PDA

View Full Version : 145 2.0 TC ръчна спирачка



tqnbtb
10-06-2011, 07:26
смених накладките и пак нямам ръчна на какво се дължи ? Преди да се истъркат старите си имах ръчна сега с нови нямам хваща съвсем малко чак на последните зъби нещо жилото ли е ??

tonov
10-06-2011, 09:16
Колко км мина с новите накладки? Може още да не са се напаснали по диска. Като минеш поне 500 км, натегни жилото. Btw, проверявал ли си жилата да не са ръждясали? Това също е възможна причина.

kolev
10-06-2011, 10:23
по принцип като се сменят задни накладки, се регулира жилото на ръчната.

Bobi_33
10-06-2011, 22:35
по принцип като се сменят задни накладки, се регулира жилото на ръчната.

Да, ама само при барабанните версии. В случая става въпрос за QV - там няма такъв вариант.

Може още да не са "легнали" добре новите накладки, особено ако дисковете имат ръбове, а може и жилата да са за смяна. По принцип е по-добре да са леко хлабави жилата, отколкото опънати, защото ако са натегнати, механизма на ръчната е прибран и съответно не работи.

kolev
11-06-2011, 10:16
и при дискови също. отпуска се въжето, сменят се накладките и после се опъва така че да държат.

Bobi_33
11-06-2011, 17:16
и при дискови също. отпуска се въжето, сменят се накладките и после се опъва така че да държат.

Не ми е ясно само защо се отпуска жилото при смяна на накладки, при условие, че така или иначе когато пуснеш ръчната апаратите трябва да са в крайно отпуснато положение и съответно жилото е отпуснато.

tqnbtb
11-06-2011, 21:10
Колко км мина с новите накладки? Може още да не са се напаснали по диска. Като минеш поне 500 км, натегни жилото. Btw, проверявал ли си жилата да не са ръждясали? Това също е възможна причина.

минал съм 250 км мисля че жилото иска натягане аз сам мога ли да я извърша тая операция или ми трябва инструмент .. Ако са раждясали следва смяна нали ? На какви цени са и каква марка да взема ?

Bobi_33
11-06-2011, 21:33
минал съм 250 км мисля че жилото иска натягане аз сам мога ли да я извърша тая операция или ми трябва инструмент .. Ако са раждясали следва смяна нали ? На какви цени са и каква марка да взема ?

Жилата не искат натягане. Натягането води да сгъване на механизма за ръчната в апарата, ограничава работният му ход и постепенно след много натягания ще прибереш механизма докрай. А след това няма ръчна въобще. Може и в момента да са пренатегнати жилата и затова да нямаш ръчна както трябва, а може и просто жилата за ръчната да са за смяна.

kolev
12-06-2011, 09:08
ето тук на 24 страница е описано как се регулира ръчната при смяна на накладки. целта е да не задържа ръчната, но и да хваща на предвидената позиция.
http://www.alfa145.com/upload/Alfa145Manual/Volume%201/Brakes/brakes.PDF
трябва да се регистрираш за да го видиш. иначе другите варианти да не ти държи ръчната са
-ръждясали жила
-има една планка която свързва жилото от ръчната с 2-те жила към колелетата - може да се е смачкала
-не са ти закачили някое от жилата към спирачните апарати или проблема е в самите апарати

tonov
12-06-2011, 09:52
минал съм 250 км мисля че жилото иска натягане аз сам мога ли да я извърша тая операция или ми трябва инструмент .. Ако са раждясали следва смяна нали ? На какви цени са и каква марка да взема ?

Ако жилото ръждяса вътре в бронята, става трудно подвижно, или блокира въобще. Признаците са много тегаво движение на лоста за ръчната, малък ход и задържане в опънато положение (т.е лостът се връща, но стои хлабаво и ръчната не отпуска) Новите жила са от порядъка на 12-15лв за бр. На 156-цата ги смених точно поради тези причини + че зимата не можеше да се ползва. Сега нямам проблеми.
Иначе за регулирането - отдолу на лоста има една гайка 13 (сваля се маншончето за да я видиш) Оттам се обира луфта на жилото. Провери след това да не си ги пренатегнал и да задържа някоя спирачка. Принципно трябва да хваща на 4-5 зъба. Аз поне моята така съм я направил.

flipz
01-04-2013, 23:46
Какви са тези глупости, нали вътре в барабана между челюстите има обтегач, който с времето си заема позицията и ръчната си идва на мястото, какви жила, какви глупости. Обтегача с трисчотка си коригира износването на феродото.
Ако преди това ръчната е била ОК и не сте барникали жила и прочие и след смяна пак ще бъде, но след малко каране.

tonov
01-04-2013, 23:48
Кое са глупости не разбрах?