PDA

View Full Version : Как се тества дизел на прима виста?



nik_koll
09-04-2011, 15:41
Колеги, след три четири дни и аз ще се сдобия с Алфа 166, обаче не мога да разбера как точно да "диагностицирам" на място дизеловия двигател. Ако някой може - да помага, че не остана време :)

Jivko7777
09-04-2011, 16:06
От къде си?

nik_koll
09-04-2011, 16:31
От Стара Загора съм, но Алфата ще е или от Пловдивско или от Благоевград.

Jivko7777
09-04-2011, 16:35
Еми трябва си качествена диагностика, там всичко си показва ;) Благоевград е близо до София, там клубните сервизи ще ти свършат работа ;)
Иначе в Стара Загора също има клубен!

nik_koll
09-04-2011, 16:45
Да, ама надали някой ще се съгласи да откара колата до диагностичен център - освен мен :D Иска ми се да разреба по стар дизелски обичай какво мога да направя. Имаше една публикация с някакви ръчни методи и стъкалца :D Поне това бих могъл да направя на място. А за пълна диагностика ще е на местно ниво старозагорско.

Jivko7777
09-04-2011, 16:58
Откаже ли ти диагностика бягай надалеч от такъв човек ;) Каква ти е файдата на пълна диагностика като си купил колата вече, на свършен факт!

nik_koll
09-04-2011, 17:06
От човека ще избягам, ама кат искам колата :D :D :D Притеснява ме, че и двете убавици са без номера и не зная по какъв начин ще се навият да ги откараме на диагностика, а и не зная колко ще ми поискат.

---------- Post added at 17:06 ---------- Previous post was at 17:03 ----------

Виж за какво става дума и май ще хвърлям чоп на място :D :D :D
http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11295560417124545&f1=details


://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11300189787717291&f1=details


://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11281874017247451&f1=details

Jivko7777
09-04-2011, 17:07
От човека ще избягам, ама кат искам колата :D :D :D Притеснява ме, че и двете убавици са без номера и не зная по какъв начин ще се навият да ги откараме на диагностика, а и не зная колко ще ми поискат.

Диагностиката е около 30лв ;) Това да ти е проблема...
Иначе за онези стари методи, за които говориш, ето ги и тях ;) На пръв поглед без диагностика дори ще ти помогнат доста! Също следи и за някои лампи по таблото да не светят! И останалото е късмет, да се похвалиш после и почерпиш накрая, разбира се :)

1. Добрият двигател ще запали само с един подгрев от накалните свещи /едно изгасяне на лампата за накала на арматурното табло/. При това без да се мъчи и хърка продължително време. Добрият дизел пали като бензинов мотор.

2. При току що стартиран студен двигател извадете щеката за маслото-от тръбичката не трябва да духа въздух или да излизат изгорели газове.Ако се появят маслени пръски-двигателят е издухан.Добрият дизел няма картерно налягане-не духа през тръбичката за щеката.

3. Развийте тапата за наливане на масло в двигателя при работещ горещ двигател.Излизането на изгорели газове и пръски масло от там е признак за недобър двигател.

4. Слушайте работата на двигателя.Добрият дизел работи стегнато, равномерно, без да мени обороти и без странични шумове-хъркане, стържене, виене, периодично скърцане, чаткане и др.Работата на добрият дизел може да се оприличи с музика-не трябва да дразни ухото.

5. Погледнете изгорелите газове излизащи от ауспуха-те са най-добрият тестер за годността на двигателя.Добрият дизел има труднозабележими газове-безцветни.Белият пушек е признак за вода в цилиндрите-дали ще е спукан блок, глава или издухана гарнитура е отделен въпрос.Сивият пушек с тежък маслен мирис е на изгоряло масло-това е признак за износен двигател.Дайте газ и задръжте на около 2000 оборота.Нормално е колата в началото да припуши черен димПроблем е ако след 2-3 секунди от установяване на оборотите на 2000 черният пушек не се изчисти, а продължи да излиза от ауспуха.Това е гаранция за лошо изгаряне на нафтата.Проблемът е или избягала центровка, коксувал разпръсквач /т.нар."пикаеща дюза"/, омекнали пружини на дюзите, но може и да се корени и в горивната помпа, което е твърде лош вариант.Специално френските дизели не припушват дори при рязко подаване на газ, поради радиално-лъчевите си дюзи и по-финото смесообразуване от директното впръскване.

6. Вземете лист хартия /примерно парче вестник или лист от тетрадка/.При запален двигател поставете листа върху отвора на ауспуха, така че изгорелите газове да го огъват при излизането си.Накарайте някой да подаде рязко газ и да пусне веднага педала.Листът първоначално ще се огъне под напора на газовете.Ако след отпускане на газта и при падането на оборотите на двигателя листа се засмуче от ауспуха имате гарантирано неплътни изпускателни клапани.

7. Отворете казанчето за антифриз при работещ двигател.Накарайте някой да подаде газ и да задържи около 2500 оборота.Ако от охладителната течност в казанчето започнат да излизат мехурчета с газ-имате издухана гарнитура.

8. При работещ двигател огледайте ремъчните шайби.Не трябва да имат радиално и аксиално биене при въртене.Това се забелязва сравнително лесно.

9. Изкарайте маслената щека и огледайте цвета на маслото.Дори и 20 километра след смяната маслото на дизела е катранено черно на цвят.Наличието на бяла емулсия е гаранция за вода в маслото.Всякакъв друг цвят масло освен черно е съмнителен фактор за наличие на присадка.

10. Вземете парченце стъкло и вълнено парцалче.Поставете върху стъкълцето капка масло от щеката и разтриите с парцалчето.Ако стъклото се надере-имате присадка в маслото.

11. Запалете двигателя и го оставете на празен ход.Просто следете вибрациите.Скачащият или тресящият дизел е неизправен.Тресенето може да се дължи на ниски регулирани обороти, но това е малко вероятна причина.Версията, че дизелът тресе и вибрира по принцип е мит.Може да е било така с прототипа на Рудолф Дизел, но не и със съвременен двигател.Моторът трябва да има спокоен, равномерен ход.Почти като бензинов агрегат.Завишената в сравнение с бензина вибрация идва от по-твърдата работа, на която принципно е основан този двигател.

12. Качете на канал колата и огледайте картера на двигателя за удари.Проверете за течове на масло при работещ двигател.Знайте, че най-трудно се отстранява теч между скоростната кутия и двигателя-смяната на виновната семеринга е доста трудоемка и изисква демонтаж на кутията.

13. Оставете колата на наклон за изкачване.Опитайте се да тръгнете без да подавате газ.Добрият дизел потегля по баир и се движи без нужда от допълнително натискане на газта на първа предавка с минимум двама човека вътре.Ако двигателят загася при това изпитание значи не струва

14. Изпробвайте колата на рязко ускорение.Дизелът трябва да изтегля равномерно с подчертана тяга при ниски обороти.Следете за поява на вибрации при ускорението.Ако установите такива причинени от мотора, не купувайте колата.Има проблем с горивната апаратура или по някаква причина се е изместил резонансния толеранс на двигателя-имах такъв случай наскоро.

15. Едва след като преминете всички указани процедури можете да закарате колата за тест в дизел-сервиз
Тестването на двигателя в дизел-сервиз не е нито скъпа, нито трудоемка, нито опасна процедура
Тя включва замер на компресиятана мотора, тест на дюзите, тест на горивната помпа и тест на накалните свещи.Хората там са специалисти и ще ви кажат какво точно му има на мотора и заслужава ли си парите.От мен знайте само, че няма начин всички цилиндри на един двигател втора употреба да дадат еднаква компресия.Важното е всеки по отделно да даде стойност не по-малка от средната между максималната и минималната указани от завода производител.Това е така заради ред причини-неравномерност на охлаждането, нагар или неплътни клапани и др.Всеки производител дава граничните стойности при нов и при износен за основен ремонт двигател.

Въпроса с присадките е доста болен. Те се откриват много трудно и почти невъзможно без лабораторен анализ. Има два вида присадки-които се натрупват по износените части и които повишават вискозитета на смазващото масло. Първите се откриват много трудно.Все пак методът със стъкълцето и вълнения парцал открива повечето, защото съдържат твърди абразивни частици. Вторият тип се откриват лесно при студено време. Те сгъстяват маслото и си личи като се извади щеката на студен двигател-маслото е гъсто като пчелен мед.Освен това двигателят с тази присадка се развърта трудно при палене. Дори и зимата добрият дизел с хубаво и чисто масло трябва да се развърта енергично и без трудност при палене.

kiko73
09-04-2011, 18:20
Всичко, което е написал Живко е така обаче най-добре ще е да вземеш с теб някой, който е карал такъв мотор, той най-добре ще усети какво прави мотора и какво би трябвало да прави, пък ако вземете и едно РС да прочетете там на място километрите... `щото напоследък любимо занимание на търговците е "върни километража".
п.с. Още един важен тест - палиш, вдигаш оборотите до към 3000 и пускаш рязко газта - ако усетиш някакво претрисане има голяма вероятност маховика да е "тръгнал". Също и при гасене, ако имаш усещането, че при връщане на контактния ключ ДВГ прави още част от оборота - най-вероятно маховик.
Лично аз не бих си купил кола с измит ДВГ - ако няма избило масло по него търговците не го мият за да му правят реклама "виж колко прах и нито капка масло", а ако е измит има голяма вероятност да е избил отвсякъде.
Сигурно знаеш, че нов маховик е около 1000 - ка, съединител 500-600 и работата става дебела.
Ако цената не е ниска не е лошо да провериш и окачването, въпреки, че търговеца не знам как ще се навие, ако няма номера трябва да я качиш на пътна помощ, да я откараш в сервиз в непознат град...
И в края на краищата всичко си е 90% късмет :thumbup:

valio 323
09-04-2011, 21:21
Колегата по горе постнал великолепни начини да разгадаеш читавата кола от напудрената.Само и аз да вмъкна нещо.Няма кола която да не духа дори и леко като отвъртиш капачката на маслото.Все пак помпата прави налягане и няма как ....въпросът е да не пръска масло и да духа силно,.А по принцип има коли които си изгасват като я махнеш капачката.Също колегата трябва да е наясно кои лампички светят на таблото при контакт.Много често ги развиват...

oriono
10-04-2011, 08:43
Виж колега аз като купувах моята взех един прятел с лаптоп - диагностика на място и готово. Ако твърдо си решил 166 това е варианта. Намираш някой с кабел, лаптоп и тръгваш да обикаляш. Важното е да не бързаш, понеже като започне да те човърка отвътре и правиш грешки. Чакане му е майката -докато изпадне нещо читаво.

rusiq86
10-04-2011, 09:22
Това е варианта...вземаш някой да я провери как е. ти сам можеш да проверих ходова част и забележки.
Без диагностика си е хазарт...ако 50:50 за теб е печеливша стратегия и ако имаш излишни средства!

balev64
10-04-2011, 11:36
Мога да споделя и аз туй онуй.Моята алфа съм я купил от Германия,то по принцип там като ти кажат че колата е о,кей значи е о,кей но аз все пак ще разкажа какво ми направи впечатление.На външен вид си личеше че човека е бил стопанин,но не и маняк.При паленето запали без много много подканяния,точно както си пали едно ЖТД-2 оборота и после "експлозия".Понеже имаше лек проблем в предния калник аз реших че колата не ми харесва и почти си тръгнах но един приятел който беше с мен едва не упражни насилие за да ме вразуми.Трябва да ви кажа че от първия път когато я запалих та до ден днешен колата един път не е ипушила отзад,много приятели които са карали след мен са ми го казвали като нещо което е било доста забележително за тях, а именно че колата "грам" не пуши.Звукът на мотора също е важен,не трябва да има вибрация от успокоителната ролка до генератора.Ако има вибриране след 10-на минути работа то значи че:акумулатора е пред споминаване,демпферна шайба също тоже,шайба на компресор с проблемен лагер,лагерите на генератора също товарят ако са заминали и то най вече заден лагер,той същия ми запали главицата миналото лято та смених и него и генератора но то това е друга история за некъдърни и мързеливи майстори.Освен тези неща,двигателя трябва да работи спокойно и без никакво тресене,на вид трябва да е като все едно че не работи.Когато си в купето не трябва да го чуваш а да го усещаш единствено на волана,дори и скоростния ти лост не трябва да има никакви вибрации.Антифриза в казанчето трябва да е между минимума и максимума,моя там си седи,за две години и половина съм долял едно кило и то не че беше паднало нивото а ей тъй за проба,докарвм го на максимум и след един месец пада на средата и там си седи с години.самия антифриз трябва да е блажен но не и със следи от масло или мазни петна в него.Хидравликата също трябвада се пробва,моята в началото не издаваше нито звук нито трептене когато завивах на място,но сега след две години в България взе да се чува,макар че за мен беше по ненормално когато не се разираше по нищо освен по лекото въртене на волана че я има.Когато пробваш колата при 120 км/ч не трябва да имаш никакви вибрации в предницата,а в интервала между 40-80 км/ч никакви шумове от лагери.Каретата предполагам че знаеш как се пробват.По принцип по ходовата част не трябва да имаш никакви нехарктерни звуци по време на движение.А бе кола и жена са на късмет,и три дена да гледаш и да избираш какъвто и е късмета това ще е.Аз на пример винаги съм си избирал колите според външния им вид и рабоата на двигателя на празен ход.Успех.

leshoiad
10-04-2011, 16:56
Диагностиката е около 30лв ;) Това да ти е проблема...
Иначе за онези стари методи, за които говориш, ето ги и тях ;) На пръв поглед без диагностика дори ще ти помогнат доста! Също следи и за някои лампи по таблото да не светят! И останалото е късмет, да се похвалиш после и почерпиш накрая, разбира се :)

1. Добрият двигател ще запали само с един подгрев от накалните свещи /едно изгасяне на лампата за накала на арматурното табло/. При това без да се мъчи и хърка продължително време. Добрият дизел пали като бензинов мотор.

2. При току що стартиран студен двигател извадете щеката за маслото-от тръбичката не трябва да духа въздух или да излизат изгорели газове.Ако се появят маслени пръски-двигателят е издухан.Добрият дизел няма картерно налягане-не духа през тръбичката за щеката.

3. Развийте тапата за наливане на масло в двигателя при работещ горещ двигател.Излизането на изгорели газове и пръски масло от там е признак за недобър двигател.

4. Слушайте работата на двигателя.Добрият дизел работи стегнато, равномерно, без да мени обороти и без странични шумове-хъркане, стържене, виене, периодично скърцане, чаткане и др.Работата на добрият дизел може да се оприличи с музика-не трябва да дразни ухото.

5. Погледнете изгорелите газове излизащи от ауспуха-те са най-добрият тестер за годността на двигателя.Добрият дизел има труднозабележими газове-безцветни.Белият пушек е признак за вода в цилиндрите-дали ще е спукан блок, глава или издухана гарнитура е отделен въпрос.Сивият пушек с тежък маслен мирис е на изгоряло масло-това е признак за износен двигател.Дайте газ и задръжте на около 2000 оборота.Нормално е колата в началото да припуши черен димПроблем е ако след 2-3 секунди от установяване на оборотите на 2000 черният пушек не се изчисти, а продължи да излиза от ауспуха.Това е гаранция за лошо изгаряне на нафтата.Проблемът е или избягала центровка, коксувал разпръсквач /т.нар."пикаеща дюза"/, омекнали пружини на дюзите, но може и да се корени и в горивната помпа, което е твърде лош вариант.Специално френските дизели не припушват дори при рязко подаване на газ, поради радиално-лъчевите си дюзи и по-финото смесообразуване от директното впръскване.

6. Вземете лист хартия /примерно парче вестник или лист от тетрадка/.При запален двигател поставете листа върху отвора на ауспуха, така че изгорелите газове да го огъват при излизането си.Накарайте някой да подаде рязко газ и да пусне веднага педала.Листът първоначално ще се огъне под напора на газовете.Ако след отпускане на газта и при падането на оборотите на двигателя листа се засмуче от ауспуха имате гарантирано неплътни изпускателни клапани.

7. Отворете казанчето за антифриз при работещ двигател.Накарайте някой да подаде газ и да задържи около 2500 оборота.Ако от охладителната течност в казанчето започнат да излизат мехурчета с газ-имате издухана гарнитура.

8. При работещ двигател огледайте ремъчните шайби.Не трябва да имат радиално и аксиално биене при въртене.Това се забелязва сравнително лесно.

9. Изкарайте маслената щека и огледайте цвета на маслото.Дори и 20 километра след смяната маслото на дизела е катранено черно на цвят.Наличието на бяла емулсия е гаранция за вода в маслото.Всякакъв друг цвят масло освен черно е съмнителен фактор за наличие на присадка.

10. Вземете парченце стъкло и вълнено парцалче.Поставете върху стъкълцето капка масло от щеката и разтриите с парцалчето.Ако стъклото се надере-имате присадка в маслото.

11. Запалете двигателя и го оставете на празен ход.Просто следете вибрациите.Скачащият или тресящият дизел е неизправен.Тресенето може да се дължи на ниски регулирани обороти, но това е малко вероятна причина.Версията, че дизелът тресе и вибрира по принцип е мит.Може да е било така с прототипа на Рудолф Дизел, но не и със съвременен двигател.Моторът трябва да има спокоен, равномерен ход.Почти като бензинов агрегат.Завишената в сравнение с бензина вибрация идва от по-твърдата работа, на която принципно е основан този двигател.

12. Качете на канал колата и огледайте картера на двигателя за удари.Проверете за течове на масло при работещ двигател.Знайте, че най-трудно се отстранява теч между скоростната кутия и двигателя-смяната на виновната семеринга е доста трудоемка и изисква демонтаж на кутията.

13. Оставете колата на наклон за изкачване.Опитайте се да тръгнете без да подавате газ.Добрият дизел потегля по баир и се движи без нужда от допълнително натискане на газта на първа предавка с минимум двама човека вътре.Ако двигателят загася при това изпитание значи не струва

14. Изпробвайте колата на рязко ускорение.Дизелът трябва да изтегля равномерно с подчертана тяга при ниски обороти.Следете за поява на вибрации при ускорението.Ако установите такива причинени от мотора, не купувайте колата.Има проблем с горивната апаратура или по някаква причина се е изместил резонансния толеранс на двигателя-имах такъв случай наскоро.

15. Едва след като преминете всички указани процедури можете да закарате колата за тест в дизел-сервиз
Тестването на двигателя в дизел-сервиз не е нито скъпа, нито трудоемка, нито опасна процедура
Тя включва замер на компресиятана мотора, тест на дюзите, тест на горивната помпа и тест на накалните свещи.Хората там са специалисти и ще ви кажат какво точно му има на мотора и заслужава ли си парите.От мен знайте само, че няма начин всички цилиндри на един двигател втора употреба да дадат еднаква компресия.Важното е всеки по отделно да даде стойност не по-малка от средната между максималната и минималната указани от завода производител.Това е така заради ред причини-неравномерност на охлаждането, нагар или неплътни клапани и др.Всеки производител дава граничните стойности при нов и при износен за основен ремонт двигател.

Въпроса с присадките е доста болен. Те се откриват много трудно и почти невъзможно без лабораторен анализ. Има два вида присадки-които се натрупват по износените части и които повишават вискозитета на смазващото масло. Първите се откриват много трудно.Все пак методът със стъкълцето и вълнения парцал открива повечето, защото съдържат твърди абразивни частици. Вторият тип се откриват лесно при студено време. Те сгъстяват маслото и си личи като се извади щеката на студен двигател-маслото е гъсто като пчелен мед.Освен това двигателят с тази присадка се развърта трудно при палене. Дори и зимата добрият дизел с хубаво и чисто масло трябва да се развърта енергично и без трудност при палене.

Живко, готин си братле и наистина полезен, обаче е редно колегите да знаят, че т'ва не са твои писания и препоръки щото, инъче се получава плагиатство............
http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?t=52018 ............... обърнете внимание на годината на поста!!!

Редно е да се знае първоизточника на тази изключително полезна информация!!!

Jivko7777
10-04-2011, 17:22
Живко, готин си братле и наистина полезен, обаче е редно колегите да знаят, че т'ва не са твои писания и препоръки щото, инъче се получава плагиатство............
http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?t=52018 ............... обърнете внимание на годината на поста!!!

Редно е да се знае първоизточника на тази изключително полезна информация!!!

Аз горе съм писал че не е мое мнение, а аз имах на компа това което търсеше колегата :)

pinko
10-04-2011, 19:02
Редно е да се знае първоизточника на тази изключително полезна информация!!!

И както всяка информация от интернет, и тази е пълна с неточности и силно заблуждаващи твърдения.

Например - като отвиете капачката за наливане на масло, не трябвало да духа и да пръска масло?!?!?

Ми аз, дето карам само чисто нови коли, съм правил такива опити - духат като за световно и направо оливат мотора с масло, особено ако точно под капачката се падат гърбиците на разпределителния вал. Чисто нови дизели на БМВ, Мерцедес, Рено, Пежо и т.н. на максимум няколко хиляди километра.

Дизела трябвало да пали като бензин? Тва важи за старите дизели, комънрейлите трябва да повъртят, за да вдигнат налягане в рейла. Освен тва комънрейлите изобщо не им трябва подгряване през лятото... За разните простотии с лист хартия на аспуха няма кво да говоря - те са валидни, и то само донякъде, единствено при атмосферните дизели.

И т.н., и т.н.

Това е само няколко примера, но като цяло ПОЧТИ НИКОЯ от отделните подточки не говори нищо за състоянието на двигателя. Мързи ме да ги оборвам всичките, ама е факт.

simvola
10-04-2011, 20:00
Задължително и проверка на турбината на канал за луфтове ,последваща смяна на турбина с читава втора употреба 800-900лв. с труда .

lordliness
10-04-2011, 20:21
За духането от мотора и аз не съм виждал кола която въобще да не духа,спират да духат ,ако всичко им е наред, когато се подаде газ,подаваш газ и спира да духа, пускаш газта и пак си подухва.Ако искаш може да си извадиш временни номера 30-40 лева са и може да си ходиш с тях където си поискаш.

kiko73
10-04-2011, 21:13
Ами като изгасиш ДВГ, ако демпферния маховик е наред неговото движение (демпферния ход) не би трябвало да се чува (усеща). Ако има "уморени", счупени пружини или тръгнал лагер се усеща и чува демпферния ход като силата на шума е в зависимост от амортизирането (повредата). Така ми го е обяснил майстора, който ми поддържа скраповете.

vladev
11-04-2011, 21:46
Тъй, да ви кажа няколко неща за дизела, които ме научиха да гледам като купувах моята. Дали са верни - предполагам. Дали са изчерпателни - не, но ми помогнаха да отсея 90% от омагьосаните тикви по авто-моргите/къщите.

1. Маховика - при работа на място, леко подаваш газ от празен ход (800 об.) до около 2000 - не трябва да има притрисане. На 2 коли видях какво е като е разбит и на 1300-1400 об. имаше внушителни вибрации.

2. Турбо на място - първия и най-глупав тест е да подаваш леко газ до около 1800 оборота. Оттам трябва, без да подаваш повече газ, колата сама да ги вдигне до около 2500. Слушането за характерното турбо свистене предполгам се подразбира. Тоя тест колата може и да не го издържи ако има спукан маркуч.

3. Турбо в движение - това което ме обучиха е да направя едно ускорение на пълна газ от 1500 чак до 4000 оборота. Обикновенно на около 3200 об. турбината си променя геометрията - това трябва да става плавно - докато търсех попаднах на кола, която точно на 3200 оборота прекъсваше за секунда (може и да не е от турбо, но едва ли е нормално).

4. Шумове - тия JTD-да работят много хубаво и равномерно - може да свириш по ритъма им. Всякакви странни шумове като скърцания, клопания и други от двигателния отсек са съмнителни.

5. Бъркането в ауспуха - ЗАДЪЛИЖТЕЛНО!

6. Това много ми отвори очите - покарайте здраво JTD преди това да видите как върви като хората.

7. Диагностика - питайте продавача дали има нещо против. Когато попитах един кифтак на Горубляне за майстор получих отговора: "К'во не й аресваш? Тая кола и без да оди на майстор шъ я продам."

8. Късмет!

vaklinator
11-04-2011, 22:34
Диагностиката е около 30лв ;) Това да ти е проблема...
Иначе за онези стари методи, за които говориш, ето ги и тях ;) На пръв поглед без диагностика дори ще ти помогнат доста! Също следи и за някои лампи по таблото да не светят! И останалото е късмет, да се похвалиш после и почерпиш накрая, разбира се :)

1. Добрият двигател ще запали само с един подгрев от накалните свещи /едно изгасяне на лампата за накала на арматурното табло/. При това без да се мъчи и хърка продължително време. Добрият дизел пали като бензинов мотор.

2. При току що стартиран студен двигател извадете щеката за маслото-от тръбичката не трябва да духа въздух или да излизат изгорели газове.Ако се появят маслени пръски-двигателят е издухан.Добрият дизел няма картерно налягане-не духа през тръбичката за щеката.

3. Развийте тапата за наливане на масло в двигателя при работещ горещ двигател.Излизането на изгорели газове и пръски масло от там е признак за недобър двигател.

4. Слушайте работата на двигателя.Добрият дизел работи стегнато, равномерно, без да мени обороти и без странични шумове-хъркане, стържене, виене, периодично скърцане, чаткане и др.Работата на добрият дизел може да се оприличи с музика-не трябва да дразни ухото.

5. Погледнете изгорелите газове излизащи от ауспуха-те са най-добрият тестер за годността на двигателя.Добрият дизел има труднозабележими газове-безцветни.Белият пушек е признак за вода в цилиндрите-дали ще е спукан блок, глава или издухана гарнитура е отделен въпрос.Сивият пушек с тежък маслен мирис е на изгоряло масло-това е признак за износен двигател.Дайте газ и задръжте на около 2000 оборота.Нормално е колата в началото да припуши черен димПроблем е ако след 2-3 секунди от установяване на оборотите на 2000 черният пушек не се изчисти, а продължи да излиза от ауспуха.Това е гаранция за лошо изгаряне на нафтата.Проблемът е или избягала центровка, коксувал разпръсквач /т.нар."пикаеща дюза"/, омекнали пружини на дюзите, но може и да се корени и в горивната помпа, което е твърде лош вариант.Специално френските дизели не припушват дори при рязко подаване на газ, поради радиално-лъчевите си дюзи и по-финото смесообразуване от директното впръскване.

6. Вземете лист хартия /примерно парче вестник или лист от тетрадка/.При запален двигател поставете листа върху отвора на ауспуха, така че изгорелите газове да го огъват при излизането си.Накарайте някой да подаде рязко газ и да пусне веднага педала.Листът първоначално ще се огъне под напора на газовете.Ако след отпускане на газта и при падането на оборотите на двигателя листа се засмуче от ауспуха имате гарантирано неплътни изпускателни клапани.

7. Отворете казанчето за антифриз при работещ двигател.Накарайте някой да подаде газ и да задържи около 2500 оборота.Ако от охладителната течност в казанчето започнат да излизат мехурчета с газ-имате издухана гарнитура.

8. При работещ двигател огледайте ремъчните шайби.Не трябва да имат радиално и аксиално биене при въртене.Това се забелязва сравнително лесно.

9. Изкарайте маслената щека и огледайте цвета на маслото.Дори и 20 километра след смяната маслото на дизела е катранено черно на цвят.Наличието на бяла емулсия е гаранция за вода в маслото.Всякакъв друг цвят масло освен черно е съмнителен фактор за наличие на присадка.

10. Вземете парченце стъкло и вълнено парцалче.Поставете върху стъкълцето капка масло от щеката и разтриите с парцалчето.Ако стъклото се надере-имате присадка в маслото.

11. Запалете двигателя и го оставете на празен ход.Просто следете вибрациите.Скачащият или тресящият дизел е неизправен.Тресенето може да се дължи на ниски регулирани обороти, но това е малко вероятна причина.Версията, че дизелът тресе и вибрира по принцип е мит.Може да е било така с прототипа на Рудолф Дизел, но не и със съвременен двигател.Моторът трябва да има спокоен, равномерен ход.Почти като бензинов агрегат.Завишената в сравнение с бензина вибрация идва от по-твърдата работа, на която принципно е основан този двигател.

12. Качете на канал колата и огледайте картера на двигателя за удари.Проверете за течове на масло при работещ двигател.Знайте, че най-трудно се отстранява теч между скоростната кутия и двигателя-смяната на виновната семеринга е доста трудоемка и изисква демонтаж на кутията.

13. Оставете колата на наклон за изкачване.Опитайте се да тръгнете без да подавате газ.Добрият дизел потегля по баир и се движи без нужда от допълнително натискане на газта на първа предавка с минимум двама човека вътре.Ако двигателят загася при това изпитание значи не струва

14. Изпробвайте колата на рязко ускорение.Дизелът трябва да изтегля равномерно с подчертана тяга при ниски обороти.Следете за поява на вибрации при ускорението.Ако установите такива причинени от мотора, не купувайте колата.Има проблем с горивната апаратура или по някаква причина се е изместил резонансния толеранс на двигателя-имах такъв случай наскоро.

15. Едва след като преминете всички указани процедури можете да закарате колата за тест в дизел-сервиз
Тестването на двигателя в дизел-сервиз не е нито скъпа, нито трудоемка, нито опасна процедура
Тя включва замер на компресиятана мотора, тест на дюзите, тест на горивната помпа и тест на накалните свещи.Хората там са специалисти и ще ви кажат какво точно му има на мотора и заслужава ли си парите.От мен знайте само, че няма начин всички цилиндри на един двигател втора употреба да дадат еднаква компресия.Важното е всеки по отделно да даде стойност не по-малка от средната между максималната и минималната указани от завода производител.Това е така заради ред причини-неравномерност на охлаждането, нагар или неплътни клапани и др.Всеки производител дава граничните стойности при нов и при износен за основен ремонт двигател.

Въпроса с присадките е доста болен. Те се откриват много трудно и почти невъзможно без лабораторен анализ. Има два вида присадки-които се натрупват по износените части и които повишават вискозитета на смазващото масло. Първите се откриват много трудно.Все пак методът със стъкълцето и вълнения парцал открива повечето, защото съдържат твърди абразивни частици. Вторият тип се откриват лесно при студено време. Те сгъстяват маслото и си личи като се извади щеката на студен двигател-маслото е гъсто като пчелен мед.Освен това двигателят с тази присадка се развърта трудно при палене. Дори и зимата добрият дизел с хубаво и чисто масло трябва да се развърта енергично и без трудност при палене.

Браво колега!!!
Ей заради тези 15 точки бягам с всичка сила от дизел.
Сорри за спама.

souze
11-04-2011, 22:54
Браво колега!!!
Ей заради тези 15 точки бягам с всичка сила от дизел.
Сорри за спама.


Сори за спама, ама за бензиновите повече от половината важат с пълна сила, като спокойно мога да ти добавя още 15, като изключвам осем клапановите, които и без тва са на изчезване.....

nik_koll
13-04-2011, 22:29
Вече съм горд собственик на Alfa 166 2.4 JTD :) До края на седмицата ще предоставя снимки , за да видите какво съм си избрал :)