PDA

View Full Version : Дойде време за климатроник....



Алфист11
09-06-2011, 08:34
Станаха жеги,а какво по хубаво от това в жегата да си караш принцесата с охладено купе в посока Слънчев бряг:bouncing_smiley:
В тази връзка искам да задам 2-3 въпросчета на по вещите от форума относно работата на климатроника.

1.През какъв интервал от време си доливате фреон.Моят последно е доливан преди 3 години,тази е четвърта и мисля,че пак е за доливане.
2.Влияе ли зададената температура различно върху разхода на колата.
3.Какъв разход ви дават колите с включен климатроник на 16 градуса-градско.

danchev63
09-06-2011, 13:59
Колега не съм специалист но от такъв знам че се ходи на преглед два пъти в годината - пролет и есен. Можело и веднъж годишно да се прави процедурата.
По втория въпрос - принципно влияе вдига леко разхода. От доста колеги съм чувал (и тук съм чел) че с около 1л/100км се вдигал разхода. Лично аз за сега не съм установил дали е така, гледам че ми гори по заводски данни(колата от подписа) - в града 10-10,5 при спокойно каране, ако поразръчкам скача до 11; извън града 5,5-6,0 няма значение дали съм го включил или не. Настройките ги държа 19-20градуса. Рядко зимата слагам 25градуса.
По третия въпрос немога да отговоря.

endeavour
09-06-2011, 15:25
Ако питаш майсторите на климатици, трябва веднаж годишно да си при тях. Аз за две години допълних системата веднаж и то поради недотам съвестно зареждане на същата в сервиза след смяна на радиатора на парното. А при добрата стара 155 не съм и помирисвал майстор вече шеста година. Просто когато е необходимо да се допълва фреон, ще го разбереш сам - не работи както трябва,особено при големи жеги. Разхода ми се вдига с 1-1,5 л при туинспарка,щото е слабичък. При дизела не го усещам. А иначе и при двете алфи зададената температура ми е 23 градуса и не я променям ни през зимата, ни през лятото.

Алфист11
09-06-2011, 16:09
Знам,че е нормално да харчи малко повечко,когато работи климатроника.Мисълта ми е такава-дали колата ще харчи повече при климатроник,който иска допълване отколкото при климатроник,който се обслужва всяка година.Иначе и аз съм доволен от моята система.Духа все още хладно,но не е както преди 3 г,когато бях в сервиза.

danchev63
09-06-2011, 20:11
Ами логически погледнато:
компресора на климатроника се задвижва от двигателя, ако системата е пълна то компресора работи в нормален режим и харчи Хлитра/100км. Ако обаче системата не е нормално пълна то компресора ще опита да навакса като се натовари повече - от тук следва че двигателя трябва да увеличи разхода на Х+Nлитра /100км.
Ако логиката ми е вярна то тогава е видно че ще гори повече ако климатроника не е в норми.
Това са само логически съждения дали са верни незнам.
Дано съм ти помогнал с нещо.

endeavour
09-06-2011, 21:40
Не мисля,че ще има осезаемо повишение на разхода,ако системата се нуждае от допълване. Ако напоследък ти се е качил разхода, поогледай се другаде:-P

Алфист11
10-06-2011, 00:53
И моята логика е в тази насока,а именно,че при по натоварен компресор,който иска зареждане ще харчи повече.Аз за това питах дали някой е засякъл колко му гори градско с климатроник.Аз забелязах,че моята гори повече,когато е на зададена твърда степен на духане и по малко,когато е на автоматичен режим.

didod
12-06-2011, 13:10
Аз пък си мисля, че ако системата е непълна, просто няма какво да натоварва компресора повече отпреди. Т.е. - пълна система - по-високо налягане - по-голям товар. И това всичкото много се влияе от температурите. Друго - 'духа хладничко' - това не е критерий. Има си температури, които се гонят при пуснат климатик. Примерно 3-4 градуса на духалките при 28, да речем, навън. Автоклиматиците постоянно губят фреон/ хладилен агент/, не са като домашните хладилници, затова се пълнят всяка година. И накрая - хубавото на климатроника е, че компресора не върти постоянно, а когато е нужно. Отделно комфорта в купето е на ниво. :) Накратко туй то. :wierdo:

qpwo
12-06-2011, 13:54
И накрая - хубавото на климатроника е, че компресора не върти постоянно, а когато е нужно. :wierdo:
Това сигурно ли е? Или климатроника постоянно дава студен въздух, а като достигне зададената температура студения се омесва с топъл въздух? В смисъл въпроса ми е дали компресора наистина не върти постоянно?

trustworthy
12-06-2011, 14:04
Аз пък си мисля, че ако системата е непълна, просто няма какво да натоварва компресора повече отпреди.

Въобще не си прав.

Иначе на майстор се ходи само когато има нужда. Специалистите могат да препоръчат да се ходи по 2 пъти седмично на профилактика, но реално дкоато не се усети проблем, няма смисъл да се ходи. Аз карам вече 5-та година без никой да го е поглеждал моя.

didod
12-06-2011, 14:16
Обясни, моля.

SoHm
12-06-2011, 15:18
А някой случайно да знае, къде е точно тръбичката за отичане на конденза?

Linkestis
12-06-2011, 15:36
Под радиатора на парното/климатика/.Тоест трябва да тече върху рейката

didod
12-06-2011, 21:00
Това сигурно ли е? Или климатроника постоянно дава студен въздух, а като достигне зададената температура студения се омесва с топъл въздух? В смисъл въпроса ми е дали компресора наистина не върти постоянно?

Това е сигурно. Можеш да го чуеш, видиш и усетиш.
А иначе по книгите пише, че повече фреон в системата води до свръхналягане и излишно товарене на компресора. Затова мисля, че обратното също е вярно. :)

А колкото до дренажа - много важно е да е чист. Иначе има странни ефекти понякога...

b_angelov
13-06-2011, 14:26
А иначе по книгите пише, че повече фреон в системата води до свръхналягане и излишно товарене на компресора. Затова мисля, че обратното също е вярно. :)

Taка е. Ако няма фреон в системата и включите компресора принудително (шунтирате защитите), няма да окаже никакво съпротивление на двигателя. Това съм го изпробвал.

На мен друго ми стана интересно:
Защо когато колата работи на място, климатика ми охлажда повече, в сравнение с когато се движа с постоянна скорост, без да натоварвам двигателя, при 2000 об/мин да речем.

didod
13-06-2011, 15:30
Това с термометъра ли го хващаш?

VIHHRONNY
13-06-2011, 16:13
от това което знам е, че фреона трябва да е точно колкото трябва( ако е в повече - темп. на изпарение е по-висока и не може да дава достатъчно студ, ако по-малко също). в една система не трябва да има пропуски на фреон, допуска се да има загуби в минимални стоиности, те наи-често са от семеринга на компресора, а може и от тръбопроводите, кондензатор или испарител.
фреон се долива само ако има пропуск в минимално количество иначе лоша работа. не е задължително всяка година да се долива, а само ако има нужда.
аз на мойта не сум доливал от как я имам и не смятам да се пипа там където няма ядове. системата работи най-добре при 2000 об./мин. и има около 10-20 мин период докато достигне максимална ефектифност. не очаквайте като включите и веднага да започне да духа студено. и последна на този автомобил ми прави впечтлание че 20 градуса отговаря на 23-24 в действителност.

b_angelov
13-06-2011, 16:39
Това с термометъра ли го хващаш?

Да.
На място докато чакам по светофарите, температурата пада под 3°С, измерена на духалките в централната конзола. Когато е в движение, температурата се вдига до около 7-8 градуса. Нарочно тръгвам бавно и карам като баба, за да елиминирам вероятността ЕКУ-то да изключи климатика, заради "освобождаване" на повече мощност (както знаете, като сритаме дори леко колите си, ЕКУ-то спира захранването на релето за съединителя на компресора).

74914

ПП. Трябва да замеря на Пежака как ще е.

didod
13-06-2011, 16:44
А има ли разлика в ситуацията, ако примерно затвориш клапата за външния въздух?

При мен е обратно - в движение студа е доста по-добър, защото има обдухване на кондензатора и най-добре работи при около 3000 оборота.

b_angelov
13-06-2011, 16:47
А има ли разлика в ситуацията, ако примерно затвориш клапата за външния въздух?

При мен е обратно - в движение студа е доста по-добър, защото има обдухване на кондензатора.

Единственото, което не работи в моята кола е обичайната болежка на Алфите - клапата за вътрешен/външен въздух.
Другата седмица ще си взема 2 дена отпуска и ще разглобя всичко, що се изпречи на пътя до електромотора й. :jason2:

В момента съм я подпрял в отворено положение.

didod
13-06-2011, 17:01
Добре, а ако само даваш газ на място, вдига ли се пак температурата?

b_angelov
13-06-2011, 17:37
Добре, а ако само даваш газ на място, вдига ли се пак температурата?

Виж, това не го пробвах. :blush:

Linkestis
14-06-2011, 18:09
Ако пуснеш клапата за да върти въздуха вътре,просто на климатика ще му е по лесно да охлажда вече охладен до някаква температура въздух.Лошото е че във влажни дни ефекта е умопомрачаващ :)

didod
14-06-2011, 18:16
Е защо умопомрачаващ? В дъжд задължително на климатик... :)

Linkestis
14-06-2011, 20:48
Не не за циркулацията на въздуха вътре в купето :)

qpwo
22-06-2011, 16:30
Това сигурно ли е? Или климатроника постоянно дава студен въздух, а като достигне зададената температура студения се омесва с топъл въздух? В смисъл въпроса ми е дали компресора наистина не върти постоянно?
Днес ходих на майстор... Оказа се ,че имам 120 гр. фреон. Запълни и вече духа както си трябва. Питах го за изключването на компресора при достигане на температурата и той каза , че такова нещо няма. Компресора не се изключва. Може да се промени силата на вентилатора, да се смесва с топъл въздух и т.н....:dunno:

didod
22-06-2011, 23:58
Смени си майстора. Всъщност не знам де, може аз тотално да греша.

mimouzunov
23-06-2011, 07:58
Смени си майстора. Всъщност не знам де, може аз тотално да греша.

Ако в системата има само 120гр вместо 650-750 или там колкото трябва да има, компресора на климатика няма да тръгва вообще.Нали има датчик за минималното налягане (плесостат ако не се бъркам се казва) които служи точно за това, ако има пропуски и липсва фреон да предпазва компресора. И да... при достигане на определено налягане компресора се изключва. Ако помпа постоянно какво ще се случи!?Доста коли го изключват компресора и при още едно условие... ако сте натиснали газта докраи...
По-нагоре написах ,че при понижено налягане в системата компресора не се пуска... Това е така защото редом с фреона циркулира оцветител и МАСЛО което е жизненоважно за смазването на компресора...

Bobo
23-06-2011, 15:58
Ако в системата има само 120гр вместо 650-750 или там колкото трябва да има, компресора на климатика няма да тръгва вообще.Нали има датчик за минималното налягане (плесостат ако не се бъркам се казва) които служи точно за това, ако има пропуски и липсва фреон да предпазва компресора. И да... при достигане на определено налягане компресора се изключва. Ако помпа постоянно какво ще се случи!?Доста коли го изключват компресора и при още едно условие... ако сте натиснали газта докраи...
По-нагоре написах ,че при понижено налягане в системата компресора не се пуска... Това е така защото редом с фреона циркулира оцветител и МАСЛО което е жизненоважно за смазването на компресора...

Първо това колко фреон има в системата не означава че няма налягане за да тръгне компресора! Второ колите не изключват на пълна газ а спрямо товара на мотора;) За останалото е горе долу така и няма начин компресора изобщо да не изключва освен ако не е след 2007-ма година колата където компресорите вече са на съвсем друг принцип ;)

mimouzunov
23-06-2011, 22:30
Първо това колко фреон има в системата не означава че няма налягане за да тръгне компресора! Второ колите не изключват на пълна газ а спрямо товара на мотора;) За останалото е горе долу така и няма начин компресора изобщо да не изключва освен ако не е след 2007-ма година колата където компресорите вече са на съвсем друг принцип ;)

Ако надуем системата с въздух компресора пак ще тръгне ама няма да изкара много... Идеята ми е, че ако има някъде пропуск и по някакъв начин имаме загуба на фреон то би следвало да имаме и по-ниско налягане. При норма 850гр (примерно) ако останат само 120гр в системата дали същата ще е под същото налягане? Имаме кола (комшииска) която е купена преди 9 години и никога нищо нее правено по климатика и а същевременно духа як студ (колата е набор 94")
С цялото писане искам да изразя мнението ми ,че ако всичко е наред нетрябва да има намалено съдаржание на фреон и масло, всичко друго е повод да се търси теч от системата...

Kuker
23-06-2011, 22:39
Ако надуем системата с въздух компресора пак ще тръгне ама няма да изкара много... Идеята ми е, че ако има някъде пропуск и по някакъв начин имаме загуба на фреон то би следвало да имаме и по-ниско налягане. При норма 850гр (примерно) ако останат само 120гр в системата дали същата ще е под същото налягане? Имаме кола (комшииска) която е купена преди 9 години и никога нищо нее правено по климатика и а същевременно духа як студ (колата е набор 94")
С цялото писане искам да изразя мнението ми ,че ако всичко е наред нетрябва да има намалено съдаржание на фреон и масло, всичко друго е повод да се търси теч от системата...
Бобо е прав, достатъчно е да има 50гр. фреон за да се включи компресора, но когато е топло времето!Зимата статичното налягане ще е много ниско.

mimouzunov
23-06-2011, 22:49
Бобо е прав, достатъчно е да има 50гр. фреон за да се включи компресора, но когато е топло времето!Зимата статичното налягане ще е много ниско.

Е нали и аз това се опитвам да кажа ,но по-друго яче...
Системата ако е под налягане ако ще и с въздух, компресора пак ще сработи... Въпроса е ,че ако всичко е наред не би трябвало да имаме липса на фреон... Всичко друго е повод за търсене на евентуален (дори и съвсем малък) теч...

lordliness
23-06-2011, 22:52
На моя при замерване с манометри показваше добро нялягане,компресора се включваше,но не духаше студено и се оказа ,че почти е празна системата,сега след зареждане си работи перфектно.Фреона заминава през порите на маркучите ,това е неизбежно.Молекулите са много малки.

mimouzunov
24-06-2011, 08:16
На моя при замерване с манометри показваше добро нялягане,компресора се включваше,но не духаше студено и се оказа ,че почти е празна системата,сега след зареждане си работи перфектно.Фреона заминава през порите на маркучите ,това е неизбежно.Молекулите са много малки.

Питанка... Защо кола от 94-та работи и до ден днешен без никакви интервенции по климатика а същия духа безумно студено?! Хонда Акорд е... Да разбираме ли ,че просто разполага с по-качествени маркучи?!

qpwo
24-06-2011, 11:06
Нормално е да се губят по 10% на година. Преди няколко дена когато моята кола беще със 120 гр фреон компресора се включваше нормално, дори и въздуха се охлаждаше до някаква степен- малко
повече от спрян компресор...

andro88
24-06-2011, 23:25
Идеално. Тъкмо щях да пускам тема и гледам колегата направил вече тая работа. Та.. случката се разиграва преди 3 часа някъде. Пътувам от Слънчев бряг до Благоевград за изпити и всичко е ок ,направих си климата на 23 градуса вънка 38 ,дъбстепец си пускам ,абе идилия.... не щеш ли на Нова Загора- дедов. Започна да духа топло колата, аз обаче свалям температурата-нъц същия ***. Пускам го на МАN ,a температурата на LOW- никой пак. Спирам и почвам да пускам и спирам климатика, щото попринцип се усеща как се пуска компресора- по оборотите и звука. Да ама не. И така до Белово се сварих. Спрях за половин час там и после продължавам- Костенец, Боровец, а от климатика и поменм няма. Нещеш ли на Дупница - опааа климатика дойде. Пристигам аз весел в Благоевград спирам пред Кауфланд качвам се после и пак никой...
Та дайде предложения. Само да кажа ,че напоследък се чуваше едва доловимо виене от към компресора като го пусна и подам газ.
Вие сте на ход, давайте акъл ,че път ме чака..:go::go::go:

kiko73
24-06-2011, 23:33
Па ходи първо в сервиз за климатици да проверят има ли газ в системата - те там и компресора ще ти проверят

andro88
25-06-2011, 16:59
Няма места , най-рано след два дни могат да ме приемат . Единия пич ная прима виста вика , че е странно да спре да така от раз да духа студено. Ако е спадало нивото на фреона щяло да спада по малко да духа студено и постепенно да спре. Можело и да има датчик за налягане на фреона и ако е паднало под прага , затова да изключва компресора .... надявам се скоро да разбера какво става:big_bow_down:
Опа.. има развитие. 6-7 бара налягане. Момчето каза , че проблема не е хардуерен. Каза ,че имало проблем с управлението ,защото и вентилаторите не се пускат, а би трябвало. В понеделник някой с лаптоп ще се мъчи да каже какво е станало.
Искам да ви питам, може ли да има грешка и да не ми я изписва. Забравих да кажа ,че според компа няма грешки и проблеми. Нищо не се е изписисвало на дисплея...

danchev63
26-06-2011, 09:34
Опа.. има развитие. 6-7 бара налягане. Момчето каза , че проблема не е хардуерен. Каза ,че имало проблем с управлението ,защото и вентилаторите не се пускат, а би трябвало. В понеделник някой с лаптоп ще се мъчи да каже какво е станало.
Искам да ви питам, може ли да има грешка и да не ми я изписва. Забравих да кажа ,че според компа няма грешки и проблеми. Нищо не се е изписисвало на дисплея...

Колега, на вентилатора има един резистор, който управлява скоростите му.Ако е изправен с включването перката тръгва. Ако не е (зависи какъв е дефекта) или изобщо не тръгва или включва само на високи обороти. Провери първо него, защото често прегаря при крачетата жичката и то на първа степен. От там има и високо налягане в системата - не охлажда.
Дано съм ти помогнал.

andro88
26-06-2011, 11:12
Колега, на вентилатора има един резистор, който управлява скоростите му.Ако е изправен с включването перката тръгва. Ако не е (зависи какъв е дефекта) или изобщо не тръгва или включва само на високи обороти. Провери първо него, защото често прегаря при крачетата жичката и то на първа степен. От там има и високо налягане в системата - не охлажда.
Дано съм ти помогнал.

Колега, ще съм ти много благодарен ако кажеш къде точно е тоя резистор, за да мога да го погледна. И на двата вентилатора ли го има. Ще го проверя щом го намеря

danchev63
26-06-2011, 16:58
Колега, ще съм ти много благодарен ако кажеш къде точно е тоя резистор, за да мога да го погледна. И на двата вентилатора ли го има. Ще го проверя щом го намеря

При теб незнам точно къде е но трябва да е закачен на маската на вентилатора със едно винтче. Би трябвало да се намира като застанеш срещу колата отдясно на вентилатора. Самия резистор обикновено е пъхнат в прорез на маската за да е близо до вентилатора за обдухване и същевременно далеко да не го удари. Търси щипка със видия. Обикновено има и обувка със кабели - за захранването.

andro88
26-06-2011, 21:15
При теб незнам точно къде е но трябва да е закачен на маската на вентилатора със едно винтче. Би трябвало да се намира като застанеш срещу колата отдясно на вентилатора. Самия резистор обикновено е пъхнат в прорез на маската за да е близо до вентилатора за обдухване и същевременно далеко да не го удари. Търси щипка със видия. Обикновено има и обувка със кабели - за захранването.

Благодаря ! Спирам да запам темата. Реших проблема ! Изгорял предпазител. Намира се в двигателния отсек , малка кутия на десния калник-10 А. Благодаря за съветите

mian4o
10-07-2011, 20:31
Заредих с фреон климатика и когато го пусна на МАХ термометърчето слиза на 3,5 - 4 градуса което е добре според мен но забелязвам че като наглася на 20 градуса примерно и клапата е затворена и духа към гърдите и в краката духа и на предното стъкло и се получава да го кажа обледеняване което е отвън на предното стъкло. Нещо бъркам ли или незнам..........

Linkestis
10-07-2011, 21:24
обледенява ти се стъклото отвън?????

mian4o
10-07-2011, 21:29
Ами на 2 или 3 места в основата на стъклото където са чистачките прави скреж отвън. Температурата отвън беше 28 или 29 градуса, а вътре мисля бях го направил на 20 градуса. И трябва ли да духа и на предното стъкло когато е направено да духа на друго място?

Linkestis
10-07-2011, 21:40
когато е в краката и гърдите не

Jivko7777
11-07-2011, 00:22
Ами на 2 или 3 места в основата на стъклото където са чистачките прави скреж отвън. Температурата отвън беше 28 или 29 градуса, а вътре мисля бях го направил на 20 градуса. И трябва ли да духа и на предното стъкло когато е направено да духа на друго място?

Ако и моя климатик правеше скреж лятно време щях да съм благодарен на господа :bowdown: :tooth:

andro88
11-07-2011, 00:54
Ами на 2 или 3 места в основата на стъклото където са чистачките прави скреж отвън. Температурата отвън беше 28 или 29 градуса, а вътре мисля бях го направил на 20 градуса. И трябва ли да духа и на предното стъкло когато е направено да духа на друго място?

Само аз те разбрах и то погрешно.Стъклото ти се изппотява от вън , а н е хваща скреш. За да хване скреж отвън при 30 градуса ,вътре трябва да е като хладилник "Мраз". Така ,че пускай си чистачките( като мен) и си готов

mian4o
11-07-2011, 21:12
Само аз те разбрах и то погрешно.Стъклото ти се изппотява от вън , а н е хваща скреш. За да хване скреж отвън при 30 градуса ,вътре трябва да е като хладилник "Мраз". Така ,че пускай си чистачките( като мен) и си готов

Абе точно скреж си е, не е изпотяване и вътре при 20 градуса си е бая студено че дори нетърпимо. И да пускам два пъти чистачките и се оправя.

Хайде със здраве.

kartell
12-07-2011, 08:04
Колега, това не е нормално, смени си филтъра на купето, ако не си го правил последните 6 месеца, ако имаш възможност си измий и кондензатора отпред (първия радиатор отпред на колата) и отиди при човека който ти е заредил климатика да ти види стойностите на ниското и високото налегане по време на работа на климатика.

mian4o
12-07-2011, 12:51
Двата радиатора този отпред и този в купето са изчистени, филтъра и на малко повече от 6 месеца но не е на повече от година. Преди около месец го чистих с прахосмукачката и вътре в кутията. Това заскрежаване се е получавало два или три пъти за около месец. Ще отида но малко да я покарам и да проверя след около месец, два имали теч и така........

Поздрави

Tasho
12-07-2011, 19:13
И при мен се е случвало подобно нещо.Дори един колега го снима и се спука да го показва на другите,понеже на прибиране от работа след едни полети,я бях оставил на слънце с работещ климатик докато оправяхме едни неща и като отидохме до нея стъклото/предното/ в основата беше позаскрежено.Не обърнах внимание отвън или вътре е,но ми се с трува,че се получава при резки разлики вън и вътре.Както казах слънцето я напичаше директно в стъклото,а климатика духаше отвътре на стъклото.Явно затова се е получило ,но съм на мнение,че при подобни фактори всеки един читав климати може да го направи.

Boby
12-07-2011, 19:47
Ами на 2 или 3 места в основата на стъклото където са чистачките прави скреж отвън. Температурата отвън беше 28 или 29 градуса, а вътре мисля бях го направил на 20 градуса. И трябва ли да духа и на предното стъкло когато е направено да духа на друго място?

Ти колега си много голям късметлия! Имаш много добре работещ климатик.По-добре го пускай да духа на стъклото или от всякъде, но не и на лицето, че ще си докараш някоя настинка.;-)

ivelin.yanev
18-07-2011, 10:57
Здравейте колеги,
Вашите климатици доколкото чета си работят :), ама моят духа топло.
Когато си сменях ремъците майстора каа че компресора е ОК. Всъщност по точно каза че няма проблем с ролката и че си върти добре. (нещо такова )Освен да няма фреон други варянти има ли ? Как мога да разбера да ли наистина работи ?
Някакви идеи?

danchev63
18-07-2011, 12:01
Колега ivelin.yanev включваш на студено климатика. После палиш колата и слушаш звука на двигателя. Около 20-30сек след запалването звука трябва да се промени рязко - с натоварване. Това значи че компресора е включил. Ако няма промяна значи компресора не включва. Отиваш при майстор за проверка на фреон и ако има значи проблема е в компресора. Ако няма пълниш и правиш горната проба. Ако заработи всичко е ок.
Друг начин за проверка на компресора - изваждаш захранването от страната на компресора и за съвсем кратко подаваш директно захранване.Ако компресора включи значи е наред и отиваш отново на майстор за други проверки - електроповреда; липса на фреон; скапан датчик и т.н.
Дано съм ти бил от полза.

Коки
19-07-2011, 10:15
Ако и моя климатик правеше скреж лятно време щях да съм благодарен на господа :bowdown: :tooth:

Да де, ама да го прави не на стъклото, а на бирата в багажника :big_beer: