PDA

View Full Version : отново за протестите



lordliness
18-04-2011, 08:55
Вече за втори път ми се случва да попадна в блокадата и направо ми се .......!И двата пъти около Пазарджик,и двата пъти ченгетата отцепват града на километри(това законно ли е,не дават и никакви обяснения)В събота слязох от магистралата и ме отклониха през някакво село ,дупките там бяха убийствени,карах без да съм много наясно къде отивам,докопах се някак си до града дори картера си беше на място въпреки дупките,там попаднах в огромно задръстване,светна ми лампата на горивото,въпреки, че винаги пълня до горе,беше истински кошмар.Не ме разбирайте погрешно и аз съм за нормални цени,но така такива, като мене ме затрудняват максимално.Какво му пука на правителството ,че аз който съм никой(никой- означава обикновен гражданин)не мога да се придвижвам свободно,това ,че едни граждани пречат на други ,като тях едва ли ще промени нещо.Тази форма на протести освен да затруднява нас самите май не постига нищо повече.И като ми свърши горивото обикаляйки по околни пътища и висейки в задръствания пак си напълних до горе на високите цени.

qpwo
18-04-2011, 10:02
Колега пак казвам: Цените на горивото наистина са ненормални. Ненормално ниски.... Или поне едни от най-ниските в Европа.Ако има протести то трябва да са насочени към Ненормално ниските ни заплати.

Rider_alfa155
18-04-2011, 10:15
Колега пак казвам: Цените на горивото наистина са ненормални. Ненормално ниски.... Или поне едни от най-ниските в Европа.Ако има протести то трябва да са насочени към Ненормално ниските ни заплати.
Съгласен съм с колегата. В Австрия Унгария Чеихия Словния.... т.н. бензина е 1.7 -1.8 евро за литър ама кви са заплатите?

lordliness
18-04-2011, 10:18
Колега пак казвам: Цените на горивото наистина са ненормални. Ненормално ниски.... Или поне едни от най-ниските в Европа.Ако има протести то трябва да са насочени към Ненормално ниските ни заплати. Точно тук е проблема в заплатите.

Jivko7777
18-04-2011, 13:46
Колега пак казвам: Цените на горивото наистина са ненормални. Ненормално ниски.... Или поне едни от най-ниските в Европа.Ако има протести то трябва да са насочени към Ненормално ниските ни заплати.

Това и аз го обяснявам ама кой да чуе...търсят ми под вола теле...

Galof
18-04-2011, 14:56
Колега пак казвам: Цените на горивото наистина са ненормални. Ненормално ниски.... Или поне едни от най-ниските в Европа.Ако има протести то трябва да са насочени към Ненормално ниските ни заплати.
Или да вдигат заплатите или да намалят цените на всичко ... Бензинът а прекалено скъп за наще заплати и неможеме да се сравняваме с която и да е страна!

firedragon
18-04-2011, 16:15
И аз съм съгласен,че трябва да се вдигнат заплатите,но за тази цел трябва да има някакво производство,а в България такова няма. Отдавна сме бананова Република и всеки се занимава или с туризъм или с прекупуване,докато няма производство ще сме така.

Jivko7777
18-04-2011, 16:22
Или да вдигат заплатите или да намалят цените на всичко ... Бензинът а прекалено скъп за наще заплати и неможеме да се сравняваме с която и да е страна!

Естествено че заплатите, вие да не живеете само заради тоя бензин бе???
КАто ти намалят цената и какво??? Ама като се вдигнат значително заплатите ще можеш да си позволяваш доста повече неща, нали ;)

ФЕРАРИСТ
19-04-2011, 08:23
Ама като се вдигнат значително заплатите ще можеш да си позволяваш доста повече неща, нали ;)
Не че съм против скок на заплатите, но пък поне 80% от цените на тия "доста повече неща" се определят от само две неща - ток и горива.....

lordliness
19-04-2011, 11:15
Всеки от вас казва частица истина,и като се замисля парите на семейството ми отиват главно за храна и гориво(електричеството го слагам също в тази графа,то и храната си е вид гориво) значи всичко отива за гориво :)

Jivko7777
19-04-2011, 13:37
Не че съм против скок на заплатите, но пък поне 80% от цените на тия "доста повече неща" се определят от само две неща - ток и горива.....

И ти си прав, но няма как горивата да паднат нали знаеш ;)
Навсякъде са еднакви цените, единствено се различаваме от другите с ниските заплати ;) Така че насоката ни трябва да е натам ;)

rossenvn
19-04-2011, 16:32
Дам, посоката трябва да е към увеличаване на заплатите. Само, че в България производителността на труда е много ниска. Т.е. това, което в някоя нормална западна държава се произвежда от един човек у нас го произвеждат 3-4-5 или повече човека за същото време. Няма начин да им се даде и на тримата, четиримата... същите заплати като на западняка, нали. Още повече, че и продукцията на тия 3-4-5 човека може и да е с по-ниско качество, а и се продава на малък, ограничен пазар. Това е някакво обощение, естествено, че има и изключения и слава Богу, че е така и дано стават все повече. Но пък има и друга страна. А именно, поради мизерните заплати на работещите, не е нормално един продукт, който е произведен в България, с местни /не говоря за нефт-а/ суровини, при нашите данъци да е с цена, равна или по-висока от тази на западните пазари. Просто тук се печели много по-висок процент. Истината е по-средата. Но никой не може да ме убеди, че в България цените не са спекулативно по-високи и няма картелни споразумения. Само погледнете какъв бум има електронната търговия. Стоки, закупени от Германия, Англия са в пъти по-евтини.

Furious 155
19-04-2011, 16:58
Хубаво де - ниска производителност на труда - това как го мерят??? И още нещо, хем ни е ниска производителността на труда, хем после стоките тук са по-скъпи от колкото същите стоки в други държави - специално за електронната техника, да кажем. Е?

Mind_Control
19-04-2011, 17:23
Хубаво де - ниска производителност на труда - това как го мерят??? И още нещо, хем ни е ниска производителността на труда, хем после стоките тук са по-скъпи от колкото същите стоки в други държави - специално за електронната техника, да кажем. Е?

За електронната техника специално- оборотите в България са ниски, следователно цените са високи.

rossenvn
19-04-2011, 17:48
Хубаво де - ниска производителност на труда - това как го мерят??? И още нещо, хем ни е ниска производителността на труда, хем после стоките тук са по-скъпи от колкото същите стоки в други държави - специално за електронната техника, да кажем. Е?

Ето как: http://www.uctm.edu/departments/economic/BG/conspect/38_Productivity_labor.pdf

Ето как сме в сравнение с другите: http://ikonomika.org/?p=2102

Цитат "2. Заплатите са ниски, тъй като производителността на труда е ниска

Имайки предвид, че фирмите в промишлеността в България са по-малко производителни от фирмите в другите страни-членки на Европейския съюз, естествено възниква въпросът как те успяват да останат конкурентоспособни на един отворен пазар, какъвто е Европейският съюз. Една важна причина за това е, че заплатите и разходите за работна сила в България са по-ниски, отколкото в другите страни на Европейския съюз."

Явно не си прочел какво съм написал:-)

Специално за електрониката и на мен ми е чудно. Всичко е внос - би трябвало цените да са подобни с тези в другите държави, още повече, че заплатите на работещите в транспорта и магазините, в които продават електрониката са по-ниски от тези на западните. Предполагам всичко е свързано с желанието на собствениците за бързи печалби, а и не трябва да забравяме, че нашия пазар е смешен в сравнение с големите държави и тук има много по-малко продажби.

Old Fox
20-04-2011, 08:49
За електронната техника специално- оборотите в България са ниски, следователно цените са високи.
А оборотите са ниски щото цените са високи:-)
Това си е чисто спекулативно поведение.

lordliness
20-04-2011, 10:54
Във висшата математика има понятие наречено омъгьосан кръг-прост пример на омъгьосан кръг- въпрос"Къде се намира КАТ" отговор"КАТ се намира до болницата" нов въпрос "а къде се намира болницата" нов отговор "болницата се намира до КАТ" и така до безкрай-ние се намираме в точно такъв кръг и няма измъкване.Как някои дръпнаха толкова -например Словения, бивша югорепублика ,но къде са сега- много напред.Китай-май не се вписва много много в икономическите закони,но залива пазарите.ниски заплати ,но вероятно висока производителност.

Mind_Control
20-04-2011, 12:02
А оборотите са ниски щото цените са високи:-)
Това си е чисто спекулативно поведение.

Оборотите са ниски, защото сме 7 000 000. Виж един румънски пазар- там нещата са доста различни.

mim
20-04-2011, 12:21
Люксембург са колкото един Пловдив, там дали говорят за ниско потребление

факт е, че Ония там горе, спъват развитието
ако нещо все пак се случва, то е въпреки тях

CBET
20-04-2011, 14:18
Оборотите са ниски, защото сме 7 000 000. Виж един румънски пазар- там нещата са доста различни.


Има една поговорка "Чуждата кокошка е патка". Същата поговорка съществува и в Румъния. Не си мисли колега, че в северната ни съседка са цъфнали и вързали.


В частният сектор отдавна ефективността на труда е на нивото на западна Европа. Друг е въпроса, че българският работодател няма никакво желание да дава равносилни на тамошните заплати.

Mind_Control
20-04-2011, 14:37
Люксембург са колкото един Пловдив, там дали говорят за ниско потребление

факт е, че Ония там горе, спъват развитието
ако нещо все пак се случва, то е въпреки тях

Я се разходи до Люксенбург и погледни цените на техниката. Ама не от интернет да ми ги извадиш, нали..
И милионер да си повече от 2 телевизора за двустаен апарамент няма да си вземеш. Да не говориме, че по белия свят хората дори ГСМ-ите си сменят по- рядко от българите. Е за сметка на това си правят много по- често ремонти в къщите.

---------- Post added at 11:37 ---------- Previous post was at 11:33 ----------


Има една поговорка "Чуждата кокошка е патка". Същата поговорка съществува и в Румъния. Не си мисли колега, че в северната ни съседка са цъфнали и вързали.


В частният сектор отдавна ефективността на труда е на нивото на западна Европа. Друг е въпроса, че българският работодател няма никакво желание да дава равносилни на тамошните заплати.

Гледай сега- 36 000 000 на фона на 7 000 000 са повече, както и да го погледна. Патки ли са, кокошки ли са, просто са си повече.

А българския работодател не може да си позволи да плаща заплати, като в Германия примерно, защото не може да добави достатъчно стойност на това което продава.

CBET
20-04-2011, 15:08
Я се разходи до Люксенбург и погледни цените на техниката. Ама не от интернет да ми ги извадиш, нали..
И милионер да си повече от 2 телевизора за двустаен апарамент няма да си вземеш. Да не говориме, че по белия свят хората дори ГСМ-ите си сменят по- рядко от българите. Е за сметка на това си правят много по- често ремонти в къщите.

---------- Post added at 11:37 ---------- Previous post was at 11:33 ----------



Гледай сега- 36 000 000 на фона на 7 000 000 са повече, както и да го погледна. Патки ли са, кокошки ли са, просто са си повече.

А българския работодател не може да си позволи да плаща заплати, като в Германия примерно, защото не може да добави достатъчно стойност на това което продава.


Гледам колега и това, което виждам е 21 милиона в Румъния и 7 в България. Тия 36 ти къде ги видя ще се радвам да споделиш. Апропо кога за последно ходи в Румъния? Запознат ли си със страната, езика, културата, манталитета и т.н. че си позволяваш да правиш генерални сравнения?

Докато българският работодател се мръщи на надценки от порядъка на 30-40% то на запад работят масово с 10-15%, но пък на запад не е обичайна практика да си назначават фиктивно във фирмите, жената, децата, мама, тате, бате, кака и любовниците, да минават за фирмен разход всичките комунални такси на споменатите хора, почивките, да описват в графата "тийм билдинг" банкетите и всяко едно посещение на ресторант, подаръците също да минават като фирмени разходи и т.н. и т.н. ... Ей така колега в края на годината се докарва годишен баланс на нула или със символична печалба.

Mind_Control
20-04-2011, 15:42
Гледам колега и това, което виждам е 21 милиона в Румъния и 7 в България. Тия 36 ти къде ги видя ще се радвам да споделиш. Апропо кога за последно ходи в Румъния? Запознат ли си със страната, езика, културата, манталитета и т.н. че си позволяваш да правиш генерални сравнения?

Докато българският работодател се мръщи на надценки от порядъка на 30-40% то на запад работят масово с 10-15%, но пък на запад не е обичайна практика да си назначават фиктивно във фирмите, жената, децата, мама, тате, бате, кака и любовниците, да минават за фирмен разход всичките комунални такси на споменатите хора, почивките, да описват в графата "тийм билдинг" банкетите и всяко едно посещение на ресторант, подаръците също да минават като фирмени разходи и т.н. и т.н. ... Ей така колега в края на годината се докарва годишен баланс на нула или със символична печалба.

Малко се пообърках в милионите, но 21 са си 21 така или иначе- 3 пъти повече от нас. Та колега, не само че постоянно ходя в Румъния, а имаме и дъщерно дръжество на фирмата там, което е един от основните играчи там и представляваме фирми като Панасоник. Та съм доста добре запознат с пазара особено на професионална аудио и видео техника. Точно румънския пазар ни подбива цените на камерите например за България, защото там е много по- евтино заради мащабите.

В нашия браш специално от има няма 4-5 години от споменатите надценки по 30% паднахме на 10-15, а понякога дори и на 5%. При храните мисля също е така, при компютрите и т.н.

CBET
20-04-2011, 16:06
Малко се пообърках в милионите, но 21 са си 21 така или иначе- 3 пъти повече от нас. Та колега, не само че постоянно ходя в Румъния, а имаме и дъщерно дръжество на фирмата там, което е един от основните играчи там и представляваме фирми като Панасоник. Та съм доста добре запознат с пазара особено на професионална аудио и видео техника. Точно румънския пазар ни подбива цените на камерите например за България, защото там е много по- евтино заради мащабите.

В нашия браш специално от има няма 4-5 години от споменатите надценки по 30% паднахме на 10-15, а понякога дори и на 5%. При храните мисля също е така, при компютрите и т.н.


Колега, не е проблема в мащабите и mim ти го каза, но ти не го разбра. Манталитета е проблема колега, манталитета. Едно е да идваш един, два пъти в месеца или на тримесечие, друго е да си постоянно в дадена страна. Като имаш ходене следващият път на север обади се да пием по бира в "малкия Париж".

Хайде, че стана много оффтопик.