:
не се занимавай с глупости или си купи един магнетизатор. и на него пише че дава 30% икономия ама стурва само 10-20лв :lol::lol::lol:

lordliness
31-03-2011, 17:59
Незнам,1600км с 4 литра вода,явно такива генератори работят, но защо не са разпространени колкото и да е скъпо производството им.Перпетум мобиле е друго. Първият закон на термодинамиката изключва възможността за перпетум мобиле от първи род. http://www.xnetbg.com/new/forum/index.php?topic=10213.0;prev_next=prev

fastedy
31-03-2011, 18:37
Незнам,1600км с 4 литра вода,явно такива генератори работят, но защо не са разпространени колкото и да е скъпо производството им.Перпетум мобиле е друго. Първият закон на термодинамиката изключва възможността за перпетум мобиле от първи род. http://www.xnetbg.com/new/forum/index.php?topic=10213.0;prev_next=prev
колата не може да работи само с генератора той само
донабавя гориво но се чудя енергията необходима за
разлагането на водата не е ли еквивалена на енергията получена при изгарянето на водородната смес

kolev
31-03-2011, 18:47
Незнам,1600км с 4 литра вода,явно такива генератори работят, но защо не са разпространени колкото и да е скъпо производството им.Перпетум мобиле е друго. Първият закон на термодинамиката изключва възможността за перпетум мобиле от първи род. http://www.xnetbg.com/new/forum/index.php?topic=10213.0;prev_next=prev
аз съм минавал над 2000 км само с 1,5 литра вода. горна баня беше и изядох и един киткат :crazy:


колата не може да работи само с генератора той само
донабавя гориво но се чудя енергията необходима за
разлагането на водата не е ли еквивалена на енергията получена при изгарянето на водородната смес
и от къде го добавя - от бензина който изгаря двигателя. освен това количеството газ е смешно малко за да има какъвто и да е ефект дори ако приемем че системата е перпетум мобиле.

fastedy
31-03-2011, 19:24
точно това имам в предвид но доста народ се е запалил по системата

kolev
31-03-2011, 20:08
ами шарани има много. пък и търговците си правят по няколко регистрации и си говорят самички какви невероятни икономии са постигнали и по някое време - "аз ги продавам"
погледни я тая клетка и кажи какво и струва 200-та лева и как така има и от 200 и от 300 и така до 600. тая последната сигурно ще ти връща бензин в резервоара.

lordliness
31-03-2011, 22:00
Едно време когато бях млад и не карах Алфа имаше едно списание ''наука и техника'' там пишеха само сериозни и проверени неща,и разказваха за американец който също карал с вода, пълнел резервоара с вода и добавял малко някакви съставки ,според неговите думи съставките можели да се купят от всяка аптека,което означава ,че са широко разпространени и евтини,но за съжаление и той малко умрял скоропостижно при неизяснени обстоятелства.И да ви кажа при тези цени на горивата от одеве гледам библията и се изкушавам да я разлистя пък дано ме осени нещо.

---------- Post added at 22:00 ---------- Previous post was at 21:43 ----------


колата не може да работи само с генератора той само
донабавя гориво но се чудя енергията необходима за
разлагането на водата не е ли еквивалена на енергията получена при изгарянето на водородната смес ако използваш някакъв катализатор за разлагане на водата няма да те бърка -в кофа вода две капки катализатор и си имаш две молекули водород и една молекула кислород ,които може да се взривят по всяко време и от горенето на водорода отпадния продукт е пак вода Н2О.

kolev
31-03-2011, 22:09
Едно време когато бях млад и не карах Алфа имаше едно списание ''наука и техника'' там пишеха само сериозни и проверени неща,и разказваха за американец който също карал с вода, пълнел резервоара с вода и добавял малко някакви съставки ,според неговите думи съставките можели да се купят от всяка аптека,което означава ,че са широко разпространени и евтини,но за съжаление и той малко умрял скоропостижно при неизяснени обстоятелства.И да ви кажа при тези цени на горивата от одеве гледам библията и се изкушавам да я разлистя пък дано ме осени нещо.

е в това няма нищо чудно. лесно може да разделиш водата с химична реакция , но крайната ефективност пак ще е по-лоша от това да копаш петрол
http://en.wikipedia.org/wiki/Water_splitting#Chemical_production

fade
03-04-2011, 12:56
Наистина дано шефа ти не чете форума, за да не гледа какви небивалици пишеш!

Колко енергия (в киловати) според теб е необходима за производството на един моно- или поликристален панел с мощност 220Wp да речем?

Какви точно небивалици съм написал колега?
До утре може да се замярваме с линкове от Google как един поликристален силициев панел при съвременните технологии се изплаща за 4 та дори и за 2 години, но всъщност това изобщо не са реални резултати и са на базата на теоретични прогнози. Също така срока на експлоатация изобщо все още не е доказан. Зaмърсяването на панела, примерно доста сваля КПД и много други неща които изобщо не сe вземат предвид при тези "хипотетични" прогнози. Наскоро един приятел прави контролер за малък панел ~40W който уж беше последен писък на технологията и струваше ... След тестовете и наладката на софтуера за управление видяхме за какво иде реч. Направихме и някой малки сметки, поинтересувахме се и от реалните резултати от някой други места, за да не би нещо проблема да е в нашият телевизор, така, че знам какво съм написал. ;)
Разбирам ентусиазма обхванал Ви от новите технологии, а може би и младежкият Ви порив за спорове и себеутвърждаване, но лично аз не намирам за нужно да си хабя енергията за подобни почесващи само егото словоблудства. Лично за мен дискусията с Вас е приключила още преди да е започнала. :tooth: